در نامه‌ای مطرح شد؛ درخواست احمد توکلی از دادستان: ۵ اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی سریع‌تر رسیدگی شود

گروه سیاسی الف،   3970815101 ۳۸ نظر، ۴ در صف انتشار و ۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
درخواست احمد توکلی از دادستان: ۵ اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی سریع‌تر رسیدگی شود

احمد توکلی در نامه ای از دادستان کل کشور درخواست کرد 5 اعلام جرم دیده بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی کشور سریع‌تر رسیدگی شود.

به گزارش الف؛ احمد توکلی، رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای از حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور درخواست کرد تا ۵ اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی کشور سریع‌تر رسیدگی شود.

متن کامل نامه رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت به دادستان کل کشور به شرح زیر است:

برادر ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلیمن آقای منتظری
دادستان کل محترم

سلام علیکم                                                                                                                  
جهت مزید اطلاع جنابعالی عرض می کنم که طی ۱۵ ماه اخیر، دیده بان شفافیت و عدالت علیه اشخاص حقیقی و حقوقی متعددی به دلایل نقض فساد انگیز قوانین اعلام جرم نموده است.

خدا را سپاس می‌گویم و از قوه قضاییه تشکر می کنم که این اعلام جرم ها را برای رسیدگی، حسب مورد به شعب مختلف ارجاع داده و کار رسیدگی برخی ازآن ها آغاز شده است. در عین حال برخی از شعب ظاهرا به تکالیف خویش به موقع عمل نکرده اند. عنایت دارید که خدمات سازمان های مردم نهاد، مانند دیده بان شفافیت و عدالت، در جهت تسهیل انجام وظایف قضات محترم در امر مبارزه با فساد است و توجه به اعلام جرم ها به کمال کار آنها کمک می کند.

 در ارتباط با این اعلام جرم ها نکات زیر قابل توجه است:

۱- در اعلام جرم ها، علاوه بر متهمان از بخش خصوصی، برخی مسئولان یا مقامات نیز متهم به معاونت در جرم افراد خصوصی مذکور، یا به اتهام مباشرت در ارتکاب جرم، متهم گشته اند. اگر رسیدگی با سرعت محقق گردد، و پیش از برکناری، یا جابجایی، در حالی که در مسند قدرت تکیه زده اند، به نتیجه برسد، اقتدار قوه قضاییه را در پی دارد و قدرت و رضایت خاطر عموم مردم را نتیجه می دهد و اسباب تنبه بیشتر مقامات و مسئولان دیگر می شود.

۲- در این پرونده ها تقصیر مسئولانی که زمینه سوء استفاده و چپاول را به وجود می آورند سنگین تر است از کسانی که سوء استفاده را راساً مرتکب گشته اند. مقام معظم رهبری درباره یکی از این موارد می فرمایند: « ارز را یا سکّه را وقتی که به‌صورت غلط تقسیم میکنند، این دو طرف دارد: یکی آن که می‌آید این را میگیرد و مثلاً فرض کنید قاچاقچی است یا به قاچاقچی میفروشد؛ یکی آن که این را میدهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی که می‌گیرد، می‌گردیم -مفسد اقتصادی، قاچاقچی- درحالی‌که تقصیر عمده متوجّه آن کسی است که داد؛ او را باید دنبال کرد.»

دولتی‌ها اگر خودشان به فساد آلوده باشند، مسئولیت­شان از یک فرد بخش خصوصی سنگین تر است. چرا که امین فرض شده بودند و خیانت کرده اند. بنابراین در پرونده های مورد نظر باید بدون مماشات سریع و محکم با آنها برخورد کرد.

۳- رسیدگی هر چه سریعتر به برخی از این پرونده ها اقدام جدیدی براساس قوانین تصویب شده در سالهای اخیر است که امر به معروف و نهی از منکر، حقوق شهروندی و شفافیت را تقویت می کند. مانند رواج ماده 66 قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1394 و قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات. بهتر است ثواب این سنت حستنه نصیب شما گردد تا آیندگان.

آنچه در پی به نظر شما می‌رسد گزارش مختصری از وضعیت پرونده های ارجاعی است که برای رسیدگی سریعتر محتاج تذکر و پشتیبانی جنابعالی است:

۱- پرونده مسئولان سازمان غذا و دارو

این پرونده که پیرو اعلام جرم علیه مسئولان سازمان غذا و دارو در تاریخ ۰۴/۲۵/ ۱۳۹۶، پرونده به شعبه ۱۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت، ارجاع شده و هم اکنون در مرحله تکمیل تحقیقات است. تاخیر در این پرونده بسیار مهم که با جان و مال مردم سروکار دارد، موجب شده است، متهم اصلی که با تلاش دیده بان شفافیت و عدالت از ریاست سازمان غذا و دارو عزل شده بود، مجددا با عنوان مسئول کمیته تخصیص ارز به سازمان برگردد.

این درحالی است که وی در گذشته با خیانت در امانت، در تخصیص سالانه ۲۰۰۰ میلیارد تومان یارانه دارو شرکتهایی را ترجیح میداد که خود یا بستگانش در آن ها ذینفع بوده اند. حالا دولت مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار ارز به این وزارتخانه تخصیص داده و این فرد با آن عملکرد، متصدی تقسیم آن شده است. در این باره مطالب دیگری هم هست که ذکر آنها در این نامه که به رسانه ها داده خواهد شد با ملاحظات امنیتی در تعارض قرار میگیرد. 

۲- پرونده مدیران ثامن الحجج و مقامات و مسئولان پیشین بانک مرکزی

پرونده در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای تهران منجر به صدور کیفرخواست و صدور رای شده است. در این باره دو سه نکته درخور توجه است. نخست آن که تنها آقای میرعلی، مدیرعامل موسسه و برخی مدیران دیگر آن محاکمه شده اند، و مقامات و مسئولان بانک مرکزی به عنوان شاکی در دادگاه حاضر بودند. در حالی که آنان در جرائم ارتکابی مدیران ثامن الحجج معاونت داشته و راسا نیز مرتکب جرائمی شده بودند.

بحمدالله برخی ازدولتی های این پرونده دادسرای کارکنان دولت تحت تعقیب قرار گرفته اند. ازجمله آقای سیف، رئیس کل سابق، معاون و مدیرکل نظارت وی ولی برخی دیگر مانند آقای محمود بهمنی رئیس کل اسبق ظاهرا هنوز احضار نشده است در حالی که نقش وی از همان سنخ نقش آقای سیف است، ولی با عمق و گستره بیشتر. دوم، در رسیدگی به جرائم مدیران ثامن الحجج، اگر به تحقیقات دیده­بان رجوع می‌شد، به احتمال قریب به یقین، پرونده به دادگاه انقلاب ارجاع می‌گردید. و اگر هم در همین دادگاه باقی می‌ماند، عناوین مجرمانه‌ای در اعلام جرم ما مطرح بود که نتیجه را به احتمال بسیار قوی تغییر می‌داد. سوم، چون شکایت علیه مسئولان بانک مرکزی در پرونده کاسپین نیز با اتهامات مشابه تکرار می‌شود، درست به نظر می‌رسد بخش مربوط از آن شکایت نیز دادسرای کارکنان دولت رسیدگی شود.

۳- پرونده مقامات و مسئولان اسبق و سابق بانک مرکزی و مدیران و سهامداران کاسپین و فرشتگان

این پرونده همچون پرونده ثامن الحجج، از اهمیت بالایی برخوردار است. به واسطه این که رسیدگی به اتهام متهمان اصلی که مباشرت در ارتکاب جرم داشته اند، در دادسرای پولی و بانکی انجام میگیرد، نسبت به رسیدگی به اتهام معاونان جرائم ارتکابی بلا تکلیف است. هر آنچه در مورد ثامن الحجج درسطور بالا گفته شد این جا قابل تکرار است؛ از ارجاع پردنده به دادگاه انقلاب تا ارجاع بخش مربوط به مقامات و مسئولان بانک مرکزی به دادسرای کارکنان دولت.

۴- پرونده آلومینیم المهدی و هرمزال

در واگذاری دو مجتمع مهم المهدی و هرمزال، خسارات هنگفتی متوجه منافع مردم و کشور گردید. کوشش سخت تعدادی از نمایندگان وقت مجلس با اشتباه رجوع به هیئت داوری، نتوانست از این حراج ظالمانه بازدارد. پس از این هبه مایملک دولت تخلفات بینی را متصرف جدید و سازمان خصوصی سازی در جهت منافع وی مرتکب گشته اند که بر اساس مقررات متقن معامله باید فسخ گردد. شیوه کار، که مشابه زیاد دارد، این است که قیمت گذاری غیرواقعی صورت میگیرد. با لطائف الحیل فرد خاصی برای خرید داوطلب میشود و مجموعه را به اصطلاح میخرد.

۱۰ درصد ثمن را نقدی می دهد، و بقیه را به اقساط. در حالی که موجودی انبار مواد اولیه و محصول چند برابر حصه نقدی می ارزد. بعد هم به تعهدات عمل نمیکند. طرف خریدار در معامله المهدی و هرمزال با همین شیوه تاکنون کارخانه های بسیار بزرگ و یا مهمی را تصاحب کرده است. وی که در بازار آلومینیوم به انحصارگر تبدیل شده است در شورای رقابت نیز پرونده در حال رسیدگی دارد.

متاسفانه پرونده که پس از اعلام جرم مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۴ دیده‌­بان شفافیت و عدالت در شعبه اول دادسرای جرایم اقتصادی تشکیل شده است، به دلیل جابجایی بازپرس، معطل رسیدگی است. متصرف فعلی، چنان که مکررا معترضان هشدار داده اند، مقدمات تعطیلی حساب شده مجتمع را فراهم می‌کند؛ به طوری که از ۱۶۵ دیگ ذوب خط ۱ المهدی الان ۸۰ دیگ و از ۱۸۰ دیگ خط ۲ تنها ۴۳ دیگ فعال است.

این کاهش شدید ظرف چند هفته اخیر اتفاق افتاده است.  موجودی ماده اولیه نیز  ۳۵۰۰ تن است که تنها برای ۳ ماه کفایت می‌کند. ادامه این روند به تعطیلی مجتمع و ادعای عدم توان پرداخت دستمزد وتنش های کارگری کشیده خواهد شد. یا باج تازه ای از دولت میگیرد یا تعطیلی مجتمع مقدمه فروش زمین آنجاست.

۵- پرونده آقای عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی

این پرونده  که در پی اعلام جرم مورخ ۹۷/۰۲/۱۶ دیده­‌بان تشکیل شده است، در شعبه اول بازپرسی دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی است. بر اساس اسناد و مدارک تقدیمی عدم انجام وظیفه آقای آخوندی در برپایی سامانه شناسایی خانه های خالی برای شفاف سازی در پایه مالیاتی، موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، مصوب ۱۳۹۴، تنها در سال اول اجرای قانون خسارت و زیانی در حدود ۳۲۰ میلیارد تومان به خزانه وارد کرده است.. ماده ۲۷۴ قانون مذکور نیز این ترک فعل را جرم شناخته است. و طبق همان ماده ۱۶۹ مکرر، وزیر ضامن جبران خسارت نیز هست. یک شیوه ناحق و ضد توسعه‌ای رایج در کشور، بی اعتنایی مجریان به برخی تکالیف قانونی و اجرای گزینشی قوانین است.

این سلوک حکومتی مستبدانه و ضددموکراتیک، آثار تخریبی بسیار پرهزینه ای برای سرمایه اجتماعی و در نتیجه، برای رشد تولید و اشتغال دارد. بنا بر فرض، قانون برای تامین منافع مردم تصویب می‌شود و باید اجرا گردد. رسیدگی هرچه سریع تر به این پرونده باعث تنبه سایر مقامات و رضایت عامه می‌گردد.

اقتضای عدالت این است که وقتی یک کارپرداز معمولی اداره راه مثلا شهر برداسکن در خرید لوازم التحریر، صرفه و صلاح اداره را رعایت نکند، تحت پیگرد قرار میگیرد و ضامن خسارت است، به طریق اولی وزیر با ایجاد خسارتی چند هزار برابر آن، باید تعقیب و مجازات شود. خوشحالم به اطلاع جنابعالی برسانم که سازمان محترم بازرسی کل کشور نیز در این باره گزارش مشابه ای ارائه کرده است. اذعان میفرمایید که اگر تاخیر در رسیدگی نبود و در دوره صدارت آقای آخوندی رسیدگی و مجازات محقق میشد ، منافع به مراتب بیشتری برای اقتدار قوه قضائیه و سلامت جامعه داشت.

به نظر می‌رسد اهمیت و تناسب این پرونده ها از پرونده هایی که دادگاه های ویژه رسیدگی می‌کنند، کمتر نیست. بنابراین یک راه جبران تاخیرها ارجاع این پرونده ها به آنجا است. امیدواریم با پشتیبانی جنابعالی، دادستانی محترم تهران پیشنهاد اخیرالذکر را بپذیرد و تحرک تازه ای از خود نشان دهد.

احمد توکلی

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد

دیده بان شفافیت و عدالت

۱۳۹۷/۰۸/۰۸

عناوین مرتبط

۲۰ آبان ۱۳۹۷توکلی: رسانه ابزاری است برای اصلاح رفتار مسئولان  
۱۹ آبان ۱۳۹۷صدور احکام جدید در پرونده‌های فساد اقتصادی اخیر/ جزئیات بازداشت ۳ مسئول دولتی
۱۹ آبان ۱۳۹۷دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران
۱۷ آبان ۱۳۹۷احمد توکلی: موضوع CFT حل می‌شود
۱۵ آبان ۱۳۹۷ صدور حکم اعدام برای 2 مفسد اقتصادی در شیراز/ 5 نفر به حبس محکوم شدند
۱۴ آبان ۱۳۹۷از خانه های خالی مالیات بگیرید
۱۴ آبان ۱۳۹۷بنیاد مستضعفان قراردادها و صورت های مالی خود را شفاف کند
۱۳ آبان ۱۳۹۷حضور دادستان کل کشور در راهپیمایی ۱۳ آبان  
۱۲ آبان ۱۳۹۷متهمان فساد در واردات خودرو را خارج از نوبت محاکمه کنید
۹ آبان ۱۳۹۷طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت را در دستور کار قرار دهید
۶ آبان ۱۳۹۷عباس آخوندی را محاکمه کنید
۵ آبان ۱۳۹۷احمد توکلی: برخی سازمان‌های ضد فساد، خود درگیر فساد شده‌اند

دیدگاه کاربران

saeed۶۲۴۸۱۴۱۲:۵۰:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۱۵
اول به پرونده آخوندی رسیدگی کنن
علیمراد بیدل قزوینی۶۲۵۳۴۱۱۷:۳۰:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
با سپاس از زحمات جناب دکتر توکلی از سمن دیده بان شفافیت و عدالت که صنمی با هیچ شخص و گروهی ندارد میخواهیم که به این موضوع نیز رسیدگی جدی بنمایند تا حالا چندین بار است طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و چندین بانک دیگر کلید خورده میشود ولی عملیاتی نمی شود در حوزه بانکداری از حد اقل 15 سال قبل به اینطرف فساد ها و تخلفات و زیاده خوری های بسیار سنگینی توسط مدیران عامل بانک ها و مدیران میانی انها صورت گرفته است
ناشناس۶۲۵۶۸۸۲۳:۳۳:۱۵ ۱۳۹۷/۸/۱۵
بسال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال لی رمق و موج بدادند مدیران بانکی وام صوری خرید خودرو بخود فوج فوج
ناشناس۶۲۵۶۹۲۲۳:۳۹:۰۷ ۱۳۹۷/۸/۱۵
ایا نباید تیم اقتصادی دولت توسط مدعی العموم مورد بازخواست و در صورت نیاز مورد محاکمه قرار گیرد
ناشناس۶۲۵۸۰۲۰۸:۳۸:۲۴ ۱۳۹۷/۸/۱۶
دولت ها را ممکن است جنگ و تحریم از پای در نیاورد ولی فساد در درازمدت اینکار را میکند
ناشناس۶۲۵۸۱۴۰۸:۵۰:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۱۶
حقوق های نجومی نه تنها رسیدگی نشد بلکه بطور نمونه مدیر عامل یکی از بانک ها که تشت رسوایش بعد از مسله نجومی بگیران برملا شد از ان بانک به بانکی دبگر رفته و شده ربس هیت مدیره ان بانک ایا این توهین به منویات رهبری که دستور برخورد و پیگیری تخلفات نجومی بگیران را داشتند نیست
ناشناس۶۲۵۳۴۲۱۷:۳۱:۴۷ ۱۳۹۷/۸/۱۵
فساد خودرویی و فساد های موبایلی زمان جناب شریعتمداری فراموش نشود
عبود نخلک زاده۶۲۵۷۷۶۰۶:۴۰:۳۱ ۱۳۹۷/۸/۱۶
یکی از مسولان شورای فقهی بانک مرکزی در برنامه رادیو معارف که ارشیو ان موجود است اعلام کردند از 40 شرکتی که مجوز واردات گوشی همراه داشته 38 شرکت متخلف شناخته و مدیران ان بازداشت و یا تحت تعقیب هستند با توجه به گفته ایشان یعنی مجوزها فقط مخصوص از ما بهترون بوده و این همان فساد در نظارت است
ناشناس۶۲۵۳۷۴۱۷:۵۴:۱۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
دکتر جان چرا بانکی که زیان 11 هزار میلیارد تونانی خود را رسما به بورس اعلام کرده تنها یک قلم وام مدیرانش وام از 400 تا 500 میایون تومان با سود 2 درصد بوده و یک قلم پاداش انها در سال پاداشی معادل 6 ماه حقوق هر مدیر در هر سال طی سالیان گذشته و حال بوده
ناشناس۶۲۵۳۷۷۱۷:۵۵:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۵
مدیران بانکی چو بگرفتند پا اش ز زیان خویش بسی اتش زدند به دیده و دل جوانان بیکار کشور خویش
ناشناس۶۲۵۳۸۳۱۷:۵۹:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۱۵
جناب دکتر در همین تلاطم اقتصادی اخیر مدیران عامل برخی بانک ها اقدام به خرید منابع زیادی ارز و سکه از منابع در اختیار کرده که انها نیز به این تلاطم اقتصادی دامن زده اند لطفا به این مهم هم رسیدگی بفرمایید
پیر دیر۶۲۵۵۶۰۲۰:۳۳:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۵
یک مقدار زیادی از فشار اقتصادی وارد بر مردم از عدم پرداخت معوقات کلان بانکی توسط بدهکاران کلان بانکی است که وام های گرفته شده را پس نمی دهند و باعث شده دولت برای انکه مسله موسسات در مورد بانک ها پیش نیاید اقدام به دستکاری نرخ دلار و پوشش دادن زیان بانک ها و کسری خود نموده است لطفا این موضوع مهم را مورد کنکاش قرار دهید
ناشناس۶۲۵۶۷۸۲۳:۱۴:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
پرونده های قاچاق کالا و گمرگات و ترخیص کارهای متخلف که اقدام به هزاران کانتینر کالای قاچاق از گمرگات کرده اند در این سالهای اخیر رسیدگی شود به میزان ثروت مسئولان گمرگها رسیدگی شود
محمد بی دل۶۲۴۸۴۹۱۳:۰۰:۲۰ ۱۳۹۷/۸/۱۵
آقای دکتر عزیز! کاش برای پرونده های کلان قاچاق هم فکری می شد. پرونده های قاچاق در حال حاضر بیشتر مصروف خرده خرها و موارد جزیی شده در حالی که شنیده ها حاکی از آن است که پرونده های کلان با لطایف الحیل متعدد از مبادی ورودی عبور می کنند؛ با پرداخت های گمرکی و عوارض غیرواقعی با تغییر عنوان یا با عدم پرداخت عوارض!
امضا محفوظ۶۲۵۵۹۰۲۰:۴۸:۴۰ ۱۳۹۷/۸/۱۵
آقای دکتر توکلی عزیز ممنون بابت پیگیریهایتان ولی مشکل اصلی ما این است که در طول 10 سال گذشته قدرت خریدمان بیش از 10 برابر کاهش پیدا کرده و به یک فقیر تمام عیار در حال تبدیل شدن هستیم و آینده ای هم برایمان متصور نیست و هیچکس هم جوابگو نیست. خواهش میکنم پیگیر باشید.
ناشناس۶۲۶۳۱۰۱۸:۲۹:۲۷ ۱۳۹۷/۸/۱۶
فرمایشتان کاملا صحیح است . ولی برادر یا خواهر گرامی از قدیم گفته اند سواره از پیاده خبر نداره. به که امید داشته باشیم. دعواها اکثرا جناحی است.
امید۶۲۴۸۷۲۱۳:۰۹:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
بسم الله الرحمن الرحیم ما هم به عنوان یک شهروند حاضریم پای این شکوائیه را امضا کنیم و در رسیدن به حق نیز کمک کنیم تا انشا ا... در س عبرتی باشد برای کسانی که بیت المال دست آنها است تا با دیدن حق متوجه شوند که باید در محضر مردم و حق پاسخگو باشند. برترین کار در عالم اجرای حق است . آقای توکلی محترم انشا ا... خداوند متعال شما را یاری خواهد کرد.
ناشناس۶۲۴۸۷۴۱۳:۰۹:۴۲ ۱۳۹۷/۸/۱۵
چیزی که مردم به میبینن و میشنون توی این مملکت یکی دوتا و پنج تا مجرم اقتصادی داریم محاکمه فایده ای نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
راحمی۶۲۵۷۲۲۰۰:۴۳:۵۰ ۱۳۹۷/۸/۱۶
جناب توکلی میدانید با کمال تاسف فساد و نابسامانی در ایران بسیار بالاست و مخصوصا وقتی که دشمنان تهدید میکنند عده زیادی با تمام قوا برای گرفتن ماهی از آب گل آلود از نابسامانی سو استفاده کرده رانتخواری کرده و ثروتهای افسانه ای به جیب میزنند و تورم به اوج خود میرسد و خود تورم هم رشد میکند.و متاسفانه مردم عادی بیشترین صدمات و آنهم غیر قابل بازگشت را از این وضعیت میخورند. سیستمهای نظارتی در این شرایط کاملا بصورت فلج و فشل فقط نگاه میکنند و پس از فروکش کردن روند رشد گرانیهای فوق تصور که کار از کار گذشته و اقتصاد بهم ریخته بطور کاملا شاه سلطان حسینی و منفعلانه و پس از سر و صدای مردم شروع به بگیر و ببند میکنند. و این موارد در دولتهای زیادی تجربه شده و بارها و بارها به صورتهای مختلف کم و زیاد اتفاق افتاده. آیا مسئولین (تمامی قوای سه گانه و انتظامی و ...) قبلا نباید پیش بینی میکردند؟ و پیش گیری میکردند؟ آیا کشورهای دیگر هم پس از مرگ سهراب به فکر نوشدارو میافتند؟ چرا باید از یک سوراخ بارها و بارها نیش بخوریم؟ با تالم و تاسف باید بگوییم خیلی از جاهای سیستم ما ناکارآمد است. لطفا اندیشه فرمایید تا نسلهای آینده در مورد ما حتی ذره ای هم که شده بهتر قضاوت کنند.
ناشناس۶۲۶۳۱۴۱۸:۳۱:۳۴ ۱۳۹۷/۸/۱۶
1000 مثبت
ناشناس۶۲۴۸۸۹۱۳:۱۶:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
سلام مثل همیشه به موقع اقدام فرمودین جناب دکتر توکلی همیشه از اقدامات به جا و شایسته شما تشکر میکنیم امید است این شفافیت به دانشگاه ارومیه هم برسد انشاا...
ناشناس۶۲۴۸۹۹۱۳:۲۰:۵۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
دیدبان عدالت مگر به دادمان برسدمسوولین که بخاری ندارند؟...
ناشناس۶۲۵۸۰۱۰۸:۳۳:۴۱ ۱۳۹۷/۸/۱۶
از کره بخار بلند میشه از مجلس لابی کن بخار بلند نمیشه حیف توپ و موشک که به مجلس بست باید به منجنیق بسته بشه
ناشناس۶۲۴۹۱۰۱۳:۲۵:۰۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
ببخشید شنیدم یک دیدبان عدالت هم در نهاد ریاست جمهوری براه افتاده اون فرقش با شما چیه؟
ناشناس۶۲۶۴۸۱۲۳:۰۳:۴۸ ۱۳۹۷/۸/۱۶
اون کاغذی و پوشالی این .......
ناشناس۶۲۴۹۶۴۱۳:۴۵:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱۵
واقعا مسئولیت مدنی دولت و شخص وزیر راه و شهرسازی در خلف وعده دولتی برای تحویل مسکنهای مهر در دیوان و دادگاه و هر محکمه عادله دیگری که صلاحیت دارد باید مطرح شود و دادگاه به این موضوع رسیدگی کند.
ناشناس۶۲۴۹۷۵۱۳:۴۹:۰۲ ۱۳۹۷/۸/۱۵
آقای توکلی ضمن تشکر از پیگیریهای خالصانه شما.در ماجرای یکی از موسسات مالی گفته شده که حدود 70 آپارتمان به نام یک زن صیغه ای زده شده.به نظر شما شخصی که سپرده گذاران را به خیابانها و مقابل درهای بسته و کرکره پایین کشیده، آورده و نظم و امنیت را به خطر انداخته و جامعه را بازیچه شهوت خودش کرده مفسد فی الارض نیست؟
ناشناس۶۲۵۰۰۱۱۴:۰۰:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۵
حالا اگه یکی از اینا ربط کوچیکی به رئیسی و قالیباف داشت الان محشر کبری درست می شد!
ناشناس۶۲۵۰۵۵۱۴:۳۰:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱۵
آفرین
ناشناس۶۲۵۰۸۸۱۴:۴۹:۴۸ ۱۳۹۷/۸/۱۵
چرا کسی به موضوع سهامداران پدیده شاندیز رسیدگی نمی کنه ؟ پول مردم را بالا کشیدند ما سهام 12000 تومنی خریدیم الان شده 274 تومن ! کسی هم نمی خره ! چکار کنیم بعد 3-4 سال ؟ ساختمانهاش هست چرا نمی فروشند پول ما را پس بدن ؟
ناشناس۶۲۵۰۹۰۱۴:۵۰:۱۱ ۱۳۹۷/۸/۱۵
اقای توکلی فقط یک سوال برام پیش امده اونم اینکه نگاه دیدبان شفافیت و عدالت انشالله سیاسی و جناحی که نیست چون موارد اون طرففی هم کم نبوده و نیستند امیدوارم نگاهتان به عدالت و شفافیت وتقعا عدالت محور باشد و نه جناح محور
ناشناس۶۲۵۱۲۳۱۵:۰۳:۵۴ ۱۳۹۷/۸/۱۵
آخوندی را رها می کنن تا شهردار بشه بعد حکم انفصال از خدمتش رو می دن . حالا ببینید کی گفتم.
ناشناس۶۲۵۱۴۴۱۵:۱۶:۲۸ ۱۳۹۷/۸/۱۵
اقای توکلی چرا فقط سنگ مالباختگان موسسات کاسپین و ثامن الحجج را به سینه می زنید پس ما مالباختگان موسسه مالی اعتباری وحدت چی؟ به خدا سرنوشت هم مشابه سرنوشت همین موسسات است حقوق ما را هم پیگیری کنید.بانک مرکزی با بلوکه کردن پول ما و پرداخت ناچیز آن ما را به خاک سیاه نشاند. ای خدا دردمان را به کی بگیم؟؟؟؟
ناشناس۶۲۵۱۶۰۱۵:۲۳:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۵
اقای توکلی دستمریزاد تشکر که حرف حقیقت را می زنید لطفا پیگیر پرونده های بعضی از مسولین باشید مثل شریعتمداری وزیر سابق صنعت ومعدن در شر کتهای خودروسازی وواردات که چه تخلفاتی صورت گرفته واقای بطاحی وزیر اموزش وپرورش که با بچه ها چه کرد در این چند ماه واقای حسین فریدون لطفا به دنبال تمام پروندهای بزرگ خلاف در کشور باشید .
ناشناس۶۲۵۲۳۶۱۵:۵۹:۲۵ ۱۳۹۷/۸/۱۵
جناب آقای توکلی عزیر اولین مرحله از ساخت یک حکومت دینی آن است که مسولان را از خانه های هزار متری بالای شهر بیرون بکشی....محاکمه راه کار نیست.باید درد را حس کنند..
فاطیما۶۲۵۳۲۰۱۷:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۸/۱۵
باید کمپین راه بیفته تاهمه حمایت کنن
ناشناس۶۲۵۶۸۰۲۳:۱۶:۴۶ ۱۳۹۷/۸/۱۵
دکتر توکلی شجاع و صریح و شفاف عزیز قربانت شوم اگر قرار باشد مست گیرند همه را باید بگیرند ..... شجاعت و صراحت بیشتری لازم است برای پیگیری این امور ......
ناشناس۶۲۶۶۳۳۰۹:۳۷:۳۹ ۱۳۹۷/۸/۱۷
طبق معمول فقط حرف و شعار

پربحث‌های اخیر

 1. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 2. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 3. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 4. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 5. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 6. واکنش آخوندی به انتخاب شهردار تهران

 7. تاملی بر یک مصاحبه

 8. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 9. اینترنشنال سعودی و جریانی که به اوباما نامه نوشت

 10. هفت دقیقه تا تل‌آویو/ پدر موشكی ايران را بهتر بشناسيم + عکس

 11. فریبی که دختر مدرسه‌ای از شاگرد مغازه لوازم‌التحریری خورد

 12. نامه جمعی از کارشناسان خطاب به ظریف/ نگرانی درباره سوء استفاده دشمنان ایران

 13. اسامی عجیب غریب در شناسنامه‌های ایرانی+ اسامی و عکس

 14. قاسمی خطاب به اروپا: هوشیار باشید

 15. روحانی: چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد

 16. طرح نمایندگان برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی گسترده

 17. تهران رکورد بارش باران را زد/ پایتخت پربارش‌تر از رشت + جدول

 18. ظریف: تحریم نمی‌تواند سیاست ایران را تغییر دهد/ آماده‌نبودن اروپایی‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای

 19. انتظار کارگران از جلسه «ترمیم دستمزد»/ افزایش حقوق حق کارگران است

 20. وزیر دفاع: تا حدود زیادی از مشکلات اقتصادی عبور کرده‌ایم

 21. نوباوه: اظهارات ظریف خصمانه و علیه منافع ملی است

 22. فرار یکی از عوامل قتل خاشقچی به عربستان

 23. جهانگیری: تلاش آمریکا برای ایجاد موج اعتراضات در میان مردم بی‌نتیجه ماند

 24. آیا SPV بدون اجرای کامل دستورات FATF اجرایی نیست؟

 25. سوال معنادار پسر کروبی: باید مشخص شود عملکرد پدرم باعث رییس جمهور شدن احمدی نژاد شد یا خاتمی؟

پربحث‌های دیروز

 1. سوت و کف به افتخار ظریف

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 4. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 5. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 6. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 7. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 8. واکنش آخوندی به انتخاب شهردار تهران

 9. رها شدن صدها تن گوجه‌فرنگی در اطراف زنجان  

 10. تاملی بر یک مصاحبه

 11. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 12. اینترنشنال سعودی و جریانی که به اوباما نامه نوشت

 13. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 14. هفت دقیقه تا تل‌آویو/ پدر موشكی ايران را بهتر بشناسيم + عکس

 15. صندوقی که برای خریداران خودرو ۵۰ میلیون تومان آب خورد+ سند

 16. مانتوی متفاوت خانم معلم خلاق روستای سلخ قشم+ عکس

 17. فریبی که دختر مدرسه‌ای از شاگرد مغازه لوازم‌التحریری خورد

 18. رضا رحمانی: هر کسی که مسئولیت می‌پذیرد باید پاسخگو باشد/ باید همه چیز را به مردم بگوییم

 19. راهکارهای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی/ دولت فعلا نمی‌خواهد قیمت ارز به نرخ واقعی برسد

 20. نجیبی: آخوندی با زندگی اشرافی‌اش نمی‌تواند دغدغه عدالت و مستضعفین را داشته باشد

 21. نامه جمعی از کارشناسان خطاب به ظریف/ نگرانی درباره سوء استفاده دشمنان ایران

 22. اسامی عجیب غریب در شناسنامه‌های ایرانی+ اسامی و عکس

 23. قاسمی خطاب به اروپا: هوشیار باشید

 24. روحانی: چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد

 25. طرح نمایندگان برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی گسترده

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. آیا قدرت خرید مردم، ۵۰ سال قبل، بیش از امروز بود؟

 3.  «مهندسی»، مرحوم است یا مقتول؟!

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه/چه باید کرد؟

 6. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 7. ۵ نوامبر هم تمام شد و.../ بلند شدن ققنوس از خاکستر و همت آقای روحانی

 8. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 9. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 10. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 11. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 12. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 13. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 14. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 15. فاتحه تهران را بخوانیم

 16. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 17. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 18. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 19. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 20. نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: حزب دموکرات‌ اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت/ جمهوری خواهان اکثریت سنا را حفظ کردند

 21. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 22. آقایان! عذرخواهی کنید

 23. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 24. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 25. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

پربحث‌های اخیر

 1. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 2. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 3. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 4. تاملی بر یک مصاحبه

 5. اینترنشنال سعودی و جریانی که به اوباما نامه نوشت

 6. هفت دقیقه تا تل‌آویو/ پدر موشكی ايران را بهتر بشناسيم + عکس

 7. نامه جمعی از کارشناسان خطاب به ظریف/ نگرانی درباره سوء استفاده دشمنان ایران

 8. قاسمی خطاب به اروپا: هوشیار باشید

 9. طرح نمایندگان برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی گسترده

 10. ظریف: تحریم نمی‌تواند سیاست ایران را تغییر دهد/ آماده‌نبودن اروپایی‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای

 11. وزیر دفاع: تا حدود زیادی از مشکلات اقتصادی عبور کرده‌ایم

 12. نوباوه: اظهارات ظریف خصمانه و علیه منافع ملی است

 13. جهانگیری: تلاش آمریکا برای ایجاد موج اعتراضات در میان مردم بی‌نتیجه ماند

 14. آیا SPV بدون اجرای کامل دستورات FATF اجرایی نیست؟

 15. سوال معنادار پسر کروبی: باید مشخص شود عملکرد پدرم باعث رییس جمهور شدن احمدی نژاد شد یا خاتمی؟

 16. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 17. پنج گزینه شهرداری مشهد مشخص شدند

 18. ویدیویی که گروه تروریستی جیش‌العدل از مرزبانان کشورمان منتشر کرد  

 19. درخواست‌های رهبری از اعضای سپاه

 20. تاملی بر مصاحبه ظریف

 21. واکنش محمود صادقی به اظهارات جنجالی ظریف

 22. رای اتحاد ملت به آخوندی؛ از منتهی‌الیه جناح چپ به منتهی‌الیه جناح راست/ چه کسی باعث پیروزی احمدی‌نژاد شد؟/ عملکرد قالیباف به روایت مشاور روحانی

 23. وزیر دفاع: به تهدیدات فضایی پاسخ پشیمان کننده می‌دهیم

 24. شکوائیه ۱۰ بندی نمایندگان از آخوندی

 25. کریمی‌قدوسی: اظهارات ظریف مورد استناد و استقبال آمریکا و سازمان‌های غربی قرار گرفته است

پربحث‌های دیروز

 1. سوت و کف به افتخار ظریف

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 4. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 5. تاملی بر یک مصاحبه

 6. اینترنشنال سعودی و جریانی که به اوباما نامه نوشت

 7. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 8. هفت دقیقه تا تل‌آویو/ پدر موشكی ايران را بهتر بشناسيم + عکس

 9. نجیبی: آخوندی با زندگی اشرافی‌اش نمی‌تواند دغدغه عدالت و مستضعفین را داشته باشد

 10. نامه جمعی از کارشناسان خطاب به ظریف/ نگرانی درباره سوء استفاده دشمنان ایران

 11. قاسمی خطاب به اروپا: هوشیار باشید

 12. طرح نمایندگان برای سوال از ظریف درباره ادعای پولشویی گسترده

 13. ظریف: تحریم نمی‌تواند سیاست ایران را تغییر دهد/ آماده‌نبودن اروپایی‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای

 14. وزیر دفاع: تا حدود زیادی از مشکلات اقتصادی عبور کرده‌ایم

 15. نوباوه: اظهارات ظریف خصمانه و علیه منافع ملی است

 16. جهانگیری: تلاش آمریکا برای ایجاد موج اعتراضات در میان مردم بی‌نتیجه ماند

 17. آیا SPV بدون اجرای کامل دستورات FATF اجرایی نیست؟

 18. سوال معنادار پسر کروبی: باید مشخص شود عملکرد پدرم باعث رییس جمهور شدن احمدی نژاد شد یا خاتمی؟

 19. طرح «خاورمیانه بزرگ»؛ سناریوی شوم تجزیه ایران و کشورهای منطقه

 20. آیا بزرگان اصلاحات آخوندی را بهشتی می‌کنند؟

 21. پنج گزینه شهرداری مشهد مشخص شدند

 22. ویدیویی که گروه تروریستی جیش‌العدل از مرزبانان کشورمان منتشر کرد  

 23. درخواست‌های رهبری از اعضای سپاه

 24. تاملی بر مصاحبه ظریف

 25. واکنش محمود صادقی به اظهارات جنجالی ظریف

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. سوت و کف به افتخار ظریف

 3. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 4. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 5. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 6. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 7. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 8. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 9. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. آقایان! عذرخواهی کنید

 12. افول قدرت آمریکا و انزوای جهانی

 13. امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

 14. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 15. جهانگیری: راهکارهایی برای کاهش فشار اقتصادی و آثار تحریم داریم

 16. پسر "علی مطهری" پُست گرفت

 17. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

 18. حجت‌الاسلام صدیقی: مردم از کاهش منزلت پول ملی ناراضی‌اند/ آمریکا در دیپلماسی عمومی هم شکست خورده است

 19. احمد توکلی: موضوع CFT حل می‌شود

 20. خواننده «آمریکا آمریکا» در آمریکا زندگی می‌کند؟ + تصاویر

 21. تخفیف ۷۵ درصدی برای ملکی در سعادت‌آباد به عضو شورای شهر تهران

 22. قطار انقلاب؛ آیا کسی پیاده می‌شود؟/ انتخابات ۸۸، اصلاح‌طلبان و ادعای تقلب بدون سند/ واکنش ها به پخش یک فیلم تاریخی درباره جنگ جهانی دوم

 23. حکم اعدام سلطان سکه به‌زودی اجرا می‌شود

 24. آیا ابتدای پایان اصلاح‌طلبان نزدیک است؟

 25. زاکانی: لاریجانی در مکتب امام می‌لنگد/ جریان انقلابی باید از خواب بیدار شود

آخرین عناوین