آخرین وضعیت کنکور در گفتگوی الف با دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت

گروه اجتماعی الف،   3971024167 ۷ نظر، ۲۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
آخرین وضعیت کنکور در گفتگوی الف با دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت

 دکتر هامون سبطی، دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت  در گفتگو با خبرنگار الف به پرسشهایی درباره آخرین وضعیت برگزاری کنکور پاسخ داد. 

 الف، گفتگویی با  هامون سبطی، دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت داشته است که بدین شرح است:


الف: آیا کنکور دو مرحله ای شده است؟

خیر، فقط انتخاب رشته‌های دانشگاه‌ها، در دو مرحله اتفاق خواهد افتاد اما همانند سال های گذشته، کنکور سراسری فقط در تیرماه 98 برگزار می‌شود.

* پس چه تغییری در کنکور رخ داده است که موجب سوءبرداشت برخی رسانه ها شده است؟

از اردیبشهت امسال، آموزش و پرورش طی مصاحبه‌ها و فعالیت های رسانه ای گوناگون، شعار حذف کنکور را بسیار مطرح کرده است که در عمل نتیجه‌ای جز تشویش ذهن دانش آموزان و افزودن بر اضطراب خانواده ها و داغ تر شدن بازار سوداگران اموزشی نداشته است. اما به دور از هیاهو ماجرا از این قرار است که در سال 97 وزارت علوم در ۸۷ درصد از رشته-محل‌های مراکز آموزش عالی (اعم از دولتی، آزاد،غیرانتفایی و...) بدون توجه به رتبه کنکورِ داوطلبان و فقط بر اساس سابقه تحصیلی سال سوم دبیرستان آنها، اقدام به پذیرش دانشجو کرده است و این وظیفه ای بود که در قانون سنجش و پذیرش دانشجو بر عهده وزارت علوم گذاشته شده بود و وزارت علوم آن را به موقع به انجام رسانید.


در همین قانون، وظیفه وزارت آموزش و پرورش برگزاری امتحانات نهایی در هر یک از سه سال دوره متوسطه دوم بوده و هست که در مصاحبه ها و اطلاعیه هایی، مدیران وزارت آموزش و پرورش برگزاری آزمون ها در سه سال پایانی را منتفی دانستند و تاکنون به وظیفه قانونی خود عمل نکرده اند که علت اصلی آن میتواند هزینه بسیار بالای برگزاری امتحانات نهایی در سه پایه آموزشی باشد که حدود 500 میلیارد تومان یا بیشتر در هر پایه تخمین زده میشود. اگر قرار باشد امتحانات نهایی در سه سال پایانی برگزار شود، مبلغی بالغ بر هزار و پانصد میلیارد تومان نیاز است و باید تامین بودجه شود، برخلاف کنکور که اولا از هر سه سال پایانی دوره متوسطه سوالاتش طرح می شود، ثانیا هزینه ای بسیار کمتر و حدود 30 میلیارد تومان برمی دارد.

 

ناقص بودن سوابق تحصیلی و محدود شدن آن به یک سال از سه سال باعث شده است که در هر درسی حدود بیست هزار نمره ۲۰ از طرف وزارت اموزش و پروش به عنوان سابقه تحصیلی به سازمان سنجش اعلام شود! و باتوجه به این که عمده رقابت این یک میلیون داوطلب کنکور برای دستیابی به حدود پانزده هزار صندلی در دانشگاههای دولتی و آزاد است، بدیهی است که با چنین سوابق تحصیلی امکان رتبه بندی داوطلبان و تعیین افراد شایسته تر برای ورود به رشته'محل های خاص وجود ندارد و این امری بدیهی است.بنابراین، در رشته های خاص بویژه علوم پزشکی و مهندسی حذف کنکور فعلا ممکن نیست.

پس از کش و قوس بسیار و فعالیت‌های جدی دیده بان عدالت و شفافیت، برخی از نمایندگان فرهیخته مجلس و فعالان آموزشی خیرخواه، در دومین جلسه اضطراری شورای سنجش و آموزش ، با توصیه کمیسیون آموزش مجلس و نامه بیش از صد و هفتاد نماینده مجلس و پیگیری های شبانه روزی ده ها هزار دانش آموز و خانواده ها که حتی به امامان جمعه نیز متوسل شده بودند،آموزش و پرورش مجبور شد از شعار کارشناسی نشده حذف کنکور در عمل عقب نشینی. اما در اقدامی تبلیغاتی آنچه را که در سال گذشته بدون هر نوع هیاهو رخ داده بود به عنوان دستاوردی مهم مطرح کرده است و آن این که: در هشتاد و پنج درصد رشته ها، کنکور حذف شده است.

با توضیحات یاد شده، روشن است که این امری سابقه‌دار بوده و هیچ اتفاق و یا دستاورد جدیدی نیست و باید بدانیم که در سال 98 احتمالا این میزان 85درصد به حدود 90 درصد خواهد رسید، یعنی فقط دستیابی به ده درصد رشته محل ها که متقاضیان بسیار زیادی داشته و دارد نیازمند شرکت در کنکور است. البته خانواده های محترم باید توجه داشته باشند که این ده درصد حدود صدهراز رشته-محل را شامل می‌شود، از جمله تمامی رشته های پزشکی و علوم پزشکی نظیر پرستاری، فیزیوتراپی، اتاق عمل و ... همچنین مهندسی های کامپیوتر، عمران، معماری و ...، رشته های حقوق، روان شناسی ،حسابداری و کارشناسی های هنر و درواقع تمامی رشته هایی که در سال‌های گذشته میدان رقابت داوطبان کنکور بوده است همچنان وابسته به رتبه کنکور خواهندبود.


*گفته شده است که به جای یک دفترچه انتخاب رشته قرار است، دو دفترچه انتخاب رشته در طول سال از سوی سازمان سنجش منتشر شود و داوطلبان حق دوبار انتخاب رشته داشته باشند، آیا این واقعیت دارد؟

بله، پیشتر هم گفتم که این واقعیت دارد و از جمله اقدامات مثبتی است که امسال با پیشنهاد وزارت اموزش و پروش و همکاری وزارت علوم عملی میشود. اتفاق خوب دیگری که امسال شاهد آن هستیم منع ورود تست نامه‌ها، آزمون‌نامه ها و حل المسایل‌ها به مدارس کشور در دوره ابتدایی است که البته باید با دقت و جدیت بیشتری پیگیری شود.


*بنابراین شما پیش بینی می کنید با این انتخاب رشته دومرحله ای، از تعداد دواطلبین کنکور و اضطراب های ناشی از کنکور و حواشی آن، تا چه اندازه کاسته می شود؟


متاسفانه نه چندان زیاد، حداقل امسال، زیرا همچنان که گفته شد دانش اموزان نظام جدید آموزشی به دلیل برگزار نشدن امتحانات نهایی در پایه های دهم و یازدهم (در سال های ۹۶ و ۹۷) فاقد هر نوع سابقه تحصیلی قابل اسنتاد هستند. دفترچه انتخابِ رشته های بی نیاز از کنکور، احتمالا آخر همین ماه در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت، اما نیمی از داوطلبان که در نظام جدید آموزشی تحصیل می کنند، فاقد سوابق تحصیلی استاندارد هستند، پس امکان اعاام نتایج این انتخاب رشته، موکول می‌شود به تیر یا مرداد سال آینده، یعنی پس از برگزاری تنها امتحان نهایی آنها در خرداد 98، پس نمی‌توانیم امیدوار باشیم که امسال بخش چشمگیری از دانش اموزان با شنیدن خبر قبولی خود در رشته- محل های بی نیاز از کنکور، شرکت در کنکور سال ۹۸ را رها کنند.


* پس می‌توان امیداور باشیم که در کنکور 99 و پس از آن، با این دو مرحله ای شدن انتخاب رشته از فشار و استرس کنکور سراسری کاسته شود؟

فقط می‌توانیم امیدوار باشیم، چون دو مشکل بزرگ وجود دارد که تنها با همراهی و تدبیر وزارت علوم قابل حل است. مشکل اول این است که طبق آیین‌نامه فعلی، اگر داوطلبی در یکی از رشته های دانشگاه های دولتی پذیرفته شود، در صورتی می تواند در رشته دیگری در دانشگاههای دولتی تحصیل کند که یکسال از زمان انصرافش از رشته قبلی گذشته باشد. شما فرض کنید داوطلبی در سال 98، یکی از رشته-محل های دانشگاه های دولتی را بر اساس دفترچه انتخاب رشته بهمن ماه، انتخاب کرده و بر اساس سوابق تحصیلی اش، در آن دانشگاه پذیرفته شود، طبق قانون فعلی، این داوطلب چه در آن رشته ثبت نام کند و سرکلاس هایش بنشیند و چه خیر، پذیرفته شده به حساب می آید (زیرا حق انتخاب را در این مورد از داوطلبان دیگر گرفته است) اما بسیار محتمل است که این داوطلب در کنکور سراسری 99 نیز شرکت کند و رتبه خوبی را کسب نماید و در یکی از رشته های پر متقاضی مانند پزشکی یا حقوق یا... نیز قبول شود. باتوجه به این قانون قبولی دوم او، بیهوده است و امکان تحصیل را در ان رشته خاص و پر متقاضی نخواهد داشت.

مورد دوم مشکل نظام وظیفه است که البته این مورد برخلاف مورد قبلی، فقط گریبان گیر پسران است. نظام وظیفه در هر سال، فقط برای قبولی در یک رشته معافیت تحصیلی صادر می‌کند، بنابراین انصراف از رشته ای که داوطلب ما بهمن ماه در آن پذیرفته شده است و ثبت نام در رشته ای که همین داوطلب باتوجه به رتبه کنکورش در مهرماه در آن قبول شده است، حتی اگر با همکاری وزارت علوم، از دید سازمان سنجش و دانشگاهها بدون مانع شود از دید سازمان نظام وظیفه (برای مشمولان پسر) ترک سربازی به حساب می آید و امکان ثبت نام برای این داوطلب در آن رشته‌-محل های خاص وجود نخواهد داشت.

اینها مواردی است که به جای استفاده ی تبلیغی، باید هرچه سریع تر به آنها مرداخت و راه حل را ارائه و اعلام کرد. در این زمینه از سازمان محترم سنجش خواهشمندیم که نهایت انعطاف و همکاری را همچون گذشته با جوانان کشور و آینده سازان میهن اسلامی داشته باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی۷۲۲۴۵۴۱۷:۳۸:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
تا مثل همه کشورها وضعیت رشته های پزشکی و غیرپزشکی از نظر درآمد و موقعیت اجتماعی مثل هم نشه وضع همینه.
ناشناس۷۲۲۴۶۲۱۷:۴۴:۲۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
.... نه جرات و نه توان و نه علاقه ای به حذف کنکور ...هست
ناشناس۷۲۲۵۸۸۱۸:۴۸:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
کاش برای حذف کنکور ارشد هم مصاحبه کنید ، کلی کتاب و منبع رو باید بخونیم برای فقط 12 تا دونه تست! کلی فرمول حفظ کنیم آخرم معلوم نیس شانس بیاریم این 12 تا سوال از جایی بیاد که یادمونه !
ناشناس۷۲۲۹۵۳۰۶:۰۱:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
وقت خودت را با تحصیل تلف نکن جوان
ناشناس۷۲۲۸۵۷۲۳:۴۶:۱۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
فقط پزشکی و دندانپزشکی بخونید
الف۷۲۲۸۷۹۰۰:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
مگه کاظم قلمچی میزاره کنکور حذف بشه
ناشناس۷۲۳۰۶۸۰۸:۳۳:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
آره پارتی بازی راحتتره

پربحث‌های اخیر

 1. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 2. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 3. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 4. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 5. دولت حزب اللهي و جوان

 6. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 7. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 8. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 9. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 10. طوفان در تهران  

 11. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 12. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 13. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 14. به بهانه‌ی بیلبورد سازمان فنی‌حرفه‌ای در فرودگاه یزد

 15. دستیار ویژه وزیر صنعت: ۱۰۰ هزار خودرو به بازار می‌آید

 16. دلایل محروم نشدن قطعی بیرانوند اعلام شد

 17. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 18. چند نفر از دهه شصتی‌ها بیکارند؟ + جدول

 19. نماینده مجلس خطاب به روحانی: دست از لجبازی بردارید/ شما بیشترین قانون شکنی را داشته‌اید!

 20. جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست لاریجانی برگزار می شود

 21. گلزار داورها، بازی پرسپولیس و سپاهان را قضاوت می‌کند

 22. فروش فوری پژو ۲۰۷ و پژو ۲۰۶ توسط ایران خودرو/ جزییات شرایط

 23. قطع همکاری برخی شرکت‌ها با هوآوی بخاطر ترس از آمریکا

 24. اسکوتر ۱۲ میلیون تومانی ب ام‌و رونمایی شد  

 25. نصرالله: پیروزی سال ۲۰۰۰ نبود ترامپ جنوب لبنان را هم به اسرائیل می‌داد

پربحث‌های دیروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 5. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 6. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 7. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 8. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 9. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 10. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 11. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 12. هنر تغییر محاسبات

 13. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 14. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 15. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 16. دولت حزب اللهي و جوان

 17. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 18. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 19. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 20. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 21. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 22. اسامی نامزدهای ۳فراکسیون سیاسی مجلس برای انتخابات هیئت رئیسه/جدول

 23. طوفان در تهران  

 24. اعتراض شدید به اکران یک فیلم غیراخلاقی در جشنواره کن

 25. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 3. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 4. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 8. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 9. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. صدای خاموش تجرد قطعی

 12. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 13. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 14. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 15. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 16. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 17. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 18. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 19. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 20. ساختمان های کره شمالی‎  

 21. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 22. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 23. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 24. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 25. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

پربحث‌های دیروز

 1. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 2. ساخت ۱۶ بند برای مقابله با سیل در شهرستان قلعه گنج

 3. توقیف ۱۲ هزار خودروی لاکچری در سال ۹۷ به خاطر "دور دور"

 4. فردا هوای تهران «پس» است، شهروندان مراقب باشند

 5. تمدید مهلت ثبت‌نام فرهنگیان مقیم خارج از کشور

 6. جذب 4000 نیروی آتش‌نشانی در کشور

 7. فروش سوالات امتحانی و کنکور دامی برای خالی کردن حساب‌ها

 8. 2سال زندان در انتظار فرزندانی که نفقه پدر و مادرشان را نپردازند

 9. کشف ماده‌ای عجیب در جو خورشید

 10. اخاذی از دختران جوان با شیوه جن‌گیری

 11. رشد ۶۰ میلیونی جمعیت کشور در ۶۰ سال

 12. 6 مدل شال و روسری مد روز را بشناسید

 13. دستورالعمل پرداخت مالیات پزشکان ابلاغ شد

 14. علت در خود فرو رفتگی فرزندان چیست؟

 15. ماجرای «آیت‌الله» خواندن امام جمعه شهرکرد چه بود

 16. تمدید مهلت طرح ترافیک خبرنگاری تا ۱۵خرداد

 17. جزئیات افزایش حقوق سربازان

 18. افزایش نسبی ذرات معلق در هوای تهران

 19. صدا و سیما قبل از تبلیغ مواد آرایشی و بهداشتی از وزارت بهداشت تاییدیه بگیرد

 20. اعلام شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران/ ۱۵ میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 3. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 4. صدای خاموش تجرد قطعی

 5. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 6. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 7. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 8. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 9. هادی رضوی در دادگاه: من مفسد اقتصادی نیستم/ از سرمایه‌گذاری با پول معلمان برای خرید خودروهای لوکس تا سفر به ۵۰ کشور

 10. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 11. هادی رضوی در دادگاه: اروپاگردی در کار نبوده، من کاسب و بازرگان بودم

 12. حقوق شهردار تهران چقدر است؟ + جدول

 13. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 14. رئیس قوه قضائیه: در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریز‌ها نیست

 15. فیلترینگ اینستاگرام؛ آری یا خیر؟

 16. کاهش پخش یک تبلیغ تلویزیونی در پی درخواست‌های مردمی

 17. تجملات لاکچری‌پسند ازدواج؛ از خواستگاری خانم بازیگر در زیر آب تا پرواز عروس هنگام عقد

 18. عذرخواهی شبکه ۵ از پخش توهین یک مداح به اهل سنت

 19. آخرین وضعیت جمعیتی ایران تا سال ۱۴۳۰ / کشوری سالخورده می‌شویم!

 20. قدیمی‌ترین سکونتگاه انسان در ایران کجاست؟

 21. رئیس قوه قضائیه: افزایش اعتماد مردم به نظام موجب اقتدار ملی خواهد شد

 22. نیابت قضایی به دادستان شیراز برای دستگیری خانم تک‌خوان ابیانه

 23. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 24. پلنگ لوچ، ایرانی نیست

 25. ۳۵۰۰ زندانی مهریه داریم

آخرین عناوین