چگونگی مدیریت بحران های اخیر کشور/ ریشه بحران‌های امروزی کجاست؟

سید محمد جواد سجادی نژاد،   3970530113 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
چگونگی مدیریت بحران های اخیر کشور/ ریشه بحران‌های امروزی کجاست؟

بحران به معنای تهدید جدی و یا وضعیتی که نظم و پایداری سیستم (زیرسیستم) را مختل و پایداری آن را برهم زند تعریف می‌شود. مهم‌ترین معیار تشخیص بحران خروج سیستم از تعادل هست. بحران‌ها چنانچه هوشمندانه مدیریت نشود می‌تواند عواقب ناگواری برای سازمان و یا کشور به وجود آورد. مهار بحران به‌منظور کاهش آثار زیان‌بار و فجایع سنگین و دردناک آن از طریق مدیریت بحران بوده است

بحران‌ها به دو بخش طبیعی و غیرطبیعی تقسیم‌شده‌اند. امروزه با توجه به گسترش فناوری‌ها و بزرگ شدن سازمان‌های تخصصی، بحران‌های غیرطبیعی به‌مراتب هزینه و خطرات بیشتری نسبت به بحران‌های طبیعی دارند. برخی بحران‌ها، مانند حوادث صنعتی، منجر به جراحت یا فوت می‌شوند.

بحران‌ها معمولاً:

 • امنیت عمومی را تهدید می‌کنند.
 • زیان مالی به همراه دارند.
 • موجب بی‌اعتباری سازمان/کشور می‌شوند.

شرکت‌ها، سازمان‌ها، جوامع و کشورها هرساله با ده‌ها بحران کوچک و بزرگ مواجه‌اند که فقط آن دسته از سازمان‌ها و جوامعی که توان پیش‌بینی و مدیریت هوشمندانه بحران را داشته باشند امکان بقا را دارند و مابقی در این کارزار حذف و یا دگرگون خواهند شد. ضمن آنکه اعتبار سازمان‌های بحران‌زده آسیب خواهد دید. ازاین‌رو، سازمان‌ها باید پیش از وقوع بحران در مورد استراتژی‌های بازگردانی اعتبار ازدست‌رفته تصمیم بگیرند.

کشور ما ایران علاوه برقرار داشتن در کمربند بحران‌های طبیعی، به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی همواره از بیرون سرزمین نیز در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در معرض تهدید و بحران‌های آسیب‌زا قرار دارد.

منشا عمده بخش بزرگی از بحران‌های غیرطبیعی، در داخل کشور و نظام اداری و مدیریتی است و یا به عبارتی خودساخته‌اند. سوء مدیریت، سوء ساختار و یا تلفیق این دو عوامل اساسی به وجود آورنده این نوع بحران‌ها هستند.

برخی از مهم‌ترین بحران‌های ماه‌های اخیر کشور عبارت‌اند از: بحران ارزی، بحران کمبود و قطعی برق، بحران آلودگی هوا (برخی استان‌ها و شهرهای کشور)، بحران اعتراضات به وضعیت اقتصادی، بحران کمبود آب، بحران تصادفات جاده‌ای، بحران تورم و افزایش کم‌سابقه قیمت کالاهای اساسی و مسکن.

طبق برآورد کارشناسان، بحران ارزی در 5 ماه گذشته حدوداً  20 میلیارد دلار به اقتصاد کشور زیان وارد نمود.) سایت الف 26 مرداد 97 درصورتی‌که کل زیان زلزله کرمانشاه حدود 2600 میلیارد تومان برآورد شده بود (سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد 24 آبان ماه 1396) که با دلار 4000 تومانی زمان زلزله سال 96 حدود 650 میلیون دلار برآورد می‌شود.

در خصوص کمبود و قطع مکرر برق در کشور تاکنون آمار و ارقام رسمی و میزان خسارت‌های وارده به صنعت و واحدهای درمانی، مسکونی و اداری اعلام نشده است. البته طبق شواهد میزان خسارت‌های اجتماعی و سیاسی آن در داخل و حتی خارج از کشور (عدم صادرات برق به عراق که منجر به بروز آشوب‌های سیاسی و اجتماعی در برخی از شهرهای عراق شد) بسیار سنگین بوده است...

آلودگی هوا از دیگر بحران‌های مستمر سالیان گذشته بخصوص در فصل‌های سرد سال است. طبق گفته رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران هزینه اقتصادی آلودگی هوای فقط کلان‌شهر تهران بین 12 تا 15 هزار میلیارد تومان محاسبه‌شده است. این به معنای این است که پایتخت معادل بودجه شهرداری تهران هزینه اقتصادی آلودگی هوا را می‌پردازد.(همشهری آنلاین 29 آذر 1396)

این‌ها نمونه‌ای از بحران‌هایی است که هرساله خسارت‌های سنگینی به کشور وارد ساخته و مانع مهمی در توسعه همه‌جانبه کشور به شمار می‌آیند ضمن اینکه سبب فرسایش و کاهش شدید اعتماد عمومی و اجتماعی بین مردم و دولت (حاکمیت) شده است.

هرکدام از این بحران‌ها ریشه و علت‌هایی دارند که به دلیل عدم توجه و پرداختن به آن‌ها درگذشته و یا سوء مدیریت مسئولین وقت و حال نتایج امروز حادث‌شده است. چنانچه امروز نیز تلاش منطقی در جهت پیش‌گیری، مقابله و مهار هوشمندانه با این بحران‌ها انجام نشود و سعی در سرپوش گذاشتن، عدم پرداختن علمی و فرار از پاسخگویی وجود داشته باشد.

بدون شک در آینده با بحران‌های سنگین‌تر و هولناکی مواجه خواهیم شد. باید بپذیریم که ریشه بحران‌های امروزی در اقدامات ناصحیح گذشته است و اینرسی بحران‌های امروزی در صورت عدم واکاوی و حل در آینده بسیار مخرب‌تر خواهد بود. بر اساس تجربه‌های علمی، پاسخ اولیه به بحران باید تابع سه ویژگی سرعت، دقت و نامتناقض بودن باشد.

سوال اساسی این است که آیا شهروندان، عملکرد، توضیحات مسئولین و مدیران مربوطه را پیرامون بحران‌های مذکور دقیق و شفاف می‌دانند؟

*کارشناس مدیریت استراتژیک

عناوین مرتبط

۲۴ آبان ۱۳۹۷سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند
۲۳ آبان ۱۳۹۷آیت‌الله جنتی: با احساس وظیفه مسئولان ‌می‌توان مشکلات را رفع کرد
۲۳ آبان ۱۳۹۷دولت سر مردم را به حضور مردم در ورزشگاه‌ها گرم نکند/ مسئولان کاری برای گرانی‌های روزافزون کنند
۲۳ آبان ۱۳۹۷اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی
۱۵ آبان ۱۳۹۷طرح پلکانی نرخ بنزین در شرایط امروز جامعه بهترین کار است
۱۵ آبان ۱۳۹۷دژپسند: بخش خصوصی می‌تواند کار را در دست بگیرد و اقتصاد را جلو ببرد
۱۲ آبان ۱۳۹۷«آه» بازیگر سینما از شرایط اقتصادی کشور/ فکر می‌کنند همه بازیگرها مرفه‌اند  
۱۱ آبان ۱۳۹۷نرخ‌های سود بانکی دوباره سودای صعودی شدن دارند/چراغ سبز دردسرساز
۹ آبان ۱۳۹۷عسگراولادی: آقای روحانی فقط می‌شنود ولی عمل نمی‌کند/ هیچ کالایی با ارز ۴۲۰۰ تومانی فروخته نمی‌شود
۹ آبان ۱۳۹۷نظام بانکی کشور قفل شده است/ رفتار دولت، بیش از تحریم‌ها اقتصاد را نابود می‌کند
۹ آبان ۱۳۹۷دژپسند اگر بتواند نظام بانکی را اصلاح کند، بزرگترین خدمت را به مردم کرده است
۷ آبان ۱۳۹۷میوه ۷۵ درصد گران شد/ افزایش ۱۶۵ درصدی نرخ دخانیات

دیدگاه کاربران

علی۵۰۵۹۱۱۱۲:۰۹:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۳۰
سلام مطلب جالبی بود . واقعا" تا کی باید مردم تاوان بحران های ناشی از سوء مدیریت آقایان را بپردازند و حضرات نیز به هیچ کس و هیچ جا پاسخگو نباشند . جالب است بدانیم در برخی کشورها هزینه های مدیریت آنقدر سنگین است که اگر کسی توانایی نداشته باشد قبول نمی کند چرا که باید تاوان سنگین و سختی بپردازد ولی در کشور ما مدیریت آزمون و خطا است و با کمترین هزینه برای مدیر و البته مملو از مزایا ، اعتبار و فخر فروشی
ناشناس۵۰۶۳۳۴۱۵:۰۲:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۳۰
بحران امروز تو جیب از ما بهتران است که کسی زورش به انها نمیرسه همین
ناشناس۵۰۷۰۶۰۲۲:۵۵:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۳۰
مقامات کشور تغییر کنند افراد پاک بیایند مشکل حل می شود
آریابان۵۰۵۹۱۳۱۲:۱۱:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۳۰
در مورد بحران های طبیعی نکته ای را نتوان گفت جز اینکه هرچند انسانها درجلوگیری از وقوع بحرانهای طبیعی چندان قادر به ایفای نقش تعیین کننده ای نیستند ولی در عوض برای بشر امروز جای مباهات و افتخار داره که توانائی و دانش و فناوری اش تا بدانجا پیشرفت و گسترش داشته که توانسته پیامد ها و ویرانی های ناشی از بحران های طبیعی را بیش از پیش و بسیار توانمند تر از گذشته به حداقلها و به کمترین میزانها برساند؛ بنابراین آنچه جای بررسی و اندیشیدن و البته تاسف شدید دارد ، بحرانهای دست-ساخته بشریست که شوربختانه نمونه ای بسیار گویا و ویرانگر از آنرا طی همین سه ماه و اندی گذشته در ایران شاهد بودیم و درحالیکه فرد روان-پریشی مثل دونالد ترامپ ، فقط حرف زد و نه بیشتر و فقط از قصد و نیت شوم خود برای اعمال تحریم ایران بعد از 90 روز بعد از آن تاریخ فقط حرف زد ، بحران-سازان بی وطن !!! در داخل، این حرفها !!!! را بهانه قرار دادند و هرچند هنوز دهها !!!!! روز باقی بود تا وقوع زلزله عملیاتی آینده ترامپ ، بحرانی ویرانگر و زیر و رو کننده در داخل کشور را رقم زدند و ......!!!!!!.
احمد۵۰۵۹۱۹۱۲:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۳۰
عذر میخواهم. ولی مثل اینکه شما هم دچار بحران کمبود مطلب شده اید؟ آخر این چه مطلب بی محتوی و بی فایده ای است که گذاشته اید؟
ناشناس۵۰۵۹۶۴۱۲:۳۲:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۳۰
واقعا جرات چاپ رو داری تا بهت بگم کجاست !!!!!!!!! اول از همه نبود مدیریت شایسته ؛ دوم نبود شفافیت در تمام ارکان کشور ، سوم نبود قوانین برای جلوگیری از سرمایه داری و بدست اوردن پول بدون کار و تولید . چهارم . ایجاد هزینه های واهی برای کشور پنج . عدم اجرای عدالت مالیاتی برای همه اقشار به طوری که فاصله طبقاتی فاحش شکل نگیرد .
ناشناس۵۰۶۰۸۳۱۳:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۳۰
این حرف ها همش شعار . اقتصاد موفق چین اول مناطق ازاد تجاری ایجاد کرد بعد روابط سیاسی خودش رو گسترش داد بعد از صادرات به سراسر دنیا اقتصاد چین قوی شد . در شرایط تحریم هیچ کدام قابل اجرا نیست
ناشناس۵۰۶۰۷۸۱۳:۰۵:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۳۰
مشکل دقیقا تحریم رانت ها بعد تحریم ایجاد چون دولت میخواست با دلار 4200 جلوی افزایش قیمت ها بگیره ولی نتوانست . حالا قیمت رها شده تورم در حال افزایش دیگر رانت نیست و فقط تورم بالا میره حالا کدوم بهتره ؟!!!
ناشناس۵۰۶۰۸۵۱۳:۰۸:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۳۰
این حرف ها همش شعار . اقتصاد موفق چین اول مناطق ازاد تجاری ایجاد کرد بعد روابط سیاسی خودش رو گسترش داد اروپا و امریکا در چین سرمایه گذاری کردند و تکنولوژی منتقل شد بعد از صادرات به سراسر دنیا اقتصاد چین قوی شد . در شرایط تحریم هیچ کدام قابل اجرا نیست
پژوهشگر اقتصادی۵۰۶۱۱۲۱۳:۲۲:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۳۰
ریشه مشکلات مربوط می شود به ساختار کشور که از سالهای پیش تر رو به تندروی ها و دخالت های نابجا پیش رفته و باعث شده : ۱_ برخی غیر متخصص ها در امورات تخصصی دخالت کنند و در نتیجه این افراد در جایی که نباید هزینه میشد، هزینه تراشی نمودند. ۲_ عدم شایسته سالاری، ۳_ عدم توجه به تغییر نسل و فرهنگ و سلیقه زندگی فردی ۴_ کم توجهی جدی به بعد آموزش و پرورش نسل فرهیخته نه ظاهر ساز ۵_ دخالت همه افراد غیر مرتبط در امورات حساس تنها به دلیل وصل بودن به بدنه حاکمیتی ۶_ دخالتهای ایدئولوژیکی در همه مقاطع حساس اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و... راه حل: اصلاح ساختار اداره کشور مبتنی بر کارآمدی نه چاپلوسی و ریا
مهرداد۵۰۶۲۳۱۱۴:۱۷:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۳۰
به عنوان یک شهروند، عملکرد، توضیحات مسئولین و مدیران مربوطه را پیرامون بحران‌های مذکور نه تنها دقیق و شفاف نمی دانم بلکه صرفا فرافکنی ، فرار اشتباه رو به جلو و فاقد حسن نیت (بلکه سوء نیت) نسبت به حق و حقوق آحاد مردم میدانم.
ناشناس۵۰۶۵۳۱۱۶:۲۲:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۳۰
چرا نباید تعامل درست با دیگر کشور ها داشته باشیم.
ناشناس۵۰۶۵۶۹۱۶:۳۹:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۳۰
"برخی از مهم‌ترین بحران‌های ماه‌های اخیر کشور عبارت‌اند از: بحران ارزی، بحران کمبود و قطعی برق، بحران آلودگی هوا (برخی استان‌ها و شهرهای کشور)، بحران اعتراضات به وضعیت اقتصادی، بحران کمبود آب، بحران تصادفات جاده‌ای، بحران تورم و افزایش کم‌سابقه قیمت کالاهای اساسی و مسکن" مهمترین بحران، بحران مدیریته جناب نویسنده. ما مدیریت درست و اصولی برمبنای شایسته سالاری نداریم و تعهد قبل از تخصص قرار گرفته که این ناشی از بحران سیستماتیکه.
خلیلی۵۰۷۴۰۶۰۹:۱۴:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۳۱
علل اصلی بحران: بی برنامگی+عدم جوابگویی+عدم تخصص+ضعف قانون+باندبازی و مافیای قدرت و ثروت+......

پربحث‌های امروز

 1. بارش سنگین برف در گردنه‌های لرستان

 2. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 3. طلای جهانی گران‌تر شد

 4. هفته گذشته آمریکا در دیرالزور سوریه 44 کودک را کشت

 5. امروز تمام دنیا با نگاه صدق و امانت به جمهوری اسلامی نگاه می کنند

 6. قیمت نفت بازهم افزایش یافت

 7. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 8. راه روسیه از اوپک جدا می‌شود؟

 9. باید و نبایدهای زندگی خوابگاهی

 10. بحرین 912 میلیون دلار بالگرد تهاجمی از آمریکا می‌خرد

 11. کاهش ۳۰ درصدی تولید آیفون ارزان قیمت

 12. مورد عجیب «خانم یایا»

 13. گوترش خواهان مجازات عاملان قتل خاشقجی شد

 14. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 15. آیا بحران نفتی سال ۲۰۱۴ تکرار می‌شود؟

 16. انتقاد واتیکان از تحریم های امریکا علیه ایران

 17. چهارمین کنگره حزب اتحاد برگزار شد

 18. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 19. کردستان عراق واردات از ایران را تکذیب کرد

 20. دسترسی کودکان و بزرگسالان به اینترنت باید متفاوت باشد

 21. رای مثبت سازمان ملل به قطعنامه حمایت از حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین

 22. تونل کارون 4 در در محور شهرکرد - خوزستان بسته شد

 23. عفو بین الملل: نتایج تحقیقات دادستان عربستان نامعتبر است

 24. روسیه میزبان والیبال قهرمانی جهان ۲۰۲۲ شد

 25. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 9. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 10. همدردی ایران با مردم آمریکا

 11. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 12. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 13. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 14. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 15. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 16. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 17. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 18. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 19. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 20. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 21. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 22. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 23. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 24. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 25. شرکت روس: بعد از کاهش قطعات آمریکایی تحویل هواپیما به ایران را بررسی می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. همدردی ایران با مردم آمریکا

 3. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 4. طی پیامی؛ روحانی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی راتسلیت گفت

 5. سرلشکر موسوی: رژیم صهیونیستی از دسترسی جبهه مقاومت به مناطق اشغالی هراسناک است

 6. سردار شریف: اطلاعات آزادی مرزبانان را طرف پاکستانی داده است

 7. پوتین: با ترامپ درباره ایران صحبت کردم

 8. امیرآبادی: در زمینه برخورد با فساد با هیچکسی رودربایستی نداریم

 9. نظر ۶ نماینده مجلس درباره اظهارات اخیر ظریف

 10. حسین شریعتمداری خطاب به ظریف: چرا خودتان به دست دشمن بهانه می‌دهید؟!

 11. روحانی با استعفای مسعود نیلی موافقت کرد

 12. سرلشگر جعفری: پنج نفر از مرزبانان میرجاوه آزاد شدند

 13. کیهان: چرا 3 کشور اروپایی عضو برجام میزبانی کانال مبادلات مالی را نمی‌پذیرند؟

 14. گمانه زنی ها درباره تغییرات جدید در کابینه/ احتمال تغییر آرایش دولت چقدر است؟

 15. کره‌جنوبی روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌تواند از ایران خریداری کند

 16. سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

 17. ایران هیچ تعهدی برای افشا اطلاعات بانکی خود به وزارت خزانه داری آمریکا نداده است

 18. شایعه فروش نفت در برابر غذا صحت ندارد

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. سوت و کف به افتخار ظریف

 4. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 7. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 8. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 9. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 10. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 11. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 12. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 13. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 14. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 15. آقایان! عذرخواهی کنید

 16. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 17. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 18. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 19. تاملی بر یک مصاحبه

 20. امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

 21. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 22. ظریف به مجلس احضار شد

 23. جهانگیری: راهکارهایی برای کاهش فشار اقتصادی و آثار تحریم داریم

 24. پسر "علی مطهری" پُست گرفت

 25. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

آخرین عناوین