قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

گروه سیاسی الف،   3970721199 ۲۹ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

با ابلاغ قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان انتظار می رود تحولی جدی در راستای ورود نیروهای جوان و نخبه به ساختار اجرایی و اداری کشور ایجاد شود؛ البته شرط تحقق چنین مسئله‌ای توجه به قابلیت‌ها و پتانسیل نیروهای کارآمد فارغ از هر گونه ارتباط باندی، سیاسی و خانوادگی است.

به گزارش الف، رییس جمهور قانون اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را در تاریخ ۳۱ شهریور ماه به سازمان امور اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

دقت در جزئیات قانون، تائید کننده این نکته است که هیچ ابهام و نقطه تاریکی در آن وجود ندارد و مجلس شورای اسلامی به صراحت افرادی که از این قانون مستثنی می شوند را بیان کرده است. شمولیت قانون بر مدیران دستگاه‌های اجرایی و نهادهایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، تاکید شده است.

بر این اساس، به‌ کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، ممنوع است.

ماده (۵) قانون خدمات کشوری به تعریف دستگاه‌های اجرایی اقدام کرده که بر اساس آن دستگاه اجرایی شامل «کلیه وزارتخانه‌ها‌، موسسات دولتی‌، موسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی‌، شرکت‌های دولتی و کلیه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانک‌ها و بیمه‌های دولتی » می‌شوند.

بر اساس قانون صرفاً مقامات مذکور در ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری (شامل روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور، استانداران و سفراء و  معاونین وزراء) و همترازان آنها و ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان هفتاد درصد (۷۰درصد) و بالاتر، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری از شمول این قانون مستثنی می‌ باشند.

همچنین به‌ کارگیری استانداران و سفراء و معاونین وزراء و همترازان آنها پس از بازنشستگی یا بازخریدی، در دستگاه های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، ممنوع می‌باشد.

اما با وجود شفافیت قانون، از زمانی که اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت حرف و حدیث های درباره این قانون به طور بی سابقه ای افزایش یافت. البته انتظار می رفت با تصویب، تائید و ابلاغ قانون تمامی مدیران به آن تمکین نمایند، اما هر روز اخباری در رسانه‌ها و عرصه سیاسی منتشر می‌شود که نشان دهنده مقاومت‌هایی در مقابل اجرای این قانون است.

در این راستا از همان لحظه ابتدایی ابلاغ این قانون، زمزمه‌هایی از تلاش برخی مدیران برای دور زدن قانون شروع شد. در پاسخ به این اقدامات، نمایندگان مجلس شورای اسلامی چند روز پس از تصویب این قانون نامه‌ای به سران قوا فرستادند و بر اجرای کامل قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشسته‌ها خبر دادند.

اما قضیه به همین جا ختم نشد و در روزهای گذشته نیز اخبار دیگری از این دست منتشر شد. در این خصوص یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رشوه ۶۰۰میلیونی یک از معاونان برای دور زدن این قانون خبر داده است.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس ۱۷مهرماه در نشست بررسی دایره شمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان گفت: یکی از معاونین وزرا ۶۰۰ میلیون به یک صندوق تامین اجتماعی داده تا سوابق خدمتی اش را حذف کند، ولی با پاک کردن یک صندوق درست شدنی نیست و این‌ها قابل ردیابی است.

قاضی زاده هاشمی تاکید می‌کند: متاسفانه خیلی دنبال راه‌های دور زدن یا فرار از اجرای قانون هستند و ما روزانه شاهد راه‌های نوینی برای خلاص شدن از قانون هستیم، ولی دستگاه‌های اجرایی و مجلس بر اجرای آن نظارت دقیق خواهد کرد.

این نماینده مجلس البته خبر داد: جلسات کمیسیون پزشکی بنیاد شهید برای چند ماهی به تعویق افتاده که بدون شک این امر نکته مثبتی در روند اجرای بهتر این قانون است.

شورای شهر و معضل دوباره انتخاب شهردار تهران

از زمانی که قانون اصلاحیه منع بکارگیری بازنشستگان ابلاغ شده، شورای شهر تهران در پی این بوده تا با وجود شفافیت قانون در این باره از طریق وزارت کشور بار دیگر استفساریه‌ای را به مجلس بفرستد تا نمایندگان بار دیگر دامنه مشولیت این قانون را تفسیر کنند؛ در‌‌ حالی‌که قانون به صراحت تاکید دارد در دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده(۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، بکارگیری بازنشستگان ممنوع است.

بر این اساس تا ۲۶ آبان شهردار تهران فرصت دارد تا منصب خود را ترک کند؛ اما اختلافات بین جریانات و گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب حاضر در شورا می‌تواند دوباره به امری چالش برانگیز در انتخاب شهردار تبدیل شود. فراموش نشود هنگام انتخاب افشانی، درگیری جدی بین اتحاد ملت و کارگزاران بوجود آمد و در نهایت این حزب اعتماد ملی بود که توانست گزینه خود را به کرسی شهرداری تهران برساند.

نکته جالب این است که سیدفرید موسوی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی قبلاً با اشاره به اینکه افشانی مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود، گفته بود: در زمان انتخاب شهردار جدید در اردیبهشت ماه به دوستان اصلاح طلب شورای شهر درباره انتخاب مدیر بازنشسته هشدار داده بودند.

وی عنوان کرده بود که در همان زمان به اعضای شورای شهر اعلام شده بود قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری در مجلس در حال اصلاح است.

روزنامه شرق در تاریخ ۱۰ شهریور در گزارشی در این باره می نویسد:... شورای شهر تهران با رفتن افشانی برای سومین بار شرایطی زمان‌بر و هزینه‌بر و پرحاشیه را دوباره شروع کند. انتخاب شهردار که حتما با خود پروسه تغییرات مدیریتی زیرمجموعه را به همراه دارد، شهرداری را دچار مشکلات عدیده خواهد کرد. شورای شهر تهران که اشتباهی قابل توجه در انتخاب افشانی با وجود اطلاع از در دست بررسی‌بودن این قانون داشته، حالا تلاش می‌کند انتخاب خود را با تلاش فراوان نگه دارد و این قاعده حمایت از انتخاب شوراست و نوعی آبروداری که هر شورایی باید برای حفظ آبرو در انتخاب خود تا لحظه آخر داشته باشد.

همان طور که گفته شد قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان درباره دایره شمولیت آن صراحت دارد و به نظر می رسد شورای شهر تهران ناگزیر از انتخاب شهرداری جدید برای پایتخت است. هر چند اصلاح‌طلبان احتمالاً دوباره سناریوی دو قطبی سازی، مقصر نشان دادن رقیب برای جلوگیری از خدمت شورا به مردم! و قهرمان جلوه دادن شهردار تهران را پیگیری می‌کنند (این سناریویی است که از آغاز شورای شهر تهران در دوره پنجم در دستور کار بوده) ناچار به تمکین از قانون خواهند شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۴۲۸۴۰۸:۳۳:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
خود قانون کلی استثنا داره چرا؟ مگه خون اونها رنگین تره قانون باید واسه همه مردم یکی باشه هر چی می‌کشیم از دست این افراده
ناشناس۵۹۴۳۶۷۰۹:۲۱:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در شرکت گاز و نفت صندلی نرم و امکانات بالفعل و بالقوه به برخی مدیران مشمول قانون بازنشستگی چسبیده و قصد رفتن ندارند
ناشناس۵۹۴۵۰۱۱۱:۰۹:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۲۳
این یکی روخوب اومدی بیا وببین نیروهای بازنشسته شرکت نفت در جنوب برای خدمت به اقتصاد کشور شبها روی صندلی محل کار میخوابند.
ناشناس۵۹۵۴۶۳۲۳:۱۱:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دولت اشرافی ، حتی برای نوه و نتیجه های خودش هم نقشه کشیده!!!! اما مدعیان همیشه غافلند از اینکه : وَ مَکَرو مَکَرَالله وَاللهُ خَیرُالماکِرین
ناشناس۵۹۴۲۸۵۰۸:۳۳:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
همین مدیران نخبه وضع مملکت را به این روز انداختند، بگذارید غیر نخبه ها بیایند مطمئن باشید اوضاع درست میشود
ناشناس۵۹۴۷۲۶۱۳:۱۸:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
و البته غیر دزد
محمد۵۹۴۲۸۸۰۸:۳۶:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در تمام دنیا مدیران بر اساس تخصص و توانمندی انتخاب و تلاش می کنند با رعایت قوانین موجود حداکثر بهره وری را داشته باشند. چون حقوق عالی می گیرند و باید خوب کار کنند تا مدیر باقی بمانند. در ایران تا چند وقت قبل داشتن تخصص مهم نبود تعهد می خواستند و الان هم داشتن تعهد هم لزومی ندارد چون با باندبازی و پارتی بازی و آقازادگی مدیر می شوی، قرار هم نیست مطابق قانون کار کنی چون به کسی پاسخگو نیستی ، خوب هم نمی خواهد کار کنی چون روی کارآمدنتان بر اساس تکلیف است نه تخصص.
ناشناس۵۹۴۹۲۳۱۵:۱۳:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
تز اغلب مدیران کشور این شده که اگه ما ندزدیم دیگران می دزدند پس ما می دزدیم تا دیگران ندزدند و فکر نکنند که زرنگند و زرنگتر از انها هن هست این دور و تسلسل باطل فراگیر شده
mostafa.kamali95@yahoo.com۵۹۴۳۱۳۰۸:۵۱:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۲۳
مدیران بانک تجارت که سال ها می باشد در انجا لانه کرده اند بواسطه روابط جای خود را در بانک های صد درصد خصوص دیگر رزرو کرده اند لطفا برای این معضل هم فکری بیندیشیدزیرا هدف قانون گذار این بوده که نیروی های سالم و جوان مدیریت ها را بدست بگیرند
ناشناس۵۹۵۰۰۱۱۶:۱۱:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
وقتی مدیران لونه به لونه و پیله به پیله میشن دردی دوا نمیشه
ناشناس۵۹۴۳۸۴۰۹:۳۵:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
نیروهای سالم و جوان اگر وابسته به قدرت نباشند یا ژن خوب نداشته باشند یا داماد و عروس ما بهتران نباشند مدیر که سهله، کارمند که هیچی، آبدارچی اداره هم نخواهند شد. مردم دلشان به کی ها و به چی ها خوش است؟
ناشناس۵۹۴۳۸۹۰۹:۴۳:۴۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
من که چشمم اب نمیخوره شدم مث اون شخصیت کارتون گالیور میدونم اتفاق خاصی نمیفته
ناشناس۵۹۴۳۹۸۰۹:۴۸:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در طی چند دهه گذشته مشخص شده است که مالکان و صاحبان اصلی کشور همین مسئولان و مدیرانی میباشند که زندگی خود را وقف مردم کرده اند و ملت ایران هم رعیت آنها هستند ،.
ناشناس۵۹۴۴۱۱۰۹:۵۵:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
آب راکد, میگندد.
ناشناس۵۹۴۵۱۴۱۱:۱۸:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۳
بهترین موقعیت برای انتقال منصب مدیران عزیز خادمان ملت به فرزندان دلبندشان که همانا انها چون پدران و مادرانشان خدوم ملت خواهند بود ... خدا ممنون از این همه نعمت
ناشناس۵۹۴۵۲۶۱۱:۲۴:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
باید افرادی که تلاش برای ماندن دارند شناسایی و جریمه ای کلان برای ضد قانون عمل کردنشان تخصیص داده بشه.تلاش بیشتر جریمه بیشتر
ر-ر۵۹۴۵۶۳۱۱:۴۸:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
آیا مردم و مسئولین انتظار دارند که با اجرای این قانون معجزه ای در کشور رخ بدهد. قانونی که چند ماه است مردم و مسئولین را سرکار گذاشته است و معلوم است که هیچ خروجی مثبتی نخواهد داشت زیرا فقط در ایران است که ما معیارهای غیر علمی برای انتخاب مدیران را داریم روزی سن و سال روزی جنسیت و روزی منطقه جغرافیای و روزی ..... بهتر است به جای این مباحث بی نتیجه کاری کنیم تا در این کشور شایسته سالاری باشد و آنزمان دیگر مهم نباشد که این شخص پیر است و جوان است زن یامرد، بومی یا غیر بومی و.....
ناشناس۵۹۵۷۱۸۰۹:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۴
ما تاکنون این دیدگاه را رعایت کردیم که نتیجه الان اینی است که میبینی، برخی مسئولین الان که بر مسند نشسته اند فکر میکنند از طریق شایسته سالاری انتخاب شدند.
ناشناس۵۹۴۸۱۶۱۴:۰۰:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
این قانون تبصره و دور زدن زیاد داره پس نمی تواند مفید برای مردم و کشور باشد. در ثانی ضمانت اجرائی ندارد
ناشناس۵۹۴۸۳۰۱۴:۰۸:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
اگر مدیران سالم، نخبه و دلسوز داشتیم، وضع مملکت اینگونه نبود. برخی مدیران کنونی بی کفایت و نا لایق هستند.
ف.خ۵۹۴۸۴۸۱۴:۲۰:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
مخالف این قانون هستم. افراد بی تجربه و تازه کار در دولت قبل زیاد بودند ولی توانایی خاصی از خود نشان ندادند. دولت و حکومت جای آزمون و خطا نیست.
ناشناس۵۹۵۳۵۸۲۱:۱۹:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
یعنی بعضی ها تا دم مرگ مشغول کار باشند و جوانها همچنان بیکار ؟؟
ناشناس۵۹۴۹۴۱۱۵:۲۸:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دیروز وزیر جهاد کشاورزی برای دور زدن قانون فردی که سابقه 34 سال و 11 ماه خدمت دارد و باید یکماه دیگر بازنشسته گردد مجددا برای دو سال دیگر در سمت مدیرعاملی شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی ابقا کرد
نوري۵۹۴۹۷۱۱۵:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در وزارت علوم دفتر شخص وزیر چندبار کارشناس (لیسانس ) باز نشسته مشغول بکار هستند و حاضر به کنار رفتن هم نیستند
ناشناس۵۹۴۹۹۴۱۶:۰۵:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
فعلا که یک بازنشسته همین هفته پیش مدیرعامل فولاد مبارکه شده
ناشناس۵۹۵۰۰۴۱۶:۱۲:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
مدیرانی نه اشتیاقی به خدمت برای ملت و کشور دارند نه حتی خود را از این ملت وکشور می دانند. چون تلاش ان ها برای سر کار ماندن فساد اداری ودزدی های کلان است.
جلال۵۹۵۱۹۶۱۸:۵۶:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
والله اگر الان من بازنشسته کنند با سر میدوم ... اینها چنان رانتی دارند که حاضر به کوتاه امدن نیستند .... اینها همان هستند که اگر امام زمان ظهور کند حاضر به ترک مسند نیستند
مهر ابادی۵۹۵۵۷۰۰۷:۰۵:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۴
متاسفانه عده ای که لقمه چرب و نرم پیدا کرده اند به انحای مختلف سعی دارند خود را از این قانون مستسنی کنند. و در این مسیر به هر جایی متمسک میشوند. ازجمله انها مدیران شستا ست که محکم به میزهای خود چسبیده اند. در هر حال از حقوقهای 30 و 40 میلیونی که از جیب گارگران مستضعف خارج مشود و مزایای چشمگیر سخت مشکل است.
ناشناس۵۹۵۶۲۳۰۸:۱۴:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۴
در این طرح فقط کارشناسان با تجربه که کارشان به نحوی انتقال تجربه هست از کار برکنار میشوند و مدیران رابطه ای مجددا از پنجره وارد میشوند

پربحث‌های امروز

 1. علی کریمی در مراسم سالگرد ناصر حجازی/ عکس  

 2. احتمال رگبار بهاری در برخی استان‌ها/ افزایش دما در کشور

 3. شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

 4. ظریف با وزیر خارجه پاکستان دیدار و گفتگو کرد

 5. نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

 6. مانع اصلی حضور تیام در استقلال چیست؟/ زمان انتخاب سرمربی خارجی مشخص شد

 7. افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۶۰ خط پایتخت بین ۵ تا ۱۰ درصد

 8. همتی: ارز نیمایی حذف نمی‌شود/ فعالیت بازار متشکل ارزی در مرحله پایلوت قرار دارد

 9. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 10. نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور درباره عدم تشکیل جلسات شورا

 11. مارچلو لیپی دوباره سرمربی تیم ملی فوتبال چین شد

 12. ترامپ: شاید درباره هوآوی با چین توافق کردیم

 13. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند/

 14. خسارات طوفان در آمریکا  

 15. یورش وحشیانه صهیونیست‌ها به کرانه باختری

 16. اهتزار پرچم 20 متری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس

 17. پلوسی خواستار وساطت خانواده ترامپ در حل اختلاف با دموکرات‌ها شد

 18. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 19. ساختمان های کره شمالی‎  

 20. زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است

 21. ۶۰ ماهواره اینترنتی بالاخره به مدار زمین رفتند

 22. پیش‌بینی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای تأمین کالای ضروری مردم در مجلس

 23. کشف دو جمجمه انسان در دربند

 24. آمریکا ۱۷ اتهام تازه‌ را علیه آسانژ به دادگاه ارائه کرد

 25. هشدار وزارت بهداشت؛ پرتوهای خورشید را جدی بگیرید

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های اخیر

 1. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 2. نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور درباره عدم تشکیل جلسات شورا

 3. اهتزار پرچم 20 متری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس

 4. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 5. زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است

 6. انتقاد مطهری از یک رویه غلط در برابر تذکرات رهبری

 7. نوای آزادی خرمشهر در گوش زمان ماندگار شد

 8. ظریف: منطقه شرایط بسیار دشواری را می‌گذراند

 9. فتح‌الفتوح امروز در «رونق توليد» است/ دولت از بی‌خيالی خارج شود

 10. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به هیچ وجه مذاکره‌ با آمریکا در کار نخواهد بود

 11. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 12. روحانی: ملت ایران بار دیگر دشمنان را در جنگ اقتصادی پشیمان خواهد کرد

 13. روحانی از برگزیدگان دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثار تقدیر کرد

 14. آیت الله جنتی: آمریکا دست به حماقت جنگ با ایران نمی‌زند

 15. بازخواني دفتر برجام

 16. حدادعادل: اول از همه دولت باید امر به معروف شود

 17. امام جمعه اصفهان: قضات بر روی یک شمشیر دولبه حرکت می‌کنند

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 2. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 3. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 4. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 5. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 6. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 7. روحانی: ملت ایران بار دیگر دشمنان را در جنگ اقتصادی پشیمان خواهد کرد

 8. روحانی از برگزیدگان دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثار تقدیر کرد

 9. آیت الله جنتی: آمریکا دست به حماقت جنگ با ایران نمی‌زند

 10. بازخواني دفتر برجام

 11. حدادعادل: اول از همه دولت باید امر به معروف شود

 12. امام جمعه اصفهان: قضات بر روی یک شمشیر دولبه حرکت می‌کنند

 13. عارف: باید انگیزه های ارزشی را در جامعه پررنگ کنیم

 14. صوفی: اظهارات روحانی برای «اختیار ویژه» توجیه ضعف‌های خودش است

 15. ظریف: چابهار می تواند به امنیت و ثبات در افغانستان، پاکستان و ایران کمک زیادی کند

 16. دادگاه به متهمان پرونده شرکت پدیده مهلت داد

 17. چراغ طبقه هشتم ساختمان کوثر تا ۱۴۰۰ خاموش می‌ماند؟

 18. دلیل سفر غیرمنتظره دیپلمات‌ها به ایران

 19. حاشیه های افطاری رئیس جمهور با فعالان اقتصادی

 20. روزنامه اصلاح طلب: حکم شهردار برای استاندار معزول بی اعتبار کردن دولت بود

 21. زمان نشست خبری روحانی با اصحاب رسانه

 22. دریادار فدوی:‌ آمریکا با همه دشمنی‌اش، جرأت نکرده تیری به سوی ایران شلیک کند

 23. نظر عارف درباره رقابت با لاریجانی

 24. عمان: هرگونه نزاع میان آمریکا و ایران برای کل منطقه خطرناک است

 25. حماسه دوم خرداد

پربحث‌های هفته

 1. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 2. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 3. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 4. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 5. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 6. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 7. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 8. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 9. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 10. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 11. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 12. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 13. دولت فعّال يا قوّال

 14. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 15. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

 16. دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

 17. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 18. رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

 19. نظر زیباکلام درباره حمایت مردم از نظام/ اصولگرایان مجلس بر سر دوراهی: لاریجانی یا عارف؟/ انتقاد روزنامه اصلاح طلب از عباس عبدی

 20. آیت‌الله علم‌الهدی: افزایش قیمت خرما هم مربوط به آمریکاست؟

 21. شورای عالی انقلاب فرهنگی در بن بست

 22. ضرغامی: جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی به دلیل لج‌بازی برگزار نمی‌شود/ ماجرای تذکر به روحانی

 23. فتاح: حسرت تلفن زدن به دل ترامپ خواهد ماند/ ما تحت فشار هستیم اما آنها بیشتر تحت فشار هستند

 24. استیضاح زنگنه کلید خورد + متن طرح

 25. آقای روحانی، پست گرفتن آقازاده‌ها در دولت شما به راه افتاد

آخرین عناوین