دیدار قاسم سلیمانی و بن سلمان سیاست روی خط توهم!

کبری آسوپار،   3970912053 ۱۴ نظر، ۳ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
دیدار قاسم سلیمانی و بن سلمان سیاست روی خط توهم!

روزنامه آفتاب یزد در عکس اول شماره شنبه خود پیشنهاد بحث برانگیز سید حسین موسویان، دیپلمات سابق کشورمان را که در کنفرانسی با حضور حدود ۲۰۰ تن از شخصیت‌های برجسته سیاسی و علمی جهان از جمله وزیران خارجه و دفاع برخی از کشورهای اروپایی در برلین مطرح شد، یادآوری کرده که «اعتقاد من این است که ایران آماده کمک به عربستان برای حل مشکل یمن است و من پیشنهاد می‌کنم آقای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس را به ریاض دعوت کند تا بحران یمن را با همکاری ایران حل کنند.» پیشنهاد عجیبی مطرح شده و وقتی از زبان یک نفر با سابقه دیپلماتیک طرح شده، عجیب‌تر هم می‌شود.

‌نکته اول آنکه ادامه مطلب آفتاب یزد تایید می‌کند که اصلاً ایران در معادله در نظر گرفته نشده و قاسم سلیمانی را هم بدون هویت ایرانی‌اش در نظر گرفته‌اند و هرمیداس باوند در دفاع از پیشنهاد موسویان می‌گوید: «قاعدتاً برای عربستانی که همواره ایران را به کمک به تروریست‌ها متهم می‌کند این موضوع بسیار سخت و بعید است که با قاسم سلیمانی گفت‌وگو کند، مگر به عنوان یک فرد مستقل... سلیمانی جزو همان افرادی است که شخصاً در هر انقلابی شرکت می‌کند، کسی مثل چگوارا - که در کوبا و بولیوی حضور یافت - یا حیدرخان عمواوغلی که در فضای مشروطه یک انقلابی بود. قاسم سلیمانی هم در منطقه توانسته برای خودش وجهه‌ای ایجاد کند و در تصمیم گیری‌های دولت‌های کشورها نقش پیدا کند. بنابراین، او می‌تواند به عنوان شخص سلیمانی مذاکرات مقدماتی را انجام دهد.» اشتباه دوم همین جاست که به غلط می‌گویند قاسم سلیمانی «شخصاً» در تحولات منطقه حضور دارد.

قاسم سلیمانی نیروی خودسر نیست که شخصاً در تحولات منطقه حضور یابد، بی اجازه پای میز مذاکره برود یا تلفنی با رئیس جمهور امریکا صحبت کند. او هر جا بوده و هر جا می‌رود نماینده انقلاب اسلامی ایران و نظام جمهوری اسلامی است و همان طور که خود موکداً گفته «سرباز ولایت» است و ولایت هم یعنی رهبر جمهوری اسلامی ایران.

شاید آفتاب یزد یا مصاحبه‌شونده‌شان قاسم سلیمانی را نماینده ایران ندانند و فکر کنند شخصاً در هر انقلابی شرکت می‌کند، اما بعید است سعودی‌ها در سیاست تا این حد کودکانه پیش بروند. ارائه یک شخصیت بدون هویت ایرانی از قاسم سلیمانی شاید برای آفتاب یزد و باوند جذاب و شگفت‌انگیز! به نظر برسد، اما از نگاه دولت عربستان حتماً مضحک و از نگاه مخاطب ایرانی توهین‌آمیز است.

نکته دوم آنکه آفتاب یزد برای توجیه درستی پیشنهاد از ضعیف شدن بن سلمان می‌گوید: «این بن سلمان دیگر بن سلمان همیشگی نیست و آن ادعاهای سابق را هم نمی‌تواند داشته باشد. ماجراهای یمن و خاشقجی حسابی به ضرر او تمام شده و وی را در موضع ضعف قرار داده است.» و بعد هم در مورد احتمال دستگیری او در اجلاس سران جی ۲۰ در آرژانتین رویاپردازی کرده است. اگر این حرف درست است و بن سلمان ضعیف شده، طبیعتاً باید مشتاق مذاکره باشد و نه آنکه ما نمایندگی ایران را از سردارمان بگیریم تا ولیعهد عربستان حاضر به دعوت از او شود!

نکته سوم، آنکه سرمایه اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، محبوبیت در میان ملت‌های منطقه به دلیل همراهی خالصانه با جریان‌های مقاومت مردمی است. محبوبیت قاسم سلیمانی به عنوان یک نظامی ایرانی هم به همین دلیل است. آیا هیچ سیاستمداری راضی می‌شود این اصلی‌ترین سرمایه را با مذاکره با بن سلمان به باد فنا دهد؟! روشن است که ملت‌های منطقه هم هر جا قاسم سلیمان را دیده‌اند، او را نماینده جمهوری اسلامی می‌دانند و آن‌ها هم نمی‌توانند او را «شخصاً» تصور کنند و سقوط محبوبیت قاسم سلیمانی و سقوط محبوبیت ایران دو گزاره نیست؛ بلکه یک گزاره واحد و هماهنگ است. تصور کنید رسانه‌های ضد ایرانی غرب با تصاویر دو نفره قاسم سلیمانی و بن سلمان چه عملیات ایرانی هراسی‌ای راه خواهند انداخت!

نکته چهارم آنکه شان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیست که با یک جنایتکار جنگی پای میز مذاکره بنشیند. باوند البته مشکل را حل کرده و می‌گوید ارتکاب به جنایت جنگی توسط دیوان کیفری بین‌المللی تایید نشده است؛ گویا دعوای حقوقی است! اما کجای جنگ یمن و اقدامات آل‌سعود طبق حقوق بین‌الملل پیش رفته است؟

نکات دیگر را هم در انتهای گزارش آفتاب یزد، فریدون مجلسی دیگر دیپلمات اسبق ایرانی گفته است: «اگر درپس این پیشنهاد موسویان، به دنبال آرامش در یمن و منطقه می‌گردیم، باید گفت: اساساً موضوع آرامش در دست بن سلمان نیست. این آرامش در دست امریکا و اسرائیل و سیاست ایران در قبال آنهاست. بنابراین مذاکرات بن سلمان و سلیمانی حتی اگر عملی شود نیز در چنین شرایطی منجر به آرامش در منطقه نخواهد شد... حقیقت این است که در شرایط فعلی بن سلمان ضعیف شده است، اما در عربستان حتی اگر بن سلمان ضعیف شود سیاست‌های مخالفان بن سلمان در عربستان مطمئناً همگام با ایران نیست.»

قابل تامل است؛ حامیان دیپلماسی مذاکره که در کارنامه خود تجربه شکست خورده برجام را دارند، دنبال تضعیف ایران و سردار محبوبش از طریق مذاکره با شخصیت منفور منطقه هستند. آیا می‌شود به این پیشنهاد و تبلیغش در روزنامه آفتاب یزد خوش‌بین بود؟

کنار هم قرار دادن دو مقام ارشد ایرانی و عربستانی و حل مشکل منطقه و یمن را از طریق مذاکره این دو نفر دانستن، آیا پذیرش ادعاهای کذایی غرب در مورد دخالت ایران در یمن نیست؟ به نظر می‌رسد اصل این پیشنهاد با نوعی نفاق و کنایه ناشی از «هیچ کاره بودن وزارت خارجه» آمیخته است؛ اما متوجه نبودند که با دست خود، دولت روحانی را فاقد قدرت ورود به گفت‌وگوهای سخت حساب کرده‌اند. خواسته‌اند سلیمانی را تخفیف دهند، اما ستوده‌اند.

منبع:جوان

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۵۹۹۳۰۰۹:۵۰:۱۱ ۱۳۹۷/۹/۱۲
این حرف ها از ارازل اوباش اسلاحتلب اصلا عجیب نیست این جماعت مخلوطی از ذلت و حماقت و شرارتن
ناشناس۶۶۰۲۶۴۱۲:۰۶:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۱۲
کسی که این ایده رو داد یکبار به جرم جاسوسی محاکمه شده سابقا... ازچنین فردی بعید نیست که بخواهد سردار سلیمانی را هم شان و هم کلام بن سلمان جنایتکار تصور و تصویر کند! از کوزه همان برون ترآود که در اوست.
ناشناس۶۶۰۲۸۷۱۲:۱۹:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۱۲
بسیار تحلیل درستی بود. موفق باشید
ناشناس۶۵۹۹۴۱۰۹:۵۶:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۱۲
عمق استراتژیک شعور این اسلاحتلب تماشایی است
ناشناس۶۵۹۹۴۴۰۹:۵۷:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۱۲
مقاله شما تایید دخالت سلیمانی با دستور مستقیم رهبر در امور داخلی کشورهای همسایه و جهان !!!! عجب خوراک پخته اماده برای دشمن درست کردی
ناشناس۶۵۹۹۶۱۱۰:۱۰:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۱۲
یک سرباز مجری اوامر فرمانده است اگر امر شود باید اطاعت کند که می کند مگر از سربازی انصراف دهد
ناشناس۶۵۹۹۶۳۱۰:۱۰:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۱۲
خیلی دوست دارم این جونور اسلاحتلب رو از نزدیک ببینم باهاش کار دارم
ناشناس۶۶۰۳۰۰۱۲:۲۷:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۱۲
این چهره ای که از مدافعان نظام از خود نشان می دهید اصلا زیبا و جالب نیست . مگر اینکه دارید آگاهانه یا ناآگاهانه در صف مقابل قدم بر می دارید .
ناشناس۶۶۰۳۳۵۱۲:۴۲:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۱۲
کلمه درست " اصلاح طلب " است . تغییر املاء لغت را حمل بر بی سوادی کنیم ؛ یا خشم شیطانی نسبت به برادر مسلمان ؛ یا جنگ نرم به شیوه سخیف ؟
محسن۶۵۹۹۶۵۱۰:۱۱:۴۳ ۱۳۹۷/۹/۱۲
موسویان :دیدار سلیمانی و بن سلمان!!!خدایا اینا مسول مملکت ما بودن و هستن!!آقای موسویان شما اول بگرد رییس جمهور گابن رو تو عربستان پیداش کن بعد پیشنهاد بده.
علی 671۶۵۹۹۸۲۱۰:۲۶:۵۸ ۱۳۹۷/۹/۱۲
این آدما انگار عقل درستی ندارند.
ناشناس۶۶۰۰۰۲۱۰:۳۴:۵۷ ۱۳۹۷/۹/۱۲
اگر دیداری هم قراره صورت گیرد باید با وزیر خارجه باشد نه با یک نظامی!!!!!!!!!!
ناشناس۶۶۰۱۱۰۱۱:۰۹:۰۵ ۱۳۹۷/۹/۱۲
غرور و خودشیفه انسان را نابود میکند
ناشناس۶۶۰۱۲۳۱۱:۱۵:۵۰ ۱۳۹۷/۹/۱۲
جناب موسویان نکنه میخواهید سرنوشت قاشخچی سر سردار سلیمانی بیاد داداش این چه پیشنهادی است ما خیلی به سردرا و امثالش احتیاج داریم اگه خیلی علاقمندید بفرمایید شما تشریف ببرین

پربحث‌های امروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 3. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 4. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 5. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 6. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 7. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 8. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 9. دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک

 10. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 11. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 12. شهردار تهران با تاکسی به محل کارش رفت  

 13. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 14. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 15. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 16. فوت چند دانش‌آموز در آتش‌سوزی مدرسه/ بازداشت مدیر و مربی آموزشی + تصاویر

 17. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 18. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 19. رهبر انقلاب: نباید دنبال ریاست بدویم

 20. ظریف: نتانیاهو ایران را به نابودی با سلاح اتمی تهدید می‌کند

 21. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 22. مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

 23. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 24. گزافه‌گویی برایان هوک علیه ایران در گفتوگو با صدای آمریکا

 25. خرازی: اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 4. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 5. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 6. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 7. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 8. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 9. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 10. ادعای نتانیاهو: جاسوسان اسراییلی به صورت عادی به ایران می‌روند!

 11. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 12. پاسخ جالب ظریف به سوال مجری درباره دخالت ایران در منطقه   

 13. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 14. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

 15. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 16. آملی لاریجانی: بی‌تدبیری‌ها موجب افزایش نرخ ارز شد/ نرخ ارز سیر نزولی دارد، اما برخی همچنان گرانفروشی می‌کنند/ دست اخلال گران اقتصادی را قطع خواهیم کرد

 17. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 18. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 19. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 20. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 21. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 22. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 23. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 24. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 25. وزیرصنعت: افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 4. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 7. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 8. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 9. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 10. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 11. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 12. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 13. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 14. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 15. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 16. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 17. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 18. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 19. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 20. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 21. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 22. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 23. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 24. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 25. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

پربحث‌های امروز

 1. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 2. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 3. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 4. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 5. دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک

 6. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 7. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 8. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 9. رهبر انقلاب: نباید دنبال ریاست بدویم

 10. ظریف: نتانیاهو ایران را به نابودی با سلاح اتمی تهدید می‌کند

 11. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 12. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: رفتار نماینده سراوان با کارمند گمرک را بررسی می‌کنیم

 13. بررسی حواشی روز گذشته نماینده سراوان در جلسه غیر علنی مجلس

 14. نامه نمایندگان اصفهان به رئیس جمهور +متن

 15. دادستان تهران: اتمام تحقیقات از خاتمی/خودروسازان حق ندارند بهانه بیاورند

 16. دیده‌بان شفافیت و عدالت: انتصاب بازرس سابق وزارت نفت در مقام مدیرکل بازرسی مصداق فاحش درب‌های چرخان است

 17. جلالی در سوال از وزیر اطلاعات: اسناد آقای ظریف درباره پولشویی کجاست؟

 18. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده سراوان و فهم او از انقلاب  

 19. پول براندازی بعد از پول دختربازی!/ واکنش گسترده کاربران توئیتر به سخنان جدید رضا پهلوی

 20. این پرونده را ظریف و روحانی قضاوت کنند

 21. درخواست رفراندوم برای FATF/ نماینده سراوان و تبعات توهین به کارمند گمرک/ وزارت خارجه به‌دنبال برجام منطقه‌ای است؟

 22. فرصت 2 هفته‌ای کمیسیون شوراها به رحمانی فضلی

 23. متقاضیان استیضاح از توضیحات وزیر کشاورزی قانع نشدند

 24. ضرغامی : بگذارید آدم ها زندگیشان را بکنند/طرح دوقطبی فیلترینگ کلاً نادرست است

 25. برگزاری نشست آستانه برای حل بحران سوریه با حضور ظریف

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 2. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 3. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 4. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 5. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 6. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 7. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 8. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

 9. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 10. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 11. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 12. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 13. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 14. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 15. ابوترابی فرد: مسائل کشور جز با اجماع حل نمی‌شود/اگر اجماع داخلی وجود داشت برجام به سهولت پیش می‌رفت

 16. ایران به سراغ ساخت زیردریایی‌ ۳۲۰۰ تُنی می‌رود + جزئیات و عکس

 17. سهیلا جلودارزاده: آقای روحانی اعصاب ندارد/ عملکرد روحانی در برخی موارد باعث فقیرتر شدن مردم شد

 18. آشنا: برجام بعد از خروج آمریکا آسیب دیده است

 19. درخواست زیباکلام از اصلاح‌طلبان: روحانی را تحت فشار بگذارید

 20. طلاق دختر نماینده مجلس به خاطر هدف شوم داماد  

 21. کمال خرازی: انتظار است اروپا در موضوع سازوکار مالی گام‌های عملی بردارد

 22. بازرگانی اصلاح‌طلبان از نام «مهندس بازرگان»

 23. یادداشت حسین شریعتمداری/ بعد از فروش پس گرفته نمی‌شود

 24. استعفای صوری یا واقعی؟ جلسه لاریجانی با 19 نماینده مستعفی اصفهان

 25. نامه اعتراضی کمیسیون امنیت‌ملی به دولت درباره بودجه دفاعی سال آینده

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 4. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 5. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 10. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 11. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 12. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 15. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 16. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 21. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 22. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 23. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 24. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 25. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

آخرین عناوین