چالش سیاست خارجی آمریکا در دوران ترامپ

اميرحسين رحماني،   3970514102 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چالش سیاست خارجی آمریکا در دوران ترامپ

گفتمان سياست خارجي حاكم بر دولت ترامپ تركيبي از دو خرده گفتمان انزوايي گرايي مبتني بر سیاست اول آمريكا كه صرفاً به نفع و سود مادي توجه دارد و گفتمان نومحافظه كاراني مانند جان بولتون و رودي جولياني استوار است كه تاكيد بر گسترش جهاني ارزش هاي ايالات متحده دارد.

اين تركيب متضاد موجب شده بسياري از متحدان سنتي واشنگتن نيز از رفتار آمريكا دچار سرگيجه و ابهام شوند. به همين دليل است كه در واكنش به اين سياست ها، اخيراً بحث احياي اتحاديه اروپا به لحاظ اقتصادي و دفاعي در بين كشورهايي مانند فرانسه و آلمان اوج گرفته است.

به گزارش الف، دونالد ترامپ از زمانی که به ریاست جمهوری رسیده رفتار سنتی، نوع گفتمان و سیاست خارجی آمریکا را با تغییرات اساسی روبه کرده است. ترامپ اعتقادی به متحدان سنتی واشنگتن ندارد و عامل تعیین کننده براي سیاست های کاخ سفید در قبال جهان خارج را نفع تجاری براي اقتصاد آمريكا قرار داده است. به همین دلیل است که آمریکای ترامپ دچار تنش هاي اساسي با بسياري از متحدان سنتي ايالات متحده مانند كشورهاي اروپايي و كانادا شده است. همچنين در حدود يك سال و نيم اخير ترامپ با کشورهایي ديگري مانند مکزیک، چين، ايران، كره شمالي و حتي سازمان هایی مانند يونسكو و ناتو( که تا قبل از اين نقش محوری در آن داشته) دچار اختلافات اساسي شده است.

در واقع به نظر مي رسد دونالد ترامپ بر پايه تركيبي از گفتمان هاي اول آمريكا براي بازسازي اقتصاد آمريكا، شانه خالي كردن از مسئوليت هاي بين المللي براي كاهش هزينه ها و همزمان استفاده از ابزارهاي فشار و تهديد براي منفعل كردن رقبا، متحدان و دشمنان ايالات متحده اقدام مي كند. اگر به اين گفتمان، ايدئولوژي نومحافظه كاراني مانند جان بولتون و مايك پمپئو نيز اضافه كنيم ملغمه اي عجيب و غريبي حاصل مي شود كه تا حدي پيش بيني سياست خارجي آمريكا را در اين دوره سخت و مبهم مي كند. نومحافظه كاران در سياست خارجي بر از بين بردن دشمنان ارزش هاي آمريكايي، برخورد با اسلام سياسي و سيطره گفتمان آمريكايي بر كل جهان با هر ابزار تاكيد دارند. اوج قدرت ايدئولوژي نومحافظه كاران كه البته در دوران هاي مختلف سياست خارجي آمريكا نقش تعيين كننده داشته اند(مانند زمان ريگان كه تلاش براي فروپاشي شوروي دستور كار اول آنها بود) در زمان جورج بوش پسر بود كه عملا موجب ايجاد جنگ هايي مانند افغانستان و عراق در منطقه شد.

به همين دليل است كه بسياري از كشورهايي كه تا پيش از اين ارتباط نزديكي با واشنگتن داشتند اين روزها در نحوه برخورد با آمريكا دچار ابهام و تضاد شده اند و از بكارگيري ابزارهايي مانند فشار، تهديد و تحريم و جنگ تجاري نارضايتي دارند.

تقابل ترکیه و آمریکا

به لحاظ تاريخي، سياست خارجي تركيه معمولاً گرايش شديدي به غرب و واشنگتن داشته و دو كشور در قالب سازمان هايي مانند ناتو نيز تا پيش از روي كار آمدن دونالد ترامپ ارتباط نزديكي داشته اند. اما بعد از روي كار آمدن ترامپ عملاً فضاي چندان مثبتي بين طرفين وجود نداشته و اخيراً نيز تقابل هاي جدي بين آنكارا و واشنگتن ايجاد شده است.

در روزهای گذشته دولت آمريكا سلیمان سیلو، وزیر کشور و عبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه را که در جریان دستگیری و حبس اندرو برانسون، کشیش آمریکایی نقش داشتند مورد تحریم قرار داد. اقدام به تحریم وزرای ترکیه بعد از آن صورت گرفت که آنكارا درخواست آزادی کشیش آمريكايي را (که به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام دو سال پیش دستگیر شده بود) رد کرده بود.

در پاسخ به اقدام دولت ترامپ، رجب طیب اردوغان نيز عنوان کرده بود: اقدامات صورت گرفته از سوی آمریکا برای یک شریک استراتژیک مناسب نیست و تحريم هاي جديد برای آنکارا بی احترامی محسوب می‌شود. همچنین اردوغان به تلافی تحریم های آمریکا دو وزیر دادگستری و کشور آمریکا را نيز تحریم كرد. البته روابط متشنج واشنگتن و آنکارا در روزهای اخیر، کنگره آمریکا را هم به تحرک واداشت و قانونگذاران آمریکایی جلوی فروش جنگنده‌های اف 35 به ترکیه را گرفتند. در پاسخ به اين اقدامات، اردوغان جهت گيري اقتصاد تركيه را براي مقابله با آمريكا به سمت چين تغيير داده است و تلاش مي كند پيوندهاي تجاري جديدي با پكن برقرار سازد.

 نتایج مذاکره کيم جونگ اون و ترامپ

بررسي ارتباط آمریکا و کره شمالی نيز در نوع خود جالب می باشد. بعد از مدت ها تنش های لفظی بین پیونگ یانگ و واشنگتن، بالاخره در روز 22 خرداد ماه دیداری بین کیم جونگ اون و دونالد ترامپ اتفاق افتاد و در نهایت نیز سران دو کشور بیانیه مشترکی را در خصوص خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه‌جزیره کره به امضا رساندند.

 اگر چه کره شمالی برخی اقدامات نظیر آزادی زندانیان،تخریب سایت آزمایش موشکی و اخيراً بازگرداندان اجساد سربازان آمريكايي در جنگ دو كره بين سال هاي 1950 تا 1953 را نيز انجام داده اما عملاً اختلاف جدي در خوانش از توافق براي طرفين بوجود آمده است. در حالي كه آمریکا شرط خلع سلاح هسته ای کامل را صرفاً برای کره شمالی مي داند تا گشايش هاي اقتصادي بعد از آن شروع شود اما پيونگ يانگ تاكيد دارد بايد توافق گام به گام اجرايي شود و در ضمن بايد تجهيزات و سربازان آمريكايي نيز از منطقه خارج شوند. بر اين اساس برخي تحليل گيران عنوان كرده اند كه ترامپ شايد به دنبال پياده سازي دوباره تجربیاتی مانند لیبی قذافی و عراق صدام حسین براي كره شمالي باشد؛ البته با توجه قدرت هسته اي و موشكي كره شمالي نسبت به عراق و ليبي تحقق چنين فرضيه اي احتمالاً غيرممكن باشد.

به عبارتي ديگر آمريكا خواهان اين است تا تمام توانمندی هسته اي کره شمالی برچیده شود؛ در مقابل اما راهبرد پيونگ يانگ به دليل بی اعتمادی کامل به آمریکا رفع تحریم ها همزمان با انجام برخي اقدامات است. به همین دلیل است که کیم جونگ اون از یک طرف خود را متمایل به ادامه مذاکرات و توافق دو جانبه با ترامپ نشان می دهد اما از سوی دیگر اقدامی جدی برای تقلیل ذخیره راهبردی هسته اي و مولفه های قدرت كره شمالي انجام نداده تا در روز مبادا از آن استفاده کند.

اما تفسيرهاي متفاوت از بيانيه مشترك امضا شده بين ترامپ و كيم جونگ اون مي تواند تنش را تشديد نمايد. چنانچه پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اخيراً بر لزوم حفظ فشار کامل تحریم‌ها بر پیونگ یانگ تاکید کرده است. پمپئو چند روز قبل در سنگاپور عنوان كرد فشار آمريكا به كره شمالي برای عمل به وعده هایش تا هسته ای زدایی کامل ادامه خواهد داشت. دو روز قبل نيز گزارشي توسط سازمان ملل منتشر شد كه نشان مي داد کره شمالی بر روی توانمندی های موشکی خود به صورت محرمانه و مخفیانه در حال فعالیت است.

ارتباط عربستان و آمريكا در دوران ترامپ

در نگاه اول شايد اين گونه تصور شود كه ارتباط عربستان و آمريكا در دوران دونالد ترامپ بسيار بهم نزديك شده و واشنگتن رياض را به مثابه يك متحد در منطقه پرآشوب غرب آسيا به حساب مي آورد. اما واقعيت اين است كه ارتباط دو كشور صرفاً بر پايه نوعي باج گيري ترامپ از عربستان براي پيشبرد اهداف محور غربي- عربي در منطقه است. چنانچه دونالد ترامپ در 15 فروردين 97 در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روسای جمهور استونی و لیتوانی به صراحت عنوان كرد كه  کشورش طی ۱۷ سال گذشته مبلغ ۷ تریلیون (۷ هزار میلیارد) دلار در خاور میانه هزینه کرده اما هیچ سودی از این هزینه نبرده است. ترامپ به همين دليل پيشنهاد كرد چنانچه کشورهایی نظیر عربستان مایل به ادامه حضور ایالات متحده هستند باید پول آن را پرداخت كنند.

همان زمان شبكه سي ان ان نيز اعلام كرده بود ترامپ در دیدار با پادشاه یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفته: «بدون ما دو هفته هم دوام نمی‌آورید. کارتان تمام می‌شود. آن وقت باید با هواپیماهای عادی مسافربری پرواز کنید.»

به نظر مي رسد به طور كلي نوعي بي مبالاتي و فرار از مسئوليت بر سياست خارجي آمريكا حكم فرما شده است. البته دولت ترامپ براي بازسازي اقتصاد آمريكا همزمان نيز بدنبال باج گيري و اخاذي از متحدان و شركاي سنتي ايالات متحده براي تقليل «هزينه هاي غيرضرور» واشنگتن است. در اين بين همان طور كه گفته شد وجود افرادي مانند بولتون و پمپئو نيز تا حد زيادي سياست خارجي آمريكا را تهاجمي و غيرمنتظره كرده است. جمع اين عوامل موجب شده اعتماد به آمريكا حتي براي متحدان تاريخي آنها سخت و غير ممكن شود و مخالفان واشنگتن نيز هيچ اعتمادي به سخنان آنها نداشته باشند.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 3. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 4. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 5. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 6. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 7. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 8. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 9. جریمه ۷ میلیون تومانی متقاضیان مسکن مهر توسط بانک مسکن

 10. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 11. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 12. امروز با آرمان های جوانان ۴۰ سال پیش چقدر فاصله داریم  

 13. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 14. ادعای شنود تلفنی برای حذف دو مدیر شهرداری

 15. برایان هوک: هم‌چنان سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران را دنبال می‌کنیم

 16. لاریجانی: بد و بیراه گفتن‌ها به یکدیگر موجب کُند شدن توسعه شده است

 17. تیراندازی به استاد دانشگاه علوم پزشکی اهواز

 18. اینجا ماهشهر: اگه می‌تونی نفس بکش!  

 19. سیگنال‌های معامله آمریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی

 20. واکنش افشانی به حواشی تغییر معاون برنامه‌ریزی شهرداری در فضای مجازی

 21. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود

 22. جهانگیری: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از نظر بودجه در تنگنا قرار گرفته‌اند

 23. موشک های بالستیک دریایی سپاه 700 کیلومتری شدند/ ساخت موشک خاص ایرانی برای نبرد سوریه

 24. چرا مسافران سفرهای خارجی، هتل خود را با جاباما رزرو می‌کنند

 25. رحمانی‌فضلی: اگر واقعیت اقتصادی را به مردم بگوییم آنها مشارکت می‌کنند

پربحث‌های دیروز

 1. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 2. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 3. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 4. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 5. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 6. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 7. تولد ۲۱۸۷ نوزاد لاکچری در تاریخ طلایی ۷مهر

 8. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 9. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 10. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 11. حکم دادگاه بدوی پرونده راننده لندکروز صادر شد

 12. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

 13. معاون شهردار شدن زنان، تنها میراث افشانی/ FATF، باز هم برخورد سیاسی به‌جای برخورد کارشناسی/ واکنش عجیب آرمان به حضور روحانی در دانشگاه تهران

 14. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

 15. حضور داماد حدادعادل در صدا و سیما  

 16. اعتراض شدید نمایندگان مجلس به احتمال معرفی «ویسه» برای وزرات صنعت

 17. یاران نوبخت وزیر می‌شوند؟/ بررسی تغییرات احتمالی کابینه

 18. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 19. نشست خبری احمد توکلی پیرامون وضعیت ارزی کشور

 20. تصویری عجیب از علیرضا فغانی در سئول

 21. تولید خودرو ۴۶ درصد کاهش یافت

 22. چرا روحانی مسئولیت این اوضاع را نمی‌پذیرد؟  

 23. الگویی مانع اغیار برای نخستین بار در تاریخ ایران

 24. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 25. احتمال استعفای عارف از ریاست شورای عالی اصلاح‌طلبان

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. دیروز کاسبان تحریم، امروز کاسبان قاچاق، پولشویی و تروریسم!؟

 3. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 4. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 5. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 6. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 7. جهانگیری: پول باشد ننه جان من هم می‌تواند کار انجام دهد

 8. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 9. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 10. چند نکته قابل تامل در مورد فراز و فرود نرخ ارز / آیا موج دوم کاهش نرخ ارز به‌زودی آغاز خواهد شد؟

 11. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 12. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 13. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 14. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 15. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 16. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 17. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 18. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 19. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 20. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 21. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 22. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 23. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 24. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 25. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

گوشی شاپ

پربحث‌های امروز

 1. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 2. برایان هوک: هم‌چنان سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران را دنبال می‌کنیم

 3. سیگنال‌های معامله آمریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی

 4. نظافتچی‌ها و پاکسازی کنسولگری از سرنخ‌های قتل خاشقجی+ عکس

 5. فایننشال تایمز: ترامپ نشانه های حمایت از عربستان را بروز داد

 6. سپر بلای «بن‌سلمان» کیست؟ + تصویر

 7. تحرکات بین‌المللی علیه «بن سلمان»؛ جانشین‌های او کدامند؟

 8. وزیر خارجه آمریکا: وارد جنگ در خاورمیانه نمی‌شویم/ با ایران مقابله می‌کنیم

 9. عربستان مدعی تامین نفت هند شد

 10. تاکید آمریکا بر پرهیز از پیشداوری در پرونده خاشقجی

 11. یک شبکه ترکیه‌ای: پلیس ترکیه فرضیه اسید را در پرونده خاشقجی بعید نمی‌داند

 12. واکنش ماتیس به اظهارات ترامپ درباره ترک کابینه

 13. جنبش بایکوت سعودی‌ها

 14. احتمال معاف شدن هند از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

 15. «کنفرانس سرمایه گذاری عربستان» بدون سخنرانان کلیدی برگزار می شود!

 16. تلاش‌های آمریکا برای سر همبندی کردن قتل خاشقجی

 17. عملیات گشت زنی مشترک آمریکا و ترکیه در منبج

 18. خانواده خاشقچی خواستار تحقیقات مستقل بین المللی شد

 19. پرونده پرهزینه بن سلمان برای عربستان روی میز ترامپ

 20. منوچین در بالی برای فشار بر ایران رایزنی کرد

 21. سفارت عربستان سعودی در واشنگتن به خاطر جمال خاشقچی عزادار شد

 22. قاضی فدرال شکایت بازیگر فیلمهای مستهجن علیه ترامپ را رد کرد

 23. ان بی سی به نقل از منابع آگاه: سعودی‌ها در پی تبرئه بن سلمان از صدور دستور قتل خاشقچی هستند

 24. هنرپیشه آمریکایی: باید دولت ترامپ را سرنگون کنیم

 25. مهم‌ترین سرمایه انسان در زندگی چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 2. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 3. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 4. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 5. برایان هوک: هدفمان رساندن صادرات نفت ایران به صفر است

 6. مشاور ملک عبدالله: «خاشقجی» به قتل رسیده و جسدش از ترکیه خارج شده است

 7. از شایعه تا واقعیت توئیت‌های ضدایرانی رئیس‌جمهور عراق

 8. ریاض: یادداشت «العربیه» موضع حکومت سعودی نیست

 9. آیا پرونده خاشقچی با یک «قربانی» پایان می‌پذیرد؟

 10. سی‌ان‌ان: عربستان برای قبول مسئولیت قتل «اشتباهی» خاشقچی آماده می‌شود

 11. تلاش مذبوحانه واشنگتن علیه محور مقاومت؛ دادگستری آمریکا حزب الله را در فهرست گروه‌های مرتکب «جرایم سازمان‌یافته» قرار داد

 12. توافق ایران و روسیه، تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را دور می‌زند

 13. ادعایی عجیب؛ جسد خاشقجی در اسید حل شده است

 14. پس لرزه پرونده خاشقجی؛ ارزش ریال سعودی کاهش یافت

 15. تفتیش کنسولگری عربستان در استانبول

 16. انفجار در دفتر رئیس جامعه یهودیان در «تاتارستان» روسیه

 17. تلاش ترامپ برای مبرا کردن سعودی‌ها از قتل «خاشقچی»

 18. ادعای لیبرمن:‌ ایران پشت تمام چالش‌هایی است که اسرائیل با آن روبه‌رو شده

 19. دستور پادشاه عربستان درباره پرونده خاشقچی

 20. ترامپ: به هیچکس در کاخ سفید اعتماد ندارم/ انرژی خوبی از اون می‌گیرم

 21. دبیر اجرایی FATF: هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد

 22. ترکیه اطراف کنسولگری عربستان در استانبول را مسدود کرد

 23. هاآرتص: ارتش اسرائیل مشتاق جنگ با غزه نیست

 24. هشدار سازمان ملل متحد: 12 میلیون یمنی در خطر قحطی هستند

 25. «پامپئو» بعد از عربستان سعودی به ترکیه سفر خواهد کرد

پربحث‌های هفته

 1. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 2. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 3. شاخ و شانه العربیه برای ترامپ؛ نفت 200 دلاری در انتظارتان است

 4. قتل خاشقچی و برخورد دوگانه غرب با حقوق بشر

 5. جزییات قتل هولناک برادر جمال خاشقجی از سوی افراد نقابدار

 6. وقتی وقاحت رئیس‌جمهور آمریکا از حد می‌گذرد

 7. صربستان معافیت ویزا برای ایرانی‌ها را لغو کرد

 8. تصویر 15 سعودی مشکوک به حضور در پرونده مفقودشدن «خاشقچی» منتشر شد

 9. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 10. چالش ناپدید شدن خاشقچی و آینده سیاسی ولیعهد عربستان/ آیا محمدبن سلمان قربانی می شود؟

 11. سرانجام بسته پیشنهادی اروپا برای مقابله با تحریم‌های ثانویه آمریکا/ وعده‌های اروپایی‌ها محقق می‌شود؟

 12. گرافی‌گویی دوباره ترامپ: ایران می‌توانست در ۱۲ دقیقه کل خاورمیانه را تحت کنترل بگیرد

 13. «نیکی هیلی» استعفا داد/ ترامپ: هیلی در پایان سال از دولت جدا می‌شود/ایران کشوری متفاوت شده است

 14. سوئیفت؛ ترامپ در دو راهی

 15. سلاخی پشت درهای بسته

 16. عربستان در سراشیبی سقوط

 17. پدر صنعت موشکی اسرائیل: به احترام طراحان موشک ایرانی کلاه از سر بر می‌دارم

 18. ایران ناگهان بزرگترین خریدار سویای آمریکا شد

 19. آیا باید منتظر ایجاد شکاف بین آمریکا و عربستان باشیم؟

 20. پوتین: اجازه افزایش قیمت نفت را نمی‌دهیم

 21. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 22. روزنامه ترکیه‌ای قاتل خاشقچی را معرفی کرد

 23. ترامپ: همسر خاشقچی را به کاخ سفید دعوت خواهم کرد

 24. انتشار نوار صوتی تکان دهنده مربوط به قتل خاشقچی

 25. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

آخرین عناوین