بایدها و نبایدهای کنسرت خیابانی همایون شجریان

گروه فرهنگی الف،   3970522080 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
بایدها و نبایدهای کنسرت خیابانی همایون شجریان

جامعه‌ی موسیقی منتظر است که ببیند بالاخره کنسرت خیابانی همایون شجریان برگزار می‌شود یا اینکه ماجرا تنها در حد یک سخن و وعده باقی می‌ماند.

یاسر یگانه در خبرگزاری تسنیم نوشت:

همه چیز از لغو شدن کنسرت - نمایش «سی» آغاز شد. این کنسرت – نمایش به خوانندگی همایون شجریان و آهنگسازی سهراب پورناظری قرار بود در میانه‌های تیرماه سال جاری برگزار شود اما نشد...

دلیل لغو این کنسرت را ناخوش بودنِ حال مردم و بد بودن اوضاع اقتصادی بیان کردند. اما بسیاری این دلیل را نپذیرفتند و اعتقاد داشتند که ناخوش بودنِ حال مردم و اوضاع بد اقتصادی دلیل بر لغو کردن کنسرت، آن هم برای همدردی و همراهی با مردم نمی‌شود.

در چنین روزگاری که حال مردم از نظر اقتصادی خوب نیست، باید در کنار مردم ماند نه اینکه اجراها را لغو کرد. البته حاشیه‌های لغو کنسرت - نمایش «سی» به همین‌جا ختم نشد؛ برخی می‌گفتند که همایون شجریان و برگزار کنندگان این رویداد، با این فرض اجراهایشان را لغو کردند که مردم توان خرید بلیت‌هایشان را ندارند و ممکن است اجراهایشان آن طور که انتظار دارند، بلیت‌فروشی نداشته باشد.

به هر روی همایون شجریان برای همراهی با مردم و برای پایان دادن به حاشیه‌ها اعلام کرد که حاضر به برگزاری کنسرت خیابانی به صورت رایگان است. کنسرتی که می‌تواند هزاران تن از مردمانِ تهران و سایر شهرها را گردِ هم آورد.

در شرایط اقتصادیِ امروز نیاز به برگزاری چنین کنسرتی به شدت احساس می‌شود. فضای جامعه بیشتر از هر چیزی به نشاط و دور هم بودن نیاز دارد. بودن مردم کنار هم برای ساعاتی، آن هم به بهانه‌ی موسیقی ملی ایران و البته شاید کمی هم موسیقی پاپ، می‌تواند بار دیگر اتحاد و همدلی و همراهی را در میان مردم تقویت کند.

اوضاع اقتصادی خراب است. همه چیز گران شده است. قیمت‌ها فشار زیادی بر مردم وارد کرده و مردم نگرانِ اوضاع هستند. اما امید همچنان هست و دریچه‌های امید همچنان باز هستند. پس رخدادی مانند یک کنسرت خیابانی می‌تواند نشاطی دوباره به جامعه بدهد.

اما برگزاری این کنسرت شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد. ما در چند دهه‌ی گذشته کنسرتی خیابانی به معنای واقعی کلمه، را تجربه نکرده‌ایم. بوده‌اند گروه‌هایی که در قالبِ اجراهای مناسبتی در پارک‌ها و فضاهای باز به اجرا پرداخته‌اند، اما این اجراها در نهایت میزبان دو یا سه هزار نفر بوده‌اند. اما برگزاری کنسرت خیابانیِ چهره‌ای مانند همایون شجریان کار متفاوتی است.

این خواننده رکورد برگزاری پرمخاطب‌ترین رویداد موسیقی ایران را دارد. همین سال گذشته برای دیدن کنسرت – نمایش «سی» حدود 120 هزار نفر، طیِ 30 شب به کاخ سعد آباد رفتند؛ آن هم با بلیت‌هایی از 25 تا 200 هزار تومان.

این یعنی وقتی کنسرتِ همایون رایگان باشد، جمعیتی چندین هزار نفری برای یک سانسش حضور خواهند یافت. پس باید مکانی باز با داشتن شرایط برگزاری کنسرت در نظر گرفته شود. برگزاری چنین کنسرتی به سیستم‌های صوتیِ مدرن نیاز دارد. سیستمی که بتواند فضایی بزرگ را پوشش دهد و در عین حال اختلالات صوتی هم نداشته باشد. برکسی پوشیده نیست که داشتن صدایی خوب در فضای باز، کاری بسیار دشوار است اما شدنی است.

پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی و نکات بسیار دیگری که چگونگی حضور مردم در چنین رویدادی را شکل می‌هد، باید مورد توجه قرار گیرد. در عین حال ارگان‌های انتظامی هم باید هماهنگی‌های لازم را برای تامین امنیتِ چنین رویدادی به عمل آوردند. بر کسی پوشیده نیست که برقراری امنیت در چنین رویدادی بسیار مهم است.

اما در عین حال نباید ماجرا را آنقدرها هم سخت گرفت. در همین تهران بارها و بارها به مناسبت‌های مختلف گردهمایی‌هایِ چندین هزار نفره برگزار شده و به مددِ تلاش‌های نیروهای انتظامی و امنیتی، آب از آب هم تکان نخورده است. پس این بار هم می‌توان به مدد همین نیروهای زحمت‌کش، این کار را انجام داد.

*چتربازی با نام همایون

از همان روزی که همایون شجریان برای برگزاری کنسرت خیابانی اعلام آمادگی کرد، برخی از ارگان‌های دولتی برای همکاری با این رویداد اعلام آمادگی کردند. البته باید دید که این همکاری‌ها تا چه حد و تا کجا ادامه خواهد یافت. در کشور ما بارها و بارها دیده شده که مسئولان در ابتدای هر کاری اعلام آمادگی کرده‌اند اما وقتی پای عمل فرارسیده و می‌بایست که از خودگذشتگی داشته باشند، پاپس کشیده‌اند.

این نخستین بار نیست که همایون شجریان علاقه‌مندی‌اش به برگزاری کنسرت خیابانی را اعلام می‌کند. چند سال پیش هم همایون شجریان در نشستی خبری از علاقه‌اش برای برگزاری کنسرتی خیابانی اعلام آمادگی کرد. آن زمان هم وقتی از مسئولان فرهنگی و هنری کشور سوال می‌شد که نظرتان در این‌باره چیست، همگان از این رویداد استقبال می‌کردند، اما در نهایت کاری عملی هرگز انجام نشد.

این بار هم باید منتظر ماند و دید که عزم و اراده‌ی دو طرف برای برگزاری رویدادی به بزرگیِ یک کنسرت خیابانی چقدر است.

در هفته‌های گذشته شاهد بودیم که برخی از مسئولان می‌خواهند با استفاده از نام همایون شجریان برای خودشان اعتباری دست و پا کنند. البته چنین کارهایی در کشورمان چیز تازه‌ای نیست و در گذشته هم شاهد چنین استفاده‌ها و یا سواستفاده‌هایی بوده‌ایم. مسئولانی که در طول سال برای اعتلای فرهنگ کاری انجام نمی‌دهند و تنها در فرصت‌های به دست آمده سعی در چتربازی با نامِ هنرمندان مطرحی مانند همایون شجریان دارند.

شاید بهتر است شجریان در این باره دقت بیشتری داشته باشد.

*آمادگی دیگر استان‌ها

صبح روز شنبه 13 مرداد 1397، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه مسئولان استان مرکزی با برگزاری کنسرت خیابانی همایون شجریان در شهر اراک موافقت کرده‌اند. این مسئله نکته‌ی مثبتی است و باید دید آیا دیگر استان‌ها هم در این زمینه دست به کار می‌شوند یا خیر. شاید این مسئله رقابتی بین استان‌ها ایجاد کند که هر چه زودتر فضای برگزاری کنسرت‌های خیابانی در شهرهای مختلف ایران فراهم شود.

*همایون، سیروان یا هیراد

همایون شجریان تنها خواننده‌ای نیست که برای برگزاری کنسرت خیابانی رایگان اعلام آمادگی کرده است. البته او نخستین خواننده بود. اما پس از او سیروان خسروی و حمید هیراد هم در این باره اعلام آمادگی کردند. نکته جالب درباره سیروان خسروی بود که تنها یک روز پس از اعلام آمادگی‌اش برای برگزاری کنسرت خیابانی، با انتشار یک ویدیو، این کار را بیهوده دانست و به نوعی از این کار کنار کشید.

به هر روی واکنش‌ها نسبت به برگزاری کنسرت‌های خیابانی زیاد بود و همین مسئله ثابت می‌کند که چقدر جامعه‌ی ما به برگزاری چنین رویدادهایی نیازمند است. در واقع کنسرت خیابانی برای علاقه‌مندان به موسیقی چیزی شبیه به یک رویاست؛ رویایی که در کشورهای پیشرفته به خاطره تبدیل شده است. باید منتظر ماند و دید که بالاخره کنسرت خیابانیِ همایون شجریان به عنوان نخستین کنسرت خیابانی در ایران برگزار خواهد شد یا اینکه این انتظار همچنان برای سال‌های آینده هم باید ادامه داشته باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۹۱۰۰۰۱۱:۵۹:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
چه خوب است که مثل کنسرتهای یانی که در اکروپولیس برگزار شد، کنسرت همایون هم در تخت جمشید یا پاسارگاد برگزار شود. موجب وفاق ملی و تقویت روحیه وطن پرستی هم میشود.
ناشناس۴۹۱۱۱۶۱۲:۳۴:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
از این مدل کنسرت ه سال قبل در مجموعه سعدآباد برگزار شد و امسال هم قرار بود برگزار بشه که لغو شد. الان موضوع کنسرت خیابانی و رایگانه
ناشناس۴۹۱۱۶۷۱۲:۴۹:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
بابا خسته شودیم .کو کنسرت.

پربحث‌های امروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 5. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 8. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 9. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 10. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 11. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 12. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 13. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 14. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 15. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 16. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 17. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 18. عجیب‌ترین ماشین عروس دنیا  

 19. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 20. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 21. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 22. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 23. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 24. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 25. نصب تابلوی ورود ممنوع حیوانات در ۸۰ درصد پارکها/ نیازمند فرهنگ سازی هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 3. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 4. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 5. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 6. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 7. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 8. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 9. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 10. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 11. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 12. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 13. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 14. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 15. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 16. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 17. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 18. رئیس کل بانک مرکزی: بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت ذخایر ارزی کشور مطلوب است/برنامه‌ریزی‌های انتقال مالی را بدون توجه به SPV تدارک دیده‌ایم

 19. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 20. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 21. زمان حال را غنیمت بشمار  

 22. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 23. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 24. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 25. کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 7. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 8. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 9. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 10. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 11. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 14. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 15. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 16. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 17. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 18. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 19. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 20. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 21. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 22. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 23. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 24. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 25. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

پربحث‌های هفته

 1. حسین محب اهری درگذشت

 2. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 3. زمان حال را غنیمت بشمار  

 4. طرح نمایندگان برای تغییر نام یک وزارتخانه + متن

 5. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 6. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 7. افشای لیست موسسات فرهنگی که کمک دریافت کرده‌اند  

 8. نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

 9. چرا کنکور حذف نمی‌شود؟

 10. مافیای کنکور کجاست؟

 11. بازیگر سینما و تلویزیون: همیشه گفته‌ام رهبری را دوست دارم/ انقلاب اسلامی هویت محکمی به ایران در دنیا داد

 12. مار سرخ در کجا لانه کرده است؟ + تصاویر

 13. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 14. آیا شرط بندی یک طرفه حرام است؟  

 15. گنبد عجیب و غریب امامزاده شاه ابراهیم در قم   

 16. سعدی شیرازی قرنها قبل به جلب سرمایه خارجی توجه کرد

 17. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 18. جدال آرمان‌گرایی و واقع‌گرایی سینما؛ به نفع آرمان یا علیه واقعیت؟

 19. گفتگوی رهنما و هاشمی؛ نفوذ سلبریتی‌ها در دنیای روشنفکرها؟

 20. "مریلا زارعی" بازیگر سریال مانکن شد

 21. ساخت سیمرغ فیلم فجر در داخل مقرون به صرفه نیست

 22. پوستر جشنواره موسیقی فجر رونمایی شد  

 23. سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر از دبی‌ می‌آید!

 24. انتشار جدول نمایش فیلم های جشنواره ۳۷ فیلم فجر

 25. مردی که مرگ را طعنه سختی زد

آخرین عناوین