درباره تصویب CFT و اجرای برنامه اقدام FATF چه دادیم چه گرفتیم ؟

مهدی محمدی،   3970716104 ۴۲ نظر، ۱۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
چه دادیم چه گرفتیم ؟

مهدی محمدی تحلیگر سیاسی درباره تصویب کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس و توجیهات دولت در این خصوص در وطن امروز نوشت : ساده‌ترین سوالی که دولت باید در اینجا به آن پاسخ دهد این است: آیا چیزی که به دست می‌آورد، ارزش هزینه‌ای که می‌پردازد را دارد یا نه.

آزاردهنده‌ترین نکته درباره تصویب کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس و توجیهات دولت در این باره این است که با هدف اجرای قولی که به یک طرف خارجی داده شده، عمدا حرف‌های عجیب و غریب به مردم تحویل داده می‌شود.


این اکنون مساله‌ای پنهان نیست و محمدجواد ظریف هم آن را تایید کرد که راز اصلی اصرار دولت بر کامل شدن برنامه اقدام FATF، فشار اروپاست مبنی بر اینکه اگر اجرای استانداردهای FATF در ایران کامل نشود، توافق نصفه و نیمه فعلی با اروپا درباره ایجاد یک مکانیسم تعامل اقتصادی با ایران اجرا نخواهد شد.


در واقع دولت چشم بر همه ریسک‌های امنیتی و اقتصادی FATF بسته و فقط برای از دست ندادن توافقی که با اروپا کرده- و هیچ کس لااقل در داخل نمی‌داند چیست و بناست چه معجزه‌ای کند- شتابان به دنبال تکمیل برنامه اقدام در ایران است.


طبیعتا ساده‌ترین سوالی که دولت باید در اینجا به آن پاسخ دهد این است: آیا چیزی که به دست می‌آورد، ارزش هزینه‌ای که می‌پردازد را دارد یا نه.در اینکه اجرای کامل برنامه اقدام FATF در ایران ریسک‌های امنیت ملی بسیار هنگفتی دارد، حتی مدافعان آن چندان تشکیک نکرده‌اند.


فهرست ساده این تهدید‌ها چنین است:


1- تحریم داخلی نهادهای انقلابی و منع شدن بانک‌ها و نهادهای مالی در داخل از خدمات‌دهی به آنها


2- ملزم شدن ایران به افشای مورد به مورد اطلاعات بانکی که مصرف‌کننده آن بدون تردید سرویس‌های اطلاعاتی دشمن هستند.


3- ایجاد یک کانال جدید فشار بر ایران


4- هوشمندتر و موثرتر شدن تحریم‌های آمریکا از طریق افشای نقشه کامل تراکنش‌های مالی ایران برای دشمن


5- محدود شدن مبارزه با پولشویی به استانداردها و درخواست‌های مورد توجه FATF و جلوگیری از مبارزه موثر با پولشویی و اصلاح نظام بانکی در ایران.


برای اینکه ببینیم چیزی که دولت ادعا می‌کند به دست آورده ارزش این هزینه‌ها را دارد یا نه، زحمت چندانی لازم نیست. حتی لازم نیست بدانیم توافق انجام شده با اروپا چیست و توان حفاظت از روابط اقتصادی ایران با اروپا در مقابل تحریم‌های ثانویه آمریکا را دارد یا نه. پاسخ را آقای ظریف خود ساده و سرراست به ما داده و همین دیروز به صراحت در مجلس اعلام کرد حتی اگر CFT تصویب و اجرای برنامه اقدام FATF در ایران کامل شود باز هم هیچ تضمینی نیست که مشکلات بانکی ایران حل یا حتی سبک شود.

آقای ظریف تنها قول داد با این کار از ایجاد مشکلات جدید برای ایران جلوگیری خواهد شد. پس آقای ظریف از همین حالا سعی کرده اشتباه برجام را تکرار نکند و آب پاکی را روی دست کشور ریخته و می‌گوید امتیاز نقد خواهیم داد اما اینکه حتی به طور نسیه چیزی به دست بیاوریم روشن نیست.

سوال‌های مهم اینهاست:


اولا- کدام عقلانیت اقتضا می‌کند امتیازی چنین بزرگ در ازای وعده‌ای مبهم به طرفی غیر قابل اعتماد مانند اروپا داده شود؟ آیا بهتر نبود آقایان که مذاکره‌کنندگانی چیره‌دست هستند برگ FATF را در دست نگه می‌داشتند تا حداقل پس از مطمئن شدن از کارآمدی مکانیسم پیشنهادی اروپا، به آن ملحق شوند؟


ثانیا- در حالی که تحریم‌های ثانویه بانکی آمریکا به تمامی تا یک ماه دیگر بازخواهد گشت، اساسا FATF چگونه می‌تواند به تسهیل روابط بانکی ایران کمک کند؟ آیا در شرایط برقراری تحریم‌های ثانویه کارکرد FATF معکوس نبوده و منجر به پر کردن خلاهای اطلاعاتی آمریکا از نظام بانکی ایران به منظور هوشمندتر کردن تحریم‌ها نخواهد شد؟


ثالثا- می‌دانیم که بانک مرکزی از ماه‌ها قبل به طور زیرپوستی و باز هم تحت فشار برنامه اقدام FATF ترغیب شبکه بانکی به تحریم داخلی نهادهای مورد تحریم آمریکا را آغاز کرده است. دولت تا امروز هیچ گامی برای جلوگیری از وارد شدن نهادهای مالی داخلی به تحریم ریالی نهادهای انقلابی برنداشته است.


آیا این معنایی جز این دارد که بخش‌هایی از دولت اساسا بدشان نمی‌آید بخش دفاع و امنیت تحت فشار قرار گیرد؟


و رابعا- ایران اکنون بیرون بیانیه عمومی یا به تعبیر عامیانه لیست سیاه FATF نیست اما اقدامات محدود‌کننده ضد آن تعلیق شده است. تا جایی که به FATF مربوط است، سفیدترین حالتی که ایران اساسا می‌تواند در آن قرار داشته باشد همین است و بدترین حالت این است که ایران مجددا به بیانیه عمومی بازگردد.

برای این کار همه 35 عضو شورای عمومی FATF باید اجماعا به بازگشت ایران به لیست سیاه رای بدهند و تنها اگر یک عضو با این کار مخالفت کند، ایران این ریسک را پشت سر خواهد گذاشت. یافتن این یک عضو، کار ساده‌ای است که وزارت امور خارجه باید می‌کرد ولی راه سخت تصویب CFT را برگزید.


و در نهایت اینکه همه اینها به ما نشان می‌دهد دولت اصرار دارد چیزی از تجربه سال‌های گذشته نیاموزد، برجام را نگاهی بشدت ایدئولوژیک و توام با شیفتگی تحلیل کند، امتیازهای بزرگ بدهد و در انتظار وعده‌های نسیه بماند و آرزوهای توهم‌آلودی نظیر ایجاد شکاف علیه اروپا و آمریکا چنان عمیق شود که ایران بتواند از دل آن مشکلات خود را حل کند. این ذهنیت‌ها خطراتی عمیق‌تر و بزرگ‌تر از FATF یا چیزهایی شبیه آن است.

عناوین مرتبط

۱۹ آذر ۱۳۹۷اسرائیل به FATF پیوست
۱۹ آذر ۱۳۹۷دفاع رئیس‌جمهور از لایحه FATF  
۱۸ آذر ۱۳۹۷احتمال پولشویی ۳۰ میلیارد یورویی مافیا در بازار مسکن آلمان
۱۸ آذر ۱۳۹۷از آخرین تحولات مربوط به FATF در مجلس و سازوکار مالی ویژه اتحادیه اروپا
۱۳ آذر ۱۳۹۷روحانی: FATF لازمه ارتباط مالی جهانی است/ چه کسی به آمریکا اعتماد کرده است؟/ چه کسانی موسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟/ آمریکا ۸ بار مستقیم درخواست مذاکره کرد
۱۲ آذر ۱۳۹۷جهانگیری: باید روزنه‌های فساد که موجب پولشویی می‌شود را بست
۱۱ آذر ۱۳۹۷ظریف: پولشویی در ایران وجود دارد/ دولت با لوایح ضد پولشویی به دنبال ممانعت از رخنه‌هاست
۴ آذر ۱۳۹۷ضوابط FATF هیچ تاثیری در پیشگیری یا کشف بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ نداشت
۳ آذر ۱۳۹۷ پاسخ ۱۲ صفحه‌ای ظریف به دادستان کل کشور
۳۰ آبان ۱۳۹۷نامه قوه قضائیه درباره ارائه اسناد پولشویی تسلیم ظریف شده است
۲۹ آبان ۱۳۹۷پورابراهیمی: اظهارات نسنجیده ظریف دولت را زیر سوال برد
۲۹ آبان ۱۳۹۷بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ در یکی از اصلی‌ترین اعضای FATF /شش عضو FATF درگیر ابرپولشویی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۸۴۸۸۶۱۳:۰۱:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا ! تصویب fatf باعث لو رفتن راههای دور زدن تحریمها و افزایش نرخ دلار خواهد شد.
ناشناس۵۸۵۰۱۸۱۳:۵۲:۱۰ ۱۳۹۷/۷/۱۶
جوک نگو عزیز باعث کاهش قیمت میشه
ناشناس۵۸۵۳۴۵۱۶:۱۵:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
آره میگن دلار میشه ۱۰۰۰تومان
ناشناس۵۸۶۳۵۰۱۱:۳۲:۱۸ ۱۳۹۷/۷/۱۷
مگه خبر نداری هزار تومن شده فقط با یک 1 و 0 ناقابل
پوری۵۸۵۴۹۵۱۷:۵۳:۱۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
بشین تا ارزون بشه... خود دولتیها یک ماه میکشن پایین و دوباره همه چی گرون میشه.
ناشناس۵۸۵۶۸۷۲۰:۲۱:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
جوک سال رو گفتی
ناشناس۵۸۵۷۳۴۲۰:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
نرخ دلار امروز افزایشی بود متاسفانه کاهشی در کار نیست .
لو رفتن۵۸۵۰۵۳۱۴:۰۴:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
دوست لو رفتی اول مطالعه کن‌ همون چین و شروع به مسدود سازی موسساتی که تحریم رو دور میزدن کردن عملا دیگه موسسه یا بانکی نشناخته نمونه‌که‌حالا بخواد لو بره مشکل اصلی اینجا پیش اومد که دو تا شریک‌تجاری اصلی ایران چین و روسیه رسما گفتم یا fatf و یا هیچ مبادله تجاری
ناشناس۵۸۵۲۶۶۱۵:۳۸:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چرا اصولا کاری کنیم که تحریم بشیم که بعد بخوایم دور بزنیم وبترسیم لو نریم ؟!
به آفرید۵۸۵۵۸۹۱۸:۵۶:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
از نظر نگارنده اگر شورای نگهبان هم بر مصوبه مجلس مهر تاید بزنه یعنی این عضو از سکان حکمرانی کشور هم خیانت کار است؟ ... امیدوارم احساسی اقدام به جبهه گیری نکنیم.
ناشناس۵۸۶۱۵۰۰۹:۱۳:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۷
درباره خزر بگو چه دادیم و چه ستاندیم؟
ناشناس۵۸۴۹۰۸۱۳:۱۲:۰۷ ۱۳۹۷/۷/۱۶
سلام نکته گفته نشده اجباره خوب ما الان با دلخوشی این کارو‌نکردیم مجبور شدیم قطعا این چیز خوبی نیست حالا بگین ایا این تورم وحشتناک چیز مقبولیه؟قطعا نه ولی اجبار شرایطه و‌گاها باید یه چیزایی رو‌داد متاسفانه
ناشناس۵۸۵۰۰۷۱۳:۴۸:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
تورم و فلاکت این مملکت ربطی به برجام و لایحه و ... نداره . مشکل واقعی ، دزدی و فساد مسئولین و ژنهای اونهاست . تصویب این لوایح هم برای امنیت زن و بچه دولتی ها و مجلسی ها در خارج از ایرانه .
ناشناس۵۸۵۸۵۰۲۲:۴۶:۵۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
بعید نیست!
هادی۵۸۵۱۷۱۱۴:۵۷:۱۴ ۱۳۹۷/۷/۱۶
اولا که بله ممکنه یه روز هم مجبور بشیم گلستان و ترکمنچای رو امضا کنیم و کشور رو بفروشیم تا مشکلاتمون کم بشه. مجبوریم دیگه!! مجبور دوما ایراد اینجاست که فکر کردید مشکلات با FATF حل میشه
ن.د۵۸۴۹۲۷۱۳:۱۸:۳۱ ۱۳۹۷/۷/۱۶
لطفا به این سوال ها پاسخ دهید چند کشور به FATF پیوسته اند و کدام کشورها هستند؟ چرا برای کشورهای بالا اهمیتی ندارد که تراکنش مالی آنها در دست دیگران باشد؟
ناشناس۵۸۵۰۰۱۱۳:۴۶:۲۲ ۱۳۹۷/۷/۱۶
۳۷ کشور...عضو هستند..
فرزاد۵۸۵۵۵۸۱۸:۳۶:۱۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
باقیه کشورها عضو کارگروه های منطقه ای اند و بعد از مدتی در صورت انجام تعهدشون عضو اصلی میشند
ناشناس۵۸۵۰۴۵۱۴:۰۲:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
من فکر میکنم علتش اینه که آنها به ابرقدرتها باجشون رو میدن و ایران نمی خواهد زیر سلطه باشد .
ناشناس۵۸۵۱۵۵۱۴:۴۹:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
ظاهرا فراموش کردین تو چه وضعیتی هستیم ، ما مقابل این به اصطلاح ابرقدرتها قرار داریم نه اون کشورهایی که میگین
سرباز۵۸۵۲۲۵۱۵:۲۱:۵۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چرا انقدر خودت رو به سادگی میزنی ؟؟؟ کدومشون مثل ایران تحریم شده؟؟؟؟؟
ناشناس۵۸۵۳۵۶۱۶:۲۲:۲۳ ۱۳۹۷/۷/۱۶
چرا باید تحریم بشیم؟ مگر سیاستمدار برای نجات کشور از تحریم نیست؟
ناشناس۵۸۶۳۵۹۱۱:۳۹:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۷
پس کی قدم بزنه با لبخند؟
ناشناس۵۸۵۶۳۵۱۹:۴۷:۵۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
یک نکته مهم دیگه هم وجود داره که اصلا بهش توجه نمی شه ، برنامه اقدام یا همون اکشن پلن اف ای تی اف برای همه کشور ها یکسان نیست و اکشن پلن ایران بسیار سخت گیرانه نوشته شده . در ضمن آقای طیب نیا در امضای شخصی خود در این اکشن پلن تعهد بالای سیاسی از طرف ایران برای اجرای اون داده که باعث میشه دولت این قدر نگران عدم اجراش باشه و درگیر ایجاد زیرساخت حقوقی و بهانه های قوی برای تحریم های جدید باشه.
حسینی کلشتری۵۸۴۹۶۹۱۳:۳۶:۰۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
عالی بود اقا مهدی
ناشناس۵۸۵۲۴۱۱۵:۲۸:۲۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
طبق معمول همه چی دادیم و هیچی گرفتیم
آرش۵۸۵۲۴۷۱۵:۳۰:۴۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
خوب اگه از این توافق یا هر توافق دیگه خوشمون نیومد ، مثل ترامپ ازش خارج میشیم . کاری داره ؟
ایمان۵۸۵۲۶۲۱۵:۳۶:۴۸ ۱۳۹۷/۷/۱۶
اولا / ثانیا / ثالثا / رابعا ..... !!!!!!! اینا معادل فارسی ندارن ؟؟؟؟؟؟
ناشناس۵۸۵۲۹۲۱۵:۴۸:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۶
یک سوال ساده ! با وجود همه این خطرات , چرا باید شورای نگهبان تایید کند ؟ زیرا میدانید اگر تایید نکند در نهایت در مجمع تشخیص تصویب میشود و انجا هم اراده نظام دخیل هست.
ناشناس۵۸۵۳۲۹۱۶:۰۲:۱۳ ۱۳۹۷/۷/۱۶
از سایت الف انتظار بود حداقل با یکی از نمایندگان موافق این لایحه هم صحبت کند و نه فقط دلایل مخالفان را بیان کند
ali۵۸۵۳۳۶۱۶:۰۹:۲۵ ۱۳۹۷/۷/۱۶
کنوانسیون مبارزه با تروریسم یک الزام مالی بین المللی است که حتی چین و روسیه ، شرکای راهبردی ما هم بدون آن نمیتوانند با ایران مبادلات بانکی داشته باشند. بهتر است واقع بین باشیم! عرصه بین الملل عرصه شعار و آرزو نیست! هزینه قبول نکردن چنین قانون مهم بین المللی را در نهایت ملت خواهند پرداخت.
ناشناس۵۸۶۰۰۶۰۶:۲۹:۴۶ ۱۳۹۷/۷/۱۷
لطفا چشم بسته مطلب ننویسید متن را بخوانید تا ببینید جواب سخن شما داده شده
ناشناس۵۸۵۴۳۲۱۷:۱۶:۲۹ ۱۳۹۷/۷/۱۶
سر دیس سرباز هخامنشی را گرفتیم!!!؟؟؟
ناشناس۵۸۵۴۸۸۱۷:۴۶:۰۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
نویسنده مثل همیشه میگه دولت نباید فلان کار رو انجام میداد ولی نمیگه باید چیکار انجام داد. این که همه چیز رو رد کنیم هنری نیس. ...اقایون، شما بگین چیکار کنیم؟ برجام رو امضا نمیکردیم چی میشد؟ جز این میشد که مثل دوره اوباما ۲۰۰ کشور پشت تحریم ها محکم ایستاده بودن؟ طرح فتف، انتخاب بین بدتر و بدترینه. بدتر اینه که عضو بشیم و کورسوی امید ارتباط بانکی با دنیا بمونه از اون طرف اطلاعات بدیم دست سرویس اطلاعاتی خارجی، بدترین اینه که عضو نشیم و همه اعضای عضو فتف ، قانونا ارتباط بانکی با ما رو قطع کنن. نویسنده یه نقشه راه ارائه بده ، اثبات کنه که بدون مذاکره و قبول هیچ طرح بانکی پیشنهادی غرب، میتونیم گلیم خودمون رو از آب بکشیم بیرون. هیچ نقشه راهی ندارن که ارائه بدن،
ناشناس۵۸۶۰۰۷۰۶:۳۰:۵۰ ۱۳۹۷/۷/۱۷
شما متن را نخواندی چرا میگویی راهکار نداده؟ دقیقا راهکار داده است و راهکاری بسیار ساده و دست یافتنی
ناشناس۵۸۶۱۴۱۰۹:۰۹:۴۴ ۱۳۹۷/۷/۱۷
خود جان کری گفته اگر برجام نبود دیوار تحریمها فرو می ریخت .
ناشناس۵۸۵۶۰۸۱۹:۱۴:۲۰ ۱۳۹۷/۷/۱۶
مگه اگه عمل نکنیم دوباره همینجا که الان هستیم نیستیم ؟
ناشناس۵۸۶۰۱۱۰۶:۳۴:۲۸ ۱۳۹۷/۷/۱۷
با تغییر شرایط و روابط در عالم سیاست هیچگاه بازگشت به قبل امکان تحقق ندارد
امیرباقر۵۸۵۷۸۹۲۱:۳۸:۳۶ ۱۳۹۷/۷/۱۶
نمیشد یک سال اجرای آزمایشی کرد تا همه نتایج اونو ببینن؟؟؟
آیدین۵۸۶۰۱۳۰۶:۴۱:۱۱ ۱۳۹۷/۷/۱۷
خونه خالست
ناشناس۵۸۵۹۳۴۰۰:۵۰:۳۷ ۱۳۹۷/۷/۱۷
خود کرده را تدبیر نیست.
ناشناس۵۸۶۱۰۲۰۸:۲۰:۰۵ ۱۳۹۷/۷/۱۷
اگه چیزی گیر ملت ایران نیامد باکی نیست خوبیش اینه که یک مشت دزد و قاچاق چی هم دستشون بسته میشه

پربحث‌های امروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 5. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 6. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 7. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 8. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 9. عروس «قزاق»  

 10. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. لاستیک گران شد

 14. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 15. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 16. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 17. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 18. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 21. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 22. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 23. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 24. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 25. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

پربحث‌های دیروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 5. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 6. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 7. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 8. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 9. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 10. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 11. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 12. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 13. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 14. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 15. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 16. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 17. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 18. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 19. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 20. سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند/ به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با عدم استفاده از زور جلو ببرد

 21. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 22. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 23. جهانگیری: آمریکایی‌ها بدانند که ایران حبس‌نشدنی است

 24. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 25. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 5. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 6. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 17. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 20. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 21. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 24. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 25. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

پربحث‌های امروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 4. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 5. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 6. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 7. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 8. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 9. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 10. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 11. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 12. امام‌خمینی با ارثیه پدری‌شان در خمین چه کردند؟

 13. غریب آبادی با معاونان آمانو دیدار کرد

 14. مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس با استقلال شهر ری

 15. ضرغامی: کارنامه دولت در پروژه ملی پیام رسانی داخلی بسیار منفی است  

 16. شرکت نکردن نمایندگان اصفهان در جلسات علنی و کمیسیونهای مجلس/ تماس هیئت رئیسه برای انصراف از استعفاء

 17. سردار غیب پرور: بسیج برای طرح‌های خود حساب ویژه‌ای روی جوانان باز کرده است

 18. واکنش تند کرباسچی به اظهارات مشاور رییس جمهور: دروغ که عوارض ندارد

 19. مطهری: درباره صحبت‌های بنزینی من شیطنت شد

 20. تماس تلفنی لاریجانی با نمایندگان اصفهان

 21. وزیر اطلاعات: دشمن با هدف ضربه‌زدن اقتصادی حرکت تروریستی چابهار را انجام داد

 22. ماجرای دیدار شب گذشته قالیباف و رئیسی چه بود؟

 23. واکنش ظریف به تست اخیر موشکی ایران: هیچ ممنوعیتی برای تست نداریم

 24. فلاحت‌پیشه: بخش اعظمی از عوامل حادثه تروریستی چابهار دستگیر شدند

 25. پزشکیان: دارایی موسسات مالی در حال شناسایی و فروش است/ 2500 سپرده‌گذار مانده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 2. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 3. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 4. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 5. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 6. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 7. سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند/ به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با عدم استفاده از زور جلو ببرد

 8. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 9. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 10. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

 11. ۳۲ استیضاح در مجلس دهم/ وزرای کشور و آموزش و پرورش بالاترین تقاضای استیضاح

 12. میرسلیم: شکاف طبقاتی در کشور در حال افزایش است

 13. حجاریان: نباید فضای مجازی را تبدیل به لجن‌زار کرد/ اولین استادی بودم که از دانشگاه اخراج شدم

 14. چرا روحانی سابقه اعتمادش به آمریکا را انکار می‌کند؟

 15. رئیسی: افول قدرت آمریکا جدی است

 16. آیت‌الله ری‌شهری: تحریک مردم علیه روحانیت ابزار جنگ نرم دشمن است

 17. امیرآبادی: برخی نمایندگان صبح در فراکسیون امید و ظهر در فراکسیون ولایی هستند

 18. بررسی نحوه مبارزه با فساد در مجلس/تعامل خوب دیده بان با فراکسیون شفاف سازی

 19. مقابله با تهاجم فرهنگی چه شد؟

 20. نصیحت احمدی‌نژاد به ماکرون  

 21. ضرغامی: هیچ ردپایی در بودجه 98 از نگاه مقاومتی نیست/ تلگرام اولین بار با دستور روحانی فیلتر شد

 22. همسر ابراهیم رئیسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

 23. ما اسلام را نمی‌فهمیم آقای روحانی  

 24. لاریجانی: اگر حوادث فرانسه در ایران رخ می‌داد، دشمنان می‌گفتند نظام ایران در حال واژگونی است

 25. نتیجه تفکر غرب زده برخی مسئولین  

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 7. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 8. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 9. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 10. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 11. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 12. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 13. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 14. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 15. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 16. روحانی: اگر جلوی صادرات نفت ایران در خلیج فارس گرفته شود نفتی صادر نخواهد شد

 17. کدخدایی: اظهارات محمودصادقی را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

 18. آقای روحانی! محرمانه نداریم/ شفافیت را از دولت آغاز کنید

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. روحانی: ‌فشار اقتصادی‌ آمریکا و صهیونیست‌ها علیه ملت ایران است/ با اقامه نماز در برابر ابرقدرت‌ها حفظ خواهیم شد

 21. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 22. تایید حکم انفصال از خدمت رئیس کل پیشین بانک مرکزی/سیف نمی‌تواند مشاور روحانی باشد

 23. روحانی: FATF لازمه ارتباط مالی جهانی است/ چه کسی به آمریکا اعتماد کرده است؟/ چه کسانی موسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟/ آمریکا ۸ بار مستقیم درخواست مذاکره کرد

 24. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 25. دکتر احمد توکلی : درباره بازنشسته‌ها؛ یا افراط کردیم یا تفریط/ مجلس اصلاح کند

آخرین عناوین