روزهای بد ترامپ در کاخ سفید/ رئیس جمهور آمریکا استیضاح می‌شود؟

گروه جهان الف،   3970604230 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

رویارویی دونالد ترامپ با نخبگان، نهادهای اطلاعاتی و قضایی آمریکا هر روز ابعاد تازه ای پیدا می کند. این جدال آن قدر شدت گرفته که در روزهای اخیر برخی رسانه ها از احتمال استیضاح و برکناری ترامپ سخن گفته اند.

روزهای بد ترامپ در کاخ سفید/ رئیس جمهور آمریکا استیضاح می‌شود؟

به گزارش الف، در حال حاضر پرونده متعددی برای دونالد ترامپ و اطرافیان وی تحت بررسی است و بر این اساس برخی از احتمال مواجهه کنگره با رئیس جمهور آمریکا سخن می گویند.

دونالد ترامپ از زمان آغاز رقابت های انتخاباتی با اتهامات متعددی روبه رو شد، اما موج فشارهای رسانه ای با محکوم شدن دو نفر از نزدیکان وی شدت گرفت. اواسط هفته گذشته مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ در مقابل دادگاه با ادای سوگند عنوان کرد برخی از جرم هایی که مرتکب  شده به درخواست رئیس جمهور آمریکا انجام داده است.

کوهن به پنج مورد نقض قوانین مالی انتخاباتی، کلاهبرداری و فرار مالیاتی اعتراف کرده است. بخشی از جرائم کوهن مرتبط با پرداخت حق السکوت به کارن مک دوگال و استورمی دنیلز که با ترامپ ارتباط جنسی داشته اند بر می گردد. این دو زن قصد داشتند در آستانه انتخابات به افشاگری بپردازند. کوهن پیش تر عنوان کرده بود که این مبالغ را شخصاً و بدون اطلاع ترامپ و از محلی غیر از منابع مالی انتخاباتی پرداخت کرده است.

همزمان پل مانافورت، رئیس قبلی ستاد انتخاباتی ترامپ در اتهامات مطرح شده گناهکار شناخته شد. مانافورت در هشت فقره از هیجده مورد اتهام مالیاتی و بانکی گناهکار اعلام شد. بر اساس اتفاقات اخیر، رسانه های غربی از هم اکنون گمانه زنی هایی را درباره اینکه نفر بعدی که احتمالاً به اتهاماتش رسیدگی خواهد شد شخص رئیس جمهور باشد، شروع کرده اند. همچنین از احتمال استیضاح ترامپ پیش از پایان دور اول ریاست جمهوری وی سخن بسیار گفته شده است.

به همین دلیل بود که رئیس ایالات متحده آمریکا تهدید کرد که در صورت عزلش از مقام ریاست جمهوری تمامی بازارها سقوط کرده و مردم فقیرتر از آنچه هستند خواهند شد.

رودی جولیانی، وکیل شخصی رئیس جمهوری آمریکا نیز عنوان کرده بود هیچ دلیلی برای استیضاح ترامپ وجود ندارد و در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، شهروندان آمریکایی شورش خواهند کرد.

به این مسائل باید به جدال لفظی ترامپ و جف سشنز، دادستان کل آمریکا  و درگیری های لفظی با مقامات اطلاعاتی مانند جان برنان، رئیس سابق سیا را نیز اضافه کرد. سشنز چند روز قبل عنوان کرد وزارت دادگستری هرگز تسلیم فشارهای سیاسی رئیس جمهور نخواهد شد.

دادستان کل بدنبال مطرح شدن مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری توسط اف بی آی بطور کامل خود را از پرونده کنار کشید و رسیدگی به آن را به معاون خود واگذار کرد بود. راد روزنشتاین، نیز پس از اخراج جیمز کومی از اداره پلیس فدرال آمریکا توسط ترامپ، رابرت مولر را به عنوان بازپرس پرونده تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخاب منصوب کرد. یکی از اقدامات معمول دونالد ترامپ در ماه های اخیر انتقاد از رابرت مولر بوده است.

دونالد ترامپ در ماه های اخیر درگیری های لفظی گسترده ای با جان برنان داشته است. برنان از منتقدان جدی روابط نزدیک ترامپ و پوتین است و بعد از دیدار این دو در هلسینکی، رئیس جمهور آمریکا را به خیانت متهم کرد. در مقابل ترامپ دسترسی های اطلاعاتی برنان را قطع کرد که منجر به واکنش هایی از سوی مدیران اطلاعاتی سابق آمریکا شد. نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده، دولت روسیه را به دخالت و تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا متهم کرده اند اما این مسئله توسط ترامپ و مسکو رد شده است.

بدلیل اتفاقات اخیر احتمال شکست جمهوریخواهان در رقابت با دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کنگره تقویت شده است.

اما سوال این است آیا این مسائل می تواند به عنوان زمینه‌ای برای استیضاح دونالد ترامپ مطرح شود؟

در این ارتباط دیروز اریک سوالول، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت که دموکرات ها هنوز مدارک کافی دال بر ارتکاب یک جرم بزرگ و بزه از سوی ترامپ در اختیار ندارند. در صورت برکناری ترامپ، مایک پنس جایگزین رئیس جمهور خواهد شد که همین امر احتمالاً به تردید بیشتر دموکرات ها دامن بزند.

اگر قرار باشد برکناری ترامپ نه در دیوان عالی (برخی حقوقدان ها عنوان می کنند تا زمانی که رئیس جمهور آمریکا در قدرت است عزل او از این طریق امکان پذیر نمی باشد) بلکه از طریق کنگره انجام شود می‌بایست رای حداکثری مجلس نمایندگان و اکثریت دو سوم در سنا کسب شود که احتمال وقوع چنین اتفاقی با توجه به ترکیب سنا تا حدود زیادی غیر ممکن می باشد.

در تاریخ آمریکا، استیضاح رئیس جمهور سه بار رخ داده اما حتی یکبار هم به برکناری منجر نشده است.

اما برخی همزمان این فرضیه را مطرح کردند این فشارها شاید منتج به این شود که دونالد ترامپ در رقابت های انتخاباتی دور دوم نامزد نشود و یا متحمل شکست شود. ولی نمی توان انکار کرد که ترامپ هنوز در میان بخش هایی از جامعه آمریکا دارای محبوبیت است اگر چه روز به روز بر احساس تنفر نخبگان و نهادهای رسمی نسبت به وی افزوده می شود.

دیدگاه کاربران

سلام۵۱۴۴۹۷۱۰:۱۴:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۵
ترامپ که به وعده هایش به مردمش عمل کرد
دل خوش۵۱۴۷۴۴۱۲:۰۶:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۵
به برکناری ترامپ دل نبندید،اگر هم بر فرض محال برکنار شود،معاون او پنس رییس جمهور خواهد شد و نظرش در مورد ایران با ترامپ قلی یکی است. مرگ بر کره زمین و منظومه شمسی.
ناشناس۵۱۴۷۶۷۱۲:۱۲:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۵
در توئیتر بله اما در واقع ....
ناشناس۵۱۴۸۳۹۱۲:۴۹:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۵
اینا یکی غیر از خوداشون رئیس جمهور شده هر جوری هست دارن کارشو تموم میکنن
ناشناس۵۱۵۱۳۶۱۴:۴۸:۴۱ ۱۳۹۷/۶/۵
یعنی شما الان داری از تحریم های ترامپ بر ضد ایران دفاع میکنی / ؟ غیر خودشون دقیقا یعنی کی ؟ ترامپ اسراییلی هست
ناشناس۵۱۵۱۹۳۱۵:۲۳:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۵
درست ..
ناشناس۵۱۵۲۵۷۱۶:۱۰:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۵
.. عین بلایی که سر محمود با اون همه کار و مردمی بودن خواستند در بیارن بعضی حضرات صاحب منصب فعلی با بانکها و صرافیها و شرکا
ناشناس۵۱۴۸۱۹۱۲:۴۱:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۵
دولت تردید و بیم بیا و امیدی بکار در دل ملت غمین
ناشناس۵۱۴۸۷۴۱۳:۰۵:۱۶ ۱۳۹۷/۶/۵
ادم حسابی ضرر اعتباری که ترامپ به امریکا زده با هیچ چیز نمیشه جبرانش کرد اعتبار و ابهت و ارزش امریکا پایین اومده اونم تو همه مجامع بین المللی
شهرام۵۱۵۴۷۹۱۸:۲۶:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۵
فکر میکنی..........
سپهر۵۱۴۶۱۰۱۱:۱۸:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۵
ممکن است ترامپ برای منحرف نمودن افکار عمومی و رسانه ها از رسوایی های خود دست به ماجراجویی هایی در خاورمیانه بزند. بمباران سوریه، تحریک نظامی ایران یا مداخله در لبنان و یمن و افغانستان گزینه های ترامپ هستند. باید هوشیار بود. این انسان خودشیفته به هر جنایتی برای رهایی خود دست می زند. پیشنهادم این است که فعلاً اختلافات را کنار بگذاریم و اتحاد را تقویت کنیم. سوال از رئیس جمهور در این شرایط هوشمندانه نیست.
ناشناس۵۱۴۶۴۹۱۱:۲۸:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۵
به همین خیال باشید. ترامپ 6 سال دیگر هم رییس جمهور آمریکاست. عملکرد اقتصادی ترامپ عالی است.
ناشناس۵۱۵۷۳۵۲۲:۴۰:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۵
نیست
ناشناس۵۱۴۶۶۳۱۱:۳۳:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۵
تا کنون هیچ رئیس جمهوری در امریکا استیضاح نشده در مورد نیکسون هم او قبل از آنکه کارش به استیضاح کشیده شود استعفا داده . دمکرات ها هم بجز اقلیت لیبرال ترامپ تضعیف شده را برای انتخابات آتی ریاست جمهوری ترجیح میدهند .
ناشناس۵۱۴۶۹۳۱۱:۴۴:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۵
فرض کن استیضاح شد و برکنار جایگزینش یک جنگ طلب است که صد برابر بدتر از ترامپ است و مطمئن باش که جنگ راه خواهد انداخت از مسیحیان متعصب و افراطی است معاونش
ناشناس۵۱۴۸۰۲۱۲:۳۳:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۵
فعلا که روزهای ما بده و مسیولین عین خیالشون نیست
ناشناس۵۱۵۲۸۹۱۶:۳۰:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۵
وضعیت ما را ببین بخدا منتظریم ترامپ بیاد مذاکره کنه وضعمون خوب بشه منتظریم ترامپ استیضاح بشه بره وضعمون خوب بشه منتظریم اروپا آمریکا را ول کنه طرف ما را بگیره وضعمون خوببشه حتی منتظریم امام زمان بیاد دشمنان را از بین بره وضع ما خوب بشه یه وجه مشترک توی همیه شرایط بالا هست این که ما نشستیم دست رو ردست گذاشتیم از بیرون یه اتفاقی بیافته وضع ما درست شه
شاهرخ۵۱۵۳۰۷۱۶:۳۸:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۵
شاید ما از ترامپ خوشمون نیاد....ولی ترامپ یکی از مقتدرترین و ساختارشکن ترین رییس جمهورهای آمریکاست که تا بحال به حرفاش عمل کرد
ناشناس۵۱۵۳۲۶۱۶:۴۴:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۵
اگراستیضاح شود برای ما ضررش بیشتراست چون درمیانه هرج ومرج انتخابات ممکن است اتفاقاتی بیفتدکه بگویندقابل پیشکیری نبود وشایدتعمداً می خواهنداین اتفاق بیفتدواستیضاح راباعث وقایع غیرقابل بینی بدانندکه البته اگراستیضاح هم بکنند باموافقت خودترامپ است آنهابرای منافع ملی شان هرکاری می کنند.

پربحث‌های دیروز

 1. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 2. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 3. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 4. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 5. غیزانیه از نمای نزدیک

 6. ۳ تا ۱۰ سال حبس برای پدر رومینا اشرفی

 7. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 8. عذرخواهی امام جمعه اهواز از پسر مجروح روز سوم خرداد در غیزانیه

 9. اهتزاز پرچم ایران در پایتخت ونزوئلا

 10. روایت میدل ایست مانیتور از پادشاهی وحشت "استالین عربستان"

 11. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 12. قتل دختر تالشی/ پدر علت قتل را فرار از منزل عنوان کرد

 13. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 14. متهم ردیف اول گرانی مسکن کیست؟

 15. نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟

 16. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 17. درآمد ۲ هزار میلیاردی ایران از صادرات محصولات نانویی

 18. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 19. نماینده خوزستان در مجلس خبرگان: مشکل آب غیزانیه سابقه طولانی دارد/ بارها تذکر داده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. عملکرد مجلس دهم ؛ شما چه فکر می‌کنید؟

 2. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 3. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 4. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 5. اردشیر زاهدی: همیشه به ایران افتخار می‌کنم/ نگذارید سلطه آمریکا و انگلیس برگردد/ حکومت پهلوی به مردم آزادی نمی‌داد‌

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

 8. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 9. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 10. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 11. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 12. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 13. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 14. «عادی سازی» در شرایط کرونایی و سه شنبه‌های «جوج» در شمال !

 15. روایت روح الامینی از فاصله معنادار بین رقبای ریاست مجلس/دفاع آقاتهرانی از صادق محصولی/واپسين ماموريت فراكسيون اميد/ ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان در راه است؟

 16. مروری بر ازدواج‌های سیاسی؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی + تصاویر

 17. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 18. نامه توکلی به دادستان تهران درباره کشت و صنعت مغان: حمایت برای جلوگیری از چپاول حقوق ملت را انتظار می‌کشیم/ از انجام تشریفات جدید پیش از نتیجه اعلام جرم دیده‌بان در دادگاه خودداری کنید

 19. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 20. غیزانیه از نمای نزدیک

 21. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 22. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 23. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

 24. ادعای برایان هوک: ایران بین مذاکره با ترامپ یا فروپاشی اقتصادی یکی را انتخاب کند/ ایران را مهار کرده‌ایم

 25. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

آخرین عناوین