در گفت‌وگو با الف مطرح شد بهشتی پور: عدم تاثیرگذاری تحریم‌ها، ترامپ و دولتش را نگران کرده است/ نمایش اقتدار مردم در سیل، آدرس دقیقی برای آمریکاست/ معافیت‌ خریداران نفت ایران تمدید می‌شود

گروه سیاسی الف،   3980125186 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه خروج از برجام برای ما هزینه‌های بیشتری خواهد داشت، تا ماندن در آن، گفت: ترامپ و پامپئو تمام تلاش خود را بر روی اعمال تحریم‌ها و فشار به ایران گذاشتند و به این نتیجه رسیده است که تحریم‌ها اثر گذار نیست و همین موضوع آنها (دولت آمریکا) را نگران کرده است.

بهشتی پور: عدم تاثیرگذاری تحریم‌ها، ترامپ و دولتش را نگران کرده است/ نمایش اقتدار مردم در سیل، آدرس دقیقی برای آمریکاست/ معافیت‌ خریداران نفت ایران تمدید می‌شود

به گزارش الف، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی اعلام کرده است که درخواست نمایندگان آمریکایی برای اعمال سیاست‌های سختگیرانه‌تر تحریمی علیه ایران، بیشتر خودنمایی است؛ اظهارات وزیر خارجه آمریکا نشان می‌دهد اختلافاتی میان نمایندگان مثل کروز و پامپئو و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید بر سر نحوه برخورد با ایران وجود دارد.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که وزارت خارجه آمریکا مایل است معافیت‌های تحریمی ایران را تمدید کند. دو منبع آگاه آمریکایی به خبرگزاری بلومبرگ گفته‌اند پیش‌بینی می‌شود که معافیت‌های تحریم‌ها علیه ایران تمدید شود. یکی از این دو منبع گفته است سناتور‌های جمهوریخواه در حال بررسی راه‌های مقابله با تمدید احتمالی این معافیت‌ها هستند. 

بسیاری از صاحبنظران معتقد هستند عدم تاثیرگذاری تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دولت ترامپ را نگران کرده است، لذا باید دید با توجه به اختلاف کنگره و دولت آمریکا در این خصوص، چه تصمیمی اتخاذ می‌شود، اما وحدت و همبستگی ملت ایران نشان داده است که همواره تحریم‌ها علیه ایران کارساز نبوده و هر تصمیمات دولت آمریکا تاثیرگذار نیست.

 

*دولت آمریکا نگران است که تحریم‌ها علیه ایران جواب ندهد

حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار الف در مورد اقدامات خصمانه آمریکا علیه سپاه پاسداران و تصمیم‌گیری در مورد تمدید معافیت‌ خریداران نفت ایران، اظهار داشت: اگر کنگره با فرمانی که ترامپ علیه ایران و در مورد سپاه صادر کرده است، موافقت کند، فضای جدیدی به وجود خواهد آمد که به ضرر آمریکا تمام خواهد شد؛ اما در مورد تحریم‌ها علیه ایران باید گفت که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی این تحریم‌ها وجود داشته و تحول جدیدی نیست؛ در کنگره هم عده‌ای مخالف و عده‌ای موافق تحریم‌ها علیه ایران هستند. در حال حاضر اقدامات دولت ترامپ و اظهارات وزیرخارجه‌اش موجب نارضایتی بسیاری در آمریکا شده است.

وی با اشاره به پیمان تجاری نفتا، تصریح کرد:  ترامپ با مکزیک و کانادا هم همین روند را در پیش گرفت و بر زیر چنین پیمان مهمی زد، دیگر چه برسد به برجام. ترامپ و پامپئو تمام حیثیت کاری خود را بر روی اعمال تحریم‌ها و فشار به ایران گذاشته‌اند و این‌طور که مطبوعات آمریکایی‌ها گزارش می‌دهند دولت آمریکا نگران است که تحریم‌ها علیه ایران جواب ندهد و در این کار موفق نشوند.

این کارشناس مسائل هسته‌ای نیز خاطرنشان کرد: البته آمریکا هیچ وقت در امر تحریم‌ها نیز موفق نبودند و نمی‌تواند از این طریق در ایران اختلاف ایجاد کنند؛ همانطور که مشاهده کردیم در مورد تروریستی خطاب کردن سپاه از سوی آمریکا، تمام جناح‌های مختلف در کشور و همچنین مردم این اقدام آمریکا را محکوم کرده و از سپاه پاسداران حمایت کردند و این موضوع باز به ضرر آمریکا تمام شد؛ نشانگر این است که سیاست‌های تحریمی علیه ایران جواب نداده است.

 

* آمریکا معافیت تحریم‌های نفتی ایران  را تمدید می‌کند

این کارشناس مسائل بین‌الملل به تصمیم‌گیری در مورد تمدید معافیت تحریم‌های نفتی ایران در اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد دوباره معافیت‌های جدیدی را تمدید کند و آمریکا نیز به این نتیجه رسیده است که تحریم‌ها اثر گذار نیست و همین موضوع آنها را نگران کرده است. این موضوع همانند تئوری بازی‌ها دو نفر در مسابقه است که به سمت هم حرکت می‌کنند و آنکه کنار بکشد، باخته است.

وی تاکید کرد: مردم هرچقدر که مقاومت و یکپارچه در مقابل اقدامات خصمانه آمریکا ایستادگی می‌کنند، به این معنی است که قدرت خارجی و اقدامات کارشکنانه آنها تاثیری نخواهد داشت و نمی‌تواند اراده‌اش را بر مردم ایران تحمیل کند.

 

* خروج از برجام برای ما هزینه‌های بیشتری خواهد داشت تا ماندن در آن

بهشتی‌پور به اقدامات اروپایی‌ها و وقت‌کشی آنها در مورد راه‌اندازی کانال مالی اروپا با ایران اشاره کرد و گفت:‌ در حال حاضر اروپا با آمریکا فاصله گرفته است و این را در اظهارات مقامات اروپایی‌ را می‌توان مشاهده کرد؛ دو روز گذشته نماینده اروپا اظهار کرد که ما سیاست‌هایمان را با آمریکایی‌ها هماهنگ نمی‌کنیم، اما متاسفانه موضوعی که وجود دارد، این است که اروپایی‌ها کانال مالی با اروپا را اجرایی نکرده و به وعده‌های خود در قبال ایران عمل نکردند و گاهی اوقات اظهارنظراتی را علیه ایران عنوان می‌کنند که در نهایت به ضرر است، اما معتقدم که باید مانع از متحد شدن دشمنانمان شویم.

این کارشناس هسته‌ای در مورد خروج ایران از برجام، گفت: معتقدم خروج از برجام برای ما هزینه‌های بیشتری خواهد داشت و دشمنانمان زیادتر می‌شود؛ در حال حاضر ما از بیرون آمدن برجام ضرری نمی‌کنیم، اما از خروج آن قطعا ضرر خواهیم کرد؛ چراکه همان‌طور میدانید چین و روسیه به قطعنامه‌ها علیه ایران رای می‌دادند و ما را خطری برای خود قلمداد می‌کردند، اما در حال حاضر چین و روسیه موافق ایران هستند، لذا نباید با خروج از برجام بهانه به دست دشمن بدهیم و وضعیت را بدتر کنیم.

* آمریکا هر اقدامی انجام دهد، مردم در مقابل آن خواهند ایستاد

وی به وحدت و یکپارچگی مردم ایران در مقابل مشکلات به خصوص سیل اخیر در کشور اشاره و بیان کرد: مردم ایران با وحدت و یکپارچگی در مقابل سیل اخیر ایستادند و نمایشی از اقتدار ملی را رقم زدند که این نشان می‌دهد اگر آمریکا هر اقدامی انجام دهد، مردم در مقابل آن خواهند ایستاد و این نمایش اقتدار در واقع آدرس و نشانه دقیقی برای آمریکایی‌هاست.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

حرف حق۸۵۸۱۶۵۱۶:۵۸:۴۲ ۱۳۹۸/۱/۲۶
عدم تأثير گذاري را چه ميدانيد ايا تورم و گراني و بيكاري سقوط ريال و عدم ارزش گذرنامه ايران و و رابطه نامناسب با همسايگان و هزاران مورد ديگه تأثير تحريم نبوده ؟
ناشناس۸۵۸۹۲۶۰۸:۴۱:۲۱ ۱۳۹۸/۱/۲۷
تاثیری بر زندگی آقایان نداره. منظورشون اینه
ناشناس۸۵۹۱۶۲۱۱:۱۱:۴۴ ۱۳۹۸/۱/۲۷
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت دولته و به تحریم ها مربوط نیست .
ناشناس۸۵۸۲۰۶۱۷:۱۰:۴۲ ۱۳۹۸/۱/۲۶
کاملا صحیح است
تاریخ فراموش نمی کند۸۵۹۱۷۲۱۱:۱۹:۵۷ ۱۳۹۸/۱/۲۷
بهشتی پور همان کسی است که مدافع سرسخت برجام بود و در پاسخ به انتقادات برجام پافشاری میکرد که امریکا نمی تواند به تعهداتش در برجام عمل نکند
ناشناس۸۵۸۲۳۵۱۷:۲۴:۴۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
پس افت 4 برابری ارزش پول از چی ناشی میشه؟
ناشناس۸۵۸۷۲۸۰۰:۲۵:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۲۷
رشد نقدینگی و سود بالای بانکی مثل آرژانتین
ناشناس۸۵۸۲۴۷۱۷:۳۲:۴۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
من از بیگانگان هرگز ننالم، که هر چه کرد با ما آن آشنا کرد
ناشناس۸۵۸۶۹۴۲۳:۴۹:۳۶ ۱۳۹۸/۱/۲۶
پرزیدنت به درستی گفتند اگر تحریم ها نبود دلار نهایتا 6 تومن بود ...فکرنمیکنید ماتفاوت این مقدار ناشی از تحریم های بی سابقه است؟!...حداقل درصد عظیمی از آن؟!!!!
ناشناس۸۵۸۲۶۳۱۷:۳۹:۱۴ ۱۳۹۸/۱/۲۶
این اخبار مهم نیست. مردم زیر بار فشار له شده اند
ناشناس۸۵۸۲۷۷۱۷:۴۳:۵۶ ۱۳۹۸/۱/۲۶
....دولت آمریکا نگران است که تحریم‌ها علیه ایران جواب ندهد!!! آیا تحریم ها تا به حال جواب نداده است؟؟؟؟
ناشناس۸۵۸۲۷۹۱۷:۴۵:۰۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
باشه !!!
ناشناس۸۵۸۲۸۱۱۷:۴۵:۲۱ ۱۳۹۸/۱/۲۶
چه اقتداری؟؟؟!!! مردم برای زندگی شان دارند کار و تلاش می کنند.
ناشناس۸۵۸۲۸۶۱۷:۴۷:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۲۶
آمریکا فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند.
ناشناس۸۵۸۷۵۴۰۱:۱۰:۵۰ ۱۳۹۸/۱/۲۷
شما وکیلشی ؟
ناشناس۸۵۹۱۶۴۱۱:۱۲:۳۶ ۱۳۹۸/۱/۲۷
هیچ غلطی نمی تواند بکند.
ناشناس۸۵۸۲۹۰۱۷:۴۹:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۲۶
مردم از گرانی، کمبود و نداری به جلز و ولز افتاده اند بعد این آقای کارشناس می گوید تحریم ها اثر نکرده
ناشناس۸۵۸۲۹۹۱۷:۵۶:۵۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
باید با آمریکا مذاکره کنیم
ناشناس۸۵۹۱۵۷۱۱:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۱/۲۷
آدم باهوش از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود.
ناشناس۸۵۸۳۱۲۱۸:۰۳:۲۶ ۱۳۹۸/۱/۲۶
یعنی دقیقاً پراید باید چقدر بشه تا معلوم بشه تحریم‌ها تأثیر گذار بوده؟!
معلم۸۵۸۳۲۹۱۸:۱۷:۱۶ ۱۳۹۸/۱/۲۶
عدم تاثیر گذاری تحریمها! حق با شما است چون اقتصاد ما به در امد حاصل از فروش نفت بستگی ندارد.
عدالت۸۵۸۳۴۴۱۸:۲۸:۱۲ ۱۳۹۸/۱/۲۶
واقعا خوش به حالتون .سیر از گرسنه خبر ندارد.
ناشناس۸۵۸۳۶۳۱۸:۴۶:۳۲ ۱۳۹۸/۱/۲۶
عدم تاثیرگذاری تحریم‌ها، ترامپ و دولتش را نگران کرده است...واقعا؟!!!!
ترامپ۸۵۸۷۲۶۰۰:۲۳:۵۴ ۱۳۹۸/۱/۲۷
من ترامپ هستم از نگرانی شبها خواب نمی رم.......
ناشناس۸۵۸۳۷۰۱۸:۵۳:۲۹ ۱۳۹۸/۱/۲۶
معافیت تمدید هم بشه واسه ۵ کشور تمدید میشه و فروش نفت رو به روزی ۵۰۰ هزار بشکه میرسونه. از آغاز سال آینده میلادی هم صفر میشه. اتفاقا ما مردم ایران از صفر شدن صادرات نفت و پتروشیمی بسیار خوشحالیم چونکه هنر کشورداری مسئولین بدون درآمد نفتی مشخص میشه. مثل خیلی از کشورها مثل ژاپن و ترکیه که درآمدی از فروش نفت ندارند شما هم بدون نفت کشور را اداره کنید. اگر نتوانستید هم مجبور میشید صندلی های خود را واگذار کنید.
ناشناس۸۵۸۴۵۷۱۹:۵۴:۲۸ ۱۳۹۸/۱/۲۶
عدم تأثیرپذیری تحریم ها!!!!!!!!!!!!! دمار از روزگار مردم در اومده.
ناشناس۸۵۸۶۳۱۲۲:۵۹:۱۷ ۱۳۹۸/۱/۲۶
حسن بهشتی پور یکی از مدافعان اصلی برجام نافرجام بود اما خود جان کری گفته بود اگر برجام نبود دیوار تحریم های ایران فرو ریخته بود .
ناشناس۸۵۸۶۳۴۲۳:۰۰:۲۸ ۱۳۹۸/۱/۲۶
هزینه و فایده برجام چی بود ؟! قبل از برجام دلار 3 هزار تومان و گوشت 25 هزار تومان بود.
علی۸۵۸۶۴۱۲۳:۰۴:۰۰ ۱۳۹۸/۱/۲۶
عدم تاثیر تحریم ها ؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!! مردم باید جون بدن که مسئولین متوجه تاثیر تحریم ها بشن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۸۵۸۶۴۷۲۳:۱۲:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۲۶
واقعا حرف درستی است، ترامپ چون میدونه تاثیر نداشته به تکاپو افتاده و سپاه و تحریم کرده

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 12. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 13. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 14. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 15. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 16. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 17. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 18. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 19. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 6. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 7. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 8. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 9. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 10. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 13. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 14. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 15. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

 16. باید دوباره جبران کنیم

 17. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 18. احمد توکلی: حقیقت در همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 19. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 20. احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه/ توضیح شمخانی درباره طولانی‌شدن اعلام دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی/مسئولیت لغو پروازهای مسافری برعهده کدام نهاد بود؟

 21. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 22. آیا وزارت خارجه می‌تواند سفیر بریتانیا را از ایران اخراج کند؟

 23. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

 24. سناريويی احتمالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی/ ارائه پیشنهاد به حسام‌الدين آشنا برای استعفا/ توصیه علم‌الهدی به اخراج سفیر انگلیس/ کدام روسای کمیسیون‌های مجلس تایید یا رد صلاحیت شدند؟

 25. تجمع دانشجویی که به شعارهای تند و پاره کردن عکس حاج قاسم کشید

آخرین عناوین