قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

گروه سیاسی الف،   3970721199 ۲۹ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

با ابلاغ قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان انتظار می رود تحولی جدی در راستای ورود نیروهای جوان و نخبه به ساختار اجرایی و اداری کشور ایجاد شود؛ البته شرط تحقق چنین مسئله‌ای توجه به قابلیت‌ها و پتانسیل نیروهای کارآمد فارغ از هر گونه ارتباط باندی، سیاسی و خانوادگی است.

به گزارش الف، رییس جمهور قانون اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را در تاریخ ۳۱ شهریور ماه به سازمان امور اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

دقت در جزئیات قانون، تائید کننده این نکته است که هیچ ابهام و نقطه تاریکی در آن وجود ندارد و مجلس شورای اسلامی به صراحت افرادی که از این قانون مستثنی می شوند را بیان کرده است. شمولیت قانون بر مدیران دستگاه‌های اجرایی و نهادهایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، تاکید شده است.

بر این اساس، به‌ کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، ممنوع است.

ماده (۵) قانون خدمات کشوری به تعریف دستگاه‌های اجرایی اقدام کرده که بر اساس آن دستگاه اجرایی شامل «کلیه وزارتخانه‌ها‌، موسسات دولتی‌، موسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی‌، شرکت‌های دولتی و کلیه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانک‌ها و بیمه‌های دولتی » می‌شوند.

بر اساس قانون صرفاً مقامات مذکور در ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری (شامل روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور، استانداران و سفراء و  معاونین وزراء) و همترازان آنها و ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان هفتاد درصد (۷۰درصد) و بالاتر، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری از شمول این قانون مستثنی می‌ باشند.

همچنین به‌ کارگیری استانداران و سفراء و معاونین وزراء و همترازان آنها پس از بازنشستگی یا بازخریدی، در دستگاه های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، ممنوع می‌باشد.

اما با وجود شفافیت قانون، از زمانی که اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت حرف و حدیث های درباره این قانون به طور بی سابقه ای افزایش یافت. البته انتظار می رفت با تصویب، تائید و ابلاغ قانون تمامی مدیران به آن تمکین نمایند، اما هر روز اخباری در رسانه‌ها و عرصه سیاسی منتشر می‌شود که نشان دهنده مقاومت‌هایی در مقابل اجرای این قانون است.

در این راستا از همان لحظه ابتدایی ابلاغ این قانون، زمزمه‌هایی از تلاش برخی مدیران برای دور زدن قانون شروع شد. در پاسخ به این اقدامات، نمایندگان مجلس شورای اسلامی چند روز پس از تصویب این قانون نامه‌ای به سران قوا فرستادند و بر اجرای کامل قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشسته‌ها خبر دادند.

اما قضیه به همین جا ختم نشد و در روزهای گذشته نیز اخبار دیگری از این دست منتشر شد. در این خصوص یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رشوه ۶۰۰میلیونی یک از معاونان برای دور زدن این قانون خبر داده است.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس ۱۷مهرماه در نشست بررسی دایره شمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان گفت: یکی از معاونین وزرا ۶۰۰ میلیون به یک صندوق تامین اجتماعی داده تا سوابق خدمتی اش را حذف کند، ولی با پاک کردن یک صندوق درست شدنی نیست و این‌ها قابل ردیابی است.

قاضی زاده هاشمی تاکید می‌کند: متاسفانه خیلی دنبال راه‌های دور زدن یا فرار از اجرای قانون هستند و ما روزانه شاهد راه‌های نوینی برای خلاص شدن از قانون هستیم، ولی دستگاه‌های اجرایی و مجلس بر اجرای آن نظارت دقیق خواهد کرد.

این نماینده مجلس البته خبر داد: جلسات کمیسیون پزشکی بنیاد شهید برای چند ماهی به تعویق افتاده که بدون شک این امر نکته مثبتی در روند اجرای بهتر این قانون است.

شورای شهر و معضل دوباره انتخاب شهردار تهران

از زمانی که قانون اصلاحیه منع بکارگیری بازنشستگان ابلاغ شده، شورای شهر تهران در پی این بوده تا با وجود شفافیت قانون در این باره از طریق وزارت کشور بار دیگر استفساریه‌ای را به مجلس بفرستد تا نمایندگان بار دیگر دامنه مشولیت این قانون را تفسیر کنند؛ در‌‌ حالی‌که قانون به صراحت تاکید دارد در دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده(۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، بکارگیری بازنشستگان ممنوع است.

بر این اساس تا ۲۶ آبان شهردار تهران فرصت دارد تا منصب خود را ترک کند؛ اما اختلافات بین جریانات و گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب حاضر در شورا می‌تواند دوباره به امری چالش برانگیز در انتخاب شهردار تبدیل شود. فراموش نشود هنگام انتخاب افشانی، درگیری جدی بین اتحاد ملت و کارگزاران بوجود آمد و در نهایت این حزب اعتماد ملی بود که توانست گزینه خود را به کرسی شهرداری تهران برساند.

نکته جالب این است که سیدفرید موسوی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی قبلاً با اشاره به اینکه افشانی مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود، گفته بود: در زمان انتخاب شهردار جدید در اردیبهشت ماه به دوستان اصلاح طلب شورای شهر درباره انتخاب مدیر بازنشسته هشدار داده بودند.

وی عنوان کرده بود که در همان زمان به اعضای شورای شهر اعلام شده بود قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری در مجلس در حال اصلاح است.

روزنامه شرق در تاریخ ۱۰ شهریور در گزارشی در این باره می نویسد:... شورای شهر تهران با رفتن افشانی برای سومین بار شرایطی زمان‌بر و هزینه‌بر و پرحاشیه را دوباره شروع کند. انتخاب شهردار که حتما با خود پروسه تغییرات مدیریتی زیرمجموعه را به همراه دارد، شهرداری را دچار مشکلات عدیده خواهد کرد. شورای شهر تهران که اشتباهی قابل توجه در انتخاب افشانی با وجود اطلاع از در دست بررسی‌بودن این قانون داشته، حالا تلاش می‌کند انتخاب خود را با تلاش فراوان نگه دارد و این قاعده حمایت از انتخاب شوراست و نوعی آبروداری که هر شورایی باید برای حفظ آبرو در انتخاب خود تا لحظه آخر داشته باشد.

همان طور که گفته شد قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان درباره دایره شمولیت آن صراحت دارد و به نظر می رسد شورای شهر تهران ناگزیر از انتخاب شهرداری جدید برای پایتخت است. هر چند اصلاح‌طلبان احتمالاً دوباره سناریوی دو قطبی سازی، مقصر نشان دادن رقیب برای جلوگیری از خدمت شورا به مردم! و قهرمان جلوه دادن شهردار تهران را پیگیری می‌کنند (این سناریویی است که از آغاز شورای شهر تهران در دوره پنجم در دستور کار بوده) ناچار به تمکین از قانون خواهند شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۴۲۸۴۰۸:۳۳:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
خود قانون کلی استثنا داره چرا؟ مگه خون اونها رنگین تره قانون باید واسه همه مردم یکی باشه هر چی می‌کشیم از دست این افراده
ناشناس۵۹۴۳۶۷۰۹:۲۱:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در شرکت گاز و نفت صندلی نرم و امکانات بالفعل و بالقوه به برخی مدیران مشمول قانون بازنشستگی چسبیده و قصد رفتن ندارند
ناشناس۵۹۴۵۰۱۱۱:۰۹:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۲۳
این یکی روخوب اومدی بیا وببین نیروهای بازنشسته شرکت نفت در جنوب برای خدمت به اقتصاد کشور شبها روی صندلی محل کار میخوابند.
ناشناس۵۹۵۴۶۳۲۳:۱۱:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دولت اشرافی ، حتی برای نوه و نتیجه های خودش هم نقشه کشیده!!!! اما مدعیان همیشه غافلند از اینکه : وَ مَکَرو مَکَرَالله وَاللهُ خَیرُالماکِرین
ناشناس۵۹۴۲۸۵۰۸:۳۳:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
همین مدیران نخبه وضع مملکت را به این روز انداختند، بگذارید غیر نخبه ها بیایند مطمئن باشید اوضاع درست میشود
ناشناس۵۹۴۷۲۶۱۳:۱۸:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
و البته غیر دزد
محمد۵۹۴۲۸۸۰۸:۳۶:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در تمام دنیا مدیران بر اساس تخصص و توانمندی انتخاب و تلاش می کنند با رعایت قوانین موجود حداکثر بهره وری را داشته باشند. چون حقوق عالی می گیرند و باید خوب کار کنند تا مدیر باقی بمانند. در ایران تا چند وقت قبل داشتن تخصص مهم نبود تعهد می خواستند و الان هم داشتن تعهد هم لزومی ندارد چون با باندبازی و پارتی بازی و آقازادگی مدیر می شوی، قرار هم نیست مطابق قانون کار کنی چون به کسی پاسخگو نیستی ، خوب هم نمی خواهد کار کنی چون روی کارآمدنتان بر اساس تکلیف است نه تخصص.
ناشناس۵۹۴۹۲۳۱۵:۱۳:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
تز اغلب مدیران کشور این شده که اگه ما ندزدیم دیگران می دزدند پس ما می دزدیم تا دیگران ندزدند و فکر نکنند که زرنگند و زرنگتر از انها هن هست این دور و تسلسل باطل فراگیر شده
mostafa.kamali95@yahoo.com۵۹۴۳۱۳۰۸:۵۱:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۲۳
مدیران بانک تجارت که سال ها می باشد در انجا لانه کرده اند بواسطه روابط جای خود را در بانک های صد درصد خصوص دیگر رزرو کرده اند لطفا برای این معضل هم فکری بیندیشیدزیرا هدف قانون گذار این بوده که نیروی های سالم و جوان مدیریت ها را بدست بگیرند
ناشناس۵۹۵۰۰۱۱۶:۱۱:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
وقتی مدیران لونه به لونه و پیله به پیله میشن دردی دوا نمیشه
ناشناس۵۹۴۳۸۴۰۹:۳۵:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
نیروهای سالم و جوان اگر وابسته به قدرت نباشند یا ژن خوب نداشته باشند یا داماد و عروس ما بهتران نباشند مدیر که سهله، کارمند که هیچی، آبدارچی اداره هم نخواهند شد. مردم دلشان به کی ها و به چی ها خوش است؟
ناشناس۵۹۴۳۸۹۰۹:۴۳:۴۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
من که چشمم اب نمیخوره شدم مث اون شخصیت کارتون گالیور میدونم اتفاق خاصی نمیفته
ناشناس۵۹۴۳۹۸۰۹:۴۸:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در طی چند دهه گذشته مشخص شده است که مالکان و صاحبان اصلی کشور همین مسئولان و مدیرانی میباشند که زندگی خود را وقف مردم کرده اند و ملت ایران هم رعیت آنها هستند ،.
ناشناس۵۹۴۴۱۱۰۹:۵۵:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
آب راکد, میگندد.
ناشناس۵۹۴۵۱۴۱۱:۱۸:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۳
بهترین موقعیت برای انتقال منصب مدیران عزیز خادمان ملت به فرزندان دلبندشان که همانا انها چون پدران و مادرانشان خدوم ملت خواهند بود ... خدا ممنون از این همه نعمت
ناشناس۵۹۴۵۲۶۱۱:۲۴:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
باید افرادی که تلاش برای ماندن دارند شناسایی و جریمه ای کلان برای ضد قانون عمل کردنشان تخصیص داده بشه.تلاش بیشتر جریمه بیشتر
ر-ر۵۹۴۵۶۳۱۱:۴۸:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
آیا مردم و مسئولین انتظار دارند که با اجرای این قانون معجزه ای در کشور رخ بدهد. قانونی که چند ماه است مردم و مسئولین را سرکار گذاشته است و معلوم است که هیچ خروجی مثبتی نخواهد داشت زیرا فقط در ایران است که ما معیارهای غیر علمی برای انتخاب مدیران را داریم روزی سن و سال روزی جنسیت و روزی منطقه جغرافیای و روزی ..... بهتر است به جای این مباحث بی نتیجه کاری کنیم تا در این کشور شایسته سالاری باشد و آنزمان دیگر مهم نباشد که این شخص پیر است و جوان است زن یامرد، بومی یا غیر بومی و.....
ناشناس۵۹۵۷۱۸۰۹:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۴
ما تاکنون این دیدگاه را رعایت کردیم که نتیجه الان اینی است که میبینی، برخی مسئولین الان که بر مسند نشسته اند فکر میکنند از طریق شایسته سالاری انتخاب شدند.
ناشناس۵۹۴۸۱۶۱۴:۰۰:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
این قانون تبصره و دور زدن زیاد داره پس نمی تواند مفید برای مردم و کشور باشد. در ثانی ضمانت اجرائی ندارد
ناشناس۵۹۴۸۳۰۱۴:۰۸:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
اگر مدیران سالم، نخبه و دلسوز داشتیم، وضع مملکت اینگونه نبود. برخی مدیران کنونی بی کفایت و نا لایق هستند.
ف.خ۵۹۴۸۴۸۱۴:۲۰:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
مخالف این قانون هستم. افراد بی تجربه و تازه کار در دولت قبل زیاد بودند ولی توانایی خاصی از خود نشان ندادند. دولت و حکومت جای آزمون و خطا نیست.
ناشناس۵۹۵۳۵۸۲۱:۱۹:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
یعنی بعضی ها تا دم مرگ مشغول کار باشند و جوانها همچنان بیکار ؟؟
ناشناس۵۹۴۹۴۱۱۵:۲۸:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دیروز وزیر جهاد کشاورزی برای دور زدن قانون فردی که سابقه 34 سال و 11 ماه خدمت دارد و باید یکماه دیگر بازنشسته گردد مجددا برای دو سال دیگر در سمت مدیرعاملی شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی ابقا کرد
نوري۵۹۴۹۷۱۱۵:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در وزارت علوم دفتر شخص وزیر چندبار کارشناس (لیسانس ) باز نشسته مشغول بکار هستند و حاضر به کنار رفتن هم نیستند
ناشناس۵۹۴۹۹۴۱۶:۰۵:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
فعلا که یک بازنشسته همین هفته پیش مدیرعامل فولاد مبارکه شده
ناشناس۵۹۵۰۰۴۱۶:۱۲:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
مدیرانی نه اشتیاقی به خدمت برای ملت و کشور دارند نه حتی خود را از این ملت وکشور می دانند. چون تلاش ان ها برای سر کار ماندن فساد اداری ودزدی های کلان است.
جلال۵۹۵۱۹۶۱۸:۵۶:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
والله اگر الان من بازنشسته کنند با سر میدوم ... اینها چنان رانتی دارند که حاضر به کوتاه امدن نیستند .... اینها همان هستند که اگر امام زمان ظهور کند حاضر به ترک مسند نیستند
مهر ابادی۵۹۵۵۷۰۰۷:۰۵:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۴
متاسفانه عده ای که لقمه چرب و نرم پیدا کرده اند به انحای مختلف سعی دارند خود را از این قانون مستسنی کنند. و در این مسیر به هر جایی متمسک میشوند. ازجمله انها مدیران شستا ست که محکم به میزهای خود چسبیده اند. در هر حال از حقوقهای 30 و 40 میلیونی که از جیب گارگران مستضعف خارج مشود و مزایای چشمگیر سخت مشکل است.
ناشناس۵۹۵۶۲۳۰۸:۱۴:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۴
در این طرح فقط کارشناسان با تجربه که کارشان به نحوی انتقال تجربه هست از کار برکنار میشوند و مدیران رابطه ای مجددا از پنجره وارد میشوند

پربحث‌های امروز

 1. کوه اژد‌ها کجاست؟

 2. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

 3. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 4. آشنایی با تیم عمان

 5. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 6. نقدینگی چطور هدایت می شود؟

 7. پلاسکو و عبرت های مدیریتی

 8. آخرین تمرین تیم ملی فوتبال ایران پیش از بازی مقابل عمان  

 9. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 10. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 11. سرقت مسلحانه در رشت  

 12. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 13. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 14. پایان عصر اپ‌های ۳۲ بیتی نزدیک است/ گوگل توسعه دهندگان اندروید را مجبور به ساخت نرم افزار‌های ۶۴ بیتی می‌کند!

 15. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 16. چرا کابوس قتل خاشقجی بن سلمان را رها نمی‌کند؟

 17. دولت برنامه گریز

 18. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 19. با بزرگترین هواپیمای جهان آشنا شوید  

 20. فرار از دست پلیس در شرایط سخت!  

 21. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 22. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 23. مهاجرانی: عمان گرسنه موفقیت است/ باید به تیم ملی آرامش بدهیم

 24. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 25. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 8. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 9. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 10. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 11. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 12. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 13. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 14. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 15. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 16. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 17. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 18. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 19. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 20. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 21. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 22. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 23. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 24. نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

 25. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 14. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 15. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 16. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 17. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 18. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 19. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 20. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 21. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. آن‌گاه که مرگ فرا رسد...  

پربحث‌های اخیر

 1. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 2. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 3. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 4. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 5. بیم ها و امیدهای SPV

 6. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 7. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 8. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 9. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 10. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 11. حاجی دلیگانی: راه ورود مستضعفان به مجلس را نبندید

 12. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 13. جهانگیری: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور‌های همسایه است

 14. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 15. تعطیلی بحث برانگیز ادارات دولتی در یک شهرستان

 16. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

 17. مراسم تشییع پیکر سردار احمد فضائلی صبح فردا برگزار می‌شود

 18. قاسمی: هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی ونزوئلا غیرسازنده است

 19. تشکیل بیش از 100 پرونده زمین خواری در کمیسیون اصل 90 مجلس

 20. شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی فراقوه ای است

 21. عطریانفر: جهانگیری به اندازه دولت یازدهم اختیارات دارد

 22. برخی آتش به اختیارها، آتش به فرمان‌اند  

 23. کدخدایی: شایسته گزینی، شفافیت و نظارت بر عملکرد نمایندگان به ارتقا جایگاه مجلس می‌انجامد

 24. کمال خرازی: شکست برجام، امنیت اروپا را نیز تحت الشعاع قرار خواهد داد/ اگر اروپایی‌ها نفوذی بر شرکت‌هایشان ندارند چرا با ایران مذاکره کردند؟

 25. رئیس‌جمهور ۲ قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

پربحث‌های دیروز

 1. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 2. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 3. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 4. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 5. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 6. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 7. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 8. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 9. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 10. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 11. سعید مرتضوی کجاست؟ نجف یا زندان؟

 12. واکنش مهدی چمران به اظهارات اخیر موسوی خوئینی‌ها علیه شهید چمران و امام موسی صدر

 13. مجید توکلی مجرم امنیتی در جلسه شورای شهر چه می‌کند!

 14. توضیحات رئیسی درباره وضعیت شرکت‌های زیان‌ده آستان قدس  

 15. ناگفته‌های میرسلیم از آخرین جلسه با مرحوم هاشمی در روز آخر حیات/ نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود

 16. آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

 17. بیم ها و امیدهای SPV

 18. سرلشکر رحیم صفوی درگذشت احمد فضائلی را تسلیت گفت

 19. احمد توکلی: برای بررسی «پالرمو» جلسه فوق‌العاده تشکیل خواهد شد

 20. حاجی دلیگانی: راه ورود مستضعفان به مجلس را نبندید

 21. اطلاعیه‌ وزارت کشور: دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین نداریم

 22. جهانگیری: ایران خواهان روابط صمیمانه و دوستانه با همه کشور‌های همسایه است

 23. نوباوه: برخورد آمریکا با یک خبرنگار، نشانه موفقیت آرمان ماست

 24. تعطیلی بحث برانگیز ادارات دولتی در یک شهرستان

 25. نماینده مجلس: بعضی‌ها با استانی کردن انتخابات به دنبال حذف رقبای انتخاباتی‌شان هستند

پربحث‌های هفته

 1. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 2. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 3. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 4. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 5. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 6. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 7. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در عراق/ معنای سفر ظریف و پمپئو به بغداد چیست؟

 10. از خلع لباس تا خلع اعتماد

 11. روحانی: کشور در شرایط سخت قرار دارد/ نمی توان مشکلات را صفر کرد

 12. عارف: اگر مصمم باشیم تحریم‌ها اثری نخواهد داشت

 13. مفتح در نشست خبری: رشد ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد‌ها در بودجه ۹۸

 14. اختلاف هاشمی و رهبری درباره مشارکت مردم در انتخابات/ پاسخ داماد روحانی به اصلاح‌طلبان/ تغییر شرایط حصر موسوی و کروبی

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. واکنش روزنامه شرق به افشاگری موسوی خویینی‌ها درباره هاشمی رفسنجانی؛ شما هم رادیکال بودید!

 17. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 18. روحانی: ملّت قدرشناس ایران در ۲۲ بهمن پاسخ قاطعی به دشمنان خواهد داد

 19. سفرهای ظریف و تغییر نگاه در دستگاه دیپلماسی/ همزیستی با همسایگان؛ خوب یا بد؟

 20. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 21. چالش اصلاح‌طلبان با روحانی و فرصت طلبی برای انتخابات۹۸ و ۱۴۰۰

 22. افشاگری بی‌سابقه موسوی‌خویینی‌ها/رهبری به‌دنبال مشارکت بیشتر ولی هاشمی به‌دنبال مهندسی انتخابات بود

 23. چرا ظریف باید بماند؟

 24. ۴ وزیر و ۴۱ مشاور

 25. مهم‌ترین مصوبه مالیاتی کمیسیون تلفیق با لابی پزشکان حذف می‌شود؟

آخرین عناوین