تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

گروه سیاسی الف،   3970726114 ۵۴ نظر، ۴ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه همه می‌دانستند که قرار است آمریکا در ۱۴ مرداد ایران را دوباره تحریم کند، چرا برای کنترل بازار تصمیمی نگرفتند و کاری نکردند، گفت: اکنون در ایران شاهد هرج‌ومرج قیمتی هستیم. قیمت توسط بنگاه‌های کوچک تعیین نمی‌شود، قیمت توسط بنگاه‌های بزرگ که انحصار کالا را در دست دارند، تعیین می‌شود.

به گزارش ایسنا، احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه ماهانه انجمن اسلامی مهندسان خراسان رضوی با اشاره به اثرات سوء افت ارزش پول ملی بیان کرد: کینز اقتصاددان معروف آمریکایی می‌گوید هیچ چیز خراب کننده‌تر از کاهش ارزش پول ملی نیست. این پدیده ای است که تمام قواعد اقتصادی علیه کشور به کار می‌گیرد و چنان بلایی بر سر ملت می‌آورد که از هر یک میلیون نفر، یک نفر متوجه می‌شود که چه رخ داده است. 

*مهار بازار تنها در عرض کمتر از یک ماه ممکن است

وی تصریح کرد: سه برابر شدن قیمت ارز و تن دادن دولت به این اتفاق، یک وضعیت بسیار خطرناکی ایجاد کرده که اگر سیاست‌های درست و مناسب اتخاذ نشود، خسارت‌هایی بسیاری وارد خواهد کرد. اتفاقی که در بازار ارز رخ می‌دهد آن است که به سرعت می‌خواهند قیمت ارز را مهار کنند. مهار بازار ارز یک امر صددرصد غربی است.

توکلی اظهار کرد: درمان حادثه بسیار فرایندی طولانی دارد، اما مهار بازار تنها در عرض کمتر از یک ماه ممکن است. اگر دولت درمان را پیگیری نکند، اتفاقات بدی رخ خواهد داد. ۱۷ مردادماه ۱۳۹۶ تحرکات افزایش قیمت آغاز شد و در پایان اسفند ۱۳۹۶ نرخ ارز به ۴۸۰۰ تومان رسید. 

*دولت برای اقشار کم بضاعت سبد کالای حمایتی طراحی کند

وی ادامه داد: در آبان‌ماه با تیم اقتصادی دولت به همراه سایر اقتصاددانان در جلسه‌ای شرکت کردیم و به دولت گفتم که سیاست نرخ شناور بازار را زمین خواهد زد و بایستی سیاست تثبیت را در پی بگیرید. در حقیقت سیاست تثبیت به این معناست که نرخ ارز را از طریق کنترل بازار ثابت نگه دارند، اما سایر اقتصاددانان نظر من را نداشتند و سیاست دولت را مناسب می‌دانستند.

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت عنوان کرد: در همان زمان به دولت گفتم که بایستی برای سیاست تثبیت یک سیاست مکمل به کار برده و برای اقشار کم بضاعت سبد کالای حمایتی طراحی کنید.

وی افزود: افزایش نرخ ارز در طی دو ماه گذشته با نوسانات شدید همراه بوده است، اگر حداقل میزان افزایش با میزان رشد یکسان بود باز هم امکان برنامه‌ریزی برای بنگاه‌ها وجود خواهد داشت، اما در این بازار متلاطم هیچ کاری نمی‌توان صورت داد.

*پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ ارتباط افزایش نرخ ارز و تورم...

این نماینده مجلس نهم خاطرنشان کرد: نرخ ارز در سه ماه نخست امسال ۱۰۰ درصد رشد کرد و پول ملی در این سه ماه نیز ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داده است. اگر در آبان ماه واکنش بازار به تصمیمات آمریکا همان واکنشی باشد که پیشتر نشان داده است، ما شاهد ایجاد یک تورم شدید در کشور خواهیم بود و کار بر مردم سخت خواهد شد. 

وی افزود: دلایل برای ارتباط بین افزایش نرخ ارز و تورم مشخص است، اولا با افزایش قیمت ارز، قیمت تمام‌شده کالا افزایش پیدا می‌کند، دوماً هزینه تولید افزایش پیدا خواهد کرد و در نتیجه شاهد کاهش تولید کالا و افزایش قیمت کالا خواهیم بود.

توکلی بیان کرد: زمانی که بازار چنین ملتهب است و نوسانات شدید در آن وجود دارد، اعتماد مردم از بازار سلب می‌شود. وقتی چنین شود به طور مثال فروشنده به دنبال فروش در فرداست، چرا که قیمت افزایش پیدا می‌کند و خریدار به دنبال خرید در امروز است و چنین انتظارات تورمی ایجاد می‌شود.

رئیس هیئت مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت ادامه داد: در چنین شرایطی یک عده میل به احتکار پیدا می‌کنند. احتکار به خودی خود عرضه را کم کرده و قیمت کالا را افزایش می‌دهد. یک عده نیز به سبب مشکلات سیاسی و صنفی ناخواسته از عرصه خدمات‌رسانی مانند کامیون‌داران خارج می‌شوند.

*شاهد هرج‌ومرج قیمتی هستیم/ اکنون هر کسی قیمت تعیین می‌کند

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: از نظر من اکنون در ایران شاهد هرج‌ومرج قیمتی هستیم. قیمت توسط بنگاه‌های کوچک تعیین نمی‌شود، قیمت توسط بنگاه‌های بزرگ که انحصار کالا را در دست دارند، تعیین می‌شود. بنگاه‌های کوچک قیمت پذیرنده‌اند. اما اکنون در بازار ایران هر کسی قیمت تعیین می‌کند و این مسئله عجیب است.

وی ادامه داد: من حس می‌کنم این مسئله به دلایل بی‌ثباتی سیاسی رخ داده است و دشمن نیز در این بی‌ثباتی می‌دمد. همه از هم می‌پرسند که چه خواهد شد. این پرسش نشان می‌دهد که به امید و ثبات جامعه لطمه وارد شده است.

*نظارتی بر بازار وجود ندارد...

توکلی بیان کرد: در حال حاضر گویی نظارتی بر بازار وجود ندارد و دولت حضوری در بازار ندارد. بایستی اشاره کرد که نبود نظارت روی بازار به خاطر فساد ایجاد می‌شود. از دیگر عوامل هرج‌مرج قیمتی، بی‌اعتمادی بی‌سابقه به بانک مرکزی است. مجموعه این عوامل انسان را فردگرا بار می‌آورد و تنها دنبال این هستند که هزینه خود را کمتر کنند و کاری به دیگران نداشته باشند. 

وی افزود: بایستی توجه کرد که سال پس از بحران تورمی به مراتب بیشتر از سال بحران خواهیم داشت. چون تخلیه اثر قیمت ارز بر روی کالاها مدت زمانی طول خواهد کشید. دولت بایستی متوجه باشد که سال آینده تورم بیشتری در انتظارمان خواهد بود.

این نماینده مجلس نهم شورای اسلامی تصریح کرد: دیگر اثر افزایش نرخ ارز رکود است و تولید پایین می‌آید. کارخانه‌های متعددی با تورم فعلی تعطیل خواهند شد. طبق آماری که به من رسیده ۶۷ درصد نجاری‌های تهران تعطیل شده‌اند. از سویی دیگر موج بیکاری جدیدی در کشور به راه خواهد افتاد. بیکاری کارگری که کار داشته به مراتب اثر سو بیشتری نسبت به بیکاری یک جوان در انتظار شغل دارد. 

وی تاکید کرد: اختلاف طبقاتی هم‌اکنون در جامعه وحشتناک است. وقتی در یک آن جهش رخ می‌دهد و دارایی افراد تغییر می‌کند، اختلاف طبقاتی شدید خواهد شد. آن‌ها دارایی بیشتری دارند، بدهکاری بیشتری نیز به بانک دارند و در طی این جهش‌ها نیز بدهی آنان کمتر خواهد شد.

*موضع دولت نسبت به تورم انفعالی است/ ماهاتیر محمد چه گفت و چه کرد؟

توکلی تصریح کرد: موضع دولت نسبت به تورم انفعالی است و به صورت فعال برای مقابله با تصمیم نمی‌گیرد. مزد بگیرهای دولت با موج‌های تورمی آینده چکار می‌توانند انجام دهند؟ این بلوا مردم را عاصی خواهد کرد. 

وی ادامه داد: هر روزی که می‌گذرد، حسد اجتماعی بیشتر خواهد شد، مردم حس می‌کنند که باخته‌اند، این وضعیت غم را در جامعه بیشتر می‌کند. از سویی دیگر فرار سرمایه نیز رخ خواهد داد. ماهاتیر محمد گفت آنچه ما در طی ۳۰ سال گرد آوردیم در طی ۳ روز سوروس برد. 

توکلی گفت: دولت بایستی توجه کند که عیال‌وارترین فرد در جامعه اوست و تورم بیشترین تاثیر را روی مخارج و درآمد او می‌گذارد و این مسئله روی نگرش مردم نسبت به دولت هم تاثیر خواهد گذاشت. همسایگان ما بلافاصله قدرت خریدشان در کشور ما افزایش پیدا خواهد کرد و استان‌های مرزی از کالا خالی خواهند شد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: دولت‌ها برای کاهش تورم یکی از دو راه افزایش عرضه و کاهش تقاضا را در پیش دارد، کشورهایی که وضع مالی مطلوب دارند، روی عرضه کار می‌کنند. به طور مثال مکزیک، برای مقابله با تورم، از آمریکا و بانک مرکزی وام دریافت کرد. کره جنوبی نیز برای مهار تورم، استقراض خارجی را در پیش گرفت.

وی تصریح کرد: بانک جهانی در این شرایط توصیه‌هایی دارد و برای دریافت وام بایستی این توصیه‌ها را انجام داد. مالزی وام دریافت نکرد اما این توصیه‌ها توسط معاون نخست‌وزیر مالزی اجرا شد و پس از گذشت یک ماه، ماهاتیر محمد او را به جرم خیانت به زندان افکند.

*از مخالفین دولتی کردن اقتصاد هستم/ چرا برای کنترل بازار تصمیمی نگرفتند؟ 

توکلی اظهار کرد: من از مخالفین دولتی کردن اقتصاد هستم و از دولت جنگ به همین دلیل استعفا دادم، ولی وقتی دخالت دولت به جا بود نمی‌توان با آن مخالف بود. وزیر صنعت سابق ۱۱ شرکت پتروشیمی داشت و به ما فشار می‌آورد که افرادی که چنین سخن می‌گویند، سوسیالیست هستند، دیوان عدالت اداری تحقیق کرد و متوجه شد وزیر سابق سالیانه هزار میلیارد دلار برای شرکت‌های پتروشیمی رانت می‌آورد. من به آن‌ها گفتم که من اصلا کمونیست هستم، شما چرا خلاف می‌کنید؟

وی اضافه کرد: همه می‌دانستند که قرار است آمریکا در ۱۴ مرداد ایران را دوباره تحریم کند، چرا برای کنترل بازار تصمیمی نگرفتند؟ اولین تحریم مانع‌تراشی بر روی خرید کالا توسط ایران با پول و طلا بوده است. اطلاع داشتند و کاری نکردند.

عناوین مرتبط

۲۵ آبان ۱۳۹۷گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌/ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار
۲۴ آبان ۱۳۹۷توکلی: امسال بیشتر بر قاچاق، گمرک و بانک تمرکز می‌کنیم/ واکنش نسبت به اعدام سلطان سکه
۲۳ آبان ۱۳۹۷توکلی: نوسانات اخیر نرخ ارز شکاف‌های طبقاتی را تشدید کرد
۲۳ آبان ۱۳۹۷سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان
۲۳ آبان ۱۳۹۷توکلی: اقدامات خوبی برای مبارزه با فساد شده اما با برخورد درست فاصله داریم/ قربانیان یقه سفیدها چه کسانی هستند؟
۲۳ آبان ۱۳۹۷چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟
۲۳ آبان ۱۳۹۷توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود
۲۲ آبان ۱۳۹۷بانک‌ها دلار را چند می‌خرند؟
۲۲ آبان ۱۳۹۷وزیر دفاع: تا حدود زیادی از مشکلات اقتصادی عبور کرده‌ایم
۲۲ آبان ۱۳۹۷بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟
۲۲ آبان ۱۳۹۷پیش بینی ناامید کننده از آینده اقتصاد ایران
۲۲ آبان ۱۳۹۷توطئه سعودی علیه اقتصاد ایران

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۸۷۳۴۱۳:۴۱:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۲۶
نظر شما کاملا درست است گویا این دولت توسط بدهکاران بزرگ بانکی و عده ای صراف دولتی اداره میشود و مردم اصلا مهم نیستند که این وسط نابود بشن که شدن و این گرانی ارز به کام همان ها بود و مردم فقط موقع رای دادن مهم میشن که چگونه گولشان زد و رایشان را گرفت با وعده های دروغین از هر دو گروه
mostafa.kamali95@yahoo.com۵۹۹۵۰۵۱۱:۲۳:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۲۷
تز و دکترین مدیران کشور این شده اگر ما ندزدیم دیگران می دزدند پس ما می دزدیم تا دیگران ندزدند و فکر نکنند که زرنگتر از انها نیست ما چون زودتر می دزدیم زرنگتریم
ناشناس۵۹۸۷۴۰۱۳:۴۷:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۶
من تقریبا یقین دارم که دولت عمدا داره هیچ کاری نمی کنه....رای که نمی خواد...
ناشناس۵۹۸۷۶۰۱۴:۰۵:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۲۶
دولت ناتوانان
ناشناس۵۹۸۷۶۲۱۴:۰۷:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۶
آقای توکلی مردم ایران خودمدار شده اند چون اختلاف طبقاتی - فساد گسترده به ویژه توسط نزدیکان مسئولین باعث شده دین وایمان خود را هم از دست بدهند . ناکارآمدی مسئولین از حد گذشته است
جلالی۵۹۸۷۷۲۱۴:۱۸:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۶
در چنین شرایطی باید از وجود سیستم تعاونی اقتصاد بیشترین بهره را ببریم تا هرج و مرج قیمتی را به حد اقل برسانیم و کنترل بازار را در اختیار داشته باشیم در کنار سیستم کوپتی که کشورهای پیشرفتع هن در شرایط بحران و یا حتی عادی برای افراد نیازمند به حد اقل ها در نظر می گیریم
ناشناس۵۹۸۷۷۵۱۴:۲۴:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۶
مشکلات اقتصادی کشور قابل تحمل نیست مقامات دنبال اصلاح دنیا هستن و به فکر مردم نیستند . این که تا کجا با جنایات به این روند ادامه دهید مشخص نیست ولی اخر خط
محمد۵۹۸۷۷۷۱۴:۲۵:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۲۶
"دیوان عدالت اداری تحقیق کرد و متوجه شد وزیر سابق سالیانه هزار میلیارد دلار برای شرکت‌های پتروشیمی رانت می‌آورد" به احتمال قریب به یقین منظور هزار میلیارد تومان بوده است . چون کل بودجه سالانه کشور ما هم به ۱۰۰۰ میلیارد دلار نمی رسد.
ناشناس۵۹۸۷۸۲۱۴:۲۸:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۶
چه میزان از ثروت های افسانه ای در دست اشخاص بر اساس ایه لیس للانسان الا ما سعی می باشد عمل نکردن به این ایه موجبات اقتصاد بیمار می باشد
پیر دیر۵۹۸۷۸۷۱۴:۳۱:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۲۶
مولی علی ع فرموده اند ثروتدهای نامشروع را اگر کابین زنان خود کرده باشند به بیت المال بر می گردانم تا حالا در جمهوری اسلامی که خود را مقید به مولی می داند عمل شده است
کمالی فراموش شده۵۹۸۷۹۲۱۴:۳۷:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۶
از جناب دکتر توکلی ریاست محترم سمن دیده بان شفافیت و عدالت که هر کجا که فساد و ناعدالتی وجود داشته باشند حضور دارند دعوت به ایراد سخن در دیار نصف جهان شهر گنبد های فیروزه ای و شهر سردار حاج حسین خرازی را داریم
ناشناس۵۹۸۸۰۴۱۴:۵۴:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۲۶
من با توکلی موافقم‌. کلا چه در اقتصاد چه هر علم دیگری شما درس میخوانید تا اصول اون علم را عمیقا یاد بگیرید. ولی در عمل از لحاظ کاربردی هر مورد موردیست جدا از بقیه‌. یک اقتصاد دان خبره و قوی با ابزار توانمندی که در دست دارد قدرت تحلیل عمیق و قوی پیدا میکند و میتواند برای هر مورد یک نسخه خاص خودش را بنویسد‌ . منتها خب این اقتصاد دانهای بسیار ارزشمند بسیار هم کم هستند‌. اینکه ادم یک چیزی را در کتاب بخواند و کور کورانه انرا به عنوان راه حل تحویل دهد از لحاظ علمی خیلی قوی نیست‌
ناشناس۵۹۸۸۲۶۱۵:۱۴:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۲۶
دکتر توکلی نمیشه شما وزیر بشید؟ خسته شدیم هیچ تغییری نمیدن انگار که نه انگار اتفاقی افتاده، گرونی هست.........وزیر خوب فقط جهرمی، کم حرف پر کار
ناشناس۵۹۸۸۳۷۱۵:۲۱:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۶
مردم خودشون درد را می‌دانند راهکار در تغییرات بنیادینه که هیچ کس مرد آن نیست
علیمردانی۵۹۸۸۳۹۱۵:۲۲:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۶
تنها راهکار مجازات های بسیار سخت و با سرعت عمل در مورد محتکرین و مختلسین و متخلفان و افرادی که فساد اقتصادی انجام می دهند ایا حتی سر یک محتکر بالای دار رفت ؟
ناشناس۵۹۸۸۶۰۱۵:۳۶:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۶
پول ایران صد در صد ارزش خود را از دست داده یعنی صفر شده
ناشناس۵۹۹۸۱۷۱۷:۳۳:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۷
اقتصاد دانان ما معنای درصد را نمیدانند متاسفانه و فقط ادعا دارند
بورامینی۵۹۸۸۷۱۱۵:۴۴:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۶
توصیه کارشناسی اقای دکتر توکلی مبنی بر تخصیص ارز اداری با قیمت ثابت مبتنی بر تامین نیاز واقعی تولید از طرف تقاضا وعدم تامین ان از طرف عرضه در بازار غیر رسمی با چند نرخ بنظر می رسددر موافقت با اقتصاد مقاومتی در شرایط تحریم می باشد
ناشناس۵۹۸۸۷۷۱۵:۴۷:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۶
وی اضافه کرد: همه می‌دانستند که قرار است آمریکا در ۱۴ مرداد ایران را دوباره تحریم کند، چرا برای کنترل بازار تصمیمی نگرفتند؟ اولین تحریم مانع‌تراشی بر روی خرید کالا توسط ایران با پول و طلا بوده است. اطلاع داشتند و کاری نکردند. سوال اینه که چرا دولت کاری نکرد؟؟؟ چه منفعتی توی افزایش نرخ ارز و تورم داره؟؟
بورامینی۵۹۸۸۸۰۱۵:۵۱:۰۴ ۱۳۹۷/۷/۲۶
بعد از تعیین وتخصیص اداری قیمت ثابت ارز از طرف تقاضا من بعد افزایش قیمت ارز خارجی وبدنبال ان کاهش اسکناس ملی خط قرمز تلقی شود
علی۵۹۸۸۸۶۱۶:۰۴:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۶
جای تعجب نیست که مملکت به فنا رفته. وقتی نرخ ارز 100 درصد رشد کنه پول ملی 50 درصد از ارزشش را از دست میده نه 100 درصد. همه مسئولین همونجا که کردان دکترا گرفت درس خوندند
Beh۵۹۸۸۹۵۱۶:۰۹:۴۹ ۱۳۹۷/۷/۲۶
آقای دکتر دیگه بریدیم،یعنی یکی پیدا میشه این کشتی شکسته و به گل نشسته را برگردونه به دریا؟؟؟؟
ناشناس۵۹۸۸۹۷۱۶:۱۳:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۲۶
جواب نمیده این راه حل ها کار از اساس خرابه باید یک تغییراتی در قانون اساسی صورت بگیره وگرنه این وضعیت جواب نخواهد داد تمام صنعت خوابیده بیکاری داره زیادتر میشه و اصلا کالا هم نمیشه خرید تا همین لحظه بیش از دو برابر شده قیمتها بیش از نصف مغازه ها باید تعطیل کنن چون صرف نمیکه مشتری ندارن ما قبل از 97 در رکود بودیم الان رکود تورمی و همان وضع سال 91 حاکم شده و حتی بدتر هم شده
ناشناس۵۹۸۹۱۹۱۶:۲۹:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۲۶
خدا لعنت کند خیانت کاران به ملت را
مهرداد۵۹۸۹۲۰۱۶:۳۰:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۶
باید پذیرفت که در بحران توامان ارزی، بانکی و بدهی عمومی دولت قرار گرفته ایم. نسخه خروج از بحران در کتاب خروج از بحران ادواردز دمینگ (بیماریهای مدیریت)، فلسفه اقتصاد دوار (Circular Economy) تعریف شده توط چارونیس (2012) و نیز تجارب بحرانهای اقتصادی نهفته است. 1- اولین قدم دگرگونی مدیریت فعلی جامعه است که بر مبنای سبک مدیریتی غربی تاریخ مصرف گذشته و برخی نظرات فاقد پشتوانه مقبولیت علمی بین المللی تحت عنوان مدیریت اسلامی(با قرائت های متمایز و حتی متناقض) است. تعیین هدف در 5 سال آینده و چگونگی رسیدن به هدف و روش آن با مشارکت همگان ضرورت دارد و تنها داشتن امید بدون وجود روشی کارا و موثر برای رسیدن به اهداف کافی نیست و بکارگیری اصول 14 گانه دمینگ لازم است. 2- فلسفه اقتصاد دوار (Circular Economy) هم اکنون مهم ترین فلسفه توسعه پایدار مورد توافق اغلب صاحب نظران افتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است که بر اصول Reduction, Reuse , Recycle استوار بوده و توسط الن مک کارتور فاندیشن توسعه داده شده است. این فلسفه بطور مبنا در کشورهای اتحادیه اروپا اجرا میگردد. 3- بر اساس آمار و اطلاعات موجود و تجزیه و تحلیل آن ،بکارگیری استراتژی های فریز کردن سپرده های بانکی، تعطیل کردن بانکها، تضمین های دولتی، حمایت های نفدینگی، ملی سازی بانکها و هولدینگها(معمولا خصولتی) ادغام بانکها، فروش به خارجی ها، تاسیس شرکتهای خرید دارایی، تاسیس آژانسهای تجدیدسرمایه بانکها، و بستن بانکه از مواردی است که باید مدنظر قرار گرفته و مزایا و معایب این استرتژیها با ریسکها و برنامه پاسخ به ریسک آنها بررسی و اقدام بهینه به عمل آید.
ناشناس۵۹۸۹۲۹۱۶:۴۰:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۶
نمی دانم مردم کی می خواهند بفهمند که این طرز تفکر مدیریتی که انتخاب کرده اند اشتباه بوده است.
ناشناس۵۹۸۹۳۹۱۶:۵۱:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۶
۱۰۰هزار دینار خریدم ۱۳۰۰۰۰۰تومان عملا پولمون با دستمال کاغذی رقابت میکنه. روحانی مچکریم.....
تبریزی۵۹۸۹۴۹۱۷:۱۰:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۶
" اگر دولت درمان را پیگیری نکند، اتفاقات بدی رخ خواهد داد." مطمئنا رخ دادن این اتفاقات بد برای مردم خیر و برکت به همراه داره و خیلی بهتر از ادامه وضع موجوده. مرگ یک بار شیون یک بار. و در مورد دولت هم بگم که قرار نیست درمانی پیدا کنه چون همه اینها کار خودشه.
ملت۵۹۹۰۲۰۱۸:۴۰:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۶
خدا خیرتان بدهد جناب آقای دکتر توکلی. آیا این امکان وجود دارد که مقامات به صحبت های شما و راهکار اقتصادی شما توجه کنند؟
ناشناس۵۹۹۰۳۷۱۹:۱۳:۴۰ ۱۳۹۷/۷/۲۶
با احترام اگر یک چیزی صد در صد ارزش خودش را از دست بدهد یعنی ارزشش صفر شده است.
ناشناس۵۹۹۰۴۵۱۹:۲۱:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۶
سالانه هزار میلیارد دلار برای پتروشیمی ها؟! کل اقتصاد ما 420 میلیارد دلار است کل بودجه عمومی کشور 80 میلیارد دلار است کل اقتصاد دنیا 80 هزار میلیارد دلار است البته اگر به جمعیت حساب کنیم اقتصاد ما باید بیشتر از 1000 میلیارد دلار باشد اسولگرا و اسلاحتلبا باید جوابگو باشند
حسین۵۹۹۰۴۶۱۹:۲۵:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۶
نرخ ارز در سه ماه نخست امسال ۱۰۰ درصد رشد کرد و پول ملی در این سه ماه نیز ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داده است. با افزایش 100 درصد نرخ ارز پول ملی 50 درصد ارزش خود را ازدست می دهد نه 100 درصد هرگز پول قابل تبادل 100 درصد ارزش خود را از دست نمیدهد حتی اگر سایر ارزها نسبت به آن میلیاردها درصد افزایش یافته باشند . به قابل تبادل بودن توجه شود
فضول۵۹۹۰۴۹۱۹:۳۰:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۶
وقتی کل صادرات کشور به 100 میلیارد دلار هم نمی رسد چطور می شود فقط سالی 1000 میلیارد دلار رانت برای چند شرکت اورد؟
عباس۵۹۹۰۸۹۲۰:۲۰:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۶
خیلی ناامید کننده است....
ناشناس۵۹۹۰۹۲۲۰:۲۶:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۶
جوری شده که ملت دیگه نه راه پس داره نه راه پیش.
ناشناس۵۹۹۱۰۴۲۰:۴۱:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۲۶
خیلی ممنون، ضمناً مطلبی هم راجع به این بلبشویی که دانشگاه آزاد راه انداخت بنویسید. اعلام قبولی ها و بعد کنسل کردن قبولی. تشکر.
محسن۵۹۹۱۰۸۲۰:۴۷:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۲۶
هر چه بود گذشت حالا چکار کنیم ؟ نمیشه با آمریکا و ایادی اون درگیر باشیم ، با فساد مبارزه نکنیم ، جلوی ریخت و پاش را نگیریم ، هر کسی تو فکر منافع خودش باشد و جناح بازی و چوب لای چرخ گذاشتن داشته باشیم و اقتصاد درست شود
ناشناس۵۹۹۱۱۷۲۰:۵۸:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۶
هیچکس یا نمی تواند یا نمیخواهد کاری کند
محمد قاسمی۵۹۹۱۲۷۲۱:۱۷:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲۶
از سه هزار تومن تا 14 هزار تومن 100 درصد میشه یا 450 درصد؟
ناشناس۵۹۹۱۴۵۲۱:۴۲:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۲۶
مهار بازار در کمتر از یک ماه ! تنها با تعامل و قبول اصول اقتصاد آزاد و جذب سرمایه
ناشناس۵۹۹۱۵۹۲۱:۵۵:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۲۶
قرار است آمریکا در ۱۴ مرداد ایران را دوباره تحریم کند، چرا برای کنترل بازار تصمیمی نگرفتند؟ اولین تحریم مانع‌تراشی بر روی خرید کالا توسط ایران با پول و طلا بوده است. اطلاع داشتند و کاری نکردند???????? چرا مقصرین مجازات نمیشوند؟؟؟؟؟؟>؟.
ناشناس۵۹۹۱۹۳۲۲:۳۰:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۲۶
صد درصد یا سیصد درصد؟
ناشناس۵۹۹۸۰۷۱۷:۲۳:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۲۷
اینکه میگن خدا گر ز حکمت ببندد دری ز رحمت گذاشید در دیگری همینه واقعا ما اگر چه اقتصاد خوانده‌ی درست و حسابی نداریم ولی بحمدلله تا دلت بخواد ریاضی دان داریم
رامین۵۹۹۲۱۴۲۲:۵۷:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۲۶
آقای توکلی پول ملی 400 درصد افت ارزش داشت نه 100 درصد
معین۵۹۹۲۲۴۲۳:۰۵:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۲۶
به نظرم اگه از ۱۰۰۰ تومان ۱۰۰ درصدش کم بشه میشه صفر.یعنی الان پول ما هیچی نمی ارزه؟
آقای اقتصاد۶۰۰۱۹۷۰۹:۰۶:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۲۸
آقای دکتر چنانچه کالایی 100درصد ارزشش را از دست بدهد یعنی کاملا بی ارزش شده و قیمت صفر خواهد داشت مثل بادکنک ترکیده شده. قطعا منظور ایشان کاهش ارزش پول بوده که در اینجا باید می فرمودند ریال در قابل ارزهای خرجی حدود 70درصد ارزش خود را از دست داد.
بورامینی۵۹۹۲۴۴۲۳:۲۰:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۶
در تاریخ بانزدهم فرور دین 97 قبل از شروع تحریمها دریکی از جراید نوشتم ایرادی که به برنامه توسعه اقتصادی مبتنی بر تولید ملی با ارزش افزوده بالا ونیز بهره مندی تمامی سطوح درامدی جامعه وارد می شود با اجرای دقیق شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی از سوی اقشار جامعه ومسولان محترم همزمان ودر دوره گذار معطوف بر نظرات اتاق های صنفی وبراساس چهار مولفه کیفیت بهره وری قابلیت واعتبار سنجی وتحت نظارت دقیق بانکها وصنایع برطرف خواهد شد واشکالات احتمالی تحت بوشش قرار میگیرد
بورامینی۵۹۹۲۵۳۲۳:۳۳:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۲۶
در تاریخ دوم اردیبهشت همان سال 97 نوشتم همدان بعنوان بایتخت گردشگری اسیا در سال 2018 میزبان اجلاس دوره ای سازمان جهانی گردشگری با 500 عضو از 150 کشور جهان واجلاس وزرای گردشگری 34 کشور اسیایی دو رویداد مهم وتکرار نشدنی در سطح ملی وفراملی است وبه باور مسولان استانی استعداد معرفی وبرند سازی ظرفیت ها ومقاصد گردشگری نه تنها همدان بلکه ایران را در سطح جهانی دارد وبه نظر می رسد هر میزان هزینه کرد زمینه ساز اشتغال وارزش افزوده بایدار وزود بازده است وخیلی مطالب در با همین سیاق سالها قبل از ان سال وماه ها بعد از ان تا کنون
ناشناس۵۹۹۲۶۶۲۳:۴۹:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۶
وقتی دلار ۱۰۰ درصد گران شده یعنی پول ملی ما ۵۰ درصد ارزان شده نه ۱۰۰ درصد! اگر پول ملی ما ۱۰۰ درصد ارزان شده باشد یعنی ارزش آن ۰ شده است!
ناشناس۵۹۹۳۰۳۰۱:۰۰:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۲۷
با زبان سرخ هر کاری عملی است اما در عمل همه مانده اید..
ناشناس۵۹۹۴۲۳۰۹:۰۹:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۷
با این توصیف چرا دولت و مجلس به فکر درامد کارمندان و کارگران و....نیست تورم شده 200درصد اما حقوق ها ثابت مونده کی قراره ترمیم حقوقی که اقای روحانی قولش را داده عملی شود؟؟؟
ناشناس۵۹۹۵۱۲۱۱:۳۵:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۷
این دولت ، سالخورده ترین، امنیتی ترین، پر حرف و پرتوقع ترین، بیکارترین و پولدارترین!! و اشرافیترین دولت تاریخ ایران است... لذا انتظار کار کردن نیست، ولی انتظار حرف درمانی روحانی هست.
ناشناس۶۰۰۰۹۸۰۵:۴۱:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۲۸
اعتبار و زندگی مردم و فعالان اقتصادی داره به خطر جدی می افته با این اوضاع
بهنام۶۰۰۱۷۰۰۸:۳۸:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۸
جناب توکلی همه اینهایی که شما بیان کردید آقایان جز خیانت به این مردم و مملکت کاری دیگری نکردند.

پربحث‌های امروز

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. واکنش کره جنوبی به آزمایش یک سلاح جدید در کره شمالی

 15. برای ترمیم ورزشگاه آزادی ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است

 16. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 17. «نوبخت» در حزب اعتدال و توسعه ابقا شد

 18. اکبر میثاقیان سرمربی تیم فوتبال خونه‌به‌خونه شد

 19. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 20. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 21. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 22. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 23. ۵ استان ایران نیاز به خون دارند

 24. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 25. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

 9. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 10. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 11. همدردی ایران با مردم آمریکا

 12. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 13. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 14. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 15. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 16. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 17. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 18. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 19. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 20. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 21. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 22. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 23. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 24. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 25. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

 3. همدردی ایران با مردم آمریکا

 4. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 5. طی پیامی؛ روحانی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی راتسلیت گفت

 6. سرلشکر موسوی: رژیم صهیونیستی از دسترسی جبهه مقاومت به مناطق اشغالی هراسناک است

 7. سردار شریف: اطلاعات آزادی مرزبانان را طرف پاکستانی داده است

 8. پوتین: با ترامپ درباره ایران صحبت کردم

 9. امیرآبادی: در زمینه برخورد با فساد با هیچکسی رودربایستی نداریم

 10. نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ظریف

 11. حسین شریعتمداری خطاب به ظریف: چرا خودتان به دست دشمن بهانه می‌دهید؟!

 12. روحانی با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

 13. سرلشگر جعفری: پنج نفر از مرزبانان میرجاوه آزاد شدند

 14. کیهان: چرا 3 کشور اروپایی عضو برجام میزبانی کانال مبادلات مالی را نمی‌پذیرند؟

 15. گمانه زنی ها درباره تغییرات جدید در کابینه/ احتمال تغییر آرایش دولت چقدر است؟

 16. کره‌جنوبی روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌تواند از ایران خریداری کند

 17. ایران هیچ تعهدی برای افشا اطلاعات بانکی خود به وزارت خزانه داری آمریکا نداده است

 18. شایعه فروش نفت در برابر غذا صحت ندارد

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. سوت و کف به افتخار ظریف

 4. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 7. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 8. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 9. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 10. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 11. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 12. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 13. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 14. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 15. آقایان! عذرخواهی کنید

 16. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 17. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 18. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 19. تاملی بر یک مصاحبه

 20. امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

 21. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 22. ظریف به مجلس احضار شد

 23. جهانگیری: راهکارهایی برای کاهش فشار اقتصادی و آثار تحریم داریم

 24. پسر "علی مطهری" پُست گرفت

 25. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

آخرین عناوین