بازنشستگان و ناکارآمدی نظام‌های اجرایی و تصمیم‌گیری

عباس رنجبر کلهرودی،   3970925161 ۹ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 بازنشستگان و ناکارآمدی نظام‌های اجرایی و تصمیم‌گیری

بازنشستگان، بویژه بازنشستگان کشوری در سالیان اخیر از بسیاری جهات مظلوم واقع شده اند. به عبارت دیگر می‌توان گفت دولت کارفرمایی خوبی برای کارکنان خود نبوده است. در گذشته از حقوق بازنشستگی و یا باصطلاح تقاعد به عنوان" آب باریکه " یاد می شده است که در سال های اخیر تحت فشارهای تورمی و افزایش قیمت ها از حجم و توان آن بسیار کاسته شده و قطره چکانی شده است و چنانچه روند تورم و افزایش حقوق بازنشستگان به همین منوال پیش برود همه بازنشستگان به زیر خط فقر خواهند رفت.

مدتی است که بدلیل افزایش نرخ ارز و تورم و نیز ارائه لایحه بودجه سال۱۳۹۸  از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی، صحبت از ترمیم حقوق کارکنان شاغل دولت و بازنشستگان ، بمیزان۲۰  درصد، مطرح گردیده است. در این مقاله برخی از عوامل مرتبط با این تصمیم و ساختار نظام بازنشستگی کشوری بصورت اجمالی مورد بحث و بررسی و تجزیه تحلیل قرارگرفته و در پایان هم راهکار های اجرایی در این باره ارائه شده است.

افزایش های ناکافی و رابین هودی

در سال های اخیر حقوق بازنشستگان افزایش یافته است اما این افزایش ها مطابق با افزایش تورم نبوده است. در سال گذشته حقوق بازنشستگان کشوری بصورت پلکانی افزایش یافت. استدلال تهیه کنندگان لایحه بودجه و تصویب کنندگان این بود که چون حقوق اغلب کارکنان بازنشسته دولت پایین است بنابراین افزایش حقوق ها برای کسانی که حقوق کمتری می گیرند باید شیب بیشتری داشته باشد.

در باره اینکه بخشی از بازنشستگان حقوق ناچیزی دریافت می کنند که کفاف زندگی آنان را نمی دهد، شکی وجود ندارد . اما نکته اساسی که از نظر تهیه کنندگان لوایح بودجه و نمایندگان محترم مجلس مغفول مانده است، این است که محاسبه حقوق بازنشستگی براساس مقررات نظام های استخدامی کشور محاسبه می گردد و افزایش سالانه آن هم باید براساس ضوابط و مقررات مربوطه باشد و بدون تردید تصمیمات عوام گرایانه ، سیاسی و رابین هودی مشکلی را حل نخواهد کرد .

تاریخچه قانون بازنشستگی کشوری

اولین قانون استخدام کشوری و به تبع آن مقررات جامع بازنشستگی در سال ۱۳۴۵ پس از بررسی و اکچوئری اولیه منابع و مصارف صندوق بازنشستگی بتصویب رسید و برحسب ماده ۷۰ قانون مذکور سازمان بازنشستگی کشور نیز در سال ۱۳۵۴ ایجاد گردید.

براساس قانون مزبور از هریک از کارکنان دولت ۸/۵ درصد بابت حق بازنشستگی بعلاوه برخی کسورات دیگر کسر و با احتساب سهم کارفرمایی دولت بحساب صندوق بازنشستگی واریز مگردید و کارمند می توانست پس از ۳۰ سال بازنشسته شده و حسب مقررات حقوق بازنشستگی دریافت کند. طبق ماده ۹۰و ۹۱قانون استخدام کشوری، اعاده بخدمت بازنشستگان، به غیر از وزرا و نخست وزیر، ممنوع بود.

در سال ۱۳۷۶ قانون خدمات کشوری جایگزین قانون استخدام کشوری مذکور گردید و همچنین سهم حق بیمه کارکنان نیز به ۹ درصد افزایش یافت. از نکات شاخص این قانون ماده ۱۲۵ این قانون است که دولت را مکلف کرده است که حقوق بازنشستگان باید براساس میزان تورم افزایش یابدکه بجز برخی سال ها، به آن عمل نشده است.

نگاهی به آمار بازنشستگان کشوری و میانگین حقوق

تعداد بازنشستگان کشوری و مستمری بگیران آن در حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر می باشد. سرانه دریافتی اعلام شده در سال گذشته زیر یک و نیم میلیون تومان و در سال جاری در حدود ۲ میلیون برآورد شده است. همچنین حقوق بازنشستگی در حدود ۹۶ درصد از بازنشستگان زیر ۳ میلیون تومان است و صرفا ۴ درصد از بازنشستگان حقوق بالاتر از ۳میلیون دریافت می کنند که از حقوق اکثریت آنان نیز بین ۳تا ۴میلیون است. از نظر مدرک تحصیلی نیز در حدود ۳درصد فوق لیسانس و دکتری و ۱۷درصد لیسانس و ۱۷ درصد فوق دیپلم و بقیه دیپلم و زیر دیپلم هستند. همچنین مدت میانگین پرداخت حق بیمه در حدود ۲۸ سال و میانگین مدت دریافت حقوق بازنشستگی نیز ۲۷ سال بوده است.

جای خالی محاسبات اکچوئری

مهمترین مبنای محاسبه حق بیمه هریک از بیمه شدگان و میزان حقوق بازنشستگی دریافتی، محاسبات اکچوئری است. بر مبنای این محاسبات است که صندوق ها تعیین درآمد های صندوق و خروجی‌ها را برای سنوات بسیار دور پیش بینی و برنامه ریزی می کنند .چنانچه این محاسبات درست باشد معمولا صندوق ها خیلی دچار چالش نمی شوند. اگر چه بازنگری دوره ای برای تغییر در شرایط صندوق ها بهرحال اجتناب ناپذیر است.

تا آنجا که سوابق نشان می‌دهد در ابتدای تدوین قانون استخدام کشوری و تشکیل صندوق بازنشستگی، یک تیم خارجی، محاسباتی را براساس آمار های موجود انجام داده اند و میزان دریافت حق بیمه را بر اساس آن تعیین نمودند . اما در سال های اخیر علیرغم تهیه برخی گزارشات اکچوئری تصمیمات خاصی جهت اصلاح وضعیت صندوق مشاهده نشده است.

 صندوق های بازنشستگی میراث بین نسلی است

هرفردی که در دولت و یا یک موسسه خصوصی استخدام می شود و حق بیمه پرداخت می کند؛ انتظار دارد که پس از پرداخت ۳۰ الی ۳۵ سال حق بیمه، در دوران بازنشستگی، تا زمانی که خود و افراد تحت تکفلش زنده اند از حقوق بازنشستگی کافی برای کفایت امور برخوردار باشند. حال که بیمه شده پس از چندین دهه پرداخت حق بیمه ، بازنشست شده است چنانچه صندوق نتوانددر طول پرداخت حقوق بازنشستگی به تعهداتش عمل کند آینده کلیه شاغلین امروز و بازنشستگان سال های آتی تباه خواهد شد .

مشکل صندوق های بازنشستگی و صندوق بازنشستگی کشوری

در همه دنیا برخی صندوق‌ها‌ی بازنشستگی بزرگ با چالش های متعددی روبرو هستندکه این چالش ها موجب بهم خوردن توازن در دریافت‌ها و پرداخت های صندوق ها می‌گردد. مهترین عوامل بحران زا در سایر کشور موارد زیر است:

۱-ناتوانی در محاسبات دقیق اکچوئری برای سنوات طولانی

۲-طولانی شدن امید به زندگی و طولانی شدن مدت پرداخت مستمری بیشتر

۳-تحولات شدید اقتصادی و شوک های غیرقابل پیش بینی

در صندوق بازنشستگی کشوری ایران نیز علاوه بر موارد بالا، دو مشکل اساسی دیگر نیز وجود دارد که بسیار جای تامل است:

۱- تصمیم تصمیم‌گیران دولتی و سیاسی در باره صندوق و منابع آن: ذینفعان صندوق بازنشستگی کشور کارکنان دولت هستند اما صندوق دولتی نیست و صاحبان اصلی آن پرداخت کنندگان حق بیمه و سهامداران آن هستند .بنابراین دولت و مجلس و یا یا هرنهاد دیگری حق تصرف در منابع صندوق را ندارد و اگر بفرض مثال دولت و یا مجلس خواست افرادی را پیش از موعد بازنشست کند و یا شرایط ویژه ای را به کسانی اختصاص بدهد باید قبل از آن منابع مالی لازم را برای این کارو صندوق تامین کند و از تحمیل بار این تصمیم به سایربازنشستگان خودداری کند.

۲- برداشت های منابع مالی صندوق توسط دولت: منابع صندوق بازنشستگی که از محل کسورات قانونی از حقوق کارکنان شاغل تامین می گردد ، حق الناس است و دولت و یا هیچ نهاد دیگری نباید آن را برداشت نماید . متاسفانه در دهه های اخیر بهردلیل با برداشت های مقطعی ازمنابع صندوق توسط دولت و همچنین جرح و تعدیل در قانون بازنشستگی بدون محاسبات اکچوئری در دخل و خرج صندوق توسط مجلس شورای اسلامی ، صندوق بازنشستگی با کمبود منابع و بحران مواجه است .

راهکارهای پیشنهادی

در کوتاه مدت و در باره افزایش حقوق سال آتی بازنشستگان می توان گفت آنچه باید ملاک قرار گیرد قانون است و قانون دولت را مکلف کرده که به نسبت تورم حقوق شاغلین و بازنشستگان را افزایش دهد. بنابراین اجرای سیاست‌های پوپولیستی و پیشنهاد افزایش پلکانی و یا پرداخت به نسبت مساوی خلاف قانون و مقررات استخدامی و بازنشستگی، عدالت، شرع و عرف است. داشتن رفاه و حقوق بازنشستگی مناسب حق هر شاغل و بازنشسته است وقتی که براساس مقررات جاری و حقوق دوران اشتغال ، حق بیمه دریافت می شود ؛ باید براساس حق بیمه دریافتی نیز حقوق بازنشستگی تعیین و پرداخت شود .

در بلند مدت هم برای حفظ حقوق بیمه شدگان صندوق‌های بازنشستگی و بویژه حفظ سرمایه و حقوق نسل های بعدی و پایداری صندوق ها ؛ انجام اقدامات زیر ضروی است:

۱- بازنگری درمقررات جاری بازنشستگی جاری کشور

۲- تهیه گزارشات دقیق محاسبات اکچوئری از وضعیت دارایی های جاری و آتی صندوق وبرنامه ریزی بر اساس آن

۳- تسویه بدهی واقعی دولت به صندوق ها (پرداخت اصل و منابع حاصله از سرمایه گذاری ها)

۴- توجه به سرمایه گذاری سریع منابع در سرمایه گذاری های با بازده مناسب (بعنوان مثال در برخی کشور ها کسورات بازنشستگی از طریق کانال پیش بینی شده بلا فاصله به بورس هدایت می شود. )

۵- ایجاد بستر لازم حهت تاسیس صندوق های مکمل بازنشستگی توسط شرکت های بیمه بازرگانی کشور

۶- ساماندهی منابع درآمدی صندوی ها و مهندسی مجدد آن

۷-...

برخورداری از رفاه اجتماعی و حقوق بازنشستگی و بیمه های مناسب ، طبق بند ۱۲ ماده سه و ماده ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، جز حقوق اساسی و شهروندی است که بعهده دولت نهاده شده است که امیدواریم دولت و مجلس محترم بتوانند با همکاری بایکدیگر و فارغ از تصمیمات جناحی و حزبی و کوتاه مدت ،تدابیر شایسته ای ، برای برون رفت از وضعیت جاری صندوق هاو بحران های احتمالی، بیندیشند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۸۸۴۵۱۷:۵۷:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۲۵
مجلس محترم قانون منع بکار گیری بازنشستگان را تصویب نموده ولی تعدادی مدیر زیاده خواه در بانک تجارت با نادیده گرفتن و عدم تمکین به قانون همچنان در پست های خویش مشغول هستند دستگاههای نظارتی کشور که لطفا در اینمورد با قاطعیت رسیدگی و برخورد فرمایید
ناشناس۶۷۸۸۷۰۱۸:۱۳:۵۹ ۱۳۹۷/۹/۲۵
مدیران بانکی چو بگرفتند پاداش ز زیان خویش بسی اتش زدند به دیده و دل جوانان لیکار کشور خویش
ناشناس۶۷۸۸۸۵۱۸:۲۲:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۲۵
هیچ اتفاقی نخواهد افتاد
ناشناس۶۷۸۹۶۳۱۹:۲۸:۱۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
دوران بازنشستگی در ایران ؛ اول دوران بدبختی و ماتم و عذاب برای شخص بازنشسته است
ناشناس۶۷۸۹۹۵۱۹:۵۴:۵۲ ۱۳۹۷/۹/۲۵
بسیاری از مدیرانی که پس از بازنشستگی سر کار بوده اند مستحق همان عملی که با خاشقچی شد هستند
ناشناس۶۷۹۱۱۴۲۱:۳۵:۲۶ ۱۳۹۷/۹/۲۵
جای تاسف فراوان است که بدیهی ترین کارممکن که باید انجام شود دررفع تبعیض وبیعدالتی واعمال قانون مغفول مانده است..
حرف حقد۶۷۹۱۵۱۲۲:۲۰:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۲۵
از اذر ماه بوق کرنا میزنند که حقوق کارمند ۲۰ در صد اضافه میشه بعد تفاسیر گوناگون شروع میشه اخرش هم پلکانی چند درصدی که پول یک شانه تخم مرغ هم نیست اضافه می کنند
ناشناس۶۷۹۳۲۳۰۱:۵۸:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۶
وضع بازنشسته های امروز آئینه آینده شاغلان امروز است . میفهمید چی میگم ؟
شعبانی۶۷۹۴۱۸۰۸:۲۱:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۲۶
شما که خود را سرامد حق برابری انسانها در کشور میپندارید سری به سایر کشورهای دیکه بزنید ببینید بازنشستگان در چه رفاهی زندگی میکنند شرم ندارید از اینکه این قشر خدوم را در پایان عمر شرمنده خانواده خود میکنید؟

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 3. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 4. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 5. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 6. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 7. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 8. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 9. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 10. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 11. عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

 12. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 13. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 14. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 15. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 16. «رزمایش قطع اینترنت» لغو شد  

 17. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 18. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 19. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 20. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 21. با برجام چه باید کرد؟

 22. تهران - تل‌آویو، هفت دقیقه  

 23. جزییات ضرب و شتم تکنیسین اورژانس از زبان خودش

 24. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 25. عیدی ۹۷ چقدر است؟

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 3. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 4. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 5. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 6. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 7. واکنش نظام پزشکی به ۲ مصوبه مالیاتی پزشکان

 8. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 9. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 10. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 11. مردم خواهان اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها شدند/ درآمد یک پزشک یک میلیون تومان است!

 12. راغفر: ما به‌تدریج شاهد فرسایش شدید آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی مثل عدالت اجتماعی شدیم

 13. مقصر آقای پول است!

 14. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 15. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 16. روحانی اهل فناوری؛ مخترعی که امام جماعت است   

 17. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 18. بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله از زبان یک حقوقدان

 19. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 20. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 21. رانندگی خوب مردم و کسری بودجه دولت!

 22. رزمایش قطع اینترنت در ایران + جزئیات

 23. لابی سنگین برای لغو مالیات پزشکان

 24. دادستان تهران: کرباسچی احضار شد اما رسانه‌ها گفتند به اوین رفته است/ سلطان سکه در هنگام دستگیری سکه‌ای نداشت

 25. دریافت عوارض در تونل‌های شهری تهران منتفی شد

آخرین عناوین