مدیرعامل بانک ملی ایران: بدون حساب و کتاب به هیچ شرکتی وام نمی‌دهیم

گروه اقتصادی الف،   3970925134 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
مدیرعامل بانک ملی ایران: بدون حساب و کتاب به هیچ شرکتی وام نمی‌دهیم

مدیرعامل بانک ملی ایران درباره اعتراضات اخیر کارگران گروه ملی فولاد اهواز گفت: در شرایط حاضر، صرفا یک ماه حقوق معوقه کارگران باقی مانده و دلیل آن هم مشکلاتی است که اعتصاب‌ها در روند جاری شرکت ایجاد کرده و حدود یک‌ماه است که تولید متوقف شده و اجازه فروش محصولات هم داده نمی‌شود.

به گزارش ایلنا، بیش از یک‌ماه است که کارگران گروه ملی فولاد اهواز در اعتراض به نبود چشم‌انداز روشن برای ادامه فعالیت این مجموعه بزرگ و باقدمت صنعتی، تجمعات صنفی برگزار کرده‌اند. از قرار معلوم اصلی‌ترین مطالبه‌ کارگران تداوم تولید شرکت و واگذاری آن به دولت یا هر ارگانی است که بتواند به شکل کارآمد، این مجموعه را مدیریت کند.

محمدرضا حسین‌زاده (مدیرعامل بانک ملی ایران) در گفت‌وگویی، به ذکر نکات و مواردی در خصوص اعتراضات اخیر کارگران گروه ملی فولاد اهواز پرداخت که شرح آن در ذیل می‌آید:

این روزها موضوع اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز در مرکز توجه افکار عمومی قرار دارد. در ابتدا، توضیحی در خصوص روند واگذاری گروه ملی فولاد اهواز به بانک ملی ایران و میزان هزینه‌کرد بانک برای این مجموعه بزرگ صنعتی ارائه دهید. سپس، با توجه به اینکه به‌رغم پرداخت بیشتر معوقات کارگران و باقی ماندن تنها یک‌ماه مطالبه دستمزد، هم‌چنان اعتراضات کارگری ادامه داشته، توضیحی هم پیرامون مطالبه بسیار مهم آنها مبنی بر تداوم تولید این شرکت ارائه دهید، مطالبه‌ای که در راستای هدف و اساس کار آنها یعنی تولیدگری است. از همین رو، ما خواستار پاسخ روشن شما در رابطه با این پرسش هستیم.

در ابتدا توضیحی درباره روند واگذاری شرکت ارائه می‌دهم. وقتی پرونده گروه امیرمنصور آ‌ریا در دادگاه مطرح شد آنها به تعدادی از بانک‌ها بدهی داشتند. از آنجایی که آنها پولی برای پرداخت بدهی‌هایشان نداشتند دادگاه ناچار شد حکم به رد مال بدهد یعنی هر آنچه که شرکت داشت در قبال طلب بانک می‌بایستی به بانک‌ها از جمله بانک ملی پرداخت شود. حدود ۷ الی ۸ شرکت از این مجموعه را دادگاه حکم به رد مال داد. یکی از آنها گروه ملی فولاد است. در اسفند سال ۱۳۹۵ این شرکت به بانک ملی واگذار شد.

از آن زمان قریب به ۲۱ ماه می‌گذرد. زمانی که بانک ملی این شرکت را تحویل گرفت حدود هشت ماه حقوق معوقه در آنجا وجود داشت. به‌علاوه، شرکت بدهی‌های بسیار زیادی به سازمان‌های مالیاتی و تامین اجتماعی داشت. طی این ۲۱ ماهی که بانک ملی این شرکت را تحویل گرفته، بالغ بر ۴۷۰ میلیارد تومان از بابت بدهی‌های معوق و سرمایه در گردش شرکت هزینه شد تا تولید آن راه‌اندازی شود.

از پنج خط، سه خط تولید آن راه‌اندازی شد. کارگران هم مشغول به کار و تولید بودند. البته مقاطعی بود که حقوق آنها بین یک الی دو ماه ممکن بود معوق شود. راهکار برای چنین مقاطعی هم، فروش محصولات و یا وام برای سرمایه‌ در گردش بود.

گفتنی است طی همین دو ماهه اخیر بانک ملی ۱۳۸ میلیارد تومان هم از بابت یک الی دو ماه حقوق معوقه کارگران و هم از بابت سرمایه در گردش پرداخت کرده است. در شرایط حاضر، صرفا یک ماه حقوق معوقه کارگران باقی مانده است و دلیل آن هم مشکلاتی است که اعتصاب‌ها در روند جاری شرکت ایجاد کرده و حدود یک‌ماه است که تولید متوقف شده و اجازه فروش محصولات هم داده نمی‌شود.

این کارخانه در انبارش ۲۷ هزار تن محصول برای فروش دارد و اگر اجازه فروش آنها داده شود بخشی از سرمایه در گردش شرکت نیز تامین شده و مواد اولیه خریداری می‌شود تا این واحد تولیدی فعالیتش را توسعه دهد.

آیا بانک ملی برنامه‌ای برای واگذاری گروه ملی فولاد دارد؟

از آنجا که از لحاظ قانونی بانک‌ها نباید بنگاه‌داری کنند ما قبلا شرکت را از طریق روزنامه‌ها برای فروش گذاشتیم. فردی از بخش خصوصی که از اهالی خود منطقه بود آنجا را خریداری کرد. وی پنج الی شش ماه هم فعالیت کرد اما به دلایلی نتوانست به کار خود ادامه دهد و مجدد شرکت را به بانک ملی ایران واگذار کرد.

در آن زمان شعار کارگران این بود که شرکت باید از بخش خصوصی گرفته و به بانک ملی واگذار شود. اکنون هم من می‌شنوم که می‌گویند از بانک ملی باید گرفته شود و به دولت واگذار شود یا اینکه هر زمانی که کل پنج خط شرکت به صورت واحد شروع به فعالیت کردند آن زمان ما حاضر به فعالیت خواهیم بود.

این در حالیست که از آن پنج خط طی این ۲۱ ماه، سه خط به راه افتاده است و دو خط دیگر نیاز به سرمایه‌گذاری سنگین دارند. برای مثال، بخش ذوب کارخانه به بیش از هفتصد میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد و این امر زمان‌بر هم است.

مقامات استان ازجمله آقای استاندار، مقامات قضایی، امنیتی، شورای تامین استان و دیگران بسیار زحمت کشیدند و صبوری به خرج دادند تا کارگران شریف متوجه شرایط  بشوند اما تاکنون این امر کارساز نشده است.

به نظر من هم این روند سرکار نیامدن و یا مانع کار دیگران شدن به نفع هیچ کس نیست و قطعا با این کار روند کارخانه به سوی شرایط ایده‌آل نخواهد رفت.

در شرایط امروز خیلی از کارخانه‌ها و شرکت‌ها با مشکلات تعویق حقوق مواجه هستند و این کارخانه هم مدت زیادی بلاتکلیف بود و قطعا بهینه شدن همه شرایط نیاز به زمان و صبوری و همراهی کارگران شریف دارد.

برخی از کارگران این نکته را مطرح می‌کنند که چرا بانک ملی آن هفت هزار میلیارد ریال مورد نیاز را در قالب یک وام بدون بهره به یک مجموعه تولیدی بزرگ تحت پوشش خودش نمی‌دهد تا تمام اجزای این مجموعه‌ به صورت هماهنگ بتوانند فعالیت کنند با توجه به اینکه این پنج واحد در قالب یک سیستم طراحی و تعریف شده است؟

بانک حساب و کتاب دارد و بی‌رویه به هیچ جا حتی به شرکت‌های خودش، وام نمی‌دهد. درست است که آن شرکت از طریق حکم دادگاه به بانک واگذار شده است اما از سوی دیگر، ما امانتدار پول مردم هستیم. سپرده‌های مردم در دست بانک‌ها است و باید این پول‌ها در جایی هزینه شود که در زمان مناسب سود آنها به مردم بازگردانده شود. لذا بانک‌ها مجاز نیستند که چشم‌بسته به حتی شرکت‌های زیرمجموعه خودشان وام بدهند. ما یک نقشه‌راه مشخص برای این شرکت طراحی کردیم که به تدریج در حال طی کردن مسیر خودش است.

همان‌طور که قبلا گفتم در عرض ۲۱ ماه سه خط تولیدی راه افتاده، که خط سوم آن که تولید تیرآهن انجام می‌دهد به تازگی راه افتاده است. ولی این خطوط نیاز به خرید ماشین آلات خارجی دارند. در آنها، سرمایه‌گذاری سنگینی باید انجام شود چراکه مربوط به ذوب هستند.

معترضان تصورشان اینست که شاید یک شب، بانک ملی ۷۰۰ میلیارد تومان را تزریق کند و فردا همه خطوط به راه ‌افتد. اما در واقعیت، چنین چیزی نیست. به هر حال ماشین آلات باید خریداری و نوآوری شوند و همان طور که می‌دانید ماشین آلات شرکت‌های کارخانه بیش از نیم قرن قدمت دارند. بنابراین اگر وامی هم به آن شرکت داده شود از روی حساب و کتاب است.

بنابراین معتقدم کارگران می‌بایستی فعالیت کنند. بخشی از سرمایه‌گذاری هم، بایستی از محل درآمد شرکت انجام شود. با تعطیل کردن که همه خطوط راه نمی‌افتد. معتقدم این روند به نفع هیچ کس نیست و باید دست در دست هم برای بهبود وضعیت کارخانه تلاش کنیم.

در سال‌های اخیر مقام معظم رهبری و سایر مقام‌های کشور بر واگذاری بنگاه‌های بانک و فعالیت بانک‌داری بانک‌ها و واگذاری بنگاه‌ها تاکید داشتند، عملکرد بانک ملی در این مورد را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما در سال‌های اخیر تقریبا ۴۰ هزار میلیارد ریال از اموال و بنگاه‌های بانک ملی را واگذار کرده‌ایم، بطوری که هیچ ارگانی به اندازه بانک ملی در فروش و واگذاری اموال موفق نبوده است.

اما باید توجه داشت که این کار ساده‌ای نیست چون هم سرمایه‌گذار باید از نظر مالی کاملا تامین باشد تا پس از خرید تداوم فعالیت بنگاه با مشکل روبه رو نشود و هم بعضا شاهد مشکلات عدیده از جانب رقبای خریدار بنگاه بوده‌ایم که کار را سخت می‌کند.

مثلا ما همین گروه ملی فولاد خوزستان را یکبار واگذار کردیم و نزدیک به پنج یا شش ماه نیز دست بخش خصوصی بود، اما آنقدر جوسازی و مشکل ایجاد شد که در نهایت حاکمیت و ارگان‌های ذی‌ربط صلاح را در این دیدند که دوباره به بانک ملی بازگردد.

بنابراین این مسیر سنگلاخ است اما ما سعی می کنیم براساس فرمایشات مقام معظم رهبری، رییس جمهور و تاکید وزیر اقتصاد تمام موانع فروش و اموال مازاد را برطرف کنیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!/ حمایت چین، روسیه و ایران از دولت و ملت ونزوئلا

 2. ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم

 3. «مرضیه هاشمی» بعد از ۱۱ روز بازداشت در آمریکا آزاد شد

 4. واکنش‌ها به سخنان روحانی درباره حجاب و فیلترینگ؛ طرح مسائل حاشیه‌ای برای انحراف از ناکارآمدی اقتصادی/ مشاور رئیس دولت اصلاحات: سخنان روحانی شوخی بود

 5. روسیه و حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران در سوریه

 6. آشوب در ونزوئلا‎  

 7. فشار نظام پزشکی برای اجرا نشدن قانون مالیات

 8. نماینده مجلس: سهمیه‌بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

 9. اصطلاحاتی که فقط سربازها می‌دانند!

 10. طعنه جهانگیری به احمدی نژاد  

 11. اشتباه رسانه‌ها در انتشار تصویر همسر شاهزاده سعودی+ عکس

 12. عشوه‌های مجری مسابقه تلویزیونی!

 13. دلار کاهشی شد

 14. عامل انتحاری پمپ بنزینی در لنگرود فاقد سلامت روان بوده است

 15. فساد آمریکا از این سیستماتیک‌تر؟!

 16. ترامپ برابر کنگره کوتاه آمد

 17. راه‌آهن تهران - مشهد کی برقی می‌شود؟

 18. تناقض مسئولان درباره مشمولان بسته حمایتی

 19. مشروعیت‌زدایی به سبک اینستاگرام!

 20. بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟

 21. گام پنجم ایران برای قهرمانی در آسیا با طعم انتقام ۱۵ ساله/ شکست چین به لذت یک ضربه «چیپ»

 22. ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران

 23. واکنش کشورهای آمریکایی به اعلام ریاست‌جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

 24. سه شهر برتر کشور در نزاع و دعوا کدامند؟

 25. قیمت گوشت، مرغ و برنج در بازار

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 5. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 6. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 7. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 8. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 9. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 12. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 13. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 14. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 15. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 16. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 17. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 18. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 19. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 20. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 21. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 22. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 23. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 24. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 25. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!/ حمایت چین، روسیه و ایران از دولت و ملت ونزوئلا

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 14. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 15. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 16. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 17. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 18. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 19. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 20. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 21. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 22. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 23. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 24. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 25. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

پربحث‌های اخیر

 1. فشار نظام پزشکی برای اجرا نشدن قانون مالیات

 2. نماینده مجلس: سهمیه‌بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

 3. دلار کاهشی شد

 4. راه‌آهن تهران - مشهد کی برقی می‌شود؟

 5. تناقض مسئولان درباره مشمولان بسته حمایتی

 6. بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟

 7. قیمت گوشت، مرغ و برنج در بازار

 8. آیا گرانی به اقلام اساسی شب عید می‌رسد؟

 9. آلومینیوم المهدی به مدیریت جدید تحویل داده شد

 10. آیا حساب‌های مردم برای واریز سبد حمایتی چِک می‌شود؟! + سند

 11. معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

 12. میزان فرار مالیاتی همه اقشار از جمله پزشکان

 13. عضو کمیسیون برنامه و بودجه: قیمت بنزین در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد

 14. جدیدترین قیمت خودروهای خارجی در بازار

 15. زنگنه: روند اجرایی فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی تسریع می‌شود

 16. افزایش دلار و سکه پایان یافت/ زمان موازنه در معاملات ارز

 17. واردات نفت توسط ژاپن به کمترین میزان رسید

 18. مهلت ثبت سفارش‌ واردات ۳ ماه زیاد می‌شود

 19. پنج آمار گازی طی ۴۰ سال

 20. ۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!

 21. از سیم‌کارتی‌ که بدون اطلاع شما ثبت‌شده خبر دارید؟!

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 23. یورش تشدید شده غول های خودروسازی جهان به کارگران

 24. با ۱۰ میلیون تومان چه خودروهایی می‌توان خرید؟

پربحث‌های دیروز

 1. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 2. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 3. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 4. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 5. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 6. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 7. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 8. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 9. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 10. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 11. دهقان خبرداد: قاچاق ۱۷۰۰ کانتینر ظروف کریستال از طریق کارت‌های اجاره‌ای توسط آقای ه.الف+ عکس

 12. نسل جدید کابینت روشویی ها

 13. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 14. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 15. پاسخ وزارت نفت به مطالبه مردمی درباره مدیران پروازی/ فراخوان دیده‌بان: مدیران پروازی را معرفی کنید

 16. آغاز مذاکرات دستمزد ۹۸ از هفته آینده

 17. فروش بلیت‌های سیستمی به صورت چارتری ممنوع شد

 18. موضوع افزایش قیمت بنزین در کمیسیون انرژی مطرح نیست

 19. معاملات عجیب ژیان در بازار خودرو

 20. از نظر سوئیفت تحریم‌های آمریکا مهم‌تر است یا استانداردهای FATF؟

 21. پاسخ سازمان برنامه و بودجه کشوربه برخی خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی

 22. داستان رزمایش قطع اینترنت از زبان آذری جهرمی

 23. زنگنه: چاه اکتشافی آبادان به نفت رسیده است/ درباره میزان تولید نفت حرف نمی‌زنم

 24. با ۱۰ میلیون تومان چه خودروهایی می‌توان خرید؟

 25. آلمان با تحریم ماهان ایر کنوانسیون شیکاگو را نقض کرد

پربحث‌های هفته

 1. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 2. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 3. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 4. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 5. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 8. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سرنوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 9. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 10. قیمت محصولات سایپا دوباره افزایش یافت

 11. نوبخت: درآمد برخی خانواده ها از محل یارانه هاست/به پرداخت یارانه ها افتخار می کنم

 12. مردم در تنگنا هستند

 13. واکنش سازمان بازرسی به افزایش ناگهانی قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو: اگر مجوزی نداشته باشند، اقدام می‌کنیم!

 14. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 15. نوبخت: در حوزه صادرات نفتی مشکل داریم

 16. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 17. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 18. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 19. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 20. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 21. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 22. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 23. همتی اعلام کرد: آغاز واردات نفت از ایران توسط ژاپن از امروز/ بازار ارز و صرافی‌ها خلوت است؛ بانک مرکزی جور تقاضای ارز را هم می‌کشد

 24. واکنش رحمانی به تغییر مدیرعامل سایپا/ اگر پراید صرفه ندارد محصول دیگری تولید کنند

 25. جزئیات طرح نمایندگان برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

آخرین عناوین