روزنامه البناء مطرح كرد؛ معناي پيشنهاد مذاکره ترامپ به ايران در آمريكا/ واشنگتن بمب تبلیغاتی را منفجر کرد

گروه جهان الف،   3970514021 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
معناي پيشنهاد مذاکره ترامپ به ايران در آمريكا/ واشنگتن بمب تبلیغاتی را منفجر کرد

روزنامه البناء در تحليلي پيرامون پيشنهاد مذاكره ترامپ به ايران نوشت: در ایران عقیده ای وجود دارد مبنی بر اینکه تهران اصل گفتگو با آمریکا را رد نمی کند، بلکه ایرانی ها مخالف درخواست ترامپ هستند به این دلیل که نیاز به ضمانت هایی در مورد آمادگی واشنگتن برای تغییر موضع عداوت آمیز در قبال ایران و توافق هسته ای را ضروری می دانند؛ بویژه پس از خروج یک طرفه آمریکا از توافقی که طرفهای متعددی در آن حضور داشتند.

به گزارش الف، ترامپ بمب تبلیغاتی اخیر خود را با اعلام آمادگی برای مذاکره با ایران، منفجر کرد. درست است که این مرد سوابقی در زمینه تغییر ناگهانی موضع خود داشته و بهترین مثال برای آن، تنش لفظی با کیم جونگ اون  و سپس مذاکره با رهبر کره شمالی است؛ اما هیچ کس گمان نمی کرد که جنون رئیس جمهور آمریکا به این اندازه برسد که از مذاکره بدون شرط با ایران سخن بگوید.

 نکته قابل توجه آن است که وزیر خارجه ترامپ، مایک پومپئو 12 شرط قبلاً برای مذاکره با تهران مطرح کرده بود و پس از اعلام ناگهانی پیشنهاد ترامپ نیز وی از پیش شرط های خود چشم پوشی نکرد؛ بدین معنا در نظر آمریکایی ها مذاکره با ایران ضرورتا به معنای مصالحه نیست.

اما چرا ترامپ چنین پیشنهادی را مطرح کرد؟ تفسیرها و نظرات متعددی در ایران، آمریکا و جهان در این مورد وجود دارد. در ایالات متحده تفسیر رایج آن است که ترامپ به دو دلیل پیشنهاد مذاکره با ایران را مطرح کرد:اول آنکه در برابر افکار عمومی در آمریکا شخصیتی صلح جو جلوه کند تا شانس نامزدهای حزب جمهوری خواه برای موفقیت در انتخابات كنگره بیشتر شود. دوم اینکه مخالفت ایران با درخواست مذاکره ترامپ موجب تقویت موضع ایالات متحده در سطح جهان و کاهش محبوبیت ایران در داخل و خارج شود.

در ایران، دعوت به مذاکره ترامپ عکس العملهایی را از سوی مسئولان دولت و فرماندهان سپاه پاسداران به دنبال داشت که البته اکثر واکنشها در این باره منفی بودند و نقطه مشترک تمام آنها، عدم اطمینان به ایالات متحده و ترامپ بود.

در شدید ترین واکنش به پیشنهاد ترامپ، سردار محمد علی جعفری تصریح کرد:«ایران کره شمالی نیست که پیشنهاد مذاکره با شما را بپذیرد. حتی روسای جمهوری بعدی آمریکا هم چنین روزی را نخواهند دید».

در ایران عقیده ای وجود دارد مبنی بر اینکه تهران اصل گفتگو با آمریکا را رد نمی کند، بلکه ایرانیها مخالف درخواست ترامپ هستند به این دلیل که نیاز به ضمانتهایی در مورد آمادگی واشنگتن برای تغییر موضع عداوت آمیز آن در قبال ایران و توافق هسته ای را ضروری می دانند؛ بویژه پس از خروج یک طرفه آمریکا از توافقی که طرفهای متعددی در آن حضور داشتند.

در این فضایی که تا حدی به سمت رویکردی مثبت متمایل است، این مساله با قدرت مطرح می شود که شخص سلطان قابوس قصد دارد بین واشنگتن و تهران میانجی گری کند تا دیدگاههای دو طرف را براساس منافع و روابط مشترک، به یکدیگر نزدیک کند.

بيشتر بخوانيد:

توییت جدید ترامپ؛ پیشنهاد دوباره ملاقات به بهانه مشکلات اقتصادی ایران

۳ دلیل که ایران با تهدیدها و نویدهای ترامپ پای میز مذاکره نمی‌رود

سرنوشت وساطت عمان هر چه باشد، دو طرف تهران و واشنگتن، هیچ یک از تاثیرات اقدام ترامپ در مورد دعوت از ایران برای مذاکره، ناراضی نیستند. همانطور که گفته شد، رئیس جمهور آمریکا و حزب او می توانند از این مساله برای تقویت شانس نامزدهای مورد نظر خود استفاده کنند و ایران می تواند با تکیه بر پیشنهاد ترامپ بر این نکته تاکید کند که اعلام آمادگی آمریکایی ها برای مذاکره نشان دهنده قانع شدن آنها در مورد اشتباهشان برای خروج از توافق هسته ای است؛ آنچه که منجر به برانگیخته شدن خشم دوستان و هم پیمانان آمریکا شد؛ بخصوص اروپایی ها که خروج ایالات متحده از برجام را ضربه مهلکی به همکاری بین المللی در دو میدان سیاست و اقتصاد و سبب اختلال در روابط تجاری و اقتصادی بین دولتهای مختلف جهان و ایران می دانند.

مهمترین نتیجه ای که اقدام ترامپ می تواند داشته باشد، فراهم شدن فضایی از تعامل صلح جویانه سیاسی و دیپلماتیک در سطح جهان است که می تواند به جایگزینی مذاکره و گفتگو به جای جنگ رسانه ای و خشونت نظامی، منجر شود{ البته اين انتظار نيز وجود دارد با اعمال تحريم هاي جديد آمريكا عليه ايران كه در روزهاي آينده صورت خواهد گرفت اين فضا تا حدود زيادي از بين برود}.

حال این سوال مطرح می شود که سورپرایز بعدی رئيس جمهور آمريكا برای جهان چه زمانی خواهد بود؟

 

نويسنده: د. عصام نعمان/ مترجم: مريم نصرالهي 

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۷۵۳۶۲۰۹:۳۷:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۴
دو حالت داره یا امریکا میدونه داره چیکار میکنه که در این صورت این پیشنهاد برنامه ریزی شده بوده یا اینکه اون انتظاری که از خروج از برجام داشته و تاثیری که توی ایران باید میزاشته تا الان ندیده و دیگه هم نمیتونه منتظر باشه. بهر حال بنظر من حالت اول محتمل تره...اونا اگر خواهان توافق بودن خب ما باهاشون توافق کردیم خودشون پارش کردن اینکه باز دم از مذاکره بزنن بنظرم میخوان مردم رو به جون هم بندازن. چا مذاکره بشه چه نه باید با فساد مبارزه شه....
ناشناس۴۷۵۷۹۳۱۲:۰۵:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۱۴
بنظر من بايد توجه كرد چه كسانى بيشتر مايل هستند ايران با امريكا مذاكره و ارتباط و معامله نداشته باشد ؟ در راس همه اين ها ١- اسراييل - ٢- عربستان ٣- بعضي كشورهاى منطقه مانند امارات و بحرين ٤- حتى ميتوان عراق را هم در نظر گرفت ٥- تركيه و همه كشورهايى كه از اين وضعيت ايران و امريكا منتفع ميشوند مانند روسيه و چين ٦- و انگلستان كه منافع اش را در عدم ارتباط ايران و امريكا و بهم ريختگى اوضاع ميبيند ٧- يك مشت منفعت طلب و رانتخوار و تحريم خوار داخلى .
ناشناس۴۷۶۶۷۲۱۶:۳۰:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۴
احسنت
ناشناس۴۷۵۸۱۸۱۲:۱۳:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۴
مبارزه با فساد را موافقم، اگه اصلا انجام بشه. مبارزه با فساد یعنی اعدام مفسدان، مصادره اموالشان و نابود کردن فیزیکی کالاهای قاچاق شده. اینجوریه که فساد برچیده میشه. نه اینکه خائنان به ملت را با اسامی مانند ب. ز. یا ا . ع. یا م. م. معرفی کنیم.
ناشناس۴۷۵۳۹۵۰۹:۴۹:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۴
ایران حتی زمان مصدق و قوام اینقدر به آمریکا و غرب باج نداد
ناشناس۴۷۵۸۰۳۱۲:۰۷:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۴
شاه باج نداد که نموند
ناشناس۴۷۸۷۹۵۱۴:۱۱:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۵
شاه باج نداد. بحرین داد.
ناشناس۴۷۶۳۰۴۱۴:۳۰:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۴
قوام به امریکا چه باجی داد؟؟
ناشناس۴۷۵۴۰۵۰۹:۵۲:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۴
لطفامذاکره کنید
ناشناس۴۷۶۸۷۶۱۷:۵۰:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۴
به روی چشم !
امید۴۷۵۴۳۴۱۰:۰۵:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۴
بسم الله الرحمن الرحیم یکی از بزرگترین خطاهای ما این است که تجزیه و تحلیلی که توسط دیگران صورت گرفته است را باور کنیم. مانند بزرگترین دروغ تاریخ که آمریکا تنها کشوری است در دنیا که سر در بانک مرکزی آن مبلغ بدهی کشور آمریکا ثبت می شود . در صورتی که اقتصاد دان های خود آمریکا می گویند که آمریکا این تابلو را ثبت کرده است تا همه مبلغ ۲۱ بیلیون را باور کنند ولی مبلغ اصلی بدهی آمریکا ۷۰ بیلیون دلار است.
ناشناس۴۷۵۴۴۹۱۰:۰۹:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۴
الف جان خواهش میکنم این تحلیل را نیز منتشر کن. اگر بین ایران و اعراب جنگی در بگیرد قیمت نفت به دویست حتی چهارصد دلار میرسد ضمن اینکه نفت ایران و اعراب تولید و صادر نمیشود. این جنگ اقتصاد چین و ژاپن و هند و کره جنوبی را زمینگیر میکند. همزمان به آمریکا و روسیه فرصت میدهد تا میتوانند نفت تولید و صادر کنند. از طرفی در چنین جنگی تمام تسلیحات خریداری شده و دپو شده در منطقه مصرف میشود و بازار جدید تسلیحات برای کارخانه های اسلحه سازی آمریکا و روسیه ایجاد میشود. نتیجه چنین جنگی ویرانی زیرساختها و نابودی اقتصاد کشورهای منطقه است که بازار جدید برای شرکتهای ساخت و ساز غربی ایجاد میکند و به معنی زمین خوردن متحدان سنتی ما و قدرت گرفتن روسیه و آمریکاست. ما نباید این بازی را بخوریم. بهتر است هیاتهای حسن نیت به کشورهای مسلمان منطقه بفرستیم و روابطمان را با همسایگانمان به عالیترین سطح قابل تصور برسانیم. بالاخره همه ما مسلمان و پیرو یک کتاب و یک پیامبر هستیم و تنش یا جنگ میان ما فقط به دشمنان قسم خورده اسلام قدرت میدهد.
ناشناس۴۷۶۲۰۳۱۴:۰۱:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۴
خوش خیال!
ناشناس۴۷۵۴۵۵۱۰:۱۱:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۴
هیچ کشوری از سخن گفتن و مذاکره ضرر نکرده. با مذاکره حقانیت خودمان را ثابت می کنیم. مهم مسائلی است که در مذاکره مطرح می شود. با توجه به عدم همراهی اروپا با مواضع ترامپ موضع ما بالاتر است. چون اگر مزاکره جواب نداد این ماهستیم که برنده مناقشه هستیم چون با وجود بدعهدی امریکا نشان دادیم کشور صلح طلبی هستیم.
ناشناس۴۷۵۴۷۲۱۰:۲۰:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۴
حركت او ، معنايش " اتمام حجت " بود .
ناشناس۴۷۵۵۱۹۱۰:۳۳:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۴
متاسفانه وهابیت که هم دشمن دینی همه مسلمانان و هم دشمن کشور ماست از رابطه تیره ایران و امریکا طی ۴۰ سال اخیر بیشترین بهره را برده. امارات از این وضعیت استفاده کرده و به یک غول اقتصادی تیدیل شده و از این شرایط برای صدمه به ایران استفاده می کند. همینطور اسراییل سالانه میلیاردها دلار نقد و اعتباری از جهان غرب و خصوصا امریکا میگیره. انگلیس خبیث هم که سفارتش در ایران ۴۰ ساله بسته نشده از این آب گل آلود حداکثر استفاده سیاسی و اقتصادی می کنه. همینطور چین و روسیه. همه این کشور ها نانشان در تیره بودن روابط ایران و امریکاست و خودشان با هر دو طرف رابطه دارند البته جز اسراییل. چرا چنین حساسیتی به انگلیس نداریم؟ مگه انگلیس و امریکا در دشمنی با ایران فرقی دارند؟
ناشناس۴۷۵۵۲۳۱۰:۳۵:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۴
بابا پاشید برید مذاکره کنید
ناشناس۴۷۵۸۲۶۱۲:۱۵:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۴
چشم سر جفت گوشام
ناشناس۴۷۶۴۵۴۱۵:۲۱:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۴
یعنی منتظر برجام 2 هستی تا دوباره ترامپ پاره کنه قیمت دلار برسه به 50هزار تومان.متاسفانه از تاریخ هم درس نمی گیری
ناشناس۴۷۷۴۸۶۲۳:۰۱:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۱۴
قوه تحلیل خود را بالا برده و ساده لوحی نکنید
ناشناس۴۷۵۵۵۲۱۰:۴۵:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۱۴
فردا تحریمهای امریکا شروع میشه البته خب کاغذ پاره ای بیش نیست
ناشناس۴۷۶۰۰۵۱۳:۰۰:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۴
برای آقایونی که فرزندانشون با میلیاردها دلار ثروت ملت در آمریکا مشغول کیف هستند تحریم کاغذ پاره ای بیش نیست ولی برای ملت بدبخت تحریم مصیبت است
ناشناس۴۷۵۵۶۵۱۰:۴۹:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۴
حل معظلات اقتصادی در گرو مذاکره است با وعده و وعید که مشکلات حل نمی شود
ناشناس۴۷۶۵۰۶۱۵:۴۳:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۴
عجب مذاکرات قبلی چه نتیجه ای داد؟
ناشناس۴۷۶۶۶۸۱۶:۲۹:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۴
نتيجه اش رو نديدي؟ جنگ سوريه
مهدي۴۷۶۷۹۹۱۷:۱۹:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۴
معضلات
ناشناس۴۷۵۵۶۸۱۰:۵۱:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۴
فعلا توپ درزمین ایران است و جنگ ارزی این کشور یعنی دلار دارد کمر اقتصاد. ومردم را میشکند. مذاکره نشود اوضاع بدتر از این خواهدشد....
ناشناس۴۷۵۵۷۵۱۰:۵۳:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۴
مذاکره به معنی گفتگو رو در رو است خواهشا مذاکره را تابو نکنید انرژی هسته ای را مقدس کردید در حالی که تکنولوژی بود
ناشناس۴۷۷۴۹۱۲۳:۰۳:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۴
ترسوها و خائنین حرف از مذاکره باطل می زنند که ایران کامل زمینگیر بشه
ناشناس۴۷۵۵۹۹۱۱:۰۰:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۴
دلواپس ها اجازه مذاکره رو نمی دهند چون باعث محبوبیت روحانی و کاهش قیمت دلار و سکه میشه
ناشناس۴۷۵۷۲۹۱۱:۴۱:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۴
آدم عاقل دو بار از یک جا گزیده نمیشه. حالا شما که زیر آفتاب تابان برجام از گلابی هاش نچیدی چرا باز میخوای گزیده بشی؟ ( البته با این فرض که عاقل هستی)
ناشناس۴۷۵۹۲۸۱۲:۳۹:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۴
كو عاقل اينها عاشقان عمو سام هستند!
ناشناس۴۷۶۴۲۵۱۵:۱۲:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۴
شما نگران محبوبيت روحاني نباشيد. آقاي روحاني در هر حال يك بازنده است
سینا۴۷۵۶۰۱۱۱:۰۱:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۴
ترامپ کاسب خوبیست مشکل این است که روحانی اینطور نیست قطعا باز سرش کلاه میرود
ناشناس۴۷۵۶۰۲۱۱:۰۱:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۴
تصمیم مذاکره به عهده ی شما نیست به عهده ی مردم و نمایندگان مردم است
ناشناس۴۷۸۸۲۰۱۴:۲۲:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۵
ما هم جزء مردمیم. معتقدم مشکلات کشور حداقل 50% به خاطر مدیریت نادرست و کم کاری و سستی مسئولین کشورِ.
ناشناس۴۷۵۶۲۶۱۱:۱۱:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۱۴
فعلاتوپ درزمین ایران است وصدای واحدی از ایران شنیده نمی شود!
ناشناس۴۷۶۴۱۰۱۵:۰۷:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۴
مذاکره ایدر کار نیست قطعا امریکا در این فرصت پیش آمده و با اعلام مذاکره رفتار دولتمردان ایران و همچنین مردم ایران را زیر نظر داره تا بتواند سیاستهای خودشان را به نحو احسن در ایران پیاده کنند. بنابراین مذاکره ای درکار نیست.
ناشناس۴۷۶۷۷۴۱۷:۰۹:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۴
بروید مذاکره کنید تا نگویند اینها حتی حاضر نیستند با ما حرف بزنند بروید خواسته های حداکثری را بگویید یا قبول میکند که چه بهتر - قبول هم نکرد در کنفرانس مطبوعاتی مشترک جلوی او اعلام کنید که چه گفتیم و شنیدیم
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 2. ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان

 3. شکست زودهنگام برنامه ترامپ برای "صفر شدن صادرات نفت ایران"/ یک "بلوف سیاسی" که نگرفت

 4. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 5. چند نفر در ایران از فیلترشکن استفاده می‌کنند؟

 6. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 7. شهادت یک محیط بان و دو فعال محیط زیست در درگیری با شکارچیان

 8. جانشین احتمالی محمد بن سلمان کیست؟

 9. تعداد متقاضیان سفر اربعین از مرز یک میلیون نفر گذشت

 10. خانه و موزه «گوته» در آلمان  

 11. سناتور آمریکایی: عربستان دوست آمریکا نیست

 12. گوگل جنجال موتور جستجوی سانسور شده در چین را تمام کرد

 13. طراحی یک لپ‌تاپ مختص نوشتن+تصاویر

 14. اثرات منفی نوسان‌های نرخ ارز بر اقتصاد چیست؟

 15. معاون وزیر نفت خبر داد: جزئیات امضای دومین قرارداد جدید نفتی

 16. خبر خوب برای السد قبل از دیدار برابر پرسپولیس

 17. خودروسازان از نابسامانی‌های نرخ ارز چه سودی بردند؟

 18. دهقان: تیم اقتصادی دولت از نظرات اقتصاددانان حداکثر بهره را ببرد

 19. افشای زوایای جدید از قتل جمال خاشقجی

 20. جزئیات جلسه اقتصاددانان با رئیس جمهور /پیشنهاد مشخصی برای مشکلات اقتصادی طرح نشد

 21. رئیس صندوق بین‌المللی پول سفرش به عربستان را لغو کرد

 22. هدر ناوئرت، گزینه جانشینی هیلی

 23. توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره "تعطیلات زمستانی" مدارس

 24. یک استاد دانشگاه: ترامپ در جامعه آمریکا جایگاهی ندارد

 25. هزینه ۶۰۰۰۰۰۰ دلاری لابی سعودی‌ها در آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 3. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 4. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 5. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 6. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 7. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 8. تیپ عجیب سفیر ژاپن در تهران  

 9. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 10. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 11. فیلم/حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تشویق تیم ملی   

 12. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 13. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 14. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 15. مردی با خودرو همسرش را له کرد

 16. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 17. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 18. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 19. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 20. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 21. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 22. طلبه همدانی و همسرش با ضربات چاقو مجروح شدند

 23. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 24. نترسید، نترسید

 25. رکورد تاریخی یک شهرداری در کتک زدن مردم!

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 3. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 4. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 5. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 6. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 7. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 11. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 12. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 13. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 14. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 15. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 16. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 17. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 18. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 19. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 20. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 21. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 22. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 23. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 24. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 25. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان

 2. ترک مناظره «بررسی ابعاد سیاسی FATF» از سوی صادق زیباکلام

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. توضیحات افشانی درباره شنود تلفن مدیران شهرداری

 5. دهقان: تیم اقتصادی دولت از نظرات اقتصاددانان حداکثر بهره را ببرد

 6. برای روزنامه‌های «شرق» و «شهروند» صادر شده است / دستگیری مدیر شرکت ایرتویا

 7. آمریکا خواستار حمایت ترکیه از تحریم‌ها علیه ایران شد

 8. شورای نگهبان از نظرات وکلا استفاده می‌کند؟  

 9. دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب

 10. مجلس از تصمیمات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص تبعیت می‌کند

 11. رئیس جمهور وقت تلف نکند؛ مجلس به شریعتمداری رای اعتماد نمی‌دهد

 12. واکنش بعیدی‌نژاد به تحریف سخنانش توسط بی‌بی‌سی فارسی + عکس

 13. سرنوشت شهردار تهران هفته آینده مشخص می شود

 14. طرح نمایندگان تهران برای ابقای افشانی در شهرداری/ هاشمی مناسب‌ترین گزینه برای شهرداری تهران است

 15. موشک ضد زره صاعقه+ عکس

 16. نمایندگانی که اخبار محرمانه را علنی کنند به کمیته نظارت معرفی می‌شوند

 17. علمای اهل سنت ربایش مرزبانان میرجاوه را محکوم کردند

 18. مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی اقدام تروریستی میرجاوه را محکوم کرد

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 2. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 3. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 4. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 5. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 6. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 7. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 8. نترسید، نترسید

 9. سردار پاکپور: سپاه برای آزادی گروگانها آماده عملیات مشترک با ارتش پاکستان علیه اشرار است

 10. سردار سلامی: در هر نقطه منافع دشمن را ویران می‌کنیم

 11. آخرین اخبار از بررسی لایحه CFT در شورای نگهبان

 12. کنایه سنگین یک اصلاح طلب به شورای شهر تهران

 13. ترک مناظره «بررسی ابعاد سیاسی FATF» از سوی صادق زیباکلام

 14. جهانگیری: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از نظر بودجه در تنگنا قرار گرفته‌اند

 15. موشک های بالستیک دریایی سپاه 700 کیلومتری شدند/ ساخت موشک خاص ایرانی برای نبرد سوریه

 16. لاریجانی: بد و بیراه گفتن‌ها به یکدیگر موجب کُند شدن توسعه شده است

 17. ضرب‌الاجل به وزرای روحانی

 18. توکلی: شفافیت آرای نمایندگان به مجلس شجاعت می‌دهد/ شورای نگهبان تاکنون کسی را به خاطر رای دادن رد صلاحیت نکرده

 19. علمای اهل سنت ربایش مرزبانان میرجاوه را محکوم کردند

 20. مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی اقدام تروریستی میرجاوه را محکوم کرد

 21. روحانی در نامه‌ای به وزیر دفاع، از پیشرفت‌های صنعت دفاعی قدردانی کرد

 22. روحانی: امیدوارم حکم موقت دادگاه‌ لاهه بر رفتارهای غیرقانونی دولت آمریکا تأثیرگذار باشد

 23. واکنش زاکانی به چشمک برجامی نعمتی

 24. رد پای عوامل نفوذی در ربوده شدن مرزبانان/ پاکستان نسبت به آزادی مرزبانان اقدام کند

 25. دریادار سیاری: همه تجهیزات نظامی را خودمان تامین می کنیم

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 3. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 4. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 5. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 6. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 7. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 8. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 9. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 10. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 11. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 12. آیا مسئولان به کشور خیانت می‌کنند؟/ چرا حکم انفصال از خدمت سیف اجرا نشد؟/ اظهارات بحث‌برانگیز سردار نقدی

 13. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 14. فرصت سوزی دولت در ترمیم کابینه و معرفی وزراء/ خبرهای ناخوشایند از معرفی گزینه های تکراری و ناکارآمد

 15. فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

 16. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: گرانی کمر جامعه را شکسته؛ دولت در بالا و پایین رفتن نرخ ارز نقش دارد

 17. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 18. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 19. سامانه پدافند هوایی سعیر+ عکس

 20. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 21. تجمع اعتراضی دانشجویان همزمان با حضور روحانی در دانشگاه تهران + عکس

 22. حواشی تجمع دانشجویان حامی روحانی علیه روحانی در دانشگاه تهران + جزئیات و تصاویر

 23. رهبر انقلاب در جلسه دو ساعت و نیمه با سران قوا: برای حل مشکل نظام بانکی،نقدینگی،اشتغال و تورم تصمیم‌های جدی بگیرید

 24. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

 25. ابوترابی: رئیس‌جمهوری قدرت برکناری شریعتمداری را ندارد

آخرین عناوین