چگونگی مدیریت بحران های اخیر کشور/ ریشه بحران‌های امروزی کجاست؟

سید محمد جواد سجادی نژاد،   3970530113 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
چگونگی مدیریت بحران های اخیر کشور/ ریشه بحران‌های امروزی کجاست؟

بحران به معنای تهدید جدی و یا وضعیتی که نظم و پایداری سیستم (زیرسیستم) را مختل و پایداری آن را برهم زند تعریف می‌شود. مهم‌ترین معیار تشخیص بحران خروج سیستم از تعادل هست. بحران‌ها چنانچه هوشمندانه مدیریت نشود می‌تواند عواقب ناگواری برای سازمان و یا کشور به وجود آورد. مهار بحران به‌منظور کاهش آثار زیان‌بار و فجایع سنگین و دردناک آن از طریق مدیریت بحران بوده است

بحران‌ها به دو بخش طبیعی و غیرطبیعی تقسیم‌شده‌اند. امروزه با توجه به گسترش فناوری‌ها و بزرگ شدن سازمان‌های تخصصی، بحران‌های غیرطبیعی به‌مراتب هزینه و خطرات بیشتری نسبت به بحران‌های طبیعی دارند. برخی بحران‌ها، مانند حوادث صنعتی، منجر به جراحت یا فوت می‌شوند.

بحران‌ها معمولاً:

 • امنیت عمومی را تهدید می‌کنند.
 • زیان مالی به همراه دارند.
 • موجب بی‌اعتباری سازمان/کشور می‌شوند.

شرکت‌ها، سازمان‌ها، جوامع و کشورها هرساله با ده‌ها بحران کوچک و بزرگ مواجه‌اند که فقط آن دسته از سازمان‌ها و جوامعی که توان پیش‌بینی و مدیریت هوشمندانه بحران را داشته باشند امکان بقا را دارند و مابقی در این کارزار حذف و یا دگرگون خواهند شد. ضمن آنکه اعتبار سازمان‌های بحران‌زده آسیب خواهد دید. ازاین‌رو، سازمان‌ها باید پیش از وقوع بحران در مورد استراتژی‌های بازگردانی اعتبار ازدست‌رفته تصمیم بگیرند.

کشور ما ایران علاوه برقرار داشتن در کمربند بحران‌های طبیعی، به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی همواره از بیرون سرزمین نیز در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در معرض تهدید و بحران‌های آسیب‌زا قرار دارد.

منشا عمده بخش بزرگی از بحران‌های غیرطبیعی، در داخل کشور و نظام اداری و مدیریتی است و یا به عبارتی خودساخته‌اند. سوء مدیریت، سوء ساختار و یا تلفیق این دو عوامل اساسی به وجود آورنده این نوع بحران‌ها هستند.

برخی از مهم‌ترین بحران‌های ماه‌های اخیر کشور عبارت‌اند از: بحران ارزی، بحران کمبود و قطعی برق، بحران آلودگی هوا (برخی استان‌ها و شهرهای کشور)، بحران اعتراضات به وضعیت اقتصادی، بحران کمبود آب، بحران تصادفات جاده‌ای، بحران تورم و افزایش کم‌سابقه قیمت کالاهای اساسی و مسکن.

طبق برآورد کارشناسان، بحران ارزی در 5 ماه گذشته حدوداً  20 میلیارد دلار به اقتصاد کشور زیان وارد نمود.) سایت الف 26 مرداد 97 درصورتی‌که کل زیان زلزله کرمانشاه حدود 2600 میلیارد تومان برآورد شده بود (سایت خوان روزنامه دنیای اقتصاد 24 آبان ماه 1396) که با دلار 4000 تومانی زمان زلزله سال 96 حدود 650 میلیون دلار برآورد می‌شود.

در خصوص کمبود و قطع مکرر برق در کشور تاکنون آمار و ارقام رسمی و میزان خسارت‌های وارده به صنعت و واحدهای درمانی، مسکونی و اداری اعلام نشده است. البته طبق شواهد میزان خسارت‌های اجتماعی و سیاسی آن در داخل و حتی خارج از کشور (عدم صادرات برق به عراق که منجر به بروز آشوب‌های سیاسی و اجتماعی در برخی از شهرهای عراق شد) بسیار سنگین بوده است...

آلودگی هوا از دیگر بحران‌های مستمر سالیان گذشته بخصوص در فصل‌های سرد سال است. طبق گفته رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران هزینه اقتصادی آلودگی هوای فقط کلان‌شهر تهران بین 12 تا 15 هزار میلیارد تومان محاسبه‌شده است. این به معنای این است که پایتخت معادل بودجه شهرداری تهران هزینه اقتصادی آلودگی هوا را می‌پردازد.(همشهری آنلاین 29 آذر 1396)

این‌ها نمونه‌ای از بحران‌هایی است که هرساله خسارت‌های سنگینی به کشور وارد ساخته و مانع مهمی در توسعه همه‌جانبه کشور به شمار می‌آیند ضمن اینکه سبب فرسایش و کاهش شدید اعتماد عمومی و اجتماعی بین مردم و دولت (حاکمیت) شده است.

هرکدام از این بحران‌ها ریشه و علت‌هایی دارند که به دلیل عدم توجه و پرداختن به آن‌ها درگذشته و یا سوء مدیریت مسئولین وقت و حال نتایج امروز حادث‌شده است. چنانچه امروز نیز تلاش منطقی در جهت پیش‌گیری، مقابله و مهار هوشمندانه با این بحران‌ها انجام نشود و سعی در سرپوش گذاشتن، عدم پرداختن علمی و فرار از پاسخگویی وجود داشته باشد.

بدون شک در آینده با بحران‌های سنگین‌تر و هولناکی مواجه خواهیم شد. باید بپذیریم که ریشه بحران‌های امروزی در اقدامات ناصحیح گذشته است و اینرسی بحران‌های امروزی در صورت عدم واکاوی و حل در آینده بسیار مخرب‌تر خواهد بود. بر اساس تجربه‌های علمی، پاسخ اولیه به بحران باید تابع سه ویژگی سرعت، دقت و نامتناقض بودن باشد.

سوال اساسی این است که آیا شهروندان، عملکرد، توضیحات مسئولین و مدیران مربوطه را پیرامون بحران‌های مذکور دقیق و شفاف می‌دانند؟

*کارشناس مدیریت استراتژیک

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی۵۰۵۹۱۱۱۲:۰۹:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۳۰
سلام مطلب جالبی بود . واقعا" تا کی باید مردم تاوان بحران های ناشی از سوء مدیریت آقایان را بپردازند و حضرات نیز به هیچ کس و هیچ جا پاسخگو نباشند . جالب است بدانیم در برخی کشورها هزینه های مدیریت آنقدر سنگین است که اگر کسی توانایی نداشته باشد قبول نمی کند چرا که باید تاوان سنگین و سختی بپردازد ولی در کشور ما مدیریت آزمون و خطا است و با کمترین هزینه برای مدیر و البته مملو از مزایا ، اعتبار و فخر فروشی
ناشناس۵۰۶۳۳۴۱۵:۰۲:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۳۰
بحران امروز تو جیب از ما بهتران است که کسی زورش به انها نمیرسه همین
ناشناس۵۰۷۰۶۰۲۲:۵۵:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۳۰
مقامات کشور تغییر کنند افراد پاک بیایند مشکل حل می شود
آریابان۵۰۵۹۱۳۱۲:۱۱:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۳۰
در مورد بحران های طبیعی نکته ای را نتوان گفت جز اینکه هرچند انسانها درجلوگیری از وقوع بحرانهای طبیعی چندان قادر به ایفای نقش تعیین کننده ای نیستند ولی در عوض برای بشر امروز جای مباهات و افتخار داره که توانائی و دانش و فناوری اش تا بدانجا پیشرفت و گسترش داشته که توانسته پیامد ها و ویرانی های ناشی از بحران های طبیعی را بیش از پیش و بسیار توانمند تر از گذشته به حداقلها و به کمترین میزانها برساند؛ بنابراین آنچه جای بررسی و اندیشیدن و البته تاسف شدید دارد ، بحرانهای دست-ساخته بشریست که شوربختانه نمونه ای بسیار گویا و ویرانگر از آنرا طی همین سه ماه و اندی گذشته در ایران شاهد بودیم و درحالیکه فرد روان-پریشی مثل دونالد ترامپ ، فقط حرف زد و نه بیشتر و فقط از قصد و نیت شوم خود برای اعمال تحریم ایران بعد از 90 روز بعد از آن تاریخ فقط حرف زد ، بحران-سازان بی وطن !!! در داخل، این حرفها !!!! را بهانه قرار دادند و هرچند هنوز دهها !!!!! روز باقی بود تا وقوع زلزله عملیاتی آینده ترامپ ، بحرانی ویرانگر و زیر و رو کننده در داخل کشور را رقم زدند و ......!!!!!!.
احمد۵۰۵۹۱۹۱۲:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۳۰
عذر میخواهم. ولی مثل اینکه شما هم دچار بحران کمبود مطلب شده اید؟ آخر این چه مطلب بی محتوی و بی فایده ای است که گذاشته اید؟
ناشناس۵۰۵۹۶۴۱۲:۳۲:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۳۰
واقعا جرات چاپ رو داری تا بهت بگم کجاست !!!!!!!!! اول از همه نبود مدیریت شایسته ؛ دوم نبود شفافیت در تمام ارکان کشور ، سوم نبود قوانین برای جلوگیری از سرمایه داری و بدست اوردن پول بدون کار و تولید . چهارم . ایجاد هزینه های واهی برای کشور پنج . عدم اجرای عدالت مالیاتی برای همه اقشار به طوری که فاصله طبقاتی فاحش شکل نگیرد .
ناشناس۵۰۶۰۸۳۱۳:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۳۰
این حرف ها همش شعار . اقتصاد موفق چین اول مناطق ازاد تجاری ایجاد کرد بعد روابط سیاسی خودش رو گسترش داد بعد از صادرات به سراسر دنیا اقتصاد چین قوی شد . در شرایط تحریم هیچ کدام قابل اجرا نیست
ناشناس۵۰۶۰۷۸۱۳:۰۵:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۳۰
مشکل دقیقا تحریم رانت ها بعد تحریم ایجاد چون دولت میخواست با دلار 4200 جلوی افزایش قیمت ها بگیره ولی نتوانست . حالا قیمت رها شده تورم در حال افزایش دیگر رانت نیست و فقط تورم بالا میره حالا کدوم بهتره ؟!!!
ناشناس۵۰۶۰۸۵۱۳:۰۸:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۳۰
این حرف ها همش شعار . اقتصاد موفق چین اول مناطق ازاد تجاری ایجاد کرد بعد روابط سیاسی خودش رو گسترش داد اروپا و امریکا در چین سرمایه گذاری کردند و تکنولوژی منتقل شد بعد از صادرات به سراسر دنیا اقتصاد چین قوی شد . در شرایط تحریم هیچ کدام قابل اجرا نیست
پژوهشگر اقتصادی۵۰۶۱۱۲۱۳:۲۲:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۳۰
ریشه مشکلات مربوط می شود به ساختار کشور که از سالهای پیش تر رو به تندروی ها و دخالت های نابجا پیش رفته و باعث شده : ۱_ برخی غیر متخصص ها در امورات تخصصی دخالت کنند و در نتیجه این افراد در جایی که نباید هزینه میشد، هزینه تراشی نمودند. ۲_ عدم شایسته سالاری، ۳_ عدم توجه به تغییر نسل و فرهنگ و سلیقه زندگی فردی ۴_ کم توجهی جدی به بعد آموزش و پرورش نسل فرهیخته نه ظاهر ساز ۵_ دخالت همه افراد غیر مرتبط در امورات حساس تنها به دلیل وصل بودن به بدنه حاکمیتی ۶_ دخالتهای ایدئولوژیکی در همه مقاطع حساس اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و... راه حل: اصلاح ساختار اداره کشور مبتنی بر کارآمدی نه چاپلوسی و ریا
مهرداد۵۰۶۲۳۱۱۴:۱۷:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۳۰
به عنوان یک شهروند، عملکرد، توضیحات مسئولین و مدیران مربوطه را پیرامون بحران‌های مذکور نه تنها دقیق و شفاف نمی دانم بلکه صرفا فرافکنی ، فرار اشتباه رو به جلو و فاقد حسن نیت (بلکه سوء نیت) نسبت به حق و حقوق آحاد مردم میدانم.
ناشناس۵۰۶۵۳۱۱۶:۲۲:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۳۰
چرا نباید تعامل درست با دیگر کشور ها داشته باشیم.
ناشناس۵۰۶۵۶۹۱۶:۳۹:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۳۰
"برخی از مهم‌ترین بحران‌های ماه‌های اخیر کشور عبارت‌اند از: بحران ارزی، بحران کمبود و قطعی برق، بحران آلودگی هوا (برخی استان‌ها و شهرهای کشور)، بحران اعتراضات به وضعیت اقتصادی، بحران کمبود آب، بحران تصادفات جاده‌ای، بحران تورم و افزایش کم‌سابقه قیمت کالاهای اساسی و مسکن" مهمترین بحران، بحران مدیریته جناب نویسنده. ما مدیریت درست و اصولی برمبنای شایسته سالاری نداریم و تعهد قبل از تخصص قرار گرفته که این ناشی از بحران سیستماتیکه.
خلیلی۵۰۷۴۰۶۰۹:۱۴:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۳۱
علل اصلی بحران: بی برنامگی+عدم جوابگویی+عدم تخصص+ضعف قانون+باندبازی و مافیای قدرت و ثروت+......

پربحث‌های امروز

 1. فیلم‌های تلویزیون در تعطیلات/ «رابینسون کروزو» با «ترن» می‌آید

 2. اینترنت پرسرعت ۵G پزشکی را متحول می‌کند؟

 3. قتل با آمپول هروئین و زدن اثر انگشت مقتول پای قولنامه فروش خودرو

 4. شورای آتلانتیک: مردم ایران از خیانت‌های اپوزیسیون منزجر هستند

 5. چلسی، ایگواین را به خدمت گرفت

 6. لارپوبلیکا: نتانیاهو فقط به می اندیشد

 7. احتمال حذف قطر از جام ملت‌های آسیا

 8. خبر بد برای قطر قبل از دیدار بزرگ

 9. پسر شیروانی مادرش را به قتل رساند

 10. کودتا در ونزوئلا علیه مادورو/ کاراکاس دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج کرد/ گوآیدو: نروید!

 11. پمپئو: دیپلمات هایمان را از کاراکاس خارج نمی کنیم

 12. ۲۱ غذای رژیمی برای کاهش وزن در سرما

 13. ۱۰ علامت اختلال در غده تیروئید

 14. موضع گیری اردوغان در برابر کودتا علیه مادورو

 15. خطر خواب طولانی مدت در دوره بارداری

 16. روایت جدید کیهان از نامه وزرا به رهبر انقلاب

 17. قطر خواستار گفت وگوی مثبت با ایران شد

 18. خواهش فوتبالیست ساکن واشنگتن از کادر فنی تیم ملی

 19. ترامپ: تمام گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است

 20. آلومینیوم المهدی به مدیریت جدید تحویل داده شد

 21. لغو شهادت کوهن از ترس ترامپ!

 22. موضع گیری مراکش درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

 23. مشروعیت‌زدایی به سبک اینستاگرام!

 24. ۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!

 25. بیماری های عامل چاقی را بشناسید

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 2. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 3. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 4. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 5. شورای آتلانتیک: مردم ایران از خیانت‌های اپوزیسیون منزجر هستند

 6. روایت جدید کیهان از نامه وزرا به رهبر انقلاب

 7. واکنش وزارت خارجه درباره اظهارات جنجالی سفیر پیشین ایران در آلمان

 8. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 9. ۴ بهمن ۱۳۵۷؛ محاصره مهرآباد

 10. وزارت خارجه اعلام کرد: اظهارات ماجدی نظرات شخصی او بوده نه دیدگاه وزارت خارجه

 11. لاریجانی: فربه‌شدن دولت ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه را به خود اختصاص می‌‌دهد

 12. روایتی از دیدار مقام معظم رهبری با ماندلا/ تجربه سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای برای پیروزی «نلسون ماندلا»

 13. نام سردار قاسم سلیمانی در بین ۱۰ متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

 14. رئیس سازمان صداوسیما: دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

 15. درخواست اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی از ۲۹ عضو مجمع تشخیص

 16. ضرغامی: نسبت به انتساب بلاوجه نظرات شخصی به رهبری حساسیت نشان دهید

 17. نماینده سازمان ملل در امور سوریه به ایران می‌آید

 18. اسماعیلی: تغییر در مدیریت قوه‌قضاییه نباید موجب سستی در کارها شود

 19. ضرغامی : نامه هشت وزیر به رهبر انقلاب کلید خوردن پروژه‌‌ای "تکراری" است   

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 4. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 5. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 8. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 9. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 12. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 13. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 14. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 15. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 16. توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها

 17. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 22. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 23. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 24. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 25. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

پربحث‌های هفته

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 6. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 7. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 10. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 11. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 12. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 13. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 14. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 17. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 18. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 19. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 20. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 21. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 25. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

آخرین عناوین