بایدها و نبایدهای کنسرت خیابانی همایون شجریان

گروه فرهنگی الف،   3970522080 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
بایدها و نبایدهای کنسرت خیابانی همایون شجریان

جامعه‌ی موسیقی منتظر است که ببیند بالاخره کنسرت خیابانی همایون شجریان برگزار می‌شود یا اینکه ماجرا تنها در حد یک سخن و وعده باقی می‌ماند.

یاسر یگانه در خبرگزاری تسنیم نوشت:

همه چیز از لغو شدن کنسرت - نمایش «سی» آغاز شد. این کنسرت – نمایش به خوانندگی همایون شجریان و آهنگسازی سهراب پورناظری قرار بود در میانه‌های تیرماه سال جاری برگزار شود اما نشد...

دلیل لغو این کنسرت را ناخوش بودنِ حال مردم و بد بودن اوضاع اقتصادی بیان کردند. اما بسیاری این دلیل را نپذیرفتند و اعتقاد داشتند که ناخوش بودنِ حال مردم و اوضاع بد اقتصادی دلیل بر لغو کردن کنسرت، آن هم برای همدردی و همراهی با مردم نمی‌شود.

در چنین روزگاری که حال مردم از نظر اقتصادی خوب نیست، باید در کنار مردم ماند نه اینکه اجراها را لغو کرد. البته حاشیه‌های لغو کنسرت - نمایش «سی» به همین‌جا ختم نشد؛ برخی می‌گفتند که همایون شجریان و برگزار کنندگان این رویداد، با این فرض اجراهایشان را لغو کردند که مردم توان خرید بلیت‌هایشان را ندارند و ممکن است اجراهایشان آن طور که انتظار دارند، بلیت‌فروشی نداشته باشد.

به هر روی همایون شجریان برای همراهی با مردم و برای پایان دادن به حاشیه‌ها اعلام کرد که حاضر به برگزاری کنسرت خیابانی به صورت رایگان است. کنسرتی که می‌تواند هزاران تن از مردمانِ تهران و سایر شهرها را گردِ هم آورد.

در شرایط اقتصادیِ امروز نیاز به برگزاری چنین کنسرتی به شدت احساس می‌شود. فضای جامعه بیشتر از هر چیزی به نشاط و دور هم بودن نیاز دارد. بودن مردم کنار هم برای ساعاتی، آن هم به بهانه‌ی موسیقی ملی ایران و البته شاید کمی هم موسیقی پاپ، می‌تواند بار دیگر اتحاد و همدلی و همراهی را در میان مردم تقویت کند.

اوضاع اقتصادی خراب است. همه چیز گران شده است. قیمت‌ها فشار زیادی بر مردم وارد کرده و مردم نگرانِ اوضاع هستند. اما امید همچنان هست و دریچه‌های امید همچنان باز هستند. پس رخدادی مانند یک کنسرت خیابانی می‌تواند نشاطی دوباره به جامعه بدهد.

اما برگزاری این کنسرت شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد. ما در چند دهه‌ی گذشته کنسرتی خیابانی به معنای واقعی کلمه، را تجربه نکرده‌ایم. بوده‌اند گروه‌هایی که در قالبِ اجراهای مناسبتی در پارک‌ها و فضاهای باز به اجرا پرداخته‌اند، اما این اجراها در نهایت میزبان دو یا سه هزار نفر بوده‌اند. اما برگزاری کنسرت خیابانیِ چهره‌ای مانند همایون شجریان کار متفاوتی است.

این خواننده رکورد برگزاری پرمخاطب‌ترین رویداد موسیقی ایران را دارد. همین سال گذشته برای دیدن کنسرت – نمایش «سی» حدود 120 هزار نفر، طیِ 30 شب به کاخ سعد آباد رفتند؛ آن هم با بلیت‌هایی از 25 تا 200 هزار تومان.

این یعنی وقتی کنسرتِ همایون رایگان باشد، جمعیتی چندین هزار نفری برای یک سانسش حضور خواهند یافت. پس باید مکانی باز با داشتن شرایط برگزاری کنسرت در نظر گرفته شود. برگزاری چنین کنسرتی به سیستم‌های صوتیِ مدرن نیاز دارد. سیستمی که بتواند فضایی بزرگ را پوشش دهد و در عین حال اختلالات صوتی هم نداشته باشد. برکسی پوشیده نیست که داشتن صدایی خوب در فضای باز، کاری بسیار دشوار است اما شدنی است.

پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی و نکات بسیار دیگری که چگونگی حضور مردم در چنین رویدادی را شکل می‌هد، باید مورد توجه قرار گیرد. در عین حال ارگان‌های انتظامی هم باید هماهنگی‌های لازم را برای تامین امنیتِ چنین رویدادی به عمل آوردند. بر کسی پوشیده نیست که برقراری امنیت در چنین رویدادی بسیار مهم است.

اما در عین حال نباید ماجرا را آنقدرها هم سخت گرفت. در همین تهران بارها و بارها به مناسبت‌های مختلف گردهمایی‌هایِ چندین هزار نفره برگزار شده و به مددِ تلاش‌های نیروهای انتظامی و امنیتی، آب از آب هم تکان نخورده است. پس این بار هم می‌توان به مدد همین نیروهای زحمت‌کش، این کار را انجام داد.

*چتربازی با نام همایون

از همان روزی که همایون شجریان برای برگزاری کنسرت خیابانی اعلام آمادگی کرد، برخی از ارگان‌های دولتی برای همکاری با این رویداد اعلام آمادگی کردند. البته باید دید که این همکاری‌ها تا چه حد و تا کجا ادامه خواهد یافت. در کشور ما بارها و بارها دیده شده که مسئولان در ابتدای هر کاری اعلام آمادگی کرده‌اند اما وقتی پای عمل فرارسیده و می‌بایست که از خودگذشتگی داشته باشند، پاپس کشیده‌اند.

این نخستین بار نیست که همایون شجریان علاقه‌مندی‌اش به برگزاری کنسرت خیابانی را اعلام می‌کند. چند سال پیش هم همایون شجریان در نشستی خبری از علاقه‌اش برای برگزاری کنسرتی خیابانی اعلام آمادگی کرد. آن زمان هم وقتی از مسئولان فرهنگی و هنری کشور سوال می‌شد که نظرتان در این‌باره چیست، همگان از این رویداد استقبال می‌کردند، اما در نهایت کاری عملی هرگز انجام نشد.

این بار هم باید منتظر ماند و دید که عزم و اراده‌ی دو طرف برای برگزاری رویدادی به بزرگیِ یک کنسرت خیابانی چقدر است.

در هفته‌های گذشته شاهد بودیم که برخی از مسئولان می‌خواهند با استفاده از نام همایون شجریان برای خودشان اعتباری دست و پا کنند. البته چنین کارهایی در کشورمان چیز تازه‌ای نیست و در گذشته هم شاهد چنین استفاده‌ها و یا سواستفاده‌هایی بوده‌ایم. مسئولانی که در طول سال برای اعتلای فرهنگ کاری انجام نمی‌دهند و تنها در فرصت‌های به دست آمده سعی در چتربازی با نامِ هنرمندان مطرحی مانند همایون شجریان دارند.

شاید بهتر است شجریان در این باره دقت بیشتری داشته باشد.

*آمادگی دیگر استان‌ها

صبح روز شنبه 13 مرداد 1397، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه مسئولان استان مرکزی با برگزاری کنسرت خیابانی همایون شجریان در شهر اراک موافقت کرده‌اند. این مسئله نکته‌ی مثبتی است و باید دید آیا دیگر استان‌ها هم در این زمینه دست به کار می‌شوند یا خیر. شاید این مسئله رقابتی بین استان‌ها ایجاد کند که هر چه زودتر فضای برگزاری کنسرت‌های خیابانی در شهرهای مختلف ایران فراهم شود.

*همایون، سیروان یا هیراد

همایون شجریان تنها خواننده‌ای نیست که برای برگزاری کنسرت خیابانی رایگان اعلام آمادگی کرده است. البته او نخستین خواننده بود. اما پس از او سیروان خسروی و حمید هیراد هم در این باره اعلام آمادگی کردند. نکته جالب درباره سیروان خسروی بود که تنها یک روز پس از اعلام آمادگی‌اش برای برگزاری کنسرت خیابانی، با انتشار یک ویدیو، این کار را بیهوده دانست و به نوعی از این کار کنار کشید.

به هر روی واکنش‌ها نسبت به برگزاری کنسرت‌های خیابانی زیاد بود و همین مسئله ثابت می‌کند که چقدر جامعه‌ی ما به برگزاری چنین رویدادهایی نیازمند است. در واقع کنسرت خیابانی برای علاقه‌مندان به موسیقی چیزی شبیه به یک رویاست؛ رویایی که در کشورهای پیشرفته به خاطره تبدیل شده است. باید منتظر ماند و دید که بالاخره کنسرت خیابانیِ همایون شجریان به عنوان نخستین کنسرت خیابانی در ایران برگزار خواهد شد یا اینکه این انتظار همچنان برای سال‌های آینده هم باید ادامه داشته باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۹۱۰۰۰۱۱:۵۹:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
چه خوب است که مثل کنسرتهای یانی که در اکروپولیس برگزار شد، کنسرت همایون هم در تخت جمشید یا پاسارگاد برگزار شود. موجب وفاق ملی و تقویت روحیه وطن پرستی هم میشود.
ناشناس۴۹۱۱۱۶۱۲:۳۴:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
از این مدل کنسرت ه سال قبل در مجموعه سعدآباد برگزار شد و امسال هم قرار بود برگزار بشه که لغو شد. الان موضوع کنسرت خیابانی و رایگانه
ناشناس۴۹۱۱۶۷۱۲:۴۹:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
بابا خسته شودیم .کو کنسرت.

پربحث‌های اخیر

 1. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 2. ماجرای هتک حرمت استاد ایرانی در دانمارک

 3. تهرانی‎ها روزی ۵ تن دل و جگر می‌خورند

 4. آتش سوزی کالیفرنیا همچنان قربانی می گیرد

 5. سفیر پیشنهادی ترامپ در ریاض

 6. ایران هیچ تعهدی برای افشا اطلاعات بانکی خود به وزارت خزانه داری آمریکا نداده است

 7. همدردی ایران با مردم آمریکا

 8. فراخوان جمع آوری و ثبت اطلاعات مالباختگان پروژه پردیسبان

 9. شایعه فروش نفت در برابر غذا صحت ندارد

 10. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 11. کرملین: پوتین با پنس دیداری نداشته است

 12. برداشت طلای سرخ  

 13. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 14. برایان هوک: مجبور بودیم برخی از کشورها را از تحریم‌ها ضد ایران معاف کنیم

 15. وزیر خارجه آمریکا با ولیعهد بحرین درباره ایران و یمن گفت‌وگو کرد

 16. عقب‌نشینی ۲۰۰هزارتومانی قیمت داروهای بیماران کلیوی/ «راپامیون» رایگان شد

 17. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 18. بازیکنانی که به دروازه‌بانان برای مهار پنالتی کمک کردند   

 19. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 20. توکلی: نوسانات اخیر نرخ ارز شکاف‌های طبقاتی را تشدید کرد

 21. نشریه آمریکایی: وادار کردن ایران به مذاکره مستقیم با آمریکا کار آسانی نیست

 22. ماکرون: نباید دولت زیر دست و متکی به آمریکا باشیم

 23. پمپئو با مقامات قطر دیدار کرد

 24. فیلم/حواشی دیدار امروز مدال‌آوران بازی‌های پارآسیایی با رهبرمعظم انقلاب

 25. تاج این بار برای ماندن به رئیس مجلس نامه نوشت

پربحث‌های دیروز

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 3. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 4. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 5. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 6. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 7. «فشن‌شو گربه‌ها» در پایتخت + عکس

 8. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 9. تصاویری از سلطان سکه و همدستانش  

 10. ظریف به مجلس احضار شد

 11. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 12. آخرین گفت‌وگوی وحید مظلومین؛ گرانترین سیگار ایران را می‌کشم/ نمی‌توانید من را گوشه رینگ ببرید

 13. پرونده وحید مظلومین؛ از سکه‌هایی که پوشش بود تا دلارهایی که به خارج از کشور منتقل شد

 14. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به واکنش‌ها به ادعای ظریف

 15. حرف‌های شنیدنی سلطان سکه قبل از اعدام

 16. توضیحات پلیس درباره ماجرای نیمه برهنه‌شدن یک زن در یاسوج

 17. توکلی: اقدامات خوبی برای مبارزه با فساد شده اما با برخورد درست فاصله داریم/ قربانیان یقه سفیدها چه کسانی هستند؟

 18. چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟

 19. چند پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

 20. "تاج" باید فدراسیون فوتبال را ترک کند

 21. آخرین وضعیت بارش‌های ایران/ ادامه پاییز پرباران+جدول

 22. دولت سر مردم را به حضور مردم در ورزشگاه‌ها گرم نکند/ مسئولان کاری برای گرانی‌های روزافزون کنند

 23. سرقت میلیونی ۲۰ دقیقه‌ای از ویلای کردان

 24. ظریف، CFT و یک اتهام دیگر

 25. ماجرای هتک حرمت استاد ایرانی در دانمارک

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. آیا قدرت خرید مردم، ۵۰ سال قبل، بیش از امروز بود؟

 4. سلطان سکه اعدام شد

 5. سوت و کف به افتخار ظریف

 6. مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه/چه باید کرد؟

 7. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 8. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 9. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 10. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 11. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 12. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 13. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 14. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 15. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 16. فاتحه تهران را بخوانیم

 17. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 18. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 19. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 20. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 21. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 22. آقایان! عذرخواهی کنید

 23. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 24. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 25. واکنش آخوندی به انتخاب شهردار تهران

پربحث‌های هفته

 1. علائم آخرالزمان و راهکار امام علی(ع) در عبور از فتنه‌های آن

 2. اقامت در ایران برای خارجی‌ها «مفت» شده است/ قیمت اتاق هتل ۳ستاره ایرانی اندازه همبرگر اروپایی!؟

 3. ماجرای یک نفوذی در سپاه دهه ۶۰ + عکس

 4. گلزار: بدون دستمزد به برنده باش نیامده ام!/ چرا فکر می کنید نباید در تلویزیون باشم؟

 5. خداوند هیچ عملی را مانند شاد کردن دیگران دوست ندارد  

 6. رئیس سازمان صداوسیما: بودجه کل شبکه‌های صداوسیما به اندازه یک کانال خارجی است

 7. توهین به هنرمندان

 8. واکنش‌های مجازی به شهادت «سید نورخدا» + تصاویر

 9. بازدید حجت الاسلام رئیسی از کتابفروشی های خیابان انقلاب  

 10. چرا محسن ابراهیم‌زاده در استادیوم آزادی خواند؟

 11. رهبر انقلاب بعد از شهادت طهرانی مقدم: یکی از بهترین عزیزانم را از دست دادم

 12. اکران «به وقت شام» در ژاپن + پوستر فیلم

 13. پخش «خانه پوشالی» از شبکه چهار

 14. آغاز ثبت نام ارز دانشجویی از فردا

 15. عربستان با ترس از قدرت ایران برای تاسیس «ایران اینترنشنال» دست به جیب شد

 16. پرچم گنبد حرم امام رضا(ع) تعویض شد

 17. مخالفت رئیس پلیس فتا با رفع فیلتر توییتر/ احتمال فیلترینگ هوشمند اینستاگرام

 18. حداد عادل: جریانی مرموز برای فرهنگستان چالش ایجاد می‌کند/علیه ما به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند

 19. گلایه معاون وزیر ارشاد از سرانه مطالعه در جامعه

 20. کیانوش عیاری: داستان «خانه پدری» برگرفته از یک واقعیت در اهواز بود

 21. حمله غرب پرستان به کتایون ریاحی  

 22. کارگردان «ساخت ایران۲» مطرح کرد؛ دانلود غیرقانونی یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری فیلم

 23. اعلام زمان پخش آخرین فصل از «بازی تاج و تخت»

 24. تاثیر تحریم بر حضور ایران در اسکار

 25. نامه تشکر خانواده بیش از ۱۰۰ شهید منا از رئیس صداوسیما

آخرین عناوین