الگوي مبادله بدون مذاكره‎

ميرزاسعدين داورپناه، گروه تعاملی الف،   3980208015 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
الگوي مبادله بدون مذاكره‎

اضافه شدن نام «سپاه پاسداران» به فهرست سازمانهاي تروريستي خارجي امريكا، رويداد قابل توجهي است. «برايان هوك» مامور ويژه ايران در وزارت خارجه امريكا بار ديگر اعلام كرد كه واشنگتن با توسل به چنين اقداماتي در پي انتقال اين پيام به ديگران است كه از ميان ايران و امريكا بايد يكي را انتخاب كنند.

در واكنش، طرح «اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان سازمان تروريستي توسط ايالات متحده امريكا» ضمن همفكري با وزارت امور خارجه از سوي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تصويب شد و شوراي نگهبان بلافاصله عدم مغايرت آن با موازين شرع و قانون اساسي را تاييد كرد. علي رغم قوانين كافي جهت اقدام عليه ليست تروريستي مصوب شوراي عالي امنيت ملي، اين قانون جديد با تمركز و تاكيد بر اضافه كردن «سنتكام» به ليست تروريستي، هر نوع كمكرساني به نيروهاي امريكايي مستقر در منطقه را حمايت از تروريسم خواند و براي آن مجازات تعيين كرد. بدينوسيله تهران نيز موكدا اعلام مي كند كه فعالين اقتصادي در كشورهاي همسايه بايد از ميان همكاري با بلوك ايران و قواي امريكايي، يكي را انتخاب كنند.

امروز قدرت منطقه اي ايران يك ادعا نيست، واقعيتي است كه دشمنان ايران نيز به آن معترفند و براي مقابله با آن به هر ابزار نامشروعي متوسل مي شوند. قانون گذاري به هدف سرمايه سازي براي فشار و مذاكره، ترفند معمول امريكايي هاست. سالها پيشتر، معتبر نمايي اتهام برنامه تسليحات هسته اي بهانه اي شد تا تحريم هاي بين المللي عليه ايران برقرار شوند. انكارها بيفايده بود تا اينكه در مقابل اين توطئه به رهبري امريكا، ايران تصميم به توسعه واقعي برنامه هسته اي گرفت و پيروزمندانه آورده اي براي معاوضه با تحريم ها بر روي ميز مذاكرات گذاشت. به هر ترتيب معامله لغو تحريم ها به ازاي محدود كردن برنامه هسته اي طي «برنامه جامع اقدام مشترك» به توافق رسيد. قطع نظر از ارزيابي برجام، موفقيت طراحي معامله، تجربه مهمي در تنظيم روابط بين الملل ايران محسوب مي شود.

ديوار كشيدن به دور ايران، روياي تعبير ناپذير بدخواهان ايران است. اجراي قانون تروريستي دانستن سنتكام نيز پشتگرم به نفوذ منطقه اي ايران است و توشه اي كافي براي معاوضه با تروريستي ناميدن سپاه پاسداران فراهم مي آورد. اگر روزگاري اقدام علي الارض ايران با تعهد رفع تحريم ها معاوضه شد، طي يك مبادله احتمالي در "آينده"، يك قانون معتبر همپا با برچيدن مقررات خصمانه امريكا لغو خواهد شد. سخن از آينده اي است كه پس از اقدامات موثر ايران عليه حاميان سنتكام فرا خواهد رسيد و البته با توجه به مواضع متوهمانه امريكا، چندان نزديك هم پيش بيني نمي شود.

همچنين راهبرد گام دوم انقلاب، مذاكره تهران با واشنگتن را منتفي كرده است:
«در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست و "مذاکره" با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت.» پيشنهاد اخير محمد جواد ظريف درباره 'مبادله زندانيان ايران و امريكا بدون ورود به مذاكره و چانه زني' چنانچه پذيرفته شود و بي حاشيه به نتيجه برسد، مي تواند الگوي مناسبي براي مبادلات آينده بدون درگير شدن به مذاكرات رسمي باشد. شايد كه مجبور كردن آمريكا به پس گرفتن برخي از تحميلات، با تهيه كالاهاي مشابه ممكن شود.

دیدگاه کاربران

علی۸۷۵۲۴۹۰۷:۰۵:۳۷ ۱۳۹۸/۲/۸
مقاله باید به هم پیوسته و نتایج واقعی یک رویکرد را نشان دهد
ناشناس۸۷۵۷۸۵۱۲:۵۱:۰۲ ۱۳۹۸/۲/۸
بله پر از تناقض بود چون خصوصا اینکه ضعف نشان دادن بعد از تحریم سپاه قطعا ترامپ را گستاخ تر میکند و شکست هر مذاکره ای قطعی است عزتمند نباشی محکوم‌ به تحقیری
ناشناس۸۷۵۹۸۷۱۴:۲۶:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۸
حتی شدیدترین جنگهای دنیا هم به مذاکره ختم میشن! و جنگ فقط توازن رو تغییر میده!
ناشناس۸۷۵۲۶۰۰۷:۳۰:۵۹ ۱۳۹۸/۲/۸
مطمئن باشید که ترامپ بزودی و بعد از پخش شدن مصاحبه ظریف با فاکس نیوز، جواب او را با چند توئیت خواهد داد. در حال حاضر ترامپ در موضع قدرت است و به چیزی جز اعمال فشار حداکثری به ایران فکر نمی کند.
ناشناس۸۷۵۷۵۲۱۲:۳۳:۴۳ ۱۳۹۸/۲/۸
خروج از برجام نافرجام و NPT و از سرگیری غنی سازی صنعتی می تواند ایران را در موضع قدرت و ترامپ را در موضع ضعف قرار بدهد.
ناشناس۸۷۵۲۹۱۰۸:۱۲:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۸
همان عده‌ای که در داخل کشور مخالف حضور مستشاران نظامی کشورمان در سوریه بودند و مذاکره با وحشی‌های تکفیری را گزینه‌ای مناسب‌تر از جنگ می‌دانستند امروز مذاکره با پدرخوانده تروریست‌ها را مطرح می‌کنند! این عده کسانی هستند که برجام را دستاورد قرن نامیده بودند!
ناشناس۸۷۵۲۹۳۰۸:۱۳:۳۱ ۱۳۹۸/۲/۸
ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا صرف به میز مذاکره آوردن ایران را یک امتیاز برای خود می‌داند. استفاده تبلیغاتی که از این صحنه خواهد برد از هر چیز دیگر برای او ارزشمندتر می‌باشد. باید دشمن را در رسیدن به اهدافش ناکام گذاشت.
ناشناس۸۷۵۳۶۲۰۹:۰۰:۳۸ ۱۳۹۸/۲/۸
روش درستي است بدون انكه وارد مذاكرات رسمي بي سر و ته و نافرجام و غير مفيد و تعهد اور بشويم مذاكرات محدود با موضوعات مشخص و با بده و بستان هاي نقد انجام دهيم بدون انكه بار تخريبي تعهد مذاكرات رسمي را برايمان داشته باشد اين همان راه ميانه است ( تعامل نقد )
سیدرضا۸۷۵۴۱۵۰۹:۳۱:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۸
باعرض سلام مبادله باید پنجره ای باشد برای مذاکره . زیرا مذاکره "کم هزینه ترین "راه حل برون رفت از فشار تحریمهاست. فشارشدید اقتصادی موجب بروز مشکلات روحی وروانی برای مردم شده است. متاسفانه مشکلات روحی وروانی مردم چندان مورد توجه قرار نگرفته است. با احترام
ناشناس۸۷۵۷۵۰۱۲:۳۱:۱۰ ۱۳۹۸/۲/۸
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست .
علی۸۷۵۹۷۲۱۴:۲۰:۰۶ ۱۳۹۸/۲/۸
بله ولی سعی دارند آدرس غلط بدهند از پاسخگویی فرارکنند
ناشناس۸۷۵۷۸۰۱۲:۴۹:۴۰ ۱۳۹۸/۲/۸
نگران نباش مثل برجام همه میدیم بره
ناشناس۸۷۵۶۹۶۱۲:۰۸:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۸
گذشت زمان اوباما که زندانی دادیم پول گرفتیم.
ناشناس۸۷۵۷۱۰۱۲:۱۲:۵۶ ۱۳۹۸/۲/۸
آقای داور پناه ممنون به خاطر یادداشت های پی در پی تان در تارنمای الف. اگر ناراحت نمی شود و تحمل انتقاد دارید چند تا انتقاد دارم: 1- مطالب تان خیلی طولانی است. کمتر کسی حوصله می کند همه را بخواند. 2- ساده نویس نیستید. با خواندن چند خط از یادداشت های تان خواننده خسته می شود. 3- یادداشت های مقدمه، ماخره و میانه ندارد. مطالب به هم ارتباطی ندارد
ناشناس۸۷۵۸۲۰۱۳:۰۸:۵۵ ۱۳۹۸/۲/۸
حالا تسلیم را تئوریزه کنید.
ظرحانی۸۷۵۸۵۴۱۳:۲۶:۱۳ ۱۳۹۸/۲/۸
کار اقای ظریف چیز جدیدی نیست

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 10. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 11. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 12. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 13. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 14. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 15. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 16. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 17. سیروس گرجستانی درگذشت

 18. پایان داستان غم انگیز زم

 19.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 20. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 21. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 22. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

 23. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 24. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

 25. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

ابر آروان

آخرین عناوین