در پاسخ به سوال ولی‌الله سیف از احمد توکلی؛ آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

محمدهادی حاج‌کرمی،   3970718150 ۴۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

شب گذشته احمد توکلی و مصطفی کواکبیان میهمانان برنامه پیشران شبکه ۴ بودند. موضوع این برنامه مبارزه با فساد بود و توکلی در جایی از برنامه گفت: ما از برخی مسئولین شکایت کرده ایم...همچون رئیس کل قبلی و قبل تر بانک مرکزی که مقصر و شرک جرمند و مجازاتشان سنگین است. امیدوارم قوه قضائیه با صاحبان قدرت رودربایستی نکند...کواکبیان نیز در تائید آن گفتند: من خودم معتقدم حداقل باید مشاور نمی شد.

الف/ در واکنش به این صحبت‌ها، ولی‌الله سیف در کانال تلگرامی خود واکنش جالبی نشان داد که بسیاری از رسانه‌ها نیز آن را منتشر نموده‌اند. متنی پر از ابهام که مهمترین بخش آن این است: «طرح این سوال از جناب آقای توکلی خالی از لطف نیست که ایشان یا سازمان خود تاسیسشان که دیده‌بانی شفافیت و عدالت را در عنوان دارند، برای تادیه میلیاردها تومان پول یکی از این موسسات که توسط افراد صاحب نفوذ - که جناب آقای توکلی از ابتدای امر از اسامی و عناوین این افراد به طور دقیق مطلع بوده‌اند- چه اقداماتی انجام داده‌اند یا اینکه تاکنون علیه بیش از ۹۰ نفر از همکاران ایشان در مجلس قبل که طوماری بی‌نظیر را در دفاع از یکی از متخلف‌ترین این موسسات امضا کرده بودند شکایتی مطرح کرده‌اندیا خیر؟»

ایشان برای انداختن توپ در زمین دیگران سه موضوع را مطرح کرده‌اند:

۱- احمد توکلی و دیده‌بان شفافیت برای تادیه میلیاردها پول موسسات از افراد صاحب نفوذ چه کرده‌اند؟

۲- آقای توکلی از ابتدا از عناوین این افراد به طور دقیق مطلع بوده‌اند.

۳- آیا از ۹۰ نماینده مجلس قبل که طوماری در حمایت موسسه منتشر کرده‌اند شکایت کرده‌اند؟

به نظر می‌رسد همان‌گونه که آقای سیف در تلاطمات ارزی و کاهش شدید ارزش پول ملی خود را مبرا از اشتباه می‌داند و تقصیر را گردن دیگران می‌اندازد در این مورد نیز ایشان وظایفی را که بر گردن بانک مرکزی است از دیگران انتظار دارد. آیا آقای توکلی باید پیگیر ادای مطالبات بدهکاران موسسات اعتباری باشد یا بانک مرکزی؟ آیا آقای توکلی باید فهرست بدهکاران را منتشر کند یا بانک مرکزی؟ حمایت ۹۰ نماینده مجلس چه بوده است؟ و چرا باید برای متنی در حمایت یک موسسه از نمایندگان شکایت کرد؟ در هر صورت این شکایت را باید چه کسی بکند؟ آقای توکلی یا بانک مرکزی؟ وظیفه آقای توکلی در سوالاتی که آقای سیف پرسیده دقیقاً در کجای قانون است؟ وظایف آقای سیف به عنوان رئیس بانک مرکزی چه بوده است؟

۱- احمد توکلی برای تادیه سپرده‌ها چه کرده است:

احمد توکلی سمتی در بانک مرکزی و موسسات مالی و اعتباری موسوم به غیرمجاز نداشته و ندارد. سمت حقوقی و قضایی نیز ندارد. تنها دیده‌بان شفافیت و عدالت به عنوان سازمانی مردم‌نهاد می‌تواند به عنوان مدعی‌العموم به نمایندگی از سپرده‌گذاران شکایت کنند. تادیه بستانکاری موسسات یا باید توسط بانک و سیستم بانکی وصول شود (در صورت انحلال موسسات توسط هیات تصفیه انتصابی توسط بانک مرکزی) یا توسط سیستم حقوقی.
اما با این وجود آقای توکلی این اقدامات را انجام داده است:

• از ابتدا نسبت به غیرمجاز بودن این موسسات هشدار داده است.

• شکایت کرده است: «احمد توکلی از مدیرعامل ثامن‌الحجج و مسئولان بانک مرکزی و وزارت تعاون شکایت کرد (تسنیم ۳۰/۵/۱۳۹۶ خبر ۱۴۹۷۹۱۳)» و نیز «توکلی: علیه مقام های قبلی و کنونی بانک مرکزی شکایت کرده ایم (ایرنا ۲۸/۳/۹۷ خبر ۸۲۹۴۵۸۸۵)»

• تهدید به افشای اسامی بدهکاران کرده است. (ایسنا ۰۷/۰۹/۹۶ خبر ۹۶۰۹۰۷۰۳۵۳۰)

• با سپرده گذاران، کارمندان و مدیران موسسات مالی، مسئولین بانک مرکزی، مسئولین قوه قضاییه و... جلساتی برای حل مشکل برگزار نموده است.

• و... که با مرور اخبار رسانه ها به تعداد بیشتری از این خبرها دسترسی دارید.

دیده‌بان شفافیت، دو شکایت از این موسسات داشته اند که اخبار آن یکی در ۳۰/۵/۹۶ و دیگری ۲۸/۳/۹۷ منتشر شده است. در این شکایت‌ها علاوه بر مدیران موسسات از مقصران دولتی وزارت تعاون و بانک مرکزی نیز شکایت شده است. جالب این است که آقای توکلی در نشست خبری شکایت دوم می‌گوید: بانک مرکزی باید در این مساله پاسخگو باشد زیرا سکوت کرد و اجازه داد این موسسات تخلفات خود را ادامه دهند و در نظام اقتصادی کشور اخلال ایجاد کنند.

جناب آقای سیف! آیا شما پاسخی برای این پرسش دارید؟

۲- چرا آقای توکلی اسامی بدهکاران را منتشر نکرده است؟

هر چند آقای توکلی در این مورد نیز وظیفه‌ای قانونی ندارند اما خودشان در تاریخ ۷ آذر ۹۶ گفته‌اند: برای آخرین بار به دریافت‌کنندگان تسهیلات از موسسه ثامن‌الحجج هشدار می‌دهیم که اقدامی کنند در غیر این صورت اسامی آن‌ها را منتشر می‌کنیم. (ایسنا خبر ۹۶۰۹۰۷۰۳۵۳۰)وی مدتی بعد در ۳۰ تیر ۹۷ درباره منتشر نکردن اسامی افراد می‌گوید: نمی‌توانستم کسانی که بدهی‌شان را تسویه کرده‌اند را از کسانی که نکرده‌اند، تفکیک کنم. ممکن بود کسانی که تسهیلاتی نگرفته یا بدهی خود را تسویه کرده‌اند از من شکایت کنند. به همین دلیل و همچنین موانع موجود، بنده به قولم مبنی بر انتشار اسامی عمل نکردم.

احمد توکلی همچنین در پاسخ به این پرسش که «برخی گمان می‌کنند انتشار اسامی‌ای چون مجریان تلویزیون نوعی آدرس غلط و راه گم کردن است»، گفت: اطلاعات غلط و ناقص دادن بدتر از اطلاعات ندادن است. الان مساله مهم‎تری مطرح است، این که بانک مرکزی در تمام گزارش‌هایی که ارائه کرده‎، از گیرندگان تسهیلات به‌صورت رسمی صحبتی نمی‎کند و اطلاعات روشنی ارائه نمی‎دهد. (جماران خبر ۹۷۱۱۰۰)

پیش بینی احمد توکلی از شکایت نیز درست بود. به گزارش الف در تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷ و در زمان تصدی گری سیف بر بانک مرکزی، این بانک از احمد توکلی شکایت می کند. این شکایت پیرو شکایت دوم احمد توکلی از بانک مرکزی در ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ بوده است که علیه سیف اعلام جرم نموده است. (الف خبر ۳۹۷۰۵۱۰۱۵۱)

۳- آیا احمد توکلی باید از نمایندگان حامی موسسه مالی شکایت می کرد؟

خبر نزدیکی که من در این مورد پیدا کردم مربوط به اظهار نظر آقای ادیب کارشناس بانکی است. وی می‌گوید: ۹۰ نماینده خواستند بانک مرکزی نگوید یک موسسه ورشکسته، غیرمجاز است (ایسنا ۲۸/۲/۱۳۹۵ خبر۹۵۰۲۲۸۱۷۵۵۱ ۹۵۰۲۲۸۱۷۵۵۱)
حمایت ۹۰ نماینده مجلس نهم از موسسه مالی غیرمجاز، هرچند برای مجلس تاسف‌بار است چه ارتباطی به ایشان دارد؟ در صورت صحت ادعای آقای سیف آیا نام احمد توکلی در بین آن ۹۰ نماینده است یا ایشان از آن ۹۰ نماینده حمایت کرده‌اند؟ جدا از آن در صورت غیرقانونی بودن خواسته این نمایندگان بانک مرکزی می‌توانست از انجام آن استنکاف بورزد و در صورت فشار نمایندگان از آنها شکایت کند. این چه ارتباطی با دیگران مثل دکتر احمد توکلی دارد؟

آقای سیف! شما از سنخیت صحبت‌های دکتر احمد توکلی با موضوع برنامه پیشران پرسیده‌اید. من از سنخیت اظهارات شما و وظایف احمد توکلی می‌پرسم. ایشان از شما بابت قصورتان در موسسات شکایت کرده‌اند و شما هم از ایشان شکایت کرده‌اید که چرا در مقابل کوتاهی‌ها و قصورات شما ساکت نبوده‌اند. آقای سیف با مرور شکایت‌ها و اظهارات دکتر احمد توکلی در رسانه‌ها متوجه شدم که از زمان غیرمجاز بودن این موسسات تا زمان تعطیلی آن ماه‌ها بانک مرکزی تعلل داشته است. در این مدت چه سپرده‌گذارانی که سپرده‌های خود را در این موسسات نگذاشته‌اند، شما از موسسه‌ای که امروز به جرم غیرمجاز بودن آن را تعطیل نموده‌اید تجلیل کرده‌اید، تلویزیون به استناد نامه صادره از بانک تحت مدیریت شما برای این موسسات آگهی پخش کرده است، مردم برای اطمینان از مجاز بودن موسسات به سایت بانک تحت اشراف شما مراجعه می‌کرده‌اند و از روابط عمومی آن می‌پرسیده‌اند. پاسخ این مردم که به شما اعتماد کرده‌اند را نمی‌دهید؟

آقای سیف، مردم ایران برای تلاطمات ارزی دل خوشی از شما ندارند و اوضاع نابسامان اقتصادی امروزشان را از ناکارآمدی شما می‌دانند. نباید با این سفسطه‌ها، کوتاهی‌های بانک مرکزی در زمان مدیریتتان را توجیه نمایید و بیش‌ازپیش باعث ناراحتی مردم شوید.

همین دو شب قبل آقای عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات کشور به دلیل تخلفات شما در بانک مرکزی گفت: هیات مستشاری و دادستان دیوان محاسبات کشور در بهمن سال ۹۶ تخلفات بانک مرکزی را محرز دید و بر انفصال رئیس‌کل بانک مرکزی و معاونان ایشان رای داد. سوال این است شما بر اساس کدام قانون تا اوایل مرداد ماه در ریاست بانک مرکزی ماندید و بعد مجبور به استعفا شدید؟

عناوین مرتبط

۱۴ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی ادعای صالحی امیری را تکذیب کرد
۱۳ آذر ۱۳۹۷دکتر احمد توکلی : درباره بازنشسته‌ها؛ یا افراط کردیم یا تفریط/ مجلس اصلاح کند
۱۲ آذر ۱۳۹۷هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید
۱۰ آذر ۱۳۹۷بررسی شکایت مالباختگان پردیسبان در دیده‌بان شفافیت و عدالت
۱۰ آذر ۱۳۹۷دیده‌بان شفافیت و عدالت از شکایت بانک مرکزی تبرئه شد + سند
۷ آذر ۱۳۹۷مشروح نشست نقد و بررسی کتاب "دانشگاه پهلوی به روایت اسناد"
۷ آذر ۱۳۹۷دادگاه موسسه اعتباری کاسپین را فورا برگزار بکنید
۷ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی: هیئت عالی نظارت مجمع بر اساس قانون اساسی تشکیل شده و نظر آن، نظر رهبری به حساب می‌آید/ حساسیت‌های اخیر به‌دلیل اختلاف نظرهای سیاسی درباره سی‌اف‌تی است
۶ آذر ۱۳۹۷توکلی در میان مال‌باختگان کاسپین: اعتراضات شما به جا است و آن را پیگیری می‌کنیم/ درخواست از قوه قضائیه برای تسریع در روند رسیدگی به پرونده کاسپین و سیف
۵ آذر ۱۳۹۷ برگزاری نشست نقد کتاب "دانشگاه پهلوی به روایت اسناد" با حضور احمد توکلی
۵ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی در نامه‌ای به وزرای نفت و کار خواستار شد؛ مدیران پروازی خوزستان را برکنار کنید
۳۰ آبان ۱۳۹۷کشاورزی و تولید را به خاک سیاه ننشانیم  

دیدگاه کاربران

رضا۵۸۸۲۲۸۱۶:۵۷:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
به نظر من باید آقای روحانی پاسخگو باشن، وگرنه کسی نیست که در ناکارمدی و جرایم سیف شکی داشته باشه، از همون روزهای اول افراد عاقل به دولت هشدار دادن که رییس بانک مرکزی باید یه اقتصاد دان باشه نه حسابدار، اما دست های پشت پرده اصرار داشتن که ایشون بمونه و این اوضاع اسفناک را برای مردم درست کنه
mostafa.kamali95@yahoo.com۵۸۸۲۹۶۱۷:۴۵:۴۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
از جناب دکتر توکلی و سازمان دیده بان شفافیت و عدالت انتظار داریم مجدانه پیگیر طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی که تا حالا چندین بار است کلید میخورد ولی عملیاتی نمیشود باشند اگر بانک مرکزی و به تبع ان بانک ها تفحص شوند بخصوص از 10 سال قبل تا حالا فسادها و تخلفات بسیار بسیار سنگین مدیران بانک مرکزی و بانک ها اشکار میشود
علی رستمی۵۸۸۳۶۶۱۸:۳۵:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
دکتر روحانی با انتخاب اقای سیف به عنوان مشاور اقتصادی توهین بزرگی به مردم کرد مگر انکه پشت پرده ریس جمهور از ایشان درخواست دستکاری نرخ ارز را کرده باشد
ناشناس۵۸۸۳۶۸۱۸:۳۶:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
سیف شمشیری که در راه ناصواب بکار گرفته شد
ناشناس۵۸۸۵۵۳۲۱:۱۲:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۸
شمشیر ؟ این فرد باید محاکمه و اعدام بشه
ناشناس۵۸۸۹۷۲۰۹:۱۵:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۱۹
عدالت یعنی برخورد یکسان با همه. فرض که حرف شما درست باشد چند نفر دیگر باید اعدام شوند؟
ناشناس۵۹۱۰۰۳۰۸:۳۸:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۲۱
تا هر جا که لازمه مطمنا نسل بعد بابت این کار از ما تشکر خواهد کرد
ناشناس۵۸۹۷۱۴۲۰:۴۸:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
سیف در عربی به معنای شمشیر ولی ایشان حلبی هم نبود و قطار اقتصاد را هم مانند حلبی کج و مووج کرد
علیشاهی۵۸۸۳۷۰۱۸:۳۸:۴۷ ۱۳۹۷/۷/۱۸
دستکاری نرخ ارز و سر شکن کردن کسری ها و بدهی های دولت در بین اقشار مختلف و ایجاد ثروت های افسانه ای برای عده ای
محمودی۵۸۸۳۸۰۱۸:۵۰:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۸
ما خواهان محاکمه تیم اقتصادی دولت شامل اقایان سیف نوبخت نهاوندیان نیلی کرباسیان و افراد پشت پرده دیگر هستیم اینان کشور را تا لبه پرتگاه برده و لطمات جبران ناپذیری به نظام و حتی اعتقادات مردم وارد کرده اند
ناشناس۵۸۸۴۶۱۱۹:۵۷:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۸
مشکل روحانی و سیف نیست ؛ مشکل حاکمیت تفکر غرب گرا و لیبرالیسم بر دولت و مجلس و توانمندی این تفکر در فریب افکار عمومی با استفاده از ابزارهای داخلی و خارجی است. متاسفانه پس از انقلاب علیرغم اینکه نظام اسلامی بوده ولیکن لیبرالها حاکم بر مراکز تصمیم سازی و مدیریت اجرائی کشور بوده اند. البته با این حال پز اپوزسیونی خودشان را هم رها نکرده اند. تا وقتیکه جریان لیبرال و غرب گرا در این کشور سلطه داشته باشد مشکلات این کشور حل نخواهد شد.
رسولخانی۵۸۹۵۸۸۱۸:۵۵:۰۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
منهم فکر میکنم شما درست میگی اما نمیدونم افزایش قیمت ارز در عهد آقای احمدی نژاد با آن درآمد افسانه ای نفت را چگونه توجیه کنم.
ناشناس۵۸۹۸۴۸۲۳:۳۱:۴۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
بعد سیف درست شد؟؟؟
ناشناس۵۸۸۲۵۱۱۷:۱۲:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
درود بر شما
ناشناس۵۸۸۲۵۵۱۷:۱۵:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۱۸
سیف باید محاکمه و به اشد مجازات برسد. سوء مدیریت و رانت و چپاول مملکت حد اقل جرمی است که این بنده خدا دارد.
ناشناس۵۸۸۲۸۷۱۷:۴۰:۵۶ ۱۳۹۷/۷/۱۸
مطمئن شدم سیف مامور است
ناشناس۵۸۸۸۱۱۰۱:۴۲:۱۷ ۱۳۹۷/۷/۱۹
بیجا مطمین شدی! ایشون خیانت کردند ولی از کجا کشف کردی از عمد بوده؟
ناشناس۵۸۹۵۷۱۱۸:۴۱:۳۲ ۱۳۹۷/۷/۱۹
مانند جمله بخشش لازم نیست اعدامش کنید دو پهلو گفته ای موضع خود را دقیقا معلوم فرمایید
ناشناس۵۸۸۳۰۶۱۷:۵۱:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۱۸
آقای توکلی و سازمان خود تاسیسشان؟!!..... چقدر وجود دیده بان شفافیت و عدالت براشون سنگین و سخت تموم شده. چقدر خوب بود مثل قدیم ها شما هر کاری میکردید صداش در نمیومد، نه؟! نه اینترنت بود نه سازمان خود تاسیس دکتر توکلی! ..... کاش دکتر توکلی یک مقام اجرایی قوی هم داشتند. خدمت جنابعالی عرض میکنم مردم دیگه از یک ریال پولشون هم نمیگذرن که هدر بشه.............
جلالی۵۸۸۳۲۱۱۸:۰۰:۰۰ ۱۳۹۷/۷/۱۸
ایشان باید توسط مدعی العموم احضار و طبق نظر کارشناسان مورد سوال و جواب واقع شوند و در صورت نیاز در دادگاه مورد محاکمه واقع شوند بهترین راهکار این است
ناشناس۵۸۸۳۲۵۱۸:۰۲:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۱۸
چون مسله اقتصادی مستقیما با حیثیت نظام در ارتباط است تیم اقتصادی دولت باید در دادسرای جرایم کارکنان دولت پاسخگو و متناسب با جرم و تخلف و کوتاهی و احتمالا نا اگاهی مورد محاکمه قرار گیرند
ناشناس۵۸۸۳۵۲۱۸:۲۳:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۸
شفافیت اقتصادی گزینشی نیست ا برای رقبا شفافیت برای دوستان سرپوش
ناشناس۵۸۸۳۶۳۱۸:۳۳:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
کانال تلگرامی؟ تلگرام فیلتر نیست؟! چقدر مسئولین حمایت از تولید ملیو از خودشون شروع کردند. ایران درست نمیشه تا این مدل افراد مسئول هستند....... الناس علی دین ملوکهم...
ناشناس۵۸۸۴۴۲۱۹:۴۳:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۸
فرشتگان،آرمان ایرانیان،کاسپین همه پوششی بود برای سازماندهی واجرای یک کلاه برداری بزرگ ملی به ارزش 4000 ملیارد تومان از محل سپرده های مردم توسط مدیران بانک مرکزی و وابستگانشان در موسسه مالی و اعتباری فرشتگان.
ناشناس۵۸۹۰۷۱۱۰:۴۳:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
این یکیو با اطلاع دقیق خبر دارم که درسته
ناشناس۵۸۸۴۶۰۱۹:۵۷:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
به نظر من سیف داره تاوان برچیدن موسسات مالی اعتباری رو میده. کاری به سرش میارن که دیگه کسی جرات نکنه به موسسات نزدیک بشه.
خوانا۵۸۸۷۵۵۰۰:۰۷:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۱۹
ممکن است.! ولی جرم ایشان و رئیس کل قبلی در جائیکه قانون پولی و بانکی وظیفه حفظ ارزش پول ملی را بر عهده بانک مرکزی میگذارد مسلم است.
ناشناس۵۸۸۴۸۰۲۰:۱۱:۳۸ ۱۳۹۷/۷/۱۸
نتیجه ای که از این تقابلها گرفته می شود اینکه هر برگ این دفتر را ورق بزنیم جز فساد و باند بازی و چپاول چیز دیگری به چشم نمی خورد.
ناشناس۵۸۸۵۶۳۲۱:۱۹:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۸
علی برکت الله .
ناشناس۵۸۸۶۹۰۲۳:۱۱:۰۳ ۱۳۹۷/۷/۱۸
آقای توکلی حداقل عرضه داشت آقای سیف دست تو و باند مافیا ی شما را تا حدودی افشا کند ،راستی ان موسسه مورد ادعائ شما با امضا مستقیم تو این همه در حق ملت ظلم کرد و میلیون ها نفر را بدبخت کرد راستی جناب سیف از تعداد ادم های که به خاطر تو اسیب دیدندو خانواده اشان از دست دادندمطلعی؟
حسن۵۸۸۷۲۰۲۳:۳۴:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۸
جانب سیف میدونم شما مامور و معذور بودن و باید اجرا میکردین ولی یک مقدار فکر و درک این مطلب چه خسارتی به جیب مردم وارد می‌شد استعفا میدادین
ناشناس۵۸۸۷۳۵۲۳:۵۰:۳۰ ۱۳۹۷/۷/۱۸
مجازات ناتوانی و بی سوادی یک مدیر اعدام نیست ولی کسی که چنینرمدیری را نگه می دارد باید پاسخگو باشد
ناشناس۵۸۸۷۵۷۰۰:۰۹:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
به نظر میاد که سیف دوخط انشاء قابل فهم هم نمیتونه بنویسه. من فقط پس از ترجمه الف فهمیدم چی میخواست بگه.
حسینی۵۸۸۸۱۳۰۱:۴۵:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اگر این منطق و تحلیل رییس کل بانک مرکزی بوده وه وای بر ما! موضع نمیگرفت لااقل بی منطق بودنش برای خیلیا به اثبات نمیرسید!
ميلاد۵۸۸۸۴۶۰۵:۱۶:۵۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
عجیبه همه سیف را میبینند سیف تا زمانی که وام میداد سیف بود و بعدش یک دفعه اخ شد؟
ناشناس۵۸۸۸۸۱۰۷:۱۴:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
فرافکنی آقای سیف وقتی به من ثابت شد که باوجودی که یکی از دخترهاشون در کانادا اقامت دارن، و دختر دیگه شون استرالیا هستن،بعد از نمازجمعه ای که رفتن، گفتن در حال حاضر فقط یک دخترم در استرالیاست!!!!!!
ناشناس۵۸۹۱۹۵۱۲:۴۲:۳۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
یک پسرشون هم در آمریکا اقامت دارن و یک شرکت سازه دارن
ناشناس۵۸۹۰۰۸۰۹:۵۳:۳۳ ۱۳۹۷/۷/۱۹
اقای سیف باید محاکمه بشه بخاطر عدم مدیریت صحیح در بانک مرکزی!! رییس جمهور با انتصاب ایشون به عنوان مشاور به مردم دهن کجی کرده!!! واقعا جای تاسف داره!!!
ناشناس۵۸۹۳۴۳۱۴:۲۶:۵۴ ۱۳۹۷/۷/۱۹
ما خواهان دادگاه علنی وشفافِ سیف و عاملان و مسببان دیگری که موجب رنج وزیان غیرقابل جبران سپرده گذاران (کاسپین) جهت روشن شدن حقایقِ پشت پرده آن موسسه با بانک مرکزی در پیشگاه ملت بزرگ ایران هستیم
جلال۵۸۹۳۸۲۱۴:۵۵:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۹
تمام اختلاس ها و گرانی ها و رانت ها زیر سر روحانی و تیمش میباشد
خوانا۵۸۹۵۹۸۱۹:۰۳:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۹
همه ایرانیان که از این اوضاع و اقدامات دولت پول نقد یا پس اندازشان بی ارزش شد باید به اتفاق آقای دکتر توکلی کمپین درخواست محاکمه علنی آقایان روحانی و سیف توسط قوه قضائیه را بنمایند.

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 6. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 7. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 8. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 9. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 10. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 11. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 12. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 13. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 14. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 15. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 16. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 17. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 18. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 19. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 20. پرونده دکل نفتی چه شد؟

 21. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 22. کارت‌ های ملی قدیمی تا کی اعتبار دارند؟

 23. خودرو ۱ تا ۲ میلیون تومان گران شد + جدول

 24. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های دولتی

 25. مسکن مهر روی ریل افتاد

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 5. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 6. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 7. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 8. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 9. عروس «قزاق»  

 10. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. لاستیک گران شد

 14. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 15. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 16. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 17. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 18. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 21. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 22. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 23. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 24. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 25. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 7. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 8. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 9. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 10. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 11. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 16. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 17. حرف های یک مهندس برق مملکت

 18. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 19. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 20. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 22. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 23. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 24. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 6. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 7. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 8. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 9. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 10. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 11. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 12. ایران در تولید ناوشکن و شناور جزو ۵ کشور پیشرو است

 13. خاطرات مطهری از کاربرد «کف‌گرگی» و «ناسزاگویی» در مجلس

 14. غریب آبادی با معاونان آمانو دیدار کرد

 15. مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس با استقلال شهر ری

 16. روحانی: حضور بسیج در ۸ سال دفاع مقدس از نمادهای مهم اثربخش بودن روحیه انقلابی است/ اخلاق از اهداف اصلی انقلاب بود

 17. ضرغامی: کارنامه دولت در پروژه ملی پیام رسانی داخلی بسیار منفی است  

 18. شرکت نکردن نمایندگان اصفهان در جلسات علنی و کمیسیونهای مجلس/ تماس هیئت رئیسه برای انصراف از استعفاء

 19. سردار غیب پرور: بسیج برای طرح‌های خود حساب ویژه‌ای روی جوانان باز کرده است

 20. واکنش تند کرباسچی به اظهارات مشاور رییس جمهور: دروغ که عوارض ندارد

 21. مطهری: درباره صحبت‌های بنزینی من شیطنت شد

 22. تماس تلفنی لاریجانی با نمایندگان اصفهان

 23. وزیر اطلاعات: دشمن با هدف ضربه‌زدن اقتصادی حرکت تروریستی چابهار را انجام داد

 24. ماجرای دیدار شب گذشته قالیباف و رئیسی چه بود؟

 25. واکنش ظریف به تست اخیر موشکی ایران: هیچ ممنوعیتی برای تست نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 6. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 7. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 8. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 9. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 10. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 11. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 12. امام‌خمینی با ارثیه پدری‌شان در خمین چه کردند؟

 13. ایران در تولید ناوشکن و شناور جزو ۵ کشور پیشرو است

 14. خاطرات مطهری از کاربرد «کف‌گرگی» و «ناسزاگویی» در مجلس

 15. غریب آبادی با معاونان آمانو دیدار کرد

 16. مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس با استقلال شهر ری

 17. روحانی: حضور بسیج در ۸ سال دفاع مقدس از نمادهای مهم اثربخش بودن روحیه انقلابی است/ اخلاق از اهداف اصلی انقلاب بود

 18. ضرغامی: کارنامه دولت در پروژه ملی پیام رسانی داخلی بسیار منفی است  

 19. شرکت نکردن نمایندگان اصفهان در جلسات علنی و کمیسیونهای مجلس/ تماس هیئت رئیسه برای انصراف از استعفاء

 20. سردار غیب پرور: بسیج برای طرح‌های خود حساب ویژه‌ای روی جوانان باز کرده است

 21. واکنش تند کرباسچی به اظهارات مشاور رییس جمهور: دروغ که عوارض ندارد

 22. مطهری: درباره صحبت‌های بنزینی من شیطنت شد

 23. تماس تلفنی لاریجانی با نمایندگان اصفهان

 24. وزیر اطلاعات: دشمن با هدف ضربه‌زدن اقتصادی حرکت تروریستی چابهار را انجام داد

 25. ماجرای دیدار شب گذشته قالیباف و رئیسی چه بود؟

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 5. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 6. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 7. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 8. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 9. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 10. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 11. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 12. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 13. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 14. کدخدایی: اظهارات محمودصادقی را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

 15. آقای روحانی! محرمانه نداریم/ شفافیت را از دولت آغاز کنید

 16. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 17. روحانی: ‌فشار اقتصادی‌ آمریکا و صهیونیست‌ها علیه ملت ایران است/ با اقامه نماز در برابر ابرقدرت‌ها حفظ خواهیم شد

 18. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 19. تایید حکم انفصال از خدمت رئیس کل پیشین بانک مرکزی/سیف نمی‌تواند مشاور روحانی باشد

 20. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 21. موشک کروز کوثر؛ قاتل ناوچه اسرائیلی ساعر + تصاویر

 22. امیرآبادی فراهانی: حضرات موضوع سازش با آمریکا را به خواب ببینند/ سخن گفتن از سازش برای ما معنا ندارد

 23. توضیحات حاجی دلیگانی درباره استعفای نمایندگان مقابل نماینده دولت/ استعفای نمایندگان شوخی نیست!

 24. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 25. فرش‌های پهن شده موقع سخنرانی روحانی!  

آخرین عناوین