صنعت برق کشور و چند نکته

*جعفر قادری،   3970429059 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
صنعت برق کشور و چند نکته

۱- عدم تعادل در عرضه و تقاضا برای برق در فصول مختلف سال و در ساعت های مختلف شبانه روز یک واقعیت انکار ناپذیر در صنعت برق است که دولت باید برای ایجاد تعادل هم از طریق افزایش عرضه اضافی و هم از طریق مدیریت و کاهش تقاضا در ساعات و فصل های اوج تقاضا اقدام نماید.

۲- عدم افزایش قیمت خرید برق از تولید کننده، عدم پرداخت به موقع مطالبات تولید کنندگان برق و عدم صدور مجوز فروش برق در بورس انرژی به تولید کننده توسط دولت ، نتیجه ای جز کاهش انگیزه برای سرمایه گذاران و افزایش تولید با استفاده از سرمایه های موجود نخواهد داشت.

۳-بخشی از ظرفیت های تولید برق، ظرفیت نیروگاه های پشت سدهای کشور است که در خشکسالی ها و خصوصا در ساعات و روزهای اوج مصرف برق در دسترس نیست. دولت باید برای استفاده از این ظرفیت خصوصا در ایام و ساعات اوج مصرف با احداث سدهای با ظرفیت کم در پایین دست سدهای موجود و نصب پمپ های قوی، اقدام و مجددا آب خارج شده از دریچه سدها را در سالهای خشکسالی به سدها برگردانده و از این ظرفیت نیروگاهی برای جبران کسری برق استفاده نماید (تبدیل همه سدهای نیروگاهی به سدهای تلمبه خانه‌ای شبیه سیاه بیشه).

۴- دولت باید از مکانیزم تبعیض قیمت در فصول و روزها و ساعات مختلف و برای مصرق کنندگان با میزان مصرف متفاوت و برای بخش های مختلف اقتصادی در جهت تعادل بین عرضه و تقاضا خصوصا در اوقات اوج مصرف برق استفاده نماید.

۵-سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی باتوجه به تولید بیشتر برق از این شیوه در تابستان برای کشور و توجه به سایر جنبه ها کاملا ضرورت دارد.

۶- جدایی بخش برق از وزارت نیرو و الحاق آن به وزارت نفت و تشکیل وزارت انرژی برای ایجاد اطمینان نسبت به تولید برق مطمئن یک ضرورت است.

۷- نصب پنل های خورشیدی بر روی سطح آب دریاچه های پشت سدها به وزارت نیرو این امکان را می دهد تا از پست ها و تاسیسات انتقال نصب شده بر روی نیروگاه های پشت سدها در روز برای انتقال انرژی تولیدی پنل های خورشیدی و شب برای انتقال انرژی برق آبی استفاده نماید.

۸- علاوه بر اینها نصب پنلهای خورشیدی بر روی سطح دریاچ پشت سدها میزان تبخیر آب سدها را کاهش می دهد.

۹- کمک به جذب منابع ارزی و ریالی خارجی و داخلی صندوق توسعه ملی توسط سرمایه گذاران متقاضی احداث نیروگاه برای سرعت دادن به سرمایه گذاری در تولید برق کشور یک ضرورت است. دولت باید از ظرفیت اتصال شبکه برق کشور به شبکه برق کشورهای همسایه برای صادرات و واردات برق در ساعات اوج کشورما و کشورهای همسایه استفاده نماید

* نمایده سابق مجلس و عضو هیات مدیریت هلدینگ انرژی تدبیر

عناوین مرتبط

۱۹ آذر ۱۳۹۷کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!
۱۸ آذر ۱۳۹۷انفجار پست برق  
۱۶ آذر ۱۳۹۷چند نکته در مورد بازار خودرو
۱۱ آذر ۱۳۹۷دور زدن تحریم و ظرفیت‌های مغفول مانده اقتصاد ایران
۳۰ آبان ۱۳۹۷نقدینگی و پیشنهادی برای کنترل/ راه غلطی که دولت رفت؟
۲۵ آبان ۱۳۹۷نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی
۲۲ آبان ۱۳۹۷بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟
۱۱ آبان ۱۳۹۷آخرین وضعیت ظرفیت سازی در تولید برق ایران/ افزایش ۱۰۰۹ مگاواتی در سال ۹۷ + جدول
۳۰ مهر ۱۳۹۷مزایای حذف دلار؛ کم اثر کردن تحریم‌ها و مقاوم‌سازی اقتصاد
۱۶ مهر ۱۳۹۷چرا کاهش ارزش پول ملی منجر به افزایش صادرات و کاهش واردات نشد؟
۶ مهر ۱۳۹۷نکاتی در مورد ثبات یا افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی/ واقعیت‌ها و ضرورت‌ها چیست؟
۱۵ شهریور ۱۳۹۷حجم بالای نقدینگی و پیش فروش خودرو/ چرا خودروسازان استقبال نمی‌کنند؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۴۱۹۲۴۱۱:۵۴:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۹
اقایون ذوق زده برجامی، تعهد نامه پاریس رو امضا کردن که تولید برق با سوخت را محدود می کند....این خاموشی ها حاصل همین است..
ناشناس۴۴۲۱۹۴۱۵:۰۲:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
الان نصف شهرهای کشور دارای دمای بالای 40 درجه و خیلی شهرها 300 روز آفتابی دارند اگر نصف انرژی هسته ای برای انرژی خورشیدی سرمایه گذاری میکردند هم جلوی آلودگی زیستی گرفته می شد هم کلی سوخت فسیلی حیف و میل نمیشد
ناشناس۴۴۲۶۲۰۲۰:۰۷:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۹
آیا میدانید کشورهای صنعتی چند درصد برق خود را از انرژی هسته ای و چند درصد از انرژی خورشیدی تامین می کنند؟ جواب این سئوال گویای همه چیز است. آیا از معایب و اثرات زیست محیطی درازمدت و پنهان پنلهای خورشیدی و هزینه نگهداری و سرمایه اولیه بالای آن شناختی دارید؟ آیا میدانید فرانسه به تنهایی 63 هزار مگاوات تولید برق هسته ای دارد. در حالی که اوج مصرف امسال در کشور ما 57 هزار مگاوات است. آیا میدانید آمریکا 104 نیروگاه تولید برق هسته ای دارد. انرژی خورشیدی یکی از گرانترین و کم بازده ترین نوع استحصال انرژی است و فقط تاجران ذینفع آنرا تبلیغ می کنند یا کسانی که آگاهی کامل به موضوع ندارند.
ناشناس۴۴۲۹۳۶۰۰:۵۰:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۳۰
آیا می دانستی ژاپن برای استفاده از انرژی خورشیدی بدلیل کم بود فضا آنهارا شناور و داخل دریا بنا کرده؟ آیا می دانسی وقتی حرف مفت میزنی بدون ارائه مدرک دیگران تورا به سخره می گیرند؟
خالصی۴۴۲۸۸۸۲۳:۴۳:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
با تائید نظر شما این نکته هم بایستی گفته شود بانصب نیروگاههای خورشیدی در کناره های سواحل خلیج فارس ضمن تامین انرژی برق میتوان دستگاههای آب شیرین کن را بکار گرفت و کمبود آب در شهرهای جنوب کشور را برطرف کرد.
ناشناس۴۴۳۰۵۱۰۷:۰۹:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۳۰
انرژی خورشیدی یکی از گرانترین و کم بازده ترین نوع استحصال انرژی است و فقط تاجران ذینفع آنرا تبلیغ می کنند یا کسانی که آگاهی کامل به موضوع ندارند. در حال حاضر هزینه انرژی خورشیدی حدود 10 برابر روشهای مرسوم در کشور است و بصرفه اقتصادی نیست. بعلاوه توان تولیدی آن پایین بوده و به سطح وسیع نیاز دارد. آمریکا با آنهمه وسعت و آفتابی بودن و دریاهای اطرافش در کل کشورش حتی 10 درصد از این نوع انرژی ندارد اما نزدیک به 20 درصد تولید برق اش هسته ای است.
حسین۴۴۲۲۹۳۱۶:۰۹:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
مشکل فعلی هیچ ربطی به این توافق نداره چون اولا یک توافق بلند مدت هست و دوما هیچ کدوم از کشورهایی دیگه هم که این توافق امضا کردن این مشکل ما را ندارند. مشکل فعلی به علت کاهش توان تولید نیروگاه های برق-آبی هست که علت اصلی اون هم خشکسالی و ضعف در مدیریت منابع آب هست.
ناشناس۴۴۲۵۹۱۱۹:۵۲:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲۹
برادر عزیز ، مگر برق ابی چه جایگاهی در سبد تولید برق ایران دارد؟ گرچه ظرفیت اسمی نیروگاههای برق-آبی حدود ۱۵ درصد ظرفیت نصب شده کشور را یدک می کشند، ولی اگر اطلاع دقیق داشته باشید، تولید واقعی هیچ وقت بیشتر از ۵ درصد مصرف برق کشور را پوشش نداده است. ملغمه سو مدیریت در دولت، باعث این بلبشوی برقی است. البته حتما کم آبی سهم کمی در این موضوع دارد. ولی نه علت العلل آن.
ناشناس۴۴۲۸۹۵۲۳:۴۸:۱۲ ۱۳۹۷/۴/۲۹
دوست گرامی درست است که مقدار برق ابی کشور کم است ولی مزیت و اصلا ویژگی برق سدها ان است که تولید برق از ان بسیار سریع است یعنی عموما وقتی مصرف برق برای مدت کوتاهی بالا می رسد و از ظرفیت تولید معمول فراتر می رود توربین ها را روشن کرده و برق سریع به شبکه منتقل می شود تا خاموشی نداشته باشیم. طبیعی است که وقتی کم ابی است حتی اگر مصرف برق به اندازه 5 درصد بالاتر از تولید برود منجر به خاموشی می شود. بنابراین اهمیت برق ابی در درسترس بودن سریع ان است که برای پیک مصرف بسیار مهم است بر خلاف تولید برق از سایر روشها
ناشناس۴۴۱۹۶۶۱۲:۳۰:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۲۹
فعلا دادن کارانه های ۵۰۰ میلیونی به پزشکان اولویت اصلی دولته.
ناشناس۴۴۱۹۶۸۱۲:۳۰:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
سلام بسیار خوب بودجه این طرح ها از کجا بیاد
ناشناس۴۴۱۹۸۲۱۲:۴۲:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۹
در سراسر کشور ما که دارای گسل های متعدد با شهرهای در معرض زلزله است بدون توجه به تجربه های جهانی مستمرا پروژه های خطوط انتقال گاز سراسری در حال اجراست و کسی هم جلودارشان نیست ،در صورتیکه با توجه به آسیب پذیری شهرها بواسطه زلزله خیز بودن کشور بجای انتقال گاز به شهرها و روستا ها و افزایش عواقب زلزله ،بایستی بدلایل زیر در کنار پالایشگاه ها نیروگاه برق زد وبجای گاز ، برق تولیدی را را برای مصارف حرارتی و انرژی در اختیار شهرها و روستا ها قرارداد : هزینه انتقال کمتر ،قابلیت صادرات بیشتر به کشورهای تشنه برق منطقه،بازار فروش بهتر و بیشتر ،نوسانات و وابستگی قیمتی کمتر به قیمت جهانی نفت،خطر کمتر در زمان زلزله ،هزینه نگهداری و انتقال پایینتر،خطر پایین انفجار با توجه به پیر شدن جمعیت کشور و افزایش اشتباه انسانی،بهینه سازی مصرف آب با تمرکز نیروگاه‌های برق کنار دریا جنب پالایشگاه ها،نوسان کمتر قیمت جهانی برق در قیاس با گاز ،مستهلک بودن شبکه سراسری خطوط انتقال گاز سراسری و همچنین شبکه درون شهری انتقال گاز شهری و انتقال راحت تر به کشورهای منطقه بعنوان صادرات ...پس چرا همچنان بدلیل منافع برخی شرکتها ی احداث خطوط لوله گاز سراسری و مدیران متنفذ سهامدار آنها که قبلا وزیر و مدیر بوده اند منافع کشور مغفول مانده و در نظر گرفته نمی‌شود
ناشناس۴۴۲۲۲۱۱۵:۱۲:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۲۹
شما از خودت شروع کن ببین بدون گاز میتونی زندگی کنی بعد برا بقیه روستاها نسخه پیچی کن
ناشناس۴۴۲۴۲۱۱۸:۰۱:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
بله همانطور که در عمده کشورهای اروپایی بجای اجاق ها و بخاریهای گازی خطرناک که هر سال تعداد زیادی کشته میدهد و هزینه زیاد نگهداری شبکه های گاز و هزینه های زیاد بازسازی شبکه های زیر زمینی گاز که مستهلک میشوند و الان در کشور مستهلک شده و نیاز به بازسازی با بودجه هنگفت دارند و با توجه به پدیده مهم فرونشست در کشور که منجر به شکستن و انفجارات خطرناک شبکه گاز سراسری و شهری خواهد شد و تراکم اپارتمانها که انفجار گاز در یک واحد موجب مخاطرات جانی طبقات دیگر میشود لازم است استفاده از گاز حذف و انرژی برق جایگزین گاز شود ،متاسفانه مدیران کشوری ما خیلی دیر به آنچه که درست است پی می‌برند و آنوقت دیگر دیر شده ..مگر اخیرا مکررا شاهد اخبار انفجارات و فروریختن مجتمع ها بخاطر انفجار گاز نبوده ایم امروز شروع کنیم فردا دیر است
ناشناس۴۴۲۷۹۳۲۲:۳۰:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
اولا اروپایی ها گاز ندارند و وارد کننده گاز هستند و گران است. ثانیا در کل اروپا بیش از 25 درصد برق هسته ای است حتی برخی کشورها مانند فرانسه 75 درصد برقشان از نیروگاههای هسته ای است. مشکل ما در برنامه ریزی و مدیریت منابع انرژی است. زیرا ما حتی می توانیم صادر کننده باشیم. اما در چند سال گذشته توسعه انرژیهای کلان تعطیل و روی باد و خورشید که کم بازده و گران هستند سرمایه گذاری یا تمرکز شده است.
ناشناس۴۴۳۱۱۲۰۸:۲۰:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۳۰
بعد از زلزله لوس آنجلس و مشاهده تلفات انفجارات گاز موجود در خطوط لوله و مصرف کننده ها نسبت به جایگزینی برق بجای گاز اقدام شد لطفا مطالعه بفرمایید ما همیشه بجای استفاده از تجارب جهانی دنبال اختراع دوباره چرخیم البته آن به حرف و لاف و سخنرانی محدود شده و نتایج مخرب آن را می‌بینیم
حسین۴۴۲۵۶۷۱۹:۲۷:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
وقتی دیگران می توانند از گاز برق بگیرند و برق را به مصرف برسانند چرا ما نتوانیم
ناشناس۴۴۱۹۸۴۱۲:۴۳:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۲۹
صنعت برق کشور و یک نکته: ایران یکی از بزرگترین ذخایر انرژی دنیا رو داره اما مسئولان ما بعد از اینهمه مدت نمیتونن برق کافی برای کشور تولید کنند.
عبدالحميد۴۴۲۰۴۹۱۳:۱۸:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۹
مردم بدانيد چند سالي ست كه يك اختراع ايراني كه انقلابي در صنعت برق دنيا ايجاد كرده است - نهايت ممكن ايمني و جلوگيري از اتش سوزي و برق گرفتگي - جلوگيري از هدر رفت و تلفات برق - افزايش عمر وسايل برقي - و دهها فوائد ديگر.... كه ميتواند به همه خاموشي ها و.... خاتمه دهد و علي رغم پايلوتها ، طبق معمول در گرداب بي توجهي ها و كارشناسي هاي معرضانه قرار گرفته
ناشناس۴۴۲۹۳۸۰۰:۵۳:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۳۰
دقیقا چیو بدونیم یه مشت حرف زدی بدون مدرک حتی اسم هم نبردی
ناشناس۴۴۲۰۵۰۱۳:۲۰:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۹
دوست داشته باشیم یا نه ایران کشوری با پیشینه کشاورزی و دامپروری است و هیچ قرابتی با یک کشور صنعتی ندارد.در تمامی صنایع من جمله صنعت برق عقبیم و بیشتر در پی ادعا هستیم تا اقدام
ناشناس۴۴۲۱۱۲۱۴:۰۰:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۲۹
طبق برنامه پنجم توسعه اقتصادی می‌بایست سالانه ۵ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شود، اما در طول پنج سال گذشته نه تنها توان نیروگاهی به ظرفیت پیش بینی شده نرسید، بلکه حدود ۴۲ درصد کاهش رشد ظرفیت تولید برق داشته‌ایم.
سروش۴۴۲۱۷۰۱۴:۴۱:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
پس برق هسته ای چی شد؟ چند مگاوات تولید برق از انرژی هسته ای داشتیم در حالی که انقدر کشور براش هزینه داده؟
ناشناس۴۴۲۶۲۴۲۰:۱۱:۱۲ ۱۳۹۷/۴/۲۹
نکنه یادت رفت تهیه سوخت رو تعطیل کردند؟ تا چرخ اقتصاد بچرخه!
ناشناس۴۴۲۳۳۰۱۶:۴۱:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۲۹
شركت مپنا نيروگاه ميسازد سوخت گاز هم در ايران فراوان است
ناشناس۴۴۲۴۶۴۱۸:۲۹:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۹
سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پدیر فعلا مغفول مانده ا دانمارک یاد بگیریم
ناشناس۴۴۳۴۷۷۱۲:۲۳:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۳۰
عموما انرژیهای تجدید پذیر دیر بازده و کم بازده هستند. بغیر از هسته ای. دانمارک چند درصد برق اش تجدیدپذیر است؟ و از چه نوعی است؟
ناشناس۴۴۲۴۷۳۱۸:۳۷:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۲۹
چرا نمیتوانیم تولید کولر های گازی خورشیدی را در کشور ایجاد کنیم
ناشناس۴۴۲۷۹۸۲۲:۳۴:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۹
تبدیل انرژی از نور خورشید کم بازده و گران است. کولرگازی مصرف بسیار بالایی دارد که کل سطح خانه شما پنل خورشیدی باشه نمیتونه انرژی لازم برای یک کولر گازی رو تامین کنه.
ناشناس۴۴۲۹۳۹۰۰:۵۵:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۳۰
متاسفانه این حرفتون درست نیست همین الان شرکت تسلا باطری هایی رو آماده کرده که با همین پنلهای معمولی کار می کنه و می تونه کل برق یه خونه را تامین کنه
ناشناس۴۴۲۵۵۹۱۹:۲۴:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۲۹
اگه بخواهیم کشور پیشرفته ای باشیم باید در تمام زمینه های تولید انرژی قوی باشیم. به کشور های پیشرفته نگاه کنید هم رو انرژی هسته ای کار میکنند ، هم روی انرژی بادی، هم خورشیدی و .... انرژی خورشیدی پاکتر از هسته ای هست ولی گرون تر هست . الان میزان برق تولیدی هسته ای در دنیا بسیار بیشتر از خورشیدی هست چون به صرفه تره اما در اینده ممکنه علم به سمت انرژی خورشیدی یا چیز دیگه ای بره.اگر بخواهی مقتدر باشی باید در تمام علوم پیشتاز باشی. هسته ای علاوه بر ابعاد نظامی ، انرژی ، پزشکی ، کشاورزی ، اب شیرین کن ، موتور زیر دریایی هسته ای ،عکس برداری دقیق در صنعت نفت و موشکی، در صنعت هوا فضا بسیار بسیار حیاتی است و باید ماهواره ها و سفینه و ... عایق شوند.
ناشناس۴۴۲۶۳۶۲۰:۱۸:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۲۹
آیا از معایب و اثرات زیست محیطی درازمدت و پنهان پنلهای خورشیدی و هزینه نگهداری و سرمایه اولیه بالای آن شناختی دارید؟ آیا میدانید فرانسه 75درصد برق کشورش هسته ای است. در حالی که همین مقدار از اوج مصرف امسال در کشور ما بیشتر است. آیا میدانید آمریکا 104 نیروگاه تولید برق هسته ای دارد. آیا میدانید انرژی خورشیدی یکی از گرانترین و کم بازده ترین نوع استحصال انرژی است و فقط تاجران ذینفع آنرا تبلیغ می کنند یا کسانی که آگاهی کامل به موضوع ندارند. در حال حاضر هزینه انرژی خورشیدی حدود 10 برابر روشهای مرسوم در کشور هزینه دارد و بصرفه اقتصادی نیست و معایبی دارد که جای بحث در این فرصت نیست.
ناشناس۴۴۲۹۴۰۰۰:۵۶:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۳۰
شما همین یک مورد رو توضیح بده من باقی حرفهاتو قبول می کنم "معایب و اثرات زیست محیطی درازمدت پنلهای خورشیدی" اینو توضیح بده
ناشناس۴۴۳۹۹۱۱۶:۴۷:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۳۰
ايا ميدانيد عربستان نيروگاه اتمى نداره ولى توليد برقش ده برابر كشور ايران و سه برابر كشور فرانسه متشكرم
ناشناس۴۴۲۸۳۱۲۲:۵۸:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۹
آخرین باری که قطعی برق و آب داشتیم دوران با شکوه خاتمی بود امروز هم با ورود اسلاحتلبای قهرمان دوباره آب و برق جیره بندی شد مبارک است
پیمانکار صنعت برق۴۴۲۹۵۲۰۱:۲۰:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۳۰
مورد شماره 2 به تنهایی 99 درصد مشکلات این روزها را عهده دار است .... دولت به نیروگاه های خصوصی هزاران میلیارد تومان بدهکار است و فقط پرداخت یارانه را بهانه بی پولی کرده در سه سال گذشته، هیچ سرمایه گذاری در این شرایط در این حوزه سرمایه گذاری جدید نخواهد کرد ... تعداد مناقصات صنعت برق رو ببینید ... در این سال ها به صفر میل کرده ... بنابر این تا زمانی که سیاست گذاری های کلان دولت در این صنعت اگر عوض نشود ... هیچ اتفاقی در راستای بهبود وضعیت خدمات برق شاهد نخواهیم بود.
ناشناس۴۴۳۴۳۵۱۲:۰۲:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۳۰
اتلاف برق در خطوط انتقال نیرو چقدر است؟ میانگین جهانی چقدر است؟
حسین۴۴۳۷۰۲۱۴:۲۰:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۳۰
با توضیحات مورد ۳ کل قضیه بقای انرژی نابود شد. کاش یه مقدار علمی به قضیه نگاه کنیم. احساس میشه همه طرح های بی جواب سال های گذشته بر پایه همچین مقالاتی بوده.
فرهنگ۴۴۴۲۲۲۱۹:۰۶:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۳۰
چطور سنگ پا و سنگ قبر و مهر و تسبیه و عدس و سیر و خودرو لوازم آرایش و......از خارج وارد میکنید ولی برق را وارد نمیکنید؟ واقعا چرا؟؟؟؟؟؟؟

پربحث‌های امروز

 1. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 2. ظریف به قطر رفت

 3. فردا آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد

 4. روش‌های بهبود سلامت روانی را می‌دانید؟

 5. نکات کلیدی حفظ سلامت قلب در بیماران دیالیزی

 6. رونالدو دادگاهی می‌شود

 7. تعویق بازی‌های بزرگ لیگ فرانسه بخاطر جلیقه‌زردها

 8. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 9. اینفوگرافی/ پرفروش‌ترین کنسول‌های بازی جهان از ابتدا تا امروز

 10. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 11. چند نکته درباره دزدی هویت!

 12. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 13. دیدار وزیر اطلاعات با رئیس‌جمهوری آذربایجان در باکو

 14. واکنش مربی تیم ملی بعد از ترک بازی پرسپولیس/ تهدید پیروانی به بیان اظهاراتش علیه برانکو

 15. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 16. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 17. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 18. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 19. تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

 20. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 21. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 22. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 23. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 24. واعظی: از گسترش همکاری‌های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می‌کنیم

 25. صادرات محصولات گروه ملی فولاد از سر گرفته می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 6. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 7. رمز پیروزی

 8. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 9. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 10. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 11. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 16. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 17. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 18. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 19. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 20. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 21. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 22. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 23. برای درد زانو تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

 24. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 25. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 23. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 24. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 3. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 4. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 5. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 6. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 7. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 8. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 9. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 10. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 11. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 12. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 13. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 14. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 15. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 11. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 12. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 15. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 16. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 17. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 18. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 19. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 20. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 21. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 22. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 23. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 24. خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟

 25. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

آخرین عناوین