مگنت-ستاره یک مربع

چالش سیاست خارجی آمریکا در دوران ترامپ

اميرحسين رحماني،   3970514102 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چالش سیاست خارجی آمریکا در دوران ترامپ

گفتمان سياست خارجي حاكم بر دولت ترامپ تركيبي از دو خرده گفتمان انزوايي گرايي مبتني بر سیاست اول آمريكا كه صرفاً به نفع و سود مادي توجه دارد و گفتمان نومحافظه كاراني مانند جان بولتون و رودي جولياني استوار است كه تاكيد بر گسترش جهاني ارزش هاي ايالات متحده دارد.

اين تركيب متضاد موجب شده بسياري از متحدان سنتي واشنگتن نيز از رفتار آمريكا دچار سرگيجه و ابهام شوند. به همين دليل است كه در واكنش به اين سياست ها، اخيراً بحث احياي اتحاديه اروپا به لحاظ اقتصادي و دفاعي در بين كشورهايي مانند فرانسه و آلمان اوج گرفته است.

به گزارش الف، دونالد ترامپ از زمانی که به ریاست جمهوری رسیده رفتار سنتی، نوع گفتمان و سیاست خارجی آمریکا را با تغییرات اساسی روبه کرده است. ترامپ اعتقادی به متحدان سنتی واشنگتن ندارد و عامل تعیین کننده براي سیاست های کاخ سفید در قبال جهان خارج را نفع تجاری براي اقتصاد آمريكا قرار داده است. به همین دلیل است که آمریکای ترامپ دچار تنش هاي اساسي با بسياري از متحدان سنتي ايالات متحده مانند كشورهاي اروپايي و كانادا شده است. همچنين در حدود يك سال و نيم اخير ترامپ با کشورهایي ديگري مانند مکزیک، چين، ايران، كره شمالي و حتي سازمان هایی مانند يونسكو و ناتو( که تا قبل از اين نقش محوری در آن داشته) دچار اختلافات اساسي شده است.

در واقع به نظر مي رسد دونالد ترامپ بر پايه تركيبي از گفتمان هاي اول آمريكا براي بازسازي اقتصاد آمريكا، شانه خالي كردن از مسئوليت هاي بين المللي براي كاهش هزينه ها و همزمان استفاده از ابزارهاي فشار و تهديد براي منفعل كردن رقبا، متحدان و دشمنان ايالات متحده اقدام مي كند. اگر به اين گفتمان، ايدئولوژي نومحافظه كاراني مانند جان بولتون و مايك پمپئو نيز اضافه كنيم ملغمه اي عجيب و غريبي حاصل مي شود كه تا حدي پيش بيني سياست خارجي آمريكا را در اين دوره سخت و مبهم مي كند. نومحافظه كاران در سياست خارجي بر از بين بردن دشمنان ارزش هاي آمريكايي، برخورد با اسلام سياسي و سيطره گفتمان آمريكايي بر كل جهان با هر ابزار تاكيد دارند. اوج قدرت ايدئولوژي نومحافظه كاران كه البته در دوران هاي مختلف سياست خارجي آمريكا نقش تعيين كننده داشته اند(مانند زمان ريگان كه تلاش براي فروپاشي شوروي دستور كار اول آنها بود) در زمان جورج بوش پسر بود كه عملا موجب ايجاد جنگ هايي مانند افغانستان و عراق در منطقه شد.

به همين دليل است كه بسياري از كشورهايي كه تا پيش از اين ارتباط نزديكي با واشنگتن داشتند اين روزها در نحوه برخورد با آمريكا دچار ابهام و تضاد شده اند و از بكارگيري ابزارهايي مانند فشار، تهديد و تحريم و جنگ تجاري نارضايتي دارند.

تقابل ترکیه و آمریکا

به لحاظ تاريخي، سياست خارجي تركيه معمولاً گرايش شديدي به غرب و واشنگتن داشته و دو كشور در قالب سازمان هايي مانند ناتو نيز تا پيش از روي كار آمدن دونالد ترامپ ارتباط نزديكي داشته اند. اما بعد از روي كار آمدن ترامپ عملاً فضاي چندان مثبتي بين طرفين وجود نداشته و اخيراً نيز تقابل هاي جدي بين آنكارا و واشنگتن ايجاد شده است.

در روزهای گذشته دولت آمريكا سلیمان سیلو، وزیر کشور و عبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه را که در جریان دستگیری و حبس اندرو برانسون، کشیش آمریکایی نقش داشتند مورد تحریم قرار داد. اقدام به تحریم وزرای ترکیه بعد از آن صورت گرفت که آنكارا درخواست آزادی کشیش آمريكايي را (که به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام دو سال پیش دستگیر شده بود) رد کرده بود.

در پاسخ به اقدام دولت ترامپ، رجب طیب اردوغان نيز عنوان کرده بود: اقدامات صورت گرفته از سوی آمریکا برای یک شریک استراتژیک مناسب نیست و تحريم هاي جديد برای آنکارا بی احترامی محسوب می‌شود. همچنین اردوغان به تلافی تحریم های آمریکا دو وزیر دادگستری و کشور آمریکا را نيز تحریم كرد. البته روابط متشنج واشنگتن و آنکارا در روزهای اخیر، کنگره آمریکا را هم به تحرک واداشت و قانونگذاران آمریکایی جلوی فروش جنگنده‌های اف 35 به ترکیه را گرفتند. در پاسخ به اين اقدامات، اردوغان جهت گيري اقتصاد تركيه را براي مقابله با آمريكا به سمت چين تغيير داده است و تلاش مي كند پيوندهاي تجاري جديدي با پكن برقرار سازد.

 نتایج مذاکره کيم جونگ اون و ترامپ

بررسي ارتباط آمریکا و کره شمالی نيز در نوع خود جالب می باشد. بعد از مدت ها تنش های لفظی بین پیونگ یانگ و واشنگتن، بالاخره در روز 22 خرداد ماه دیداری بین کیم جونگ اون و دونالد ترامپ اتفاق افتاد و در نهایت نیز سران دو کشور بیانیه مشترکی را در خصوص خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه‌جزیره کره به امضا رساندند.

 اگر چه کره شمالی برخی اقدامات نظیر آزادی زندانیان،تخریب سایت آزمایش موشکی و اخيراً بازگرداندان اجساد سربازان آمريكايي در جنگ دو كره بين سال هاي 1950 تا 1953 را نيز انجام داده اما عملاً اختلاف جدي در خوانش از توافق براي طرفين بوجود آمده است. در حالي كه آمریکا شرط خلع سلاح هسته ای کامل را صرفاً برای کره شمالی مي داند تا گشايش هاي اقتصادي بعد از آن شروع شود اما پيونگ يانگ تاكيد دارد بايد توافق گام به گام اجرايي شود و در ضمن بايد تجهيزات و سربازان آمريكايي نيز از منطقه خارج شوند. بر اين اساس برخي تحليل گيران عنوان كرده اند كه ترامپ شايد به دنبال پياده سازي دوباره تجربیاتی مانند لیبی قذافی و عراق صدام حسین براي كره شمالي باشد؛ البته با توجه قدرت هسته اي و موشكي كره شمالي نسبت به عراق و ليبي تحقق چنين فرضيه اي احتمالاً غيرممكن باشد.

به عبارتي ديگر آمريكا خواهان اين است تا تمام توانمندی هسته اي کره شمالی برچیده شود؛ در مقابل اما راهبرد پيونگ يانگ به دليل بی اعتمادی کامل به آمریکا رفع تحریم ها همزمان با انجام برخي اقدامات است. به همین دلیل است که کیم جونگ اون از یک طرف خود را متمایل به ادامه مذاکرات و توافق دو جانبه با ترامپ نشان می دهد اما از سوی دیگر اقدامی جدی برای تقلیل ذخیره راهبردی هسته اي و مولفه های قدرت كره شمالي انجام نداده تا در روز مبادا از آن استفاده کند.

اما تفسيرهاي متفاوت از بيانيه مشترك امضا شده بين ترامپ و كيم جونگ اون مي تواند تنش را تشديد نمايد. چنانچه پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اخيراً بر لزوم حفظ فشار کامل تحریم‌ها بر پیونگ یانگ تاکید کرده است. پمپئو چند روز قبل در سنگاپور عنوان كرد فشار آمريكا به كره شمالي برای عمل به وعده هایش تا هسته ای زدایی کامل ادامه خواهد داشت. دو روز قبل نيز گزارشي توسط سازمان ملل منتشر شد كه نشان مي داد کره شمالی بر روی توانمندی های موشکی خود به صورت محرمانه و مخفیانه در حال فعالیت است.

ارتباط عربستان و آمريكا در دوران ترامپ

در نگاه اول شايد اين گونه تصور شود كه ارتباط عربستان و آمريكا در دوران دونالد ترامپ بسيار بهم نزديك شده و واشنگتن رياض را به مثابه يك متحد در منطقه پرآشوب غرب آسيا به حساب مي آورد. اما واقعيت اين است كه ارتباط دو كشور صرفاً بر پايه نوعي باج گيري ترامپ از عربستان براي پيشبرد اهداف محور غربي- عربي در منطقه است. چنانچه دونالد ترامپ در 15 فروردين 97 در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روسای جمهور استونی و لیتوانی به صراحت عنوان كرد كه  کشورش طی ۱۷ سال گذشته مبلغ ۷ تریلیون (۷ هزار میلیارد) دلار در خاور میانه هزینه کرده اما هیچ سودی از این هزینه نبرده است. ترامپ به همين دليل پيشنهاد كرد چنانچه کشورهایی نظیر عربستان مایل به ادامه حضور ایالات متحده هستند باید پول آن را پرداخت كنند.

همان زمان شبكه سي ان ان نيز اعلام كرده بود ترامپ در دیدار با پادشاه یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفته: «بدون ما دو هفته هم دوام نمی‌آورید. کارتان تمام می‌شود. آن وقت باید با هواپیماهای عادی مسافربری پرواز کنید.»

به نظر مي رسد به طور كلي نوعي بي مبالاتي و فرار از مسئوليت بر سياست خارجي آمريكا حكم فرما شده است. البته دولت ترامپ براي بازسازي اقتصاد آمريكا همزمان نيز بدنبال باج گيري و اخاذي از متحدان و شركاي سنتي ايالات متحده براي تقليل «هزينه هاي غيرضرور» واشنگتن است. در اين بين همان طور كه گفته شد وجود افرادي مانند بولتون و پمپئو نيز تا حد زيادي سياست خارجي آمريكا را تهاجمي و غيرمنتظره كرده است. جمع اين عوامل موجب شده اعتماد به آمريكا حتي براي متحدان تاريخي آنها سخت و غير ممكن شود و مخالفان واشنگتن نيز هيچ اعتمادي به سخنان آنها نداشته باشند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 2. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 3. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 4. وزارت خارجه به ابهامات رژیم حقوقی خزر پاسخ داد

 5. اظهارات شاه بحرین بر ضد قطر جنجال به پا کرد

 6. سفیر اسبق ایران در ونزوئلا مطلب اینستاگرامی منتسب به خود را تکذیب کرد

 7. تجربه ۴۵ دقیقه اضطراب و وحشت در پرواز بغداد به مشهد

 8. این روزهای اجاره نشینی با 3 پرده آماری

 9. «ممّد گاوی» و «علی‌ دراز» دستگیر شدند

 10. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 11. رونمایی از موشک خیبر ۱ حزب الله برای اولین بار  

 12. یک خبر خوب برای داوطلبان متقاضی کنکور ۹۸

 13. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد

 14. نگرانی بولتون از مداخله احتمالی چین، ایران و کره‌شمالی در انتخابات آمریکا

 15. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 16. ۹ خوردنی برای کاهش اضطراب

 17. پدیده‌های لیگ هجدهم/ صدرنشینی شاگردان یحیی و آقای گلی یک مدافع

 18. بررسی "طرح حمایت از اتباع" در مجلس/ فراهم شدن خدمات بیمه‌ای اتباع

 19. اینترپل درباره «حمله تروریستی قریب‌الوقوع» در اروپا هشدار داد

 20. سفیر ایران در عمان عضو هیچ حزب سیاسی نیست

 21. 10 برج مرتفع دنیا را بشناسید  

 22. فارن‌پالیسی: تشکیل گروه «اقدام ایران» در آمریکا بیشتر اقدامی نمادین است تا هدفمند

 23. در بازار بزرگ میوه چه خبر است؟  

 24. بی‌بی‌سی فارسی در نقش «ترمینال رسانه‌ای» آشوبگران

 25. چرا رهبر انقلاب مذاکره با آمریکا را ممنوع کردند/ فرمان خدا بعد از پیمان‌شکنی دشمن

پربحث‌های دیروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 3. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 4. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 5. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 6. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 7. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 8. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 9. بمب ویتامین C را بشناسید

 10. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 11. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 14. جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است

 15. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 16. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 17. طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

 18. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 19. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 20. محسن هاشمی: تلاش‌ می‌کنیم افشانی در شهرداری تهران بماند

 21. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 22. وزیر علوم خبر داد: رعایت شاخص "جوان‌گرایی" در انتصاب‌ها/ مدیران دانشگاه‌ها ۸ سال جوان‌تر شدند

 23. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 24. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 25. کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 14. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 15. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 16. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 17. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 18. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 19. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 20. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 21. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 22. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. ابتکار ترکیه برای عبور از بحران ارزی  

پربحث‌های اخیر

 1. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 2. وزارت خارجه به ابهامات رژیم حقوقی خزر پاسخ داد

 3. اظهارات شاه بحرین بر ضد قطر جنجال به پا کرد

 4. نگرانی بولتون از مداخله احتمالی چین، ایران و کره‌شمالی در انتخابات آمریکا

 5. اینترپل درباره «حمله تروریستی قریب‌الوقوع» در اروپا هشدار داد

 6. فارن‌پالیسی: تشکیل گروه «اقدام ایران» در آمریکا بیشتر اقدامی نمادین است تا هدفمند

 7. بی‌بی‌سی فارسی در نقش «ترمینال رسانه‌ای» آشوبگران

 8. فروپاشی، اشغال، ترور، سرنگونی؛ نتیجه مشترک اعتماد به آمریکا

 9. بیانیه پایانی نشست رهبران سیاسی عراق برای اعلام ائتلاف فراکسیون اکثریت

 10. بیانیه مشترک نتانیاهو و بولتون: برای توقف پیشرفت‌های موشکی و هسته‌ای ایران گفتگو می‌کنیم

 11. نمایش موشک «خیبر۱» توسط حزب‌الله لبنان برای اولین بار  

 12. اعتراض عراقی‌ها به بازگشایی کنسولگری عربستان در بصره

 13. درخواست ۱۲۱ نماینده برای اولویت دادن به بررسی طرح مبارزه با جرایم اقتصادی

 14. مشاور سابق نتانیاهو: درگیری در غزه را رها کنید و به فکر ماشین جنگی ایران در سوریه باشید

 15. چالش‌های تل‌آویو در مواجهه با ایران در منطقه

 16. نماینده ویژه ترامپ در بغداد چه می‌کند؟

 17. ترکیه: تعللی در همکاری نظامی ما با واشنگتن وجود ندارد

 18. پاکستان اتمی در حال دور شدن از آمریکا و نزدیکی به روسیه است

 19. هشدار آمریکا به اتباع خود درباره سفر به عراق

 20. ترامپ: خودم به مشاور حقوقی اجازه دادم با بازرس‌ویژه همکاری کند

 21. روزنامه سعودی: کودتا در ترکیه حتمی است

پربحث‌های دیروز

 1. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 2. وزارت خارجه به ابهامات رژیم حقوقی خزر پاسخ داد

 3. آمریکا در حیات ۲۴۲ ساله خود ۲۲۵ سال را در جنگ سپری کرده است

 4. اردوغان: ترکیه در مقابل کودتای اقتصادی می‌ایستد

 5. اگر ایرانی بودم، هنوز از کودتای 28 مرداد خشمگین بودم

 6. اظهارات شاه بحرین بر ضد قطر جنجال به پا کرد

 7. روایتی از «ابوبکر البغدادی»؛ فراری، لاغر و بیمار

 8. بیانیه مشترک نتانیاهو و بولتون: برای توقف پیشرفت‌های موشکی و هسته‌ای ایران گفتگو می‌کنیم

 9. نمایش موشک «خیبر۱» توسط حزب‌الله لبنان برای اولین بار  

 10. اعتراض عراقی‌ها به بازگشایی کنسولگری عربستان در بصره

 11. درخواست ۱۲۱ نماینده برای اولویت دادن به بررسی طرح مبارزه با جرایم اقتصادی

 12. مشاور سابق نتانیاهو: درگیری در غزه را رها کنید و به فکر ماشین جنگی ایران در سوریه باشید

 13. چالش‌های تل‌آویو در مواجهه با ایران در منطقه

 14. نماینده ویژه ترامپ در بغداد چه می‌کند؟

 15. ترکیه: تعللی در همکاری نظامی ما با واشنگتن وجود ندارد

 16. پاکستان اتمی در حال دور شدن از آمریکا و نزدیکی به روسیه است

 17. هشدار آمریکا به اتباع خود درباره سفر به عراق

 18. ترامپ: خودم به مشاور حقوقی اجازه دادم با بازرس‌ویژه همکاری کند

 19. روزنامه سعودی: کودتا در ترکیه حتمی است

 20. جلیلی: نمی‌توان با اتکا به یک قدرت در برابر قدرت دیگر ایستاد

 21. تشکیل «کارگروه ویژه ایران» و امید به یک تازه وارد

 22. تقلای فرانسه برای ورود به سوریه

 23. اصلاحات جدید اقتصادی در ونزوئلا

 24. ایران و برجام؛ موضوع گفت‌وگوی مرکل و پوتین

 25. «ینی‌شفق»: ریاض از تروریسم در سوریه حمایت می‎کند

پربحث‌های هفته

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 4. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 5. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 6. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 7. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 10. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 11. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 12. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 13. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 14. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 15. غیبت پنج ماهه ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/ کاهش چشمگیر کشتی‌های آمریکایی در منطقه

 16. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 17. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 18. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 19. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 20. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 21. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 22. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 23. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 24. آلمان در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا سر تعظیم فرود آورد

 25. لیر از گور اقتصادی سر بلند کرد

آخرین عناوین