استدلال‌های غلط برای توجیه طرح افزایش حداقل سن ازدواج

علی کاویان،   3970829094 ۱۱ نظر، ۱۶ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
استدلال‌های غلط برای توجیه طرح افزایش حداقل سن ازدواج

یک فوریت طرح افزایش حداقل سن ازدواج در حالی تصویب شده است و حامیانش در پی تصویب آن هستند که استدلال‌های آن‌ها در دفاع از طرح فوق، غیرمنطقی و مخالف آمارهای رسمی است.

طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی در ۱۶ اسفندماه ۹۶  تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد. طبق این طرح ازدواج دختران قبل از ۱۳ سالگی و پسران قبل از ۱۶ سالگی ممنوع است. همچنین ازدواج دختران ۱۳ تا ۱۶ سال و پسران ۱۶ تا ۱۸ سال مشروط به اذن ولی و تشخیص مصلحت دادگاه و تشخیص صحت جسمی برای ازدواج توسط پزشکی قانونی است.

در ۴ مهرماه ۹۷، یک‌فوریت این طرح با 151 رای موافق، 34 رای مخالف و 7 رای ممتنع تصویب شد.

موافقان طرح، از استدلال‌های گوناگونی برای بالابردن حداقل سن ازدواج استفاده می‌کنند که در این گزارش به بررسی سه استدلال مهم آن‌ها پرداخته می‌شود:

استدلال اول: لزوم رسیدن به بلوغ عقلی عاطفی برای زندگی زناشویی

از مهم‌ترین دلایلی که برای افزایش حداقل سن ازدواج مطرح می‌شود لزوم رسیدن به بلوغ عقلی عاطفی برای زندگی زناشویی است. موافقان افزایش حداقل سن ازدواج، صرف بلوغ جسمی را برای ازدواج کافی ندانسته و بر لزوم رسیدن به بلوغ عقلی عاطفی برای ازدواج تاکید دارند. در همین زمینه فاطمه ذوالقدر، عضو فراکسیون زنان گفته است:‌ «سازمان‌ها و نهادهای مربوط باید هوشیاری لازم را به خانواده‌ها بدهند. باید آموزش داد که برای ازدواج، تنها بلوغ جنسی کافی نیست بلکه باید به بلوغ فکری و عقلی نیز رسید».

در مقدمه‌ی طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی آمده است: «ازدواج، یکی از مهم‌ترین وقایع حیاتی هر انسانی است و تصمیم‌گیری صحیح و مناسب در این زمینه، سعادت فرد و شکوفایی جامعه را در پی دارد. در این زمینه علاوه بر بلوغ جسمی، برخورداری از استعداد روحی و روانی لازم برای پیشبرد زندگی زناشویی شرط اساسی است.

کم‌اهمیت پنداشتن بلوغ فکری و روانی (رشد) زوجین در ازدواج می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری بر خانواده و بالنتیجه بر پیکره اجتماع وارد سازد و عموماً افرادی که به سن رشد نرسیده‌اند در ادای تکالیف شرعی خود در مقابل همسر با مشکل مواجه‌اند. مطابق آمار، والدین نوجوان از مهارت‌های پایینی برای پرورش فرزند خود برخوردارند و غفلت و سهل‌انگاری و کودک‌آزاری در ایشان بالاتر است».

استدلال دوم: ازدواج در سنین پایین منجر به آسیب‌های روحی و خشونت خانگی می‌شود

بر اساس آنچه گفته شد، تاکید بر آسیب‌های روحی متاثر از ازدواج زودهنگام، دلیل دیگر موافقان طرح افزایش حداقل سن ازدواج محسوب می‌شود. از دیدگاه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج، این نوع ازدواج‌ها موجب استرس، افزایش خشونت خانوادگی، افسردگی و اقدام به خودکشی در سنین نوجوانی می‌شود.

معصومه آقاپور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته است: «ازدواج زودرس موجب می‌شود دختران از رشد کافی برخوردار نشده و باعث مشکلات سقط‌جنین و آمارهای خطرناک جسمی شود. ناتوانی در مطالبه‌گری احقاق حق یکی دیگر از مشکلات این دختران است. در این زمینه آمار طلاق تا اندازه‌ای خطرناک است و منجر به خودزنی و خودکشی می‌شود».

در این راستا و در مقدمه طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی آمده است: «ازدواج در سن پایین که در اکثر موارد با اجبار از سوی والدین همراه است ازآنجاکه باعث می‌شود فرد بدون گذراندن دوران کودکی و نوجوانی، به‌یک‌باره پا به عرصه مسئولیت‌های اجتماعی ازجمله خانه‌داری، همسرداری و ... بگذارد در بلندمدت باعث نارضایتی و مشکلات مزمن روحی و روانی ازجمله اضطراب، افسردگی و پرخاشگری می‌شود. همچنین کودکان و نوجوانان متاهل بیشتر در معرض سوءاستفاده و خشونت‌های خانگی هستند».

استدلال سوم: طلاق در سنین پایین بسیار زیاد است

استدلال دیگری که به تبع دو استدلال پیشین به آن استناد می‌شود، بالا بودن طلاق ازدواج‌های زیر ۱۸ سال است. در همین زمینه فاطمه سعیدی، عضو فراکسیون زنان مجلس، گفت: «یکی از عوامل افزایش آمار طلاق در کشور، طلاق‌های رخ‌داده در میان کودکانی است که در سنین کودکی ازدواج کرده‌اند. این کودکان در سال‌های آینده با وجود فرزند یا بدون حضور او از همسران خود جدا می‌شوند».

همچنین معصومه آقاپور، عضو دیگر فراکسیون زنان مجلس، گفته است: «۲۴ هزار کودک‌بیوه زیر ۱۸ سال در کشور وجود دارد. ازدواج کودکان برازنده جمهوری اسلامی نیست و سن ازدواج باید افزایش یابد».

در مقدمه طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی نیز آمده است: «بسیاری از کودکان و نوجوانانی که زودهنگام ازدواج کرده‌اند، پس از رسیدن به سن رشد و شکل‌گیری شخصیت، بدین بهانه که در زمان نکاح، از قدرت تصمیم‌گیری لازم یا تمیز کافی برخوردار نبوده‌اند، اقدام به طلاق می‌کنند که تبعات ناشی از این امر برای همگان روشن است».

پاسخ استدلال اول: سن مشخصی برای رسیدن به بلوغ فکری وجود ندارد

کارشناسان متعددی به موضوع لزوم رسیدن به یک سن مشخص برای بلوغ فکری و عوارض ناشی از ازدواج زودهنگام انتقاد دارند. به عقیده مخالفان طرح افزایش حداقل سن ازدواج، همه‌ی افراد در یک سن مشخص به بلوغ فکری نمی‌رسند. در این راستا محمدتقی کرمی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی، می‌گوید: «مفهوم جوانی مرزهای کودکی را کوچک کرده و کودک 10 ساله آگاهی جنسی، Image و موضع دارد و درعین‌حال عاملیت دارند و اراده می‌کنند. در چنین شرایطی چرا اراده یک دختر 16 ساله را به‌رسمیت نشناسیم؟ نمی‌توان متر و معیار یکسانی قرار داد».

همچنین در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان «ابعاد مسئله و وضعیت موجود ازدواج دختران در سنین پایین» آمده است: «به‌طورکلی به‌صرف رسیدن یا نرسیدن فرد به یک سن خاص نمی‌توان در مورد توانایی او برای پذیرش نقش‌های اجتماعی تصمیم گرفت. ازاین‌رو اظهارنظر در خصوص توانایی فرد، وابسته به شرایط محیطی، جسمی و فرهنگ منطقه‌ای اوست؛ بنابراین استناد به یک سن مشخص فاقد هرگونه مبنای استدلالی است».

پاسخ استدلال دوم: متاهلین در سنین پایین، رضایت بالایی از زندگی خود دارند

به نظر منتقدان طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، افرادی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند بیشتر از زندگی خود رضایت دارند. در همین زمینه در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است: «طبق پژوهش «بررسی تاثیر ازدواج زودهنگام و دیرهنگام بر رضایت زناشویی» سن ازدواج به‌تنهایی نمی‌تواند عامل پیش‌بینی کننده رضایت زناشویی باشد. همچنین بنا بر کتاب «طنین سکوت» نوشته کامیل احمدی، به‌غیراز استان خراسان رضوی (37.5 درصد)، میزان رضایت جنسی در ۶ استان دیگرِ با بالاترین نرخ ازدواج در سنین پایین (آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و اصفهان)، از 66 درصد تا 89 درصد بوده که میزان بالای رضایت جنسی را نشان می‌دهد.

پایین بودن رضایت جنسی افراد زیر 18 سال نه‌تنها قابلیت اثبات ندارد که شواهد و تحقیقات موجود خلاف چنین ادعایی را نشان می‌دهد. در رابطه با خشونت خانگی، جامع‌ترین پژوهش صورت گرفته از سوی دفتر امور اجتماعی وزارت کشور، مرکز امور زنان ریاست جمهوری و وزارت علوم در سال‌های 1380 تا 1383 با عنوان «بررسی خشونت خانگی علیه زنان» است. طبق این پژوهش سن افراد در هنگام ازدواج از متغیرهای تاثیرگذار بر خشونت خانگی نیست و ازدواج در سنین پایین در دسته‌بندی این متغیرها جایگاهی ندارد».

پاسخ استدلال سوم: پایدارترین ازدواج‌ها برای ازدواج‌های در سنین پایین است

ازنظر مخالفان طرح افزایش حداقل سن ازدواج، دوام ازدواج‌های دختران زیر ۱۸ سال بیش از سایر گروه‌های سنی است. در این رابطه زهرا آیت‌اللهی، رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده گفته است: «براساس آمارها شمار طلاق در ازدواج‌های زیر 18 سال از ازدواج‌های بالای 18 سال کمتر بوده و آمار طلاق در ازدواج‌های بالای 18 سال چند برابر است».

بررسی آمارهای سازمان ثبت‌احوال نشان از رابطه‌ی مستقیم سن ازدواج و طلاق دارد. براساس آخرین گزارش سازمان ثبت‌احوال کشور در سال ۹۶، بیش از ۵۰ درصد طلاق‌ها برای زنانی است که بالای ۳۰ سالگی ازدواج کرده‌اند. این آمار همچنین نشان می‌دهد که کمتر از ۱۰ درصد از طلاق‌ها مربوط به زنانی است که در سنین زیر ۲۰ سال ازدواج کرده‌اند، درحالی‌که بیش از ۳۳ درصد ازدواج‌های کشور در سنین زیر ۲۰ سال رخ داده و تنها ۱۹ درصد از ازدواج‌ها مربوط به دختران بالای ۳۰ سال است.

درصد ازدواج و طلاق(بر حسب سن زن در زمان ازدواج) در گروه‌های سنی مختلف؛ منبع: جدول‌های برگزیده سالنامه آماری 1396 سازمان ثبت‌احوال کشور

طبق نمودار فوق پدیده‌ی طلاق در زنانی که در سنین بالای ۳۰ سال ازدواج می‌کنند بیش از ۵ برابر زنانی است که در سنین زیر ۲۰ سال ازدواج می کنند.

اولویت و استدلال‌های اشتباه برای افزایش حداقل سن ازدواج

در پایان می‌توان گفت در حالی طرح افزایش حداقل سن ازدواج توسط فراکسیون زنان مجلس در حال پیگیری است که مهم‌ترین استدلال‌ها برای توجیه این طرح با توجه به پژوهش‌ها و آمارهای رسمی کشور رد شده است. ضمن آنکه این اتفاق در تقابل با سیاست‌های کلی جمعیت مبنی بر تسهیل و کاهش سن ازدواج است.

 

منابع:

http://www.icana.ir/Fa/News/374089

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/07/04/1837705

http://www.irna.ir/fa/News/82341215

http://rc.majlis.ir/fa/legal_draft/show/1074320

http://www.yjc.ir/fa/news/6156233

http://www.salamatnews.com/news/223711

http://www.icana.ir/Fa/News/385680

http://rc.majlis.ir/fa/legal_draft/show/1074320

https://wrc.ir/news/view/2/76540

https://www.farsnews.com/news/13960719001703

https://www.sabteahval.ir/avej/tab-4770.aspx

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=26440

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۴۳۳۶۱۱۱:۴۱:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۲۹
یعنی نویسنده این مقاله، ازدواج دختر 12 ساله را مجاز میداند؟!! برای خواهر و دختر خودش هم چنین چیزی را می پسندد؟
ناشناس۶۴۳۳۷۴۱۱:۴۸:۳۶ ۱۳۹۷/۸/۲۹
در ازدواج دختربچه ها، حداقل معیار صحت عقد، یعنی رضایت قلبی آنها وجود ندارد و بنابراین عقد باطل است
ناشناس۶۴۳۵۳۸۱۳:۱۲:۱۹ ۱۳۹۷/۸/۲۹
شما چطوری این نسخه رو برای همه می پیچی؟ از کجا میدونی خودش نمیخواد؟ اصلا به کسی جه ارتباطی داره؟
ناشناس۶۴۳۴۷۱۱۲:۳۳:۴۱ ۱۳۹۷/۸/۲۹
حالاین که چی ؟ آقا نویسنده شما حاضرین دختر خودتان در ۱۳ سالگی ازدواج کنه؟
ناشناس۶۴۳۴۸۶۱۲:۴۰:۳۲ ۱۳۹۷/۸/۲۹
اینها معیارشون فقط تقلید کورکورانه از غرب هست و باید به اربابان غربی خودشون جواب پس بدن بهترین راه اینه که خواسته هاشون ناکام بمونه و بسوزن با دین خدا و با طبعیت خدا نمیشه در افتاد. نذارید که دود اشتباهات این فمینیست ها به چشم جامعه بره
ناشناس۶۴۳۶۰۵۱۳:۴۸:۳۷ ۱۳۹۷/۸/۲۹
حالا چرا عصبانی میشه شماز دختر خودت رو ۱۲ سالگی عروس کن
ناشناس۶۴۳۵۵۲۱۳:۲۲:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۲۹
با قانون جدید موافق هستم دختر 12 حق ازدواج نداره
ناشناس۶۴۴۴۱۴۰۱:۴۴:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۳۰
باید کرکره عقل را پائین کشید قبل ازاینکه در مورد ازدواج زیر سن قانون عرفی بحث کرد.
ناشناس۶۴۴۵۴۷۰۸:۵۱:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۳۰
بحث زیر ۱۳ سال و ۱۳ سال نیست که همه میگن دختر ۱۲ ساله و ۹ ساله طرح دختر ۱۵-۱۶ ساله رو هم جلوش رو گرفته. تو کل ایران همه دخترهای ۱۵ساله باهم یکسان‌اند از لحاظ رشد فکری؟؟؟
ناشناس۶۴۴۶۵۷۱۰:۰۴:۵۲ ۱۳۹۷/۸/۳۰
متاسفانه برخی ها با ارتباط های نامتعارف هر چی که باشه مشکلی ندارن ولی وقتی بحث شرع و ازدواج قانونی میاد، قبول نمی‌کنن!
حسن۶۴۵۴۹۶۱۷:۳۹:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۳۰
حالا کو پووووول برای ازدواج

پربحث‌های اخیر

 1. نمایندگان مجلس چقدر مهریه دادند و گرفتند؟   

 2. پمپئو: برنامه موشک ایران از کنترل خارج شده است!

 3. هافبک تیم ملی فوتبال ایران جام ملت‌های آسیا را از دست می‌دهد؟

 4. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 5. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 6. پرس‌وجوی پیامکی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

 7. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 8. آخر هفته تلویزیون؛ «خواستگاری» فخیم‌زاده، «سرب» کیمیایی و «مسافر ری» میرباقری شبکه‌های مختلف سیما

 9. جنگ استقلال با لشگر هماهنگ پدیده

 10. ترزا می: در انتخابات پارلمانی بعدی نامزد نمی‌شوم

 11. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 12. تغییر ساختار مغز کودکان با استفاده از تبلت

 13. حل جدول از زوال عقل پیشگیری نمی‌کند

 14. دیدار کی‌روش و شفر در هتل  

 15. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده است/ خدا می‌داند میزان قاچاق چقدر است/ دستاورد ایران در اجلاس ۱۷۵ اوپک چه بود؟/

 16. زخمی شدن ۲ شهرک‌نشین در عملیات استشهادی یک فلسطینی

 17. مجوز حرفه‌ای‌گری استقلال در آسیا صادر شد

 18. استعفای مشاور نتانیاهو در پی متهم شدن به آزار جنسی

 19. خطر گازگرفتگی در کمین ویلاداران

 20. شکست و تحقیر رئال و آاس رم صعود کرده/ویکتوریا پلژن راهی لیگ اروپا شد

 21. سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد/دارایی‌های خودشان را آزاد کردیم

 22. کامبک رویایی حریف استقلال در جام باشگاه‌های جهان

 23. یورش نظامیان صهیونیست به دانشگاه القدس

 24. رئال پس از 6 سال باز هم در برنابئو با دو گل عقب افتاد!

 25. گرجستان برقراری رژیم ویزا با ایران را رد کرد

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 4. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 5. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 6. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 7. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 8. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 9. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 10. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 11. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 12. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 15. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 16. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 17. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 18. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 19. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 20. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 21. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 22. جدال ضرغامی و آشنا در توئیتر؛ زنونابین  

 23. توییت میرسلیم از زمان بر حق بودن FATF  

 24. آیت‌الله جنتی: دولت موانع تولید را به طور جدی رفع کند/ علت نابسامانی اوضاع کشور باید بررسی شود

 25. گرشاسبی از ایران رفت

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 20. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 21. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 22. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 23. چند نکته در مورد بازار خودرو

 24. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های دیروز

 1. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 2. «محسنی بندپی» استاندار تهران شد

 3. در سیستان و بلوچستان چه می‌گذرد؟

 4. بازگشت بیش از ۱۱ هزار شی تاریخی به ایران

 5. انتقاد آیت الله محقق داماد از رئیس جمهور/ مشاوران روحانی باید درسشان را از نو بخوانند

 6. بررسی دلایل انجام جراحی های «چشم گربه ای و فک سگی!!» در ایران

 7. ترافیک در جاده کرج-چالوس/۱۱محور مسدود است

 8. بخشدار جزیره هرمز خبر داد: «واگذاری غیرقانونی» ۲۰ هکتار از جزیره به دانشگاه آزاد

 9. واکنش نمایندگان به اظهارات مهناز افشار؛ بیزینس هنرمندانه با جان مردم

 10. وزیر علوم: امسال حذف مرحله‌ای کنکور اجرایی می‌شود

 11. واریز ۲۰۰ هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمری‌بگیران تا روز شنبه

 12. پیاده روی اجباری شهرداری تهران برای پرسنل و خانواده‌هایشان + عکس

 13. دیدار «باقری درمنی» و «بابک زنجانی» در زمین بیسبال + جزئیات

 14. انتقاد پلیس فتا از امنیت پایین سایت‌هایی مانند دیوار

 15. بدهکار بزرگ بانکی در مازندران دستگیر شد

 16. هوای تهران در مرز ناسالم قرار گرفت

 17. حقوق سوم معوق کارگران هفت تپه پرداخت شد

 18. بطحایی: معافت مدارس از پرداخت هزینه انرژی مشروط به رعایت جدول الگوی مصرف است

 19. آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول

 20. چالوس جمعه یکطرفه می‌شود

 21. موافقت‌ سازمان هواپیمایی با ورود هواپیما‌ی سوخو

 22. پوچی وعده شهردار سابق تهران

 23. آیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟

 24. بیماری که به سادگی جانتان را می‌گیرد/ کرونری قلب (CHD) چیست؟

 25. انتقال گران قیمت آب خزر!

پربحث‌های هفته

 1. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 2. معاون دادستان کشور: فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیز بود

 3. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 4. چرا مهناز افشار مسئولیت‌ حرفش را نمی‌پذیرد؟

 5. حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر شد+ سند

 6. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 7. شمال کویر می‌شود؟

 8. تذکر جدی پلیس فتا به "شیپور و دیوار"

 9. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 10. درخواست نمایندگان مجلس از روحانی: از بیان اظهارات تبلیغاتی پرهیز کنید/ خزر را فدای زادگاهتان نکنید

 11. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 12. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 13. وزیر نیرو: زمستان پر بارش نخواهد بود

 14. زنده باد فریاد!

 15. سخنان بی‌پرده آزاده نامداری درباره ممنوع‌التصویری‌اش در تلویزیون و اختلافش با فرزاد حسنی

 16. دانشجویان آمریکایی چه امکانات تفریحی دارند؟

 17. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 18. آمار گردشگران خارجی در ایران اعلام شد/ عراق همچنان در صدر

 19. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 20. اولویت تامین ارز مناسب برای سفر حج/تلاش برای افزایش سهمیه

 21. مردم دارو ذخیره نکنند

 22. غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» + تصاویر

 23. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 24. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

 25. حیف‌ومیل چندهزار میلیاردی در آموزش و پرورش/ قوه قضائیه ورود کند

آخرین عناوین