ثروتی: حل معضل مسکن در اولویت است یا کاسبی بانک‌ها؟

گروه اقتصادی الف،   3970429101
ثروتی: حل معضل مسکن در اولویت است یا کاسبی بانک‌ها؟

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رویه ۶ ساله وزیر مسکن گفت: وزیر راه و شهرسازی باید به فکر راه‌حلی برای حل معضل مسکن باشد نه اینکه به فکر کاسبی بانکها باشد.

مسکن یکی از مهم‌ترین نیازهای مردم است و به همین جهت است که یکی از مهمترین شاخصهای ارزیابی کارآمدی و عملکرد هر دولتی می‌تواند عملکرد آن دولت در حوزه مسکن باشد. قانون اساسی نیز به صراحت در اصول 2 ، 31 و 43  دولت را موظف به تامین مسکن مناسب برای تمام اقشار جامعه کرده است. موسی الرضا ثروتی،‌نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تسنیم گفتگویی انجام داده است که در ادامه مشاهده می کنید:

وی با تصریح به اینکه وظیفه دولتها اجرای قانون اساسی است گفت:‌ اگر دولتی برای اجرای این اصول از قانون اساسی مصمم باشد برای اینکه  مردم صاحب خانه شوند دو راه برایش وجود دارد؛ یکی پرداخت وامهای مناسب است که این کار در دهه 60 صورت گرفت و بسیاری از مردم در آن زمان صاحب خانه شدند و یکی هم اجرای طرحهایی همچون مسکن مهر است که به وسیله این طرح هم بسیاری از مردم صاحب خانه شدند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقاداتی که به طرح اعطای تسهیلات  کم‌بهره برای خانه‌دار شدن مردم وجود دارد گفت: یکی از اشکالاتی که طرح اعطای تسهیلات مناسب برای خانه‌دار شدن مردم ممکن است داشته باشد ایجاد تورم تبعی است که این موضوع نیز همانند بسیاری از کشورهای دیگر که طرحهای مشابه به آن را عملیاتی کردند و برای مهار تورم ناشی از آن راهکارهایی را عملیاتی کردند قابل کنترل است.  

ثروتی با تصریح به اینکه یکی از بهترین راه‌حلها مسکن مهر است گفت: حجم تبلیغاتی که دولت یازدهم و دوازدهم علیه مسکن مهر به راه انداختند جای تعجب دارد چرا که مسکن مهر دست خود مردم بود.

وی افزود:‌ نقش دولت در مسکن مهر این بود که فقط وام پرداخت می‌کرد و خود مردم تعاونی‌ها را  تشکیل می‌دادند و تعاونی‌ها با یک پیمانکار قرارداد می‌بستند. حال اگر یک پیمانکار ساختمان را بد ساخته است،‌ مقصر آن تعاونی است که به کار پیمانکار دقت نکرده است چرا که تعاونی باید نظارت کند تا پیمانکار کارش را درست انجام دهد.

این کارشناس اقتصادی با یادآوری اینکه اصل این اقدام را هیچ‌کس نمی‌تواند زیر سؤال ببرد گفت: اکثر انتقاداتی که وارد یا ناوارد منصفانه یا غیر منصفانه به مسکن مهر وارد می‌شود به جهت نوع ساختمان سازی آن است که برخی ادعای عدم استحکام در این زمینه را دارند اما این ایراد متوجه طرح نیست و اگر ایرادی در این زمینه وارد است از ناحیه شهرداری‌هاست چرا که پروانه ساخت را شهرداری‌ها می‌دهند و مهندس ناظر را سازمان نظام مهندسی مشخص می‌کند  که نظارت خوبی نداشتند و اجازه ساخت را داده‌اند.

* علت عدم استحکام ساختمانها امضا فروشی و عدم نظارت در این زمینه

 وی با تذکر به اینکه اگر چنین اشکالی در بحث استحکام مسکن مهر وجود داشته باشد به جهت وجود ایراد کلی‌تر است گفت: ایراد کلی‌تر این است که متأسفانه برخی از مهندسین امضا فروشی می‌کنند و نظارت در این زمینه بسیار پائین است. بنابراین اشکال کار در طرح مسکن مهر نیست و اگر ایرادی وجود دارد  در شهرداری‌ها و مهندیسین ناظر است  که آنها نظارت خوبی نداشتند.

این نماینده سابق مجلس شوراس اسلامی با تصریح به اینکه در شرایط فعلی با توجه به هزینه‌ی بالای داشتن مسکن در داخل شهرها  به گونه‌ای که یک آپارتمان داخل شهر حتی با متراژ 60 یا  70 متری نیز بالاتر از سطح معمول مردم است بهترین گزینه ادامه مسکن مهر است گفت:‌ علت گرانی خانه در داخل شهر هزینه‌ی بالای زمین است که خانه گران تمام می‌شود اما در مسکن مهر تقریبات هزینه زمین حذف می‌شود؛ یعنی مردم آنچنان هزینه‌ای بابت زمین صرف نمی‌کنند و با مقداری وام دولتی مقداری سرمایه صاحب خانه می‌شوند.

* وزیر مسکن باید به فکر راه‌حلی برای حل معضل مسکن باشد نه به فکر کاسبی بانکها

ثروتی با اشاره به انتقاد وزیر راه و شهرسازی از پرداخت وامهای دهه شصت به  جهت عدم منفعت برای بانکها که باعث شده بود بسیاری از مردم صاحب خانه شوند گفت: وزیر مسکن باید به فکر راه‌حلی برای حل معضل مسکن باشد نه اینکه به فکر کاسبی بانکها باشد تا وقتی وزیر مسکن به جای اینکه به فکر خانه‌دار کردن مردم باشد به فکر سود بانکها باشد مسأله مسکن حل نخواهد شد.

این کارشناس اقتصادی با ابراز  اینکه در مورد وام مسکن در دهه شصت انتقاد اصلی که وجود دارد این است که این وامها باعث تورم بازار مسکن در چند سال بعد شد گفت: باید سازوکارهای اجرایی شدن چنین وامهایی همه جانبه بررسی و کارشناسی شود تا با کمترین ایجاد مسأله‌ای راهکار وام با سود کم و احتیاج به سپرده‌ی بالا عملیاتی شود.

ثروتی با تصریح به اینکه ورشکستی بانکهای دولتی در ایران معنایی جز افزایش نقدینگی در جامعه ندارد گفت: مثلا در مورد مسکن مهر که وزیر راه و شهرسازی ادعای کرده که این طرح بانک مسکن را در آستانه ورشکستی برده است؛ حجم نقدینگی مسکن مهر 46 هزار میلیارد بوده است در حالی که اکنون حجم نقدینگی در کشور 1500 میلیارد تومان بیشتر شده است،‌حال دولت گزارش دهد که با این افزایش نقدینگی چه اقداماتی انجام داده است که چنین نقدینگی بر اقتصاد کشور تحمیل کرده است.

وی با یادآوری اینکه دولت نماینده همه اقشار جامعه است گفت: اگر مسأله نقدینگی برای اقتصاد کشور مسأله است که هست باید از هزینه‌های جاری دولت کاسته شود که در همین سه ماه اول سال دو برابر مدت مشابه پارسال شده و به 54.8 هزار میلیارد تومان رسیده است.

این کارشناس اقتصادی با انتقاد از برنامه های دولت در حوزه مسکن گفت: دولت خود  آمار بدهد که در 6 سال گذشته چند نفر صاحب ملک شدند و آن را با دولت سابق مقایسه کند و اگر موفقیت‌آمیز بود  خود گزارش دهد. اگر هم در این 6 سال مردم صاحب ملک شدند تتمه مسکن مهر بوده است و به جز آن شاهد برنامه‌ای از دولت برای خانه دار شدن مردم نبودیم.

*  ضرورت گزارش  کارآمدی یا تغییر به سمت کارآمدی در وزارت  راه و شهرسازی

ثروتی با اشاره به ضرورت تغییر تیم اقتصادی دولت و به ویژه وزارت  راه و شهر سازی با توجه به ناکارآمدی 6 ساله‌اش  در حوزه مسکن  گفت: اگر برای دولت کارآمدی مهمترین مسأله است یا از کارنامه و برنامه این وزارتخانه که باعث افزایش رشد خانه‌دارها شد یا به وضعیت نابه سامان اجاره‌نشینان کمک شد گزارش دهد یا با توجه به آن چیزی که برای همه مردم عیان است و  از این وضعیت ابراز نارضایتی می‌کنند بی توجه به بده بستانهای سیاسی به تعویض وزرای اقتصادی خود همت گمارد.

این نماینده سابق مجلس با اشاره به انتقاداتی که از سوی دولتمردان به سمت مسکن مهر روانه می شود گفت: اگر  نظر مردم برای دولت حائر اهمیت است و بایستی نیز اینگونه باشد از خود مردم که صاحب مسکن مهر هستند  ابتدا نظرشان را راجع به مسکن مهر بپرسد و از آنها نظرسنجی کند و  سپس با استناد به آن راجع به مسکن مهر اظهار نظر کند.

ثروتی با ابراز اینکه با انجام پروژه مسکن مهر بیش از یک و نیم میلیون نفر صاحب خانه شدند گفت:‌ اما اکنون با وضعیتی که بازار مسکن دارد برای بسیاری از مردم صاحب خانه شدن یک رؤیا است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 2. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 3. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 4. توییت امام جمعه لواسان درباره فساد مدیران   

 5. طرح نمایندگان برای تغییر نام یک وزارتخانه + متن

 6. مقصر آقای پول است!

 7. رحمانی اعلام کرد: معادل سازی خودروهای ثبت نامی/ دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

 8. آماده‌سازی پرداخت مرحله دوم بسته حمایتی

 9. مردم در تنگنا هستند

 10. دفاع ابطحی از موسوی خوئینی ها: پاسخ تاریخی به حرفهای او بدهید

 11. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 12. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 13. روزهایی که خانه‌دار شدن‌ رویا نبود

 14. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 15. نوبخت: از سال آینده پرداخت یارانه‌ها ‌استانی می‌شود

 16. تشییع پیکر زنده‌یاد«حسین محب‌اهری»  

 17. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 18. وعده جدید اروپا برای تجارت پساتحریمی با ایران

 19. پشت پرده جدایی کی‌روش از تیم‌ملی

 20. شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟

 21. "پیام" به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید/"سفیر" حامل "دوستی" می‌شود

 22. چرا برای برجام جشن تولد سه سالگی نمی‌گیرید؟

 23. نماینده مجلس: با طناب پوسیده‌ اروپا به چاه برجام رفتیم

 24. قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

 25. منظم‌ترین شهر ایران  

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 3. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 4. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 5. حسین محب اهری درگذشت

 6. در ماه های آینده چه توطئه هایی در پیش است؟

 7. فیلمی از لحظه جدا شدن ماهواره پیام از ماهواره بر سیمرغ  

 8. واکنش روحانی به قرار نگرفتن ماهواره "پیام "در جایگاه خود

 9. نماینده ای که در چادر و کانکس زندگی می کند + تصاویر

 10. نگرانیم اما امیدواریم

 11. تصویری عجیب از رونالدو در عربستان!  

 12. واکنش عباس عبدی به مناظره جنجالی زاکانی و تاجزاده

 13. روحانی: سال‌ها در فقر زندگی کردم   

 14. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 15. سرلشکر جعفری: جمهوری اسلامی ایران آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد/ با دم شیر بازی نکنید!

 16. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 17. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 18. مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟/ روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی/ انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان

 19. طنز/ واقعا هدف برجام چه بود؟ زنو ناوین!  

 20. وزیر راه و شهرسازی: اقشار بی‌مسکن ۸۰ درصد درآمد را صرف اجاره بها می‌کنند

 21. ریس سازمان فضایی: طی شش تا هشت ماه می توانیم ماهواره با کیفیت بهتر از پیام بسازیم

 22. پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست

 23. واکنش یک نماینده به پیشنهاد حذف پتروشیمی کرمان

 24. تشییع پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷  

 25. چه تعداد ایرانی یارانه می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. درباره صحبت های بازیکن مشهور راجع به افغانستانی ها

 4. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 8. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 9. بی حجابی اجباری!

 10. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 11. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 12. وعده حجاریان برای اغتشاش از جنوب تا شمال تهران

 13. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 14. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 15. با این شرایط، عقل نمی گوید: ازدواج کن

 16. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. نامه عجیب استاندار اصفهان به رئیس جمهور

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 24. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 25. روحانی: نه شلاق ساواک و نه شلاق بر آبرو، نتوانست هاشمی را به زانو درآورد/ به موشک های دفاعی و علمی خود فخر می کنیم؛ بزودی دو ماهواره به فضا خواهیم فرستاد

پربحث‌های امروز

 1. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 2. رحمانی اعلام کرد: معادل سازی خودروهای ثبت نامی/ دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

 3. آماده‌سازی پرداخت مرحله دوم بسته حمایتی

 4. مردم در تنگنا هستند

 5. روزهایی که خانه‌دار شدن‌ رویا نبود

 6. نوبخت: از سال آینده پرداخت یارانه‌ها ‌استانی می‌شود

 7. قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

 8. چرا دیروز معامله گران ارز نتوانستند قیمت ارز را بالا ببرند؟

 9. آیا کاهش قیمت نفت نگران کننده است؟

 10. آغاز پیش‌فروش خودرو با قیمت‌های جدید

 11. سرانه مصرف آب ایران ۷۰ لیتر بالاتر از استانداردهای جهانی/ بیشترین مصرف به حمام و شستشو اختصاص دارد

 12. ازبکستان به استرالیا رسید؛ژاپن منتظر مصاف عربستان و قطر

 13. حذف صفر از پولی ملی با کدام هدف؟

 14. پرداخت 4 هزار و 500 میلیارد تومان در مرحله اول بسته‌های حمایتی

 15. توقف پروازهای مهرآباد به دلیل ‌شرایط جوی‌ و کاهش دید افقی

 16. چند درصد مردم یارانه می گیرند

 17. افزایش ۱۴۰ تومانی نرخ دلار/ سکه ۳ میلیون و ۹۲۸ هزار تومان+ جدول

 18. پاتک چینی به رکود مسکن

 19. تب چند میلیاردی قیمت زمین در پایتخت/ چرا زمین‌های ارزان در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد؟

 20. پالادیوم رکورد زد؛ قیمت طلا بالا ماند

 21. آپارتمان هایی با قیمت کمتر از یک میلیارد در تهران+ جدول

 22. چراغ سبز بانک آمریکایی به افزایش 10 دلاری قیمت نفت

 23. سه باور اشتباه معامله‌گران ارز

 24. همتی: سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می‌شود

 25. آخرین وضعیت متراژ مسکن در تهران

پربحث‌های دیروز

 1. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 2. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 3. نگرانیم اما امیدواریم

 4. وزیر راه و شهرسازی: اقشار بی‌مسکن ۸۰ درصد درآمد را صرف اجاره بها می‌کنند

 5. پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست

 6. چه تعداد ایرانی یارانه می‌گیرند؟

 7. معرفی واحد جدید پول ایران در تلویزیون

 8. آیا آب طلا برای رفع ترس مفید است

 9. سن استخدام افزایش می‌یابد؟

 10. واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو

 11. کشف فساد ۲۲ میلیون دلاری در مازندران

 12. در نظام مالیاتی باید از فرد محوری به سمت سیستم محوری حرکت  کنیم

 13. مزایای برگزاری مجالس در باغ عروسی

 14. ایران در بدبینانه‌ترین حالت چقدر نفت صادر می‌کند؟

 15. بسته حمایتی افراد تحت پوشش تامین اجتماعی از شنبه واریز می‌شود

 16. سکه امروز با چه قیمتی معامله شد؟

 17. همتی: بانک‌مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تامین می‎کند

 18. حذف صفرها از پول، نیازمند استدلال محکم و مستدل است

 19. پوری حسینی از یک پست مهم برکنار شد

 20. بهره‌برداری از 2 هزار نیروگاه کوچک مقیاس در سطح کشور

 21. دیدار مدیرعامل بانک انصار با معاون توسعه مدیریت‌وجذب‌سرمایه معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری

 22. قیمت طلا کاهش یافت

 23. موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو

 24. سازمان اداری و استخدامی شفاف سازی کند/ پست سازمانی " سطح امور" چیست؟ + سند

 25. یارانه نقدی دی امشب واریز می‎شود

پربحث‌های هفته

 1. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 2. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 3. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 4. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 5. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 6. قیمت جدید انواع محصولات سایپا اعلام شد/ پراید ۳۰ میلیون تومان

 7. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 8. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 9. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 10. نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

 11. افزایش ۳ برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری

 12. رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی مخالفت کرد

 13. ۸۵ ‌درصد بودجه برای ۱۵ ‌درصد شاغلان

 14. ۳۰ نکته درباره بودجه ۹۸

 15. ۵ شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

 16. رحمانی: مردم از نوسان قیمت‌ها ناراضی هستند/ همه ما باید نظرات سازمان حمایت را بپذیریم

 17. توکلی: دولت بجای خریدار آلومینیوم المهدی و هرمزال اقساط «ساچه» ایتالیا را داد تا آبرویش نرود

 18. کلاه گشادی که در مزایده «مغان»بر سر دولت رفت

 19. جزئیات پرواز ۱۴ فروند بوئینگ ۷۰۷‌ در ایران‌/توقف تولید‌ ۷۰۷ از سال ۱۹۷۹ ‌

 20. نگرانیم اما امیدواریم

 21. سایپا: پراید ارزان ترین خودرو جهان است

 22. افزایش چند ده درصدی قیمت خودروهای داخلی تورم‌زاست

 23. اعلام دور جدید پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو

 24. روایت‌های متناقض از فروش آلومینیوم المهدی و هرمزال؛ تاراج یا حراج؟

 25. ۵.۵ میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر تحویل شبکه شد

آخرین عناوین