قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

گروه سیاسی الف،   3970721199 ۲۹ نظر، ۶ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

با ابلاغ قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان انتظار می رود تحولی جدی در راستای ورود نیروهای جوان و نخبه به ساختار اجرایی و اداری کشور ایجاد شود؛ البته شرط تحقق چنین مسئله‌ای توجه به قابلیت‌ها و پتانسیل نیروهای کارآمد فارغ از هر گونه ارتباط باندی، سیاسی و خانوادگی است.

به گزارش الف، رییس جمهور قانون اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را در تاریخ ۳۱ شهریور ماه به سازمان امور اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

دقت در جزئیات قانون، تائید کننده این نکته است که هیچ ابهام و نقطه تاریکی در آن وجود ندارد و مجلس شورای اسلامی به صراحت افرادی که از این قانون مستثنی می شوند را بیان کرده است. شمولیت قانون بر مدیران دستگاه‌های اجرایی و نهادهایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، تاکید شده است.

بر این اساس، به‌ کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، ممنوع است.

ماده (۵) قانون خدمات کشوری به تعریف دستگاه‌های اجرایی اقدام کرده که بر اساس آن دستگاه اجرایی شامل «کلیه وزارتخانه‌ها‌، موسسات دولتی‌، موسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی‌، شرکت‌های دولتی و کلیه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانک‌ها و بیمه‌های دولتی » می‌شوند.

بر اساس قانون صرفاً مقامات مذکور در ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری (شامل روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور، استانداران و سفراء و  معاونین وزراء) و همترازان آنها و ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان هفتاد درصد (۷۰درصد) و بالاتر، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری از شمول این قانون مستثنی می‌ باشند.

همچنین به‌ کارگیری استانداران و سفراء و معاونین وزراء و همترازان آنها پس از بازنشستگی یا بازخریدی، در دستگاه های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، ممنوع می‌باشد.

اما با وجود شفافیت قانون، از زمانی که اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت حرف و حدیث های درباره این قانون به طور بی سابقه ای افزایش یافت. البته انتظار می رفت با تصویب، تائید و ابلاغ قانون تمامی مدیران به آن تمکین نمایند، اما هر روز اخباری در رسانه‌ها و عرصه سیاسی منتشر می‌شود که نشان دهنده مقاومت‌هایی در مقابل اجرای این قانون است.

در این راستا از همان لحظه ابتدایی ابلاغ این قانون، زمزمه‌هایی از تلاش برخی مدیران برای دور زدن قانون شروع شد. در پاسخ به این اقدامات، نمایندگان مجلس شورای اسلامی چند روز پس از تصویب این قانون نامه‌ای به سران قوا فرستادند و بر اجرای کامل قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشسته‌ها خبر دادند.

اما قضیه به همین جا ختم نشد و در روزهای گذشته نیز اخبار دیگری از این دست منتشر شد. در این خصوص یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رشوه ۶۰۰میلیونی یک از معاونان برای دور زدن این قانون خبر داده است.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس ۱۷مهرماه در نشست بررسی دایره شمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان گفت: یکی از معاونین وزرا ۶۰۰ میلیون به یک صندوق تامین اجتماعی داده تا سوابق خدمتی اش را حذف کند، ولی با پاک کردن یک صندوق درست شدنی نیست و این‌ها قابل ردیابی است.

قاضی زاده هاشمی تاکید می‌کند: متاسفانه خیلی دنبال راه‌های دور زدن یا فرار از اجرای قانون هستند و ما روزانه شاهد راه‌های نوینی برای خلاص شدن از قانون هستیم، ولی دستگاه‌های اجرایی و مجلس بر اجرای آن نظارت دقیق خواهد کرد.

این نماینده مجلس البته خبر داد: جلسات کمیسیون پزشکی بنیاد شهید برای چند ماهی به تعویق افتاده که بدون شک این امر نکته مثبتی در روند اجرای بهتر این قانون است.

شورای شهر و معضل دوباره انتخاب شهردار تهران

از زمانی که قانون اصلاحیه منع بکارگیری بازنشستگان ابلاغ شده، شورای شهر تهران در پی این بوده تا با وجود شفافیت قانون در این باره از طریق وزارت کشور بار دیگر استفساریه‌ای را به مجلس بفرستد تا نمایندگان بار دیگر دامنه مشولیت این قانون را تفسیر کنند؛ در‌‌ حالی‌که قانون به صراحت تاکید دارد در دستگاه‌های اجرائی موضوع ماده(۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می ‌کنند، بکارگیری بازنشستگان ممنوع است.

بر این اساس تا ۲۶ آبان شهردار تهران فرصت دارد تا منصب خود را ترک کند؛ اما اختلافات بین جریانات و گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب حاضر در شورا می‌تواند دوباره به امری چالش برانگیز در انتخاب شهردار تبدیل شود. فراموش نشود هنگام انتخاب افشانی، درگیری جدی بین اتحاد ملت و کارگزاران بوجود آمد و در نهایت این حزب اعتماد ملی بود که توانست گزینه خود را به کرسی شهرداری تهران برساند.

نکته جالب این است که سیدفرید موسوی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی قبلاً با اشاره به اینکه افشانی مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شود، گفته بود: در زمان انتخاب شهردار جدید در اردیبهشت ماه به دوستان اصلاح طلب شورای شهر درباره انتخاب مدیر بازنشسته هشدار داده بودند.

وی عنوان کرده بود که در همان زمان به اعضای شورای شهر اعلام شده بود قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری در مجلس در حال اصلاح است.

روزنامه شرق در تاریخ ۱۰ شهریور در گزارشی در این باره می نویسد:... شورای شهر تهران با رفتن افشانی برای سومین بار شرایطی زمان‌بر و هزینه‌بر و پرحاشیه را دوباره شروع کند. انتخاب شهردار که حتما با خود پروسه تغییرات مدیریتی زیرمجموعه را به همراه دارد، شهرداری را دچار مشکلات عدیده خواهد کرد. شورای شهر تهران که اشتباهی قابل توجه در انتخاب افشانی با وجود اطلاع از در دست بررسی‌بودن این قانون داشته، حالا تلاش می‌کند انتخاب خود را با تلاش فراوان نگه دارد و این قاعده حمایت از انتخاب شوراست و نوعی آبروداری که هر شورایی باید برای حفظ آبرو در انتخاب خود تا لحظه آخر داشته باشد.

همان طور که گفته شد قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان درباره دایره شمولیت آن صراحت دارد و به نظر می رسد شورای شهر تهران ناگزیر از انتخاب شهرداری جدید برای پایتخت است. هر چند اصلاح‌طلبان احتمالاً دوباره سناریوی دو قطبی سازی، مقصر نشان دادن رقیب برای جلوگیری از خدمت شورا به مردم! و قهرمان جلوه دادن شهردار تهران را پیگیری می‌کنند (این سناریویی است که از آغاز شورای شهر تهران در دوره پنجم در دستور کار بوده) ناچار به تمکین از قانون خواهند شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۹۴۲۸۴۰۸:۳۳:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
خود قانون کلی استثنا داره چرا؟ مگه خون اونها رنگین تره قانون باید واسه همه مردم یکی باشه هر چی می‌کشیم از دست این افراده
ناشناس۵۹۴۳۶۷۰۹:۲۱:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در شرکت گاز و نفت صندلی نرم و امکانات بالفعل و بالقوه به برخی مدیران مشمول قانون بازنشستگی چسبیده و قصد رفتن ندارند
ناشناس۵۹۴۵۰۱۱۱:۰۹:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۲۳
این یکی روخوب اومدی بیا وببین نیروهای بازنشسته شرکت نفت در جنوب برای خدمت به اقتصاد کشور شبها روی صندلی محل کار میخوابند.
ناشناس۵۹۵۴۶۳۲۳:۱۱:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دولت اشرافی ، حتی برای نوه و نتیجه های خودش هم نقشه کشیده!!!! اما مدعیان همیشه غافلند از اینکه : وَ مَکَرو مَکَرَالله وَاللهُ خَیرُالماکِرین
ناشناس۵۹۴۲۸۵۰۸:۳۳:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
همین مدیران نخبه وضع مملکت را به این روز انداختند، بگذارید غیر نخبه ها بیایند مطمئن باشید اوضاع درست میشود
ناشناس۵۹۴۷۲۶۱۳:۱۸:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
و البته غیر دزد
محمد۵۹۴۲۸۸۰۸:۳۶:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در تمام دنیا مدیران بر اساس تخصص و توانمندی انتخاب و تلاش می کنند با رعایت قوانین موجود حداکثر بهره وری را داشته باشند. چون حقوق عالی می گیرند و باید خوب کار کنند تا مدیر باقی بمانند. در ایران تا چند وقت قبل داشتن تخصص مهم نبود تعهد می خواستند و الان هم داشتن تعهد هم لزومی ندارد چون با باندبازی و پارتی بازی و آقازادگی مدیر می شوی، قرار هم نیست مطابق قانون کار کنی چون به کسی پاسخگو نیستی ، خوب هم نمی خواهد کار کنی چون روی کارآمدنتان بر اساس تکلیف است نه تخصص.
ناشناس۵۹۴۹۲۳۱۵:۱۳:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
تز اغلب مدیران کشور این شده که اگه ما ندزدیم دیگران می دزدند پس ما می دزدیم تا دیگران ندزدند و فکر نکنند که زرنگند و زرنگتر از انها هن هست این دور و تسلسل باطل فراگیر شده
mostafa.kamali95@yahoo.com۵۹۴۳۱۳۰۸:۵۱:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۲۳
مدیران بانک تجارت که سال ها می باشد در انجا لانه کرده اند بواسطه روابط جای خود را در بانک های صد درصد خصوص دیگر رزرو کرده اند لطفا برای این معضل هم فکری بیندیشیدزیرا هدف قانون گذار این بوده که نیروی های سالم و جوان مدیریت ها را بدست بگیرند
ناشناس۵۹۵۰۰۱۱۶:۱۱:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
وقتی مدیران لونه به لونه و پیله به پیله میشن دردی دوا نمیشه
ناشناس۵۹۴۳۸۴۰۹:۳۵:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
نیروهای سالم و جوان اگر وابسته به قدرت نباشند یا ژن خوب نداشته باشند یا داماد و عروس ما بهتران نباشند مدیر که سهله، کارمند که هیچی، آبدارچی اداره هم نخواهند شد. مردم دلشان به کی ها و به چی ها خوش است؟
ناشناس۵۹۴۳۸۹۰۹:۴۳:۴۰ ۱۳۹۷/۷/۲۳
من که چشمم اب نمیخوره شدم مث اون شخصیت کارتون گالیور میدونم اتفاق خاصی نمیفته
ناشناس۵۹۴۳۹۸۰۹:۴۸:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در طی چند دهه گذشته مشخص شده است که مالکان و صاحبان اصلی کشور همین مسئولان و مدیرانی میباشند که زندگی خود را وقف مردم کرده اند و ملت ایران هم رعیت آنها هستند ،.
ناشناس۵۹۴۴۱۱۰۹:۵۵:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
آب راکد, میگندد.
ناشناس۵۹۴۵۱۴۱۱:۱۸:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۲۳
بهترین موقعیت برای انتقال منصب مدیران عزیز خادمان ملت به فرزندان دلبندشان که همانا انها چون پدران و مادرانشان خدوم ملت خواهند بود ... خدا ممنون از این همه نعمت
ناشناس۵۹۴۵۲۶۱۱:۲۴:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
باید افرادی که تلاش برای ماندن دارند شناسایی و جریمه ای کلان برای ضد قانون عمل کردنشان تخصیص داده بشه.تلاش بیشتر جریمه بیشتر
ر-ر۵۹۴۵۶۳۱۱:۴۸:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
آیا مردم و مسئولین انتظار دارند که با اجرای این قانون معجزه ای در کشور رخ بدهد. قانونی که چند ماه است مردم و مسئولین را سرکار گذاشته است و معلوم است که هیچ خروجی مثبتی نخواهد داشت زیرا فقط در ایران است که ما معیارهای غیر علمی برای انتخاب مدیران را داریم روزی سن و سال روزی جنسیت و روزی منطقه جغرافیای و روزی ..... بهتر است به جای این مباحث بی نتیجه کاری کنیم تا در این کشور شایسته سالاری باشد و آنزمان دیگر مهم نباشد که این شخص پیر است و جوان است زن یامرد، بومی یا غیر بومی و.....
ناشناس۵۹۵۷۱۸۰۹:۰۶:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۴
ما تاکنون این دیدگاه را رعایت کردیم که نتیجه الان اینی است که میبینی، برخی مسئولین الان که بر مسند نشسته اند فکر میکنند از طریق شایسته سالاری انتخاب شدند.
ناشناس۵۹۴۸۱۶۱۴:۰۰:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۲۳
این قانون تبصره و دور زدن زیاد داره پس نمی تواند مفید برای مردم و کشور باشد. در ثانی ضمانت اجرائی ندارد
ناشناس۵۹۴۸۳۰۱۴:۰۸:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
اگر مدیران سالم، نخبه و دلسوز داشتیم، وضع مملکت اینگونه نبود. برخی مدیران کنونی بی کفایت و نا لایق هستند.
ف.خ۵۹۴۸۴۸۱۴:۲۰:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
مخالف این قانون هستم. افراد بی تجربه و تازه کار در دولت قبل زیاد بودند ولی توانایی خاصی از خود نشان ندادند. دولت و حکومت جای آزمون و خطا نیست.
ناشناس۵۹۵۳۵۸۲۱:۱۹:۲۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
یعنی بعضی ها تا دم مرگ مشغول کار باشند و جوانها همچنان بیکار ؟؟
ناشناس۵۹۴۹۴۱۱۵:۲۸:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۳
دیروز وزیر جهاد کشاورزی برای دور زدن قانون فردی که سابقه 34 سال و 11 ماه خدمت دارد و باید یکماه دیگر بازنشسته گردد مجددا برای دو سال دیگر در سمت مدیرعاملی شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی ابقا کرد
نوري۵۹۴۹۷۱۱۵:۵۳:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
در وزارت علوم دفتر شخص وزیر چندبار کارشناس (لیسانس ) باز نشسته مشغول بکار هستند و حاضر به کنار رفتن هم نیستند
ناشناس۵۹۴۹۹۴۱۶:۰۵:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۳
فعلا که یک بازنشسته همین هفته پیش مدیرعامل فولاد مبارکه شده
ناشناس۵۹۵۰۰۴۱۶:۱۲:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۲۳
مدیرانی نه اشتیاقی به خدمت برای ملت و کشور دارند نه حتی خود را از این ملت وکشور می دانند. چون تلاش ان ها برای سر کار ماندن فساد اداری ودزدی های کلان است.
جلال۵۹۵۱۹۶۱۸:۵۶:۵۱ ۱۳۹۷/۷/۲۳
والله اگر الان من بازنشسته کنند با سر میدوم ... اینها چنان رانتی دارند که حاضر به کوتاه امدن نیستند .... اینها همان هستند که اگر امام زمان ظهور کند حاضر به ترک مسند نیستند
مهر ابادی۵۹۵۵۷۰۰۷:۰۵:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۴
متاسفانه عده ای که لقمه چرب و نرم پیدا کرده اند به انحای مختلف سعی دارند خود را از این قانون مستسنی کنند. و در این مسیر به هر جایی متمسک میشوند. ازجمله انها مدیران شستا ست که محکم به میزهای خود چسبیده اند. در هر حال از حقوقهای 30 و 40 میلیونی که از جیب گارگران مستضعف خارج مشود و مزایای چشمگیر سخت مشکل است.
ناشناس۵۹۵۶۲۳۰۸:۱۴:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۴
در این طرح فقط کارشناسان با تجربه که کارشان به نحوی انتقال تجربه هست از کار برکنار میشوند و مدیران رابطه ای مجددا از پنجره وارد میشوند

پربحث‌های امروز

 1. امروز؛ خداحافظی افشانی با بهشت

 2. تشریف داشتید آقای مشاور!

 3. تاثیر حمام آب گرم بر سوخت‌وساز بدن

 4. بی‌توجهی روحانی به آفریقا

 5. عضو شورای شهر: حکم حناچی هنوز امضاء نشده است

 6. سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 7. آخرین جزئیات زمین‌لرزه مردهک کرمان

 8. رییس‌جمهور عراق در راه تهران

 9. حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

 10. صادرکننده ضایعات کارتن شدیم؟!

 11. گزارش عجیب و مضحک دولت از دلایل معضلات اقتصادی و سهم دولت

 12. نبرد قعرنشین و صدرنشین در روز بازگشت دست‌نشان به انزلی

 13. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 14. اردوغان و ترامپ درباره قتل خاشقجی و منبج سوریه گفت‌وگو کردند

 15. آمریکا: وحدت میان کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مقابله با ایران ضروری است

 16. لوکزامبورگ: میزبانی کانال مالی ایران و اروپا را نپذیرفتیم

 17. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 18. «برگ درختِ ایرانیم؛ بر ما ببارید»  

 19. رفتن نیلی، بازگشت طیب نیا یا قدرت گرفتن نوبخت؟

 20. واکنش سردار کمالی به شایعه مشکل سربازی سامان قدوس

 21. مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می‌خورد؟

 22. اینفوگرافی/ ۶ راه طبیعی برای درمان سرماخوردگی

 23. وقتی سازمان لیگ دنبال درآمدزایی از خبرگزاری‌ها و سایت‌هاست!

 24. باران‌هایی که در سطح معابر به هدر می‌رود

 25. آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

پربحث‌های دیروز

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. واکنش کره جنوبی به آزمایش یک سلاح جدید در کره شمالی

 15. برای ترمیم ورزشگاه آزادی ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است

 16. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 17. «نوبخت» در حزب اعتدال و توسعه ابقا شد

 18. اکبر میثاقیان سرمربی تیم فوتبال خونه‌به‌خونه شد

 19. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 20. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 21. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 22. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 23. ۵ استان ایران نیاز به خون دارند

 24. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 25. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های دیروز

 1. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 2. «نوبخت» در حزب اعتدال و توسعه ابقا شد

 3. عراقچی‌: تحریم ها مغایر با حاکمیت و اعتبار اروپا است

 4. عمار حکیم: آمریکا به دنبال شکستن اراده جمهوری اسلامی است

 5. امروز تمام دنیا با نگاه صدق و امانت به جمهوری اسلامی نگاه می کنند

 6. چهارمین کنگره حزب اتحاد برگزار شد

 7. پیام تسلیت وزیر کشور درپی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی

 8. پیام تسلیت جهانگیری درپی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی

 9. واکنش فراکسیون حقوق بشر مجلس به فعالیت ترویست‌های الاحوازیه در دانمارک

 10. نقوی‌حسینی: عربستان به نیابت از آمریکا به دنبال ایجاد ناامنی در ایران است

 11. اصلاح طلبان هیچ‌گاه نباید در انتخابات لیست حداقلی ارایه دهند

 12. 9 وزیر در صحن و کمیسیونهای مجلس/ سوال 28 نماینده از وزیر دفاع

 13. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از لزوم پاسخگویی اصلاح‌طلبان درباره عملکرد دولت و عذرخواهی بابت ادعای تقلب در سال ۸۸ تا اعدام سلطان سکه و انتخاب شهردار تهران

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. سوت و کف به افتخار ظریف

 4. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 7. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 8. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 9. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 10. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 11. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 12. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 13. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 14. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 15. آقایان! عذرخواهی کنید

 16. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 17. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 18. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 19. تاملی بر یک مصاحبه

 20. امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

 21. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 22. ظریف به مجلس احضار شد

 23. جهانگیری: راهکارهایی برای کاهش فشار اقتصادی و آثار تحریم داریم

 24. پسر "علی مطهری" پُست گرفت

 25. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

آخرین عناوین