حسام‌الدین آشنا، از مشایی روحانی تا سخنگوی مجازی دولتمردان

سعید نوروزی،   3971228180 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
حسام‌الدین آشنا، از مشایی روحانی تا سخنگوی مجازی دولتمردان

حسام‌الدین آشنا، نامی که شاید قبل از انتخابات ۹۲ کمتر کسی آن را شنیده بود، اما بعد از رئیس جمهور شدن حسن روحانی نام وی بیشتر شنیده و بر سر زبان‌ها افتاد تا جایی که وی در حال حاضر یکی از اعضای اصلی تیم حسن روحانی است.

آشنا در جریان انتخابات ریاست جمهوری، عضو هسته مرکزی ستاد انتخاباتی روحانی و تحلیلگر مناظرات بود و به وی مشاوره می‌داد. درباره وی برخی گفته‌اند و مدعی شدند او طراح رنگ انتخاباتی و نماد «کلید» بوده (که نمی‌توان بر آن صحه گذاشت و افراد دیگر هم در این مورد ادعا‌هایی دارند و این موضوع  تایید نشده است)؛ ولی آقای مشاور نقش قابل توجهی برای روحانی در زمان انتخابات و مناظره‌ها ایفا کرده است.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از جمله دولت مردانی است که حضور فعالی در توئیتر دارد و در چند ماه اخیر بیشتر به عنوان یک مبارز و سخنگو در فضای مجازی حاضر شده است. آشنا که یکی از خبرسازترین چهره‌های دولت بوده، با انتشار توئیت‌های جنجالی با مخالفان و منتقدان دولت تقابل کرده و به نوعی نقش سخنگو را اجرا کرده است! نگاهی به توئیتر آشنا نشان می‌دهد که او به صورت دقیق و حساب شده طیفی از منتقدان دولت را با تویئت می‌زند. البته وی عنوان می‌کند: «من به عنوان مشاور کسی توئیت نمی‌کنم، بلکه صرفا نظرات خودم را منتشر می‌کنم!» حرفی که به نظر کمی غیرقابل قبول است.

او در دفاع از عملکرد دولتمردان خصوصا روحانی آنقدر جانانه عمل می‌کند که باعث شده تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس او را "مشایی روحانی" خطاب کند و بگوید: «هر رئیس جمهوری گویا باید یک مشایی داشته باشد.»

*** جدال‌های آشنا در سال ۹۷

توئیت‌ها و جدال‌های حسام‌الدین آشنا، از سردار نقدی بود تا ضرغامی و این اواخر به عادل فردوسی‌پور رسید.

آشنا درباره اظهارات سردار نقدی که علیه کوروش فرمانده هخامنشی صحبت کرده و گفته بود: «کوروش جایگاهی نداشته و عددی نبوده. بلکه شاهی بوده که با یهودی‌ها رابطه خوبی داشت... اسم کوروش را هیچ‌کجا پیدا نمیکنیم...» نوشت: «ای کاش سردار نقدی فرصت می‌کردند و آخرین کتاب‌ها و مقالاتی را که درباره کوروش مطالعه کرده اند به پژوهشگران معرفی می‌کردند.»

آشنای سال ۹۷ با ضرغامی نیز چندین مرتبه جدال توئیتری کرد.

یکی از اولین نفراتی که نسبت به لایحه بودجه ۹۸ واکنش نشان داد، سید عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صداوسیما بود. او در توئیتر خود به نحوه و چگونگی سیاست‌های اقتصادی دولت در تنظیم بودجه انتقاد کرد که این نقد با واکنش حسام‌الدین آشنا همراه بود.

ضرغامی در حساب توییتری خود نوشت: «پس از بررسی مقدماتی، دریافتم ‎بودجه ۹۸ با بودجه سال‌های گذشته تفاوت چندانی ندارد. اگر آقای روحانی مردم را به ‎مقاومت می‌خواند باید روح این فراخوان در بودجه دولت هم منعکس شود. گویا آقای رئیس جمهور و تیم اقتصادی شان هنوز شرایط ‎جنگ اقتصادی را باور ندارند!»

در ادامه آشنا با کنایه نوشت: «شما آن‌را در شورای انقلاب فرهنگی دیدی یا در شورای فضای مجازی یا جای دیگر؟ آیا نسخه‌ای که به شما تقدیم شد امضای رئیس جمهور را داشت؟ پیشنهاد شما برای ‎شرایط جنگ‌اقتصادی به خصوص بودجه صداوسیما چیست؟»

اما ماجرا به اینجا ختم نشد و ضرغامی در توئیتر نوشت: «کارنامه دولت در پروژه ملی پیام‌رسان داخلی، بسیار منفی است. اگر این دولت، در زمان جنگ تحمیلی سر کار بود، هرگز صنایع خودکفایی در مقابل دشمن شکل نمی‌گرفت». که آشنا در پاسخ نوشت: «آقای ضرغامی! زمان جنگ کدام دولت در راس کار بود؟»

در آخر ضرغامی در پاسخ به این توئیت آشنا، عبارتی که روحانی در جمع همشهریانش به زبان سرخه‌ای به کار برده بود را نوشت: زنونابین! (به معنی می‌دانم، اما نمی‌گویم)

این تنها یکی از چند بحث مجازی آشنا - ضرغامی بود و این دو در موارد دیگری نیز به صحبت‌های یکدیگر واکنش نشان داده بودند.

مشاور رئیس جمهوری با سعید جلیلی نیز مشابه همین رویه را تکرار کرده و در پاسخ به جلیلی که گفته بود: «دوره‌ای وعده هلو دادند و دوره‌ای هم از لولو ترساندند هم آن وعده و هم این ترساندن، توهمی نبود و نیست.» با کنایه نوشت: «نه لولو و نه هلو، همان طور که فرمودید هیچ کدام این‌ها مشکل ما نیست. مشکل همان است که فرمودید: توهم!»

حسام‌الدین آشنا روزنامه کیهان را هم از کنایه و انتقاد‌های خود بی‌نصیب نگذاشت. او در توئیتی درباره این روزنامه نوشت: «من روزنامه کیهان را نه اصلاح‌طلب می‌دانم و نه اصول‌گرا، کیهان سالهاست که کیهان‌گرا است نه چیز دیگر!»

در کنار این‌ها، در موردی دیگر وقتی که بحث ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به لوایح چهارگانه مبارزه با پولشویی مطرح شد، آشنا بدون اشاره مستقیم از محسن رضایی دبیر مجمع انتقاد کرد و نوشت: «گویا برخی تمایل دارند مجمع تشخیص مصلحت نظام را - در غیاب رئیسش - در جایگاه مجلس سنا قرار دهند. عجله نکنید! این ابتکار را بگذارید برای اصلاحیه قانون اساسی.»

مشاور رئیس جمهور روحانی در موردی دیگر بازهم محسن رضایی را نیز بی‌نصیب نگذاشت و در واکنش به وی که گفته بود عملیات کربلای ۴ برای فریب دشمن انجام شد نوشت: «فرمانده کل، سلام بر شما، ده‌ها هزار رزمنده و خانواده هزاران شهید هیچگاه از شما نپرسیدند چرا از چند شب قبل از عملیات کربلای چهار آسمان از منورهای چلچراقی دشمن مانند روز روشن شده بود. بچه‌های توپخانه لشکر ۲۷ هیچگاه از شما نپرسیدند چرا تنها ۴۵ دقیقه پس از آغاز عملیات، تقریبا تمام قبضه‌ها مورد اصابت توپ‌های دشمن قرار گرفت. هیچ‌یک از هزاران مجروح عملیات نپرسیدند چرا وقتی اولین موج مجروحان به بیمارستان صحرایی علی‌بن ابی‌طالب رسید هنوز پزشکان و پرستاران از وقوع عملیات آگاهی درستی نداشتند ولی رادیوی منافقین و رادیو بغداد هر لحظه وضعیت عملیات را اعلام می‌کرد. برادر محسن بین عملیات فریب و عملیات لو رفته تفاوت از زمین تا آسمان است. تحلیلهای پسینی مشکلی را حل نمی‌کند. ما شایدخطاکاران را ببخشیم اما خودشیفتگان را هرگز.»

البته بعد از گذشت چند روز از حواشی ایجاد شده درباره عملیات کربلای ۴، محسن رضایی با حضور در برنامه حالا خورشید شبکه سه سیما، به تمامی حواشی و اظهارات مطرح شده علیه خودش پاسخ داد و درباره نوع عملیات کربلای ۴ روشنگری کرد و این موضوع هم پایان یافت. بعد از آن بود که آشنا در واکنش به حضور محسن رضایی و گفت‌وگوی تلفنی سردار قاسم سلیمانی در این برنامه نوشت: از سرداران عزیز رضایی و سلیمانی و... برای تلاش موفق در ابهام زدایی از توئیت قبلی و شرح تفصیلی کیفیت تصمیم‌گیری و اقدام در جریان دو عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵ قدردانی می‌کنم.

آشنا که سعی کرده در جدال‌های وزیر خارجه با منتقدان از ظریف دفاع کند در یک مورد پس از جنجال صحبت‌های ظریف درباره وجود پولشویی در کشور نوشت: «به اصولگرایان قدیم و جدید پیشنهاد می‌کنم تلاش نکنند عجولانه به سخنان دکتر ظریف واکنش نشان دهند. کمی صبر کنید ضمیر مرجعش را خواهد یافت.»

و یا در یک مورد دیگر مشاور رئیس جمهوری در واکنش به استعفای ظریف از سِمت وزیر خارجه ایران، در توئیتر نوشت: «امان از ناهماهنگی‌ها!»

توییت‌های آشنا در سال ۹۷ حواشی دیگری هم داشت. مشاور رئیس جمهور در واکنش به حادثه تروریستی زاهدان نوشت: «مرزبانان ما به شهادت رسیدند. اما ما در دام چرخه خونین و باطل انتقام نخواهیم افتاد. مسئولیت بر عهده آمران و دیه بر عهده عاقله است.»  این اظهار نظر عجیب درباره شهادت مرزبانان با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد و انتقادات بسیاری را روانه مشاور روحانی کرد که حتی وی را مجبور کرد با انتشار یک توئیت تغییر موضع بدهد و چند ساعت بعد در نوشتاری دیگر آورد: «مرزبانان ما به شهادت رسیدند. یا همسایگان به تعهدات خویش عمل می کنند یا آب به لانه موریانه ها سرازیر خواهد شد. امنیت یا برای هر دو یا برای هیچیک!»

در آخرین مورد از توئیتر مشاور رئیس جمهور به واکنش وی در کنار رفتن عادل فردوسی‌پور از شبکه سه می‌رسیم. آشنا با کنایه به فروغی مدیر شبکه سوم سیما و در دفاع از مجری برنامه نود نوشت: «فروغ هم شاعر است اما با فردوسی قابل قیاس نیست. فردوسی شاعری ملی و فروغ شاعری میلی است.»

***

حسام‌الدین آشنا شاید همچون وزیر خارجه به روش‌های موثر در فضای مجازی آشنا نباشد و فقط برای اظهارات بحث برانگیز و زدن منتقدان با توئیت حضور داشته باشد، اما در چند ماه اخیر نشان داده که اهمیت ویژه‌ای برای این فضا قائل بوده و با وجود اینکه سخنگوی دولت نیست و مدعی ایست توئیت‌هایش نظرات شخصی است اما تلاش می‌کند در قامت یک محافظ حرفه‌ای و مدافع تمام قد دولت از واکنش‌ها و انتقادات تند مخالفان در فضای مجازی دفاع کند.

رویکرد توئیت‌های رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نشان می‌دهد که او سعی می‌کند بیشتر اصولگراها را هدف قرار دهد. البته این انتظار از مشاور رئیس جمهوری است که در کنار پاسخ‌های توئیتری و حمله به مخالفان دولت و سیاسی‌کاری، کمی هم درباره وضعیت اقتصادی، برجام، قیمت گوشت و خودرو و مسکن و بیکاری جوانان و دغدغه اصلی جامعه اظهار نظر کند و چند توئیت هم به دولتی‌ها بزند و عملکردشان را نقد کند. چیزی که کمتر در دولتمردان می‌بینیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۲۷۸۳۵۰۰:۱۱:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
آشنای آشنایم آرزوست!
رضا۸۲۷۹۷۷۰۹:۱۴:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
روز ملی شدن نفت مبارک
سلماسی۸۲۸۰۰۷۱۰:۰۴:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
من از بیگانگان هرگز ننالم که بامن هرچه کرد آن آشنا کرد
ناشناس۸۲۷۸۳۷۰۰:۱۳:۰۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
زمان اصلاحات معاون ویژه روحانیت وزارت اطلاعات بود. البته اون موقع لباس شخصی نبود!
ناشناس۸۲۷۸۳۹۰۰:۱۴:۵۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
دوست عزیز، کورش فرمانده هخامنشی نبود! کورش پایه گذار و موسس هخامنشی بود.
ناشناس۸۲۸۲۳۹۱۵:۳۴:۰۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
کوروش ساخته و پرداخته مستشرقین هست وجود خارجی نداشته
از سار کاشان۸۲۷۸۶۵۰۱:۱۵:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
هر انسان توانایی را نباید فقط تخریب کنیم .
ناشناس۸۲۸۰۴۶۱۰:۵۳:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
خودش خودشو تخریب که نه ، ویران کرده
ناشناس۸۲۷۸۷۱۰۱:۲۲:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
حسام الدین آشنا ..... دولت روحانی است که بطور ناشیانه از دولت حمایت می کند و دیگر هیچ !
ناشناس۸۲۷۸۷۶۰۱:۲۹:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
همان مشائی روحانی کاملا گویای روحیات این مرد است
ناشناس۸۲۷۸۹۱۰۳:۰۵:۲۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
بعضیها مصداق اَتَمّ و اَکمَلِ خَسِرَت دُنیا وَ الآخِرَه هستند _____________
ناشناس۸۲۸۲۳۴۱۵:۲۶:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
شما مصداق کامل چی هستید که بجای خدا قضاوت میکنید
ناشناس۸۲۷۸۹۸۰۵:۱۵:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
اگر روحانیه چرا لباس نداره؟ دومنظوره هست؟ چقدر حقوق میگیره برای توییت زدنش؟
ناشناس۸۲۷۹۰۰۰۵:۲۵:۱۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
صدرحمت به مشایی حداقل رو بود اما اینا معلوم نیست هرشب تو اتاق جنگ روانی چه آشی برامون می پزن کارشون شده فقط جوسازی و فریبکاری تا پاسخگو نباشن
ناشناس۸۲۷۹۰۱۰۵:۲۹:۳۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
چه اسیبی به شما زده که علیه اش نوشتین؟
ناشناس۸۲۸۲۹۷۱۶:۵۶:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
کشوری رو ویران کرده
ناشناس۸۲۷۹۱۲۰۶:۴۹:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
همیشه عکسش با پوتین رو بگذارید
ناشناس۸۲۷۹۲۹۰۷:۳۹:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
تمام اداره دولت و برکناری ها و انتصابات دست نوبخت و واعظی و آشناست
آدم بی اراده۸۲۷۹۳۱۰۷:۴۱:۴۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
نوبخت اگه اراده کنه ، آشنا ، غریبه میشه علی برکت الله
ناشناس۸۲۷۹۸۷۰۹:۲۵:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
قدرت تحلیل وبیان بسیار بالایی دارد
توپانی۸۲۸۰۶۸۱۱:۵۰:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
بهوش.بهوش آقای آشناعملکردت ناآشناست؟؟؟؟!!!!!

پربحث‌های اخیر

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 3. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 4. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 5. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 6. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 7. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 8. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

 9. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 10. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 11. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 12. ورود آقازاده‌ها و سلبریتی‌ها به بهانه خرید زمین در گیلان برای ساخت ویلا

 13. آیا امسال در خوزستان خاموشی نداریم؟  

 14. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 15. سردار رحیمی: به هیچ وجه در بحث امنیت اخلاقی کوتاه نمی‌آییم

 16. ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» از دفترش بیرون کرد+ فیلم

 17. آزار پسر چهار ساله در اردستان

 18. مسابقه رالی خودروهای قدیمی   

 19. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 20. تخصیص ارز دولتی به واردات کاغذ سیگار؛ بی‌اطلاعی یا دست‌های پنهان!؟

 21. پورابراهیمی: قیمت دلار با کاهش اثرات روانی واقعی می‌شود

 22. سازمان‌ملل: ایران تعهدات خود تحت برجام را ادامه دهد

 23. بایدن: ترامپ را در ایالت‌های جنوبی جمهوری‌خواه شکست خواهم داد

 24. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 25. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 4. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 5. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 6. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 7. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 8. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 9. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 10. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 11. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 12. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 13. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 14. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 15. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 16. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 17. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 18. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 19. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 20. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 21. حکم استفاده از اموال دولتی توسط کارمندان

 22. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 23. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 24. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 25. یکی از ضاربان خرس تلف شده در سوادکوه، دستگیر شد

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 18. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 19. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 20. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 21. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 22. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 23. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 24. ۹ روز تا حذف طرح «زوج‌ وفرد» در پایتخت/ همه‌ چیز در مورد طرح جایگزین

 25. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

پربحث‌های اخیر

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 3. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 4. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 5. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 6. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 7. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 8. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 9. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 10. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 11. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 12. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 13. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 14. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 15. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 16. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 17. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 18. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 19. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 20. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 21. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 22. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 23. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 24. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 25. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 3. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 4. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 5. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 6. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 7. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 8. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 9. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 10. موسوی: انفجار نفتکش‌های ژاپنی می‌تواند کار تیم B باشد/ پس از ۶۰ روز گام بعدی محکم‌تر خواهد بود

 11. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 12. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 13. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 14. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 15. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 16. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 17. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 18. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 19. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 22. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 23. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 24. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

 25. واکنش سردار باقری به حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان: اگر کار ایران بود با شجاعت قبول می‌کردیم

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 7. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 8. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 9. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 10. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 11. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 12. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 13. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 14. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 15. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 16. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 17. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 18. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 19. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 20. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 21. راز یک شعف

 22. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 23. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

 24. واکنش کاربران توییتر به سخنان وزیر امور خارجه آلمان در تهران/ ماس؛ ما سیب زمینی هستیم/ آلمان و ژاپن به دنبال میانجیگری نیستند/ ایران ساکت نمی‌ماند

 25. جهانگیری و شعار مبارزه با فساد/ کمیسیون بهداشت، معطل سفر علی نوبخت به آمریکا/ چرا کیفرخواست نجفی چندروزه صادر شد؟

آخرین عناوین