تردیدهای فضای مجازی درباره هواپیمای «کوثر» + عکس

گروه سیاسی الف،   3970614065 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
تردیدهای فضای مجازی درباره هواپیمای «کوثر» + عکس

فضای مجازی این روزها مملو از ابهام و تردید است. یکی از جدیدترین موارد شایعه سازی در این فضا، بحث درباره هواپیمایی به نام «کوثر» است. معما نویسنده دو کتاب درباره صنعت هواپیما پاسخ داده است.

 

مهر نوشت: مراسم رونمایی از هواپیمای جنگی کوثر چندی پیش با حضور رئیس جمهور برگزار شد و از این هواپیما به عنوان یکی از دستاوردهای جدید نیروی هوایی کشور نام برده شد. اما تشابه بدنه این هواپیما با هواپیمای نام‌آشنای F۵ باعث شد که در فضای مجازی و برخی جمع‌ها که علاقه‌مندان به هواپیما، تاریخ جنگ و نیروی هوایی شکل گرفت، بحث و جدل‌هایی درباره جت کوثر شکل بگیرد.

پیش‌تر هواپیماهای صاعقه یک و دو طی سال‌های گذشته به عنوان دستاوردهای پیشین محققان نیروی هوایی معرفی و رونمایی شدند که بدنه‌هایشان از F۵ وام گرفته شده یا به قولی دیگر، هیچ فرقی با F۵ نداشت و همان بدنه بود. در بحث و گفتگو درباره هواپیمای جنگی، مانند هر رشته تخصصی و صنعتی دیگر، باید از اصطلاحات و واژه‌های دقیق به کار برد. یکی از نکات مهم در این باره، استفاده اشتباه از کلمات و صفات درباره هواپیماهای جنگی است. به عنوان مثال، به هواپیمای F۵ نمی‌توان لغت جنگنده را اطلاق کرد چون این هواپیما، یک بمب‌افکن است و ماموریت اصلی‌اش رهگیری یا جنگ هوایی نیست بلکه بمباران مواضع دشمن است.

حضور بین کشورهای ساخت هواپیما به ویژه هواپیماهای جنگنده یکی از چالش‌های مهم پیش‌روی ایران است. این بحث در روزگار کنونی که کشورمان از سال‌های انقلاب تا امروز در تحریم نظامی به سر می‌برد و مدت زیادی است که قطعات و امکانات نظامی، -حداقل به طور مستقیم- وارد کشورمان نمی‌شوند، اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند.

به هر حال جر و بحث‌های موجود درباره «جنگنده کوثر» و امکاناتش باعث شد که سراغ محمد معما پژوهشگر تاریخ نیروی هوایی کشورمان و یکی از محققان هواپیماهای جنگنده جهان برویم. معما که این روزها مشغول تحقیق و تفحص در تاریخ حضور نیروی هوایی در دفاع مقدس است، کتاب‌های «غرش رعد» (درباره زندگی سرتیپ خلبان عبدالحمید نجفی) و «نبرد در آسمان» (خاطرات امیر سرتیپ خلبان فضل‌الله جاویدنیا) را در کارنامه دارد و گپ و گفت با او به بیان خاطرات افتخارآمیزی درباره تاریخ دفاع مقدس نیز انجامید که او در سخنرانی‌ها و مطالبی که تولید کرده، به طور مشروح به آن‌ها پرداخته است.

در ادامه گفتگویمان را با معما درباره هواپیمای کوثر می‌خوانید؛

* آقای معما، بالاخره «کوثر» همان F۵ است یا نه؟

ببینید، این هواپیما، نتیجه مهندسی معکوس F۵ است. یعنی از لحاظ بدنه، آمده‌اند و بدنه F۵ را مهندسی معکوس کرده و ساخته‌اند. آن‌طور که گفته می‌شود، ۸۰ درصد قطعات هواپیمای کوثر، بومی است. به علاوه، موتوری که روی آن سوار شده، هم بومی است.

* گفته می‌شود «کوثر» همان F۵ است با این تفاوت که کاکپیت (کابین خلبان) و امکاناتش تغییر کرده است! می‌گویند این هواپیما، نسل چهارم است. لطفا درباره نسل چهارمی بودن هواپیماهای جنگی هم توضیح بدهید!

امکاناتی که در کاکپیت کوثر استفاده شده، نسل چهارمی هستند. هواپیماهای جنگی چند نسل دارند؛ نسل سوم، نسل چهار، نسل چهارْپلاس و نسل پنج.

* نسل پنجمی‌ها همان هواپیماهای فوق پیشرفته الکترونیکی هستند؟

بله. مثل F۲۲ یا F۳۵ که رادارگریز هستند.

* یعنی واقعا طوری هستند که رادار دشمن آن‌ها را نمی‌گیرد؟

خب، بسته به شکل طراحی‌شان رادار نمی‌تواند آن‌ها را بگیرد. بهتر بگویم، هر راداری نمی‌تواند آن‌ها را بگیرد. طبیعی است هر سازمان و نهادی که سلاحی را می‌سازد، می‌تواند ضدش را هم بسازد. در این هواپیماها، به خاطر آلیاژی که در ساخت بدنه استفاده می‌شود و رنگی که روی آن می‌نشیند، پدیده رادارگریزی وجود دارد و رادار نمی‌تواند آن‌ها را بگیرد. 

در بحث کاکپیت و ابزار کنترل، گفته شده که کوثر نسل چهارمی است. اما یک نکته درباره بدنه وجود دارد و طراحی هواپیمای مذکور از نظر آیرودینامیکی، متعلق به دهه ۵۰ میلادی است که در دهه ۶۰ هم ادامه پیدا کرد. اما از نظر کنترل و جنگ‌افزار تغییراتی رویش انجام شده است.

هواپیماهای F۲۲ و F۳۵

* در ایران هواپیمای نسل چهارمی داریم؟

F۱۴ تامکت؛ تنها هواپیمای نسل چهارم ماست.

* که تا چند سال پیش هم توسط آمریکایی‌ها استفاده می‌شد!

بله. در خدمت نیروی دریایی آمریکا بود ولی بازنشسته شد. با این حال هنوز به عنوان یک جنگنده نسل چهارمی مدرن مطرح است. هواپیماهای F۴ و F۵ نسل سومی هستند. یعنی یک پله عقب‌تر از F۱۴، MIG۲۹، سوخوی ۳۳ یا سوخوی ۳۰. مثلا سوخوی ۳۴، نسل چهارْپلاس است.

* رده‌بندی‌های نسلی هواپیماها بر چه اساسی است؟

بر اساس شکل پرواز، رادار، موتور و ... انجام می‌شود. F۴، F۵ و کوثر از خانواده اف ۵ است، نسل سومی هستند. من اطلاعات دقیقی از موتور کوثر ندارم اما در کاکپیت تغییراتی انجام شده که عنوان نسل چهارمی به آن داده شده است. اما نکته مهم این است که از این هواپیما یک فروند ساخته شده و نمی‌توان زود قضاوت کرد. اگر این هواپیما به تولید انبوه برسد، اتفاق بسیار مهمی در صنعت هوایی کشورمان رخ داده است.

* چرا؟

چون این هواپیما از نوع هواپیمای پشتیبانی است؛ هزینه نگهداری‌اش کم است، زود لُود شده (بارگذاری مهمات) و سوخت‌گیری‌اش هم زود انجام می‌شود. از نظر طراحی هم درست است که متعلق به دهه‌های گذشته است، اما جثه و بدنه کوچکی دارد و پدافند هوایی به سختی می‌تواند آن را مورد هدف قرار دهد.

هواپیمای F14 تامکت

* آقای معما، فایده ساخت این هواپیما چیست؟ کوثر مانند F۵ است و گویی همان هواپیما را از نظر نوع ماموریت تکثیر کرده‌ایم. F۵ که یک فایتر (جنگنده) نیست!

بله نیست. F۵ هیچ‌وقت فایتر نبوده است. از ابتدا که این هواپیما تولید شد، به صورت F۵ اِی و بی بوده است؛ یعنی همان فروندهایی که به ایران صادر شدند. دو نوعِ این هواپیما از گونه تک‌کابین و دو کابین بودند. آن‌ها قابلیت حمل و شلیک موشک نداشتند. زمان حکومت محمدرضا پهلوی بود که ایران تعدادی از F۵ هایش را به ویتنام و اتیوپی هدیه داد. این هواپیماها را آمریکا به عنوان کمک نظامی و بدون گرفتن هزینه به ایران هدیه داده بود. قابلیت حمل موشک نداشته و فقط بمبر (بمب‌افکن) بودند.

* اما برخی F۵ ها را دیده‌ایم که روی نوک دو بالشان دو موشک قرار داشته است!

بله. اولین نسخه‌های این F۵ها، F۵های ئی و اف بودند که سال ۵۳ وارد ایران شدند. این موشک‌هایی که روی بال این هواپیما نصب می‌شوند، حرارتی‌اند. یعنی موشکل راداری نیستند. بنابراین خلبان باید در داگ‌فایت (نبرد هوایی هواپیماها) آن‌قدر به هواپیمای دشمن نزدیک شود، تا با هدایت حرارت موتور دشمن، او را هدف بگیرد. اما در حال حاضر به هیچ عنوان نمی‌توان به هواپیماهای نسل پنجم نزدیک شد.

* چند سال پیش هواپیمای صاعقه رونمایی شد که آن هم بدنه F۵ را داشت. البته یک سکان عمودی به آن اضافه کردند.

بله. برای صاعقه هم از بدنه F۵ استفاده شد منتهی تغییراتی در آن ایجاد شده بود. داشتن دو سکان عمودیِ صاعقه برای مانورپذیری بیشترش بود. اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که موتور صاعقه ملی نبود.

* موتور هواپیمای کوثر، ملی است؟

بله.  ساخت موتور ملی جت، یک سال پیش در کشورمان انجام شد و برای هواپیمای کوثر هم از همان موتور استفاده شده است.

توجه کنید که ساخت هواپیمایی مثل کوثر، برای شروع، خیلی خوب است. این‌که ما بتوانیم با مهندسی معکوس، بدنه هواپیمای جنگی بسازیم، بلندش کنیم و پروازش بدهیم، قدم بسیار بزرگی است. مشخص است که هنگام کار اشکالاتی به وجود می‌آید که طبیعتا برطرف می‌شوند. اما به نظرم باید در زمینه تبلیغاتِ این دستاوردها و قدم‌هایمان، منطقی‌تر عمل کنیم.

* اگر مهندسان و پژوهشگران نیروی هوایی، با مهندسی معکوس و این روند سعی در ساختن هواپیمای جنگی ملی دارند، چرا F۴ را در دستور کار قرار ندادند؟

هواپیمای F۴ رادار فوق‌العاده پیچیده‌ای دارد.

* که در دماغه آن قرار دارد!

بله همین‌طور است. خلافِ فانتومِ اف چهار، F۵ رادار ساده‌ای دارد. نمی‌شود با این راداری که اف‌۵ دارد، موشک راداری شلیک کرد. اف‌۵ توانایی‌ها و پیچیدگی‌های فانتوم را ندارد. مثلا قابلیت شناسایی هواپیمای دشمن از دور یا پرواز در شب را ندارد. می‌شود F۴ را هم مهندسی معکوس کرد اما فکر کنم هنوز به آن جایگاه نرسیده‌ایم.

هواپیمای فانتوم F۴

* چرا؟ از سال‌های انقلاب و جنگ تا امروز، این‌همه کار تعمیر و بازسازی روی هواپیماهای موجودمان انجام داده‌ایم. چطور هنوز نتوانسته‌ایم هواپیما بسازیم؟

کاری که توسط پرسنل نیروی هوایی جمهوری اسلامی در سال‌های جنگ و پس از انقلاب انجام شد، الحق و الانصاف، در هیچ کشور دیگری انجام نشد. کار به جایی رسید که حتی آمریکایی‌ها که بسیاری از هواپیماهای ما ساخت آن‌هاست متعجب شدند. ما پس از انقلاب و در سال‌های جنگ تحریم نظامی بودیم و آمریکا و دیگر کشورها به ما قطعه نمی‌دادند. چه در مورد F۴ و چه F۵ فکر نمی‌کنم هیچ کشوری این‌گونه ایران هواپیماهایش را سر پا نگه داشته، تلاش کرده و به نتیجه رسیده باشد!

هواپیمای فانتوم برای اولین بار در سال ۴۷ آمدو الان ۴۰ سال است که در ایران پرواز می‌کند و هنوز هم سرپاست. قطعه نمی‌دهند اما قطعاتش در ایران تولید می‌شود. نمی‌دانم شاید مصلحتی باشد که علت این وضعیت بیان نمی‌شود. این هواپیماها همین‌طور و به راحتی به پرواز در نمی‌آیند و زحمت و خون دل زیادی پایشان خورده می‌شود. در سال‌های جنگ، هواپیمایی داشته‌ایم که با سینه روی زمین نشسته و ۴ سال زمین‌گیر بوده اما محققان و مهندس بالاخره بلندش کرده و پروازش داده‌اند. نمونه بارز دیگرش، هواپیمای C-۱۳۰ است که از سال ۴۱ وارد ایران شده و هنوز دارد پرواز می‌کند.

ساخت هواپیمایی که پرواز و درست عمل کند، کار راحتی نیست. در زمینه بحث طراحی هواپیما، شاید هنوز به آن نقطه مطلوب نرسیده‌ایم که بتوانیم بدنه‌ منحصر به فردی را برای خودمان طراحی کنیم به ویژه در زمینه هواپیمای جت. شاید در گونه‌های دیگر این مشکل را نداشته باشیم. اما در حال حاضر بدنه کوثر را خودمان تولید می‌کنیم و به نظرم این دستاورد مهمی است.

* هواپیمای کوثر قابلیت حمل موشک را دارد؟

فعلا همان نوک بال. یعنی دو موشک روی بال‌ها. اما اگر رادار این هواپیما،‌ نسل چهارمی شده باشد،‌ قاعدتا باید بتواند موشک راداری هم سوار کند. مهم این است که در کوثر، چه راداری قرار است کار کند.

در مجموع فکر می‌کنم ساخت هواپیمای کوثر، یک شروع خوب است. بسیاری از کشورهای صنعت هواپیماسازی هم کارشان را از مهندسی معکوس شروع کرده‌اند.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۶ مهر ۱۳۹۷ناو موشک‌انداز «کنارک» به منطقه سوم نیروی دریایی ارتش الحاق شد
۹ مهر ۱۳۹۷اطلاعیه ارتش در پی انتقام موشکی سپاه از تروریست‌ها
۸ مهر ۱۳۹۷هواپیماهای ارتش کجا و چگونه تعمیر می‌شوند؟ + تصاویر
۸ مهر ۱۳۹۷اضافه شدن نام حضرت «قمر بنی‌هاشم» به پسوند تیپ ۶۵ «نوهد»
۷ مهر ۱۳۹۷آخرین اخبار از ساخت چندین "ناوشکن، ناو موشک‌انداز و زیردریایی"
۳۰ شهریور ۱۳۹۷جنگنده‌های ارتش و سپاه فردا از کدام پایگاه‌ها به پرواز درمی‌آیند؟
۳۰ شهریور ۱۳۹۷بیانیه ارتش به مناسبت هفته دفاع مقدس
۳۰ شهریور ۱۳۹۷هیچ کشوری در منطقه توان مقابله با جمهوری اسلامی ایران را ندارد
۲۱ شهریور ۱۳۹۷یک فروند بالگرد ارتش دچار سانحه شد
۱۸ شهریور ۱۳۹۷رهبر انقلاب: ملت ایران از اخم آمریکا نهراسید و آن را به عقب‌نشینی و شکست کشاند/ جمهوری اسلامی اکنون به درختی برومند و پرثمر تبدیل شده است
۱۴ شهریور ۱۳۹۷امیر سیاری: ارتش حافظ منافع ایران در دریای خزر است/ طراحی جنگنده صاعقه نمونه دیگری از خودباوری بود
۱۴ شهریور ۱۳۹۷دریادار سیاری:«کوثر» جایگزین جنگنده های قدیمی می شود/ ارتش حافظ منافع ایران در دریای خزر است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۳۱۳۱۷۱۱:۳۸:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۱۴
ایا این هواپیما پرواز هم کرده یا فقط رونمایی شده؟
ناشناس۵۳۲۲۳۹۱۵:۱۱:۲۴ ۱۳۹۷/۶/۱۴
دوست عزیز میگ 29 مگه این وسط باقالی هست؟ اینم نسل چهارم هست برادر ضمنا کوثر موتورش توربوجت هست با فناوری سال 1960! چطور موتور توربوجت نسل چهارم میشه؟
ناشناس۵۳۳۳۱۰۲۱:۴۴:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۱۴
بله پرواز کرده.
ناشناس۵۳۱۴۱۹۱۲:۰۳:۱۲ ۱۳۹۷/۶/۱۴
موتور ملی!!! چطوری ایرانی
ناشناس۵۳۳۰۲۲۱۹:۰۲:۴۱ ۱۳۹۷/۶/۱۴
دقیقا مثل لحظه ای که بیرانوند پنالتی رونالدو رو گرفت هستم
ناشناس۵۳۳۵۲۴۲۳:۱۸:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۱۴
Ef7 پلاس توربو دارد. چهار سیلندر.
ناشناس۵۳۱۶۱۳۱۳:۰۶:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۱۴
فرقی که ما با امریکا و غرب داریم اینه که فراخوان نمی دیم از شرکتهای دانش بنیان برای ساخت استفاده کنیم.باور کنید ما دانش را داریم تکنولوژی غیر نظامیش هم داریم اما انقدر بروکراسی و ترس از کار توسط غیر نظامی ها هست که کار نمی دن بهشون
ناشناس۵۳۲۸۳۵۱۸:۰۰:۳۶ ۱۳۹۷/۶/۱۴
اتفاقا ایران هم دقیقا همین کار میکنه خیلی از قطعات رو همین شرکتها می سازن و به صنایع دفاع و انرژی هسته ای تحویل میدن
ناشناس۵۳۲۸۳۶۱۸:۰۱:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۱۴
از کجا اینقدر مطمئنی. اتفاقا بیشتر بخشهای این هواپیما را دانش بنیانها ساخته اند.
ناشناس۵۳۱۶۲۴۱۳:۱۱:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۱۴
هواپیما تا بلند نشه از زمین مشخص نمیشه چه قابلیت هایی داره ... من که هر چی گشتم فیلمی از این هواپیما ببینم ندیدم ... توی عکس ها هم که بیشتر شبیه فریزبی هست
ناشناس۵۳۲۲۶۸۱۵:۱۹:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۱۴
خوبی یا خوابی عاموجان ؟
ناشناس۵۳۲۴۶۱۱۵:۵۷:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۱۴
پروازش رو هم ببینی بازم باور نمی کنی
ناشناس۵۳۱۶۶۷۱۳:۲۴:۱۷ ۱۳۹۷/۶/۱۴
کشوری که توانایی تولید پوشک رو نداره چه طور می تونه هواپیما تولید کنه ؟؟؟؟؟؟
ناشناس۵۳۱۸۹۲۱۴:۰۹:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۱۴
پوشک دست دولتی هاست اما مسائل نظامی زیر نظر رهبری هست.اگر توی انتخابات نظر ونصیحت های رهبری را گوش می کردیم الان دولتی روی کار بود که پوشک که هیچی بهترین خودرو را هم میتونست بسازه
ناشناس۵۳۲۶۹۷۱۷:۱۰:۰۲ ۱۳۹۷/۶/۱۴
آخه پوشک دسته دولته موشک دست دولت نیست
ناشناس۵۳۱۷۰۴۱۳:۳۲:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۱۴
مهندسی معکوس بهترین راه برای ساخت وتولید است. هر کار بزرگی ممکن است دارای ایراداتی باشد ولی مهم ساخت داخل بودن است که به لطف حق و زحمات مهندسان ایرانی محقق شده و حتما تکامل خواهد یافت.
ناشناس۵۳۱۸۹۶۱۴:۰۹:۵۰ ۱۳۹۷/۶/۱۴
تکنولوژی ساخت مواد محرمانه فوق حساس بدنه و اگزوز موتور جت را فقط ۵ کشور محدود دارند
سعید۵۳۱۷۹۳۱۳:۴۹:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۱۴
نویسنده قطعا اطلاعی از مشخصات هواپیما نداشته و فقط امده دفاع کنه
ناشناس۵۳۲۴۵۸۱۵:۵۶:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۱۴
چرا پذیرش پیشرفت کشور برای شما سخته؟
ناشناس۵۳۱۸۵۷۱۴:۰۳:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۱۴
این کاش یه گیربکس ملی ساخته می شد که دو سال بدون عیب کار کنه و من هر روز تعمیرگاه نباشم
ناشناس۵۳۳۱۴۲۱۹:۵۹:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۱۴
ای کاش صنعت خودروسازی هم دست یکی مثل حسن طهرانی مقدم بود نه حسن روحانی...
ناشناس۵۳۱۹۳۹۱۴:۱۶:۳۳ ۱۳۹۷/۶/۱۴
یادمه زمانی که میخواستن درصد خارجی بودن ماشین رو حساب کنن میگفتن موتور ماشین یک قطعه هست ... موقعی که داخلی بودن رو حساب کنن تمام پیچ ها و گریس هاشو هم حساب میکردن... حالا اینم شدن حکایت درصد دادن واسه داخلی سازی ...
ناشناس۵۳۲۱۲۳۱۴:۴۷:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۱۴
جهت اطلاع نویسنده ، حرف F که در ابتدای مدل هواپیماهای نظامی می آید ، مخفف Fighter به معنی جنگنده است مثلا F4 ، F5 ، F14 و حرف C ، مخفف Cargo است به معنای حمل نقل ، مانند C130
ناشناس۵۳۲۱۳۲۱۴:۴۸:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۱۴
بهتر از هیچ است و الا بعید است ما به تکنولوژیی برسیم که بتواند در جنگ مقابل آنها حرفی برای گفتن داشته باشد به علاوه شک نکنید تمام مواد اولیه آن وارداتی است مثل داروسازی، خودرو سازی،...
ناشناس۵۳۲۳۲۴۱۵:۳۳:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۱۴
سوال زیاده ولی اینکه 80% داخلیه آلیاژ بدنه از کجا تامین شده ما توانایی تولید این نوع آلیاژ رو داریم؟ موتور داخلی از چه آلیاژی استفاده شده قطعات الکترونیکی این جنگنده چطور تامین شده؟ با یک حساب کلی متوجه می شین اصلا امکان اینکه این جنگنده 80% بومی باشه وجود ندارد نهایت تراحی داخلی میشه که با این حساب بدنه درنهایت اون هم از F5 کپی شده
امید۵۳۳۱۹۱۲۰:۲۹:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۱۴
خدا قوت به متخصصان ایران زمین که در فکر پیشرفت توان دفاعی کشور هستند.
ناشناس۵۳۳۲۴۶۲۱:۱۳:۴۹ ۱۳۹۷/۶/۱۴
توی برنامه زنده تلوزیونی مدیران ایران خودرو و سایپا می گویند خودروهای پارکینگ به دلیل نداشتن ایر بگ انبار شده و قابل فروش نیست لاقل ایر بگ خودرو با مهندسی معکوس بسازید هواپیما پیشکش
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 2. واگذاری جنجالی سهام صندوق فولاد؛ از عرضه زیر قیمت تا تخلف در فروش بلوکی سهام

 3. یارانه نقدی مهرماه واریز شد

 4. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 5. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 6. انگشت اتهام بازار سرمایه به سمت حقوق‌ها

 7. لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها

 8. گلاره و آرزویی که محقق شد

 9. چرا این ویترین‌ها خالی شده‌اند؟

 10. نماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا قاتل 66 کودک ایرانی است

 11. ۸۹ حضور کی‌روش روی نیمکت ایران/ ادامه پیروزی‌های کم گل!

 12. رامبد جوان: «قانون مورفی» تازگی دارد

 13. المیادین: بولتون به بن‌سلمان گفته آمریکا تمام جزئیات قتل خاشقچی را می‌داند

 14. خبر بد برای پرسپولیس/ گادوین منشا مصدوم شد

 15. قارچ‌هایی که به دلیل عفونت در مغز رشد می‌کنند/ دمل‌های چرکی مغز را در نطفه خفه کنید

 16. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 17. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 18. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 19. گاردین: انگیزه ترامپ از همسویی با سعودی، براندازی در ایران است

 20. یوسفی: السد در تهران بسیار خطرناک است/ پرسپولیس مقابل نود ارومیه به هم ریخته بود

 21. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 22. ماجرای عجیب گلزنی محمد انصاری و خوشحالی پس از گل+ عکس

 23. انتقام و غول‌کشی گوش شکسته‌ها در سرزمین دانوب!

 24. معمای گنج همدان+ عکس

 25. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 2. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 3. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 4. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 5. امشب در سر شوری دارم !

 6. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 7. غذای ملی این کشور زیبا «کله پاچه» است  

 8. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 9. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 10. علت شوره سر چیست؟

 11. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 12. سردار پاکپور: تروریست‌ها وحدت مردم را هدف قرار داده اند

 13. فرود اضطراری پرواز تهران - بوشهر در شیراز

 14. کتف کامیابی‌نیا جا انداخته شد

 15. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 16. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 17. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

 18. فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است

 19. المپیک جوانان آرژانتین؛ محمدی طلایی شد

 20. خواب شیرین هنگام سخنرانی جهانگیری در همایش  

 21. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 22. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

 23. ضرغامی: پس از عاشورای ۸۸ بسیاری از دست‌های پشت پرده رو شد

 24. آمریکا بسیج ایران را متهم به آموزش کودکان سرباز کرد

 25. دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»!

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 4. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 5. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 6. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 11. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 12. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 13. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 14. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 15. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 16. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 17. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 18. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 19. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 20. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 21. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 22. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 23. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 24. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 25. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

گوشی شاپ

پربحث‌های دیروز

 1. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 2. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 3. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 4. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 5. سردار پاکپور: تروریست‌ها وحدت مردم را هدف قرار داده اند

 6. ضرغامی: پس از عاشورای ۸۸ بسیاری از دست‌های پشت پرده رو شد

 7. طرح جدید نمایندگان برای ادامه کار استانداران بازنشسته

 8. شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب مشخص شدند +اسامی

 9. 17 عضو کابینه به مجلس پاسخ می‌دهند

 10. کدخدایی: جلسه امروز شورای نگهبان بنا به درخواست دولت برگزار شد

 11. درخواست تجمع مقابل منزل خاوری در کانادا

 12. مسئولیت جدید آیت‌الله جنتی در مجلس خبرگان

 13. مدیران آی‌تی خواستار عذرخواهی سناتور آمریکایی به دلیل توهین به نژاد ایرانی شدند

 14. چرا اصلاح‌طلبان با شهردار شدن محسن هاشمی مخالفند؟

 15. کیهان: روحانی تهدید شد! «صبر جهانگیری حدی دارد»

 16. محسنی اژه‌ای: برخی عناصر گمرک در پرونده‌های قاچاق خودرو تحت تعقیب هستند

 17. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 18. توضیحات وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی هاشمی + سند

 19. سکوت و انفعال تحقیرآمیز سفارت ایران در اتریش/ روزه سکوت وزارت‌خارجه ادامه دارد +تصاویر

 20. برای تعدادی از متهمان حادثه تروریستی اهواز قرار صادر شده است

 21. نظر محسن رضایی درباره بررسی CFT و FATF در مجمع تشخیص

 22. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 23. عضو کمیسیون امنیت ملی: پیوستن ایران به FATF یعنی خود تحریمی

 24. سرلشکر جعفری: نگاه مسئولان کشور به توان داخلی باشد

 25. رهبر انقلاب: وقتی به کوهستان‌های اطراف تهران می‌روم و می‌بینم هیچ‌کس نیست! غصه می‌خورم

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 7. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 8. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 9. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 10. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 11. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 12. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 13. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 14. فرصت سوزی دولت در ترمیم کابینه و معرفی وزراء/ خبرهای ناخوشایند از معرفی گزینه های تکراری و ناکارآمد

 15. فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

 16. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 17. سامانه پدافند هوایی سعیر+ عکس

 18. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 19. تجمع اعتراضی دانشجویان همزمان با حضور روحانی در دانشگاه تهران + عکس

 20. ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان

 21. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 22. حواشی تجمع دانشجویان حامی روحانی علیه روحانی در دانشگاه تهران + جزئیات و تصاویر

 23. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

 24. ابوترابی: رئیس‌جمهوری قدرت برکناری شریعتمداری را ندارد

 25. واکنش فتاح به احتمال حضورش در کابینه روحانی

آخرین عناوین