پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد

گروه اقتصادی الف،   3970427110 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مسائلی از قبیل افزایش حجم نقدینگی نه به تحریم‌ها ارتباط دارد و نه به آمریکایی‌ها؛‌ بلکه تنها ناشی از عملکرد ضعیف مدیریت‌ها و نظارت‌هایی بوده که در بخش‌های مختلف مثل بانک مرکزی صورت گرفته است.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، به بسته اجرایی مقابله با تحریم‌ها که از سوی دولت تهیه شده، اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در حوزه اقتصادی کشور شاهد هستیم و از طرفی مواجهه دشمن که در حوزه مسائل اقتصادی نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شکل ویژه‌ای افزایش پیدا کرده است، ما باید در ارتباط با این موضوع و مقابله با آن تصمیمات مناسبی اتخاذ کنیم.
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: دولت به هر حال برنامه‌هایی را به منظور مواجهه با اقدامات تحریمی که در ماه آینده قرار است از سوی آمریکایی‌ها علیه ایران اعمال شود، در دستورکار قرار داده است.

پورابراهیمی بر همین اساس اضافه کرد: البته به عقیده من دولت خیلی با تأخیر این کار را انجام داد و ای کاش این فضایی دولت که از اقتصاد مقاومتی، جنگ اقتصادی و آرایش جنگی در حوزه اقتصادی نام می‌برد، سال‌ها قبل انجام داده بود که خیلی از مسائل و موضوعات طبیعتاً می‌توانست نتایج بهتری را در شرایط کنونی داشته باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در هر صورت علی‌رغم اینکه دولت با تأخیر این کار را آغاز کرده است اما اصل ماجرا مبنی بر اینکه دولت برنامه‌ای داشته باشد و در این برهه از بحران اقتصادی اقداماتی را انجام دهد، مورد قبول ما است.

*گزارش بحران اقتصادی کشور و راهکارهای مقابله با آن به دولت ارائه شد

پورابراهیمی ادامه داد: نکته مهمی که در این خصوص و در ارتباط با این بسته باید ذکر کنم این است که ما در مجلس شورای اسلامی یکسری اقداماتی را هم در کمیسیون اقتصادی و هم در کارگروه‌های تخصصی که با هماهنگی هیأت رئیسه انجام شد، آغاز کردیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: اعتقاد ما بر این بود که برخی از موضوعات و محورها را باید با تأکید ویژه به دولت بگوییم، که البته مجموعه اقدامات را در قالب گزارشی دو هفته گذشته از طرف مجلس و از طریق شورای عالی هماهنگی اقتصادی به دولت رساندیم که در آنجا هم مباحثی را مطرح کردیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات صورت‌گرفته از سوی کمیسیون اقتصادی برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی کنونی اشاره کرد و گفت: بخشی از موضوعات مطرح‌شده در جلسه مذکور مسائل مهم و کلان کشور بود که مدنظر ما قرار گرفت تا دولت در این خصوص بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

*دولت اکنون اختیارات لازم برای اداره جنگ اقتصادی را دارد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اقداماتی هم که آقای نوبخت اعلام کرده و قرار است بر اساس آن موضوعات مربوطه، بحث‌های مواجهه با دشمن را عملیاتی کنند، بخش زیادی از آن در حیطه عمل و اختیارات دولت است؛ یعنی در بخش‌های مختلف دولت اکنون از اختیارات لازم برای تصمیم‌گیری برخوردار است به نحوی که بتواند شرایط را متناسب با جنگ اقتصادی اداره کند.

این نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: طبیعتاً دولت بر اساس این محورها از ماه‌ها قبل می‌توانست تمهیدات لازم را اتخاذ کند اما حال با تأخیر شروع کرده است که به شکلی عملیاتی شود.

وی همچنین در خصوص برخی محورهای اشاره‌ شده در بسته اجرایی دولت برای مقابله با تحریم‌ها عنوان کرد: محورهایی از این بسته مربوط به قانون است و بر اساس توافقی که با دولت کردیم مقرر شد دولت محورهایی که نیازمند قانون و مجوز از قانونگذار مجلس است در قالب لایحه ارائه کند. در مجلس هم اعلام آمادگی و اکنون هم ما اعلام می‌کنیم که مجلس در کمیسیون‌های تخصصی به ویژه کمیسیون اقتصادی آمادگی لازم برای بررسی لوایحی که در محورهایی که از سوی آقای نوبخت مطرح شده اگر این محورها نیازمند تصویب قانون باشد، همکاری کنیم.

*از اقدام دولت برای مقابله با دولت استقبال می‌کنیم

وی‌ ادامه داد: پیشنهاد ما هم این است که دولت در این رابطه لایحه ارائه کند یعنی حتماً نیازمند این هستیم که در این ارتباط دولت از طریق لایحه اقدام کند و اگر در هر صورت ما تشخیص دهیم موارد مهمی در کشور که فوریت و ضرورت آن مشخص و تعیین شده است، اما دولت نه خود اقدام می‌کند و نه در قالب لایحه از ما مجوز می‌گیرد طبیعتاً مجلس ورود خواهد کرد و ما در قالب طرح و به عنوان مصوبه مجلس آن را مطرح خواهیم کرد.

نماینده مردم کرمان در مجلس اضافه کرد: در هر صورت تأکید و اولویت ما در این رابطه این است که دولت از طریق لایحه اقدام کند چراکه ضمانت اجرایی لایحه بیشتر از ضمانت اجرایی طرح خواهد بود و از این جهت می‌تواند کمک کند.

* حجم نقدینگی مسئله جدیدی نیست که دولت بخواهد در مواجهه با جنگ اقتصادی از آن یاد کند

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: آنچه‌که انجام شده برخی محورهای مهم است که از قبل وجود داشته و برخی هم مهم است، اما موضوعاتی مثل نقدینگی چیز جدیدی نیست که اکنون دولت بخواهد در بحث مواجهه با جنگ اقتصادی از آن یاد کند.«بر اساس تقسیم‌بندی‌ها و بررسی‌هایی که روی محورهای این برنامه داشتیم استنباط بنده این است که یکسری از این محورها مربوط به ساختارهای اقتصادی ایران است، یعنی ما چه در جنگ اقتصادی با آمریکا باشیم و چه نباشیم، چه ما را تحریم بکنند و چه نکنند، حجم نقدینگی یکی از مشکلات اقتصادی ما در شرایط کنونی است».

پورابراهیمی در همین راستا عنوان کرد: بنابراین برنامه حجم نقدینگی که یکی از برنامه‌های پیشنهاد‌ی آقای نوبخت است، را باید 5 سال قبل ارائه می‌کردند. همه می‌دانیم زمانی که دولت شروع به کار کرد حجم نقدینگی کمتر از 500 میلیارد تومان بود اما اکنون حجم نقدینگی به بیشتر از 1500 میلیارد تومان رسیده است. یعنی حجم نقدینگی در این 5 سال به سه برابر افزایش پیدا کرده است و این به نظر می‌رسد نیازمند یک بازنگری جدی است.

وی بر همین اساس اضافه کرد: مسائلی از قبیل افزایش حجم نقدینگی نه به تحریم‌ها ارتباط دارد نه به آمریکایی‌ها؛‌ بلکه اینها تنها ناشی از عملکرد ضعیف مدیریت‌ها و نظارت‌هایی بوده که در بخش‌های مختلف مثل بانک مرکزی صورت گرفته است که باید بر این حجم از نقدینگی نظارت می‌کردند و تصمیمات جدی گرفته می‌شد.

وی همچنین عنوان کرد: درواقع ما در کشور مشکل منابع نداریم. بلکه مشکل مدیریت منابع داریم و درواقع سوء مدیریت است که باعث بروز چنین مشکلاتی شده است.

* ما در کشور مشکل منابع نداریم؛ مشکل سوء مدیریت منابع است

رئیس کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: من می‌خواهم بگویم بخش زیادی از محورهایی که آقای نوبخت به عنوان برنامه برای مقابله با تحریم عنوان کرده اصلاً جنسش تحریم نیست. برای مثال موضوعی در بحث فروش نفت است که در شرایط جدید وجود دارد که ما باید با شرایط جدید روش‌های فروش نفت را مطرح کنیم و یا بودجه‌ریزی بر اساس حالت‌های مختلفی که درآمد نفتی کشور تعریف می‌شود را مطرح کنیم.

پورابراهیمی ادامه داد: درواقع حتی همین موضوع هم که می‌گوییم این مسائل به تحریم ارتباط دارد می‌توانست با اتخاذ سیاست‌هایی که بارها مقام معظم رهبری و امام راحل و مسئولان نظام مبنی بر جدا شدن بودجه عمومی کشور از نفت تأکید داشتند امروز می‌توانستیم خود را در شرایط طبیعی قرار دهیم. یعنی اگر سهم نفت 10 درصد بود هیچ تأثیری نمی‌گذاشت و می‌توانستیم نفت بفروشیم یا نفروشیم و از طریق درآمدهای داخلی خودمان کشور را اداره می‌کردیم.

وی افزود: لذا همین مسئله هم به عملکرد ما برمی‌گردد نه تحریم‌ها چون ما از قبل تمهیدات لازم را اتخاذ نکردیم فکر می‌کنیم این اثر تحریم است، در صورتی که مشکلات مرتبط با وابستگی به نفت مرتبط با شرایط تحریم نیست و بیشتر ناشی از ساختار اشتباهی است که سال‌های متمادی پیگیری کردیم؛ در این دولت هم مانند دولت‌های دیگر متأسفانه این مسیر به غلط جلو رفت.

*جنس محورهای نوبخت برای مقابله با تحریم‌ها اصلاً تحریم نیست

پورابراهیمی همچنین یادآور شد: در برخی موارد هم که هیچ ارتباطی با تحریم‌ها ندارد مانند حجم نقدینگی حجم نقدینگی در اقتصادی ایران که اکنون در دولت یازدهم و دوازدهم 3 برابر شده است هیچ ارتباطی با تحریم آمریکا و کشورهای دگر ندارد. بنابراین جنس این موضوع مربوط به سیاست‌هایی است که ما در کشور اتخاذ می‌کنیم و این قاعدتاً‌ شرایط خاصی ایجاد کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با ارائه ارزیابی تقسیم‌بندی خود نسبت به بسته اجرایی مقابله با تحریم‌ها تصریح کرد: به اعتقاد من برخی از موضوعات قیدشده در این بسته، از ربطی به تحریم‌ها ندارد و در این حوزه باید از حوزه برنامه‌ریزی دولت سال‌ها کار کارشناسی انجام، اجرایی و تصمیم‌گیری می‌شد و برخی هم شرایط به‌گونه‌ای است که یک ارتباط به صورت نسبی ارتباطی دارند که متناسب با آن باید تصمیم‌گیری‌های لازم انجام شود.

وی‌ ادامه داد: مجموعه اقدامات دولت و اینکه حرکتی را آغاز کرده و می‌خواهد اقدامی  را انجام داده است مورد حمایت ما است و ما دولت را کمک می‌کنیم اما اینها بخش‌هایی از آن نظام است.

* امروز بهترین موقعیت برای جراحی در اقتصاد کشور است

وی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم امروز بهترین موقعیت برای جراحی در اقتصاد کشور است که ما از این طریق بتوانیم مشکلات اصلی اقتصاد کشور را مانند حوزه نظام بانکی، بحث قاچاق کالا و ارز، مسائل مربوطه به مدیریت واردات کشور، و همچنین تراز بازرگانی کشور و بسیاری از موضوعات این چنینی ازجمله مواردی است که ما از این طریق بتوانیم تصمیمات پایه‌ای و اساسی بگیریم. یعنی این موقعیتی که در شرایط جنگ اقتصادی فراهم شده است امکانی را فراهم می‌کند بتوانیم با اصلاح ساختار اقتصادی کشور کمک کنیم.

پورابراهیمی در بخش پایانی سخنانش گفت: دولت از همان روزی که روی کار آمد باید این برنامه‌ها را برای مقابله با تحریم ارائه می‌کرد و نمونه آن هم بحث نقدینگی است که هیچ ربطی به تحریم‌ها ندارد و اگر اقدامات لازم را در این خصوص انجام می‌داد می‌شد حجم نقدینگی به جای سه برابر دو برابر شود یا 50 درصد رشد می‌کرد نه اینکه 300 درصد رشد داشته باشد و این هیچ ارتباطی با تحریم‌ها ندارد و بیشتر به سوءمدیریت در بانک مرکزی و نظارت ضعیف در تیم اقتصادی دولت برمی‌گردد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ مهر ۱۳۹۷کی‌روش: فیفا در تحریم سیاسی مداخله و راه حلی برای مبالادت پولی یا مالی پیدا کند
۲۷ مهر ۱۳۹۷عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌
۲۷ مهر ۱۳۹۷لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها
۲۶ مهر ۱۳۹۷فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است
۲۶ مهر ۱۳۹۷تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است
۲۶ مهر ۱۳۹۷همکاری بین‌المللی در تحریم ایران متزلزل است/ ادامه صادرات غلات آمریکا به ایران باوجود تحریم‌ها
۲۵ مهر ۱۳۹۷ بخش‌هایی از سازوکارهای اروپا ظرف روزهای آینده وارد فاز عملیاتی می‌شود
۲۵ مهر ۱۳۹۷دو اقتصاددان: مسئولیت همه پیامدها متوجه سیاست‌گذاران است/ کمبود عرضه عامل اصلی در جهت افزایش قیمت‌ها است
۲۵ مهر ۱۳۹۷ آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...
۲۵ مهر ۱۳۹۷دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند
۲۵ مهر ۱۳۹۷یک اقتصاددان: ترازنامه‌ها واقعی شود ورشکستگی بانک‌ها هم معلوم می‌شود
۲۴ مهر ۱۳۹۷نفت، سرعت گیر رشد اقتصاد؟! / صنایع معدنی جایگزین مناسبی برای نفت است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۳۹۸۴۸۱۶:۴۲:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۷
افزایش ۳۰۰ درصد نقدینگی به تحریم ها ارتباط ندارد ولی قطعا به مجلس ارتباط دارد. جناب پور ابراهیمی چرا از مسئولیت خود شانه خالی می کنید؟ لایحه بودجه را شما تصویب می کنید.
ناشناس۴۳۹۹۲۶۱۸:۰۰:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۷
بهتره ایشان واحد اقتصاد رو دوباره پاس کنن . نقدینگی نسبت به سال 92 تقریبا سه برابر شده که میشه 150 درصد نه 300 درصد
ناشناس۴۴۰۰۱۷۱۹:۱۵:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۲۷
دولت قدرت اداره کشور را ندارد
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 2. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 5. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

 6. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 7. معمای گنج همدان+ عکس

 8. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 9. واشنگتن‌پست: مخالفان «بن سلمان» در حال جمع شدن گرد «احمد بن عبدالعزیز» هستند

 10. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 11. نگرانی کانادایی‌ها از کمبود ماری جوانا!

 12. قلدربازی خودروسازهای تهران در برابر بازرسی محیط زیستی

 13. عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 14. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 15. گلاره و آرزویی که محقق شد

 16. المیادین: بولتون به بن‌سلمان گفته آمریکا تمام جزئیات قتل خاشقچی را می‌داند

 17. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 18. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 19. ماجرای عجیب گلزنی محمد انصاری و خوشحالی پس از گل+ عکس

 20. انتقام و غول‌کشی گوش شکسته‌ها در سرزمین دانوب!

 21. نیویورک‌تایمز: سران عربستان یکی از مقامات اطلاعاتی و از مشاوران بن‌سلمان را مقصر قتل خاشقچی معرفی می‌کنند

 22. 10 خبر پربازدید هفته/ از اعتراف عربستان به قتل خاشقچی و خروج قالیباف از کشور تا ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی و پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور

 23. میرسلیم: دولت از طرفی بازار ارز را آشفته می‌کند و از طرفی می‌گوید بسته حمایتی درست کرده‌ایم!

 24. هشدار پرویز پرستویی درباره روندی بسیار خطرناک در سینما/ قرار نیست فقط نقش حاج کاظم بازی کنم

 25. هفته پر بارش در راه است/ جزییات

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 3. تئاتر لاکچری؛ خودکرده را تدبیر نیست

 4. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 5. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 6. خواب شیرین هنگام سخنرانی جهانگیری در همایش  

 7. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 8. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 9. امشب در سر شوری دارم !

 10. ضرغامی: پس از عاشورای ۸۸ بسیاری از دست‌های پشت پرده رو شد

 11. دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»!

 12. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 13. غذای ملی این کشور زیبا «کله پاچه» است  

 14. پاکستان: گشت‌زنی هوایی برای یافتن مرزبانان ایرانی آغاز شده است

 15. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 16. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 17. ماجرای جمال خاشقچی، نقشه نئومحافظه کاران برای نجات بن سلمان و تشدید تحریم ها علیه ایران

 18. علت شوره سر چیست؟

 19. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 20. سردار پاکپور: تروریست‌ها وحدت مردم را هدف قرار داده اند

 21. فرود اضطراری پرواز تهران - بوشهر در شیراز

 22. کتف کامیابی‌نیا جا انداخته شد

 23. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 24. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 25. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 4. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 5. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 6. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 11. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 12. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 13. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 14. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 15. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 16. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 17. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 18. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 19. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 20. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 21. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 22. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 23. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 24. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 25. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 2. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 3. عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 4. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 5. میرسلیم: دولت از طرفی بازار ارز را آشفته می‌کند و از طرفی می‌گوید بسته حمایتی درست کرده‌ایم!

 6. ایران در دو هفته اول ماه اکتبر 2.2 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد

 7. حل معمای ایجاد شغل در شرایط رشد منفی اقتصاد

 8. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 9. فرانسوی‌ها متقاضی خرید کوئل از ایران شدند

 10. اسنپ: ۱۵ هزار راننده زن در تهران داریم

 11. ایرلاین‌ها؛ ارز نگیریم فقط ۳ ماه دوام می‌آوریم/اهمال بانک مرکزی در اختصاص ارز

 12. چینی ها برای ایران آب شیرین می کنند

 13. واگذاری جنجالی سهام صندوق فولاد؛ از عرضه زیر قیمت تا تخلف در فروش بلوکی سهام

 14. یارانه نقدی مهرماه واریز شد

 15. انگشت اتهام بازار سرمایه به سمت حقوق‌ها

 16. لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها

 17. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 3. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

 4. دلالان دلار دینار فروش شدند/ افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت ارز عراق

 5. سقوط طلای سیاه به زیر 80 دلار

 6. جهانگیری: موضوع اقتصادی تنها دلیل به وجود آمدن شرایط امروز نیست

 7. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

 8. تغییرات قیمت ۱۱ گروه کالایی در هفته منتهی به ۲۰ مهر

 9. سورپرایز دلار برای نوسان‌گیران

 10. راه‌اندازی نهضت اشتغال در چارچوب اقتصاد مقاومتی

 11. مزایای هوشمندسازی شهرها چیست؟

 12. مراقب کپی اطلاعات کارت‌های بانکی با کارتخوان‌های جدید باشید + عکس

 13. قیمت طلا و سکه افت کرد+ جدول

 14. کارگران این کارخانه به جای دستمزد، «نوشابه» می‌گیرند!

 15. قیمت رهن و اجاره آپارتمان های لاکچری در تهران

 16. مذاکرات توپراس ترکیه برای معافیت از تحریم‌های ایران

 17. صعود صادرات صنایع، افول صادرات معادن+ جدول

 18. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

 19. تایلند بافساد راهبان بودایی مقابله می کند

 20. واگذاری زیرمجموعه‌ بانک‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی

 21. رقابتی‌ترین اقتصاد جهان معرفی شد

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 23. قیمت وام مسکن+ محاسبات

 24. آخرین وضعیت بارش های ایران/رشد ۱۰ درصدی بارش ها نسبت به سال قبل +جدول

پربحث‌های هفته

 1. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 2. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 3. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 4. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 5. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 6. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 7. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 8. سفر آخوندی به مشهد برای افتتاح ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پروژه؟+ عکس

 9. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 10. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 11. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 12. اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم

 13. لامبورگینی ایرانی  

 14. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 15. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 16. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 17. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 18. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 19. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 20. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 21. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 22. شرط اساسی حل مشکلات از نگاه رئیس کل بانک مرکزی/ همتی: برنامه‌های مشخصی داریم+ عکس

 23. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 24. سخنان جنجالی وزیر ارتباطات در تلویزیون/ آذری جهرمی: با دوروف در تهران جلسه داشتیم/ مردم به مسئولان بی‌اعتمادند، زیرا حرفمان با عمل تعارض دارد

 25. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

آخرین عناوین