به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی

محمد زعیم‌زاده*، گروه سیاسی الف،   3970430107 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی
شفافیت، آزمون بزرگ دولت و منتقدان
 
 یکی از خبر‌های خوبی که چند روز اخیر در رسانه‌ها خواندم خبر تقدیر احمد توکلی، نماینده سابق مجلس از اقدامات آذری‌جهرمی بود؛ تقدیری که به‌خاطر اقدامات مثبت وزیر جوان در شفاف‌سازی ارز اختصاص‌یافته به وارد‌کنندگان موبایل اتفاق افتاده بود. اقدام توکلی و مجموعه او که در مساله شفافیت کار می‌کنند با هر نیتی که انجام شده باشد اثری به‌مراتب بیشتر از آنچه در رسانه‌ها انعکاس یافت، خواهد داشت.


 خرد جمعی را بپذیریم

گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های تعاملی و دوسویه علاوه‌بر مخاطراتی که دارد و در همه دنیا حتی در کشورهایی که مدعای لیبرالیسم فرهنگی هم دارند پذیرفته شده و فرصت‌های بسیاری هم به وجود آورده است. یکی از این فرصت‌های کم‌نظیر پدید آمدن نوعی خرد جمعی در افکارعمومی یا حداقل در بخشی از افکارعمومی است، اینکه تاثیر‌گذاری بر خرد جمعی از مسیر اغوا، کاری شدنی است و برای تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های سیاسی عده‌ای می‌توانند با نیت‌های سوء سرمایه‌گذاری کنند، امری بدیهی است اما همین خرد جمعی راه‌هایی را هم برای حل مساله پیش رو می‌گذارد.

 شاید نتوان خرد جمعی و راهی را که ارائه می‌دهد همه‌جا و برای همه مسائل به کار برد، اما حداقل برای حل مسائلی که سود و ضرر جمعی دارد رجوع به آن راهگشاست. بیایید درمورد شرایط خاص اقتصادی چند ماه اخیر و چند ماه پیش رو از منظر خرد جمعی و افکارعمومی نگاه کنیم؛ گروه‌های سیاسی مختلف طبعا از نظرگاه خود شرایط کنونی را تحلیل می‌کنند و ممکن است راه‌حل‌هایی هم برای حل مشکلات ارائه دهند، تحلیل‌هایی که ممکن است به گوش مخاطبان هم برسد اما اینکه افکارعمومی درمورد تحلیل آنها از آغاز تا انجام چه قضاوتی می‌کند، حداقل به دو پارامتر بستگی دارد؛ اول اینکه این تحلیل چقدر با سابقه و پیشینه آن جریان همخوانی دارد و دوم اینکه تحلیل آنها چه نسبتی با کنشگری سیاسی آتی‌شان دارد.

مهم‌ترین مساله‌ای که در شرایط اقتصادی جدید مورد توجه قرار گرفته و توانسته تا حدودی به گفتمان هژمون و غالب در افکارعمومی تبدیل شود و به‌نوعی خرد جمعی پیرامون آن شکل گرفته، شفافیت است. امروز حداقل در بخشی از افکارعمومی خصوصا طبقه متوسط و غیرمحافظه‌کار که دسترسی قابل‌توجهی به رسانه‌های اجتماعی دارد و خود را محدود به رسانه خاصی نمی‌کند، شفافیت مساله‌ای حیاتی است.

  طبقه متوسط و مساله شفافیت

در جامعه‌شناسی جوامع گوناگون طبقه متوسط را اجمالا طبقه‌ای می‌دانند که نه دلبستگی ایدئولوژیک با حاکمیت دارد و نه وابستگی به ایدئولوژی خصم حاکمیت؛ طبقه‌ای که ارزش پایه‌ای زیستش رفاه است و آزادی و عدالت –به‌معنای نبود تبعیض- را هم در پارادایم رفاه فهم می‌کند، اگر تسامحا وجود چنین طبقه‌ای را- که روزبه‌روز در حال گسترش و در مناسبات و انتخاب‌های سیاسی و اجتماعی بسیار موثر است- در ایران بپذیریم باید بگوییم در شرایطی که این طبقه هم ناظر به امواج خبر منفی داخلی و خارجی و هم برخی داده‌های واقعی احساس می‌کند رفاهش مورد هدف قرار گرفته، یک موضوع برایش دغدغه جدی می‌شود و آن موضوع شفافیت است، یعنی اگر قرار است این رفاه تضعیف شود چه عواملی دارد و آیا این مساله برای افراد دیگر هم رخ می‌دهد؟

 شفافیت؛ آزمون بزرگ دولت و منتقدان

حساسیت طبقه بزرگ متوسط به شفافیت در این روزها یک فرصت بزرگ برای حاکمیت است، فرصتی که می‌تواند با پاسخ مثبت و دقیق به افزایش اعتماد عمومی به حاکمیت منجر شده و احیانا با ارائه پاسخی غیردقیق به ضد خود تبدیل شود، حتما یکی از مهم‌ترین آسیب‌هایی که فضای مثبت شفافیت اخیر را تهدید می‌کند، برخورد جناحی و گروهی با این موضوع است.

دولت دوازدهم به‌عنوان مجموعه‌ای که نقش کلیدی در پاسخ به طلب شفافیت در جامعه دارد، امروز در آزمون بزرگی قرار دارد. اقدامات دولت در اعلام اسامی برخی ارزبگیران، خوب و قابل تامل بود، اما کنکاش در برخی اخبار اقتصادی روز‌های اخیر نشان می‌دهد که سوالات بسیاری هم در این زمینه پدید آمده است که پاسخ ندادن به آنها نه‌تنها به شفافیت کمکی نمی‌کند بلکه فضا را هم مبهم‌تر می‌کند.

در میانه مطالبه سنگین شفاف‌سازی درخصوص واردات خودروهای لوکس کسی از دولت علاقه ندارد پاسخ دهد که با وجود قابل پیش‌بینی بودن اوضاع کنونی ارز، کدام منطقی اجازه داده است نزدیک به دو میلیارد دلار ارز برای واردات خودروهای خارجی هزینه شود؟

کسی نمی‌خواهد پاسخ دهد چطور با تند شدن شیب گران شدن ارز به‌یک‌باره 6 هزار کارت بازرگانی صادر شده و عده‌ای یک‌شبه بازرگان و وارد‌کننده شدند؟

از مدیران اقتصادی دولت کسی نمی‌خواهد پاسخ دهد چه منطقی اجازه می‌دهد برای سفر‌های تفریحی به تایلند و ترکیه و اخیرا گرجستان و صربستان به‌ازای هر نفر هزار دلار ارز دولتی تخصیص پیدا کند؟

اینها بخشی از سوال‌هایی است که وجود دارد و به آنها پاسخ داده نمی‌شود و به‌نظر می‌رسد در عوض عزمی رسانه‌ای حوالی رسانه‌های نزدیک به دولت شکل گرفته که قرائتی خاص و ناقص از شفافیت که لبه تیز آن به رقیب سیاسی برمی‌گردد، ارائه دهند، شفافیت را هم سیاسی کنند و به بسیاری از سوالات اصلی جواب ندهند. این رویه که برخوردی غیرصادقانه با شفافیت است، ممکن است در کوتاه‌مدت دستاورد‌های سیاسی داشته باشد اما حتما در درازمدت آن‌هم برای دولتی که در موقعیت سیاسی خوبی قرار ندارد و حرف از وحدت ملی و... می‌زند، سودی ندارد و به ضد خود تبدیل می‌شود.

دولت اگر مسیر خود را در شفافیت اصلاح کند تازه باید چند گام مهم دیگر بردارد و درخصوص موارد متعددی که در پنج‌سال اخیر روی آنها مهر محرمانه زده شفاف‌سازی کند؛ پیوست‌های احتمالی برجام، قرارداد‌های نفتی، قرارداد با خودروسازان فرانسوی، قرارداد‌های خرید هواپیما، متعهد شدن کشور در FATF  و... بخش‌هایی از این محرمانه‌هاست که باید رفع مهر و موم شده تا سایر شفاف‌سازی‌ها هم باورپذیر شود.

در میان منتقدان دولت هم باید دو مساله به شکل ریشه‌ای تعیین‌تکلیف شود؛ اول اینکه نسبت‌شان با افرادی که در گفتمان نزدیک به دولت شفاف‌سازی می‌کنند، چیست و آیا حاضرند شبیه کار احمد توکلی را انجام دهند؟ و دوم اینکه آیا می‌پذیرند محاسبات دم‌دستی، تکراری و معمولا غلط انتخاباتی را کنار بگذارند و تکلیف‌شان را با برخی مفاسد به‌اصطلاح خودی‌ها روشن کنند؟  

*جانشین سردبیر روزنامه فرهیختگان 
 

عناوین مرتبط

۲۲ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی: عدم رعایت دستور امیرمومنان(ع)، علت اصلی ظلم اداری است
۲۱ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم
۱۵ آذر ۱۳۹۷آقای روحانی! محرمانه نداریم/ شفافیت را از دولت آغاز کنید
۱۴ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی ادعای صالحی امیری را تکذیب کرد
۱۳ آذر ۱۳۹۷دکتر احمد توکلی : درباره بازنشسته‌ها؛ یا افراط کردیم یا تفریط/ مجلس اصلاح کند
۱۲ آذر ۱۳۹۷هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید
۱۲ آذر ۱۳۹۷درمان مشترک پولشویی و فساد، اجرای دقیق انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است  
۱۰ آذر ۱۳۹۷طرفدار شفافیت، اجرا کننده محرمانه‌های بی‌سابقه
۷ آذر ۱۳۹۷ قرارداد فروش هفت تپه را منتشر کنید
۷ آذر ۱۳۹۷مشروح نشست نقد و بررسی کتاب "دانشگاه پهلوی به روایت اسناد"
۷ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی: هیئت عالی نظارت مجمع بر اساس قانون اساسی تشکیل شده و نظر آن، نظر رهبری به حساب می‌آید/ حساسیت‌های اخیر به‌دلیل اختلاف نظرهای سیاسی درباره سی‌اف‌تی است
۶ آذر ۱۳۹۷توکلی در میان مال‌باختگان کاسپین: اعتراضات شما به جا است و آن را پیگیری می‌کنیم/ درخواست از قوه قضائیه برای تسریع در روند رسیدگی به پرونده کاسپین و سیف

دیدگاه کاربران

...۴۴۳۵۵۵۱۲:۵۷:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۳۰
درود بر وزیر جوان و نماینده شایسته دهه شصتیها...
ناشناس۴۴۳۷۸۹۱۵:۰۱:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۳۰
درود بر اذری جهرمی و توکلی......................................
ناشناس۴۴۳۸۳۵۱۵:۲۲:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۳۰
براى تثبيت نظام و بازگشت افزايش اعتماد عمومي به سيستمهاي حاكميتي نظام راهي جزء شفافيت در همه امور اقتصادي و بقيه امور نيست مسئولان از اطرافيان و زير مجموعه هاي خود شروع كنند ببينند فرزندانشان چگونه درامد دارند و چگونه هزينه ميكنند ، ببينند معاونهايشان و زيردستها حسابهايشان چگونه است

پربحث‌های اخیر

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. عوارض مصرف نمک های دریایی

 4. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 5. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 6. خطرات مصرف گوشت قرمز

 7. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 8. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 9. زندگی لاکچری

 10. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 11. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 12. روزنامه ترکیه‌ای: عربستان و امارات آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند

 13. گل‌های شب دوم لیگ قهرمانان اروپا؛ سوپر کاشته‌های سانه و گریمالدو

 14. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 17. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد/ بن سلمان عامل قتل خاشقجی است

 18. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 19. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 20. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 21. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 22. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 23. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 24. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 25. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

پربحث‌های دیروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 15. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد

 16. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 17. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 18. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 19. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 20. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 21. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 22. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 23. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

 24. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

 25. هیات پاکستانی قول پیگیری آزادی ۷ مرزبان ایرانی را داد

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های اخیر

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 3. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 4. چرا بابک زنجانی هنوز اعدام نشده است؟

 5. واکنش وزیر کشور به سمت جدید فرزندش

 6. توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

 7. سخنگوی سپاه: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

 8. واکنش مجمع تشخیص به مطالب مطرح شده در«حالا خورشید»

 9. سردار حاجی زاده: تحریم هیچگاه برداشته نخواهد شد/ دشمن در حوزه موشکی ما اراده‌ای ندارد

 10. آیا رحمانی فضلی فرزند خود را نخبه و نابغه اقتصادی توصیف کرده بود؟

 11. تقریبا تمام عوامل داخلی حادثه تروریستی چابهار دستگیر شده‌اند

 12. احمد توکلی: عدم رعایت دستور امیرمومنان(ع)، علت اصلی ظلم اداری است

 13. ۶ عامل عمده که آزمایش‌های موشکی ایران را توجیه می‌کند

 14. هشدار روحانی و امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد

 15. از تابستان سرد ایرانی تا پاییز داغ فرانسوی!

 16. روایت دیدار خانواده‌های شهدا با رهبری/ خانه‌ات شهیدآباد است!

 17. روایت وزیر دولت احمدی نژاد از دیدار با ولعیهد سعودی

 18. شاپرک شجری‌ زاده کیست؟

 19. عاملی که قوم شعیب(ع) را گرفتار عذاب کرد

 20. احتمال افزایش سهمیه زنان در انتخابات مجلس

پربحث‌های دیروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 3. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 4. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 5. چرا بابک زنجانی هنوز اعدام نشده است؟

 6. واکنش وزیر کشور به سمت جدید فرزندش

 7. توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

 8. سخنگوی سپاه: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

 9. واکنش مجمع تشخیص به مطالب مطرح شده در«حالا خورشید»

 10. سردار حاجی زاده: تحریم هیچگاه برداشته نخواهد شد/ دشمن در حوزه موشکی ما اراده‌ای ندارد

 11. آیا رحمانی فضلی فرزند خود را نخبه و نابغه اقتصادی توصیف کرده بود؟

 12. تقریبا تمام عوامل داخلی حادثه تروریستی چابهار دستگیر شده‌اند

 13. احمد توکلی: عدم رعایت دستور امیرمومنان(ع)، علت اصلی ظلم اداری است

 14. ۶ عامل عمده که آزمایش‌های موشکی ایران را توجیه می‌کند

 15. هشدار روحانی و امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد

 16. از تابستان سرد ایرانی تا پاییز داغ فرانسوی!

 17. روایت دیدار خانواده‌های شهدا با رهبری/ خانه‌ات شهیدآباد است!

 18. روایت وزیر دولت احمدی نژاد از دیدار با ولعیهد سعودی

 19. شاپرک شجری‌ زاده کیست؟

 20. عاملی که قوم شعیب(ع) را گرفتار عذاب کرد

 21. احتمال افزایش سهمیه زنان در انتخابات مجلس

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 5. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 6. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 7. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 8. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 9. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 10. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 11. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 12. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 13. کدخدایی: اظهارات محمودصادقی را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

 14. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 15. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 16. امیرآبادی فراهانی: حضرات موضوع سازش با آمریکا را به خواب ببینند/ سخن گفتن از سازش برای ما معنا ندارد

 17. توضیحات حاجی دلیگانی درباره استعفای نمایندگان مقابل نماینده دولت/ استعفای نمایندگان شوخی نیست!

 18. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 19. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 20. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 21. جوانی که مقابل خودروی انتحاری چابهار ایستاد+ عکس

 22. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 23. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 24. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 25. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

آخرین عناوین