مگنت-ستاره یک مربع

نتیجه رسمی‌ بررسی فروش مزدا3 اعلام می شود؟

سید امیر سیاح،   3970513024 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
نتیجه رسمی‌ بررسی فروش مزدا3 اعلام می شود؟

10روز پیش خبر ثبت‌نام پرحرف و حدیث و حاشیه‌دار برای پیش‌فروش مزدا‌3 یکبار دیگر افکار عمومی را ناراحت و به سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی لطمه زد.

ماجرا از این قرار بود که صبح چهارشنبه عده زیادی با فراهم نمودن 140‌میلیون تومان وجه نقد برای ثبت‌نام  «مزدا3» آماده شده بودند به این امید که بعد از یک ماه ‌خودروی تحویلی را اقلاً به قیمت 210 میلیون بفروشند‌ و 70 میلیون تومان سود ببرند، طبیعی بود این سود شیرین، عده زیادی را وسوسه کند و تقاضا برای این معامله بسیار بیشتر از عرضه آن شد. 

صبح چهارشنبه سوم مرداد در جریان ثبت‌نام اینترنتی مزادا ‌3 افتضاحی بزرگ رقم خورد و بستر برای شایعه‌سازان و تهمت‌زننده‌ها فراهم شد. با قطع و وصل سامانه و تکمیل سریع ظرفیت این پیش‌فروش در چند ثانیه، با بالا گرفتن اعتراض‌ها وزارت صنعت، معدن و تجارت مجبور به واکنش شد و آقای شریعتمدار دستور رسیدگی سریع صادر کرد.

بعد از آن نوبت «بهمن موتور» بود که در برابر تهمت‌ها واکنش نشان دهد. واکنش بهمن موتور به ظاهر قانع‌کننده بود: «ما هر سال به‌طور متوسط 3250‌دستگاه مزدا‌3 تولید می‌کنیم درحالی‌که در لحظه باز کردن سایت پیش‌ثبت‌نام 212 هزار متقاضی به سایت هجوم آوردند. طبعاً سایت دچار اختلال شد اما ما بی‌تقصیریم و نمی‌توانستیم جوابگوی این سیل متقاضی باشیم.»

تا امروز وزارت صمت نتیجه رسمی‌ بررسی‌اش از این ماجرا را اعلام نکرده  و ظاهراً این دستور ویژه هم می‌رود ‌کنار بقیه دستورهای اینچنینی‌ در این سال‌ها. ‌در مقابل وقتی بیانیه بهمن موتور با واکنش‌ از سوی وزارت صمت و محافل اقتصادی  مواجه نشد، خودروسازان به خود جرات داده‌ و خواسته‌اند برای مقابله با هجوم تقاضا قیمت خودرو آزاد شود. این اشتباه‌ترین تصمیم خواهد بود و بازار خودرو را نیز به سرنوشت بازار ارز و سکه دچار خواهد کرد .

راه‌حل مشکل به‌وجود آمده آزاد کردن قیمت نیست‌. این مشکل راه‌حل‌های روشنی دارد که در چهار چوب ساز و کار منطقی عرضه و تقاضا، با مقررات‌گذاری ساده‌ای می‌تواند حل شود.

یک راه‌حل میان‌مدت، وضع مالیات بر عایدی سرمایه بر کالاهایی نظیر خودرو است. یعنی ثبت قیمت خودرو هنگام خرید و فروش و دریافت افزایش قیمت غیر متعارف توسط دولت.

راه‌حل دوم که می‌تواند درکوتاه‌مدت حتی برای ثبت‌نام مزدا‌3 به‌کار گرفته شود، اعمال یک شرط ضمن‌عقد فروش است.

اگر خریدار، خودروی خریداری شده را زودتر از دو سال بفروشد؛ ناچار باشد رقم قابل ملاحظه‌ای به دولت مالیات بپردازد. اجازه وضع این مالیات خاص هم طبق قانون اساسی با یک لایحه دو فوریتی از مجلس قابل حصول است. 

هر دو راهکار ارائه‌شده تقاضای سوداگری را از بازار خودرو خارج خواهد کرد و هر دو بدون رانت کاملاً شفاف و کاملاً تحت ساز و کار بازار است. در‌حالی‌که آزاد‌سازی قیمت خودرو در شرایطی که 1550‌هزار میلیارد نقدینگی پشت سرش وجود دارد، در این بازار هیجانی  قیمت‌ها را تا حد غیر قابل تصوری بالا خواهد برد.

آنچه مسلم است اینکه وضع فعلی پیش‌فروش‌ خودروها هم رانتی و فاسد است. هم خریدار واقعی برای مصرف را متضرر می‌کند و هم تب سوداگری‌ و رانتخواری را در جامعه بالا می‌برد.

دولت محترم یکبار هم که شده پیشنهاد اقتصاددانان نسل جدید را عمل کند؛ برای شروع از همین پیش‌فروش مزدا‌3 شروع کنید. پیش‌فروش حاشیه‌دار سوم مرداد را باطل کنید و بعد از وضع مالیات ویژه بر سوداگری و بیرون کردن تقاضای سوداگری از بازار دوباره با شرایط کاملاً شفاف پیش‌فروش کنید.

منطق اقتصاد می‌گوید نتیجه این خواهد بود: کاهش تقاضا و کاهش قیمت و نهایتاً اعتماد و رضایت عمومی.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ مرداد ۱۳۹۷اطلاع دیرهنگام دستگاه قضا اهمال یا تعمد؟/ همه محرمان و نامحرمان وزارت صمت برای لاپوشانی یک تخلف!
۲۹ مرداد ۱۳۹۷سه گروه کالای وارداتی از پرداخت مابه‌التفاوت ارز معاف می‌شوند + سند
۲۶ مرداد ۱۳۹۷وزیر هم حریف دلالان نشد!
۲۳ مرداد ۱۳۹۷آلبرت بغزیان: بعضی نمی‌خواهند دست‌های پنهان رانت ارزی قطع شود
۲۳ مرداد ۱۳۹۷تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو
۱۹ مرداد ۱۳۹۷وزارت صنعت مسئول قیمت‎گذاری ۲۵ کالای اساسی شد
۱۷ مرداد ۱۳۹۷نقش غول نقدینگی و خروج سرمایه/ آیا مسئله‌ واقعی اقتصاد ایران ارز است؟
۱۴ مرداد ۱۳۹۷رئیس سازمان بازرسی کشور: وزیر صنعت هک شدن سایت ثبت سفارش خودرو را قبول دارد
۱۴ مرداد ۱۳۹۷۵ درس از ۳ ماه رانت ارزی ۴۲۰۰ تومانی
۱۰ مرداد ۱۳۹۷صادرات روغن ممنوع شد + سند
۱۰ مرداد ۱۳۹۷رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: ۵ خانواده بازار خودرو کشور را مدیریت می‌کنند
۱۰ مرداد ۱۳۹۷معاون «وزیر صنعت» بازداشت و با وثیقه آزاد شد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۷۲۶۷۷۰۸:۰۳:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
تو گفتی و اونها هم گفتن چشم. دولت و اکثریت نهادها، سازمانها و حتی مجلس، مدتیه عین بچه های لجوج شدن که هر چی بهشون بگی اونها فقط کار غلط خودشون رو میکنن.
ناشناس۴۷۳۳۱۰۱۱:۵۲:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۳
نه آقا لج بازی چیه حتما علت های دیگه ای داره .....
ناشناس۴۷۲۶۸۲۰۸:۱۰:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۳
پیشنهاد خوبیه اگر از همین امروز به فروش خودروهای صفر خارجی مالیات سنگین بسته بشه و کسانی که با دلالی و التهاب در بازار خودرو در صدد کسب سود بوده اند متضرر بشن دیگه جرات بحران سازی نخواهند کرد
ناشناس۴۷۲۶۸۸۰۸:۱۶:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
يه راه حل ساده تر هم وجود داره: صلح با دنيا و ورود سرمايه و تكنولوژي روز دنيا و رفع انحصار از اقلام مختلف از خودرو گرفته تا موبايل و ...
ناشناس۴۷۲۹۱۸۰۹:۵۲:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۳
هیچ کشوری مجانی چیزی بهت نمیده مگر اینکه خودش بیشتر ببره حتی فامیل و همسایه پولدارت چیزی بهت نمیده چه برسه به یه کشور غریبه. چرا وضع مالی مصر و پاراگوئه و ارژانتین و کرواسی و شیلی و کامرون و کرواسی و ... خوب نیست؟ مگه اونها با امریکا قطع رابطه اند؟ اگه میبینی ژاپن و کره و المان بعد از جنگ جهانی وضعشون خوب شد بخاطر اینکه نزدیک به 8 ساعت کار مفید میکنن نه یک ساعت. سالها واردات کالای خارجی ممنوع بود تا به اینجا رسیدن البته با نظارت های درست تا شرکت های داخلی از ممنوع بودن واردات سواستفاده نکنن. اگه میبینی قطر و کویت و عربستان و بحرین و امارات پولدارن به خاطر نسبت بسیار بیشتر فروش نفت نسبت به جمعیت هست.اگه الان پول نفت فقط بین یکی دو استان جنوبی تقسیم بشه همین وضعیت قطر و کویت میشه. ما باید علاوه بر نفت مثل ژاپن و المان و چین در تمام ابعاد اقتصادی پیشرو باشیم.
ناشناس۴۷۳۲۹۰۱۱:۴۷:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۳
کامنتت رو باید طلا گرفت هموطن. بخشی از مردم خیلی خوش باورند. به این سوال لطفا جواب بدید چرا یک کشور قوی تر و در سطح بالاتر از تکنولوژی و ثروت در ازای ارتباط داشتن بیاد بخشی از این دارایی هاشو با شما تقسیم کنه ؟ همین الان سر هزینه شدن بخشی از 3% بودجه نظامی ایران در کشورهای دیگه که به امنیت خودمون هم مربوطه داد امثال این آقا در میاد بعد فکر می کنی آمریکا میاد همینجوری مفتی به شما حال بده. نه عزیزم حتما بیشتر از چیزی که بهت میده می بره. به خصوص که آدم هایی تن پروری تو ممکلتمون هستند که منتظرن دیگران (آمریکا، مسئولین و... هر کی غیر خودش) کاری برای وضعیت بدشون بکنه.
رضا۴۷۳۴۸۶۱۲:۴۶:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۳
نه ژاپن، نه چین، نه حتی آلمان با این روش صنعتی نشدن. راه حل اینه که تمام توانمون رو بذاریم و خودمون خیلی چیزها رو بومی کنیم. نوکیا سالها توی کشورهای آفریقایی گوشی تولید می کرد ولی اونها هنوز تولید کننده گوشی نیستند. این حرفهایی که میزنین قشنگه ولی عملی نیست.... امریکا جنایتکاره و دنبال سرکیسه کردن ملتهای مختلفه مخصوصاً ایران... اگه کشور به ثبات منطقی برسه مذاکره میتونه مفید باشه( مثل فرصت هسته ای شدن که غول مذاکرمون با برجام کاغذ پاره سوزوندش!) ولی در این شرایط ما فقط وابسته خواهیم شد...
ناشناس۴۷۲۶۹۴۰۸:۱۹:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۳
دلال دو سال هم که مزدا را بگیرد و نفروشد..... باز هم سود قابل ملاحظه ای میکند..... بهتر است که این شرط به حداقل سه یا چهار سال افزایش یابد
ناشناس۴۷۳۳۷۹۱۲:۱۵:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۳
ده سال بهتر يا مادام العمر خيلى عالى است
ناشناس۴۷۲۶۹۶۰۸:۲۰:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۳
مهم تر از اعلام برخورد قاطع
ناشناس۴۷۳۶۱۳۱۳:۴۵:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۳
ای بابا
ناشناس۴۷۲۷۳۸۰۸:۵۰:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۳
همان زمانی که جناب آقای وزیر محترم کار بررسی فروش اینترتی مزدا 3 را بر عهده " روابط عمومی " سازمان گذاشت یعنی اینکه اصلا به دنبال نتیجه نیست چه برسد به اعلام آن .
احسان۴۷۲۷۸۲۰۹:۰۱:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۳
مثل همیشه
محسن۴۷۲۸۳۰۰۹:۱۸:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۳
فکر کردی دولت اگاه به این موارد فرمودی نیست چرا ولی قادر به مهار نقدینگی نیست و جلو این یکی بگیره جای دیگه مشکل پیش میاد
بهروز۴۷۳۰۶۱۱۰:۴۷:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۳
اخه این چه مملکتیه واسه مزدا 3 مدل 2008 این همه خبر این همه بزرگ نمای .وزیر مملکت کار نداره؟؟؟
ناشناس۴۷۳۱۷۳۱۱:۱۷:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۳
فهمیدی چی گفتی؟؟؟ میگه رانت و فساد تو خود دولت و وزارت صنعت نفوذ کرده و از آنها سرازیر شده به جامعه...
ناشناس۴۷۳۱۹۰۱۱:۲۲:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۳
جناب مزدا۳ مدل ۲۰۰۸ نسل قبلی یا قدیم محسوب میشه این مزدا ۳ که روی خط تولید بهمن هست مدل ۲۰۱۰ هست.
رامین۴۷۴۱۳۳۱۶:۴۸:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۳
دوست عزیز مدل 2008 درسته همین اطاقه.بعدشم اصلا 2010 ماله 9ساله پیش راست میگه بخدا برا چی واسه ی ماشین از رد خارج شده اینهمه داستان
ناشناس۴۷۳۴۵۳۱۲:۳۵:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۱۳
همیشه مبارزه با معلول !!!! علت نابسامانی ها را رفع کنید البته اگر می توانید و خصوصا می خواهید ....
محمد۴۷۳۴۹۸۱۲:۵۱:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۳
«کاهش تقاضا و کاهش قیمت و نهایتاً اعتماد و رضایت عمومی»... اینها دقیقا همان چیزهایی است که برای مسئولین ما پشیزی ارزش .. ندارد و گرنه اوضاع کشور این نبود که الان میبینیم. آرمانهای انقلاب و امام راحل و شهدا کجا و وضع فعلی کشور کجا.
عدالت۴۷۳۷۴۴۱۴:۲۵:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۱۳
جالبه در این شرایط وخیم اقتصادی، حدود دویست هزار نفر سرمایه مازاد صد و چهل میلیون تومانی داشتند که میخواستند در عرض یک هفته هم هفتاد میلیون سود کنند، خلایق هرچه لایق، اینهمه میگویند در این گرانی، خرید نکنید باز یک عده آتش بیار معرکه میشوند، هرچقدر هم گرانی شود حقتان است، خودتان باعث نابودی و سقوط کشور خواهید شد، خود شمایی که ماشین لوکس و گوشی اپل و سکه و دلار احتکار میکنی و بعد هم مینالی که چرا کشور چنین است و چنان، همه چیزمان به همه چیزمان میاید.
ناشناس۴۷۳۹۸۴۱۵:۵۱:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۳
212 هزار؟ این همه سودجو؟ تهش 1000 نفر خریدار ، بقیه فقط کاسب با روحیه مفتخوری...
ناشناس۴۷۳۹۹۵۱۵:۵۴:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۳
راه حلی که پیشنهاد دادید چندان قابلیت اجرا نداره چون خرید و فروش ماشین در بازار غالبا توسط دلالها به صورت وکالتی انجام میشه و خیلی مواقع هنوز ماشین به نام نفر اوله ولی چند دست میچرخه. بهتره قبل از نوشتن مقاله و ارائه پیشنهاد، اطلاعاتتون رو از بازار افزایش بدید تا پیشنهادتون قابلیت اجرایی داشته باشه.
سیدعلی حجازی۴۷۴۳۱۸۱۸:۰۵:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۳
-، وضع مالیات بر عایدی سرمایه بر کالاهایی نظیر خودرو است. یعنی ثبت قیمت خودرو هنگام خرید و فروش و دریافت افزایش قیمت غیر متعارف توسط دولت. -اگر خریدار، خودروی خریداری شده را زودتر از دو سال بفروشد؛ ناچار باشد رقم قابل ملاحظه‌ای به دولت مالیات بپردازد. اجازه وضع این مالیات خاص هم طبق قانون اساسی با یک لایحه دو فوریتی از مجلس قابل حصول است. ) متن بالا عالی عالی عالی از بهترین اهرم ها
خسروی۴۷۴۵۹۸۲۰:۲۵:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۳
مزدا 3 تو خارج 25 هزار دلاره اونهم قسطی ماهیانه 250 دلار با سود 4 تا 6 درصد در ضمن این خودرو در حد خودروهای درجه 4 و 5 است اونوقت تو مملکت ما برای فروش اون کمیسیون و جلسه و هزار بامبول دیگه تشکیل شده واقعا باعث تاسفه.
علی۴۷۴۶۱۸۲۰:۳۵:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۱۳
چه توقعی وقتی خود دولت دلاله یه روزی سیم کارت یه روز سکه و روز دیگه دلار می فروشه . همین خودروهای وارداتی را با نصف قیمت وارد کشور می کنن . همین مزدا 3 براشون 20 هزار دلار آب می خوره ولی 35 هزار دلار می دن دست مردم بر عکس همه جای دنیا که دولت کارش ایجاد رفاه مردمه و اجازه میده که شرکت های خودروساز بدون تعرفه و با کمترین قیمت و بیشترین کیفیت برای رفاه مردمش خودرو هاشون رو عرضه کنن .
ناشناس۴۷۴۸۴۴۲۳:۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
از ۲۱۲هزار نفر خریدار، باور کنید ۲۰۰هزار نفرش دلال هستن
ناشناس۴۷۵۱۰۸۰۶:۴۳:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۴
اولاً: برای چه باید اعلام بشود؟ ثانیاً : فرض کنیم دانستید که 25 درصد مزدا مقصر است، 25 درصد خریدار، 25 درصد دلار و 25 درصد هم عوامل فروش خودرو از جمله آقایان سین میم و دال. جیم. خب این دانستن چه سودی برای شما دارد؟ آقا بچسبید به زندگی‌تان برادر!
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 2. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 3. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 4. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 5. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 6. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 7. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 8. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 9. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 10. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 11. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 12. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 13. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 14. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 15. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 16. فرزندان آیت‌الله علم‌الهدی کجا هستند؟

 17. مرگ طبقه متوسط

 18. زمان صدور حکم پرونده دختر وزیر سابق مشخص شد

 19. بازار داغ استیضاح 9 وزیر و سوال از رئیس جمهور در مجلس

 20. حفظ شأن اتباع ایران در گرجستان؛ از حرف تا عمل

 21. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

 22. حاجی بابایی: شرم بر آن مسئولی که بخواهد در این شرایط مردم را به سختی بکشاند

 23. آیت‌الله جنتی: مردم همیشه وفادار نظام و انقلاب بوده‌اند و مستحق خدمت هستند/ رفاه حداقلی برای مردم برقرار شود

 24. فکری به حال ریال کنید

 25. کارت خبرنگاری اسحاق جهانگیری  

پربحث‌های دیروز

 1. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 2. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 3. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 4. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 5. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 6. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 7. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 8. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 9. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 10. واقعیت ازدواج دختران در سنین پایین/ مرکز پژوهشها گزارش می‌دهد

 11. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 12. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 13. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 14. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 15. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 16. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 17. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 18. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 19. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 20. فرزندان آیت‌الله علم‌الهدی کجا هستند؟

 21. مرگ طبقه متوسط

 22. زمان صدور حکم پرونده دختر وزیر سابق مشخص شد

 23. بازار داغ استیضاح 9 وزیر و سوال از رئیس جمهور در مجلس

 24. حفظ شأن اتباع ایران در گرجستان؛ از حرف تا عمل

 25. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 3. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 4. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 5. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 6. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 7. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 8. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 9. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 10. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 11. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 12. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 13. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 14. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 15. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 16. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 17. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 18. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 19. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 20. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 21. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 22. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 25. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

پربحث‌های اخیر

 1. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 2. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 3. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 4. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 5. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 6. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 7. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 8. مرگ طبقه متوسط

 9. مفسد بزرگ اقتصادی به صورت علنی محاکمه می‌شود

 10. محسنی اژه‌ای خبر داد؛ دستگیری ۱۰۰ نفر در پرونده‌های اخیر ارز و سکه

 11. افزایش قیمت خُرده‌فروشی ۹ گروه مواد خوراکی

 12. حذف دلار از سامانه انتشار نرخ «سنا»/ یوان جایگزین شد

 13. جزئیات ساخت ۵۰ هزار مسکن برای اقشار متوسط

 14. بستنی گران شد + قیمت بستنی سنتی و میوه‌ای

 15. چند درصد قیمت خودرو حباب است؟

 16. واکنش آخوندی به افزایش قیمت بلیت هواپیما

 17. افزایش یک تا 4 میلیون تومانی قیمت خودرو

 18. سخنگوی کمیسیون انرژی: هیچ کمبودی در تولید بنزین نداریم

 19. اطلاع دیرهنگام دستگاه قضا اهمال یا تعمد؟/ همه محرمان و نامحرمان وزارت صمت برای لاپوشانی یک تخلف!

 20. توان خرید مردم با افزایش تولید و عرضه مسکن بیشتر می شود نه با کوچک سازی مسکن

 21. مدیر دولتی اگر ۲۴میلیون نگیرد، می‌رود!

 22. مسکن در تهران طی ۴ ماه چقدر گران شد؟

 23. آغاز پروسه خرید نفت ایران توسط چینی ها

 24. قیمت نیم لیتر آب‌معدنی مساوی با یک لیتر بنزین/ دولت همچنان چشمش بسته است!

 25. تجمع اعتراضی تجار و بازرگانان مقابل دیوان عدالت

پربحث‌های دیروز

 1. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 2. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 3. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 4. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 5. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 6. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 7. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 8. مرگ طبقه متوسط

 9. مفسد بزرگ اقتصادی به صورت علنی محاکمه می‌شود

 10. محسنی اژه‌ای خبر داد؛ دستگیری ۱۰۰ نفر در پرونده‌های اخیر ارز و سکه

 11. افزایش قیمت خُرده‌فروشی ۹ گروه مواد خوراکی

 12. حذف دلار از سامانه انتشار نرخ «سنا»/ یوان جایگزین شد

 13. جزئیات ساخت ۵۰ هزار مسکن برای اقشار متوسط

 14. بستنی گران شد + قیمت بستنی سنتی و میوه‌ای

 15. چند درصد قیمت خودرو حباب است؟

 16. واکنش آخوندی به افزایش قیمت بلیت هواپیما

 17. افزایش یک تا 4 میلیون تومانی قیمت خودرو

 18. سخنگوی کمیسیون انرژی: هیچ کمبودی در تولید بنزین نداریم

 19. آغاز پروسه خرید نفت ایران توسط چینی ها

 20. قیمت نیم لیتر آب‌معدنی مساوی با یک لیتر بنزین/ دولت همچنان چشمش بسته است!

 21. تجمع اعتراضی تجار و بازرگانان مقابل دیوان عدالت

 22. پالیزدار: عملکرد وزیر سابق صمت در موضوع خودرو باید رسیدگی شود/اتهامات «عراقچی» را ضابطین قضایی هم نمی دانستند/آذری‌جهرمی استاد ما است

 23. گزارش رئیس کل بانک مرکزی از روند اجرای بسته جدید ارزی

 24. جزئیات مصوبه دولت برای اصلاح بند ۵ بسته جدید ارزی

 25. مهلت تعویض دسته چک‌ها ۲ ماه تمدید شد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 5. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 6. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 7. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 8. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 9. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 10. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 11. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 12. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 13. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 14. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 15. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 16. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 17. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 18. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 19. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 20. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 21. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 22. این همه بی‌تدبیری

 23. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 24. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 25. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

آخرین عناوین