داوری در باره تصرف سفارت آمریکا در ایران

اکبر نبوی گروه سیاسی الف،   3970813081 ۲۵ نظر، ۱۸ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
داوری در باره تصرف سفارت آمریکا در ایران

امروز سیزدهم آبان است. سی و نه سال پیش، گروهی که نام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام را برای خود برگزیده بودند، با یک برنامه ریزی و هماهنگی با سید محمد موسوی خوئینی ها، از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند و با اشغال آن، کارکنان سفارت را به گروگان گرفتند. این گروگانگیری، به یکی از سرفصل های مهم حیات سیاسی تاریخ ایران و انقلاب اسلامی تبدیل شد.

محمدرضا پهلوی، شاه دیکتاتور ایران که طومار رژیم استبدادی و وابسته اش از سوی مردم درهم پیچیده شده بود، پس از فرار از ایران و سرگردانی و آوارگی، به دعوت دولت جیمی کارتر (رییس جمهور وقت آمریکا) به آن کشور رفته بود. این اقدام آمریکا، خشم و خروش توده های مردم ایران علیه آمریکا را شدت بخشید. خشم و انزجار از پذیرش دیکتاتور پهلوی از سوی آمریکا، روز به روز ابعاد بیشتری می یافت و به بمبی ساعتی که لحظه به لحظه به زمان انفجارش نزدیک می شد، تبدیل گشته بود.

مردم ایران پیشتر، به دلیل حمایت های آمریکا از شاه و دخالت مستقیم اش در کودتای 28 مرداد سی و دو، زخم و نفرتی عمیق از آن کشور به دل داشتند، اما رفتن شاه به آمریکا، بر آن زخم قدیمی نمک پاشید و بر دامنه ی نفرت و خشم ایرانی ها از رژیم آمریکا افزود.

از سوی دیگر در آن روزگار، فضای عمومی جامعه ی ایرانی، بویژه دانشجویان و روشنفکران، علاوه بر توفان هیجان ها و التهاباتی که نتیجه ی طبیعی هر دگرگونی و انقلابی است، خواسته یا ناخواسته، به شدت از اندیشه ها و ادبیات تند و افراطی چپ مارکسیستی متاثر بود. همه می خواستند نشان دهند که چقدر ضد آمریکایی و دشمن امپریالیزم هستند. کسی برای نشان دادن دشمنی عمیق خود با آمریکا به بهانه نیاز نداشت. آمریکا پرونده ی قطوری از جنایت و دشمنی علیه مردم ایران از خود به جا گذاشته بود.

دقیقا در چنین وضع و شرایطی، و مبتنی بر فضای به شدت ضد آمریکایی و چپ روانه ی افکار عمومی، سفارت آمریکا اشغال شد. دیپلمات های آمریکایی بازداشت شدند. و پس از مدتی، نام سفارت آمریکا به جاسوسخانه ی آمریکا تغییر کرد.

در آن فضای خاص که چند ویژگی و شاخصه اش را برشمردم، اقدام دانشجویان، هم بر امواج و تمایلات ضد آمریکایی جامعه افزود، و هم مرهمی انگاشته شد بر زخم رفتار دولتی که برای تحقیر مردم ایران، از هیچ کاری کوتاهی نکرده بود. مردم احساس می کردند، این وضع (تصرف سفارت آمریکا) به عزت آنها در برابر ایالات متحده منجر شده. به همین خاطر طی چند ماه، شبانه روز جلوی سفارت آمریکا جمع می شدند و با سردادن شعار، از اقدام دانشجویان حمایت می کردند.

با گذشت زمان، بویژه در ده سال گذشته، در رد و طرد اشغال سفارت، حرف و سخنان و مواضعی از سوی افراد و گروه های سوپر چپ دهه ی شصت، و اکنون دمکرات و آزادیخواه شده، بیان شده است. حتی برخی از عناصر رهبری کننده ی حمله به سفارت نیز، به جریان رد آن اقدام پیوسته اند.

وقتی به ریشه های رفتاری چپ های مسلمان در سال پنجاه و هشت و دهه ی شصت وتا نیمه ی نخست دهه ی هفتاد درنگ می کنیم، و رفتار و سخنان این سال ها و این روزهای شان را مورد دقت قرار می دهیم، یک واقعیتِ عریان خودنمایی می کند. این دوستان، هم در آن سال ها و هم در این سال ها، بیشتر هیجان زده، احساسی، و افراطی عمل کرده و می کنند. انگار که از عقلانیت سیاسی و تحلیل درست شرایط، عاجز و ناتوان اند.

به همین دلیل، یا از این سوی بام می افتند و یا از آن سوی بام. کوچ کردن از منتهی الیه چپ روی، به نوک تیز راست روی، لزوما نشان دهنده ی آزادگی و حریت و اعتراف به اشتباه نیست. بلکه نشان دهنده ی فقدان اصول عقلانی و راهبردی برای برنامه ها و اقدامات است. جامعه با هیجان اداره نمی شود. خرد و تفقه و تامل و درنگ های عقلانی و منطقی است که رهیافتی مناسب و تعالی دهنده در سرنوشت جامعه شمرده می شوند.

این دوستان، متاسفانه اکنون هم احساسی و هیجانی می گویند و می نویسند و عمل می کنند و آرمان های ضد آرمان شان، افراطی است. نسبتی با واقعیت های عقلانی و منافع ملی ندارد.

سخن آخر آنکه: چه مدافع اشغال سفارت آمریکا در سیزده آبان 58 باشیم و چه مخالف آن، منطقا نمی توانیم با شرایط و حال و هوای امروز و ... آن اتفاق را تحلیل کنیم و مورد داوری خردمندانه قرار دهیم. باید خود را در آن سال ها و شرایط خاص آن قرار دهیم و سپس به تحلیل و داوری بنشینیم. نتیجه ی این داوری هرچه می خواهد باشد، مهم نیست. دستکم به واقعیت های آن زمان نزدیک تر است و استنادات تحلیلی اش محکم تر.

انسان عاقل، منفک از زمان، در باره زمان سخن نمی گوید و تحلیل نمی کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۲۱۲۶۵۱۲:۰۰:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اگه بی طرف نگاه کنیم ،اصولا اشغال سفارت یک کشور کار عقلانی واخلاقی نیست.
سید۶۲۱۴۱۱۱۲:۴۹:۰۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
ابراهیم اصغر زاده از دانشجویان اشغال کننده سفارت آمریکا :اشغال سفارت آمریکا دارای مضرات و منافعی بود، دانشجویان پیرو خط امام راحل ابهت آمریکا را شکستند و در آن شرایط که کسی جرات نمی کرد به سفارت آمریکا نگاه کند، آن را به اشغال خود درآوردند و باعث ایجاد وحدت ملی شدند. اصغرزاده افزود: شعار و پیام اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام به آمریکا این بود که شاه را از آمریکا اخراج کند یا به ایران برگرداند زیرا انتقال شاه به آمریکا توهینی برای ملت ایران به شمار می رفت
كي به كيه۶۲۱۷۳۷۱۵:۰۸:۵۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
دوست عزیز اگر اشغال سفارت امریکا برای ما نان نداشته برای بعضی ها هم اب داشت هم نان و هم تابعیت امریکا برای فرزندانشان
ناشناس۶۲۱۲۹۰۱۲:۰۷:۵۱ ۱۳۹۷/۸/۱۳
همین گونه رفتارها مسبب اصلی مشکلات امروز ایرانه، رابطه نمیخواستین میتونستین از اونها بخواین ایرانو ترک کنن. حالا آمریکا داره انتقام میگیره
ناشناس۶۲۲۴۹۶۰۰:۴۴:۰۱ ۱۳۹۷/۸/۱۴
دانسته یا ندانسته بهانه بزرگی را دو دستی تقدیم آمریکا کردند(آب در آسیاب دشمن ریختند) متاسفانه هنوز هم از این رویه دست برنمیدارند
ناشناس۶۲۱۳۲۷۱۲:۱۸:۲۳ ۱۳۹۷/۸/۱۳
اگر به جای اشغال سفارت اونها رو اخراج می کردند الان کشور ما در سطح بین الملل این همه مشکل نداشت
مجید۶۲۱۴۲۰۱۲:۵۲:۲۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
در آخر مطلب نوشته اید ,, انسان عاقل منفک از زمان در باره زمان نمی گوید و تحلیل نمیکند ,, یعنی نویسنده تقریبا قبول دارد که در این زمان اشغال سفارت کشوری کار غلطی است و لی باور کنید من خودم که در آن زمان دانشجو بودم و مشابه اکثر دانشجویان کشور شدیدا از اشغال سفارت دفاع میکردم ، در آن زمان هم اشغال سفارت کار غلطی بود . و خیلی راحت میتوانستیم از آمریکا بخواهیم سفارتش را تعطیل کند و قطع رابطه کنیم بدون اینکه این همه به کشور لطمه بزنیم . عاقل باید عواقب کارش را هم بسنجد .
ناشناس۶۲۲۵۵۳۰۴:۴۰:۳۷ ۱۳۹۷/۸/۱۴
بنظر من با کتمان حقایق داریم خودمون رو گول میزنیم!
عباس عبدی۶۲۱۴۲۴۱۲:۵۳:۴۴ ۱۳۹۷/۸/۱۳
عباس عبدی :برای تحلیل هر رویدادی قبل از هر چیز لازم است که آن رویداد را در متن جامعه مذکور تجزیه و تحلیل کرد، جدا کردن یک رویداد از متن اجتماعی و سیاسی جامعه معین و قرار دادن آن در متن دیگر و سپس تجزیه و تحلیل نمودن آن در متن جدید، یک خطای روش‌شناختی مسلم است. کسانی که آن واقعه را در متن امروزی جامعه ایران تحلیل می‌کنند، دقیقاً همان خطایی را مرتکب می‌شوند که عده‌ای دیگر رفتارهای امروزی را در متن ۲۷ سال پیش قرار می‌دهند و نسبت به آن قضاوت می‌کنند.
ناشناس۶۲۱۵۸۴۱۳:۴۰:۵۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
آقای عبدی خودشان دچار یک خطای روش شناختی مزمن هستند و بر پایه برداشت و فهم غلطشان از این موضوع، مدام و طوطی وار آنرا حواله هر کسی میدهند که با دیدگاه ایشان مخالف است. بر اساس دیدگاه آقای عبدی، یک قاتل هم میتواند مدعی شود، قتلی که انجام داده، در متن شرایط آنروز امری درست و قابل دفاع بوده و قضاوت دیگران در شرایط امروز، جدا کردن آن رویداد از متن شرایط آنزمان است و موجه نیست. ایشان با این منطق خود مفهوم تجزیه تحلیل، قضاوت و تجربه کردن از وقایع گذشته را باطل و فاقد اعتبار کرده اند.
ناشناس۶۲۲۳۶۱۲۲:۱۷:۴۹ ۱۳۹۷/۸/۱۳
امثال آقای عبدی و خانم ابتکار هیچ ضرری بابت اشغال سفارت نکردند ، بلکه بر عکس اگر کمی موشکافانه به تاریخ بعد از اشغال نگاه کنیم میبینیم که همه این آقایان و خانمها از آن اقدام بخوبی متنبه گردیده اند و حتی بعضیها فرزندانشان را جهت پیشرفت به آمریکا فرستادند در حالیکه با آن مواضع و مبارزات انتظار میرفت که فرزندانشان در سوریه یا یمن به کمک مسلمین میرفتند !
ناشناس۶۲۱۴۳۰۱۲:۵۶:۱۶ ۱۳۹۷/۸/۱۳
از زیباکلام بپرسید
تهرانی۶۲۱۳۳۲۱۲:۱۹:۴۳ ۱۳۹۷/۸/۱۳
پس بهتره است به مردم اینطور بگوییم که در التهابات سال 58 دانشجویان سفارتخانه آمریکا به ظن دخالت در امور ایران تسخیر کردند اما اینکار در زمان کنونی اصلا پذیرفته شده نیست. چون سفارت هر کشوری جزء خاک آن کشور است و کشور میزبان حق ورود به آن را ندارد. حتی در صورت جاسوسی دیپلماتها، کشور میزبان تنها حق اخراج آنها را دارد. اینگونه جوانان کشور به فکر تکرار فتح سفارتخانه های دیگر (همانطور که در مورد انگلیس و عربستان رخ داد) نمی افتند! و کشور هم نشان میدهد به تعهدات خودش پایبند است.
ناشناس۶۲۱۵۹۶۱۳:۴۶:۴۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
آفرین
شهرآشوب۶۲۱۶۰۷۱۴:۰۳:۰۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
سفارتخانه های تمام کشورها جاسوسی می کنند.
ناشناس۶۲۱۶۲۹۱۴:۱۳:۳۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
یاد داستان مسلم بن عقیل و ابن زیاد افتادم که مهمون بود خونه هانی. احتمالا اگه مسلم از دانشجویان پیرو خط امام بود، همون موقع توجیه لازم رو داشت که گردن ابن زیاد رو بزنه . مظلوم حسین(ع) که ما ها فقط از مکتب ایشون قیمه خوردن ظهر عاشورا رو یاد گرفتیم
ناشناس۶۲۱۸۶۴۱۵:۵۸:۲۲ ۱۳۹۷/۸/۱۳
من که متوجه نشدم منظور شما چی بود
11111۶۲۱۶۹۶۱۴:۵۲:۵۷ ۱۳۹۷/۸/۱۳
آقای موسوی خویینی ها یک بار با اشغال سفارت آمریکا ویک با در ماجرای 18 تیر به ایران ضربه زدند
ناشناس۶۲۱۷۰۱۱۴:۵۴:۱۰ ۱۳۹۷/۸/۱۳
نقش چپهای ان زمان را در انجام اینکار غیر قانونی وغیر عقلانی نباید دستکم گرفت
ناشناس۶۲۲۰۳۲۱۷:۴۰:۰۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
ملتی که دیپلماسی و سیاست بلد نیست کارش میشه بالا رفتن از دیوار سفارت ها
بهمنی۶۲۲۰۶۴۱۸:۰۳:۱۸ ۱۳۹۷/۸/۱۳
میلیارد ها خسارت در نتیجه تحریمهای آمریکا به خاطر تسخیر سفارت کشورش را چگونه میتوان توجیه کرد؟
ناشناس۶۲۲۴۳۲۲۳:۱۱:۲۵ ۱۳۹۷/۸/۱۳
با تسخیر سفارت امریکا و گروگانگیری دولت موقت کنار زده شد و قدرت در دست انقلابیون قرار گرفت. برای همین به آن اتقلاب دوم می گویند.
ناشناس۶۲۲۷۸۷۰۹:۵۳:۴۸ ۱۳۹۷/۸/۱۴
دولت موقت با میل خود کنار رفت .این رفتار دولت موقت کار را خرابتر کرد در صورتی که میتوانست هیجان جوانان را مدیریت کند.به نظر من آنها خیانت کردند
ناشناس۶۲۲۵۰۷۰۱:۰۴:۵۵ ۱۳۹۷/۸/۱۴
منظورتون از داوری چیه اون زمان باید ابهت پوشالی آمریکا شکسته میشد الانم باید شکسته بشه این که نیاز به داوری نداره
علي۶۲۲۷۳۳۰۹:۰۹:۲۱ ۱۳۹۷/۸/۱۴
من که متوجه علت ای کار نشدم چرا در بازه زمانی مشخص سفارت را تعطیل نکردیم.

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. بازار آجیل شب یلدا   

 7. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 8. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 9. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 12. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 13. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 14. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 15. خوب بد زشت سخنان ظریف

 16. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 17. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 18. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 19. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 20. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 21. سفره کارگران چیده می‌شود

 22. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 23. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 24. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 25. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 4. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 5. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 6. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 20. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 21. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 22. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 23. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 24. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 8. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 9. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 10. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 13. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 14. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 22. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 23. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 24. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 25. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

پربحث‌های امروز

 1. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 2. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 3. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 4. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 5. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 6. خوب بد زشت سخنان ظریف

 7. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 8. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 9. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 10. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 11. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 12. توضیحات یک مقام آگاه درباره پرونده «وحید صیادی نصیری»

 13. نعمتی: بودجه ۹۸ باید واقعی بسته شود/ ارائه بودجه به مجلس طی ۱۰ روز آینده

 14. تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر آیت‌الله طباطبایی‌نژاد

 15. مواد منفجره حادثه چابهار چگونه به کشور وارد شد؟

 16. فرمانده ارتش: تدابیر رهبر انقلاب قطب‌نمایی برای پیشرفت است

 17. مطهری و صادقی کجاء مجلس نشسته‌اند؟  

 18. جلسه غیرعلنی تمام شد؛ آغاز جلسه علنی مجلس

 19. عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت!

 20. ابزار‌های نظارتی مجلس کارآمدتر می‌شود

 21. موافقت دولت با واگذاری شرکت‌های فرهنگی - ورزشی استقلال و پرسپولیس

 22. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

 23. محکومیت‌های «اسفندیار رحیم مشایی» تایید شد

 24. کلیات طرح تجمعات و راه‌پیمایی‌ها تصویب شد

 25. مدیرمسئول روزنامه شرق مجرم شناخته شد

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 2. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. مظلومی که داستان ندارد

 5. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 6. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 7. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 8. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 9. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 10. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 11. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 12. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 13. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 14. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 15. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 16. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 17. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 18. واعظی در واکنش به مصاحبه حجاریان: با اصلاح‌طلبان تندرو روابط خوبی نداریم/ با هیچ گروهی ائتلاف نکردیم

 19. کدخدایی: شورای نگهبان نمی‌تواند از ایرادات CFT چشم پوشی کند

 20. جنجال ضدانقلاب روی عکس آیت‌الله کاشانی + تصاویر

 21. کاظم جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

 22. «دولت» خبر انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت را تایید کرد

 23. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 24. دیدار نمایندگان مستعفی با امام جمعه موقت اصفهان

 25. غیبت ۱۴ عضو مجمع تشخیص در جلسه امروز + اسامی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 5. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 6. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 7. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 8. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 9. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 10. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 11. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 12. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 13. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 14. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 15. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 16. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 17. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 18. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 19. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 20. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 21. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 22. مظلومی که داستان ندارد

 23. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 24. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 25. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

آخرین عناوین