در گفتگو با الف؛ خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟

گروه اقتصادی الف،   3970917190 ۱۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟

این کارشناس حوزه نفت با بیان اینکه تصمیم اوپک برای کاهش تولید و عرضه نفت، اقتصادی است نه سیاسی، به شکست آمریکا اشاره کرد و گفت: تصمیم اعضای اوپک و غیر اوپکی‌ها برای کاهش ۱.۲میلیون بشکه نفت بازار نفت را متعادل خواهد کرد و قیمت طلای سیاه در حدود ۷۰ دلار پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش الف؛ یکصد و هفتاد و پنجمین نشست اعضای کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که یکی از فشرده‌ترین و نفس‌گیرترین نشست‌های آن بود، در حالی در روز‌های پنجشنبه و جمعه گذشته در وین برگزار شد که ایران برنده آن بود و آمریکا نتوانست به اهداف خود دست یابد.

* پیروزی ایران در روز سخت اوپک

پس از نشست سخت روز گذشته ۱۴ عضو اوپک، سرانجام تولیدکنندگان اوپکی‌ و غیر اوپکی‌ بر سر کاهش تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت برای ۶ ماه توافق کردند و مقرر شد اعضای اوپک ۸۰۰ هزار بشکه و کشورهای غیر عضو ۴۰۰ هزار بشکه میزان عرضه نفت خود به بازار را کاهش دهند و قرار شد ۱۱ عضو اوپک ۲.۵ درصد از تولید ماه اکتبر (مهر-آبان) ۲۰۱۸ خود را کاهش دهند و  ایران، لیبی و ونزوئلا از مشارکت در کاهش عرضه معاف شدند.

افزایش قیمت جهانی نفت و معاف شدن ایران از کاهش تولید در نشست اوپک، در حالی رخ داد که بریان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، قبل از نشست اوپک به وین رفت و دیداری مخفیانه و محرمانه با خالد فالح، وزیر انرژی عربستان داشت تا او را به جلوگیری از تصویب هر توافقی که به سود ایران باشد، تشویق کند و مانع آن شود البته رویترز در این مورد نوشت: عربستان خود را در خطر انزوا دید و ناچار شد، از بین ترامپ و اوپک، تسلیم اوپک شود.

بلومبرگ نیز در گزارشی نوشت: اوپک در نهایت با کاهش تولید بسیار بیش از انتظار توافق کرد و این توافق قیمت نفت را پس از روزها مذاکرات دشوار در وین بالا برد و ایران برنده این مذاکرات پرمنازعه بود، زیرا معافیت از کاهش تولید را دریافت کرد و به گفته نمایندگان در اوپک این توافق نهایی یک سوپرایز است.

با این حال تعادل بازار و حفظ قیمت جهانی نفت در  کانال 60 دلاری، دستاورد مهم نشست اوپک  بود، زیرا آمریکا قصد داشت با استفاده از عربستان، نشست اوپک را به نهادی سیاسی و ابزاری علیه سایر کشورها و جهت پیشبرد منافع و مقاصد خود تبدیل کند و طی هفته های اخیر و با هدف کاستن از اثرات تحریم نفتی ایران بر قیمت جهانی نفت، فشار زیادی را به عربستان وارد کرد تا عرضه جهانی نفت را افزایش دهد و در نتیجه این اقدامات آمریکا و فشار به عربستان برای افزایش تولید، قیمت نفت که به بالای ۸۵ دلار در هر بشکه بود، طی چند هفته به حدود ۶۰ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت خام که روز پنجشنبه از توافق کاهش تولید اوپک ناامید شده بود به مرز ۵۹ دلار برای هر بشکه رسیده بود و بعد از توافق روز گذشته اوپک و غیراوپکی‌ها برای کاهش تولید روند صعودی به خود گرفت، بالافاصله با افزایش ۵ درصدی مواجه و به ۶۳ دلار و ۵۶ سنت برای هر بشکه رسید.

آنچه می خواستیم به نفع اعضای اوپک و ایران، حاصل شد

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت کشورمان از نشست اوپک با عنوان «سخت و سخت‌تر از همیشه» یاد کرد؛ البته نتیجه آن را  برای ایران مطلوب دانست. وی در پایان نشست اوپک گفت: خدا را شکر از همین میزان کاهش عرضه نفت (اعضای اوپک و غیراوپک) نیز راضی هستیم؛ مذاکرات سخت و پیچیده ای بود تا به نتیجه رسید؛ آنچه می خواستیم به نفع اعضای اوپک و ایران، حاصل شد.

وزیر نفت همچنین در گفتگویی بیان کرد: اوپک باوجود فشارهای آمریکا و برخی مسائل پشت پرده تولید نفت خود را کاهش داد، در حالی که سقف تولید ایران در مذاکرات بسیار فشرده و سخت با وزرای کشورهای عضو اوپک حفظ شد. حدود ۱۰ ساعت با اعضای اوپک مذاکره کردیم تا ایران مشمول قطعنامه کاهش تولید اوپک نشود.

وی افزود: نیاز بود که در زمان کنونی سقف تولید نفت اوپک کاهش یابد و عددی که کم شد مناسب و عکس العمل بازار مثبت بود، زیرا قیمت ها تا حدودی افزایش یافت. در ماه‌های آینده این تصمیم اوپک باید تثبیت شود و نفت اضافی که برخی برای مقابله با ایران در بازار ریختند از بازار جمع شود و کاهش سقف تولید اوپک تا زمان به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا باید حفظ شود.

فشار‌ آمریکا بر اوپک جواب نداد/ اوپک یک تصمیم اقتصادی گرفت

محمدعلی خطیبی، نماینده اسبق ایران در اوپک در گفت‌وگو با خبرنگار الف،  در مورد توافق روز گذشته اعضای اوپک و غیر اوپکی‌ها و تاثیر آن در بازار نفت، گفت: این تصمیم نشان داد که فشار‌ آمریکا بر اوپک جواب نداد. آمریکایی‌ها دنبال این بودند تا اوپک میزان تولید خود را کاهش ندهد تا قیمت نفت کاهش یابد و برای این موضوع فشار وارد می‌کردند، اما تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در مورد کاهش عرضه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت توافق کردند و این یک تصمیم اقتصادی بود نه سیاسی.

وی افزود: امیدواریم تصمیم اوپک اجرایی شود و مازاد عرضه‌ نفت هم در بازار نیاید و با اجرای این توافق دیگر نباید نگران سقوط قیمت‌‌ نفت باشیم، زیرا کاهش ۱.۲ میلیون بشکه، بازار نفت را متعادل خواهد کرد و اگر بازار متعادلی ایجاد شود و عرضه و تقاضا در یک تعادل نسبی قرار داشته باشد،  می‌توان قیمت ۷۰ دلار برای هر بشکه نفت را پیش‌بینی کرد.

کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بازار را متعادل خواهد کرد/ قیمت نفت ۶۰ تا ۷۰ دلار 

کارشناس بین المللی صنعت نفت اظهار کرد: با توجه با افزایش شدید تولید و عرضه نفت غیراوپکی‌ها که حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه پیش‌بینی می‌شود و با تقاضای جدید برای نفت که فقط می‌تواند حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را جذب کند نشان می‌دهد که حدود یک میلیون بشکه مازاد عرضه نفت خواهیم داشت و این موضوع می‌تواند باعث کاهش قیمت شود، ولی با تصمیم اوپک برای کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت تقریبا با بازار متعادلی مواجه خواهیم بود و تعادل عرضه و تقاضا قیمت نفت را در سال آینده بین ۶۰ تا ۷۰ دلار نگه می‌دارد.

تقاضای جهانی نفت حدود ۱۰۰ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه/ نباید نگران سقوط قیمت نفت باشیم

خطیبی با بیان اینکه برای سال آینده میلادی براساس پیش بینی‌ها تقاضای جهانی نفت حدود ۱۰۰ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه است، ادامه داد: برای این سال پیش بینی می‌شود عرضه کشورهای غیر اوپک ۶۸ میلیون و ۳۶۰ هزار بشکه باشد و  ۳۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت برای اوپک می‌ماند تا تولید و عرضه کند که هم‌اکنون تولید اعضای این سازمان در حدود ۳۳میلیون بشکه در روز است که با کاهش ۱.۲ میلیون بشکه  بازار متعادل خواهد شد.

وی اضافه کرد: کشورهایی که وضعیت خاصی دارند، معمولا از مشارکت در  میزان کاهش مستثنی می‌شوند و در گذشته هم این اتفاق رخ داده است، زیرا نباید کشورهای دارای شرایط عادی و خاص یکسان دیده شوند و این سه کشور (ایران، لیبی و ونزوئلا) شرایط خاصی دارند و بقیه کشورها وظیفه ایجاد تعادل بازار را دارند؛ اگر تصمیم اوپک به خوبی اجرا شود، نباید نگران سقوط قیمت نفت نباشیم.

باید بودجه از نفت جدا شود/ شعار می‌دهیم و عمل نمی‌کنیم

این کارشناس انرژی در مورد تحریم نفتی ایران و تاثیر توافق اوپک در مورد تحقق قیمت و میزان فروش نفت (۱.۵ میلیون بشکه در روز به قیمت ۵۴ دلار) در لایحه بودجه ۹۸، گفت: باید بودجه از نفت جدا شود، از بعد از انقلاب شعار دادیم که میزان وابستگی به نفت را باید کم کنیم؛ ولی کم نشد و این اتفاق باید روزی رخ دهد، تا دشمن از این نقطه نتواند طمع و به کشورما فشار وارد کنند.

خطیبی ادامه داد: اقتصاد ایران زمانی، اقتصاد خواهد شد که نفت را از آن جدا کنیم و تا زمانی که وابستگی به درآمدهای نفتی داشته باشیم، همین نگرانی‌ها وجود خواهد داشت و دشمن هم این نقطه ضعف را می‌داند و فشا وارد می کند. امیدوارم که مجلس و دولت روزی تصمیم بگیرند و واقعا این نقطه ضعف را برطرف و ارتباط بودجه با نفت جدا و قطع کنند. درآمدهای نفتی باید در سرمایه گذاری‌ها صرف شود؛ ۴۰ سال است شعار می‌دهیم و عمل نمی‌کنیم و باید عملی شود.

وی با بیان اینکه همه خسارت‌هایی که از طریق تحریم می‌بینیم به دلیل وابستگی به نفت است، ابراز امیدواری کرد که یک روز این وابستگی بودجه به نفت  قطع و آن را جشن گرفت تا بودجه بدون توجه به قیمت نفت و تحریم‌‌ها و توسط درآمدهای غیرنفتی تنظیم شود و دلارهای حاصل از فروش نفت را  در سرمایه گذاری‌ها و زیر ساخت‌ها استفاده کنیم.

چرا دوباره سهم نفت در بودجه را  اضافه کردیم/ پس چرا انجام نمی‌دهند؟

معاون امور بین الملل اسبق شرکت ملی نفت در مورد اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود سهم نفت در بودجه ۲۷ درصد است و هر زمان بخواهیم می‌توانیم آن را حذف کنیم؛ بیان کرد: لطفا یک تصمیم تاریخ بگیرید و حذف کنند و در تحریم‌های قبلی  (سال ۱۳۹۰) هم وابستگی‌ها به نفت در همین سطوح رسیده بود؛ ولی بعد از برجام دوباره وابستگی ما درآمدهای نفتی زیاد شد؛ قرار بود سالی ۵ درصد از میزان وابستگی به نفت کم شودِ اما چرا دوباره سهم آن را  اضافه کردیم.

خطیبی تصریح کرد: اگر دولت می‌تواند سهم ۲۷ درصدی نفت در بودجه را جذف و یا کم کند، پس چرا انجام نمی‌دهند، باید این دندان کشید و این اقدام خدمت بسیار بزرگی به اقتصاد ایران است و باید این قدم را برداریم و اعتیاد نفت را از بودجه قطع کنیم و باید بودجه با درآمدهای غیر نفتی مانند صادرات غیرنفتی و مالیات بسته شود، چرا از افرادی که مالیات نمی‌دهند یا فرار مالیاتی دارند، مالیات گرفته نمی‌شود.

نباید نگران تحقق ارقام نفت در بودجه باشیم/ تحریم‌های امروزی، فقط تحریم آمریکا است؛ تحریم قبلی خیلی سخت بود

وی اضافه کرد: با اجرای تصمیم اوپک برای کاهش عرضه نفت که گرفته شده، نباید نگران تحقق ارقام بودجه باشیم، البته ممکن است مقدار غیر اوپکی‌ها کمتر تعهد خود را اجرایی کنند؛ ولی امیدوارم این توافق اجرایی شود و نباید نگران ارقام تعیین شده در بودجه بود و محقق خواهد شد.

این کارشناس انرژی در مورد تحریم نفتی ایران و معافیت ۶ماه خریداران نفت ایران گفت: آمریکا فشار وارد می‌کند و ما هم باید بایستیم و تلاش کنیم تا جایی که امکان دارد، علیرغم تحریم‌ها نفت خود را بفروشیم که شیوه‌ها و روش‌هایی وجود دارد، استفاده کرد و می‌توان با آن نفت را فرخت.

خطیبی ادامه داد: تحریم‌های امروزی، فقط تحریم آمریکا است و نسبت به تحریم‌های سال ۹۰ خیلی سبک‌تر است. تحریم سال‌۹۰ خیلی سخت  بود و حتی خود آمریکایی‌ها گفتند ما اجماع جهانی علیه ایران شکل داده بودیم، ولی الان فقط آمریکا است و می‌توان با این شرایط هم نفت فروخت، فقط نیازمند برنامه خاص و افرادی که ریکس پذیر باشند، هستیم، افرادی که دل و جرات داشته باشند؛ که بتوانند از عهد این کار بربیایند. در سخت‌ترین شرایط توانستیم  و امروز از شرایط سخت گذشته سخت‌تر نیست.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی۶۶۷۱۹۵۱۹:۳۶:۳۰ ۱۳۹۷/۹/۱۷
ایران همرتبه لیبی و ونزوئلا قرار گرفت
قوری زاده۶۶۷۲۲۹۲۰:۱۷:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۷
با این تفاوت که ارزش پول اونا چند برابر ایرانه
نجیب۶۶۷۲۸۴۲۱:۱۵:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۱۷
یعنی در همه چیز منفی نگر هستید. من که افتخار می کنم ایران و پافشاری ایران باعث دارد می شود که دنیا جلوی خواسته های به زور آمریکا بایستد.
ناشناس۶۶۷۲۲۶۲۰:۱۵:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۱۷
بزودی باید باد بخوریم و ....
ناشناس۶۶۷۲۳۰۲۰:۱۷:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۱۷
هنر دیپلماسی نفتی زنگنه را دست کم نگیرید.
ناشناس۶۶۷۲۳۴۲۰:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۹/۱۷
پیروزی !!!!!! ایران درروز سخت! نفت شده 55 دلار هنوزم میگید : پیروزی ایران ؟!
:-)۶۶۷۲۴۰۲۰:۲۲:۰۱ ۱۳۹۷/۹/۱۷
دولت نفت را در بطری های پِت 1/5 لیتری در فروشگاههای زنجیره ای عرضه کند
ناشناس۶۶۷۲۴۴۲۰:۲۷:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۱۷
چین در ازای دریافت نفت از ایران ؛ سنجاق قفلی و دسته بیل به ایران صادر میکند برای همین نمیخواد از نفت ایران چشم پوشی کنه و دنبال اجازه گرفتن از کدخداست
ناشناس۶۶۷۲۵۰۲۰:۳۳:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۱۷
برای نفتِ ایران هم متاسف ام
کارمند بدبخت دولت امید !!!!! و تدبیر !!!۶۶۷۲۵۳۲۰:۳۷:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۷
اگه قرار باشه روی نفت خوابیده باشیم و اوضاعمون اینجوری فلاکت بار باشه ؛ نفت نداشته باشیم و نخرن و ارزون باشه به نفع ماست . نخرن شاید نسل بعد بتونه استفاده کنه ازش
بی بهره از پول نفت ( این سرمایه خدادادی )۶۶۷۲۵۴۲۰:۳۹:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۷
خدا کنه نفت بشه بشکه ای 2 دلار
ناشناس۶۶۷۲۵۶۲۰:۴۲:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۱۷
نفت اگه بشکه ای 180 دلار هم شود در حال و روز ما هیچ اتفاقی نمیوفته
ناشناس۶۶۷۴۲۳۰۰:۰۰:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۱۸
نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم? باید نگران مدیریت مدیران باشیم

پربحث‌های اخیر

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 3. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 4. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 5. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 6. تهران در وضعیت هشدار

 7. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 8. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 9. انتقال پیکر ۱۸ هم‌وطن جان باخته در حادثه سیل شیراز به پزشکی قانونی + اسامی

 10. سراج: پرونده حادثه شیراز به صورت دقیق و ویژه رسیدگی می‌شود/ برخورد با مسببان در صورت احراز قصور

 11. امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده  

 12. بزرگراه امام علی مسدود شد/ تکمیلی: توضیح پلیس راهور درباره انسداد بزرگراه امام علی(ع)

 13. بالا آمدن سطح آب کارون  

 14. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 15. سیل در محله سعدیه شیراز  

 16. خیال "محال" در حوادث طبیعی

 17. سیلاب دوباره به شیراز رسید  

 18. آمادگی هلال‌احمر و آتش‌نشانی تهران برای امدادرسانی در صورت بروز سیلاب

 19. درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی درباره حواشی سیل

 20. بارش برف نوروزی در اردبیل

 21. خزانه‌داری آمریکا ۹ فرد و ۱۴ نهاد مرتبط با ایران را تحریم کرد

 22. اعزام نفربرهای ارتش به منطقه سعدیه شیراز/ اسکان بیش از ۱۱۰۰ نفر از مردم در مراکز ارتش

 23. مسدود شدن دروازه قرآن تا اطلاع ثانوی/انسداد انشعابات میدان ابوالکلام، چهل مقام و بلوار دلشگا

 24. سد کرج ۹۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی دارد/روستاهای اطراف چالوس را خطری تهدید نمی کند

 25. نماینگان پارلمان انگلیس کنترل روند بریگزیت را بدست گرفتند

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 2. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

 3. اوج مهمان‌نوازی شیرازی‌ها از مسافران؛ کمپین «مهمان من» راه‌اندازی شد

 4. رقبای ترامپ در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا/ پیروز نهایی چه کسی خواهد بود؟

 5. روحانی: قدم اول تخلیه آب از شهرها است/تشکر از ارتش، سپاه و وزیر کشور

 6. آثار تاریخی شیراز پس از سیل + تصاویر

 7. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 8. دستور پیگیری رئیس قوه قضاییه به سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی استان‌های سیل زده

 9. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 10. تهران در وضعیت هشدار

 11. یگان‌های ارتش در دروازه قرآن شیراز مستقر شدند/ همه امکانات نزاجا در شیراز آماده کمک‌رسانی هستند

 12. سیل در ایران/ تهران در وضعیت هشدار/ جاری‌شدن دوباره سیلاب در شیراز/ سطح آب کارون بالا آمده است

 13. چرا ترامپ بازنده قضیه جولان خواهد بود؟

 14. انتقال پیکر ۱۸ هم‌وطن جان باخته در حادثه سیل شیراز به پزشکی قانونی + اسامی

 15. تعطیلی ۴۸ ساعته واحدهای صنفی در شمال تهران

 16. امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده  

 17. بزرگراه امام علی مسدود شد/ تکمیلی: توضیح پلیس راهور درباره انسداد بزرگراه امام علی(ع)

 18. بالا آمدن سطح آب کارون  

 19. نوبخت و نمکی به شیراز سفر کردند

 20. پیام رهبر انقلاب در پی حادثه سیل در شیراز

 21. سیل در محله سعدیه شیراز  

 22. خیال "محال" در حوادث طبیعی

 23. سیلاب دوباره به شیراز رسید  

 24. آمادگی هلال‌احمر و آتش‌نشانی تهران برای امدادرسانی در صورت بروز سیلاب

 25. درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی درباره حواشی سیل

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور در قشم، مردم در سیل

 2. رئیس جمهور بجای دستور تلفنی در مناطق سیل زده حضور یابد

 3. علی ربیعی: هرکس غیر روحانی رئیس‌جمهور بود، شرایط بدتری داشتیم

 4. برایان هوک: کارمان با ایران تازه شروع شده!

 5. استاندار گلستان برکنار شد/دستور فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح/خطر درکمین گلستان،سدبندها پرشدند/ آق‌قلا زیر آب رفت

 6. استاندار سابق گلستان: سرباز نظام هستم و به دستورات دولت عمل می‌کنم

 7. روایت محسن رضایی از «انفجار امید» در آق‌قلا  

 8. سیل در ایران/ سیلاب به شیراز و لرستان هم رسید/ احتمال سیلابی‌شدن رودخانه‌های استان تهران/ بیش از ۹۰ درصد منازل آق‌قلا از آب تخلیه شد

 9. توضیح وزیر کشور در مورد سفر خارجی استاندار گلستان/ از یک ماه پیش درخواست داده بودند  

 10. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد/ تکمیلی: شمار کشته‌ها به ۱۸ تن رسید/ اسامی مصدومان و کشته‌شدگان

 11. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 12. سیل به دروازه قرآن شیراز رسید  

 13. احمدی نژاد: اصلاح طلبان بر سر ریاست جمهوری علی لاریجانی معامله سیاسی کرده‌اند

 14. جهانگیری: مدیری که نمی تواند از خود بگذرد نباید مسئولیت قبول کند

 15. مسئولیت پذیرش اینس‌تکس و FATF با کدام نهاد است؟

 16. استاندار گلستان: برای درمان جراحات ناشی از بمب شیمیایی به خارج رفته بودم

 17. واعظ آشتیانی: اصلاح‌طلبان با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند و در شرایط اقتصادی به وجود آمده شریک دولت هستند/ مردم به دنبال افرادی هستند که حافظ منافع ملی و انقلابی باشند

 18. درباره سال رونق تولید

 19. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 20. ظهره‌وند در گفتگو با الف: دولتمردان متوجه شدند که نگاه به غرب به کشور لطمه می‌زند/ چرا از ظرفیت ایران در منطقه استفاده نمی‌کنیم؟/ درسی که امضای جان کری و اوباما به برخی از سیاسیون داد

 21. رئیس‌جمهور قشم را به مقصد تهران ترک کرد

 22. نقوی‌حسینی در گفتگو با الف: متاسفانه برخی از نمایندگان در مجلس حافظ منافع دولت هستند نه مردم/ مجلس در سال گذشته موثر عمل نکرد و وظیفه خود را انجام نداد/ ویژگی یک نماینده خوب چیست؟

 23. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

 24. میرسلیم در گفتگو با الف: متاسفانه دولت خط‌مشی خود را تغییر نداده است/ اشتباه دولت در سیاست ارزی موجب تشدید رکود، تورم و گرانی شد

 25. پیام روحانی درباره سیل اخیر: تسلیت به خانواده قربانیان بویژه در شیراز/ دستور به وزیر کشور برای رسیدگی سریع حادثه شیراز

پربحث‌های هفته

 1. مخفی کاری دولت در واگذاری جزیره کیش به چینی ها؟/ سکوت مدیران ارشد

 2. درباره سال رونق تولید

 3. کنایه جناب‌خان به روحانی  

 4. پاسخ به سه سوال درباره رابطه رونق تولید و معیشت مردم

 5. آقای همتی گرانی دلار کار خودتان است؟/دغدغه من رفاه مردم است

 6. گرانی های ۹۷ چه غذاهایی را به سفره مردم آورد؟

 7. اول سفره مردم را تامین کنید بعد فکر صادرات باشید!

 8. تورم سال ۹۷ حدود ۲۷ درصد/ تورم نقطه‌به‌نقطه اسفند ۴۷.۵ درصد شد

 9. افق تورمی در سال 98/تورم سال آینده به 36 درصد می رسد

 10. شکستن رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران

 11. بازار آجیل و شیرینی در واپسین روز اسفند/حباب ۲۰ درصدی قیمت پسته به قوت خود باقی است

 12. چرا پیاز در نوروز گران شد؟

 13. چرا نمی گذارند گوشت ارزان شود؟/قیمت واقعی زیر 70 تومن  

 14. چرا حوادث جاده‌ای برای مسئولانمان عادی شده است؟

 15. می‌توانیم گوشت را کیلویی ۵۰ هزار تومان به دست مردم برسانیم

 16. سنگین‌ترین سقوط ارزش حقوق کارگران در سال ۹۷ رقم خورد+نمودار

 17. از چین تا آلمان؛ کدام کشورها مشتری اجناس ایرانی هستند؟

 18. تقصیر صادرات است که مایحتاج مردم گران شد!

 19. کاهش قیمت گوشت در راه است/ قیمت هر کیلو دام زنده

 20. همتی: اگر مردم ارز نخرند به سرعت ارزان می‌شود

 21. فراوانی در بازار میوه با قیمت‌های عجیب و غریب

 22. مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

 23. ۸۸ درصد ایرانی ها امسال آجیل کمتری خریدند  

 24. سال ۹۷ چه بر سر تولید آمد؟

 25. گرانی سال ۹۷ کدام خوردنی‌ها را از مردم گرفت؟

آخرین عناوین