روزهای بد ترامپ در کاخ سفید/ رئیس جمهور آمریکا استیضاح می‌شود؟

گروه جهان الف،   3970604230 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

رویارویی دونالد ترامپ با نخبگان، نهادهای اطلاعاتی و قضایی آمریکا هر روز ابعاد تازه ای پیدا می کند. این جدال آن قدر شدت گرفته که در روزهای اخیر برخی رسانه ها از احتمال استیضاح و برکناری ترامپ سخن گفته اند.

روزهای بد ترامپ در کاخ سفید/ رئیس جمهور آمریکا استیضاح می‌شود؟

به گزارش الف، در حال حاضر پرونده متعددی برای دونالد ترامپ و اطرافیان وی تحت بررسی است و بر این اساس برخی از احتمال مواجهه کنگره با رئیس جمهور آمریکا سخن می گویند.

دونالد ترامپ از زمان آغاز رقابت های انتخاباتی با اتهامات متعددی روبه رو شد، اما موج فشارهای رسانه ای با محکوم شدن دو نفر از نزدیکان وی شدت گرفت. اواسط هفته گذشته مایکل کوهن، وکیل سابق ترامپ در مقابل دادگاه با ادای سوگند عنوان کرد برخی از جرم هایی که مرتکب  شده به درخواست رئیس جمهور آمریکا انجام داده است.

کوهن به پنج مورد نقض قوانین مالی انتخاباتی، کلاهبرداری و فرار مالیاتی اعتراف کرده است. بخشی از جرائم کوهن مرتبط با پرداخت حق السکوت به کارن مک دوگال و استورمی دنیلز که با ترامپ ارتباط جنسی داشته اند بر می گردد. این دو زن قصد داشتند در آستانه انتخابات به افشاگری بپردازند. کوهن پیش تر عنوان کرده بود که این مبالغ را شخصاً و بدون اطلاع ترامپ و از محلی غیر از منابع مالی انتخاباتی پرداخت کرده است.

همزمان پل مانافورت، رئیس قبلی ستاد انتخاباتی ترامپ در اتهامات مطرح شده گناهکار شناخته شد. مانافورت در هشت فقره از هیجده مورد اتهام مالیاتی و بانکی گناهکار اعلام شد. بر اساس اتفاقات اخیر، رسانه های غربی از هم اکنون گمانه زنی هایی را درباره اینکه نفر بعدی که احتمالاً به اتهاماتش رسیدگی خواهد شد شخص رئیس جمهور باشد، شروع کرده اند. همچنین از احتمال استیضاح ترامپ پیش از پایان دور اول ریاست جمهوری وی سخن بسیار گفته شده است.

به همین دلیل بود که رئیس ایالات متحده آمریکا تهدید کرد که در صورت عزلش از مقام ریاست جمهوری تمامی بازارها سقوط کرده و مردم فقیرتر از آنچه هستند خواهند شد.

رودی جولیانی، وکیل شخصی رئیس جمهوری آمریکا نیز عنوان کرده بود هیچ دلیلی برای استیضاح ترامپ وجود ندارد و در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، شهروندان آمریکایی شورش خواهند کرد.

به این مسائل باید به جدال لفظی ترامپ و جف سشنز، دادستان کل آمریکا  و درگیری های لفظی با مقامات اطلاعاتی مانند جان برنان، رئیس سابق سیا را نیز اضافه کرد. سشنز چند روز قبل عنوان کرد وزارت دادگستری هرگز تسلیم فشارهای سیاسی رئیس جمهور نخواهد شد.

دادستان کل بدنبال مطرح شدن مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری توسط اف بی آی بطور کامل خود را از پرونده کنار کشید و رسیدگی به آن را به معاون خود واگذار کرد بود. راد روزنشتاین، نیز پس از اخراج جیمز کومی از اداره پلیس فدرال آمریکا توسط ترامپ، رابرت مولر را به عنوان بازپرس پرونده تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخاب منصوب کرد. یکی از اقدامات معمول دونالد ترامپ در ماه های اخیر انتقاد از رابرت مولر بوده است.

دونالد ترامپ در ماه های اخیر درگیری های لفظی گسترده ای با جان برنان داشته است. برنان از منتقدان جدی روابط نزدیک ترامپ و پوتین است و بعد از دیدار این دو در هلسینکی، رئیس جمهور آمریکا را به خیانت متهم کرد. در مقابل ترامپ دسترسی های اطلاعاتی برنان را قطع کرد که منجر به واکنش هایی از سوی مدیران اطلاعاتی سابق آمریکا شد. نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده، دولت روسیه را به دخالت و تاثیرگذاری بر انتخابات آمریکا متهم کرده اند اما این مسئله توسط ترامپ و مسکو رد شده است.

بدلیل اتفاقات اخیر احتمال شکست جمهوریخواهان در رقابت با دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کنگره تقویت شده است.

اما سوال این است آیا این مسائل می تواند به عنوان زمینه‌ای برای استیضاح دونالد ترامپ مطرح شود؟

در این ارتباط دیروز اریک سوالول، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت که دموکرات ها هنوز مدارک کافی دال بر ارتکاب یک جرم بزرگ و بزه از سوی ترامپ در اختیار ندارند. در صورت برکناری ترامپ، مایک پنس جایگزین رئیس جمهور خواهد شد که همین امر احتمالاً به تردید بیشتر دموکرات ها دامن بزند.

اگر قرار باشد برکناری ترامپ نه در دیوان عالی (برخی حقوقدان ها عنوان می کنند تا زمانی که رئیس جمهور آمریکا در قدرت است عزل او از این طریق امکان پذیر نمی باشد) بلکه از طریق کنگره انجام شود می‌بایست رای حداکثری مجلس نمایندگان و اکثریت دو سوم در سنا کسب شود که احتمال وقوع چنین اتفاقی با توجه به ترکیب سنا تا حدود زیادی غیر ممکن می باشد.

در تاریخ آمریکا، استیضاح رئیس جمهور سه بار رخ داده اما حتی یکبار هم به برکناری منجر نشده است.

اما برخی همزمان این فرضیه را مطرح کردند این فشارها شاید منتج به این شود که دونالد ترامپ در رقابت های انتخاباتی دور دوم نامزد نشود و یا متحمل شکست شود. ولی نمی توان انکار کرد که ترامپ هنوز در میان بخش هایی از جامعه آمریکا دارای محبوبیت است اگر چه روز به روز بر احساس تنفر نخبگان و نهادهای رسمی نسبت به وی افزوده می شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

سلام۵۱۴۴۹۷۱۰:۱۴:۳۹ ۱۳۹۷/۶/۵
ترامپ که به وعده هایش به مردمش عمل کرد
دل خوش۵۱۴۷۴۴۱۲:۰۶:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۵
به برکناری ترامپ دل نبندید،اگر هم بر فرض محال برکنار شود،معاون او پنس رییس جمهور خواهد شد و نظرش در مورد ایران با ترامپ قلی یکی است. مرگ بر کره زمین و منظومه شمسی.
ناشناس۵۱۴۷۶۷۱۲:۱۲:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۵
در توئیتر بله اما در واقع ....
ناشناس۵۱۴۸۳۹۱۲:۴۹:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۵
اینا یکی غیر از خوداشون رئیس جمهور شده هر جوری هست دارن کارشو تموم میکنن
ناشناس۵۱۵۱۳۶۱۴:۴۸:۴۱ ۱۳۹۷/۶/۵
یعنی شما الان داری از تحریم های ترامپ بر ضد ایران دفاع میکنی / ؟ غیر خودشون دقیقا یعنی کی ؟ ترامپ اسراییلی هست
ناشناس۵۱۵۱۹۳۱۵:۲۳:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۵
درست ..
ناشناس۵۱۵۲۵۷۱۶:۱۰:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۵
.. عین بلایی که سر محمود با اون همه کار و مردمی بودن خواستند در بیارن بعضی حضرات صاحب منصب فعلی با بانکها و صرافیها و شرکا
ناشناس۵۱۴۸۱۹۱۲:۴۱:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۵
دولت تردید و بیم بیا و امیدی بکار در دل ملت غمین
ناشناس۵۱۴۸۷۴۱۳:۰۵:۱۶ ۱۳۹۷/۶/۵
ادم حسابی ضرر اعتباری که ترامپ به امریکا زده با هیچ چیز نمیشه جبرانش کرد اعتبار و ابهت و ارزش امریکا پایین اومده اونم تو همه مجامع بین المللی
شهرام۵۱۵۴۷۹۱۸:۲۶:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۵
فکر میکنی..........
سپهر۵۱۴۶۱۰۱۱:۱۸:۰۵ ۱۳۹۷/۶/۵
ممکن است ترامپ برای منحرف نمودن افکار عمومی و رسانه ها از رسوایی های خود دست به ماجراجویی هایی در خاورمیانه بزند. بمباران سوریه، تحریک نظامی ایران یا مداخله در لبنان و یمن و افغانستان گزینه های ترامپ هستند. باید هوشیار بود. این انسان خودشیفته به هر جنایتی برای رهایی خود دست می زند. پیشنهادم این است که فعلاً اختلافات را کنار بگذاریم و اتحاد را تقویت کنیم. سوال از رئیس جمهور در این شرایط هوشمندانه نیست.
ناشناس۵۱۴۶۴۹۱۱:۲۸:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۵
به همین خیال باشید. ترامپ 6 سال دیگر هم رییس جمهور آمریکاست. عملکرد اقتصادی ترامپ عالی است.
ناشناس۵۱۵۷۳۵۲۲:۴۰:۰۹ ۱۳۹۷/۶/۵
نیست
ناشناس۵۱۴۶۶۳۱۱:۳۳:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۵
تا کنون هیچ رئیس جمهوری در امریکا استیضاح نشده در مورد نیکسون هم او قبل از آنکه کارش به استیضاح کشیده شود استعفا داده . دمکرات ها هم بجز اقلیت لیبرال ترامپ تضعیف شده را برای انتخابات آتی ریاست جمهوری ترجیح میدهند .
ناشناس۵۱۴۶۹۳۱۱:۴۴:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۵
فرض کن استیضاح شد و برکنار جایگزینش یک جنگ طلب است که صد برابر بدتر از ترامپ است و مطمئن باش که جنگ راه خواهد انداخت از مسیحیان متعصب و افراطی است معاونش
ناشناس۵۱۴۸۰۲۱۲:۳۳:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۵
فعلا که روزهای ما بده و مسیولین عین خیالشون نیست
ناشناس۵۱۵۲۸۹۱۶:۳۰:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۵
وضعیت ما را ببین بخدا منتظریم ترامپ بیاد مذاکره کنه وضعمون خوب بشه منتظریم ترامپ استیضاح بشه بره وضعمون خوب بشه منتظریم اروپا آمریکا را ول کنه طرف ما را بگیره وضعمون خوببشه حتی منتظریم امام زمان بیاد دشمنان را از بین بره وضع ما خوب بشه یه وجه مشترک توی همیه شرایط بالا هست این که ما نشستیم دست رو ردست گذاشتیم از بیرون یه اتفاقی بیافته وضع ما درست شه
شاهرخ۵۱۵۳۰۷۱۶:۳۸:۲۳ ۱۳۹۷/۶/۵
شاید ما از ترامپ خوشمون نیاد....ولی ترامپ یکی از مقتدرترین و ساختارشکن ترین رییس جمهورهای آمریکاست که تا بحال به حرفاش عمل کرد
ناشناس۵۱۵۳۲۶۱۶:۴۴:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۵
اگراستیضاح شود برای ما ضررش بیشتراست چون درمیانه هرج ومرج انتخابات ممکن است اتفاقاتی بیفتدکه بگویندقابل پیشکیری نبود وشایدتعمداً می خواهنداین اتفاق بیفتدواستیضاح راباعث وقایع غیرقابل بینی بدانندکه البته اگراستیضاح هم بکنند باموافقت خودترامپ است آنهابرای منافع ملی شان هرکاری می کنند.

پربحث‌های اخیر

 1. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 2. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 3. روایت احمد توکلی از ۵۳ میلیارد دلاری که بر باد رفت/ عراقچی یک زیر دست بود و سیف باید محاکمه شود/ اسلام اصرار دارد که همه مردم را چشم حکومت کند

 4. روحانی: انتخابات سرنوشت مردم است؛ اگر مشکلی حس کنم، خواهم گفت/ برجام افتخار ما است

 5. همه فقط شلوغ می‌کنند حتی سازندگان مستند ایکس ‌سونامی !

 6. سهامداران تاکسی اینترنتی معروف چه کسانی هستند؟

 7. دانیال زاده دستگیر و به کشور بازگردانده شد

 8. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

 9. سازمان سینمایی: «خانه پدری» با دستور رئیسی رفع توقیف شد

 10. سرنوشت متفاوت ۲ متجاوز به دختر نوجوان

 11. درختی که در هند شفا می‌دهد !

 12. همتی: بانک‌ها نباید برای رمز دوم از مردم هزینه‌ای بگیرند

 13. رفع توقیف «خانه پدری» با دستور رئیسی؟/ توضیحات عجیب واعظی درباره سخنان روحانی/ انتقاد عباس عبدی از انتشار گزینشی نظرسنجی‌ها/ پاسخ وزیر کشور به آیت‌الله جنتی

 14. فرار خبرنگار اسرائیلی هنگام شنیدن آژیر خطر

 15. هشدار مجدد همتی به سرمایه گذاری در بازار ارز/ خریدار نداریم؛ عامل گرانی یکباره دلار چیست؟

 16. انتشار نخستین تصویر از رسول دانیال زاده پس از بازداشت

 17. رئیس شورای شهر رودهن دستگیر شد

 18. سازمان مالیاتی: وکلا دو ماه دیگر برای نصب کارتخوان فرصت دارند

 19. دلایل افزایش ترافیک در پایتخت

 20. دژپسند: تعلل، علت اصلی انسداد دو میلیارد دلار در آمریکا بود

 21. احمد توکلی خطاب به روحانی: اگر پسر خودتان هم بیکار بود می‌گفتید «وظیفه دولت ایجاد شغل نیست»؟

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 2. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 3. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 4. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

 5. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

 6. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

 7. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 8. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

 9. روحانی: ناامید کردن مردم آسان است/ امیدوارم مجلس آینده بهتر باشد/ تلاش شبانه‌روزی من این بود که برجام نشکند

 10. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

 11. ۱۴۰ سال زندان برای شیطان شرق پایتخت

 12. نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری/ حاشیه‌های مستند «مظنونین همیشگی»/آیا شیب افول محبوبیت روحانی بسیار تند است؟

 13. لحظه خروج مورالس از بولیوی

 14. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

 15. آتش زدن طرفدار دولت هنگ کنگ توسط تظاهرکنندگان

 16. سر جدتان قانون مالیات بر عایدی سرمایه را به نتیجه برسانید

 17. «سرپل ذهاب» دوسال پس از زلزله

 18. روحانی: در سال آینده بسته حمایتی به خانواده‌های کم درآمد ارائه می‌شود

 19. آقای وزیر برنامه شما برای مقابله با فساد و تعارض منافع در خودرو سازی کشور چیست؟

 20. روحانی: وضع اقتصاد عمومی خوب است

 21. شهادت سردار طهرانی مقدم و یارانش چگونه رقم خورد؟

 22. رئیس قوه قضائیه: در مبارزه با فساد به هیچ‌وجه عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 23. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

 24. اینفوگرافی/ وضعیت یک‌دهه اخیر ازدواج و طلاق

 25. نوبندگانی: ۱۰۰ دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت شکایت کرده‌اند

پربحث‌های هفته

 1. چرا روحانی عصبانی است؟

 2. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 3. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 4. مشکلات کشور برجای خود باقی است حتی اگر آمریکا به دوست خوب ما تبدیل شود !...

 5. پزشکان کلاه خود را قاضی کنند، مردم توان افزایش تعرفه‌های درمانی را ندارند

 6. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 7. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 8. مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

 9. بگویید و مردم را خلاص کنید !

 10. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 11. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 12. جرم حداد عادل چیست؟

 13. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 14. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 15. در برجام تضمین های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

 16. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 17. دو قطبی ایرانی- اسلامی، فرصت یا چالش؟

 18. جمعیت جهان را یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دادیم!

 19. مروری بر جملات حاشیه‌ساز علی مطهری!

 20. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 21. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 22. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 23. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 24. طرح برخورد با خانه‌های مجردی

 25. پاره کردن پلاکارد دانشجویان منتقد در سخنرانی دیروز رئیس جمهور

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

  2. گزارش ایندیپندنت از افزایش بی سابقه فقر در انگلیس

  3. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

  4. ماکرون ایران را به خروج از برجام متهم کرد

  5. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

  6. بوریس جانسون استعفا کرد

  7. سی ان ان: ترامپ تصور می‌کرد ایران برای مذاکره منت خواهد کشید اما برعکس شد !

  8. عراقچی: در صورت بازگشت قطعنامه‌ها، در «دکترین هسته‌ای» خود تجدید نظر می‌کنیم

  9. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

  10. رئیس جمهور بولیوی با فشار ارتش استعفا داد

  11. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

  12. نقوی حسینی: آقای روحانی! مبارزه با فساد را از برادر خودتان شروع کنید

  13. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

  14. تروئیکای اروپا: ایران با غنی‌سازی در فردو از برجام فاصله گرفته است

  15. تصاویر همسر، خواهر و داماد «ابوبکر البغدادی» بعد از دستگیری

  16. فرمانده صهیونیست: ایران قادر است ضرباتی جدی به ما وارد کند

  17. نجف ملتهب شد

  18. واکنش آمریکا به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی

  آخرین عناوین