چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

عبدالصمد رحمتی*،   3970825006 ۱۱ نظر، ۹ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

دونالد ترامپ ریاست جمهوری ایالات متحده قصد داشت در ۱۳ آبان ماه سال جاری صادرات نفتی کشور را به صفر برساند، لیکن این تاریخ هم گذشت و لیست نهایی تحریم‌ها اعلام شد و در نهایت موضوع غافلگیر کننده‌ای برای بازار نفت کشور در پی نداشت، اگرچه قطعاً اثرات سوء ناشی از تحریم‌ها در بلند مدت کم کم نمایان خواهند شد.

پس از این باید دید که اروپا چه خواهد کرد و مهمترین موضوع که انتقال پول و مبادلات مالی و اجرای سیاست های ضد تحریمی اروپا موسوم به SPV است را چگونه اجرایی خواهد نمود. ادامه روند تحریم‌ها و معافیت‌ها هم با توجه به نشستن دموکرات‌ها بر مسند قدرت مجلس نمایندگان ایالات متحده، نقش حیاتی برای سرنوشت ایران خواهد داشت، هر چند درحال حاضر به ظاهر مواضع آنها در خصوص ایران همسو با مواضع تندروهای جمهوری خواه است.

بنابراین عدم قطعیت‌ها، نتایج تحریم های آمریکا، تصمیم خریداران نفت ایران و واکنش بازار نفت به این تحریم ها همگی به مرور زمان و با بروز نشانه‌های مختلف شفاف تر خواهند شد. نباید فراموش کنیم دور کنونی تحریم‌ها یک تفاوت فاحش نسبت به دور قبل دارد و آن این است که با پیگیری آمریکا در فاصله بین سال های 2007 تا 2009 دو قطعنامه تحریمی 1737 و 1803 از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه هسته‌ای ایران صادر شد و اتحادیه اروپا هم با صدور دستورالعملی در ماه آگوست سال 2008 از تمام شرکت‌های اروپایی خواست تا نسبت به هرگونه معامله و صدور اعتبارنامه نسبت به ایران هوشیار باشند.

از طرف دیگر در زمان اوباما قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد در تاریخ 9 ژوئن سال 2010 تصویب شد که این قطعنامه شدیدترین فشارها بر ایران وارد کرد. لیکن در شرایط کنونی آمریکا به صورت یک جانبه اقدام به خروج از توافق هسته‌ای نموده است و هیچ حمایت بین‌المللی برای اعمال دوباره تحریم‌ها وجود نداشته و فعلاً مواضع اروپا بر حفظ برجام بدون حضور آمریکا است.

آمریکا علیرغم اینکه از پیش اعلام نموده بود قصد به صفر رساندن صاردات نفتی و درآمد ارزی ایران را دارد در نهایت به دلیل اوج گرفتن قیمت نفت از خبر تحریم ایران مجبور به اعطای معافیت به خریداران نفت ایران شد که خود نشانه روشنی از شکست آمریکا در دیپلماسی نفتی است. در این ارتباط بد نیست نگاهی به عملکرد تندروهای ایالات متحده داشته باشیم که نشان از چالش های آنها با وزارت خزانه‌داری این کشور است.

موضوع اصلی در باب تحریم ایران اعتقاد وزارت خزانه داری به مرحله ای بودن تحریم ها است لیکن سیاسیون جمهوری خواه سعی داشتند هر چه سریعتر بدون در نظر گرفتن واکنش بازار نفت، در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۱۸ صادرات نفت ایران را صفر نمایند.

از یک طرف تلاش کشورها بر گرفتن معافیت و از طرف دیگر عدم توانایی عربستان و امارات متحده عربی جهت همکاری و فشار بر ایران با افزایش تولید، موجب شد تا تحقق این موضوع با شکست مواجه شده و 8 کشور خریدار نفت ایران مهلت و معافیت 180 روزه دریافت نمایند. لیکن نباید فراموش نمود که آمریکا عقب نشینی نکرده و روزهای سختی در پیش رو خواهد بود و می بایست تصمیمات هوشمندانه ای اتخاذ گردد تا کشور از گزند طوفان تحریم ها در امان باشد.

در ماه های اخیر در بازار نفت اتفاقات غافلگیر کننده ای رخ داد و به دلیل اینکه کشورهای عربستان و روسیه به گمان خود با تحریم ایران بازار با کاهش عرضه مواجه خواهد شد، شروع به افزایش تولید نمودند، لیکن معادلات با معافیت به خریداران نفت ایران و مازاد عرضه برهم خورد و بازار با کاهش سریع قیمت مواجه شد.

بر این اساس می‌توان گفت که چنانچه معاف شدن کشورها از خرید نفت ایران ادامه یابد، دیگر دلیلی بنیادین برای افزایش قیمت نفت نخواهیم داشت، هر چند که عربستان و کشورهای عضو اوپک به دلیل کاهش درآمد قطعاً بیکار نخواهند نشست و شروع به کاهش تولید خواهند نمود.

در حال حاضر 8 کشور با معافیت 6 ماهه برای خرید نفت از ایران آماده می‌شوند و معافیت‌ها به‌معنای آن است که صادرات نفت ایران به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ اوپک هم‌چنان ادامه پیدا خواهد کرد، لیکن وزارت خزانه داری آمریکا 3 شرط اصلی را برای معافیت از تحریم مقرر نموده است که شامل موارد ذیل می باشند:

 • ایران فقط می‌تواند در ازای این فروش، محصولات بشر دوستانه مثل غذا و دارو دریافت کند.
 • خرید نفت کشورهای دارای معافیت حداکثر یک سوم خرید فعلی باشد.
 • هیچ ارزی به دولت ایران پرداخت نشود.

می توان گفت تقریباً همه خریداران بزرگ نفت ایران برای دریافت معافیت‌ها، از قبل با آمریکا وارد مذاکره شده بودند با این استدلال که توقف خرید نفت از ایران، بر صنایع انرژی بر آن‌ها تاثیر منفی داشته و هزینه‌های سوخت را افزایش خواهد داد. در ادامه چگونگی معافیت این کشورها، میزان خرید قبلی آنها بر اساس آمار ارائه شده در رسانه های معتبر و همچنین تحلیل ادامه خرید آنها توضیح داده می شود.

چین: طبق معافیت اعطا شده کشور چین روزانه مجاز به خرید ۳۶۰ هزار بشکه نفت است که نسبت به متوسط واردات سال گذشته قرار است به نصف کاهش یابد. به نظر می رسد کشور چین با توجه به سرمایه گذاری های مستقیم در ایران و کمترین وابستگی پالایشگاه های نفتی آن به آمریکا، نهایتاً از میانگین 650 هزار بشکه در روز خرید سال گذشته خود حداکثر 200 هزار بشکه کاهش دهد.

هند: بر اساس آمار بین المللی و معافیت اعطایی، پالایشگاه‌های هند قصد دارند روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت از ایران بخرند. این رقم در سال گذشته ۴۵۰ هزار بشکه در روز بوده است. در خصوص کشور هند با توجه به پیشتازی در درخواست معافیت از آمریکا به خرید 300 هزار بشکه ای اکتفا خواهد نمود.

ژاپن و کره جنوبی: این دو کشور جزو حامیان اصلی آمریکا بوده و از قبل کاهش و توقف خرید داشتند. کره جنوبی که از مرداد ماه خرید نفت از ایران را متوقف کرده بود، مجاز به واردات روزانه ۱۳۰ هزار بشکه شده است که یک سوم میزان خرید سال گذشته از ایران بوده است. همچنین مقرر گشته کشور کره جنوبی پول خرید نفت را در یک حساب امانی در بانک های کره ای سپرده‌گذاری نماید. در این خصوص ایران تنها می‌تواند برای خرید مواد غذایی، دارویی و سایر کالاهای غیرتحریمی از این پول استفاده نماید. کشور ژاپن نیز که ماه گذشته خرید نفت را از ایران متوقف نموده بود فعلاً در حال مذاکره با ایران است و به نظر می رسد به میزان کره جنوبی و شاید کمتر از ایران نفت وارد نماید.

ترکیه، ایتالیا، یونان و تایوان: ترکیه علیرغم گرفتن معافیت، اعلام نموده است که از تحریم‌های آمریکا تبعیت نخواهد کرد و احتمالاً به خرید 200 هزار بشکه نفت خود ادامه خواهد داد. کشور ایتالیا طی سال گذشته بطور متوسط روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خرید نموده است که احتمالاً به نصف کاهش یابد. یونان طی ماه های گذشته خرید نفت از ایران را متوقف نموده و به نظر می رسد روزانه حدود 60 هزار بشکه خرید نفت انجام دهد. کشور تایوان نیز واردات زیادی از ایران نداشته است و شاید روزانه 25 هزار بشکه نفت از ایران خریداری نماید.

طبق اطلاعات پلتس میزان فروش روزانه نفت ایران در ماه گذشته حدود 1.7 میلیون بشکه بوده است که براساس تحلیل خرید 8 کشور معاف شده، احتمالاً طی 6 ماه آینده کشور حدود 1.3 میلیون بشکه در روز فروش نفت خواهد داشت و البته میزان خرید و ادامه معافیت ها به شدت به قیمت جهانی نفت و رشد اقتصادی کشورها به دلیل مصرف انرژی آنها وابسته است. همچنین نباید فراموش کرد که ماهیت و روند مناسبات آمریکا با کشورهایی همانند چین، روسیه و حتی عربستان سعودی نیز در ادامه تحریم ها بسیار اثرگذار است.

 

*کارشناس اقتصادی نفت و انرژی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۳۸۰۰۴۱۱:۰۳:۳۷ ۱۳۹۷/۸/۲۵
آمریکا فقط ترس از قصد ایران برای بستن تنگه هرمز وگران شدن نفت وترس از احتمال شکسته شدن تحریمها توسط کشورهای متحد خود.تن به معافیت به بعضی کشورها داد وگرنه سران امریکا پلیدترین اشخاص روی دنیا هستند وبه هیچ کشور متحد وغیر متحد رحم نمیکند
میلاد حمیدی۶۳۸۵۹۴۰۸:۳۹:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
هنوز برای قضاوت شکست خوردن آمریکا در این مقوله خیلی زوده
ناشناس۶۳۸۰۱۰۱۱:۱۴:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۲۵
واقعا دیپلماسی امریکا شکست خورد؟!
ناشناس۶۳۸۴۶۰۰۱:۴۹:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۲۶
از قیمت ها مشخص ...
علی۶۳۸۰۶۸۱۲:۴۱:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۲۵
دیپلماسی نفتی آمریکا با تدابیر ریاست محترم جمهوری به حول و قوه الهی بزانو درآمد. و ایشالا آمریکا را تا شش ماه آینده با قدرت اقتصادی مان زیر پا له می کنیم. مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسراییل
رضا۶۳۸۱۰۵۱۳:۴۳:۳۵ ۱۳۹۷/۸/۲۵
دیبلماسی امریکا با رویکرد تحریم نفتی از این جهت با شکست روبروشد که جامعه جهانی اتهام هسته ای امریکا به کشورمان رنگ باخته وجامعه جهانی دلیل منطقی وبهانه ای برای مجازات تحریمی نداشتند واز عواقب زیر پا گذاشتن تعهدات بین المللی واهمه داشتند
farhad m۶۳۸۱۰۹۱۳:۵۵:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۲۵
حالا شکستهایی که خورده کجای کاراش بود؟اینکه فقط نتونسته خیلی زود نابود کنه!؟
ناشناس۶۳۸۱۱۰۱۳:۵۷:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۲۵
آمریکا بداند ، تحریم ها اثری نداشته و نخواهد داشت . بنابراین آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.
ناشناس۶۳۸۱۴۸۱۴:۵۶:۱۹ ۱۳۹۷/۸/۲۵
تازه شرو شده
ناشناس۶۳۸۳۱۸۲۱:۰۶:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۲۵
آمریکا هیچ غلطی نکرده و نخواهد کرد
ناشناس۶۳۸۴۴۶۰۱:۰۸:۰۸ ۱۳۹۷/۸/۲۶
والا امریکا که همش در حال شکست خوردنه! من نمیدونم چرا فقط رکود و تورمش رو ما حس می کنیم!!!

پربحث‌های امروز

 1. دست خط رئیس جمهور برای حل مشکل آب استان اصفهان/ استعفاء نتیجه داد

 2. فیلمی از جلسه غیرعلنی دیروز مجلس درباره نماینده سراوان  

 3. واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به اظهارات رحیم‌پور ازغدی در نماز جمعه تهران

 4. اطلاعیه گمرک درباره مشاجره نماینده سراوان

 5. وزیر کار خبر داد: احتمال ترمیم و افزایش مجدد دستمزد کارگران

 6. بهانه افزایش قیمت خودرو و صنعت افسارگسیخته

 7. افزایش یارانه‌ مردم چرا نه؟

 8. بعد از سهمیه بندی بنزین، کم مصرف ها را تشویق کنید

 9. رفتار متفاوت یک معلم و یک نماینده مجلس  

 10. توضیحات واعظی درباره انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت/ واکنش به حرف‌های جلیلی درمورد باغ گلابی برجام

 11. اقدام غیرقابل گذشت نماینده سراوان  

 12. خرازی: برجام مایه امنیت و همکاری بیشتر کشورها است/ به نتیجه نرسیدن ساز و کار اروپایی‌ها، به معنای خروج از برجام نیست

 13. چهار معصوم می‌سوزند، اما ما در برابر آن سکوت می‌کنیم/ چقدر رفتارمان نشان می‌دهد که عصاره‌ی مردم می‌باشیم؟/ باید وزیر آموزش را احضار می‌کردیم نه وزیر اقتصاد را

 14. اتفاقی که بدتر از توهین نماینده سراوان است  

 15. پیشنهاد یک نماینده برای افزایش یارانه نقدی در سال آینده

 16. احمد توکلی خبرداد: دستور وزیر اقتصاد در مورد توقف واگذاری آلومینیوم المهدی/ پیگیری شکایت دیده‌بان شفافیت و عدالت در مورد پرداخت رشوه توتال به یک مقام سابق ایرانی

 17. ماجرای اعتراض کارگران گروه ملی فولاد از زبان مدیرعامل بانک ملی/ هم مواد اولیه هست، هم نقدینگی؛ کارگران اجازه فعالیت کارخانه را نمی‌دهند!

 18. نبویان: تحریم‌های بعد از برجام در تاریخ انقلاب بی‌سابقه است/ شکوری‌راد: آمریکا تا توانست ایران را در فشار گذاشت

 19. طبیعت پاییزی شیرگاه  

 20. بهتان #‌آیت‌الله_بی‌بی‌سی

 21. سخنگوی وزارت خارجه: ظریف هدفی برای انتخابات ریاست جمهوری ندارد/ وزیر فردی فراجناحی است

 22. قیمت دلار به ۱۰۱۰۰ تومان رسید

 23. آینده اوضاع اقتصادی چه خواهد شد؟  

 24. بچه‌هایی که همچنان در مدرسه می‌سوزند

 25. جزئیات کشف منابع گاز طبیعی در دریای عمان

پربحث‌های دیروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 3. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 4. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 5. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 6. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 7. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 8. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 9. فوت چند دانش‌آموز در آتش‌سوزی مدرسه/ بازداشت مدیر و مربی آموزشی + تصاویر

 10. دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک

 11. درخواست رفراندوم برای FATF/ نماینده سراوان و تبعات توهین به کارمند گمرک/ وزارت خارجه به‌دنبال برجام منطقه‌ای است؟

 12. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 13. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 14. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 15. سنگ‌تمام محکومان امنیتی برای آزادی مفسد اقتصادی+سند وثیقه 500 هزار مترمربعی هنگامه شهیدی برای باقری درمنی

 16. شهردار تهران با تاکسی به محل کارش رفت  

 17. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 18. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 19. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 20. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده سراوان و فهم او از انقلاب  

 21. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 22. موگرینی: برای رسیدگی به برنامه موشکی ایران باید برجام را حفظ کرد

 23. رهبر انقلاب: نباید دنبال ریاست بدویم

 24. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 25. شلغم خوری سفیر آلمان در بازار بزرگ تهران  

پربحث‌های هفته

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 3. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 4. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 5. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 6. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 7. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 8. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 9. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 10. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 11. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 12. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 13. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 14. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 15. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 16. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 17. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 18. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 22. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 23. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 24. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 25. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

پربحث‌های امروز

 1. اطلاعیه گمرک درباره مشاجره نماینده سراوان

 2. وزیر کار خبر داد: احتمال ترمیم و افزایش مجدد دستمزد کارگران

 3. بهانه افزایش قیمت خودرو و صنعت افسارگسیخته

 4. افزایش یارانه‌ مردم چرا نه؟

 5. پیشنهاد یک نماینده برای افزایش یارانه نقدی در سال آینده

 6. احمد توکلی خبرداد: دستور وزیر اقتصاد در مورد توقف واگذاری آلومینیوم المهدی/ پیگیری شکایت دیده‌بان شفافیت و عدالت در مورد پرداخت رشوه توتال به یک مقام سابق ایرانی

 7. ماجرای اعتراض کارگران گروه ملی فولاد از زبان مدیرعامل بانک ملی/ هم مواد اولیه هست، هم نقدینگی؛ کارگران اجازه فعالیت کارخانه را نمی‌دهند!

 8. قیمت دلار به ۱۰۱۰۰ تومان رسید

 9. آینده اوضاع اقتصادی چه خواهد شد؟  

 10. جزئیات کشف منابع گاز طبیعی در دریای عمان

 11. روایت شریعتمداری از روز تصادف نوربخش

 12. واگذاری حذف یارانه ۳ دهک بالا به استانداری‌ها در لایحه بودجه ۹۸

 13. چرا نسخه تکمیلی مستشاری نظامی در سوریه و عراق اجرا نمی‌شود؟

 14. قیمت روز خودرو در بازار + جدول

 15. حمایت همراه اول از گردهمایی یلدایی کارآفرینان استارت آپی

 16. روش کسب درآمد میلیونی از اینترنت بدون سرمایه گذاری

 17. چه محله هایی برای اجاره نشین ها در تهران مناسب است

 18. دژپسند برنامه‌هایش برای بهبود معیشت مردم را تشریح کرد

 19. گرانی ۷۳.۳ درصدی کالاهای وارداتی در تابستان ۹۷

 20. دلار همچنان در سراشیبی سقوط

 21. قاچاق روزانه ۱۱/۵ میلیون لیتر سوخت

 22. قیمت انواع موبایل در بازار  

 23. اخذ گواهینامه ISMS توسط بزرگترین شرکت پرداخت الکترونیکی کشور

 24. ادعایی درباره فروش پنهانی آلومینیوم المهدی و هرمزال و مزایده‌ صوری

 25. وزیر صنعت: لوازم خانگی ۱۰ درصد ارزان شد

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 2. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 3. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 4. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 5. دیده‌بان شفافیت و عدالت: انتصاب بازرس سابق وزارت نفت در مقام مدیرکل بازرسی مصداق فاحش درب‌های چرخان است

 6. دستور وزیر اقتصاد برای بررسی ویژه درگیری نماینده مجلس و کارمند گمرک

 7. بازگشت گروه ملی فولاد به چرخه تولید از فردا/ تمام کارگران بازداشتی آزاد می‌شوند

 8. یک مقام مسئول: ممکن است مرغ ۱۴ هزار تومان هم فروش رود ولی قیمت مصوب ۹۸۰۰ تومان است

 9. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 10. تفاهم‌نامه حج ۹۸ امضا شد

 11. مراسم رونمایی از مستند «هاشمی زنده است» لغو شد

 12. فرمان قیمت گذاری خودرو در دست کیست؟

 13. ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک وظیفه کیست؟

 14. «همتی» قول داد، مشکلات ارزی تولیدکنندگان را رفع کند

 15. کارت سوخت از چه زمانی اجرایی می‌شود؟

 16. جزئیات ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری

 17. نقشه دخل و خرج خانوارهای ایرانی

 18. اعضای کمیسیون عمران مجلس از شهرستان قلعه گنج بازدید می کنند

 19. بررسی سوال ۴ نماینده از وزیر راه و شهرسازی

 20. تصویب جهت‌گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی

 21. کاهش قیمت برخی خودروها/ پژو پارس یک میلیون تومان ارزان شد+جدول

 22. قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۵۰ تومان گران شد

 23. فرصت ۶۰ روزه ناتو به روسیه برای اجرای INF

 24. کشف چند میلیارد تومان طلای قاچاق از مسافران فرودگاهی

 25. آخرین قیمت سکه، دلار و ارز

پربحث‌های هفته

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 3. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 4. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 5. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 6. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 7. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 8. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 9. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 10. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 11. اطلاعیه گمرک درباره مشاجره نماینده سراوان

 12. وزیر کار خبر داد: احتمال ترمیم و افزایش مجدد دستمزد کارگران

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. بهانه افزایش قیمت خودرو و صنعت افسارگسیخته

 15. عرضه خودرو ۵ درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

 16. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 17. افزایش یارانه‌ مردم چرا نه؟

 18. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 19. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 20. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 21. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 22. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 23. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 24. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 25. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

آخرین عناوین