چالش سیاست خارجی آمریکا در دوران ترامپ

اميرحسين رحماني،   3970514102 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چالش سیاست خارجی آمریکا در دوران ترامپ

گفتمان سياست خارجي حاكم بر دولت ترامپ تركيبي از دو خرده گفتمان انزوايي گرايي مبتني بر سیاست اول آمريكا كه صرفاً به نفع و سود مادي توجه دارد و گفتمان نومحافظه كاراني مانند جان بولتون و رودي جولياني استوار است كه تاكيد بر گسترش جهاني ارزش هاي ايالات متحده دارد.

اين تركيب متضاد موجب شده بسياري از متحدان سنتي واشنگتن نيز از رفتار آمريكا دچار سرگيجه و ابهام شوند. به همين دليل است كه در واكنش به اين سياست ها، اخيراً بحث احياي اتحاديه اروپا به لحاظ اقتصادي و دفاعي در بين كشورهايي مانند فرانسه و آلمان اوج گرفته است.

به گزارش الف، دونالد ترامپ از زمانی که به ریاست جمهوری رسیده رفتار سنتی، نوع گفتمان و سیاست خارجی آمریکا را با تغییرات اساسی روبه کرده است. ترامپ اعتقادی به متحدان سنتی واشنگتن ندارد و عامل تعیین کننده براي سیاست های کاخ سفید در قبال جهان خارج را نفع تجاری براي اقتصاد آمريكا قرار داده است. به همین دلیل است که آمریکای ترامپ دچار تنش هاي اساسي با بسياري از متحدان سنتي ايالات متحده مانند كشورهاي اروپايي و كانادا شده است. همچنين در حدود يك سال و نيم اخير ترامپ با کشورهایي ديگري مانند مکزیک، چين، ايران، كره شمالي و حتي سازمان هایی مانند يونسكو و ناتو( که تا قبل از اين نقش محوری در آن داشته) دچار اختلافات اساسي شده است.

در واقع به نظر مي رسد دونالد ترامپ بر پايه تركيبي از گفتمان هاي اول آمريكا براي بازسازي اقتصاد آمريكا، شانه خالي كردن از مسئوليت هاي بين المللي براي كاهش هزينه ها و همزمان استفاده از ابزارهاي فشار و تهديد براي منفعل كردن رقبا، متحدان و دشمنان ايالات متحده اقدام مي كند. اگر به اين گفتمان، ايدئولوژي نومحافظه كاراني مانند جان بولتون و مايك پمپئو نيز اضافه كنيم ملغمه اي عجيب و غريبي حاصل مي شود كه تا حدي پيش بيني سياست خارجي آمريكا را در اين دوره سخت و مبهم مي كند. نومحافظه كاران در سياست خارجي بر از بين بردن دشمنان ارزش هاي آمريكايي، برخورد با اسلام سياسي و سيطره گفتمان آمريكايي بر كل جهان با هر ابزار تاكيد دارند. اوج قدرت ايدئولوژي نومحافظه كاران كه البته در دوران هاي مختلف سياست خارجي آمريكا نقش تعيين كننده داشته اند(مانند زمان ريگان كه تلاش براي فروپاشي شوروي دستور كار اول آنها بود) در زمان جورج بوش پسر بود كه عملا موجب ايجاد جنگ هايي مانند افغانستان و عراق در منطقه شد.

به همين دليل است كه بسياري از كشورهايي كه تا پيش از اين ارتباط نزديكي با واشنگتن داشتند اين روزها در نحوه برخورد با آمريكا دچار ابهام و تضاد شده اند و از بكارگيري ابزارهايي مانند فشار، تهديد و تحريم و جنگ تجاري نارضايتي دارند.

تقابل ترکیه و آمریکا

به لحاظ تاريخي، سياست خارجي تركيه معمولاً گرايش شديدي به غرب و واشنگتن داشته و دو كشور در قالب سازمان هايي مانند ناتو نيز تا پيش از روي كار آمدن دونالد ترامپ ارتباط نزديكي داشته اند. اما بعد از روي كار آمدن ترامپ عملاً فضاي چندان مثبتي بين طرفين وجود نداشته و اخيراً نيز تقابل هاي جدي بين آنكارا و واشنگتن ايجاد شده است.

در روزهای گذشته دولت آمريكا سلیمان سیلو، وزیر کشور و عبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه را که در جریان دستگیری و حبس اندرو برانسون، کشیش آمریکایی نقش داشتند مورد تحریم قرار داد. اقدام به تحریم وزرای ترکیه بعد از آن صورت گرفت که آنكارا درخواست آزادی کشیش آمريكايي را (که به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام دو سال پیش دستگیر شده بود) رد کرده بود.

در پاسخ به اقدام دولت ترامپ، رجب طیب اردوغان نيز عنوان کرده بود: اقدامات صورت گرفته از سوی آمریکا برای یک شریک استراتژیک مناسب نیست و تحريم هاي جديد برای آنکارا بی احترامی محسوب می‌شود. همچنین اردوغان به تلافی تحریم های آمریکا دو وزیر دادگستری و کشور آمریکا را نيز تحریم كرد. البته روابط متشنج واشنگتن و آنکارا در روزهای اخیر، کنگره آمریکا را هم به تحرک واداشت و قانونگذاران آمریکایی جلوی فروش جنگنده‌های اف 35 به ترکیه را گرفتند. در پاسخ به اين اقدامات، اردوغان جهت گيري اقتصاد تركيه را براي مقابله با آمريكا به سمت چين تغيير داده است و تلاش مي كند پيوندهاي تجاري جديدي با پكن برقرار سازد.

 نتایج مذاکره کيم جونگ اون و ترامپ

بررسي ارتباط آمریکا و کره شمالی نيز در نوع خود جالب می باشد. بعد از مدت ها تنش های لفظی بین پیونگ یانگ و واشنگتن، بالاخره در روز 22 خرداد ماه دیداری بین کیم جونگ اون و دونالد ترامپ اتفاق افتاد و در نهایت نیز سران دو کشور بیانیه مشترکی را در خصوص خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه‌جزیره کره به امضا رساندند.

 اگر چه کره شمالی برخی اقدامات نظیر آزادی زندانیان،تخریب سایت آزمایش موشکی و اخيراً بازگرداندان اجساد سربازان آمريكايي در جنگ دو كره بين سال هاي 1950 تا 1953 را نيز انجام داده اما عملاً اختلاف جدي در خوانش از توافق براي طرفين بوجود آمده است. در حالي كه آمریکا شرط خلع سلاح هسته ای کامل را صرفاً برای کره شمالی مي داند تا گشايش هاي اقتصادي بعد از آن شروع شود اما پيونگ يانگ تاكيد دارد بايد توافق گام به گام اجرايي شود و در ضمن بايد تجهيزات و سربازان آمريكايي نيز از منطقه خارج شوند. بر اين اساس برخي تحليل گيران عنوان كرده اند كه ترامپ شايد به دنبال پياده سازي دوباره تجربیاتی مانند لیبی قذافی و عراق صدام حسین براي كره شمالي باشد؛ البته با توجه قدرت هسته اي و موشكي كره شمالي نسبت به عراق و ليبي تحقق چنين فرضيه اي احتمالاً غيرممكن باشد.

به عبارتي ديگر آمريكا خواهان اين است تا تمام توانمندی هسته اي کره شمالی برچیده شود؛ در مقابل اما راهبرد پيونگ يانگ به دليل بی اعتمادی کامل به آمریکا رفع تحریم ها همزمان با انجام برخي اقدامات است. به همین دلیل است که کیم جونگ اون از یک طرف خود را متمایل به ادامه مذاکرات و توافق دو جانبه با ترامپ نشان می دهد اما از سوی دیگر اقدامی جدی برای تقلیل ذخیره راهبردی هسته اي و مولفه های قدرت كره شمالي انجام نداده تا در روز مبادا از آن استفاده کند.

اما تفسيرهاي متفاوت از بيانيه مشترك امضا شده بين ترامپ و كيم جونگ اون مي تواند تنش را تشديد نمايد. چنانچه پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اخيراً بر لزوم حفظ فشار کامل تحریم‌ها بر پیونگ یانگ تاکید کرده است. پمپئو چند روز قبل در سنگاپور عنوان كرد فشار آمريكا به كره شمالي برای عمل به وعده هایش تا هسته ای زدایی کامل ادامه خواهد داشت. دو روز قبل نيز گزارشي توسط سازمان ملل منتشر شد كه نشان مي داد کره شمالی بر روی توانمندی های موشکی خود به صورت محرمانه و مخفیانه در حال فعالیت است.

ارتباط عربستان و آمريكا در دوران ترامپ

در نگاه اول شايد اين گونه تصور شود كه ارتباط عربستان و آمريكا در دوران دونالد ترامپ بسيار بهم نزديك شده و واشنگتن رياض را به مثابه يك متحد در منطقه پرآشوب غرب آسيا به حساب مي آورد. اما واقعيت اين است كه ارتباط دو كشور صرفاً بر پايه نوعي باج گيري ترامپ از عربستان براي پيشبرد اهداف محور غربي- عربي در منطقه است. چنانچه دونالد ترامپ در 15 فروردين 97 در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روسای جمهور استونی و لیتوانی به صراحت عنوان كرد كه  کشورش طی ۱۷ سال گذشته مبلغ ۷ تریلیون (۷ هزار میلیارد) دلار در خاور میانه هزینه کرده اما هیچ سودی از این هزینه نبرده است. ترامپ به همين دليل پيشنهاد كرد چنانچه کشورهایی نظیر عربستان مایل به ادامه حضور ایالات متحده هستند باید پول آن را پرداخت كنند.

همان زمان شبكه سي ان ان نيز اعلام كرده بود ترامپ در دیدار با پادشاه یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفته: «بدون ما دو هفته هم دوام نمی‌آورید. کارتان تمام می‌شود. آن وقت باید با هواپیماهای عادی مسافربری پرواز کنید.»

به نظر مي رسد به طور كلي نوعي بي مبالاتي و فرار از مسئوليت بر سياست خارجي آمريكا حكم فرما شده است. البته دولت ترامپ براي بازسازي اقتصاد آمريكا همزمان نيز بدنبال باج گيري و اخاذي از متحدان و شركاي سنتي ايالات متحده براي تقليل «هزينه هاي غيرضرور» واشنگتن است. در اين بين همان طور كه گفته شد وجود افرادي مانند بولتون و پمپئو نيز تا حد زيادي سياست خارجي آمريكا را تهاجمي و غيرمنتظره كرده است. جمع اين عوامل موجب شده اعتماد به آمريكا حتي براي متحدان تاريخي آنها سخت و غير ممكن شود و مخالفان واشنگتن نيز هيچ اعتمادي به سخنان آنها نداشته باشند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 2. اینفوگرافی/ پرفروش‌ترین کنسول‌های بازی جهان از ابتدا تا امروز

 3. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 4. چند نکته درباره دزدی هویت!

 5. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 6. دیدار وزیر اطلاعات با رئیس‌جمهوری آذربایجان در باکو

 7. واکنش مربی تیم ملی بعد از ترک بازی پرسپولیس/ تهدید پیروانی به بیان اظهاراتش علیه برانکو

 8. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 9. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 10. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 11. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 12. تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

 13. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 14. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 15. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 16. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 17. واعظی: از گسترش همکاری‌های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می‌کنیم

 18. صادرات محصولات گروه ملی فولاد از سر گرفته می‌شود

 19. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 20. سرنوشت قهرمانی نیم‌فصل در دست سپاهانی‌ها

 21. آتش‌سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) محمدشهر

 22. ۱۵ جلسه محرومیت برای یک خط

 23. واعظی: توسعه روابط و همکاری‌های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است

 24. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 25. ثبت اضطراری دو ساختمان از دوره پهلوی‌ها در خیابان جمهوری

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 6. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 7. رمز پیروزی

 8. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 9. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 10. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 11. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 16. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 17. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 18. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 19. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 20. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 21. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 22. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 23. برای درد زانو تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

 24. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 25. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 23. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 24. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های اخیر

 1. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 2. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 3. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 4. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 5. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 6. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 7. اسپوتنیک: عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

 8. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 9. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 10. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 11. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 12. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 13. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 14. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 15. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 16. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 17. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 18. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 2. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 3. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 4. روسیه 12 بلوک نیروگاه هسته ای در هند می سازد

 5. انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

 6. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 7. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 8. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 9. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 10. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 11. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 12. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 13. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 14. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 15. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 16. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

 17. افزایش فروش نفت عربستان به چین

 18. گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

 19. استقبال حزب‌الله از عملیات‌های شهادت‌طلبانه در قدس و رام‌الله

 20. مجلس نمایندگان آمریکا، میانمار را به "نسل کشی" علیه روهینگیا متهم کرد

 21. طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

 22. اسد: بازسازی اقتصاد سوریه 250 تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد

 23. اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را برای 6ماه دیگر تمدید کرد

 24. آمریکا دو پایگاه جدید در شمال سوریه احداث کرد

 25. تغییرات در حلقه نزدیکان به ولیعهد سعودی

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 4. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 5. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 6. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 7. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 8. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 9. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 10. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 11. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 12. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 13. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 14. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 15. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 16. سقوط یک قبیله!

 17. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 18. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 19. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 20. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 21. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 22. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 23. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 24. ظریف: برای رسیدن به منطقه ای قوی، نیازمند گفتگو هستیم

 25. الگوبرداری ماکرون از صدام

آخرین عناوین