فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

گروه سیاسی الف،   3970920048 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

اهی لازم است برای پیروزی قاطع گفتمانی اقدام دسته‌جمعی کرد و چند ظرفیت را کنار هم قرار داد. ضمن اینکه منظور از ترکیب شدن هم پوشش ضعف ها و خلاهای همزمان چهره های ارزشی از طریق در کنار هم قرار گرفتن است

جهان نوشت: سید ابراهیم رئیسی در دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت روز دانشجو اظهار داشت «آقای قالیباف گفت تا آخرین مناظره می‌مانم بعد از آن سراغ نظرسنجی ها می‌رویم اگر رای من کمتر بود کنار می‌روم و این کار را کردند. ایشان در واقع به عهد خود وفا کرد و من از ایشان متشکرم، ایشان لطف کرد. من به هیچ کس نگفتم نیایید تا من بیایم».. همین سخنان سبب ایجاد اظهارات صریحی میان عمدتا برخی چهره های جوان طرفدار قالیباف و رئیسی شد و در پی آن در فضای مجازی و رسانه ای نیز صریح مورد توجه و بحث قرار گرفت.

با توجه به حساسیت موضوع، دراینباره نکات ذیل قابل عرض است:


1- طرفداران قالیباف دو حرف اساسی و قابل تامل درباره اظهارات رئیسی بیان کردند؛ به اعتقاد اینان، اول: در نظرسنجی دو طرفه با روحانی رای قالیباف از رای رئیسی بالاتر بوده است. دو: اگر رئیسی از صحنه انتخابات کنار می رفت، شوک بزرگتری ایجاد و احتمال پیروزی  قالیباف بر روحانی بیشتر بود. استدلال شان هم این است که جذابیت قالیباف برای عموم مردم بالاتر بود و قشر خاکستری بیشتری را می توانست به خود جلب کند. ضمن اینکه برخی شان هم معتقدند با کنار رفتن قالیباف، بخشی از آرای او به سبد روحانی منتقل شده نه رئیسی.

2- در مقابل برخی از طرفداران رئیسی نیز معتقدند آرای قالیباف در روزهای پایانی با کاهش روبه رو شده و بهترین کار برای وی، کنار رفتن از صحنه انتخابات بوده است. ضمن انکه روند آرای رئیسی برخلاف قالیباف رو به رشد بوده و حتی برخی گفته اند که کنار رفتن قالیباف در مجموع به نفع جریان خودی نبوده است.

3- هردوگروه معتقدند رای اولیه قالیباف بالا بوده و فقط تعدادی از طرفداران رئیسی اعتقاد دارند آرای قالیباف در روزهای انتهای رو به کاهش رفته است. در همین جا این نکته قابل تامل است که قالیباف در هر صورت رای قابل ملاحظه ای داشته و در بدبینانه ترین وضعیت آرای او درصورت ماندن در صحنه انتخابات، فاصله خیلی زیادی با نفر دوم – رئیسی- نمی‌داشته است. به تعبییر دیگر آنقدر قالیباف رای داشته که اگر در صحنه انتخابات می ماند رای آقای رئیسی از 16 میلیون کمتر میشد و به نوعی سردرگمی در سبد مخالفین روحانی ایجاد می‌شده است. یعنی حتی اگر قالیباف سوم میشد، رئیسی نیز با وجود دوم شدن، فاصله زیادتری با روحانی پیدا می کرد. از سوی دیگر این را در نظر بگیریید که کسانی بودند که با آرای بسیار بسیار کمتر از قالیباف حاضر به ترک صحنه انتخابات نشدند. ضمن اینکه قالیباف در آن مقطع در حالی با از خودگذشتگی کنار کشید که فرصت های تبلیغی در روزها و ساعات پایانی همچنان برای او فرآهم بود. به همین دلیل از انصاف به دور است که اینک عده ای حتی کنارکشیدنش را هم نیت خوانی کرده و جور دیگری جلوه دهند. همچنینقالیباف نه تنها کنار کشید بلکه بعد در کنار رئیسی ایستاد و برایش تبلیغ کرد، حتی زمانی که علی رغم انتظار بخش زیادی از افکار عمومی از ستاد رئیسی، او را به عنوان معاون اول هم معرفی نکردند!

4- اما مهمتر از اینکه آرای رئیسی بالاتر بود یا قالیباف، دانستن تفاوت و شباهت های آرای این دو می باشد. آرای رئیسی و قالیباف در مخالفت با نارضایتی از عملکرد دولت روحانی مشترک و سبد یکسانی داشت. ولی اینجا چند تفاوت نیز دیده می شود، سبد آرای رئیسی گفتمانی تر، فرهنگی تر و ایدئولوژیک تر از قالیباف بوده است. ساده تر آنکه حزب اللهی ها که در سراسر کشور خواهان تبلیغ داوطلبانه برای رئیسی بودند از قالیباف بیشتر بود. اما سبد آرای قالیباف اجتماعی تر و عمومیت بیشتری از اقشار مختلف مردم را دربر می گرفت. آرای اجتماعی و قشر متوسطی که کارآمدی قالیباف را می پسندیدند و همچنین اقشار مختلف اجتماعی که شعار 4"درصدی" او آنها را به خود جذب کرده بود.

5- در انتخابات سال 96 ما به یک پیروزی بزرگ با دو ویژگی مهم نیاز داشتیم. یک ایدئولوژیک و گفتمانی باشد و دو عموم بیشتری از مردم را به این صندوق اضافه و علاقه مند کند. زیرا سبد روحانی به خاطر همچنان تازه بودن فضای گفتمانی دولت اول او و پنهان بودن زوایای متزلزل برجام برای مردم و حتی ترساندن عجیب افکار عمومی از پیروزی رقیب، آرای اجتماعی مستحکمی را در برمی گرفت. به همین دلیل علاوه بر جمع آوری آرای ایدئولوژیک نیاز بود که آرای اجتماعی و عمومی بیشتری نیز به سبد جریان ارزشی کشور اضافه بشود. در هر صورت سال 96 به یک پیروزی گفتمانی با رای بالا و مقبولیت بیشتر نیاز داشتیم که هم گفتمان جامعه عوض شود و هم اکثریت جامعه را همسو با خود کند. از این منظر باردیگر اگر به انتخابات بگردیم باز هم باید قالیباف و رئیسی کنار هم قرار می گرفتند، چون ترکیب این دو، این مهم را می توانست محقق کند. طرفداران این دو بزرگوار حق دارند برای اینکه کدامیک از گزینه های مورد علاقه شان بهتر می توانست رای بیاورد با هم بحث کنند ولی اینکه به طرد کامل یک طرف از رقابت انتخاباتی بیانجامد اشتباه اندر اشتباه است.

6- به نظر می رسد که جریان اصولگرایی برای رسیدن به این هدف-  هم پیروزی گفتمانی و هم جمع اکثریت آرا در سبد این گفتمان- نیازمند چهره های متعدد و به تعبیر درست تر ترکیبی است. می شود این قضیه را اینگونه توضیح داد: گاهی لازم است برای پیروزی قاطع گفتمانی اقدام دسته‌جمعی کرد و چند ظرفیت را کنار هم قرار داد. ضمن اینکه منظور از ترکیب شدن هم پوشش ضعف ها و خلاهای همزمان چهره های ارزشی از طریق در کنار هم قرار گرفتن است. یعنی ترکیب شدن هم وحدت می آورد و اجماع و هم رسیدن به گزینه مطلوب را راحت تر می کند. سال 96، قطعی بود که اگر قالیباف و رئیسی همزمان در صحنه انتخابات حضور میداشتند هم رای گفتمانی در یک نقطه کامل متمرکز نمیشد و هم اجماع عمومی و اجتماعی تر نیز شکل نمی گرفت. از این دریچه دیگر حتی دعوای قدیمی صالح مقبول و نامزد اصلح در وهله اول محلی از اعراب ندارد. یعنی قرار این نیست که برای پیروزی گفتمانی با کسب اکثریت قاطع کار را ابتدا از دعوا نامزد اصلح یا صالح مقبول شروع شود بلکه بهترین و عاقلانه ترین روش برای رسیدن به آن هدف گفته شده مورد بحث باید قرار بگیرد. در سال 96 همگان نیز اعتراف کردند که گزینه ترکیبی عاقلانه ترین روش است. یعنی ترکیب رئیسی و قالیباف. بنابراین بعد از این توافق تحلیلی، دیگر مباحث تاکتیکی و اختلاف سلیقه و برداشت از صحنه انتخابات است. به تعبیر دیگر اول ترکیب این دو بزرگوار اصل است و بعد که بماند و که برود فرع قضیه. به همین دلیل حتی اینک نیز دعوا در فرع جایگاهی ندارد و چه بسا به اصل مسلم گفته شده نیز ضربه خواهد زد. ادامه مسیر نیز همین خواهد بود. مگر استثناً گزینه نوظهری بیایید که ترکیب دوتا را یکجا در خود بتواند تجمیع کند!

7- در هر صورت فعلا انتخابات آتی نیز از فرمول گفته شده پیروی خواهد کرد. عملکرد و شکست قلب گفتمانی دولت ائتلافی اعتدال و اصلاح طلب یعنی شراکت و مخلوط شدن سیاست خارجه ایران با غرب و معامله با آمریکا، زمینه پیروزی ائدولوژیک و گفتمانی را فرآهم کرده است. اما فقط این جریان انقلابی است که باید بر گزینه ای که ییش از همه عموم مردم را توان جذب دارد، اجماع کنند. لازمه این کار نیز این است که آنانکه بر طبل ما اصلاح ترین هستیم می کوبند و فقط بدنبال ادای تکلیف در انتخابات بی توجه به لوازم منطقی پیروزی می باشند، باید از یک تنه به صحنه آمدن بپرهیزند و آنانکه هم ضعف گفتمانی دارند ولی در جبهه خودی نیز تعریف می شوند، این ضعف بزرگ خود را باید اصلاح کنند. این دو گروه اگر از مواضع خود عقب نشینی کنند، رسیدن به اجماع برای یک گزینه مطلوب کار سختی نخواهد بود.

یادمان هم نردود که برای عموم مردم، رئیسی و قالیباف یک نفر و یک تفکر را تداعی می کنند و این ما خواص و فعالین سیاسی هستیم که برخلاف مردم برای تفاوت بین قالیباف و رئیسی می توانیم حتی یک کتاب بنویسیم! در هر صورت آینده سیاسی جریان ارزشی کشور نیز از دالان اتحاد و ترکیب شدن خواهد گذشت و هر کس و گروهی اگر خودش را به تنهایی جامع می داند، بی شک در اشتباه بزرگی قرار دارد که اکثریت جریان ارزشی را هم متضرر خواهد کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۱۴۶۳۱۲:۴۵:۴۹ ۱۳۹۷/۹/۲۰
اگر قالیباف می ماند ، گفتمان « بزن و برقص» اصلاح طلبان و رقیب هراسی شان باطل می شد و مجبور نبودیم دوران سیاه روحانی را شاهد باشیم.
بنده خدا۶۷۲۰۷۲۱۸:۳۴:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۲۰
خدا اصولگرایان را دوست داشت و آنها را برای آینده ذخیره کرد تا پوشالی بودن تفکرات اصلاح طلبان بر همگان مشخص شود.
الیاس۶۷۲۷۶۴۱۰:۲۸:۵۰ ۱۳۹۷/۹/۲۱
همواره رای بخش عظیمی از مردم مشخصه، اما در دوران انتخابات، آقای روحانی تونست با کلمات خاص و تحریک احساسات خراب کردن رقیب و غیره رای زیادی رو مدیریت کنه، سال 96: به امام رضا کاری نداشته باشین، خیلی از قضات ناراحتن، جنگ میشه، همه تحریمها رو بر میدارم ... سال92: نگذارین بگم، این سینه پر از رازه، ..... "گاز انبری"............
ناشناس۶۷۱۵۰۱۱۳:۰۱:۰۸ ۱۳۹۷/۹/۲۰
قالیباف در صورت ماندن بدلیل فیزیکش و سابقه ی کارهای بزرگی که هنوز رکورد داره قطعا رای میآورد. اگر رئیسی به نفع ایشون کنار میرفت بهتر بود. به هر حال مردم واقعا دارن تاوان سنگینی برای انتخاب اشتباه میپردازن
ناشناس۶۷۱۵۵۶۱۳:۲۵:۳۹ ۱۳۹۷/۹/۲۰
هیچ فرقی ندارن
رسول۶۷۲۱۹۸۲۰:۲۶:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۲۰
فقط باید کور و کر بود تا تفاوت‌ها را ندید
ناشناس۶۷۱۷۳۸۱۵:۰۶:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۲۰
ایت الله رئیسی هیچ نقطه تاریکی در مسایل اقتصادی و خانوادگی نداشت
ناشناس۶۷۱۵۲۴۱۳:۱۴:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۲۰
طبق فتوای قاطع مراجع عظام شک در. امری که موعدش گذشته باطل است پس با بحث و جدل بیخود مردم را عصبی نکنید
محمد۶۷۱۶۴۴۱۴:۱۰:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۲۰
تحلیل زیبا ومنطقی بود احسنت
ناشناس۶۷۱۷۱۷۱۴:۵۳:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۲۰
در حال حاضر تمام مشکلات کشور به این برمیگرده که قالیباف کنار می‌رفت بهتر بود یا رئیسی؟ ممنونم از پرداختن شما به مسائل اساسی و بنیادین.
ناشناس۶۷۱۹۲۴۱۶:۳۰:۲۱ ۱۳۹۷/۹/۲۰
کاش قالیباف میموند و رییسی میرفت
زهرا۶۷۲۰۴۷۱۸:۰۵:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۲۰
من به رییسی رای دادم ولی اگر کاندید مناسب تری بود نه به قالیباف نه به رییسی رای میدادم.
عربی- معلم۶۷۲۰۷۰۱۸:۳۳:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۲۰
بنظرم اگه توافق کنند که آقای رئیسی بشه رئیس جمهور و دکتر قالیباف بشه معاون اول، و این توافق رو قبل از انتخابات اعلام کنند هم در نتیجه انتخابات موثر خواهد بود و هم به نفع کشور. زیرا تقریبا کارهای اجرایی کشور بدست با کفایت دکتر قالیباف انجام خواهد شد.
ناشناس۶۷۲۱۴۱۱۹:۴۷:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۲۰
حیف که تبلیغات از کانال عقلانیت وارد حاشیه های بی ارزش شد. با هر انتخابات ملت ما بالغ تر می شود.انشاالله

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 3. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 4. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 5. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 6. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 7. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 8. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 9. توقف شوک در بازار ارز

 10. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 11. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 12. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 13. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 14. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 15. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 16. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 17. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 18. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 19. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

 20. ترامپ دوباره رییس جمهور می‌شود! نه؟

 21. روزنامه اصولگرا: با بدحجاب‌ها، دوستانه برخورد کنید

 22. یادگار مخروبه قاجاریه در بازار تهران  

 23. ریابکوف: ایجاد محدودیت برای دیپلمات‌های ایران توسط آمریکا، آزار سیاسی است

 24. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 25. هیأتی از حماس احتمالا هفته آینده به تهران می‌آید

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 4. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 5. توانا بود هرکه با ما بود!

 6. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 7. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 8. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 9. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 10. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 11. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 12. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 13. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 14. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 15. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 16. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 17. توقف شوک در بازار ارز

 18. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 19. حقایقی از ماجرای ناپدید شدن غول نفتی ملکه در تنگه هرمز!

 20. پاسخ پزشکی قانونی به ادعای وکیل نجفی

 21. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 22. تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در حمایت از شیخ زکزاکی  

 23. ظریف در امریکا : با محدودیتها مشکلی ندارم  

 24. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 25. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 10. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 11. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 12. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 13. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 14. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 15. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 16. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 17. توانا بود هرکه با ما بود!

 18. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 19. بی مهری دولت به رسانه ملی

 20. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 21. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 24. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 25. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

پربحث‌های اخیر

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 3. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 4. موقعیت نفتکش توقیف شده توسط سپاه روی نقشه/عکس  

 5. واعظی: آمریکا از تحریم ایران نتیجه‌ای نگرفت، به تحدید ظریف روی آورد

 6. سردار سلیمانی: تحریم‌ها می‌تواند برای ما فرصت باشد /باید بودجه کشور از نفت رهایی یابد

 7. حذف خبر اهدای نشان خادمی به عوامل سرنگونی پهپاد آمریکایی از اینستاگرام

 8. تغییرات ظهر جمعه هاشمی

 9. مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

 10. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 11. گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح‌طلبان

 12. مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران ابلاغ شد

 13. حضرتی: آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

 14. گلایه عارف از اداره شورای سیاست‌گذاری توسط نزدیکان خاتمی

 15. قالیباف، جلیلی یا حدادعادل؛ چه کسی سرلیست شود؟

 16. چرا ترامپ مجبور است به ایران نزدیک شود؟

 17. ظریف: اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 3. توانا بود هرکه با ما بود!

 4. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 5. فرمانده کل سپاه: در صورت خطای محاسباتی دشمنان، راهبرد دفاعی ما به راهبرد تهاجمی تغییر می کند

 6. موقعیت نفتکش توقیف شده توسط سپاه روی نقشه/عکس  

 7. ظریف: دنبال تغییر رژیم در هیچ کشوری نیستیم/ داشتن بمب اتم را امنیت‌آور نمی‌دانیم

 8. سردار سلیمانی: تحریم‌ها می‌تواند برای ما فرصت باشد /باید بودجه کشور از نفت رهایی یابد

 9. حذف خبر اهدای نشان خادمی به عوامل سرنگونی پهپاد آمریکایی از اینستاگرام

 10. تغییرات ظهر جمعه هاشمی

 11. مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

 12. ظریف: ایران آماده مقابله با ترامپ طی شش سال آینده است

 13. گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح‌طلبان

 14. مصوبه لغو روادید برای ورود اتباع چین به ایران ابلاغ شد

 15. حضرتی: آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

 16. گلایه عارف از اداره شورای سیاست‌گذاری توسط نزدیکان خاتمی

 17. قالیباف، جلیلی یا حدادعادل؛ چه کسی سرلیست شود؟

 18. چرا ترامپ مجبور است به ایران نزدیک شود؟

 19. ظریف: اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 21. کدخدایی: فساد اقتصادی در بررسی صلاحیت‌ها تاثیرگذار است/ ماجرای فساد اخلاقی یک نماینده مجلس

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 4. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 5. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 8. توانا بود هرکه با ما بود!

 9. بی مهری دولت به رسانه ملی

 10. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 11. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 12. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 13. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 14. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 15. مراقب نفوذی ها باشیم

 16. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 17. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 18. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 19. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 20. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 21. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 22. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 23. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 24. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 25. علم‌ا‌لهد‌ی: چرا آقایان در مقابل ‌جولان زنان بدحجاب ‌عکس‌العملی نشان نمی‌دهند؟ / اتومبیل ‌حریم خصوصی نیست

آخرین عناوین