ثروتی: حل معضل مسکن در اولویت است یا کاسبی بانک‌ها؟

گروه اقتصادی الف،   3970429101
ثروتی: حل معضل مسکن در اولویت است یا کاسبی بانک‌ها؟

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رویه ۶ ساله وزیر مسکن گفت: وزیر راه و شهرسازی باید به فکر راه‌حلی برای حل معضل مسکن باشد نه اینکه به فکر کاسبی بانکها باشد.

مسکن یکی از مهم‌ترین نیازهای مردم است و به همین جهت است که یکی از مهمترین شاخصهای ارزیابی کارآمدی و عملکرد هر دولتی می‌تواند عملکرد آن دولت در حوزه مسکن باشد. قانون اساسی نیز به صراحت در اصول 2 ، 31 و 43  دولت را موظف به تامین مسکن مناسب برای تمام اقشار جامعه کرده است. موسی الرضا ثروتی،‌نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تسنیم گفتگویی انجام داده است که در ادامه مشاهده می کنید:

وی با تصریح به اینکه وظیفه دولتها اجرای قانون اساسی است گفت:‌ اگر دولتی برای اجرای این اصول از قانون اساسی مصمم باشد برای اینکه  مردم صاحب خانه شوند دو راه برایش وجود دارد؛ یکی پرداخت وامهای مناسب است که این کار در دهه 60 صورت گرفت و بسیاری از مردم در آن زمان صاحب خانه شدند و یکی هم اجرای طرحهایی همچون مسکن مهر است که به وسیله این طرح هم بسیاری از مردم صاحب خانه شدند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقاداتی که به طرح اعطای تسهیلات  کم‌بهره برای خانه‌دار شدن مردم وجود دارد گفت: یکی از اشکالاتی که طرح اعطای تسهیلات مناسب برای خانه‌دار شدن مردم ممکن است داشته باشد ایجاد تورم تبعی است که این موضوع نیز همانند بسیاری از کشورهای دیگر که طرحهای مشابه به آن را عملیاتی کردند و برای مهار تورم ناشی از آن راهکارهایی را عملیاتی کردند قابل کنترل است.  

ثروتی با تصریح به اینکه یکی از بهترین راه‌حلها مسکن مهر است گفت: حجم تبلیغاتی که دولت یازدهم و دوازدهم علیه مسکن مهر به راه انداختند جای تعجب دارد چرا که مسکن مهر دست خود مردم بود.

وی افزود:‌ نقش دولت در مسکن مهر این بود که فقط وام پرداخت می‌کرد و خود مردم تعاونی‌ها را  تشکیل می‌دادند و تعاونی‌ها با یک پیمانکار قرارداد می‌بستند. حال اگر یک پیمانکار ساختمان را بد ساخته است،‌ مقصر آن تعاونی است که به کار پیمانکار دقت نکرده است چرا که تعاونی باید نظارت کند تا پیمانکار کارش را درست انجام دهد.

این کارشناس اقتصادی با یادآوری اینکه اصل این اقدام را هیچ‌کس نمی‌تواند زیر سؤال ببرد گفت: اکثر انتقاداتی که وارد یا ناوارد منصفانه یا غیر منصفانه به مسکن مهر وارد می‌شود به جهت نوع ساختمان سازی آن است که برخی ادعای عدم استحکام در این زمینه را دارند اما این ایراد متوجه طرح نیست و اگر ایرادی در این زمینه وارد است از ناحیه شهرداری‌هاست چرا که پروانه ساخت را شهرداری‌ها می‌دهند و مهندس ناظر را سازمان نظام مهندسی مشخص می‌کند  که نظارت خوبی نداشتند و اجازه ساخت را داده‌اند.

* علت عدم استحکام ساختمانها امضا فروشی و عدم نظارت در این زمینه

 وی با تذکر به اینکه اگر چنین اشکالی در بحث استحکام مسکن مهر وجود داشته باشد به جهت وجود ایراد کلی‌تر است گفت: ایراد کلی‌تر این است که متأسفانه برخی از مهندسین امضا فروشی می‌کنند و نظارت در این زمینه بسیار پائین است. بنابراین اشکال کار در طرح مسکن مهر نیست و اگر ایرادی وجود دارد  در شهرداری‌ها و مهندیسین ناظر است  که آنها نظارت خوبی نداشتند.

این نماینده سابق مجلس شوراس اسلامی با تصریح به اینکه در شرایط فعلی با توجه به هزینه‌ی بالای داشتن مسکن در داخل شهرها  به گونه‌ای که یک آپارتمان داخل شهر حتی با متراژ 60 یا  70 متری نیز بالاتر از سطح معمول مردم است بهترین گزینه ادامه مسکن مهر است گفت:‌ علت گرانی خانه در داخل شهر هزینه‌ی بالای زمین است که خانه گران تمام می‌شود اما در مسکن مهر تقریبات هزینه زمین حذف می‌شود؛ یعنی مردم آنچنان هزینه‌ای بابت زمین صرف نمی‌کنند و با مقداری وام دولتی مقداری سرمایه صاحب خانه می‌شوند.

* وزیر مسکن باید به فکر راه‌حلی برای حل معضل مسکن باشد نه به فکر کاسبی بانکها

ثروتی با اشاره به انتقاد وزیر راه و شهرسازی از پرداخت وامهای دهه شصت به  جهت عدم منفعت برای بانکها که باعث شده بود بسیاری از مردم صاحب خانه شوند گفت: وزیر مسکن باید به فکر راه‌حلی برای حل معضل مسکن باشد نه اینکه به فکر کاسبی بانکها باشد تا وقتی وزیر مسکن به جای اینکه به فکر خانه‌دار کردن مردم باشد به فکر سود بانکها باشد مسأله مسکن حل نخواهد شد.

این کارشناس اقتصادی با ابراز  اینکه در مورد وام مسکن در دهه شصت انتقاد اصلی که وجود دارد این است که این وامها باعث تورم بازار مسکن در چند سال بعد شد گفت: باید سازوکارهای اجرایی شدن چنین وامهایی همه جانبه بررسی و کارشناسی شود تا با کمترین ایجاد مسأله‌ای راهکار وام با سود کم و احتیاج به سپرده‌ی بالا عملیاتی شود.

ثروتی با تصریح به اینکه ورشکستی بانکهای دولتی در ایران معنایی جز افزایش نقدینگی در جامعه ندارد گفت: مثلا در مورد مسکن مهر که وزیر راه و شهرسازی ادعای کرده که این طرح بانک مسکن را در آستانه ورشکستی برده است؛ حجم نقدینگی مسکن مهر 46 هزار میلیارد بوده است در حالی که اکنون حجم نقدینگی در کشور 1500 میلیارد تومان بیشتر شده است،‌حال دولت گزارش دهد که با این افزایش نقدینگی چه اقداماتی انجام داده است که چنین نقدینگی بر اقتصاد کشور تحمیل کرده است.

وی با یادآوری اینکه دولت نماینده همه اقشار جامعه است گفت: اگر مسأله نقدینگی برای اقتصاد کشور مسأله است که هست باید از هزینه‌های جاری دولت کاسته شود که در همین سه ماه اول سال دو برابر مدت مشابه پارسال شده و به 54.8 هزار میلیارد تومان رسیده است.

این کارشناس اقتصادی با انتقاد از برنامه های دولت در حوزه مسکن گفت: دولت خود  آمار بدهد که در 6 سال گذشته چند نفر صاحب ملک شدند و آن را با دولت سابق مقایسه کند و اگر موفقیت‌آمیز بود  خود گزارش دهد. اگر هم در این 6 سال مردم صاحب ملک شدند تتمه مسکن مهر بوده است و به جز آن شاهد برنامه‌ای از دولت برای خانه دار شدن مردم نبودیم.

*  ضرورت گزارش  کارآمدی یا تغییر به سمت کارآمدی در وزارت  راه و شهرسازی

ثروتی با اشاره به ضرورت تغییر تیم اقتصادی دولت و به ویژه وزارت  راه و شهر سازی با توجه به ناکارآمدی 6 ساله‌اش  در حوزه مسکن  گفت: اگر برای دولت کارآمدی مهمترین مسأله است یا از کارنامه و برنامه این وزارتخانه که باعث افزایش رشد خانه‌دارها شد یا به وضعیت نابه سامان اجاره‌نشینان کمک شد گزارش دهد یا با توجه به آن چیزی که برای همه مردم عیان است و  از این وضعیت ابراز نارضایتی می‌کنند بی توجه به بده بستانهای سیاسی به تعویض وزرای اقتصادی خود همت گمارد.

این نماینده سابق مجلس با اشاره به انتقاداتی که از سوی دولتمردان به سمت مسکن مهر روانه می شود گفت: اگر  نظر مردم برای دولت حائر اهمیت است و بایستی نیز اینگونه باشد از خود مردم که صاحب مسکن مهر هستند  ابتدا نظرشان را راجع به مسکن مهر بپرسد و از آنها نظرسنجی کند و  سپس با استناد به آن راجع به مسکن مهر اظهار نظر کند.

ثروتی با ابراز اینکه با انجام پروژه مسکن مهر بیش از یک و نیم میلیون نفر صاحب خانه شدند گفت:‌ اما اکنون با وضعیتی که بازار مسکن دارد برای بسیاری از مردم صاحب خانه شدن یک رؤیا است.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 5. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 6. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 7. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 8. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 9. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 10. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 11. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 12. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 13. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 14. محسن هاشمی: مدیریت شهری نتوانسته انتظار را تامین کند/ به گفته بعضی‌ها شهرداری آلوده به رانت است

 15. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 16. مشمولان بسته حمایتی دولت کدامند؟/ از قلم‌افتاده‌ها به بهزیستی و کمیته امداد بروند

 17. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 18. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 19. پورمختار: جایگزین سوئیفت راه اندازی می‌شود/ سیاسی کاری‌های واشنگتن عامل انزوای سوئیفت می‌شود

 20. در سند الگوی پایه اسلامی - ایرانی پیشرفت واقع بین تر باشیم

 21. آخوندی رفت...  

 22. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 23. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

 24. کالاهای دریافت‌کننده یارانه ارزی تا 74درصد گران شدند

 25. ترقی: جابجایی شریعتمداری از وزارت صمت به وزارت کار مشکلی را حل نمی‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 4. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 5. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 6. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 7. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 8. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 9. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 10. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 11. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 12. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 13. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 14. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 15. رئیس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب سرپرست برای وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت

 16. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 17. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 18. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 19. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 20. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 21. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 22. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

 23. بازیگر نقش مختار کجاست؟/دلیل کم کاری فریبرز عرب‌نیا

 24. وجود بیش از ۳ میلیون بیکار مطلق در کشور

 25. کدخدایی: اطلاع از وظایف مجمع نیازی به نامه‌نگاری با رئیس مجلس نیست/ وزیر بیراهه نرود

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 15. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 16. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 17. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 18. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 19. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 20. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 21. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 22. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 23. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 24. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 25. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 3. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 4. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 5. پورمختار: جایگزین سوئیفت راه اندازی می‌شود/ سیاسی کاری‌های واشنگتن عامل انزوای سوئیفت می‌شود

 6. کالاهای دریافت‌کننده یارانه ارزی تا 74درصد گران شدند

 7. رستوران رفتن مردم شمال تهران ۳۰ درصد کاهش یافته، جنوب‌شهری‌ها ۷۰ درصد

 8. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 9. سرپرست وزارت صنعت خبر داد: اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به تولید داخل

 10. نامه مرغداران به روحانی: مرغ‌ها گرسنه‌اند

 11. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 12. تقوی نژاد خبرداد: ارائه پیشنهاد کاهش ۵ درصدی از مالیات تولید و بسته معافیت‌های مالیاتی به دولت/ بررسی صددرصد پرونده های مالیاتی در سامانه سنیم

 13. ارزشمندترین برندهای خودرویی جهان را بشناسید

 14. قرارداد 70 هزار میلیاردی برای بازآفرینی 100 هزار واحد مسکونی

 15. تزریق ۶۹ میلیون یورو ارز به بازار ثانویه؛ کاهش ۵۰۰ تومانی قیمت ارز صادراتی

 16. طرح اصلاح قانون بودجه، شش ماه مسکوت ماند

 17. تقدیر جهانگیری از صادرکنندگان نمونه کشور

 18. خسروتاج: ۸۲ درصد صادرات بر عهده ۵۰۰ شرکت کشور است

 19. حق العمل کارانی که ۱ کیلو صادرات ندارند صادرکننده نمونه می‌شوند

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 21. رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا به نظر مجلس توجه کند

 22. بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهاد اجرایی برای اصلاح نظام بانکی شد

 23. خودکفایی و رشد ۶ درصدی گندم با وجود کاهش بارندگی

 24. واردات ۳ هزار و ۷۲۰ تن دارو به کشور

پربحث‌های دیروز

 1. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 2. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 3. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 4. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 5. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 6. وجود بیش از ۳ میلیون بیکار مطلق در کشور

 7. چرا با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا‌های اساسی ۵۰ درصد گران شده است؟

 8. آخرین قیمت خودرو در بازار؛ پژو۲۰۷ اتوماتیک ۱۰۶ میلیون تومان شد

 9. اعلام قیمت و شرایط دریافت ۱۰۰ هزار دینار برای زائران اربعین

 10. نماینده مجلس: چرا دولت حقوق کارگران را مانند کارمندان افزایش نمی‌دهد؟

 11. افزایش واردات کالاهای اساسی به کشور

 12. وزرایی که نه استعفاء دادند نه برکنار شدند و نه استیضاح/ معطلی یک ماهه

 13. رستوران رفتن مردم شمال تهران ۳۰ درصد کاهش یافته، جنوب‌شهری‌ها ۷۰ درصد

 14. کاهش تدریجی قیمت خودرو

 15. تجمع مالباختگان سکه ثامن مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران + تصاویر

 16. رئیس بانک مرکزی: ورود ارز به بازار ثانویه طی هفته‌های آینده شتاب می‌گیرد

 17. قرارداد 70 هزار میلیاردی برای بازآفرینی 100 هزار واحد مسکونی

 18. شاخص آزادی اقتصاد ایران ۱۹ پله صعود کرد

 19. قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز

 20. بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهادات برای اصلاح نظام بانکی شد

 21. وزیر اقتصاد احمدی‌نژاد: ایران در جایگاه کشورهای با توسعه انسانی بالا قرار گرفته است

 22. بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهاد اجرایی برای اصلاح نظام بانکی شد

 23. خودکفایی و رشد ۶ درصدی گندم با وجود کاهش بارندگی

 24. واردات ۳ هزار و ۷۲۰ تن دارو به کشور

 25. گارد بسته مسئولان در استفاده از ابزارهای ویژه جنگ اقتصادی/ شیاطین باهوش اقتصاد در بازار مالی

پربحث‌های هفته

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 3. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 4. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 5. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 6. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 7. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 8. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 9. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 10. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 11. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 12. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 13. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 14. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 15. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 16. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 17. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 18. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 19. خادمی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود

 20. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

 21. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 22. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 23. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 24. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

 25. هشدارهای تورمی رئیس مرکز آمار

آخرین عناوین