افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

مقدسه فلاح‌زاده، گروه اقتصادی الف،   3970522042 ۴۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

برای حل مشکل تأمین برق در تابستان، وزارت نیرو باید به‌جای تلاش برای احداث نیروگاه‌های جدید و محدودسازی برق بخش‌های صنعت و کشاورزی، افزایش تعرفه برق مشترکین پُرمصرف خانگی در کانون اقدامات خود قرار دهد.

در سال‌های اخیر تغییرات آب‌وهوایی جهان و دگرگونی اقلیم‌ها به علت فعالیت‌های صنعتی و ناسازگاری با طبیعت، سال‌های گرم و کم‌آبی را برای بسیاری از کشورهای جهان رقم‌زده است. مشکلی که چند سالی است در بخش‌های مختلف گریبان گیر ایران نیز شده است و در فصل گرم سال، تبعات آن با کمبود آب و برق، پدیدار می‌شود. کاهش ظرفیت ۴۶۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های برق‌آبی در یک سال گذشته که نتیجه‌ی کاهش میانگین نزولات آسمانی است، در کنار افزایش سالانه‌ی مصرف مشترکین، چالش بزرگی است که وزارت نیرو با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند.

راه‌حل بهینه برای کمبود برق تابستانی چیست؟

به گفته‌ی رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در ساعات اوج بار تابستان، کشور با 4 تا 6 هزار مگاوات کمبود برق مواجه است. برای جبران این کمبود، ساخت نیروگاه‌های حرارتی جدید ایده‌ی مطلوبی به نظر نمی‌رسد؛ چراکه اولاً بودجه‌ی محدود دولت کفاف ایجاد تأسیسات هزینه‌بر نیروگاهی را نمی‌دهد و به همین دلیل، هرساله از چشم‌اندازهای تعیین‌شده در این مورد عقب می‌ماند.

ثانیاً ساخت این نیروگاه‌ها تنها برای به‌کارگیری در ساعت پیک مصرف در تابستان (۲ الی ۴ ساعت) اقتصادی نیست. در این مورد شاخصی به نام ضریب بار وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی بازدهی کل نیروگاه‌های کشور است. متوسط ضریب بار کشور در ده سال گذشته، ۶۴.۶ درصد گزارش‌شده است که نسبت به کشورهایی مثل سنگاپور و آلمان، با ضرایب بار ۸۰ و ۸۶ رقم پایینی به شمار می‌آید.

 از سوی دیگر، اقدامات عملی دولت در این سال‌ها بیشتر در بخش صنعت و کشاورزی بوده است. اگرچه بعضی سیاست‌های تشویقی در این دو بخش که شامل انتقال زمان تعمیرات کارخانه‌ها به فصول دیگر و یا استفاده رایگان کشاورزان از برق در ساعت کم‌بار شبکه تا حدودی مؤثر بوده است، ولی صرف تمرکز بر کشاورزی و صنعت گره از مشکل نمی‌گشاید.

افزایش قیمت برق صنایع و قطع ناگهانی برق در آن‌ها، به اقتصاد بخش‌های تولیدی لطمه وارد می‌کند. بررسی آمار نشان می‌دهد که مصرف برق صنایع تنها سهم ۱۸ درصدی از ساعات پیک مصرف را به خود اختصاص می‌دهد. این رقم در کنار مصارف قابل‌کنترل دیگر، چندان به چشم نمی‌آید. از طرف دیگر، مصارف صنعتی برق در طول سال تغییر چندانی ندارد و نسبتاً همگون است.

کنترل مشترکین پُرمصرف برق خانگی، راهکار بهینه

 ازآنجایی‌که بخش خانگی به‌تنهایی نیمی از برق کشور را در ساعات اوج بار مصرف می‌کند که ۴۲ درصد از آن به مشترکین پرمصرف تعلق دارد، لذا کلید حل مسئله در کنترل مشترکین پُرمصرف نهفته است. مطالعه تجربه کشورهای دیگر نشان می‌دهد که افزایش قیمت برق برای مشترکین پُرمصرف راهکاری عملی و پربازده است.

کشورهایی مثل آمریکا، کوبا و برزیل با ثابت نگه‌داشتن تعرفه‌ی مشترکین کم‌مصرف و افزایش ۵۰ تا ۲۰۰ درصدی برای پُرمصرف‌ها، با بحران تأمین برق مقابله کرده‌اند. در فرانسه هم با نظام خاص تعرفه گذاری به نام تمپو و تعیین رنگ‌های قرمز و زرد و آبی و ساعات کم‌بار و عادی و اوج بار، قیمت‌های متفاوتی را برای برق مصرفی تعیین کرده‌اند که در روزهای قرمز گاهی تا ۹ برابر روزهای عادی است. به‌این‌ترتیب در کشورهای مذکور، پُرمصرف‌ها دو راه دارند، یا مصرفشان را کم می‌کنند و یا هزینه‌ی واقعی برق را می‌پردازند تا صنعت برق اقتصادی باقی بماند.

 از سال ۴۷ تاکنون در کشور یک مدل غلط در قیمت‌گذاری برق بخش خانگی پیاده شده است. به این صورت که در مقاطع مختلف، افزایش قیمت برق به‌صورت کلی و برای همه‌ی مشترکین در نظر گرفته می‌شود. در چند سال گذشته نیز بر اساس همین مدل، چندین مرحله افزایش قیمت برق با درصدی یکسان برای همه‌ی پله‌های مصرفی اعمال‌شده است؛ با این روش نه‌تنها انگیزه‌ای برای صرفه‌جویی در مصرف ایجاد نشده که یارانه‌ی بیشتری از بخش انرژی به پُرمصرف‌ها اختصاص‌یافته است.

آخرین مرحله‌ی افزایش قیمت‌ها با رقم ۷ درصدی برای همه‌ی مشترکین در اردیبهشت‌ماه سال جاری اتفاق افتاد که به اذعان حائری، معاون وزیر نیرو هیچ تأثیری در کاهش مصرف برق نداشت. جالب اینجاست که در نظر گرفتن جریمه‌ی ثابت در زمان اوج مصرف برای تمامی مشترکین، یعنی افزایش عدد ثابت به ازای کیلو وات‌ساعت مصرفی، به معنای جریمه 20 درصد برای مشترکین کم‌مصرف و جریمه 5 درصدی برای مشترکین پُرمصرف خواهد بود.

نمونه‌ی موفق افزایش غیریکنواخت تعرفه‌ها اخیراً در بخش آب اعمال شد که با قرار دادن مشترکین پُرمصرف و پله‌های بالای مصرف در کانون افزایش قیمت، کاهش 1.72 درصدی مصرف آب تهران را در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۰ به دنبال داشت.

همان‌طور که اخیراً مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی پیشنهاد داده، بهترین راهکار عبور از بحران برق تابستان امسال این است که از روش قیمت بحرانی همراه با الگوی مصرف استفاده شود؛ به این صورت که الگوهای ماهیانه‌ی مصرف برق تعیین شود و مصارف کمتر از این الگو -که شامل ۷۵ درصد مردم می‌شود- نه‌تنها شامل جریمه‌ی اوج بار نشوند که با پرداخت پاداش، موردتقدیر هم قرار گیرند؛ منابع مالی این پاداش می‌تواند از محل افزایش قیمت 25 درصد باقی‌مانده -که همان مشترکین پُرمصرف هستند- تأمین شود.

درواقع افزایش قیمت قابل‌توجه برق برای پُرمصرف‌ها، موجب می‌شود در صورت صرفه‌جویی نکردن متحمل هزینه‌ی واقعی برای مصرف نامتعادلشان شوند. در صورت پیاده‌سازی چنین مدلی از سوی وزارت نیرو، امید می‌رود که در سال‌های آینده مشکل کمبود برق و خاموشی‌های گسترده در فصل تابستان از بین برود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۹۰۸۶۳۱۱:۲۳:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
وظیفه دولت اینه که برق مورد نیاز مردم رو تامین کنه اینکه در هر زمینه ای از اب و برق و ارزش ریال وو...توپ را در زمبین مردم می اندازه واقعا جای تاسفه همه میدنند که هر سال مصرف برق افزایش پیدا میکنه به دلیل اینکه واحدهای جدید صنعتی ایجاد میشه و ...اما دولت باز میاد توپ رو میندازه زمین مردم و راه حل این دولت هم فقط شده بالا بردن قیمتها اینها جلسه که میگیرند در نهایت میکن مهندس قیمتش رو ببر بالا!!! این راه حله؟
ناشناس۴۹۰۸۸۲۱۱:۲۸:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
اگر برق پر مصرف ها را گران کنید مشکل کمبود برق حل میشه فکر نکنم نمیدانم چرا این جماعت همیشه به فکر گران کردن هستند در همه چیز
محسن۴۹۱۱۱۹۱۲:۳۵:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
سوال من از مشا اینه که چرا کل کشور باید چوب مشترکین پرمصرف را بخورند؟ 10% مردم تهران 30% برق خانگی را مصرف میکنند. چرا نباید هزینه برقشون را بدهند وقتی سه برابر دیگران مصرف میکنند و دو برابر دیگران یارانه برق میگیرن؟
ناشناس۴۹۱۶۱۲۱۵:۰۶:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دوست عزی شما همین الان قبض برقت رو نگاه کنی میبینی که به ازای مصرف بیشتر هزینه ها بشدت بالا میره و ده ها براغبر قیمت پردتخت میشه ما خودمون پولذار نیستیم اما کولر داریم والی قبض برق خیلی زیاد میاد و در پله های بالتر و به چدین برابر قیمت حسابش میکنه شما اگر قبض رو نگاه کنی خدت متوجه میشی که الان هم گرانه و کسی مفت مصرف نمیکنه شما در نقاط گرمسیری باشی کولر داشته باشی قبض سنگینی برات میاد مشکل از مصرف کننده نیست مشکل از دولته که برق تامین نکرده
ناشناس۴۹۱۸۲۸۱۶:۲۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
کل کشور داره چوب مدریت بسته وناکارامد ژن های خوب را میخورد. فساد و اختلاس اقازاده ها هم که بیداد میکنه چند بار بهانه پر مصرف ها را اوردهاند وبدین بهانه برق را گران کردند ایا مشکل حل شد؟
میلاد حمیدی۴۹۱۱۵۸۱۲:۴۸:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مردم باید برای عزل افرادی که در سیستم دولتی چنین نظراتی دارند اقدام کنند. نمایندگان و مسئولانی که تلاش برای گرانی و بالابردن تعرفه ها دارند باید به درخواست مردم برکنار شوند و مجاز نباشد در هیچ دستگاهی کار کنند حتی بعنوان یک کارگر معمولی.
ناشناس۴۹۱۲۰۰۱۳:۰۲:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
یه راه دیگه هم داشت که نبروگاه بسازید این همه اختلاس یدونش میشد نیروگاه خورشیدی مشکل حل میشد یا یکی از این اختلاس ها خرج نوسازی شبکه میشد
ناشناس۴۹۱۳۳۱۱۳:۳۸:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پر مصرف پولدار هست پولدارم از قبض نمیترسه اگه مشکل کمبود برق هست باید برق پرمصرف ها را قطع کنید.
ناشناس۴۹۱۸۱۲۱۶:۱۸:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دادن برق مجانی را به کشورهای دیگر قطع کنید
ناشناس۴۹۰۸۸۶۱۱:۲۹:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در بسیاری از مناطق کشور امکان استفاده از پنل های خورشیدی وجود دارد . دولت میتواند با راهکارهایی این امر را ترویج دهد . اجبار واحدهای ویلایی در مناطق خاص مثل فشم ، لواسانات ، شمیرانات و مناطق بالا شهر ها و ..... که تمکن بالایی دارند به نصب پنل خورشیدی در غیر این صورت اعمال تعرفه آزاد برای انها واحد هایی که اقدام به نصب پنل خورشیدی میکنن از تخفیف و تعرفه های مناسب استفاده کنند .
ناشناس۴۹۰۸۸۸۱۱:۲۹:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مثل همیشه الگوی حل مشکل در سیستم دولتی : 1-توجیه اینکه این مردم هستند که مقصرند 2- برای مجازاتشان باید اقدام به گران کردن نمود
ناشناس۴۹۰۸۹۲۱۱:۳۱:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
راه حل پایان دادن به خاموشی ها عزل مدیران و وزیران نالایق هست که عرضه اداره وزارت نیرو را ندارند و هر روز مشکل آب و برق و گاز داریم !!!!
ناشناس۴۹۰۹۰۶۱۱:۳۵:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در ایران دولتمردان یک چیز را خیلی خوب یاد گرفتن و آن هم افزایش قیمت برای کاهش مصرف است! مثل بنزین، مثل گاز، مثل برق، مثل آب و .... ولی تا قیامت هم یک چیز را هیچوقت یاد نخواهند گرفت: برنامه ریزی جهت بهبود کیفیت ماشین آلات و افزایش بازدهی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و ...
ناشناس۴۹۱۱۳۶۱۲:۴۰:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
شما مصرف رو در خانه و خانواده خود مديريت كن بعد ميرسيم به مديرت دولت. حريف دولت نميشي حريف خودت كه ميشي.
ناشناس۴۹۱۶۳۲۱۵:۱۳:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دوست عزیز من لامپهای خانه را به کم مصرف های led تغییر دادم هر کدام هم قیمتش 50 هزار تومن بود و وات کمی مصرف میکنه و واقعا بیش از این کاری نمیتونم بکنم مگر اینکه لپ تاپ استفاده نکنم و یخچال رو از برق بکشم که برخی مواد غذایی ممکنه خراب بشه کولر ما رو درجه پایینه و کولر خاموش کنیم از گرما همه از بین میرن ولی قبض ها نجومی میاد شما بفرما ما چکار کنیم پیشنهاد از شما اجرا از ما به نظر شما شمع روشن کنم خوبه؟ تامین برق وظیفه دولته برق به هر حال مصرف داره نمیشه دائم مردم را مقصر دانست لامپهام رو فوق کم مصرف کردم کولر ابی رو درجه مینیمم هست یخجال فوق کم مصرف لامپها در شب تا حد امکان خاموش جارو برقی و ماشین لباسشویی رو هم هفته ای دو هفته ای یبار روشن می کنیم شما بفرما چکار کنیم؟ اگر تامین برق گرانه و دولت نمیتونه کاریش بکنه که خب انرژی دیگری معرفی کنن که کولر بتونه باهاش کار کنه دائم نباید از مردم طلبکار بود قبضت رو نگاه کن از یک حدی بره بالاتر به ده برابر قیمت حسابش میکنه انصاف را مراعات کنبیم
ناشناس۴۹۰۹۳۵۱۱:۴۰:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
درسته برادر ! بايد برايشان تعرفه برقي نوشت كه برق از سرشان بپره !!
ناشناس۴۹۰۹۴۱۱۱:۴۱:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خب خدا رو شکر که مشکل بی لیاقتی مسعولین کشور، با این روش حل میشه !
ناشناس۴۹۱۱۲۷۱۲:۳۸:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
همراهي دولت با اسراف كاران و پرمصرفها نشانه لياقت دولت!!!
ناشناس۴۹۰۹۴۲۱۱:۴۱:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
شاید بعنوان راه حل مقطعی پیشنهاد درستی باشد ولی آیا بهتر نبود وزارت نیرو با توجه به آمار رشد جمعیت و توسعه کشور در سال های گذشته برای احداث نیروگاه های پاک خورشیدی و امثالهم اقدام می کرد تا امروز کار به تهدید مشترکین نرسد ؟
ناشناس۴۹۰۹۵۴۱۱:۴۵:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
بعضی جاها اصلا درکی از مصرف برق ندارن ، یه نمایشگاه بزرگ ماشین هست از جلو درش رد میشی منجمد میشی ، مدام کولر گازیاش روشنه و جالبه که مشتری هم نداره
علی۴۹۰۹۶۷۱۱:۴۹:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
انرژی هسته ای مگه قرار نبود برق تولید کنه پس چی شد ؟
ناشناس۴۹۲۱۳۹۱۸:۳۳:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
اون رو که به لطف دوستان شما گل گرفتن
ناشناس۴۹۱۰۰۸۱۲:۰۲:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
فیش برق ما از 33هزار تومن ماه پیش، شده 87هزار تومن..تو نمی خواد از این راهکارها بدی... این دولت با شیب ملایم داره پوست همه رو میکنه
ناشناس۴۹۱۱۲۴۱۲:۳۷:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مصرف برقتون چقدر بوده چقدر شده.
ناشناس۴۹۱۱۷۸۱۲:۵۲:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
راه حلی جز گران کردن ندارن همین الان برق اینقدر گرونه کولر نمیشه در گرما روشن کرد میخان گرونترش کنن
SMAH1۴۹۱۰۴۶۱۲:۱۲:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
وقتی خانه هایی داریم که دارای کنتور دیسکی هستند و یا کنتور های دیجیتالی دارای خطای فاحش (تا 10 درصد قابل قبول است!!!) می باشند و از همه مهمتر اینکه این کنتور ها دارای طول عمر پایین هستند (چون خودم با آنها سر و کار دارم مطلع هستم - برای نمونه کنتور هایی که در سال 92 در یکی از شرکت های توزیع نصب شده بود در سال 96 به بعد نیاز به تعمیر پیدا می کرد و عمدتا هم قابل درست شدن نبود!) آیا می توان مشترک پر مصرف و کم مصرف را شناسایی کرد؟
ناشناس۴۹۱۰۴۹۱۲:۱۳:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
هم اکنون هم تعرفه مصرف کنندگان برق پر مصرف بالا تر از تعرفه کم مصرفهاست. بد نبود نويسنده محترم سری به جدول مربوطه در فيشهای برق می نداخت.
مجد۴۹۱۰۷۶۱۲:۲۰:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در برجی که زندگی میکنم حدود 100 واحد وجود دارد که تا پارسال همگی از یک کنتور تقویت شده توسط شرکت برق استفاده میکردند و هزینه میانگین برق هر واحد 40000 تومان در ماه بود. در یکسال اخیر نیمی از آنها دارای کنتور برق شدند و قبضهای نجومی برایشان آمد از 100 تا 800 هزار تومان (یعنی از 2.5 تا 20 برابر قبل) و همچنان واحدهای فاقد کنتور 40 هزار تومان سهم داشتند که این اختلاف اصلا با هیچ منطقی جور در نمی‎آمد و توضیح متولیان برق مربوطه مبنی بر برق عمومی و خانگی هم قابل پذیرش نبود تا اینکه در تیر امسال آنها نیز برای یک دوره 27 روزه با میانگین سهم 150 هزار تومانی (یعنی حدود 4 برابر) مواجه شدند. منظور از این مطالب این است که در کشور ما مبناها و معیارهای مختلفی وجود دارد که یا افراط است یا تفریط و محاسبات عادلانه ای ممکن نشده است و مثلا برای یک واحد مسکونی با دو اتاق و یخچال و تلویزیون و کولر یا اسپلیت، حداقل مصرف مجاز در تابستان را آنقدر کم و بی ضابطه در نظر میگیرند (که حتی بدون استفاده از سیستم خنک کننده هم کافی نیست) که جریمه تا 20 برابر هم میرسد. با توجه به خبر بالا: "کشورهایی مثل آمریکا، کوبا و برزیل با ثابت نگه‌داشتن تعرفه‌ی مشترکین کم‌مصرف و افزایش ۵۰ تا ۲۰۰ درصدی برای پُرمصرف‌ها، با بحران تأمین برق مقابله کرده‌اند.در فرانسه هم با نظام خاص تعرفه گذاری به نام تمپو و تعیین رنگ‌های قرمز و زرد و آبی و ساعات کم‌بار و عادی و اوج بار، قیمت‌های متفاوتی را برای برق مصرفی تعیین کرده‌اند که در روزهای قرمز گاهی تا ۹ برابر روزهای عادی است. به‌این‌ترتیب در کشورهای مذکور، پُرمصرف‌ها دو راه دارند، یا مصرفشان را کم می‌کنند و یا هزینه‌ی واقعی برق را می‌پردازند تا صنعت برق اقتصادی باقی بماند." هیچگاه مثل ما با 20 برابر شدن هزینه برق مواجه نشده اند ولی باز هم شرکت برقمان مینالد. چرا؟ دلیلش معلوم نیست!!!!!!!!؟؟؟؟
ناشناس۴۹۱۱۰۰۱۲:۲۸:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
راه حلش افزایش تولید برقه مثل همه ی کشورهایی که رفاه دارن یا اینکه مثل بقیه ی کشورها پنل خورشیدی با قیمت معقول در اختیار مردم قرار بدید.
ناشناس۴۹۱۲۲۷۱۳:۱۱:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خالی کردن جیب مردم راه کار آن نیست..راه کارش خیلی ساده است...مسولانی که مدام از ساخت نیروگاه می گفتند را بیاورید و بپرسید کجاست این همه تولید...
ناشناس۴۹۱۲۹۰۱۳:۳۰:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
افزایش تعرفه برق پرمصرفها، فقط کلکی دیگر برای درامد بیشتر دولت و تامین مبالغ مورد نیاز مختلسین گرامی، بدون سرمایه گذاری برای توسعه تولید برق./ همیشه به ضرر همه مردم چه کم مصرف یا پر مصرف.
gh.hossein@gmail.com۴۹۱۴۲۲۱۴:۱۰:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
واقعا جای تاسف داره دولت هر جا کم میاره یقه مردم رو میگیره . مردم از کجا باید این همه هزینه رو تامین کنند ؟ من تمام لامپ های منزلم smdبا مصرف 2 وات هست این ماه 160 تومن پول برق دادم دیگه واقعا چطوری باید کمتر مصرف کرد؟؟؟؟
ناشناس۴۹۱۶۳۸۱۵:۱۵:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
اثری نداره این کارها چون در فصل گرما عمده مصرف از کولر هست اون رو هم میشه خاموش کرد در درجه پایین هم بذاری قبض سنگین میاد ایران یک کشور بیابانی و گرمه اما مسئولان میخان که مردم کولر روشن نکنن این نمیشه
ناشناس۴۹۱۶۵۶۱۵:۲۲:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ايا ميدانيد هر كيلو واط برق در كره ماه و مريخ چند است امروز قيمت برق در ايران از يك هزارم قيمت برق در مريخ كمتر است مردم بايد از وزارت نيرو تشكر و قدرانى كند نه اعتراض اب همرهمينطور من حساب كردم ساختمان ما چهارده واحد مصرف يك ماه اب ١٩٠ متر مكعب برابر با ١٩٠٠٠٠ ليتر قيمت اب معدنى ليترى هزار تومان حد اقل ميشه ١٩٠ ميليون تومان قيمت واقعى مصرف اب ولى دولت لطف كردن و فيش ٢١٠ هزار تومان صادر كرد و ١٨٩٩٧٩٠٠٠٠٠ريال سوبسيد داد به ما
ناشناس۴۹۱۸۰۰۱۶:۱۶:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
هزینه ای که صرف انرژی هسته ای کرده بودید صرف انرژی خورسشیدی کرده بودید الان کل اسیا رو میشد برق داد
م. فرخ۴۹۱۸۴۵۱۶:۲۹:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پیشنهاد: در ادارات دولتی، در تابستان، دمای تهویه مطبوع اطاقها روی 26 درجه تنظیم شود. یعنی، زیر دمای 26 درجه کولر خاموش است. در چین، خیلی وقت است که این حالت مرسوم میباشد.
ناشناس۴۹۲۰۳۵۱۷:۵۰:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دولت شده وبال گردن مردم، اختلاص، دزدی، سوء مدیریت، گرانی و.... بابا بسه دیگه!
ناشناس۴۹۲۲۹۲۲۰:۲۴:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما برای 150 میلیون نفر جمعیت هم امکانات داریم! هنوز خیلی مونده تا 150 میلیون نفر
هموطن۴۹۲۳۵۵۲۱:۲۶:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
کاش فقط یک بار هم دولت بیاید و مثل کشورهای پیشرفته حقوق شهروندی را رعایت کنند و بجای برنامه های توبیخی ، ابتدا کم مصرف ها را معاف از پرداخت هزینه برق کند . سیاست های تشویقی را یک بار امتحان کنید
ناشناس۴۹۲۸۰۱۰۷:۵۴:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۳
بهانه ای برای گرانی است . اول شایعه می اندازند بعد که جا افتاد عمل میکنند . برای آب و بنزین و .... هم همینطوره
سيد مهدي۴۹۲۸۸۳۰۸:۵۱:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۲۳
چندين ساله اين سياست رو در پيش گرفتيد كه فقط افزايش جريمه جريمه هم در رانندگي و هم در جاهاي ديگر كه در كل اوني كه زياد مصرف ميكنو پول جريمه رو از جيب خلق اله در مياره چرا راهكارهاي جديد ارائه نمي دين فقط معيارتون پوله كه اين جور همه رو بدبخت كرديد

پربحث‌های امروز

 1. واکنش سردار کمالی به شایعه مشکل سربازی سامان قدوس

 2. مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می‌خورد؟

 3. اینفوگرافی/ ۶ راه طبیعی برای درمان سرماخوردگی

 4. وقتی سازمان لیگ دنبال درآمدزایی از خبرگزاری‌ها و سایت‌هاست!

 5. باران‌هایی که در سطح معابر به هدر می‌رود

 6. آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

 7. این "نی" را بجوید و دوباره استفاده کنید+ تصاویر

 8. ایران خواستار موضع‌گیری گوترش علیه آمریکا شد

 9. هنرمندان مسن بیکارند/ عاشق تئاترم اما توان بازی ندارم

 10. شکست ترامپ از «سی‌ان‌ان» در دادگاه

 11. جنگ اقتصادی ترامپ با ایران محکوم به شکست است/ آمریکا کشوری نرمال نیست

 12. حمله میکروب‌ها به غذا+ فیلم

 13. چگونه از دیابت فاصله بگیریم

 14. گاف‌های دیدنی بازیکنان فوتبال   

 15. 10 کشته و مجروح در حادثه برخورد 5 خودرو در ریگان+تصاویر

 16. کره شمالی «سلاح راهبردی» جدید آزمایش کرد/ آزادسازی زندانی آمریکایی

 17. قهرمان جهان مقابل هلند زانو زد/ سقوط آلمان و صعود دانمارک

 18. خارج کردن بیش از 1 و نیم کیلو اشیا فلزی از معده یک پیرزن+ تصاویر

 19. نجات ۲۷ تن از برف و کولاک در شمال تهران

 20. سازمان ملل: به زودی مذاکرات یمن را در سوئد برگزار می‌کنیم

 21. همتی: برگشت ارز ناشی از صادرات سرعت خواهد گرفت/ برای امسال حداقل ۴۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود+ عکس

 22. راه‌های ایران برای مقابله با تحریم نفتی/خاموشی رهیاب‌ ماهواره‌ای برخی نفتکش‌های ایران

 23. ربیع‌خواه: انتظار نداشتیم برای ما در این وضعیت بازی بگذارند/ شرایط برای پرسپولیس خوب نیست

 24. زمین‌لرزه ۵ ریشتری در مردهک کرمان/ ارسال تیم‌های ارزیاب به منطقه زلزله‌زده

 25. فرار لیبرال‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. واکنش کره جنوبی به آزمایش یک سلاح جدید در کره شمالی

 15. برای ترمیم ورزشگاه آزادی ۲۰۰ میلیارد تومان نیاز است

 16. آبه و پوتین نسبت به حل مناقشات منطقه ای توافق کردند

 17. «نوبخت» در حزب اعتدال و توسعه ابقا شد

 18. اکبر میثاقیان سرمربی تیم فوتبال خونه‌به‌خونه شد

 19. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 20. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 21. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 22. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 23. ۵ استان ایران نیاز به خون دارند

 24. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 25. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های اخیر

 1. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 2. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 3. مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می‌خورد؟

 4. باران‌هایی که در سطح معابر به هدر می‌رود

 5. آخرین رقم هزینه سبد معیشت کارگران اعلام شد

 6. همتی: برگشت ارز ناشی از صادرات سرعت خواهد گرفت/ برای امسال حداقل ۴۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود+ عکس

 7. راه‌های ایران برای مقابله با تحریم نفتی/خاموشی رهیاب‌ ماهواره‌ای برخی نفتکش‌های ایران

 8. فرار لیبرال‌ها

 9. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 10. سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ از ۲.۲ میلیون تا ۱۴ میلیون تومان

 11. واکنش کره جنوبی به آزمایش یک سلاح جدید در کره شمالی

 12. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 13. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 14. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

 15. گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌

 16. پیش‌بینی روند بازار مسکن سخت شد

 17. کره جنوبی در مورد کنار گذاشتن نفت ایران جدی است؟

 18. عرضه نفت خام در بورس ادامه دارد

 19. برف و باران در 16 استان کشور

 20. حال این روزهای صرافی‌ها

 21. طلای جهانی گران‌تر شد

 22. قیمت نفت بازهم افزایش یافت

 23. راه روسیه از اوپک جدا می‌شود؟

 24. آیا بحران نفتی سال ۲۰۱۴ تکرار می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 3. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 4. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 5. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 6. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 7. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 8. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 9. واکنش کره جنوبی به آزمایش یک سلاح جدید در کره شمالی

 10. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 11. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 12. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

 13. گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌

 14. پیش‌بینی روند بازار مسکن سخت شد

 15. کره جنوبی در مورد کنار گذاشتن نفت ایران جدی است؟

 16. عرضه نفت خام در بورس ادامه دارد

 17. برف و باران در 16 استان کشور

 18. حال این روزهای صرافی‌ها

 19. طلای جهانی گران‌تر شد

 20. قیمت نفت بازهم افزایش یافت

 21. راه روسیه از اوپک جدا می‌شود؟

 22. آیا بحران نفتی سال ۲۰۱۴ تکرار می‌شود؟

 23. اختلاس 500 میلیون تومانی یک مسئول در مانه و سملقان

 24. کره جنوبی در مورد کنار گذاشتن نفت ایران جدی است؟

 25. گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌/ذخایر ارز ۱۰۰ میلیارد دلار

پربحث‌های هفته

 1. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 2. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 3. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 4. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 5. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 6. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

 7. اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد

 8. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 9. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 10. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 11. سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان

 12. جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا ۳۰۰ هزار تومان/ گوشت و مرغ و برنج در سبد

 13. روسیه: فروش سوخو به ایران منوط به صدور مجوز آمریکاست/ چین گزینه قطعی برای خرید هواپیما نیست

 14. بازار شیر تو شیر قیمت شیر/ قیمت‌ها روزانه بالا می‌رود!

 15. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 16. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 17. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 18. وزیر اقتصاد: در مقابله با تحریم‌ها کارکشته شده‌ایم

 19. بانک مرکزی: سوئیفت نقشی در نگهداری حساب‌ها و تسویه ارزی ندارد /خللی در مبادلات ارزی ایجاد نمی شود

 20. تصاویر منتشر شده از لحظاتی قبل از اعدام سلطان سکه  

 21. پولشویی در ایران؛ واقعیت چیست؟

 22. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 23. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 24. افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند/کمیته مزد هفته آینده تشکیل می شود

 25. افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

آخرین عناوین