در پاسخ به سوال ولی‌الله سیف از احمد توکلی؛ آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

محمدهادی حاج‌کرمی،   3970718150 ۴۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

شب گذشته احمد توکلی و مصطفی کواکبیان میهمانان برنامه پیشران شبکه ۴ بودند. موضوع این برنامه مبارزه با فساد بود و توکلی در جایی از برنامه گفت: ما از برخی مسئولین شکایت کرده ایم...همچون رئیس کل قبلی و قبل تر بانک مرکزی که مقصر و شرک جرمند و مجازاتشان سنگین است. امیدوارم قوه قضائیه با صاحبان قدرت رودربایستی نکند...کواکبیان نیز در تائید آن گفتند: من خودم معتقدم حداقل باید مشاور نمی شد.

الف/ در واکنش به این صحبت‌ها، ولی‌الله سیف در کانال تلگرامی خود واکنش جالبی نشان داد که بسیاری از رسانه‌ها نیز آن را منتشر نموده‌اند. متنی پر از ابهام که مهمترین بخش آن این است: «طرح این سوال از جناب آقای توکلی خالی از لطف نیست که ایشان یا سازمان خود تاسیسشان که دیده‌بانی شفافیت و عدالت را در عنوان دارند، برای تادیه میلیاردها تومان پول یکی از این موسسات که توسط افراد صاحب نفوذ - که جناب آقای توکلی از ابتدای امر از اسامی و عناوین این افراد به طور دقیق مطلع بوده‌اند- چه اقداماتی انجام داده‌اند یا اینکه تاکنون علیه بیش از ۹۰ نفر از همکاران ایشان در مجلس قبل که طوماری بی‌نظیر را در دفاع از یکی از متخلف‌ترین این موسسات امضا کرده بودند شکایتی مطرح کرده‌اندیا خیر؟»

ایشان برای انداختن توپ در زمین دیگران سه موضوع را مطرح کرده‌اند:

۱- احمد توکلی و دیده‌بان شفافیت برای تادیه میلیاردها پول موسسات از افراد صاحب نفوذ چه کرده‌اند؟

۲- آقای توکلی از ابتدا از عناوین این افراد به طور دقیق مطلع بوده‌اند.

۳- آیا از ۹۰ نماینده مجلس قبل که طوماری در حمایت موسسه منتشر کرده‌اند شکایت کرده‌اند؟

به نظر می‌رسد همان‌گونه که آقای سیف در تلاطمات ارزی و کاهش شدید ارزش پول ملی خود را مبرا از اشتباه می‌داند و تقصیر را گردن دیگران می‌اندازد در این مورد نیز ایشان وظایفی را که بر گردن بانک مرکزی است از دیگران انتظار دارد. آیا آقای توکلی باید پیگیر ادای مطالبات بدهکاران موسسات اعتباری باشد یا بانک مرکزی؟ آیا آقای توکلی باید فهرست بدهکاران را منتشر کند یا بانک مرکزی؟ حمایت ۹۰ نماینده مجلس چه بوده است؟ و چرا باید برای متنی در حمایت یک موسسه از نمایندگان شکایت کرد؟ در هر صورت این شکایت را باید چه کسی بکند؟ آقای توکلی یا بانک مرکزی؟ وظیفه آقای توکلی در سوالاتی که آقای سیف پرسیده دقیقاً در کجای قانون است؟ وظایف آقای سیف به عنوان رئیس بانک مرکزی چه بوده است؟

۱- احمد توکلی برای تادیه سپرده‌ها چه کرده است:

احمد توکلی سمتی در بانک مرکزی و موسسات مالی و اعتباری موسوم به غیرمجاز نداشته و ندارد. سمت حقوقی و قضایی نیز ندارد. تنها دیده‌بان شفافیت و عدالت به عنوان سازمانی مردم‌نهاد می‌تواند به عنوان مدعی‌العموم به نمایندگی از سپرده‌گذاران شکایت کنند. تادیه بستانکاری موسسات یا باید توسط بانک و سیستم بانکی وصول شود (در صورت انحلال موسسات توسط هیات تصفیه انتصابی توسط بانک مرکزی) یا توسط سیستم حقوقی.
اما با این وجود آقای توکلی این اقدامات را انجام داده است:

• از ابتدا نسبت به غیرمجاز بودن این موسسات هشدار داده است.

• شکایت کرده است: «احمد توکلی از مدیرعامل ثامن‌الحجج و مسئولان بانک مرکزی و وزارت تعاون شکایت کرد (تسنیم ۳۰/۵/۱۳۹۶ خبر ۱۴۹۷۹۱۳)» و نیز «توکلی: علیه مقام های قبلی و کنونی بانک مرکزی شکایت کرده ایم (ایرنا ۲۸/۳/۹۷ خبر ۸۲۹۴۵۸۸۵)»

• تهدید به افشای اسامی بدهکاران کرده است. (ایسنا ۰۷/۰۹/۹۶ خبر ۹۶۰۹۰۷۰۳۵۳۰)

• با سپرده گذاران، کارمندان و مدیران موسسات مالی، مسئولین بانک مرکزی، مسئولین قوه قضاییه و... جلساتی برای حل مشکل برگزار نموده است.

• و... که با مرور اخبار رسانه ها به تعداد بیشتری از این خبرها دسترسی دارید.

دیده‌بان شفافیت، دو شکایت از این موسسات داشته اند که اخبار آن یکی در ۳۰/۵/۹۶ و دیگری ۲۸/۳/۹۷ منتشر شده است. در این شکایت‌ها علاوه بر مدیران موسسات از مقصران دولتی وزارت تعاون و بانک مرکزی نیز شکایت شده است. جالب این است که آقای توکلی در نشست خبری شکایت دوم می‌گوید: بانک مرکزی باید در این مساله پاسخگو باشد زیرا سکوت کرد و اجازه داد این موسسات تخلفات خود را ادامه دهند و در نظام اقتصادی کشور اخلال ایجاد کنند.

جناب آقای سیف! آیا شما پاسخی برای این پرسش دارید؟

۲- چرا آقای توکلی اسامی بدهکاران را منتشر نکرده است؟

هر چند آقای توکلی در این مورد نیز وظیفه‌ای قانونی ندارند اما خودشان در تاریخ ۷ آذر ۹۶ گفته‌اند: برای آخرین بار به دریافت‌کنندگان تسهیلات از موسسه ثامن‌الحجج هشدار می‌دهیم که اقدامی کنند در غیر این صورت اسامی آن‌ها را منتشر می‌کنیم. (ایسنا خبر ۹۶۰۹۰۷۰۳۵۳۰)وی مدتی بعد در ۳۰ تیر ۹۷ درباره منتشر نکردن اسامی افراد می‌گوید: نمی‌توانستم کسانی که بدهی‌شان را تسویه کرده‌اند را از کسانی که نکرده‌اند، تفکیک کنم. ممکن بود کسانی که تسهیلاتی نگرفته یا بدهی خود را تسویه کرده‌اند از من شکایت کنند. به همین دلیل و همچنین موانع موجود، بنده به قولم مبنی بر انتشار اسامی عمل نکردم.

احمد توکلی همچنین در پاسخ به این پرسش که «برخی گمان می‌کنند انتشار اسامی‌ای چون مجریان تلویزیون نوعی آدرس غلط و راه گم کردن است»، گفت: اطلاعات غلط و ناقص دادن بدتر از اطلاعات ندادن است. الان مساله مهم‎تری مطرح است، این که بانک مرکزی در تمام گزارش‌هایی که ارائه کرده‎، از گیرندگان تسهیلات به‌صورت رسمی صحبتی نمی‎کند و اطلاعات روشنی ارائه نمی‎دهد. (جماران خبر ۹۷۱۱۰۰)

پیش بینی احمد توکلی از شکایت نیز درست بود. به گزارش الف در تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷ و در زمان تصدی گری سیف بر بانک مرکزی، این بانک از احمد توکلی شکایت می کند. این شکایت پیرو شکایت دوم احمد توکلی از بانک مرکزی در ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ بوده است که علیه سیف اعلام جرم نموده است. (الف خبر ۳۹۷۰۵۱۰۱۵۱)

۳- آیا احمد توکلی باید از نمایندگان حامی موسسه مالی شکایت می کرد؟

خبر نزدیکی که من در این مورد پیدا کردم مربوط به اظهار نظر آقای ادیب کارشناس بانکی است. وی می‌گوید: ۹۰ نماینده خواستند بانک مرکزی نگوید یک موسسه ورشکسته، غیرمجاز است (ایسنا ۲۸/۲/۱۳۹۵ خبر۹۵۰۲۲۸۱۷۵۵۱ ۹۵۰۲۲۸۱۷۵۵۱)
حمایت ۹۰ نماینده مجلس نهم از موسسه مالی غیرمجاز، هرچند برای مجلس تاسف‌بار است چه ارتباطی به ایشان دارد؟ در صورت صحت ادعای آقای سیف آیا نام احمد توکلی در بین آن ۹۰ نماینده است یا ایشان از آن ۹۰ نماینده حمایت کرده‌اند؟ جدا از آن در صورت غیرقانونی بودن خواسته این نمایندگان بانک مرکزی می‌توانست از انجام آن استنکاف بورزد و در صورت فشار نمایندگان از آنها شکایت کند. این چه ارتباطی با دیگران مثل دکتر احمد توکلی دارد؟

آقای سیف! شما از سنخیت صحبت‌های دکتر احمد توکلی با موضوع برنامه پیشران پرسیده‌اید. من از سنخیت اظهارات شما و وظایف احمد توکلی می‌پرسم. ایشان از شما بابت قصورتان در موسسات شکایت کرده‌اند و شما هم از ایشان شکایت کرده‌اید که چرا در مقابل کوتاهی‌ها و قصورات شما ساکت نبوده‌اند. آقای سیف با مرور شکایت‌ها و اظهارات دکتر احمد توکلی در رسانه‌ها متوجه شدم که از زمان غیرمجاز بودن این موسسات تا زمان تعطیلی آن ماه‌ها بانک مرکزی تعلل داشته است. در این مدت چه سپرده‌گذارانی که سپرده‌های خود را در این موسسات نگذاشته‌اند، شما از موسسه‌ای که امروز به جرم غیرمجاز بودن آن را تعطیل نموده‌اید تجلیل کرده‌اید، تلویزیون به استناد نامه صادره از بانک تحت مدیریت شما برای این موسسات آگهی پخش کرده است، مردم برای اطمینان از مجاز بودن موسسات به سایت بانک تحت اشراف شما مراجعه می‌کرده‌اند و از روابط عمومی آن می‌پرسیده‌اند. پاسخ این مردم که به شما اعتماد کرده‌اند را نمی‌دهید؟

آقای سیف، مردم ایران برای تلاطمات ارزی دل خوشی از شما ندارند و اوضاع نابسامان اقتصادی امروزشان را از ناکارآمدی شما می‌دانند. نباید با این سفسطه‌ها، کوتاهی‌های بانک مرکزی در زمان مدیریتتان را توجیه نمایید و بیش‌ازپیش باعث ناراحتی مردم شوید.

همین دو شب قبل آقای عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات کشور به دلیل تخلفات شما در بانک مرکزی گفت: هیات مستشاری و دادستان دیوان محاسبات کشور در بهمن سال ۹۶ تخلفات بانک مرکزی را محرز دید و بر انفصال رئیس‌کل بانک مرکزی و معاونان ایشان رای داد. سوال این است شما بر اساس کدام قانون تا اوایل مرداد ماه در ریاست بانک مرکزی ماندید و بعد مجبور به استعفا شدید؟

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ مهر ۱۳۹۷تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است
۲۵ مهر ۱۳۹۷دکتراحمد توکلی : این جملات از من نیست
۲۵ مهر ۱۳۹۷روایتی تازه از کنترل بحران ارزی سال ۷۴/ عبور از بحران با نسخه اقتصاددان وطنی
۲۴ مهر ۱۳۹۷توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد
۲۴ مهر ۱۳۹۷توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد
۲۴ مهر ۱۳۹۷توکلی: شفافیت آرای نمایندگان به مجلس شجاعت می‌دهد/ شورای نگهبان تاکنون کسی را به خاطر رای دادن رد صلاحیت نکرده
۲۳ مهر ۱۳۹۷سیف: حکم انفصالم ارتباطی به بازار ارز نداشت
۲۳ مهر ۱۳۹۷نشست خبری احمد توکلی پیرامون وضعیت ارزی کشور
۱۸ مهر ۱۳۹۷توکلی: مسئولان بانک مرکزی مقابل افزایش قیمت ارز سکوت کردند/ کواکبیان: دولت ما دولت نفتی است
۱۷ مهر ۱۳۹۷توکلی: همه مقررات FATF قابل قبول نیست و ما باید امکان تحفظ داشته باشیم
۱۶ مهر ۱۳۹۷گفت‌وگو احمد توکلی و مصطفی کواکبیان با موضوع مفاسد اقتصادی
۱۳ مهر ۱۳۹۷چرا ایرنا سخنان احمد توکلی را تحریف کرد؟ / اصل ماجرا چیست؟+ توضیحات، صوت و عکس

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

رضا۵۸۸۲۲۸۱۶:۵۷:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
به نظر من باید آقای روحانی پاسخگو باشن، وگرنه کسی نیست که در ناکارمدی و جرایم سیف شکی داشته باشه، از همون روزهای اول افراد عاقل به دولت هشدار دادن که رییس بانک مرکزی باید یه اقتصاد دان باشه نه حسابدار، اما دست های پشت پرده اصرار داشتن که ایشون بمونه و این اوضاع اسفناک را برای مردم درست کنه
mostafa.kamali95@yahoo.com۵۸۸۲۹۶۱۷:۴۵:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
از جناب دکتر توکلی و سازمان دیده بان شفافیت و عدالت انتظار داریم مجدانه پیگیر طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی که تا حالا چندین بار است کلید میخورد ولی عملیاتی نمیشود باشند اگر بانک مرکزی و به تبع ان بانک ها تفحص شوند بخصوص از 10 سال قبل تا حالا فسادها و تخلفات بسیار بسیار سنگین مدیران بانک مرکزی و بانک ها اشکار میشود
علی رستمی۵۸۸۳۶۶۱۸:۳۵:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
دکتر روحانی با انتخاب اقای سیف به عنوان مشاور اقتصادی توهین بزرگی به مردم کرد مگر انکه پشت پرده ریس جمهور از ایشان درخواست دستکاری نرخ ارز را کرده باشد
ناشناس۵۸۸۳۶۸۱۸:۳۶:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
سیف شمشیری که در راه ناصواب بکار گرفته شد
ناشناس۵۸۸۵۵۳۲۱:۱۲:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۸
شمشیر ؟ این فرد باید محاکمه و اعدام بشه
ناشناس۵۸۸۹۷۲۰۹:۱۵:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۱۹
عدالت یعنی برخورد یکسان با همه. فرض که حرف شما درست باشد چند نفر دیگر باید اعدام شوند؟
ناشناس۵۹۱۰۰۳۰۸:۳۸:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
تا هر جا که لازمه مطمنا نسل بعد بابت این کار از ما تشکر خواهد کرد
ناشناس۵۸۹۷۱۴۲۰:۴۸:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
سیف در عربی به معنای شمشیر ولی ایشان حلبی هم نبود و قطار اقتصاد را هم مانند حلبی کج و مووج کرد
علیشاهی۵۸۸۳۷۰۱۸:۳۸:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
دستکاری نرخ ارز و سر شکن کردن کسری ها و بدهی های دولت در بین اقشار مختلف و ایجاد ثروت های افسانه ای برای عده ای
محمودی۵۸۸۳۸۰۱۸:۵۰:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۸
ما خواهان محاکمه تیم اقتصادی دولت شامل اقایان سیف نوبخت نهاوندیان نیلی کرباسیان و افراد پشت پرده دیگر هستیم اینان کشور را تا لبه پرتگاه برده و لطمات جبران ناپذیری به نظام و حتی اعتقادات مردم وارد کرده اند
ناشناس۵۸۸۴۶۱۱۹:۵۷:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۸
مشکل روحانی و سیف نیست ؛ مشکل حاکمیت تفکر غرب گرا و لیبرالیسم بر دولت و مجلس و توانمندی این تفکر در فریب افکار عمومی با استفاده از ابزارهای داخلی و خارجی است. متاسفانه پس از انقلاب علیرغم اینکه نظام اسلامی بوده ولیکن لیبرالها حاکم بر مراکز تصمیم سازی و مدیریت اجرائی کشور بوده اند. البته با این حال پز اپوزسیونی خودشان را هم رها نکرده اند. تا وقتیکه جریان لیبرال و غرب گرا در این کشور سلطه داشته باشد مشکلات این کشور حل نخواهد شد.
رسولخانی۵۸۹۵۸۸۱۸:۵۵:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
منهم فکر میکنم شما درست میگی اما نمیدونم افزایش قیمت ارز در عهد آقای احمدی نژاد با آن درآمد افسانه ای نفت را چگونه توجیه کنم.
ناشناس۵۸۹۸۴۸۲۳:۳۱:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
بعد سیف درست شد؟؟؟
ناشناس۵۸۸۲۵۱۱۷:۱۲:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
درود بر شما
ناشناس۵۸۸۲۵۵۱۷:۱۵:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۱۸
سیف باید محاکمه و به اشد مجازات برسد. سوء مدیریت و رانت و چپاول مملکت حد اقل جرمی است که این بنده خدا دارد.
ناشناس۵۸۸۲۸۷۱۷:۴۰:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۸
مطمئن شدم سیف مامور است
ناشناس۵۸۸۸۱۱۰۱:۴۲:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۹
بیجا مطمین شدی! ایشون خیانت کردند ولی از کجا کشف کردی از عمد بوده؟
ناشناس۵۸۹۵۷۱۱۸:۴۱:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
مانند جمله بخشش لازم نیست اعدامش کنید دو پهلو گفته ای موضع خود را دقیقا معلوم فرمایید
ناشناس۵۸۸۳۰۶۱۷:۵۱:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۱۸
آقای توکلی و سازمان خود تاسیسشان؟!!..... چقدر وجود دیده بان شفافیت و عدالت براشون سنگین و سخت تموم شده. چقدر خوب بود مثل قدیم ها شما هر کاری میکردید صداش در نمیومد، نه؟! نه اینترنت بود نه سازمان خود تاسیس دکتر توکلی! ..... کاش دکتر توکلی یک مقام اجرایی قوی هم داشتند. خدمت جنابعالی عرض میکنم مردم دیگه از یک ریال پولشون هم نمیگذرن که هدر بشه.............
جلالی۵۸۸۳۲۱۱۸:۰۰:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۱۸
ایشان باید توسط مدعی العموم احضار و طبق نظر کارشناسان مورد سوال و جواب واقع شوند و در صورت نیاز در دادگاه مورد محاکمه واقع شوند بهترین راهکار این است
ناشناس۵۸۸۳۲۵۱۸:۰۲:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۱۸
چون مسله اقتصادی مستقیما با حیثیت نظام در ارتباط است تیم اقتصادی دولت باید در دادسرای جرایم کارکنان دولت پاسخگو و متناسب با جرم و تخلف و کوتاهی و احتمالا نا اگاهی مورد محاکمه قرار گیرند
ناشناس۵۸۸۳۵۲۱۸:۲۳:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۸
شفافیت اقتصادی گزینشی نیست ا برای رقبا شفافیت برای دوستان سرپوش
ناشناس۵۸۸۳۶۳۱۸:۳۳:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
کانال تلگرامی؟ تلگرام فیلتر نیست؟! چقدر مسئولین حمایت از تولید ملیو از خودشون شروع کردند. ایران درست نمیشه تا این مدل افراد مسئول هستند....... الناس علی دین ملوکهم...
ناشناس۵۸۸۴۴۲۱۹:۴۳:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۸
فرشتگان،آرمان ایرانیان،کاسپین همه پوششی بود برای سازماندهی واجرای یک کلاه برداری بزرگ ملی به ارزش 4000 ملیارد تومان از محل سپرده های مردم توسط مدیران بانک مرکزی و وابستگانشان در موسسه مالی و اعتباری فرشتگان.
ناشناس۵۸۹۰۷۱۱۰:۴۳:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
این یکیو با اطلاع دقیق خبر دارم که درسته
ناشناس۵۸۸۴۶۰۱۹:۵۷:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
به نظر من سیف داره تاوان برچیدن موسسات مالی اعتباری رو میده. کاری به سرش میارن که دیگه کسی جرات نکنه به موسسات نزدیک بشه.
خوانا۵۸۸۷۵۵۰۰:۰۷:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
ممکن است.! ولی جرم ایشان و رئیس کل قبلی در جائیکه قانون پولی و بانکی وظیفه حفظ ارزش پول ملی را بر عهده بانک مرکزی میگذارد مسلم است.
ناشناس۵۸۸۴۸۰۲۰:۱۱:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۸
نتیجه ای که از این تقابلها گرفته می شود اینکه هر برگ این دفتر را ورق بزنیم جز فساد و باند بازی و چپاول چیز دیگری به چشم نمی خورد.
ناشناس۵۸۸۵۶۳۲۱:۱۹:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۸
علی برکت الله .
ناشناس۵۸۸۶۹۰۲۳:۱۱:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
آقای توکلی حداقل عرضه داشت آقای سیف دست تو و باند مافیا ی شما را تا حدودی افشا کند ،راستی ان موسسه مورد ادعائ شما با امضا مستقیم تو این همه در حق ملت ظلم کرد و میلیون ها نفر را بدبخت کرد راستی جناب سیف از تعداد ادم های که به خاطر تو اسیب دیدندو خانواده اشان از دست دادندمطلعی؟
حسن۵۸۸۷۲۰۲۳:۳۴:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۸
جانب سیف میدونم شما مامور و معذور بودن و باید اجرا میکردین ولی یک مقدار فکر و درک این مطلب چه خسارتی به جیب مردم وارد می‌شد استعفا میدادین
ناشناس۵۸۸۷۳۵۲۳:۵۰:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۱۸
مجازات ناتوانی و بی سوادی یک مدیر اعدام نیست ولی کسی که چنینرمدیری را نگه می دارد باید پاسخگو باشد
ناشناس۵۸۸۷۵۷۰۰:۰۹:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
به نظر میاد که سیف دوخط انشاء قابل فهم هم نمیتونه بنویسه. من فقط پس از ترجمه الف فهمیدم چی میخواست بگه.
حسینی۵۸۸۸۱۳۰۱:۴۵:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اگر این منطق و تحلیل رییس کل بانک مرکزی بوده وه وای بر ما! موضع نمیگرفت لااقل بی منطق بودنش برای خیلیا به اثبات نمیرسید!
ميلاد۵۸۸۸۴۶۰۵:۱۶:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
عجیبه همه سیف را میبینند سیف تا زمانی که وام میداد سیف بود و بعدش یک دفعه اخ شد؟
ناشناس۵۸۸۸۸۱۰۷:۱۴:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
فرافکنی آقای سیف وقتی به من ثابت شد که باوجودی که یکی از دخترهاشون در کانادا اقامت دارن، و دختر دیگه شون استرالیا هستن،بعد از نمازجمعه ای که رفتن، گفتن در حال حاضر فقط یک دخترم در استرالیاست!!!!!!
ناشناس۵۸۹۱۹۵۱۲:۴۲:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
یک پسرشون هم در آمریکا اقامت دارن و یک شرکت سازه دارن
ناشناس۵۸۹۰۰۸۰۹:۵۳:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اقای سیف باید محاکمه بشه بخاطر عدم مدیریت صحیح در بانک مرکزی!! رییس جمهور با انتصاب ایشون به عنوان مشاور به مردم دهن کجی کرده!!! واقعا جای تاسف داره!!!
ناشناس۵۸۹۳۴۳۱۴:۲۶:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
ما خواهان دادگاه علنی وشفافِ سیف و عاملان و مسببان دیگری که موجب رنج وزیان غیرقابل جبران سپرده گذاران (کاسپین) جهت روشن شدن حقایقِ پشت پرده آن موسسه با بانک مرکزی در پیشگاه ملت بزرگ ایران هستیم
جلال۵۸۹۳۸۲۱۴:۵۵:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۹
تمام اختلاس ها و گرانی ها و رانت ها زیر سر روحانی و تیمش میباشد
خوانا۵۸۹۵۹۸۱۹:۰۳:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
همه ایرانیان که از این اوضاع و اقدامات دولت پول نقد یا پس اندازشان بی ارزش شد باید به اتفاق آقای دکتر توکلی کمپین درخواست محاکمه علنی آقایان روحانی و سیف توسط قوه قضائیه را بنمایند.
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 5. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 9. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 10. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 11. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 12. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 13. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 14. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 15. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 16. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 17. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 18. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 19. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 20. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 21. آخوندی رفت...  

 22. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 23. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 24. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 25. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

پربحث‌های دیروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 4. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 5. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 6. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 7. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 8. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 9. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 10. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 11. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 12. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 13. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 14. مثله کردن آنجلینا جولی و آزمون اردوغان

 15. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 16. رئیس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب سرپرست برای وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت

 17. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 18. نظر علی علیزاده درباره قتل جمال خاشقچی  

 19. چرا افشانی برای ماندن دست و پا میزند؟  

 20. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 21. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 22. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 23. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 24. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 25. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 15. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 16. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 17. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 18. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 23. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 24. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 25. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های امروز

 1. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 2. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 3. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 4. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 5. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 6. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 7. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 8. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 9. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 10. آخوندی رفت...  

 11. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 12. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 13. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 14. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

 15. سوابق اجرایی ۴ وزیر پیشنهادی دولت به مجلس

 16. لجاجت منتظری در برابر نصیحت‌های امام خمینی (ره)

 17. ترقی: جابجایی شریعتمداری از وزارت صمت به وزارت کار مشکلی را حل نمی‌کند

 18. ارز جهانگیری خلق الساعه نبود؟  

 19. جهانگیری خطاب به شریعتمداری: پشت تریبون حرف می‌زند و می‌گوید بیکارم؛ در حالی است که همین امروز مطمئن شد وزیر بعدی است

 20. دوباره نگویید اگر "گلابی" و "هلو" نیامد "لولو" می خواهد بیاید...  

 21. تغییر کابینه به سبک دولت دوازدهم!

 22. کمیسیون عمران برای ۲ وزیر پیشنهادی کار و راه به جمع‌بندی نرسید

 23. جزییات بیشتر درباره جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی

 24. سردار پاکپور: ربودن تعدادی از بسیجیان ‌در نقطه صفر مرزی مصداق نفوذ بود

 25. فعال اصلاح‌طلب: نیمی از کابینه اعتقادی به روحانی ندارند

پربحث‌های دیروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 3. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 4. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 5. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 6. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 7. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 8. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 9. رئیس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب سرپرست برای وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت

 10. نظر علی علیزاده درباره قتل جمال خاشقچی  

 11. چرا افشانی برای ماندن دست و پا میزند؟  

 12. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

 13. کدخدایی: اطلاع از وظایف مجمع نیازی به نامه‌نگاری با رئیس مجلس نیست/ وزیر بیراهه نرود

 14. 4 وزیری که روحانی به مجلس معرفی می‌کند

 15. حکایت نماینده ای که نخوانده به لایحه سی اف تی رای داد/ سپاه هدف کینه توزی آمریکاست

 16. اختلاف آخوندی با‌ رئیس جمهور از کجا شروع شد؟

 17. پاسخ آخوندی به توییت کدخدایی

 18. گاف وحشتناک مسیح علینژاد!

 19. سردار فدوی: دشمنان به طور علنی اعتراف می‌کنند که ایران در اوج اقتدار قرار دارد

 20. وزرایی که نه استعفاء دادند نه برکنار شدند و نه استیضاح/ معطلی یک ماهه

 21. ۴۰ توهم دولت تدبیر و امید  

 22. عضو هیات رئیسه مجلس: مجازات مدیران بازنشسته‌ای که ترک پست نکنند، «حبس» است

 23. امیر حاتمی: دستاوردهای بزرگ دریایی بزودی رونمایی می‌شود

 24. لایحه CFT در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد

 25. محمدی‌گلپایگانی‌: اعلام برنامه ۵۰ سال آینده نظام توسط رهبری نشانه استحکام انقلاب است

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 10. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 11. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 12. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 13. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 14. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 15. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 16. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 17. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 18. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 19. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 20. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 21. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 22. فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

 23. طرح جدید نمایندگان برای ادامه کار استانداران بازنشسته

 24. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 25. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

آخرین عناوین