مگنت-ستاره یک مربع

به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی

محمد زعیم‌زاده*، گروه سیاسی الف،   3970430107 ۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی
شفافیت، آزمون بزرگ دولت و منتقدان
 
 یکی از خبر‌های خوبی که چند روز اخیر در رسانه‌ها خواندم خبر تقدیر احمد توکلی، نماینده سابق مجلس از اقدامات آذری‌جهرمی بود؛ تقدیری که به‌خاطر اقدامات مثبت وزیر جوان در شفاف‌سازی ارز اختصاص‌یافته به وارد‌کنندگان موبایل اتفاق افتاده بود. اقدام توکلی و مجموعه او که در مساله شفافیت کار می‌کنند با هر نیتی که انجام شده باشد اثری به‌مراتب بیشتر از آنچه در رسانه‌ها انعکاس یافت، خواهد داشت.


 خرد جمعی را بپذیریم

گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های تعاملی و دوسویه علاوه‌بر مخاطراتی که دارد و در همه دنیا حتی در کشورهایی که مدعای لیبرالیسم فرهنگی هم دارند پذیرفته شده و فرصت‌های بسیاری هم به وجود آورده است. یکی از این فرصت‌های کم‌نظیر پدید آمدن نوعی خرد جمعی در افکارعمومی یا حداقل در بخشی از افکارعمومی است، اینکه تاثیر‌گذاری بر خرد جمعی از مسیر اغوا، کاری شدنی است و برای تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های سیاسی عده‌ای می‌توانند با نیت‌های سوء سرمایه‌گذاری کنند، امری بدیهی است اما همین خرد جمعی راه‌هایی را هم برای حل مساله پیش رو می‌گذارد.

 شاید نتوان خرد جمعی و راهی را که ارائه می‌دهد همه‌جا و برای همه مسائل به کار برد، اما حداقل برای حل مسائلی که سود و ضرر جمعی دارد رجوع به آن راهگشاست. بیایید درمورد شرایط خاص اقتصادی چند ماه اخیر و چند ماه پیش رو از منظر خرد جمعی و افکارعمومی نگاه کنیم؛ گروه‌های سیاسی مختلف طبعا از نظرگاه خود شرایط کنونی را تحلیل می‌کنند و ممکن است راه‌حل‌هایی هم برای حل مشکلات ارائه دهند، تحلیل‌هایی که ممکن است به گوش مخاطبان هم برسد اما اینکه افکارعمومی درمورد تحلیل آنها از آغاز تا انجام چه قضاوتی می‌کند، حداقل به دو پارامتر بستگی دارد؛ اول اینکه این تحلیل چقدر با سابقه و پیشینه آن جریان همخوانی دارد و دوم اینکه تحلیل آنها چه نسبتی با کنشگری سیاسی آتی‌شان دارد.

مهم‌ترین مساله‌ای که در شرایط اقتصادی جدید مورد توجه قرار گرفته و توانسته تا حدودی به گفتمان هژمون و غالب در افکارعمومی تبدیل شود و به‌نوعی خرد جمعی پیرامون آن شکل گرفته، شفافیت است. امروز حداقل در بخشی از افکارعمومی خصوصا طبقه متوسط و غیرمحافظه‌کار که دسترسی قابل‌توجهی به رسانه‌های اجتماعی دارد و خود را محدود به رسانه خاصی نمی‌کند، شفافیت مساله‌ای حیاتی است.

  طبقه متوسط و مساله شفافیت

در جامعه‌شناسی جوامع گوناگون طبقه متوسط را اجمالا طبقه‌ای می‌دانند که نه دلبستگی ایدئولوژیک با حاکمیت دارد و نه وابستگی به ایدئولوژی خصم حاکمیت؛ طبقه‌ای که ارزش پایه‌ای زیستش رفاه است و آزادی و عدالت –به‌معنای نبود تبعیض- را هم در پارادایم رفاه فهم می‌کند، اگر تسامحا وجود چنین طبقه‌ای را- که روزبه‌روز در حال گسترش و در مناسبات و انتخاب‌های سیاسی و اجتماعی بسیار موثر است- در ایران بپذیریم باید بگوییم در شرایطی که این طبقه هم ناظر به امواج خبر منفی داخلی و خارجی و هم برخی داده‌های واقعی احساس می‌کند رفاهش مورد هدف قرار گرفته، یک موضوع برایش دغدغه جدی می‌شود و آن موضوع شفافیت است، یعنی اگر قرار است این رفاه تضعیف شود چه عواملی دارد و آیا این مساله برای افراد دیگر هم رخ می‌دهد؟

 شفافیت؛ آزمون بزرگ دولت و منتقدان

حساسیت طبقه بزرگ متوسط به شفافیت در این روزها یک فرصت بزرگ برای حاکمیت است، فرصتی که می‌تواند با پاسخ مثبت و دقیق به افزایش اعتماد عمومی به حاکمیت منجر شده و احیانا با ارائه پاسخی غیردقیق به ضد خود تبدیل شود، حتما یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایی که فضای مثبت شفافیت اخیر را تهدید می‌کند، برخورد جناحی و گروهی با این موضوع است.

دولت دوازدهم به‌عنوان مجموعه‌ای که نقش کلیدی در پاسخ به طلب شفافیت در جامعه دارد، امروز در آزمون بزرگی قرار دارد. اقدامات دولت در اعلام اسامی برخی ارزبگیران، خوب و قابل تامل بود، اما کنکاش در برخی اخبار اقتصادی روز‌های اخیر نشان می‌دهد که سوالات بسیاری هم در این زمینه پدید آمده است که پاسخ ندادن به آنها نه‌تنها به شفافیت کمکی نمی‌کند بلکه فضا را هم مبهم‌تر می‌کند.

در میانه مطالبه سنگین شفاف‌سازی درخصوص واردات خودروهای لوکس کسی از دولت علاقه ندارد پاسخ دهد که با وجود قابل پیش‌بینی بودن اوضاع کنونی ارز، کدام منطقی اجازه داده است نزدیک به دو میلیارد دلار ارز برای واردات خودروهای خارجی هزینه شود؟

کسی نمی‌خواهد پاسخ دهد چطور با تند شدن شیب گران شدن ارز به‌یک‌باره 6 هزار کارت بازرگانی صادر شده و عده‌ای یک‌شبه بازرگان و وارد‌کننده شدند؟

از مدیران اقتصادی دولت کسی نمی‌خواهد پاسخ دهد چه منطقی اجازه می‌دهد برای سفر‌های تفریحی به تایلند و ترکیه و اخیرا گرجستان و صربستان به‌ازای هر نفر هزار دلار ارز دولتی تخصیص پیدا کند؟

اینها بخشی از سوال‌هایی است که وجود دارد و به آنها پاسخ داده نمی‌شود و به‌نظر می‌رسد در عوض عزمی رسانه‌ای حوالی رسانه‌های نزدیک به دولت شکل گرفته که قرائتی خاص و ناقص از شفافیت که لبه تیز آن به رقیب سیاسی برمی‌گردد، ارائه دهند، شفافیت را هم سیاسی کنند و به بسیاری از سوالات اصلی جواب ندهند. این رویه که برخوردی غیرصادقانه با شفافیت است، ممکن است در کوتاه‌مدت دستاورد‌های سیاسی داشته باشد اما حتما در درازمدت آن‌هم برای دولتی که در موقعیت سیاسی خوبی قرار ندارد و حرف از وحدت ملی و... می‌زند، سودی ندارد و به ضد خود تبدیل می‌شود.

دولت اگر مسیر خود را در شفافیت اصلاح کند تازه باید چند گام مهم دیگر بردارد و درخصوص موارد متعددی که در پنج‌سال اخیر روی آنها مهر محرمانه زده شفاف‌سازی کند؛ پیوست‌های احتمالی برجام، قرارداد‌های نفتی، قرارداد با خودروسازان فرانسوی، قرارداد‌های خرید هواپیما، متعهد شدن کشور در FATF  و... بخش‌هایی از این محرمانه‌هاست که باید رفع مهر و موم شده تا سایر شفاف‌سازی‌ها هم باورپذیر شود.

در میان منتقدان دولت هم باید دو مساله به شکل ریشه‌ای تعیین‌تکلیف شود؛ اول اینکه نسبت‌شان با افرادی که در گفتمان نزدیک به دولت شفاف‌سازی می‌کنند، چیست و آیا حاضرند شبیه کار احمد توکلی را انجام دهند؟ و دوم اینکه آیا می‌پذیرند محاسبات دم‌دستی، تکراری و معمولا غلط انتخاباتی را کنار بگذارند و تکلیف‌شان را با برخی مفاسد به‌اصطلاح خودی‌ها روشن کنند؟  

*جانشین سردبیر روزنامه فرهیختگان 
 
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷آن صد و چند نفر عزیز دردانه...
۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا
۲۶ اَمرداد ۱۳۹۷توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت
۲۶ اَمرداد ۱۳۹۷واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷آذری جهرمی: چینی اقتصاد آمریکا ترک برداشته است
۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷تشکر احمد توکلی از رئیس قوه قضائیه  
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷توکلی: مقصر شایعه گم شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی بانک مرکزی است
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷توکلی: وقت مناسبی برای طرح سوال از رئیس‌جمهور نبود

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

...۴۴۳۵۵۵۱۲:۵۷:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۳۰
درود بر وزیر جوان و نماینده شایسته دهه شصتیها...
ناشناس۴۴۳۷۸۹۱۵:۰۱:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۳۰
درود بر اذری جهرمی و توکلی......................................
ناشناس۴۴۳۸۳۵۱۵:۲۲:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۳۰
براى تثبيت نظام و بازگشت افزايش اعتماد عمومي به سيستمهاي حاكميتي نظام راهي جزء شفافيت در همه امور اقتصادي و بقيه امور نيست مسئولان از اطرافيان و زير مجموعه هاي خود شروع كنند ببينند فرزندانشان چگونه درامد دارند و چگونه هزينه ميكنند ، ببينند معاونهايشان و زيردستها حسابهايشان چگونه است
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 4. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 5. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 6. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 7. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 8. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 9. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 10. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 11. سفر به گرجستان بهشت گم شده گردشگران

 12. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 13. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 14. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 15. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 16. حمله هوادار نفت مسجد سلیمان به تماشاگران پرسپولیس با چاقو!  

 17. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

 18. دلیل حمایت رهبر انقلاب از روحانی

 19. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 20. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 21. واکنش افشانی به قانون منع به کارگیری بازنشستگان

 22. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 23. کشورهای اول هدف صادرات ایران در ۴ ماهه ۱۳۹۷ + نمودار

 24. قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران  

 25. رتبه ایران در دنیا از نظر قدرت خرید مردم

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 3. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 4. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 5. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 6. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 7. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

 8. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 9. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 10. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 11. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 12. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 13. فرزندان ضرغامی چه می‌کنند؟

 14. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 15. وعده سپاه به تروریست‌ها؛ نزدیک‌تر بیا، گلوله‌ها منتظرت هستند

 16. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 17. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 18. دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود

 19. ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

 20. ابوترابی فرد: کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد/ ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

 21. چهره‌ها در منزل مرحوم عزت الله انتظامی

 22. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 23. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 24. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 25. آیت الله علم الهدی: سیاست فرع دین است/ آمریکا در منطقه به دنبال نوکر است

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 9. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 10. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 11. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 15. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 20. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 21. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 22. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 23. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 24. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 25. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

پربحث‌های اخیر

 1. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 2. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 3. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 4. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 5. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 6. تغییرات کابینه به کجا رسید؟

 7. دلیل حمایت رهبر انقلاب از روحانی

 8. رمزگشایی از راه‌اندازی کارگروه مقابله با ایران و سیاست خارجی شکست خورده آمریکا

 9. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 10. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 11. روحانی برای حضور در مجلس چند روز فرصت دارد؟

 12. کلاه گشاد مسیح علینژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 13. ابراز همدردی ایران با دولت و مردم هند

 14. تجهیز اولین ناوشکن ارتش به "فالانکس ایرانی" + جزئیات

 15. زمان حضور روحانی در مشخص شد

 16. 12 سوال از ظریف در مجلس/ بررسی استیضاح وزرای کشور و آموزش و پرورش در کمیسیون

 17. سرنوشت اموال بلوکه شده ایران بعد از برجام چه شد؟

 18. «روحانی» انتخاب نخست وزیر جدید پاکستان را تبریک گفت

 19. ظریف درگذشت نخست‌وزیر پیشین هند را تسلیت گفت

 20. رحمانی فضلی «نماینده رئیس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» شد

 21. فرمانده نیروی زمینی ارتش: وحدت ارتش و سپاه باید مانند تیری بر بدن دشمن وارد شود

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 4. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 5. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 6. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 7. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 8. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 9. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 10. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 11. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 12. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 13. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 14. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 15. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 16. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 17. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 18. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 19. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 20. پاکدستان دست بسته!  

 21. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 22. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 23. استیضاح ربیعی و ضرورت پاسخگویی به برخی سوالات بی جواب

 24. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 25. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

آخرین عناوین