باربرگ و 14 مزیت جدید در صنعت حمل و نقل/ میزان یارانه به ناوگان شهری

گروه اقتصادی الف،   3970916012

اتوبوس‌ها و کامیون‌های فرسوده نه تنها حدود 65درصد از آلودگی هوای تهران را به خود اختصاص داده‌اند، بلکه حدود 2میلیارد و 800میلیون لیتر گازوئیل را نیز می‌سوزانند؛ البته بخشی از سهمیه سوختشان از شبکه توزیع خارج شده و قاچاق می‌شود؛

به گزارش فارس، طبق اظهارات عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، «حدود 65درصد از آلودگی هوای تهران متعلق به اتوبوس‌ها و کامیون‌های سنگین فرسوده است و حل این معضل می‌تواند دو سوم از معضل آلودگی هوای تهران را برطرف کند».

آمارهای موجود هم نشان می‌دهد که تعداد کل ناوگان شناسایی شده در حوزه حمل و نقل درون شهری، حدود 400هزار خودرو است که تنها 252هزار ناوگان آن دارای پروانه فعالیت هستند؛ البته این تعداد تنها مربوط به خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین است که سوخت آنها گازوئیلی است و در واقع یک‌ونیم میلیون خودروی سبک باری را شامل نمی‌شود.

این خودروها علاوه بر آنکه سالانه حدود 2میلیارد و 800 میلیون لیتر گازوئیل را در شهرها می‌سوزانند، حتی قسمتی از سهمیه سوخت‌شان نیز از شبکه توزیع منحرف شده و برای قاچاق، سر از مرزهای کشور در می‌آورد چراکه شکاف زیادی بین قیمت گازوئیل کشورمان با کشورهای همسایه وجود دارد؛ این موضوع در نمودار زیر قابل مشاهده است: 


نمودار نرخ گازوئیل در کشورها 

(نمودار1: اختلاف قیمت گازوئیل ایران با کشورهای همسایه/ منبع: سایت globalpetrolprices)

به گزارش فارس، اطلاعات موجود در نمودار بالا نشان می‌دهد که طی ماه‌های اخیر، به طور متوسط اختلاف قیمت نفت‌گاز در داخل کشور با سایر کشورهای مجاور، براساس سه نرخ آزاد، نیمایی و دولتی به ترتیب برابر 7529، 4467 و 2415 تومان است. این شکاف عمیق، سبب کشش برخی افراد سودجو به سمت‌وسوی قاچاق گازوئیل و تاراج این سرمایه ملی شده به طوریکه آمارها حکایت از آن دارد که میزان قاچاق بنزین و گازوئیل طی ماه‌های اخیر روزانه بین 10 تا 40میلیون لیتر است.

*پرداخت یارانه ماهانه دولت به هر ناوگان درون شهری چقدر است؟

بررسی‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد، کلیه ناوگان باری کشور از سال91 تاکنون نزدیک به 628هزار میلیارد تومان یارانه مستقیم دریافت کرده که سهم ناوگان درون شهری از این مقدار، 213هزار میلیارد تومان است. اخیراً نیز محسن دلاویز، مدیر عامل سابق شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفته است: «در سال95، حدود 23هزار میلیارد تومان یارانه پنهان گازوئیل پرداخت شده که با انجام اقداماتی در سال‌های بعد این مقدار کاهش یافت». 

توزیع این میزان یارانه‌ میان 400هزار ناوگان درون شهری نشان می‌دهد که از سال91 تا 7ماه ابتدایی سالجاری یعنی در طی 79ماه، به هر ناوگان باری درون‌شهری، 532 میلیون تومان یارانه مستقیم تخصیص پیدا کرده است. حال اگر این میزان یارانه را با یارانه نقدی واریزی برای مردم از زمان آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها یعنی آذرماه سال89 تاکنون مقایسه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که در این 93ماه، به هر ایرانی مبلغ 4میلیون و 200هزار تومان یارانه نقدی پرداخت شده است؛ به عبارت دیگر، مقایسه میزان یارانه ماهانه پرداختی دولت به هر ناوگان باری درون‌شهری، برابر با 6میلیون و 734هزار و 177تومان است درحالی که میزان یارانه نقدی پرداختی به هر فرد، 45هزار و 500تومان می‌باشد.

همچنین بودجه عمرانی کشور از سال89 تا پایان سال96 بیش از 230هزار میلیارد تومان بوده است که با حجم یارانه پرداختی به کلیه ناوگان گازوئیل‌سوز درون‌شهری برابری می‌کند. همه موارد گفته شده نشان می‌دهد که ما با یک نظام ناکارآمد در توزیع یارانه‌ها در بخش حمل‌ونقل روبه‌رو هستیم. 

*طرحی برای سامان‌دهی نظام حمل‌ونقل درون شهری

وضعیت موجود موجب شد تا بر اساس کار کارشناسی سه ساله انجام شده، برنامه‌‌ای هوشمند برای سامان‌دهی نظام حمل‌ونقل درون شهری اندیشیده شود. گام اولیه طرح شناسایی ناوگان واقعی فعال در حوزه حمل‌ونقل عمومی بخش درون‌شهری بود به طوری که به مالکان ناوگان دیزل حمل‌ونقل درون شهری و حومه‌ای جهت ثبت‌نام برای دریافت پروانه فعالیت ناوگان اطلاع‌رسانی شد.

در ماه اول تعداد 45هزار ثبت‌نام در سامانه انجام و از اسفندماه سال95 تا به امروز، دسترسی بالغ بر 950شهرداری در  سراسر کشور در طرح ساماندهی ایجاد شد. امکان صدور پروانه فعالیت در سراسر کشور، باعث سهولت فرآیند دریافت پروانه فعالیت برای کلیه ناوگان شد. به این ترتیب کلیه ناوگان باری با مراجعه به هر شهرداری موجود در طرح، می‌توانند پروانه فعالیت خود را دریافت کنند.

با صدور پروانه فعالیت برای ناوگان، تمامی ناوگان فعال در بخش درون‌شهری و حومه‌ای که دارای معاینه فنی و بیمه شخص ثالث معتبر هستند، شناسایی و اطلاعات کلیه ناوگان صحت‌سنجی شد. همچنین از ابتدای فروردین ماه96 سهمیه ناوگانی که در سامانه utcms ثبت‌نام نکرده بودند، به تدریج در طی چهار ماه کاهش و سپس قطع شد. همچنین از ابتدای مهرماه96 نیز سهمیه ناوگانی که از شهرداری پروانه فعالیت دریافت نکرده بودند به تدریج در طی چهار ماه کم و سپس قطع شد. با این اقدامات از تخلفاتی که در زمینه تخصیص سهمیه سوخت به ناوگان فرسوده و یا شناسایی نشده در طرح انجام می‌شد، جلوگیری و سوخت یارانه‌ای تنها به ناوگان دارای پروانه فعالیت و شناسایی شده در طرح تعلق گرفت.

*سند حمل بار را چگونه دریافت کنیم؟

در حال حاضر این طرح ملی، در مرحله دوم یعنی صدور باربرگ قرار دارد و جمالی‌نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، از آغاز اجرای طرح یکپارچه دریافت سند حمل الکترونیکی بار شهری از 20 آبان‌ماه برای ناوگان باری بالای 10تن در سراسر کشور با همکاری شهرداری‌ها خبر داد.

با راه‌اندازی سامانه صدور سند حمل ونقل بار درون شهری، رانندگان باید از طریق سامانه BaarBarg.ir و از طریق تلفن‌های همراه خود و یا درگاه‌های اینترنتی بدون نیاز به مراجعه حضوری و در کمتر از چند ثانیه، سند حمل مورد نیاز خود را دریافت و فرآیند حمل‌ونقل بار را آغاز کنند.

طبق گفته جمالی‌نژاد، مقرر شده از ابتدای آذرماه امسال، سهمیه پایه سوخت این خودروها به صورت گام به گام کاهش و منطبق بر عملکرد ناوگان و براساس باربرگ تخصیص یابد.

*«باربرگ» و 14 مزیت جدید در صنعت حمل و نقل

به گزارش فارس، «باربرگ» به عنوان اولین سند الکترونیک حمل بار،  سازوکار لازم را برای «بررسی صلاحیت راننده و خودرو»، «تعیین مالکیت بار»، «امکان بیمه بار»، «اطلاع‌رسانی به فرستنده و گیرنده»، «رسید الکترونیکی»، «رتبه‌بندی سیستمی عملکرد رانندگان و شرکت‌های حمل‌ونقل»، « امکان تخصیص هوشمند و هدفمند سهمیه سوخت بخش حمل‌ونقل درون شهری»، «ساماندهی بیمه تامین اجتماعی رانندگان»، «مسئول بودن مالک ناوگان در قبال عملکرد راننده»، «ارائه تسهیلات بانکی برای نوسازی ناوگان»، «بسترسازی برای توزیع عادلانه لوازم مصرفی ناوگان مانند لاستیک و لوازم یدکی»، «مجوز حمل بار در ایام خاص»، «بانک اطلاعاتی پراکندگی توزیع بار در شهرهای کشور» و «مدیریت تردد ناوگان باری در شهرهای کشور» فراهم می‌کند.


به این ترتیب، فعالان بخش حمل‌ونقل بار درون‌شهری در سراسر کشور می‌توانند برای دریافت نرم‌افزار مربوطه به سامانه باربرگ، به نشانی BaarBarg.ir مراجعه کرده تا از این پس، فعالیت‌شان طبق سند حمل بار انجام گیرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های اخیر

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 3. نمایندگان مجلس چقدر مهریه دادند و گرفتند؟   

 4. پمپئو: برنامه موشک ایران از کنترل خارج شده است!

 5. هافبک تیم ملی فوتبال ایران جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهد؟

 6. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 7. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 8. پرس‌وجوی پیامکی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. آخر هفته تلویزیون؛ «خواستگاری» فخیم‌زاده، «سرب» کیمیایی و «مسافر ری» میرباقری شبکه‌های مختلف سیما

 11. جنگ استقلال با لشگر هماهنگ پدیده

 12. ترزا می: در انتخابات پارلمانی بعدی نامزد نمی‌شوم

 13. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 14. تغییر ساختار مغز کودکان با استفاده از تبلت

 15. حل جدول از زوال عقل پیشگیری نمی‌کند

 16. دیدار کی‌روش و شفر در هتل  

 17. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده است/ خدا می‌داند میزان قاچاق چقدر است/ دستاورد ایران در اجلاس ۱۷۵ اوپک چه بود؟/

 18. زخمی شدن ۲ شهرک‌نشین در عملیات استشهادی یک فلسطینی

 19. مجوز حرفه‌ای‌گری استقلال در آسیا صادر شد

 20. استعفای مشاور نتانیاهو در پی متهم شدن به آزار جنسی

 21. خطر گازگرفتگی در کمین ویلاداران

 22. شکست و تحقیر رئال و آاس رم صعود کرده/ویکتوریا پلژن راهی لیگ اروپا شد

 23. سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد/دارایی‌های خودشان را آزاد کردیم

 24. کامبک رویایی حریف استقلال در جام باشگاه‌های جهان

 25. یورش نظامیان صهیونیست به دانشگاه القدس

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 4. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 5. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 6. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 7. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 8. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 9. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 10. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 11. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 12. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 15. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 16. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 17. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 18. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 19. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 20. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 21. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 22. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

 23. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 24. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 25. گرشاسبی از ایران رفت

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 20. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 21. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 22. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 23. چند نکته در مورد بازار خودرو

 24. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های اخیر

 1. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 2. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده است/ خدا می‌داند میزان قاچاق چقدر است/ دستاورد ایران در اجلاس ۱۷۵ اوپک چه بود؟/

 4. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 5. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 6. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 7. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 8. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 9. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 10. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 11. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 12. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 13. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 14. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 15. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 16. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 17. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 18. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 19. ارز مسافرتی امروز چند؟

پربحث‌های دیروز

 1. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 2. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 3. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 4. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 5. دلار ۹ هزار تومان شد

 6. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 7. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 8. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 9. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

 10. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 11. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 12. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 13. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 14. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 15. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 16. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 17. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 18. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 19. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 20. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 21. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 22. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 23. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 24. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 25. ارز مسافرتی امروز چند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 12. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 13. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 14. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 15. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 16. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 17. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 18. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 19. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 20. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 21. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 22. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 23. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 24. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 25. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

آخرین عناوین