افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

مقدسه فلاح‌زاده، گروه اقتصادی الف،   3970522042 ۴۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

برای حل مشکل تأمین برق در تابستان، وزارت نیرو باید به‌جای تلاش برای احداث نیروگاه‌های جدید و محدودسازی برق بخش‌های صنعت و کشاورزی، افزایش تعرفه برق مشترکین پُرمصرف خانگی در کانون اقدامات خود قرار دهد.

در سال‌های اخیر تغییرات آب‌وهوایی جهان و دگرگونی اقلیم‌ها به علت فعالیت‌های صنعتی و ناسازگاری با طبیعت، سال‌های گرم و کم‌آبی را برای بسیاری از کشورهای جهان رقم‌زده است. مشکلی که چند سالی است در بخش‌های مختلف گریبان گیر ایران نیز شده است و در فصل گرم سال، تبعات آن با کمبود آب و برق، پدیدار می‌شود. کاهش ظرفیت ۴۶۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های برق‌آبی در یک سال گذشته که نتیجه‌ی کاهش میانگین نزولات آسمانی است، در کنار افزایش سالانه‌ی مصرف مشترکین، چالش بزرگی است که وزارت نیرو با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند.

راه‌حل بهینه برای کمبود برق تابستانی چیست؟

به گفته‌ی رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در ساعات اوج بار تابستان، کشور با 4 تا 6 هزار مگاوات کمبود برق مواجه است. برای جبران این کمبود، ساخت نیروگاه‌های حرارتی جدید ایده‌ی مطلوبی به نظر نمی‌رسد؛ چراکه اولاً بودجه‌ی محدود دولت کفاف ایجاد تأسیسات هزینه‌بر نیروگاهی را نمی‌دهد و به همین دلیل، هرساله از چشم‌اندازهای تعیین‌شده در این مورد عقب می‌ماند.

ثانیاً ساخت این نیروگاه‌ها تنها برای به‌کارگیری در ساعت پیک مصرف در تابستان (۲ الی ۴ ساعت) اقتصادی نیست. در این مورد شاخصی به نام ضریب بار وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی بازدهی کل نیروگاه‌های کشور است. متوسط ضریب بار کشور در ده سال گذشته، ۶۴.۶ درصد گزارش‌شده است که نسبت به کشورهایی مثل سنگاپور و آلمان، با ضرایب بار ۸۰ و ۸۶ رقم پایینی به شمار می‌آید.

 از سوی دیگر، اقدامات عملی دولت در این سال‌ها بیشتر در بخش صنعت و کشاورزی بوده است. اگرچه بعضی سیاست‌های تشویقی در این دو بخش که شامل انتقال زمان تعمیرات کارخانه‌ها به فصول دیگر و یا استفاده رایگان کشاورزان از برق در ساعت کم‌بار شبکه تا حدودی مؤثر بوده است، ولی صرف تمرکز بر کشاورزی و صنعت گره از مشکل نمی‌گشاید.

افزایش قیمت برق صنایع و قطع ناگهانی برق در آن‌ها، به اقتصاد بخش‌های تولیدی لطمه وارد می‌کند. بررسی آمار نشان می‌دهد که مصرف برق صنایع تنها سهم ۱۸ درصدی از ساعات پیک مصرف را به خود اختصاص می‌دهد. این رقم در کنار مصارف قابل‌کنترل دیگر، چندان به چشم نمی‌آید. از طرف دیگر، مصارف صنعتی برق در طول سال تغییر چندانی ندارد و نسبتاً همگون است.

کنترل مشترکین پُرمصرف برق خانگی، راهکار بهینه

 ازآنجایی‌که بخش خانگی به‌تنهایی نیمی از برق کشور را در ساعات اوج بار مصرف می‌کند که ۴۲ درصد از آن به مشترکین پرمصرف تعلق دارد، لذا کلید حل مسئله در کنترل مشترکین پُرمصرف نهفته است. مطالعه تجربه کشورهای دیگر نشان می‌دهد که افزایش قیمت برق برای مشترکین پُرمصرف راهکاری عملی و پربازده است.

کشورهایی مثل آمریکا، کوبا و برزیل با ثابت نگه‌داشتن تعرفه‌ی مشترکین کم‌مصرف و افزایش ۵۰ تا ۲۰۰ درصدی برای پُرمصرف‌ها، با بحران تأمین برق مقابله کرده‌اند. در فرانسه هم با نظام خاص تعرفه گذاری به نام تمپو و تعیین رنگ‌های قرمز و زرد و آبی و ساعات کم‌بار و عادی و اوج بار، قیمت‌های متفاوتی را برای برق مصرفی تعیین کرده‌اند که در روزهای قرمز گاهی تا ۹ برابر روزهای عادی است. به‌این‌ترتیب در کشورهای مذکور، پُرمصرف‌ها دو راه دارند، یا مصرفشان را کم می‌کنند و یا هزینه‌ی واقعی برق را می‌پردازند تا صنعت برق اقتصادی باقی بماند.

 از سال ۴۷ تاکنون در کشور یک مدل غلط در قیمت‌گذاری برق بخش خانگی پیاده شده است. به این صورت که در مقاطع مختلف، افزایش قیمت برق به‌صورت کلی و برای همه‌ی مشترکین در نظر گرفته می‌شود. در چند سال گذشته نیز بر اساس همین مدل، چندین مرحله افزایش قیمت برق با درصدی یکسان برای همه‌ی پله‌های مصرفی اعمال‌شده است؛ با این روش نه‌تنها انگیزه‌ای برای صرفه‌جویی در مصرف ایجاد نشده که یارانه‌ی بیشتری از بخش انرژی به پُرمصرف‌ها اختصاص‌یافته است.

آخرین مرحله‌ی افزایش قیمت‌ها با رقم ۷ درصدی برای همه‌ی مشترکین در اردیبهشت‌ماه سال جاری اتفاق افتاد که به اذعان حائری، معاون وزیر نیرو هیچ تأثیری در کاهش مصرف برق نداشت. جالب اینجاست که در نظر گرفتن جریمه‌ی ثابت در زمان اوج مصرف برای تمامی مشترکین، یعنی افزایش عدد ثابت به ازای کیلو وات‌ساعت مصرفی، به معنای جریمه 20 درصد برای مشترکین کم‌مصرف و جریمه 5 درصدی برای مشترکین پُرمصرف خواهد بود.

نمونه‌ی موفق افزایش غیریکنواخت تعرفه‌ها اخیراً در بخش آب اعمال شد که با قرار دادن مشترکین پُرمصرف و پله‌های بالای مصرف در کانون افزایش قیمت، کاهش 1.72 درصدی مصرف آب تهران را در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۰ به دنبال داشت.

همان‌طور که اخیراً مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی پیشنهاد داده، بهترین راهکار عبور از بحران برق تابستان امسال این است که از روش قیمت بحرانی همراه با الگوی مصرف استفاده شود؛ به این صورت که الگوهای ماهیانه‌ی مصرف برق تعیین شود و مصارف کمتر از این الگو -که شامل ۷۵ درصد مردم می‌شود- نه‌تنها شامل جریمه‌ی اوج بار نشوند که با پرداخت پاداش، موردتقدیر هم قرار گیرند؛ منابع مالی این پاداش می‌تواند از محل افزایش قیمت 25 درصد باقی‌مانده -که همان مشترکین پُرمصرف هستند- تأمین شود.

درواقع افزایش قیمت قابل‌توجه برق برای پُرمصرف‌ها، موجب می‌شود در صورت صرفه‌جویی نکردن متحمل هزینه‌ی واقعی برای مصرف نامتعادلشان شوند. در صورت پیاده‌سازی چنین مدلی از سوی وزارت نیرو، امید می‌رود که در سال‌های آینده مشکل کمبود برق و خاموشی‌های گسترده در فصل تابستان از بین برود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۹۰۸۶۳۱۱:۲۳:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
وظیفه دولت اینه که برق مورد نیاز مردم رو تامین کنه اینکه در هر زمینه ای از اب و برق و ارزش ریال وو...توپ را در زمبین مردم می اندازه واقعا جای تاسفه همه میدنند که هر سال مصرف برق افزایش پیدا میکنه به دلیل اینکه واحدهای جدید صنعتی ایجاد میشه و ...اما دولت باز میاد توپ رو میندازه زمین مردم و راه حل این دولت هم فقط شده بالا بردن قیمتها اینها جلسه که میگیرند در نهایت میکن مهندس قیمتش رو ببر بالا!!! این راه حله؟
ناشناس۴۹۰۸۸۲۱۱:۲۸:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
اگر برق پر مصرف ها را گران کنید مشکل کمبود برق حل میشه فکر نکنم نمیدانم چرا این جماعت همیشه به فکر گران کردن هستند در همه چیز
محسن۴۹۱۱۱۹۱۲:۳۵:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
سوال من از مشا اینه که چرا کل کشور باید چوب مشترکین پرمصرف را بخورند؟ 10% مردم تهران 30% برق خانگی را مصرف میکنند. چرا نباید هزینه برقشون را بدهند وقتی سه برابر دیگران مصرف میکنند و دو برابر دیگران یارانه برق میگیرن؟
ناشناس۴۹۱۶۱۲۱۵:۰۶:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دوست عزی شما همین الان قبض برقت رو نگاه کنی میبینی که به ازای مصرف بیشتر هزینه ها بشدت بالا میره و ده ها براغبر قیمت پردتخت میشه ما خودمون پولذار نیستیم اما کولر داریم والی قبض برق خیلی زیاد میاد و در پله های بالتر و به چدین برابر قیمت حسابش میکنه شما اگر قبض رو نگاه کنی خدت متوجه میشی که الان هم گرانه و کسی مفت مصرف نمیکنه شما در نقاط گرمسیری باشی کولر داشته باشی قبض سنگینی برات میاد مشکل از مصرف کننده نیست مشکل از دولته که برق تامین نکرده
ناشناس۴۹۱۸۲۸۱۶:۲۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
کل کشور داره چوب مدریت بسته وناکارامد ژن های خوب را میخورد. فساد و اختلاس اقازاده ها هم که بیداد میکنه چند بار بهانه پر مصرف ها را اوردهاند وبدین بهانه برق را گران کردند ایا مشکل حل شد؟
میلاد حمیدی۴۹۱۱۵۸۱۲:۴۸:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مردم باید برای عزل افرادی که در سیستم دولتی چنین نظراتی دارند اقدام کنند. نمایندگان و مسئولانی که تلاش برای گرانی و بالابردن تعرفه ها دارند باید به درخواست مردم برکنار شوند و مجاز نباشد در هیچ دستگاهی کار کنند حتی بعنوان یک کارگر معمولی.
ناشناس۴۹۱۲۰۰۱۳:۰۲:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
یه راه دیگه هم داشت که نبروگاه بسازید این همه اختلاس یدونش میشد نیروگاه خورشیدی مشکل حل میشد یا یکی از این اختلاس ها خرج نوسازی شبکه میشد
ناشناس۴۹۱۳۳۱۱۳:۳۸:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پر مصرف پولدار هست پولدارم از قبض نمیترسه اگه مشکل کمبود برق هست باید برق پرمصرف ها را قطع کنید.
ناشناس۴۹۱۸۱۲۱۶:۱۸:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دادن برق مجانی را به کشورهای دیگر قطع کنید
ناشناس۴۹۰۸۸۶۱۱:۲۹:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در بسیاری از مناطق کشور امکان استفاده از پنل های خورشیدی وجود دارد . دولت میتواند با راهکارهایی این امر را ترویج دهد . اجبار واحدهای ویلایی در مناطق خاص مثل فشم ، لواسانات ، شمیرانات و مناطق بالا شهر ها و ..... که تمکن بالایی دارند به نصب پنل خورشیدی در غیر این صورت اعمال تعرفه آزاد برای انها واحد هایی که اقدام به نصب پنل خورشیدی میکنن از تخفیف و تعرفه های مناسب استفاده کنند .
ناشناس۴۹۰۸۸۸۱۱:۲۹:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مثل همیشه الگوی حل مشکل در سیستم دولتی : 1-توجیه اینکه این مردم هستند که مقصرند 2- برای مجازاتشان باید اقدام به گران کردن نمود
ناشناس۴۹۰۸۹۲۱۱:۳۱:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
راه حل پایان دادن به خاموشی ها عزل مدیران و وزیران نالایق هست که عرضه اداره وزارت نیرو را ندارند و هر روز مشکل آب و برق و گاز داریم !!!!
ناشناس۴۹۰۹۰۶۱۱:۳۵:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در ایران دولتمردان یک چیز را خیلی خوب یاد گرفتن و آن هم افزایش قیمت برای کاهش مصرف است! مثل بنزین، مثل گاز، مثل برق، مثل آب و .... ولی تا قیامت هم یک چیز را هیچوقت یاد نخواهند گرفت: برنامه ریزی جهت بهبود کیفیت ماشین آلات و افزایش بازدهی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و ...
ناشناس۴۹۱۱۳۶۱۲:۴۰:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
شما مصرف رو در خانه و خانواده خود مديريت كن بعد ميرسيم به مديرت دولت. حريف دولت نميشي حريف خودت كه ميشي.
ناشناس۴۹۱۶۳۲۱۵:۱۳:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دوست عزیز من لامپهای خانه را به کم مصرف های led تغییر دادم هر کدام هم قیمتش 50 هزار تومن بود و وات کمی مصرف میکنه و واقعا بیش از این کاری نمیتونم بکنم مگر اینکه لپ تاپ استفاده نکنم و یخچال رو از برق بکشم که برخی مواد غذایی ممکنه خراب بشه کولر ما رو درجه پایینه و کولر خاموش کنیم از گرما همه از بین میرن ولی قبض ها نجومی میاد شما بفرما ما چکار کنیم پیشنهاد از شما اجرا از ما به نظر شما شمع روشن کنم خوبه؟ تامین برق وظیفه دولته برق به هر حال مصرف داره نمیشه دائم مردم را مقصر دانست لامپهام رو فوق کم مصرف کردم کولر ابی رو درجه مینیمم هست یخجال فوق کم مصرف لامپها در شب تا حد امکان خاموش جارو برقی و ماشین لباسشویی رو هم هفته ای دو هفته ای یبار روشن می کنیم شما بفرما چکار کنیم؟ اگر تامین برق گرانه و دولت نمیتونه کاریش بکنه که خب انرژی دیگری معرفی کنن که کولر بتونه باهاش کار کنه دائم نباید از مردم طلبکار بود قبضت رو نگاه کن از یک حدی بره بالاتر به ده برابر قیمت حسابش میکنه انصاف را مراعات کنبیم
ناشناس۴۹۰۹۳۵۱۱:۴۰:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
درسته برادر ! بايد برايشان تعرفه برقي نوشت كه برق از سرشان بپره !!
ناشناس۴۹۰۹۴۱۱۱:۴۱:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خب خدا رو شکر که مشکل بی لیاقتی مسعولین کشور، با این روش حل میشه !
ناشناس۴۹۱۱۲۷۱۲:۳۸:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
همراهي دولت با اسراف كاران و پرمصرفها نشانه لياقت دولت!!!
ناشناس۴۹۰۹۴۲۱۱:۴۱:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
شاید بعنوان راه حل مقطعی پیشنهاد درستی باشد ولی آیا بهتر نبود وزارت نیرو با توجه به آمار رشد جمعیت و توسعه کشور در سال های گذشته برای احداث نیروگاه های پاک خورشیدی و امثالهم اقدام می کرد تا امروز کار به تهدید مشترکین نرسد ؟
ناشناس۴۹۰۹۵۴۱۱:۴۵:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
بعضی جاها اصلا درکی از مصرف برق ندارن ، یه نمایشگاه بزرگ ماشین هست از جلو درش رد میشی منجمد میشی ، مدام کولر گازیاش روشنه و جالبه که مشتری هم نداره
علی۴۹۰۹۶۷۱۱:۴۹:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
انرژی هسته ای مگه قرار نبود برق تولید کنه پس چی شد ؟
ناشناس۴۹۲۱۳۹۱۸:۳۳:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
اون رو که به لطف دوستان شما گل گرفتن
ناشناس۴۹۱۰۰۸۱۲:۰۲:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
فیش برق ما از 33هزار تومن ماه پیش، شده 87هزار تومن..تو نمی خواد از این راهکارها بدی... این دولت با شیب ملایم داره پوست همه رو میکنه
ناشناس۴۹۱۱۲۴۱۲:۳۷:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مصرف برقتون چقدر بوده چقدر شده.
ناشناس۴۹۱۱۷۸۱۲:۵۲:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
راه حلی جز گران کردن ندارن همین الان برق اینقدر گرونه کولر نمیشه در گرما روشن کرد میخان گرونترش کنن
SMAH1۴۹۱۰۴۶۱۲:۱۲:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
وقتی خانه هایی داریم که دارای کنتور دیسکی هستند و یا کنتور های دیجیتالی دارای خطای فاحش (تا 10 درصد قابل قبول است!!!) می باشند و از همه مهمتر اینکه این کنتور ها دارای طول عمر پایین هستند (چون خودم با آنها سر و کار دارم مطلع هستم - برای نمونه کنتور هایی که در سال 92 در یکی از شرکت های توزیع نصب شده بود در سال 96 به بعد نیاز به تعمیر پیدا می کرد و عمدتا هم قابل درست شدن نبود!) آیا می توان مشترک پر مصرف و کم مصرف را شناسایی کرد؟
ناشناس۴۹۱۰۴۹۱۲:۱۳:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
هم اکنون هم تعرفه مصرف کنندگان برق پر مصرف بالا تر از تعرفه کم مصرفهاست. بد نبود نويسنده محترم سری به جدول مربوطه در فيشهای برق می نداخت.
مجد۴۹۱۰۷۶۱۲:۲۰:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در برجی که زندگی میکنم حدود 100 واحد وجود دارد که تا پارسال همگی از یک کنتور تقویت شده توسط شرکت برق استفاده میکردند و هزینه میانگین برق هر واحد 40000 تومان در ماه بود. در یکسال اخیر نیمی از آنها دارای کنتور برق شدند و قبضهای نجومی برایشان آمد از 100 تا 800 هزار تومان (یعنی از 2.5 تا 20 برابر قبل) و همچنان واحدهای فاقد کنتور 40 هزار تومان سهم داشتند که این اختلاف اصلا با هیچ منطقی جور در نمی‎آمد و توضیح متولیان برق مربوطه مبنی بر برق عمومی و خانگی هم قابل پذیرش نبود تا اینکه در تیر امسال آنها نیز برای یک دوره 27 روزه با میانگین سهم 150 هزار تومانی (یعنی حدود 4 برابر) مواجه شدند. منظور از این مطالب این است که در کشور ما مبناها و معیارهای مختلفی وجود دارد که یا افراط است یا تفریط و محاسبات عادلانه ای ممکن نشده است و مثلا برای یک واحد مسکونی با دو اتاق و یخچال و تلویزیون و کولر یا اسپلیت، حداقل مصرف مجاز در تابستان را آنقدر کم و بی ضابطه در نظر میگیرند (که حتی بدون استفاده از سیستم خنک کننده هم کافی نیست) که جریمه تا 20 برابر هم میرسد. با توجه به خبر بالا: "کشورهایی مثل آمریکا، کوبا و برزیل با ثابت نگه‌داشتن تعرفه‌ی مشترکین کم‌مصرف و افزایش ۵۰ تا ۲۰۰ درصدی برای پُرمصرف‌ها، با بحران تأمین برق مقابله کرده‌اند.در فرانسه هم با نظام خاص تعرفه گذاری به نام تمپو و تعیین رنگ‌های قرمز و زرد و آبی و ساعات کم‌بار و عادی و اوج بار، قیمت‌های متفاوتی را برای برق مصرفی تعیین کرده‌اند که در روزهای قرمز گاهی تا ۹ برابر روزهای عادی است. به‌این‌ترتیب در کشورهای مذکور، پُرمصرف‌ها دو راه دارند، یا مصرفشان را کم می‌کنند و یا هزینه‌ی واقعی برق را می‌پردازند تا صنعت برق اقتصادی باقی بماند." هیچگاه مثل ما با 20 برابر شدن هزینه برق مواجه نشده اند ولی باز هم شرکت برقمان مینالد. چرا؟ دلیلش معلوم نیست!!!!!!!!؟؟؟؟
ناشناس۴۹۱۱۰۰۱۲:۲۸:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
راه حلش افزایش تولید برقه مثل همه ی کشورهایی که رفاه دارن یا اینکه مثل بقیه ی کشورها پنل خورشیدی با قیمت معقول در اختیار مردم قرار بدید.
ناشناس۴۹۱۲۲۷۱۳:۱۱:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خالی کردن جیب مردم راه کار آن نیست..راه کارش خیلی ساده است...مسولانی که مدام از ساخت نیروگاه می گفتند را بیاورید و بپرسید کجاست این همه تولید...
ناشناس۴۹۱۲۹۰۱۳:۳۰:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
افزایش تعرفه برق پرمصرفها، فقط کلکی دیگر برای درامد بیشتر دولت و تامین مبالغ مورد نیاز مختلسین گرامی، بدون سرمایه گذاری برای توسعه تولید برق./ همیشه به ضرر همه مردم چه کم مصرف یا پر مصرف.
gh.hossein@gmail.com۴۹۱۴۲۲۱۴:۱۰:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
واقعا جای تاسف داره دولت هر جا کم میاره یقه مردم رو میگیره . مردم از کجا باید این همه هزینه رو تامین کنند ؟ من تمام لامپ های منزلم smdبا مصرف 2 وات هست این ماه 160 تومن پول برق دادم دیگه واقعا چطوری باید کمتر مصرف کرد؟؟؟؟
ناشناس۴۹۱۶۳۸۱۵:۱۵:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
اثری نداره این کارها چون در فصل گرما عمده مصرف از کولر هست اون رو هم میشه خاموش کرد در درجه پایین هم بذاری قبض سنگین میاد ایران یک کشور بیابانی و گرمه اما مسئولان میخان که مردم کولر روشن نکنن این نمیشه
ناشناس۴۹۱۶۵۶۱۵:۲۲:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ايا ميدانيد هر كيلو واط برق در كره ماه و مريخ چند است امروز قيمت برق در ايران از يك هزارم قيمت برق در مريخ كمتر است مردم بايد از وزارت نيرو تشكر و قدرانى كند نه اعتراض اب همرهمينطور من حساب كردم ساختمان ما چهارده واحد مصرف يك ماه اب ١٩٠ متر مكعب برابر با ١٩٠٠٠٠ ليتر قيمت اب معدنى ليترى هزار تومان حد اقل ميشه ١٩٠ ميليون تومان قيمت واقعى مصرف اب ولى دولت لطف كردن و فيش ٢١٠ هزار تومان صادر كرد و ١٨٩٩٧٩٠٠٠٠٠ريال سوبسيد داد به ما
ناشناس۴۹۱۸۰۰۱۶:۱۶:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
هزینه ای که صرف انرژی هسته ای کرده بودید صرف انرژی خورسشیدی کرده بودید الان کل اسیا رو میشد برق داد
م. فرخ۴۹۱۸۴۵۱۶:۲۹:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پیشنهاد: در ادارات دولتی، در تابستان، دمای تهویه مطبوع اطاقها روی 26 درجه تنظیم شود. یعنی، زیر دمای 26 درجه کولر خاموش است. در چین، خیلی وقت است که این حالت مرسوم میباشد.
ناشناس۴۹۲۰۳۵۱۷:۵۰:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دولت شده وبال گردن مردم، اختلاص، دزدی، سوء مدیریت، گرانی و.... بابا بسه دیگه!
ناشناس۴۹۲۲۹۲۲۰:۲۴:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما برای 150 میلیون نفر جمعیت هم امکانات داریم! هنوز خیلی مونده تا 150 میلیون نفر
هموطن۴۹۲۳۵۵۲۱:۲۶:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
کاش فقط یک بار هم دولت بیاید و مثل کشورهای پیشرفته حقوق شهروندی را رعایت کنند و بجای برنامه های توبیخی ، ابتدا کم مصرف ها را معاف از پرداخت هزینه برق کند . سیاست های تشویقی را یک بار امتحان کنید
ناشناس۴۹۲۸۰۱۰۷:۵۴:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهانه ای برای گرانی است . اول شایعه می اندازند بعد که جا افتاد عمل میکنند . برای آب و بنزین و .... هم همینطوره
سيد مهدي۴۹۲۸۸۳۰۸:۵۱:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
چندين ساله اين سياست رو در پيش گرفتيد كه فقط افزايش جريمه جريمه هم در رانندگي و هم در جاهاي ديگر كه در كل اوني كه زياد مصرف ميكنو پول جريمه رو از جيب خلق اله در مياره چرا راهكارهاي جديد ارائه نمي دين فقط معيارتون پوله كه اين جور همه رو بدبخت كرديد
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ ۲ تروریست کشته شدند/ شهادت نیروهای سپاه + عکس و فیلم

 2. یادداشت روحانی در روزنامه واشنگتن پست/ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست/ایران تسلیم تحریم نمی‌شود

 3. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 4. علیزاده: دخالت دادن BBC و من‌وتو در مسائل داخلی ایران، قاجاری‌کردن سیاست است

 5. کدام نمایندگان هنوز به کمپین شفافیت آرا نپیوسته‌اند؟ جدول و گرایش سیاسی

 6. وزیر آموزش و پرورش: چشم‌های برخی کلاس اولی‌ها پف دارد و باید یواش یواش سحرخیزتر باشند

 7. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاهوازیه" هستند

 8. هشدار به زنان باردار؛ خطرات مصرف زیاد پاستا بر سلامت فرزند

 9. اجاره قاتل در تهران فقط با ۳ میلیون تومان + عکس

 10. ۱۷ مجروح در ۲ سانحه رانندگی

 11. آهنگساز ارمنی: در بچگی سقای هیئت بودم

 12. داستان پسر زباله‌گرد که فریب پدرش را خورد

 13. سامسونگ پا جای پای اپل می‌گذارد؟

 14. دستور وزیر بهداشت برای پیگیری درمان مصدومان حمله تروریستی اهواز

 15. حمله تروریستی به اهواز به قصد انتقام‌گیری از ایران بوده است

 16. هشدار مرکز افتا؛ آسیب‌پذیری ۲ میلیارد دستگاه بلوتوثی

 17. جزئیات حادثه تروریستی از زبان استاندار خوزستان

 18. انتشار قابلیت جدید اینستاگرام در ابهام

 19. سید جلال در صدر نظرسنجی کنفدراسیون فوتبال آسیا

 20. زمان معرفی محصول جدید نوکیا معلوم شد

 21. چرا سرماخوردگی واکسن ندارد؟/ چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 22. از تهران تا مشهد؛ نبرد سرخ‌های لیگ برتر برای پیروزی

 23. فولادگر: اعضای گروه تحقیق و تفحص از صنعت خودرو یکشنبه تعیین می شوند/ غالب اعضای هیئت مدیره ایران خودرو دولتی هستند

 24. پرس: رونالدو نمی‌خواست در مادرید بماند

 25. سپاه خوزستان: عوامل تروریستی حمله کننده به رژه اهواز متلاشی شدند

پربحث‌های دیروز

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 3. واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

 4. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 5. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 6. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 7. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 8. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 9. 35 کیلو شمش طلای قاچاق توقیف شد

 10. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 11. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 12. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 13. مشکلات صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه با «نیما»

 14. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 15. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 16. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 17. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 18. درباره آیین چند هزار ساله «گِل مالی»

 19. ۱۰ خرافه بسیار عجیبِ مردم جهان/ از جادوی میوه‌ها تا نماد خوش‌شانسی

 20. شطرنج سبب پیشگیری از آلزایمر می‌شود

 21. رهبر کره شمالی خواستار دیدار مجدد با دونالد ترامپ است

 22. هشدار اروپا به تل‌‌آویو درباره فلسطین / هیلی: ایران باید موضوع شورای امنیت باشد نه فلسطین!

 23. کرملین: پوتین برنامه‌ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ندارد

 24. نگاهی به خدمات حکام عرب خلیج فارس به صدام در طول جنگ تحمیلی

 25. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 10. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 11. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 12. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 13. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 21. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 22. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 23. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

 24. دستور ویژه دادستان کل کشور در پی هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت رقیه (س) در یک روزنامه

 25. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

پربحث‌های اخیر

 1. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 2. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 3. فولادگر: اعضای گروه تحقیق و تفحص از صنعت خودرو یکشنبه تعیین می شوند/ غالب اعضای هیئت مدیره ایران خودرو دولتی هستند

 4. تعداد چک‌های برگشتی کاهش یافت

 5. دستور قضایی به بانک مرکزی درباره حساب بانکی مالک سایت ثامن

 6. درس های تلخ خرید مجازی سکه

 7. رانت‌های چینی در بازار خودرو + نمودار

 8. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 9. توافق همکاری نفتی ایران و روسیه مانع از صفر شدن صادرات نفت ایران می‌شود؟

 10. بازهم اوضاع به نفع پتروشیمی‌ها شد

 11. ۴۰۰ میلیون یورو ارز صادراتی در نیما بدون مشتری ماند + نمودار

 12. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

 13. چالش ارزی بانک مرکزی برای صادرکنندگان به عراق و افغانستان

 14. تشکیل ۴۵ پرونده تخلف برای کارمندان مالیاتی در سال ۹۷

 15. لزوم شناور شدن دستمزد کارگران در شرایط کنونی

 16. افت دلار به پایین‌ترین قیمت در ۲ ماه اخیر

 17. عضو کمیسیون انرژی: دلالانی مثل بابک زنجانی دنبال بورس نفت هستند

 18. یک کارشناس اقتصادی: ایران FATF را هم بپذیرد؛ از لیست سیاه خارج نمی‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 2. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 3. مشکلات صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه با «نیما»

 4. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 5. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 6. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

 7. چالش ارزی بانک مرکزی برای صادرکنندگان به عراق و افغانستان

 8. تشکیل ۴۵ پرونده تخلف برای کارمندان مالیاتی در سال ۹۷

 9. لزوم شناور شدن دستمزد کارگران در شرایط کنونی

 10. افت دلار به پایین‌ترین قیمت در ۲ ماه اخیر

 11. عضو کمیسیون انرژی: دلالانی مثل بابک زنجانی دنبال بورس نفت هستند

 12. یک کارشناس اقتصادی: ایران FATF را هم بپذیرد؛ از لیست سیاه خارج نمی‌شود

 13. قیمت روز مسکن

 14. زیارت امام رضا(ع) هم آرزو می‌شود؟

 15. گزارشی تکان‌دهنده از شیوع بیماری لاعلاج در کنار یک نیروگاه

 16. بایدها و نبایدهای تشکیل بورس نفت

 17. نماینده تهران: در ماجرای واگذاری ارزهای دولتی، عده‌ای عملا دستگاه‌های نظارتی را سر کار گذاشتند

 18. ساعت پروازها با تغییر ساعت رسمی کشور تغییر نمی‌کند

 19. لزوم گزارش دهی دقیق در خصوص سرنوشت دلارهای صادراتی+جدول

 20. امتیاز بی‌نظیر دولت برای بدهکاران وام‌های ارزی

 21. آمار بنگاه‌های مشکل‌دار کاهش یافت

 22. گرانی طلا در پی افت دلار

 23. رئیس کل دادگستری استان تهران: رسیدگی به جرایم اقتصادی بصورت ویژه در حال انجام است

 24. مهار نقدینگی آری، افزایش نرخ سود خیر

 25. وضعیت بازار مسکن

پربحث‌های هفته

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 3. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 6. آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند

 7. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 8. نوبخت: ۱۲ برنامه برای مقابله با تحریم‌ها داریم که یکی از آنها تنظیم بازار ارز است

 9. به خودمان رحم کنیم

 10. این آمارها حقیقت دارد

 11. اقدام انحصارجویانه شرکت واردات کننده مواد اولیه پوشک عامل تعطیلی کارخانجات تولیدی سلولزی + سند

 12. نعمتی: نباید همه کارت‌هایمان را برای روس‌ها روی میز بگذاریم، آنها خیلی قابل اعتماد نیستند

 13. مردم منتظر افزایش حقوق نباشند، امکان ندارد

 14. منوچهر متکی : جلوی واردات و تبلیغ کالاهای کره‌ای را بگیرید/ به بان کی مون چه گفتم؟

 15. رشد قیمت مسکن متوقف شد

 16. سیاست یک بام و دو هوای دولت در بازار خودرو/ ممنوعیت واردات به نام ایران به کام چین

 17. مسئله‌ای فراتر از نرخ ارز/ ضرورتی که دولت فراموش کرده است!

 18. کالا کارت می‌آید؟

 19. پایان افزایش نجومی قیمتها چه زمانی است ؟

 20. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 21. پتروشیمی‌ها باز هم عرضه ارز را کم کردند

 22. پیشنهاد نرخ تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن/ مدت باز پرداخت ۳۰ ساله

 23. دیروز قرار بود با اجرای برجام دلار ارزان شود و امروز با اجرای FATF

 24. قیمت سکه و ارز در بازار؛ دلار از ۱۳ هزار تومان رد شد + جدول

 25. سرپرست وزارت کار: از پاییز ۹۳ تا زمستان ۹۶ دولت تقریباً ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است

آخرین عناوین