محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

گروه اقتصادی الف،   3970720029 ۵۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یکی از راهکارهای کنترل قیمت ارز را افزایش نرخ سود سپرده‌ها دانست و گفت: سیستم بانکی باید فکری به حال پول های مردم کند تا ارزش آن حفظ شود.بخشی از افزایش قیمت‌ ارز به دلیل مشکلات مدیریتی است.

محمود بهمنی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ تاثیر اجرای لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم(CFT) و اجرای توصیه‌های گروه اقدام ویژه مالی (‌FATF ) در قیمت ارز در کشور گفت: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد. البته ممکن است FATF را از نظر روانی به قیمت دلار وصل کنند اما تعیین قیمت ارز بستگی به عرضه و تقاضا دارد.

وی با بیان اینکه «کاهش قیمت ارز با تزریق آن به بازار موضوع بدیهی است»، افزود: باید عرضه و تقاضای ارز مدیریت شود یعنی ارز کالای صادراتی در کشور فروخته شود یا مطمئن شوند به ازای ارز توافقی داده شده کالای مدنظر هم وارد می شود لذا باید عرضه ارز را به صورت شناور مدیریت شده، مدیریت کرد.

بهمنی توضیح داد: اگر ارز برای واردات داده می شود باید بررسی کرد که درست وارد شده یا خیر؟ نکند کم نمایی یا بیش نمایی شده باشد. این شامل صادرات هم می شود که همه ارز را به کشور وارد نمی کنند لذا اگر ارز حاصل از صادرات وارد کشور شود به دلیل درآمدها و نیاز ارزی مشکل نخواهیم داشت؛ این که الان شاهد مشکل هستیم چون عملا مدیریت عرضه و تقاضا به هم خورده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در تحلیلی از دلیل افزایش قیمت دلار و سایر ارزها گفت: این به خاطر آن است که در طول یکی دو سال گذشته صادرات به خوبی کنترل نشده است باید این اطمینان وجود داشته باشد که ارز کالای صادراتی به داخل کشور بر می گردد حتی اگر خودشان آن را بفروشند.

وی در مورد این که آیا تحولات بازار ارز ارتباطی به خروج آمریکا از برجام ندارد؟ گفت: این سبک از بالا رفتن قیمت ارز به دلیل فضای روانی و یک سری مسائل ناشی از جو است و همین دلیل خیلی زود پایین می‌آید و مبنایی ندارد.

بهمنی در مورد این که قیمت واقعی دلار چقدر است؟ گفت: نمی‌توان برای دلار و سایر ارزها قیمتی تعیین کرد. همه چیز به عرضه و تقاضا بستگی دارد.

رئیس اسبق بانک مرکزی با اشاره به تحولات دلار در دوران مدیریتش گفت: ما قیمت دلار را بر روی ۲ هزار و ۹۰۰ تا سه هزار تومان نگه داشتیم چون بر اساس مدیریت عرضه و تقاضا کار کردیم. حتی در برهه‌ای سکه را پیش فروش کردیم که به محض پایین آمدن قیمت‌ها همه متقاضیان پیش فروش قبوض خود را پس داده و پولشان را گرفتند. چون اجازه ندادیم قیمت سکه بالاتر رود. به همین دلیل مردم به این نتیجه رسیدند که اگر قبوض پیش فروش خود را نفروشند ضرر خواهند کرد. اکنون این شرایط بر عکس است،.

وی در پاسخ به این که اگر رئیس بانک مرکزی بودید در مقطع فعلی برای مدیریت بازار ارز چه می‌کردید؟ گفت: کارهای صورت گرفته برای کنترل ورود و خروج ارز خوب است که نمونه آن ایجاد سامانه است البته باید بازار ثانویه را به نحو صحیح توسعه داد. البته باید حتما بخواهند ارز صادراتی به داخل کشور برگردد چون بابت آن یارانه می دهند. درباره‌ی بازار هم به مردم اطمینان دهند که پولشان حفظ می‌شود.

بهمنی تاکید کرد که باید دولت نرخ سود سپرده‌ها و نه تسهیلات را افزایش دهد تا نقدینگی جذب بانک‌ها شود در چنین شرایطی بانک‌ها پول را به سمت تولید هدایت می‌کنند و بعد از آن اشتغال ایجاد می‌شود. به تبع آن عرضه کالا افزایش یافته و قیمت‌ها هم پایین می‌آید.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره‌ی این که به باور برخی از کارشناسان افزایش سود بانکی درست نیست، گفت: دولت باید یارانه‌اش را از محل‌های دیگر تامین کند. چه اشکالی دارد که سود سپرده‌های مردم را افزایش دهد. آیا این که به اندازه ارزش پول مردم به آنها سود دهید اشکال دارد. وقتی تورم ۲۰ درصد است آیا باید ۱۵ درصد به سپرده‌ها سود داد؟ کسانی که نمی‌توانند از پولشان استفاده کنند به بانک‌ها می‌دهند طبیعتا باید به ازای آن سود متناسب داد.

بهمنی در مورد اعتقاد برخی از مردم مبنی بر این که کاهش قیمت‌ ارز موقتی است، گفت: پایین و بالا آمدن قیمت دلار و سایر ارزها با عرضه و تقاضا ارتباط دارد بخشی از افزایش قیمت‌ ارز به دلیل مشکلات مدیریتی است و بخشی از آن از فضای روانی نشات می‌گیرد. در این شرایط باید سیستم بانکی فکری برای مردم کند تا معادل ارزش پولشان حفظ شود.

وی در پایان در مورد این که آیا به شرایط اقتصادی کشور در ماههای آینده خوشبین است، گفت: ان‌شاءالله.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

سیدرضا۵۹۰۰۱۳۰۹:۲۷:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
فراموش‌کرده‌اندکه‌دردوره‌ایشان‌قیمت‌سکه‌حدودپانزده‌برابر‌ودلارحدود چهاربرابر‌افزایش‌قیمت‌پیداکرد؟
ناشناس۵۹۰۳۵۸۱۴:۲۱:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خوب با وضع موجود میخان بگن دولت حسن ما را هم رو سفید کرده است
ناشناس۵۹۰۷۰۷۲۰:۲۴:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
حسن این کاره نیست. درست مثل اسحاق.
عارضی۵۹۰۷۸۴۲۱:۵۳:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
همینطور هم هست. البته که دولت احمدی نژاد صد شرف داره به این دولت ! ما که آدم سیاسی نیستیم برامون فرقی نمیکنه دولت احمدی نژاد باشه یا روحانی یا حتی قوام السلطنه. هر کدام دستش تو جیب ما نره دولت خوبیه. فعلا از همه بیشتر روحانی و تیمش جیبمونو زدن. یک سری هم ازشون قدردانی کردند. خودشون میدونن با خداشون.
ناشناس۵۹۰۵۷۵۱۸:۰۲:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
پانزده برابر منظورتان در این دولته
جمالی۵۹۰۵۹۹۱۸:۳۱:۲۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
از هیچکدوم دل خوش ندارم اما دلار فقط چند روز روی ۴۰۰۰ماند ولی دولت قبل رسوندش به ۳۲۰۰ تحویل دولت فعلی داد سری به سایت بانک مرکزی بزنین لطفا
ناشناس۵۹۰۹۱۳۰۲:۵۲:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
دلار 800 تومنی رو دیگه ؟
ناشناس۵۹۰۷۷۶۲۱:۴۷:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دوران ایشان مصادف بود با بالارفتن قیمت اونس جهانی که 50 درصد بیش از امروز قیمت میخورد. در شرایط فعلی هر 300 دلار تقریبا معادل یک سکه تمام است.
ناشناس۵۹۰۸۰۲۲۲:۲۳:۱۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
همینطور فراموش کردند تقریبا بیشترین درامد نفتی ۸۰ سال قبل را در طی ۶ سال داشتید و نفت تا ۱۲۰ دلار هم فروختید چه مدیریتی ریشه مصیبت امروز ناشی از قدمهای پر اشتباه شما بود .
ناشناس۵۹۰۰۲۸۰۹:۴۸:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
هنر کردی !! با بودجه هر بشکه نفت ۳۵ دلار پیش بینی نفت بشکه ۱۴۰ دلار فردختین و دلار ۹۰۰ تومنی کردی ۳۶۰۰ چهر برابر
امید۵۹۰۰۳۴۰۹:۵۳:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
بسم الله الرحمن الرحیم با دولت روحانی نه
ناشناس۵۹۰۰۴۰۰۹:۵۸:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
زمانی که خودتون رئیس کل بانکی مرکزی بودید قیمت دلار را از 1000 تومان به 4000 تومان رساندید.
ناشناس۵۹۰۵۳۴۱۷:۳۱:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
1260 به 3500
ناشناس۵۹۰۰۶۹۱۰:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
سخن منطقی ودرستی است ولی کو گوش شنوا
ناشناس۵۹۰۴۱۴۱۵:۴۲:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اگر پنبه زن بود زمان خودش میزد
نجم۵۹۰۰۸۷۱۰:۲۴:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اگه سود سپرده رو بالای بیست درصد کنن در عرض یک هفته دلار کمتر از ۷تومنه.هرچند که این روش هم مسکنه ولی با این روش میشه به درمان رسید.
ناشناس۵۹۰۰۹۴۱۰:۳۶:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دوران ایشان را هم مردم به یاد دارند. بهتر است ساکت باشند.
ناشناس۵۹۰۷۵۱۲۱:۱۶:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دوره ایشون هسته ای داشتیم و برجامم نداشتیم
ناشناس۵۹۰۰۹۶۱۰:۳۸:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
سود بانکی باید صفر شود تا نگویند سود بانکی رباست تامردم برای سود اسمی 15 درصد که کمتر از گرانی و تورم واقعی است فریب نخورند و پولشان را در بانک نگذارند تا نتوانند استفاده وسود پولشان را بانک ها و وام گیرنده گان ببرند و بخورند تا مردم یا پولشان را درخانه نگه داری کنند یا خودشان درجایی سرمایه گذاری کنند و با پولشان خودشان کسب و کار و تولید کنند و یا در بازاری مثل ارز وسکه وطلا سرمایه گذاری کنند و ارزش پولشان حفظ شود تا هم ضرر نکنند و بانک ها که عامل ایجاد رانت هستند تعطیل و جمع شوند!؟
علي۵۹۰۱۰۵۱۰:۴۸:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
همه این حرفا تکراریه، قبلا این حرفها زده شده است
ناشناس۵۹۰۱۱۹۱۰:۵۵:۳۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
جدا پس چرا زمان شما چنین نکردی به نظر من دلار همان 70 ریال است
ناشناس۵۹۰۱۲۳۱۰:۵۸:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دلار در دولت دهم فقط 2000 تومان افزایش یافت اما حالا 11000 تومان افزایش یافت و این از نتایج تدبیر است !!!!
ناشناس۵۹۰۵۴۸۱۷:۴۴:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
عمو جان درصد را نگه کن
میثم۵۹۰۶۷۲۱۹:۳۹:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
باید به درصد محاسبه کرد چون ارزش (قدرت) ۲۰۰۰ تومن در اون زمان با الان متفاوت است.
ناشناس۵۹۰۱۲۹۱۱:۰۴:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
ماشین حساب تو خونه ایشان مشکل داره
amin۵۹۰۱۵۵۱۱:۳۰:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
جناب بهمنی 1200را 3000 کردند نمیگن میگن روی 3000 نگه داشتیم چه جالب
ناشناس۵۹۰۱۵۶۱۱:۳۰:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
تثبیت دلار شما رو هم دیدیم بزرگوار!!!
ناشناس۵۹۰۱۶۸۱۱:۳۵:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
هم شما و هم سیف را باید محاکمه کرد
ناشناس۵۹۰۱۹۱۱۱:۵۳:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خخ شما دلار را سه برابر نکردی؟!
ناشناس۵۹۰۱۹۲۱۱:۵۵:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
جناب بهمنی ظاهرا نوسانات دلار زمان خودشان را از یاد برده اند ، دلار تا ۳۷۰۰ تومان رشد داشت و ضمن آنکه قیمتی که تحویل دولت روحانی دادند به نظرم ۳۵۰۰ تومان بوده است .
ناشناس۵۹۰۲۰۸۱۲:۱۰:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
جناب بهمنی حافظه و یاد مردم از شما بسیار قویتر است چون شما یادتان رفته که قیمت دلار به 4 هزار تومان رسیده بود و سکه به یک میلیون و چهارصد هزار تومان ضمن اینکه در زمان شما هم نرخ سود سپرده مردم بشدت پایین اورده شد،بنابراین لطفا شما و تیم اقتصادی و سیاسی شما از دادن راهکار خودداری فرمایید.
ناشناس۵۹۰۲۳۷۱۲:۳۲:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
همه بدعت ها زمان شما گذاشته شد
ناشناس۵۹۰۲۴۰۱۲:۳۳:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۲۰
شماها اگر بیل زن بودید، زمان مسولیت خودتون خوب بیل می زدید....
ناشناس۵۹۰۲۴۲۱۲:۳۵:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دلار 1000 تومانی را تحویل گرفته و 3500 تحویل داده، هنر کرده؟
ناشناس۵۹۰۷۹۵۲۲:۰۵:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دلار در سال 85 حدود 920 تومان بود.
ناشناس۵۹۰۲۷۴۱۳:۰۵:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۲۰
چرا همه مسئولان ایرانی ( بدون استثناء ) در طی تمام این سالها تنها قادر به بیان مشکلات و مسائل و .......... کشور و ملت ایران بوده اند و در عمل نه تنها آنها را بر طرف نکرده اند بلکه چند برابرشان نموده اند .
ناشناس۵۹۰۲۸۱۱۳:۱۶:۵۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
زمان شما دلار تا 4000 تومن هم رفت . بعد پیروزی روحانس شد 3200 توهم نزن برادر جان
ناشناس۵۹۰۷۶۵۲۱:۴۰:۴۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
میشه بگید الان کجای پیروزی هستیم؟
ناشناس۵۹۲۰۰۵۱۹:۰۸:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۲۱
بهم زدن برجام توسط دار و دسته جنگ طلب شما
ناشناس۵۹۰۳۴۱۱۴:۰۹:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اقتصاد چه قدر باید بدبخت شده باشه که بهمنی براش نسخه بپیچه...
شاهنگی۵۹۰۵۳۸۱۷:۳۷:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۲۰
باعث بدبختی اقتصاد ما تنها بهمنی نیست امثال پور ابراهیمی و سیف و تیم اقتصادی احمدی نژاد و روحانی هم نقش کلیدی داشته اند.
ناشناس۵۹۰۷۶۹۲۱:۴۲:۲۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
اینو خوب اومدی
ناشناس۵۹۰۳۴۶۱۴:۱۳:۴۱ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دولت احمدی نژاد که شما رئیس بانک مرکزیش بودی ارزش پول ملی را به سک سوم تقلیل داد. دراین مسابقه، روحانی از شما پیش افتاد!
ناشناس۵۹۰۵۱۵۱۷:۱۱:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
شاید شما فراموشی گرفتید ولی مردم فراموش نکردند و یادتان هست جمشید بسم ا... تان. بهتر است دم نزنید و خموش باشید و درد کهنه را تازه نکنید
ناشناس۵۹۰۵۳۱۱۷:۳۰:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
به ذرص قاطع میگویم که هیچ راهی برای کاهش قیمت دلار نیست جز بهبود روابط با امریکا . دلار پول کشور امریکاست و برخی اصلا" این موضوع را فراموش کردند .
ناشناس۵۹۰۷۰۳۲۰:۲۲:۱۹ ۱۳۹۷/۷/۲۰
حذف دلار از مبادلات تجاری بهترین راهکار است .
زارعی۵۹۰۵۴۲۱۷:۴۰:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دلار داشت سقوط می کرد که خودتان به بانکها دستور دلار رو رو ده هزار تومن نگه دارند
ناشناس۵۹۰۵۷۱۱۷:۵۹:۵۷ ۱۳۹۷/۷/۲۰
خنده داره. کی داره از ثبات بازار ارز صحبت میکنه. کسی که یه شبه دلار رو سه برابر کرد.
ناشناس۵۹۰۶۴۵۱۹:۱۱:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۲۰
دلار 15000 تومان است نه 4200 تومن چراکه تمامی کالا ها اکنون به قیمت 15000 تومان به ملت فروخته میشوند
ناشناس۵۹۰۷۰۸۲۰:۲۴:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۲۰
نمی دونم اینها مه راه حل میدن قبلش که مسوول بودن داشتن تحقیق می‌کردند که الان تز میدن
ناشناس۵۹۰۷۴۵۲۱:۰۸:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
جناب آقای بهمنی یاد مردم از شما بسیار قویتر است چون شما یادتان رفته که قیمت دلار به 4 هزار تومان رسیده بود و سکه به یک میلیون و چهارصد هزار تومان ضمن اینکه در زمان شما هم نرخ سود سپرده مردم بشدت پایین اورده شد،بنابراین لطفا شما و تیم اقتصادی و سیاسی شما از دادن راهکار خودداری فرمایید.
پیرمرد۵۹۰۷۹۹۲۲:۱۳:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۲۰
آقای بهمنی ، آقای سیف؛ چطور شما این پولی که از بیت المال میگیرید از گلوتون پائین میره؟ ملت اگر بانک مرکزی را به دلال دلار فروش تحویل میداد آنها کمی دلشون حداقل به حال پیرمرد و زنانی که پولی پس انداز کردند تا به زخمی بزنند میسوخت و با این قساوت و سنگدلی که تیم دولت کرد پول توی جیب و کیفشان را از دستشون خارج نمیکرد.

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 4. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 5. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 6. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 7. مظلومی که داستان ندارد

 8. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 9. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 10. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 11. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 12. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 13. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 14. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 15. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 16. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 17. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 18. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 19. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 20. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

 21. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 22. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 23. فلاحت‌پیشه: بنده نشنیده‌ام که تاکنون کسی بگوید با FATF اسلام زیر سوال می‌رود

 24. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 25. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 5. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 25. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

پربحث‌های امروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 5. بزرگترین شرکت تولید نفت روسیه از ایران خارج می‌شود

 6. جزئیات یارانه آذرماه و زمان واریز

 7. نرخ سود سپرده‌های جدید بانک‌های خصوصی به ۲۰ درصد کاهش یافت

 8. کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / دنا پلاس 107 میلیون تومان شد+جدول

 9. آخرین قیمت سکه و نرخ ارز در بازار

 10. کاهش ۵۷ درصدی تولید خودرو + جزئیات

 11. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 12. رویترز: کره جنوبی در ماه نوامبر نفتی از ایران نخرید

 13. ادعایی درباره ارتباط ایران‌خودرو با عظام + آمار

 14. آخرین مهلت کارخانه‌های لبنی برای اصلاح قیمت‌ها

 15. دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی

 16. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 17. جک چینی صفر کیلومتر چند می‌ارزد؟

 18. اعلام قیمت مصوب آجیل شب یلدا

 19. شریعتمداری: اگر نمی‌توانیم دو هیئت مدیره را هماهنگ کنیم باید برویم!

 20. ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

 21. شریعتمداری وزیر تعاون: با مدیر پروازی نمی‌توان شرکتی را اداره کرد. پای تغییرات ایستاده ایم  

 22. فیلم؛ شناسایی 17 خانه و یک بنز 2018 متعلق به سلطان سکه  

 23. ارز ارزان شد؛ کالا نشد!

 24. ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالا‌ها

 25. افت قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد+‌ جدول

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 3. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 4. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 5. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 6. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 7. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 8. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 9. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 10. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 11. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 12. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 13. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 14. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 15. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 5. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 6. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 7. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 9. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 10. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 11. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 12. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 13. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 14. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 15. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 16. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. دلار ۹ هزار تومان شد

 19. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 20. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 21. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 22. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 23. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 24. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 25. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

آخرین عناوین