دهقان: روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

گروه سیاسی الف،   3970924034 ۲۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی با تشریح دو ایراد اساسی لایحه بودجه ۹۸، گفت: لایحه بودجه اصلاح شده سال ۹۸، احتمالا تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته بعدی تقدیم مجلس می‌شود.

محمد دهقان، نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در گفتگو با مهر، در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه مقصر مشکلات اقتصادی مخالفان FATF و برجام هستند، گفت: در سال۹۲ نرخ سکه حدود یک میلیون تومان و دلار نیز حدود ۳ هزار تومان و قیمت سایر کالاها نیز حداقل یک چهارم امروز بود، با این حال آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی می‌گفتند وضعیت سخت است و می‌خواهیم شرایط را بهتر کنیم.

قیمت‌ها بعد از پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد

نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس اظهار داشت: رئیس جمهور با وعده بهبود اوضاع اقتصادی، حل مشکل آب و آلودگی هوا توافق هسته‌ای را امضا کرد و بارها وعده داد که با توافق هسته‌ای همه مشکلات حل می‌شود، اقتصاد رونق می‌یابد و کالاها ارزان خواهد شد.

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: پس از گذشت مدت کوتاهی برای همه روشن شد  که توافق هسته‌ای سرابی بیش نیست و با خروج آمریکا از برجام، وضعیت اقتصادی کشور  چند برابر بدتر از قبل از این عقب نشینی‌های ساده لوحانه شد.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت: هنوز مردم با مشکلات ناشی از شکست برجام دست و پنجه نرم می‌کردند که دولت  ۴۱ الزام دیکته شده FATF را برخلاف اصول قانون اساسی پذیرفت.

دهقان با بیان اینکه دولت از سال ۹۴ و ۹۵ همه الزامات دیکته شده FATF را به صورت قانونی و غیرقانونی اجرا کرده است، گفت: از میان این الزام‌ها ۳۷ مورد مربوط به خود دولت بود که آنها را خودشان اجرا کردند و ۴ مورد را در قالب لایحه به مجلس آوردند که از این لوایح هم تنها روی کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم اختلاف ایجاد شد و مابقی در مجلس به تصویب رسید.

FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی ادامه داد: اعضای دولت فکر می‌کردند اگر صنعت هسته‌ای را تعطیل کنیم و هر چه آمریکایی‌ها گفتند گوش دهیم، تحریم‌ها رفع خواهد شد و وعده دادند در این صورت چرخ اقتصاد کشور و زندگی مردم خواهد چرخید، در حالی که عقب‌نشینی در مسئله هسته‌ای نه تنها مشکل تحریم را حل نکرد بلکه ضربات بیشتری را به اقتصاد کشور وارد آورد.

دهقان با اشاره به تلاش دولت برای اجرای همه الزامات مورد نظر دولت گفت: امروز هم دولت معتقد است با اجرای مطالبات FATF مشکلات اقتصادی حل می‌شود و وعده می‌دهد با اجرای این الزامات چرخ زندگی مردم می‌چرخد البته دو سه سال است که دولت این الزامات را اجرا می‌کنند و معلوم شده است که تن دادن به این خواسته‌ها مشکلات کشور را بیشتر کرده است، با این حال با انگیزه‌های احتمالا سیاسی و برای فرار از مسئولیت باز هم گرانی را به یکی از ۴۱ الزام FATF ربط می‌دهند.

اجرای الزامات FATF پاس گل به آمریکا برای تحریم هوشمند ایران بود

وی تصریح کرد: ما براساس بررسی‌های علمی و کارشناسی می‌گوییم که اجرای الزامات FATF به معنای واقعی پاس گل دادن به آمریکا و در حقیقت زمینه‌سازی برای هوشمندسازی تحریم‌های این کشور بوده است و به همین دلیل است که وضع اقتصاد کشور بدتر شده است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی ادامه داد: اجرای کامل action plan یعنی ما تمام اطلاعات مالی خود را در اختیار FATF و به واقع آمریکایی‌ها بگذاریم و متاسفانه باید بگوییم که دولت قریب به دو سال است که در این مسیر گام برداشته است.

اجرای FATF منجر به تشدید مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم شده است

دهقان تاکید کرد: ادامه این روند باعث عقب نشینی‌های جدید خواهد شد، تجربه نشان داده بهانه‌جویی آمریکا و اروپا هرگز متوقف نمی‌شود و ما نمی‌توانیم تا ابد امتیاز بدهیم تا بهانه از دست آمریکا گرفته شود. باید گفت که مسیر کنونی یعنی اجرای action plan درخواستی FATF که تاکنون دولت سخاوتمندانه اجرا کرده است منجر به تشدید مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم شده است و از این به بعد هم نه تنها ارزانی نمی‌آورد بلکه اجناس و کالاها در کشور گران‌تر هم خواهد شد.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: اگر از ابتدای انقلاب می‌خواستیم رسما با آمریکا و اروپا و طبق میل آنها کار کنیم تاکنون اثری از جمهوری اسلامی نمانده بود. اگر در جنگ تحمیلی می‌خواستیم  به صورت رسمی و در بستر ضوابط تعریف شده از سوی غرب پول بدهیم و اسلحه بگیریم، یک کلاشینکف هم نمی‌توانستیم وارد کشور کنیم. بعد از دوران جنگ، اگر قرار بود هم در مساله هسته‌ای، موشکی، پزشکی، نانو و دیگر حوزه‌هایی که امروز در مرز علم جهانی قرار داریم، اطلاعات خود را رسما در اختیار غرب قرار دهیم یا با هماهنگی آنها اقدام کنیم هیچگاه به این نقاط کنونی نمی رسیدیم.

روحانی مشکلات اقتصادی را به موضوعی موهوم منتسب می‌کند

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه مشکلات اقتصادی ناشی از عملکرد مخالفان برجام و FATF  است، گفت: آقای روحانی همیشه استاد فرافکنی بوده است؛ این بار هم شعار ها و قول های انتخاباتی‌اش را  فراموش کرده است و همانند گذشته ناکارآمدی‌های خود در اداره کشور را که موجب بیچارگی توده مردم شده است، به موضوعی موهوم منتسب می‌کند.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: آقای روحانی به جای پاسخگویی، همه مشکلات و ناکارآمدی‌های دولت که باعث کاهش چشمگیر ثروت ملی، افزایش چند برابری نرخ ارز و طلا و دیگر مشکلات اقتصادی شده را به صورت ناپخته و ناشیانه به عدم تصویب یکی از لوایح مربوط به الزامات FATF ربط می‌دهد در حالی که این اقدام صادقانه نیست.

وی با تاکید باینکه رئیس‌جمهور به جای اینکه حقایق را به مردم بگوید امروز دنبال موضوع موهومی می‌گردد که گرانی‌ها را به آن ربط دهد، افزود: موضع ناشیانه رئیس‌جمهور بعید است ناشی ازفقدان هوش سیاسی باشد واحتمالا وی گمان کرده‌ که مردم وعده های انتخاباتی او را مانند رفع تمامی تحریم‌ها در مقابل امضای برجام فراموش کرده اند.

ممنوعیت واردات سکه و ارز طی دو سال اخیر عامل افزایش سر سام آور قیمت‌ها

 عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: گرانی سکه و دلار در ماه‌های اخیر به این دلیل است که طی دو سال گذشته واردات طلا و دلار به کشور ممنوع بوده است. دلیل این ممنوعیت هم تلاش برای اجرای الزامات FATF و کسب رضایت اروپا و آمریکا بود. پس از افزایش قابل توجه نرخ طلا و دلار و با فشار مجلس، واردات ارز و طلا به کشور آزاد شد لذا عامل اصلی مشکلات اقتصادی کشور عملکرد اقتصادی دولت است.

محمد دهقان اظهار داشت: صندوق توسعه ملی به این علت تشکیل شده که درصدی از درآمدهای نفتی به این صندوق واریز شود، این اعتبارات از طریق بخش خصوصی فقط باید صرف رونق اقتصادی و اشتغال شود.

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس ادامه داد: هدف از تشکیل صندوق توسعه ملی ایجاد رونق اقتصادی بود، اعتبارات صندوق توسعه ملی باید به شکل تسهیلات و وام در اختیار  بخش خصوصی قرار گیرد تا بخش خصوصی با استفاده از این اعتبارات و سرمایه‌های خود، تولید کشور را سامان داده و اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد کند.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه مطابق اساسنامه صندوق توسعه ملی و قانون برنامه و همچنین سیاست‌های کلی نظام در سال ۹۸ باید ۳۴ درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز شود تا در راستای رونق اقتصادی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد، گفت: بر این اساس در سال آینده طبق اسناد بالادستی باید ۶۶ درصد از درآمدهای نفتی به دولت و ۳۴ درصد آن برای رونق اقتصادی به مردم داده شود.

قصد دولت واریز تنها ۱۰ درصد از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی در سال آینده بود

وی تصریح کرد: در لایحه بودجه ای که دولت تاکنون برای سال ۹۸ تنظیم کرده و به مجلس داده است با بی توجهی به اساسنامه صندوق و اسناد بالا دستی، تنها حدود ۱۰ درصد از در آمدهای نفتی را به صندوق توسعه ملی اختصاص داده است.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب تاکید کرد: به عبارت دیگر  طبق این لایحه در سال آینده ۹۰ درصد از اعتبارات و درآمدهای نفتی صرف هزینه‌های دولت می‌شود و فقط ۱۰ درصد برای فعالیت‌های اقتصادی مردم و بخش خصوصی به صندوق توسعه ملی واریز شود که مردم بتوانند از قِِبَل آن وام بگیرند و اقتصاد کشور رونق پیدا کند.  

دهقان خالی کردن صندوق توسعه را خلاف سیاست‌های کلی نظام و مصالح کشور خواند و گفت: کشور درگیر جنگ اقتصادی است و تنها از طریق استفاده از ظرفیت‌های  مردم می‌توانیم بر این شرایط فائق شویم. وقتی مردم با سرمایه هایشان وارد میدان شوند، طبیعتا بهتر می‌توانیم  جنگ اقتصادی را مدیریت کنیم و از این جنگ اقتصادی به سلامت عبور کرده و پیروز این میدان شویم.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در خصوص راهکارهای دولت برای جبران کاهش در آمدهای حاصل از فروش نفت در سال ۹۸ گفت: باید هزینه های جاری دولت در سال آینده کاهش یافته و تصمیمات جدی برای اصلاحات اقتصادی اتخاذ شود و این تحولات و اصلاحات اقتصادی با ملاحظه کاری انجام نمی‌شود.  

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب با انتقاد از حذف ساز و کار استفاده از کارت سوخت در سال‌های اخیر اظهار  داشت: متاسفانه وزارت نفت در چند سال گذشته کارت سوخت را حذف کرد و به همین دلیل در حال حاضر درصد بالایی از بنزین و گازوئیل تولیدی کشور به خارج از کشور قاچاق می‌شود.

روزانه ۱۵ میلیون لیتر بنزین و گازوئیل قاچاق می‌شود

عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام اینکه روزانه حدود ۱۵ میلیون لیتر سوخت به خارج از کشور قاچاق می‌شود گفت: از یک سو روزانه حدود ۱۵ میلیون لیتر سوخت به خارج از کشور قاچاق می‌شود و از سوی دیگر در داخل کشور دولت هیچ تصمیمی برای کنترل مصرف سوخت اتخاذ واجرا نمی‌کند.

دهقان با بیان اینکه قیمت سوخت در کشورهای اطراف ۷ تا ۱۵ برابر قیمت سوخت در ایران  است، گفت: به هر نحوی که قاچاقچیان سوخت را به خارج از کشور منتقل کنند، حداقل هفت برابر و حداکثر ۱۵ برابر سود می‌برند. دولت باید برای برخورد با قاچاق سوخت برنامه دقیق داشته باشد.

وی تصریح کرد: کارت سوخت می توانست مانع افزایش قاچاق سوخت شده و میزان مصرف سوخت مردم را نیز تحت کنترل درآورد اما برخی عناصر دولتی با پشتیبان تعدادی از نمایندگان با بی‌خاصیت کردن کارت سوخت و رها کردن مصرف در این چند سال بخشی از انرژی کشور را تباه کردند.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس راه حل مشکلات کشور را اجرای سیاست‌های  اقتصاد مقاومتی و به میدان آوردن مردم خواند و گفت: راه حل عبور از  تنگناها این است که مردم در اقتصاد مشارکت کنند. برای مشارکت دادن مردم در اقتصاد باید یکسری مشوق‌هایی را پیش‌بینی کرد. صندوق توسعه ملی در واقع مشوق حضور مردم درعرصه اقتصاد است.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب گفت: زمانی که صندوق توسعه ملی فعال باشد و بتواند به بخش خصوصی تسهیلات بدهد، بخش خصوصی انگیزه پیدا می‌کند که سرمایه های خودش را نیز به میدان آورد و رونق اقتصادی ایجاد می‌شود.

دهقان تاکید کرد: زمانی که همه درآمدهای نفتی در اختیار دولت قرار گیرد که صرف هزینه‌های جاری خودش کند، طبیعتا اقتصاد کشور سامان نمی‌یابد.

وی اظهار داشت: اگر اقتصاد رونق پیدا کند، از طریق درآمدهای مالیاتی، هزینه های دولت هم جبران می‌شود. وقتی اقتصاد دچار از هم پاشیدگی شود، طبیعتا درآمدهای مالیاتی هم وجود ندارد و وقتی اقتصاد رونق نداشته باشد، کارخانجات رو به تعطیلی می‌رود و درآمدهای مالیاتی هم به شدت کاهش می‌یابد.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: از سوی دیگر  با توجه به بالا بودن قیمت دلار، انگیزه برای واردات کالاهای مصرفی هم وجود ندارد، بنابراین درآمدهایی که دولت از طریق عوارض ورودی، از واردکنندگان دریافت می‌کرد، طبیعتا کاهش پیدا می‌کند.

تصمیمات دولت برای اصلاحات اقتصادی شجاعانه نیست

دبیرکل جبهه رهپویان انقلاب معتقد است تصمیمات دولت در شرایط جنگ اقتصادی شجاعانه نیست.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه ۹۸ در قسمت مربوط به صندوق توسعه ملی دارای ایراد اساسی است گفت: رئیس جمهور اعلام کرد دولت لایحه بودجه را اصلاح خواهد کرد.

دهقان اظهار داشت: در سال‌های گذشته که دولت سهم صندوق توسعه را واریز می‌کرد، از همان ابتدا برنامه ریزی می‌کرد که تا به منابع صندوق دست‌اندازی کند.

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس صندوق توسعه ملی را صندوقی برای رونق اقتصادی و حمایت از بخش خصوصی و مشوقی برای مشارکت دادن مردم در اقتصاد خواند و گفت: هرچقدر این صندوق تضعیف شود، به ضرر کشور است. هرقدر دولت از واریز سهم پول نفت به صندوق امتناع کند و بخواهد مبالغ واریز شده را برای هزینه‌های جاری برداشته وصرف کند به کشور صدمات بسیاری وارد می‌شود.

۵۰ هزار میلیارد درآمد و هزینه موهوم در لایحه بودجه ۹۸

دبیر کل جبهه رهپویان انقلاب با تاکید بر  اینکه در شرایط تحریم‌ها باید بودجه منضبط‌تر از همیشه تنظیم شود، گفت: بودجه موهوم تبعاتی برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند و هم مردم را بدبین می‌کند و هم زمینه برخی از بی عدالتی‌ها و مفاسد را در کشور فراهم می‌کند.

دهقان تصریح کرد: در لایحه بودجه ۹۸ که تاکنون تدوین شده و البته قرار است توسط  دولت اصلاح شود حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه موهوم پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال آینده ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمدهای موهوم و هزینه های موهوم وجود دارد، گفت: وقتی درآمد موهوم باشد، هزینه‌ها هم موهوم است. باید درآمدها دقیق و معلوم باشد، یعنی بودجه باید واقع بینانه بسته شود که معلوم شود واقعا چقدر درآمد داریم.  

نائب رئیس فراکسیون ولایی مجلس ادامه داد: جدای از دست درازی دولت به صندوق توسعه ملی که نزدیک ۲۰ هزارمیلیارد تومان از بخش اقتصاد به هزینه های جاری و بودجه عمومی منتقل شده است، پیش بینی میزان فروش نفت و تحقق مالیات در لایحه بودجه ۹۸ نیز دقیق و متناسب با شرایط کشور نیست و دولت خرجش را متناسب با دخل واقعی پیش بینی نکرده است که در این مورد هم دولت مشغول اصلاحات لازم است.

دهقان اظهار امیدواری کرد لایحه بودجه اصلاح شده سال ۹۸ تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته بعدی تقدیم مجلس شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

معلم۶۷۶۱۸۴۰۹:۱۱:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
پس مقصر وضع کنونی دولت است و‌ اقتصاد ناپایدار و وابسته به نفت و دیگران هیچ نقشی ندارند. انصاف هم چیز خوبی است.
جواد۶۷۶۳۷۷۱۰:۴۹:۵۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
در مورد قسمت مزمن بیماری اقتصاد بله حرفتان درست ولی در دولت حسن اقتصاد به بیماریهای حاد و کشنده دچار شد که تورم را چند برابر کرد این را هم انکار میکنی؟
استاد دانشگاه۶۷۶۵۴۵۱۲:۱۴:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
بیماری اقتصاد ایران مربوط به یک دوره طولانی است .
ناشناس۶۷۶۴۵۳۱۱:۲۰:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
شماها که در دولت نهم و دهم همه مشکلات را ناشی از عملکرد احمدی نژاد میدانستید چطور حالا روحانی رو از همه چیز تبرئه میکند و مشکلات را گردن دیگران میندازین. تعصب آدم رو کور میکنه
ناشناس۶۷۶۶۵۹۱۳:۲۲:۱۸ ۱۳۹۷/۹/۲۴
چون جناب احمدی نژاد به تحریم ها می گفت کاغذ پاره و با کل دنیا مشکل داشت
ناشناس۶۷۷۳۰۲۱۹:۲۲:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
امریکا و دو سه تا کشور اروپایی که ما را تحریم می کردند کل دنیا نیستن .
حسن۶۷۶۱۹۲۰۹:۱۵:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۲۴
متاسفانه منتقدان فقط نفی می کنند و راه کار پیشنهاد نمی دهند. اگر بهfatfنپیوندیم دیگر حتی بانکهای چین و عراق و ترکیه و روسیه هم با ما حق مراوده ندارند اونوقت چه باید کرد؟؟؟
ناشناس۶۷۶۲۳۶۰۹:۴۳:۳۴ ۱۳۹۷/۹/۲۴
ظاهرا همین طور است
ناشناس۶۷۶۲۴۵۰۹:۵۲:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
فرافکنی شیوه این دولت است، همه میدانند و به روی مبارک خودشان نمی‌اورند، یادتان رفت با چه لطایفی سهمیه بندی و کارت سوخت را کنار گذاشتند و اکنون با چه لطایفی دوباره میخواهند آن را احیا کنند؟
صفدر۶۷۶۲۵۲۰۹:۵۷:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
حالا بفکر دست درازی به صندوق توسعه افتاده اید.چرا قبلا اعتراض نمی کردید!ضمنا هزینه عدم تصویب برجام, FATF, CFT را شما به گردن می گیرید یا از جیب ملت باید پرداخت شودو بعد دولت مورد حمله قرار گیرد.
ناشناس۶۷۶۴۵۷۱۱:۲۳:۴۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
اگه شما هزینه تصویبش رو بعهده میگیری ما هم هزینه عدم تصویبش رو بر عهده میگیریم
ناشناس۶۷۶۴۹۱۱۱:۴۶:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۲۴
هزینه و فایده برجام چی بود ؟!
ناشناس۶۷۶۸۰۶۱۴:۱۷:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۲۴
ظریف توی مجلس هیچ تضمینی بابت بهتر شدن شرایط با تصویب fatf از طرف خودش و رییس جمهور نداد حال شما چه تضمینی میدی دولتی خودش هیچ تضمینی نمیده قدمی برای بهتر شدن کار ها با تصویب شدنش برداره.
ناشناس۶۷۶۲۶۶۱۰:۰۹:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
خدمات روحانی به اوباما و ترامپ و کاخ سفید بسیار بیشتر از جانکری و پمپئو بوده.
مهران۶۷۶۲۷۰۱۰:۱۱:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۲۴
انصافا فقط فیلم های صحبت های روحانی قبل و بعد از تصویب برجام رو منتشر کنید تا مردم متوجه بشن که به چه روشی مردم رو به اسم رفع تحریم و بهبود وضع معیشت دادن تا نظر مردم به کاهش قدرت هسته ای جلب کنند الان هم دقیقا همون روش داره انجام میشه و با نامردی ابتدا خود دولت دلار رو گرون کرد پولهای مردم رو جمع آوری کرد بدهی بانک ها رو با پول خود مردم تسویه کرد و بعد دلار رو الان رسوند به ده تومن و حالا بهره برداری سیاسی رو شروع کرده که برای دلار پایین تر باید تن به قراردادهای خارجی مختلف داده بشه
ناشناس۶۷۶۳۳۲۱۰:۳۴:۰۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
آقای نماینده! ما هم در ایران زندگی میکنیم. قیمتها با پذیرش برجام افزایش نیافت بلکه بعد از خروح ترامپ از برجام افزوده شد. بد نیست کمی انصاف داشته باشیم.
ناشناس۶۷۶۴۲۵۱۱:۰۹:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
اگر چرخ سانتریفیوژ را به چرخ اقتصاد گره نمی زدند و توقعات کاذب از برجام در ذهن مردم ایجاد نمی کردند با خروج ترامپ از برجام هیچ اتفاقی نمی افتاد .
ناشناس۶۷۶۶۳۷۱۳:۱۴:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
عزیزم اگه ترامپ خارج شد تقصیر همین برجام و دیپلماسی ضعیف ظریف بود که هیچ تضمینی برای آمریکا وجود نداشت در حالی که ایران همه تعهداتشو همون اول انجام داد، آدم به کسی که نشناسه اعتماد نمیکنه چه برسه به کسی که بد سابقه و دشمن باشه
سید حسام۶۷۶۶۸۳۱۳:۳۳:۰۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
خب بحث بر سر همینه که تجربه برجام نشون داد آخر این معاهدات کشکه. ما زیر بار هزینه و تعهد دادن میرویم، و طرف مقابل به تعهداتش عمل نمیکنه و تحریمی رفع نمیشه. اگر دین نداریم، لااقل عقل داشته باشیم و ساده لوح نباشیم
ناشناس۶۷۶۳۴۳۱۰:۳۷:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۲۴
FATF هم کلاه گشاد دیگری همانند برجام است نتیجه برجام این شد که چالش هسته ای ایران با غرب به چالش موشکی و منطقه ای تعمیم و گسترش یافت .
محرابی۶۷۶۳۵۱۱۰:۴۱:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
ارباب فریبها از انتخابات 92 و برجام تا انتخابات96 و فتف و گرانی و دزدیها و دلار4200 پاشیها و ادعای ضدپولشویی و...
مهندس جنت شهری۶۷۶۴۴۸۱۱:۱۸:۲۴ ۱۳۹۷/۹/۲۴
مگر اف ای تی اف عصای موسی است که ارزانی بیاورد...

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 3. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 4. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 5. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 6. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 7. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 8. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 9. عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

 10. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 11. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 12. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 13. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 14. «رزمایش قطع اینترنت» لغو شد  

 15. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 16. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 17. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 18. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 19. با برجام چه باید کرد؟

 20. تهران - تل‌آویو، هفت دقیقه  

 21. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 22. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 23. تجمع اعتراضی مردم در حمایت از «مرضیه هاشمی»  

 24. حضور سردار سلیمانی در حرم رضوی  

 25. هفت دقیقه تا تل‌آویو

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 3. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 4. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 5. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 6. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 7. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 8. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 9. با برجام چه باید کرد؟

 10. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 11. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 12. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

 13. ۴ بهمن ۱۳۵۷؛ محاصره مهرآباد

 14. وزارت خارجه اعلام کرد: اظهارات ماجدی نظرات شخصی او بوده نه دیدگاه وزارت خارجه

 15. لاریجانی: فربه‌شدن دولت ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه را به خود اختصاص می‌‌دهد

 16. روایتی از دیدار مقام معظم رهبری با ماندلا/ تجربه سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای برای پیروزی «نلسون ماندلا»

 17. نام سردار قاسم سلیمانی در بین ۱۰ متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

 18. رئیس سازمان صداوسیما: دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

 19. درخواست اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی از ۲۹ عضو مجمع تشخیص

 20. ضرغامی: نسبت به انتساب بلاوجه نظرات شخصی به رهبری حساسیت نشان دهید

 21. نماینده سازمان ملل در امور سوریه به ایران می‌آید

 22. اسماعیلی: تغییر در مدیریت قوه‌قضاییه نباید موجب سستی در کارها شود

 23. ضرغامی : نامه هشت وزیر به رهبر انقلاب کلید خوردن پروژه‌‌ای "تکراری" است   

 24. تسلیم استوارنامه سفیر جدید ترکیه به ظریف   

 25. وال‌استریت‌ژورنال از احتمال «لغو نشست ورشو» خبر داد

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 4. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 5. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 8. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 9. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 12. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 13. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 14. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 15. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 16. توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها

 17. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 22. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 23. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 24. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 25. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

پربحث‌های هفته

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 6. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 7. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 10. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 11. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 12. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 13. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 14. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 17. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 18. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 19. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 20. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 21. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 25. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

آخرین عناوین