نتیجه رسمی‌ بررسی فروش مزدا3 اعلام می شود؟

سید امیر سیاح،   3970513024 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
نتیجه رسمی‌ بررسی فروش مزدا3 اعلام می شود؟

10روز پیش خبر ثبت‌نام پرحرف و حدیث و حاشیه‌دار برای پیش‌فروش مزدا‌3 یکبار دیگر افکار عمومی را ناراحت و به سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی لطمه زد.

ماجرا از این قرار بود که صبح چهارشنبه عده زیادی با فراهم نمودن 140‌میلیون تومان وجه نقد برای ثبت‌نام  «مزدا3» آماده شده بودند به این امید که بعد از یک ماه ‌خودروی تحویلی را اقلاً به قیمت 210 میلیون بفروشند‌ و 70 میلیون تومان سود ببرند، طبیعی بود این سود شیرین، عده زیادی را وسوسه کند و تقاضا برای این معامله بسیار بیشتر از عرضه آن شد. 

صبح چهارشنبه سوم مرداد در جریان ثبت‌نام اینترنتی مزادا ‌3 افتضاحی بزرگ رقم خورد و بستر برای شایعه‌سازان و تهمت‌زننده‌ها فراهم شد. با قطع و وصل سامانه و تکمیل سریع ظرفیت این پیش‌فروش در چند ثانیه، با بالا گرفتن اعتراض‌ها وزارت صنعت، معدن و تجارت مجبور به واکنش شد و آقای شریعتمدار دستور رسیدگی سریع صادر کرد.

بعد از آن نوبت «بهمن موتور» بود که در برابر تهمت‌ها واکنش نشان دهد. واکنش بهمن موتور به ظاهر قانع‌کننده بود: «ما هر سال به‌طور متوسط 3250‌دستگاه مزدا‌3 تولید می‌کنیم درحالی‌که در لحظه باز کردن سایت پیش‌ثبت‌نام 212 هزار متقاضی به سایت هجوم آوردند. طبعاً سایت دچار اختلال شد اما ما بی‌تقصیریم و نمی‌توانستیم جوابگوی این سیل متقاضی باشیم.»

تا امروز وزارت صمت نتیجه رسمی‌ بررسی‌اش از این ماجرا را اعلام نکرده  و ظاهراً این دستور ویژه هم می‌رود ‌کنار بقیه دستورهای اینچنینی‌ در این سال‌ها. ‌در مقابل وقتی بیانیه بهمن موتور با واکنش‌ از سوی وزارت صمت و محافل اقتصادی  مواجه نشد، خودروسازان به خود جرات داده‌ و خواسته‌اند برای مقابله با هجوم تقاضا قیمت خودرو آزاد شود. این اشتباه‌ترین تصمیم خواهد بود و بازار خودرو را نیز به سرنوشت بازار ارز و سکه دچار خواهد کرد .

راه‌حل مشکل به‌وجود آمده آزاد کردن قیمت نیست‌. این مشکل راه‌حل‌های روشنی دارد که در چهار چوب ساز و کار منطقی عرضه و تقاضا، با مقررات‌گذاری ساده‌ای می‌تواند حل شود.

یک راه‌حل میان‌مدت، وضع مالیات بر عایدی سرمایه بر کالاهایی نظیر خودرو است. یعنی ثبت قیمت خودرو هنگام خرید و فروش و دریافت افزایش قیمت غیر متعارف توسط دولت.

راه‌حل دوم که می‌تواند درکوتاه‌مدت حتی برای ثبت‌نام مزدا‌3 به‌کار گرفته شود، اعمال یک شرط ضمن‌عقد فروش است.

اگر خریدار، خودروی خریداری شده را زودتر از دو سال بفروشد؛ ناچار باشد رقم قابل ملاحظه‌ای به دولت مالیات بپردازد. اجازه وضع این مالیات خاص هم طبق قانون اساسی با یک لایحه دو فوریتی از مجلس قابل حصول است. 

هر دو راهکار ارائه‌شده تقاضای سوداگری را از بازار خودرو خارج خواهد کرد و هر دو بدون رانت کاملاً شفاف و کاملاً تحت ساز و کار بازار است. در‌حالی‌که آزاد‌سازی قیمت خودرو در شرایطی که 1550‌هزار میلیارد نقدینگی پشت سرش وجود دارد، در این بازار هیجانی  قیمت‌ها را تا حد غیر قابل تصوری بالا خواهد برد.

آنچه مسلم است اینکه وضع فعلی پیش‌فروش‌ خودروها هم رانتی و فاسد است. هم خریدار واقعی برای مصرف را متضرر می‌کند و هم تب سوداگری‌ و رانتخواری را در جامعه بالا می‌برد.

دولت محترم یکبار هم که شده پیشنهاد اقتصاددانان نسل جدید را عمل کند؛ برای شروع از همین پیش‌فروش مزدا‌3 شروع کنید. پیش‌فروش حاشیه‌دار سوم مرداد را باطل کنید و بعد از وضع مالیات ویژه بر سوداگری و بیرون کردن تقاضای سوداگری از بازار دوباره با شرایط کاملاً شفاف پیش‌فروش کنید.

منطق اقتصاد می‌گوید نتیجه این خواهد بود: کاهش تقاضا و کاهش قیمت و نهایتاً اعتماد و رضایت عمومی.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۷۲۶۷۷۰۸:۰۳:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
تو گفتی و اونها هم گفتن چشم. دولت و اکثریت نهادها، سازمانها و حتی مجلس، مدتیه عین بچه های لجوج شدن که هر چی بهشون بگی اونها فقط کار غلط خودشون رو میکنن.
ناشناس۴۷۳۳۱۰۱۱:۵۲:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۳
نه آقا لج بازی چیه حتما علت های دیگه ای داره .....
ناشناس۴۷۲۶۸۲۰۸:۱۰:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۳
پیشنهاد خوبیه اگر از همین امروز به فروش خودروهای صفر خارجی مالیات سنگین بسته بشه و کسانی که با دلالی و التهاب در بازار خودرو در صدد کسب سود بوده اند متضرر بشن دیگه جرات بحران سازی نخواهند کرد
ناشناس۴۷۲۶۸۸۰۸:۱۶:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
يه راه حل ساده تر هم وجود داره: صلح با دنيا و ورود سرمايه و تكنولوژي روز دنيا و رفع انحصار از اقلام مختلف از خودرو گرفته تا موبايل و ...
ناشناس۴۷۲۹۱۸۰۹:۵۲:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۳
هیچ کشوری مجانی چیزی بهت نمیده مگر اینکه خودش بیشتر ببره حتی فامیل و همسایه پولدارت چیزی بهت نمیده چه برسه به یه کشور غریبه. چرا وضع مالی مصر و پاراگوئه و ارژانتین و کرواسی و شیلی و کامرون و کرواسی و ... خوب نیست؟ مگه اونها با امریکا قطع رابطه اند؟ اگه میبینی ژاپن و کره و المان بعد از جنگ جهانی وضعشون خوب شد بخاطر اینکه نزدیک به 8 ساعت کار مفید میکنن نه یک ساعت. سالها واردات کالای خارجی ممنوع بود تا به اینجا رسیدن البته با نظارت های درست تا شرکت های داخلی از ممنوع بودن واردات سواستفاده نکنن. اگه میبینی قطر و کویت و عربستان و بحرین و امارات پولدارن به خاطر نسبت بسیار بیشتر فروش نفت نسبت به جمعیت هست.اگه الان پول نفت فقط بین یکی دو استان جنوبی تقسیم بشه همین وضعیت قطر و کویت میشه. ما باید علاوه بر نفت مثل ژاپن و المان و چین در تمام ابعاد اقتصادی پیشرو باشیم.
ناشناس۴۷۳۲۹۰۱۱:۴۷:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۳
کامنتت رو باید طلا گرفت هموطن. بخشی از مردم خیلی خوش باورند. به این سوال لطفا جواب بدید چرا یک کشور قوی تر و در سطح بالاتر از تکنولوژی و ثروت در ازای ارتباط داشتن بیاد بخشی از این دارایی هاشو با شما تقسیم کنه ؟ همین الان سر هزینه شدن بخشی از 3% بودجه نظامی ایران در کشورهای دیگه که به امنیت خودمون هم مربوطه داد امثال این آقا در میاد بعد فکر می کنی آمریکا میاد همینجوری مفتی به شما حال بده. نه عزیزم حتما بیشتر از چیزی که بهت میده می بره. به خصوص که آدم هایی تن پروری تو ممکلتمون هستند که منتظرن دیگران (آمریکا، مسئولین و... هر کی غیر خودش) کاری برای وضعیت بدشون بکنه.
رضا۴۷۳۴۸۶۱۲:۴۶:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۳
نه ژاپن، نه چین، نه حتی آلمان با این روش صنعتی نشدن. راه حل اینه که تمام توانمون رو بذاریم و خودمون خیلی چیزها رو بومی کنیم. نوکیا سالها توی کشورهای آفریقایی گوشی تولید می کرد ولی اونها هنوز تولید کننده گوشی نیستند. این حرفهایی که میزنین قشنگه ولی عملی نیست.... امریکا جنایتکاره و دنبال سرکیسه کردن ملتهای مختلفه مخصوصاً ایران... اگه کشور به ثبات منطقی برسه مذاکره میتونه مفید باشه( مثل فرصت هسته ای شدن که غول مذاکرمون با برجام کاغذ پاره سوزوندش!) ولی در این شرایط ما فقط وابسته خواهیم شد...
ناشناس۴۷۲۶۹۴۰۸:۱۹:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۳
دلال دو سال هم که مزدا را بگیرد و نفروشد..... باز هم سود قابل ملاحظه ای میکند..... بهتر است که این شرط به حداقل سه یا چهار سال افزایش یابد
ناشناس۴۷۳۳۷۹۱۲:۱۵:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۳
ده سال بهتر يا مادام العمر خيلى عالى است
ناشناس۴۷۲۶۹۶۰۸:۲۰:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۳
مهم تر از اعلام برخورد قاطع
ناشناس۴۷۳۶۱۳۱۳:۴۵:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۳
ای بابا
ناشناس۴۷۲۷۳۸۰۸:۵۰:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۳
همان زمانی که جناب آقای وزیر محترم کار بررسی فروش اینترتی مزدا 3 را بر عهده " روابط عمومی " سازمان گذاشت یعنی اینکه اصلا به دنبال نتیجه نیست چه برسد به اعلام آن .
احسان۴۷۲۷۸۲۰۹:۰۱:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۳
مثل همیشه
محسن۴۷۲۸۳۰۰۹:۱۸:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۳
فکر کردی دولت اگاه به این موارد فرمودی نیست چرا ولی قادر به مهار نقدینگی نیست و جلو این یکی بگیره جای دیگه مشکل پیش میاد
بهروز۴۷۳۰۶۱۱۰:۴۷:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۳
اخه این چه مملکتیه واسه مزدا 3 مدل 2008 این همه خبر این همه بزرگ نمای .وزیر مملکت کار نداره؟؟؟
ناشناس۴۷۳۱۷۳۱۱:۱۷:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۳
فهمیدی چی گفتی؟؟؟ میگه رانت و فساد تو خود دولت و وزارت صنعت نفوذ کرده و از آنها سرازیر شده به جامعه...
ناشناس۴۷۳۱۹۰۱۱:۲۲:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۳
جناب مزدا۳ مدل ۲۰۰۸ نسل قبلی یا قدیم محسوب میشه این مزدا ۳ که روی خط تولید بهمن هست مدل ۲۰۱۰ هست.
رامین۴۷۴۱۳۳۱۶:۴۸:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۳
دوست عزیز مدل 2008 درسته همین اطاقه.بعدشم اصلا 2010 ماله 9ساله پیش راست میگه بخدا برا چی واسه ی ماشین از رد خارج شده اینهمه داستان
ناشناس۴۷۳۴۵۳۱۲:۳۵:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۱۳
همیشه مبارزه با معلول !!!! علت نابسامانی ها را رفع کنید البته اگر می توانید و خصوصا می خواهید ....
محمد۴۷۳۴۹۸۱۲:۵۱:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۳
«کاهش تقاضا و کاهش قیمت و نهایتاً اعتماد و رضایت عمومی»... اینها دقیقا همان چیزهایی است که برای مسئولین ما پشیزی ارزش .. ندارد و گرنه اوضاع کشور این نبود که الان میبینیم. آرمانهای انقلاب و امام راحل و شهدا کجا و وضع فعلی کشور کجا.
عدالت۴۷۳۷۴۴۱۴:۲۵:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۱۳
جالبه در این شرایط وخیم اقتصادی، حدود دویست هزار نفر سرمایه مازاد صد و چهل میلیون تومانی داشتند که میخواستند در عرض یک هفته هم هفتاد میلیون سود کنند، خلایق هرچه لایق، اینهمه میگویند در این گرانی، خرید نکنید باز یک عده آتش بیار معرکه میشوند، هرچقدر هم گرانی شود حقتان است، خودتان باعث نابودی و سقوط کشور خواهید شد، خود شمایی که ماشین لوکس و گوشی اپل و سکه و دلار احتکار میکنی و بعد هم مینالی که چرا کشور چنین است و چنان، همه چیزمان به همه چیزمان میاید.
ناشناس۴۷۳۹۸۴۱۵:۵۱:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۳
212 هزار؟ این همه سودجو؟ تهش 1000 نفر خریدار ، بقیه فقط کاسب با روحیه مفتخوری...
ناشناس۴۷۳۹۹۵۱۵:۵۴:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۳
راه حلی که پیشنهاد دادید چندان قابلیت اجرا نداره چون خرید و فروش ماشین در بازار غالبا توسط دلالها به صورت وکالتی انجام میشه و خیلی مواقع هنوز ماشین به نام نفر اوله ولی چند دست میچرخه. بهتره قبل از نوشتن مقاله و ارائه پیشنهاد، اطلاعاتتون رو از بازار افزایش بدید تا پیشنهادتون قابلیت اجرایی داشته باشه.
سیدعلی حجازی۴۷۴۳۱۸۱۸:۰۵:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۳
-، وضع مالیات بر عایدی سرمایه بر کالاهایی نظیر خودرو است. یعنی ثبت قیمت خودرو هنگام خرید و فروش و دریافت افزایش قیمت غیر متعارف توسط دولت. -اگر خریدار، خودروی خریداری شده را زودتر از دو سال بفروشد؛ ناچار باشد رقم قابل ملاحظه‌ای به دولت مالیات بپردازد. اجازه وضع این مالیات خاص هم طبق قانون اساسی با یک لایحه دو فوریتی از مجلس قابل حصول است. ) متن بالا عالی عالی عالی از بهترین اهرم ها
خسروی۴۷۴۵۹۸۲۰:۲۵:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۳
مزدا 3 تو خارج 25 هزار دلاره اونهم قسطی ماهیانه 250 دلار با سود 4 تا 6 درصد در ضمن این خودرو در حد خودروهای درجه 4 و 5 است اونوقت تو مملکت ما برای فروش اون کمیسیون و جلسه و هزار بامبول دیگه تشکیل شده واقعا باعث تاسفه.
علی۴۷۴۶۱۸۲۰:۳۵:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۱۳
چه توقعی وقتی خود دولت دلاله یه روزی سیم کارت یه روز سکه و روز دیگه دلار می فروشه . همین خودروهای وارداتی را با نصف قیمت وارد کشور می کنن . همین مزدا 3 براشون 20 هزار دلار آب می خوره ولی 35 هزار دلار می دن دست مردم بر عکس همه جای دنیا که دولت کارش ایجاد رفاه مردمه و اجازه میده که شرکت های خودروساز بدون تعرفه و با کمترین قیمت و بیشترین کیفیت برای رفاه مردمش خودرو هاشون رو عرضه کنن .
ناشناس۴۷۴۸۴۴۲۳:۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
از ۲۱۲هزار نفر خریدار، باور کنید ۲۰۰هزار نفرش دلال هستن
ناشناس۴۷۵۱۰۸۰۶:۴۳:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۴
اولاً: برای چه باید اعلام بشود؟ ثانیاً : فرض کنیم دانستید که 25 درصد مزدا مقصر است، 25 درصد خریدار، 25 درصد دلار و 25 درصد هم عوامل فروش خودرو از جمله آقایان سین میم و دال. جیم. خب این دانستن چه سودی برای شما دارد؟ آقا بچسبید به زندگی‌تان برادر!

پربحث‌های امروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 3. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 4. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 5. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 6. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

 7. خروج ۱۰ میلیارد دلار ارز برای وارداتی که تولید آن آسان است/ از واردات ۹۴۱ تن بیل و بیلچه تا ۴۳ تن نخ دندان!

 8. فروش نفت که نشد کار!

 9. مدیرعامل سپاهان: هدف برانکو این بود که داور به نفع بگیرد/ داوری‌ها به سود پرسپولیس است

 10. چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می‌دوند

 11. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 12. درخواست نامزد خاشقچی

 13. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 14. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 15. مهناز افشار امروز باید خود را به دادسرای رسانه معرفی کند

 16. پایان سرقت‌های سریالی برادران مسلح

 17. ۳۲ استیضاح در مجلس دهم/ وزرای کشور و آموزش و پرورش بالاترین تقاضای استیضاح

 18. تلفن همراه؛ عامل افزایش ۳۷ درصدی موارد بستری در بیمارستان

 19. «سگ دیوانه»، آخرین مرد عاقلِ دولت ترامپ

 20. تصادفات عجیب در جاده‌های جهان   

 21. مدارس عشایری شهرستان ایذه - خوزستان  

 22. رضا جباری: سپاهان مقابل پرسپولیس به بن بست تاکتیکی خورد

 23. فرانسوی‌ها «ترامپ» می‌خواهند؟

 24. واکنش پرسپولیس به جذب گوچی و طارمی

 25. سخنرانی محکومان سال‌های ۷۸ و ۸۸ در دانشگاه تربیت مدرس

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 5. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 6. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 7. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 8. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 9. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 10. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 11. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 12. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 13. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 14. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 15. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 16. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 17. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 18. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 19. اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار  

 20. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 21. کنایه رئیسی به هوچی‌گران زمان انتخابات!  

 22. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 23. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 24. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 25. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 6. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 11. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 12. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 13. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 14. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 15. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 16. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 17. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 18. حرف های یک مهندس برق مملکت

 19. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 20. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 22. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

پربحث‌های اخیر

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 3. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 4. خروج ۱۰ میلیارد دلار ارز برای وارداتی که تولید آن آسان است/ از واردات ۹۴۱ تن بیل و بیلچه تا ۴۳ تن نخ دندان!

 5. فروش نفت که نشد کار!

 6. چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می‌دوند

 7. کاهش قیمت سکه و ارز+ جدول

 8. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 9. قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

 10. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 11. قیمت دلار در بانک‎ها ۱۰۸۹۱ تومان شد

 12. کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. وزیر راه خبر داد: برنامه وزارت راه برای ساخت ۴۰۰ هزار مسکن تا سال ۹۹

 15. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 16. نرخ امروز ارزهای مسافرتی؛ یورو ۱۲۸۱۳ تومان شد

 17. نبود جوجه مرغ را گران کرد

 18. قیمت روز ارزهای دولتی

 19. نعمتی: بررسی بودجه در مجلس بعد از تقدیم لایحه آغاز می‌شود

 20. یک تصمیم کارشناسی برای مقابله با تحریم‌های نفتی

 21. قیمت نفت از مرز ۶۲ دلار گذشت

 22. واردات اسکناس ارز بدون محدودیت آزاد شد

 23. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 24. قانون جدید کمک می‌کند از صدور چک‌های بلامحل کاسته شود

 25. آخرین وضعیت بارش‌های ایران/ کمترین میزان رشد در شمال کشور+جدول

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 3. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 4. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 5. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 6. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 7. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 8. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 9. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 10. برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی نیازمندان در سال ۹۸

 11. کاهش قیمت سکه و ارز+ جدول

 12. استفاده از بازنشسته ها در مشاغل خاص به اندازه یک سوم ساعت کاری

 13. کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی از امروز

 14. قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

 15. سکه ۳ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان شد + قیمت طلا و ارز امروز

 16. فراز و و فرود یارانه نقدی از ۸۹ تا ۹۷ + جدول

 17. تازه‌ترین نرخ دلار و ارز در صرافی‌ها

 18. توصیه کدخدایی به دولت درباره بودجه

 19. مصوبه مهم شورایعالی اقتصادی ابلاغ شد/ورود بدون محدودیت ارزبه کشور

 20. علوی: تنها 5 درصد از شرکت‌ها در کشور حسابرسی می‌شوند!   

 21. کلاهبرداری ۷.۵ میلیاردی به بهانه خرید خودرو

 22. برگزاری دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» با حمایت همراه اول

 23. ورود جدی همراه اول به سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان

 24. بانک‌ها ارز مسافرتی را چند می‌فروشند؟

 25. پوشش نسل ۴ اینترنت همراه اول در مسیر ریلی ۱۰۰۰ کیلومتری حرم تا حرم

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 4. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 5. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 6. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 7. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. پورابراهیمی: قیمت کالاها در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

 12. وزیر صنعت: رئیس‌جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالف نیست

 13. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 14. شرکت هفت تپه با یک دهم قیمت واقعی‌اش فروخته شد/ روایتی از درخواست‌های خلاف قانون نمایندگان مجلس

 15. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 16. آقای مسئول؛ کارمندان به بسته حمایتی محتاج ترند یا کارگران؟

 17. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 18. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 19. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 20. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 21. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 22. پورابراهیمی: رقم پیشنهادی مجلس برای افزایش حقوق بیش از ۲۰ درصد است

 23. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 24. جهانگیری: باید روزنه‌های فساد که موجب پولشویی می‌شود را بست

 25. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

آخرین عناوین