سپینو-مگنت

افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

گروه اجتماعی الف،   3970419122 ۳۵ نظر، ۱۸ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

گُله به گُله روی زمین اردوگاه درازکش منتظرند؛ غرق در سکوت. اینجا گردنه وحشت است؛ گردنه تنباکویی در شرق تهران؛ اردوگاه مهاجران؛ جایی که پس از اتفاقات اخیر روزانه چند هزار نفر افغانستانی را روانه کشورشان می‌کنند؛ بی هیچ زور و اجباری؛ کاملاً اختیاری.

توی گرگ و میش هوا، همه‌شان شبیه همند؛ گُله به گُله روی زمین اردوگاه درازکش ولو شده‌اند؛ بار و بنه را جمع کردند و همه زندگی‌شان را زیر سر گذاشته و کنار هم خوابیده‌اند؛ زن و بچه‌دارهاشون هم کمی دورتر گرد هم چمباتمه زده‌اند؛ از در ورودی تا کوه‌های پشت اردوگاه پر است از چشم‌بادامی‌ها؛ حتی روی کوه و تخته‌سنگ‌های دوردست هم نشسته‌‌اند؛ منتظر؛ غرق در سکوت... اینجا گردنه وحشت است؛ گردنه تنباکویی؛ اردوگاه مهاجران افغانستانی؛ مرکز بازگشت امام رضا(ع)، جایی که به‌دنبال اتفاقات اخیر روزانه چند هزار نفر از افغان‌ها را روانه کشورشان می‌کنند؛ بی‌هیچ زور و اجباری؛ این بار کاملاً اختیاری...

صدای دورگه‌اش را صاف می‌کند و با همان دستی که فرمان را نگه داشته، به نقطه‌ای در منتهای افق اشاره می‌کند و می‌گوید «همان‌جاست»؛ سیگارش را از لای لب‌هایش برنمی‌دارد؛ از توی آینه، عقب را می‌پاید؛ «گفته باشم توی گردنه تنباکویی ورود ایرانی ممنوعه‌ها؛ فقط تا جلوی در اردوگاه می‌تونید برید. نگید نگفتیا!».

چند کیلومتری جلوتر می‌رود و مشیریه و کوه‌سنگی را هم که رد می‌کند، راهنما می‌زند و می‌پیچد توی لاین کندرو اتوبان؛ چند صد متر جلوتر می‌زند روی ترمز؛ «همین‌جاست»؛ نگاهی به دوربین‌مان می‌کند و می‌گوید «با این‌که نمی‌تونید برید توی اردوگاه؛ اینو بذار توی کوله‌ات و خیلی عادی سرتون رو بندازید پایین برید تو؛ اگه بهتون گیر ندادن که شانس آورید؛ اگر هم گیر دادن بگید کارگرتون رو می‌خواهید ببینید، شانس بیارید شاید اجازه بدن برای چند دقیقه برید داخل و خودتون ببینید این روزا چه محشریه».

سر تکان می‌دهم و لبه کلاه را تا جایی که می‌شود پایین می‌کشم و پیاده می‌شویم. جلوی در اردوگاه چند زن کولی سر می‌رسند و شروع می‌کنند به دعا کردن؛ یکی کاسه فلزی قُرش را جلویم می‌گیرد «ان‌شاءالله سفرت بی‌خطر باشه جَوون؛ صدقه قبل سفر یادت نره»؛ آن یکی تنه ریزی می‌زند و با لحنی نصیحت‌وار می‌گوید: «کمک کن تا خدا به جیب و زندگی‌ات برکت بده، این رسم جَوون‌‌مردیه ...»، ول‌کن نیستند؛ مدام زیر گوشمان دعا می‌کنند و همین‌طور پشت سرمان راه افتاده‌اند؛ نگاهشان نمی‌کنم و دست آخر خودشان هم می‌فهمند از ما آبی برایشان گرم نمی‌شود؛ فرصت را از دست نمی‌دهند و می‌روند سراغ چند پسر جوان افغانستانی که کوله به دست از ماشین پیاده می‌شوند؛ جلوی در آهنی اردوگاه، دستفروش‌ها بساط کرده‌اند؛ از ساعت مچی تا اسباب‌بازی‌های بند انگشتی؛ داد می‌زنند «بدون سوغات پیش زن و بچه‌ات برنگردی».

سرمان را بالا نمی‌آوریم و لابه‌لای هفت هشت افغانستانی هزاره و پشتو که دسته‌جمعی در حال ورود به اردوگاه هستند، بدون اینکه کسی چیزی بپرسد پا به گردنه تنباکویی می‌گذاریم؛ باورش سخت است؛ هر دو شوکه دور و برمان را نگاه می‌کنیم؛ زمین محوطه اردوگاه از افغانستانی‌ها فرش شده؛ باورش سخت است که این‌همه افغانستانی، داوطلبانه می‌خواهند ایران را ترک کنند و برگردند کشورشان؛ افغانستان. توی گرگ و میش هوا، همه‌شان شبیه همند؛ گُله به گُله روی زمین خاکی اردوگاه درازکش ولو شده‌اند؛ بار و بنه را جمع کردند و همه زندگی‌شان را زیر سر گذاشته و کنار هم خوابیده‌اند؛ زن و بچه‌دارهاشون هم کمی دورتر گرد هم چمباتمه زده‌اند.

بعد از بالارفتن «دالار» کار در ایران نمی‌صرفد/ هر یک‌میلیون تومان، 15هزار افغانی بود حالا 7هزار

سر و ریخت‌‌مان وصله ناجور است و همه زل زل نگاهمان می‌کنند؛ از بوفه کنار حیاط چای می‌گیریم؛ با چاشنی یکی از ساقه‌طلایی‌هایی که تا سقف چیده شده؛ پشت بوفه کنار یکی از جوانترها که چهارزانو روی نیمکت نشسته می‌نشینیم؛ بفرما می‌زنم و با دست به چای و بیسکویت اشاره می‌کنم؛ هر دو دستش را تا روی پیشونی بالا می‌آورد و به‌نشانه احترام نیم‌خیز می‌شود؛ نه‌فقط خوش‌برخورد، که خوش سر و زبان هم هست به‌خصوص با آن لهجه‌ غلیظش؛ خودش می‌خندد و می‌گوید «هر کی از قیافه‌ام نفهمد اهل کابلم از لهجه‌ام حتماً متوجه می‌شه»؛ اسمش فرشاد و نهایتاً 30ساله است؛ سفره دلش باز می‌شود؛ با اینکه فقط چند سال است ایران آمده ولی به‌قول خودش از همین حالا دلش برای ایران تنگ شده است.

ــ خب، تو که دلت تنگ میشه پس برای چی داری برمی‌گردی؟

موندن اینجا دیگه فایده نداره؛ حقوقم را که می‌فرستم افغانستان، دیگه حتی کفاف 15 روز زندگی زن و بچه‌ام را هم نمی‌دهد؛ از اول این‌جوری نبودها؛ بعد از تحریم‌ها این‌طور شد؛ دالار که بالا رفت، اوضاع هم خراب شد.

ــ اینجا چی‌کار می‌کردی؟

جوشکار بودم، هم ساختمانی هم کانکس‌سازی؛ توی شهرک آهن هم کار کردم.

ــ درآمدت چقدر بود؟

2 میلیون و 200 هزار تومن.

ــ خب، مگه بد بود؟

اوایل نه ولی همین الآن حقوقم با پول بنگاه، می‌شه 13 هزار افغان؛ یعنی کمتر از نیمِ قبل؛ قبلاً 2 میلیون تومن می‌شد 30 هزار افغان؛ اون پول برای زن و بچه‌هام کافی بود ولی حالا با 13 هزار افغان چه می‌شود کرد؟ هیچی فقط دو گونی آرد و یک حلب روغن؛ تمام. تا قبل از این تحریم‌ها و حتی تا یک سال پیش، هر یک میلیون تومان، 15 هزار افغانی بود اما کم‌کم شد 13 هزار، بعد 12 هزار، بعدش 10 هزار، 9 هزار و حالا 8 هزار هم نیست؛ تازه پول بنگاهی هم که کسر شود می‌شود کمتر از 7 هزار. خب نمی‌صرفد، برادر، اینجا بمانیم.

ــ اون‌جا کار هست؟

آره هست ولی نه به‌اندازه اینجا؛ مثلاً 3 ماه کار می‌کنی، ‌2 ماه بیکاری. همه اینهایی که می‌بینی برای همین میرن و گرنه کجا از اینجا بهتر؟

ــ چرا؟ به هر حال اینجا غربته؛ شما هم غریب.

غربته ولی خداییش این‌همه وقت هیچ کس به من نگفت از اینجا بلند شو برو آنجا بشین؛ من با پای خودم آمدم و حالا هم با پای خودم دارم برمی‌گردم. به‌خدا صاحبکارم وقتی فهمید دارم برمی‌گردم گریه کرد؛ آن‌قدر مهمان‌نواز بود. هیچ‌وقت احساس غربت نکردم؛ واقعاً دلم تنگ میشه برای اینجا. ایران خیلی خوب بود؛ همین که انتحاری نیست؛ امنیت هست خیلی خوبه ولی دیگه برای ما نه. همین امنیت ایران به همه چی می‌ارزه؛ آنجا از 9 شب به بعد اگه بخوای از یک محل به محل دیگر بروی، 10 جا لختت می‌کنن. ولی خب، چاره چیه؟

هوا تقریباً روشن شده و تیغ تیز آفتاب، یکی یکی افغانستانی‌هایی را که درازکش روی زمین ول شده‌اند بلند می‌کند؛ حالا به‌جز یکی دو نفری که بپای وسایل گروه‌های 12 ــ 10 نفر از همشهریانشان شده‌اند، بقیه یا جلوی سرویس‌های بهداشتی صف کشیده‌اند یا با هم گپ می‌زنند.

روایت دردناک یک افغانستانی از قاچاق انسان به ایران/ 18 روز پیاده آمدیم؛ 15 ــ 10 نفر هلاک شدند

خالد 10 سالی هست که میهمان ایرانی‌ها است؛ مردی میانسال با موهایی جوگندمی و درس‌خوانده که حسابی لفظ‌قلم حرف می‌زند؛ این سال‌های آخر در برغان کار می‌کرده؛ جایی که خودش می‌گوید از سرسبزی و زیبایی شبیه شمال است؛ نه شمال ما؛ شمال کابل؛ تفرجگاهی که سال‌های دورتر آخر هفته‌ها با همسر و بچه‌ها راهی آنجا می‌شده برای پیک‌نیک؛ میانسالی و لفظ‌قلم حرف‌زدنش نشان ‌می‌دهد. می‌گوید آخرین بار یک سال و نیم پیش برای چندمین بار قاچاقی آمده ایران. با اینکه یک گوشه‌ نشسته و خیلی با دیگران گرم نمی‌گیرد، حسابی با ما می‌جوشد و می‌گوید: «اون موقع یک میلیون و دو صد هزار تومان دادم قاچاق‌بر آمدم ایران؛ حالا هم با دو صد هزار تومان برمی‌گردم افغانستان، این یعنی ما آواره‌ایم؛ 40 سال است خانمان نداریم».

ــ مگه سازمان ملل رایگان شما را برنمی‌گرداند؟

نه؛ سازمان ملل کجا بود؟ همه این‌ اتوبوس‌ها برای ایران است؛ 50 هزار تومن می‌دیم تا سنگ‌سفید؛ از آنجا هم 30 هزار تومان برای رد شدن از زنجیر (مرز)؛ 70 هزار تومان هم باید بدیم شهرداری...؛ سازمان ملل فقط آنجا که از زنجیر رد می‌شویم می‌گوید "شکایتی از ایران ندارید؟"، خب مگر دیوانه‌ایم؛ شکایتمان برای چیست؟ با پای خودمان رفتیم و حالا هم با پای خودمان آمدیم؛ نان آنجا را خوردیم، آب و نمک آنجا را خوردیم، حالا شاکی هم باشیم؟ وگرنه اونی که عقل داشته باشد چرا شکایت کند؟

ــ خب، اینجا بفهمن قاچاقی اومدی، اذیت نمی‌شی؟

نه کاری ندارن؛ حتی خوش‌آمد هم برایمان می‌گویند.

ــ آنجا چطور؟

آنجا که اصلاً کسی کاری به کار کسی ندارد؛ الآن افغانستان شده دیگ بی‌سرپوش؛ یعنی همه چیز در آنجا هست؛ از آمریکایی و اروپایی تا طالبان و داعش؛ کسی به کسی کار ندارد.

ــ با قاچاقچی سخت نبود؟

سخت؟ قاچاقی از مرزی آمدیم که اصلاً اسم مرزش مشکله. از افغانستان آمدیم پاکستان و از آنجا ایران؛ توی پاکستان لختمان کردن؛ پول و ساعت، انگشتر و هر چیزی که داشتیم از ما گرفتند. توی ایران هم هجده روز با پای (پیاده) آمدیم. کتونی‌ام تیکه‌پاره شد؛‌ تا بم (پیاده آمدیم)؛ 400 نفر؛ باورت می‌شود؟

(نگاهش می‌کنم و هیچ حرفی ندارم؛ او اما نگاهم می‌کند؛ بر و بر. انگار دارد از جهنمی می‌گوید که به‌چشم دیده و من هرگز حتی قادر به تصورش هم نیستم.)

روزها را داخل چاله‌هایی که خودمان می‌کندیم می‌خوابیدیم و شب‌ها را به‌پا می‌آمدیم، یک‌سره به‌دو؛ خالد (قاچاقچی) با موتَر می‌آمد و ما 400 نفر دنبالش به‌دو. بعد از 18 روز، تازه از بم سوار اتوبوس شدیم؛ توی اتوبوس که نه؛ توی جاساک‌های زیر اتوبوس؛ سیاه و روغنی شده بودیم؛ وقتی رسیدیم تهران آن‌قدر بو می‌دادیم که هیچ کس از کنارمان رد هم نمی‌شد؛ 20 روز حمام نرفته بودیم.

ــ چقدر پول قاچاق‌بر دادی؟

من یک میلیون و دوصد؛ البته بعضی‌ها تا یک میلیون و هفت‌صد هم داده بودند.

حرف را عوض می‌کنم و از بچه‌هایش می‌پرسم؛ اخم‌هایش باز می‌شود و شروع می‌کند به تعریف از 5 بچه‌ قد‌ونیم‌قدش؛ از دلتنگی و خوشحالی‌اش برای دوباره دیدنشان، می‌گوید: هر وقت راه بیفتیم، 2 شب توی راهیم تا هرات؛ شب هم که سوار شوم شام پیش زن و بچه‌هایم هستم.

خوش‌اخلاق شده و جسارت به‌خرج می‌دهم و با لبخندی شیطنت‌آمیز می‌گویم: «یک همسر داری؟»؛ قاه‌قاه می‌زند زیر خنده؛ آن‌قدر که دندان‌های سیاه و کرم‌خورده‌اش هم پیدا می‌شود: آره فقط یکی دارم؛ الآن مثل قدیم نیست؛ یکی دارم و 5 تا بچه؛ کلان کلانش 18 سالشه و خرد خردش 3 سال.

خالد هم فقط به‌خاطر بالا رفتن دلار و به‌قول خودشان «دالار» بار و بنه را جمع کرده و راهی افغانستان شده؛ می‌گوید «پول اینجا دیگه به ما نمی‌شه؛ پسرعمه‌ام از زمان شاه اومد ایران؛ با همه اهل و فامیل؛ خب، اینجا موندن برای اونا می‌شه؛ چون همه فامیلشان اینجان ولی برای من که زن و 5 بچه‌ام کابلن، نمی‌شه؛ اگر اونها رو هم می‌آوردم مصارف ما می‌رفت بالا؛ حالا اگر یک دانه داشتم دو دانه داشتم می‌شد ولی با 5 بچه خرد و کلان نمی‌شه. تازه بخواهم اونها رو هم بیارم، زمینی نمی‌شه؛ باید هوایی بیارمشان؛ زمینی آدم‌بزرگ تلف می‌شه چه برسد به زن و بچه خرد. می‌دانی چقدر می‌شود؟».

ــ تلف برای چی؟

آخرین باری که با قاچاق‌بر آمدم، حدود 15 ــ 10 نفر از ما هلاک شدن؛ همه‌شان را سنگ‌نشان کردیم؛ یک پتو پیچیدیم دورشان و خاکشان کردیم؛ دو سه تخته‌سنگ هم گذاشتیم بالای قبرشان؛ همین. هیچ کاری نشد بکنیم؛ حتی برادر یکی هم همان‌جا در مسیر تلف شد ولی کاری از دست برادرش هم برنیامد. همه به‌فکر جان خودمان بودیم؛ مثل روز محشر.

دوباره بداخلاق می‌شود؛ آن‌قدر که فکر می‌کنم این سوال‌ها و یادآوری آن خاطره‌ها، عذابش می‌دهد؛ دستش را فشار می‌دهم و او هم هر دو دستش را دور دستم می‌پیچد و گرم خداحافظی می‌کند؛ مثل دو همشهری ...

صف طولانی افغانستانی‌ها برای ترک ایران/ خروج روزانه 1500 افغانستانی از ایران تنها از گردنه تنباکویی

حالا توی سوله گردنه تنباکویی چند گروه صف کشیده‌اند و مابقی منتظر خواندن شماره گروه؛ نوید می‌گوید این آخرین مرحله است؛ مرحله بایومتریک؛ همان انگشت‌نگاری خودمان؛ از همان‌ کلاه‌های پشمی احمد شاه مسعودی روی سرش گذاشته؛ روی وسائل تلنبارشده لم داده. می‌گوید: از 2 ظهر دیروز آمدم اردوگاه ولی هنوز نوبت ما نشده؛ اگر خدا بخواهد امروز برمی‌گردیم.

ــ از دیروز تا حالا اینجا چی‌کار می‌کردی؟

تخمه می‌خوردم و سیگار می‌کشیدم. (خودش می‌گوید و خودش هم می‌خندد؛ من هم نگاهش می‌کنم؛ جدی؛ خودش را زود جمع‌وجور می‌کند)، اینجا باید با 43 نفر دیگه لیست بنویسی؛ برای اتوبوس‌ها؛ همه پولها رو جمع کنید و لیست اسامی را تحویل دهید و بشوید یک گروه؛ تا الآن 30 تا گروه 44نفره اسم نوشتن؛ بعدش هم باید منتظر بمونیم تا گروه گروه برای بایومتریک صدایمان بزنند؛ دست آخر هم که سوار اتوبوس می‌شویم و می‌زنیم به جاده.

ــ مسیر برگشت راحته؟

راحته؛ البته فقط تا مرز؛ از «اسلام‌کلا» که رد می‌شی، دست طالبان است؛ از هِرات به بعد دیگه دزدی دزدی است؛ آنجا خطر دارد، مخصوصاً برای ما مردم.

ــ چرا؟

آنجا هم درست مثل همین‌جا طالبان بایومتریک دارد؛ آنجا معلوم می‌شود که کدام مردم خارج بودن؛‌ همه توی بایومتریک معلوم می‌شه؛ اونوقت ما که خارج از افغانستان بودیم کارمان تمام است؛ برای همین بعد از مرز با هواپیما می‌رویم؛ 5صد تومان تا کابل یا با کامیار یا آریانا (اسم خطوط هواپیمایی افغانستان)؛ فیکس 95 دقیقه. از میدان هوایی هم تا محل ما 15 دقیقه.

ــ یعنی طالبان تا این حد پیشرفته است؟

خب آره. می‌دانی برادر، افغانستان اگر امنیت داشت هیچ موقع افغانستانی آواره نمی‌شد؛ 40 سال است جنگ است.

ــ آنجا خانه داری؟

آره؛ خانه داریم؛ مال خداست؛ زمین هم داریم. باغ است؛ گیلاس، سیب و آلو.

ــ پس درآمدت خوبه.

آنجا رسم نداریم محصول بفروشیم؛ محلمان بزرگ است؛ یک بخشی از محصول را باغبان برمی‌دارد و بقیه را بین محلی‌ها می‌دهیم.

ــ اروپا نرفتی؟

یک‌بار با صاحب‌کارم تا مرز رفتم؛ تا ارومیه و نزدیک ترکیه؛ مرز بسته بود ولی قاچاق‌بر 4صد دالار می‌گرفت تا بعد از مرز؛ ترسیدم نرفتم؛ قاچاق‌برهای اصلی تا از مرز ردت نکنند پول نمی‌گیرند؛ حتی اگر 10 بار هم رد مرز شوی؛ وقتی از مرز رد شدی می‌گوید "به رابطت زنگ بزن تا پول را کارت به کارت کند"، ولی یک قِسم هم هستن که شبانه همشهری‌ها را سوار می‌کنن و توی صندوق عقب می‌برند لب مرز، در بیابان‌های کنار ارومیه ول می‌کنند و می‌گویند "اینجا استانبوله و این هم بحر ترکیه"؛ خب، اونها هم که تا حال استانبول ندیده‌اند؛ باور می‌کنند و پول را هم می‌دهند؛ بعدش تازه می‌فهمند که اصلاً از زنجیر (مرز) رد نشده‌اند. نامرد زیاد است. بدبختی ما هم می‌شود لقمه چرب این نامردها. حالا شانس افغانستانی‌جماعت، ترکیه هم اوضاعش بد شده؛ روز به روز هم بدتر می‌شود.

از روی تپه ساک‌ها و بقچه‌ها جوانکی را نشانم می‌دهد؛ «می‌بینیش؛ همین پسرک 4 طفل داره؛ دوقلو دوقلو»؛ دراز به دراز خوابیده؛ مرا که می‌بیند می‌نشیند؛ سر صحبت باز می‌شود؛ او هم ناراحت است؛ نه از برگشت؛ از آینده بچه‌هایش؛ می‌گوید: «می‌دانی برادر، مدرسه آنجا مثل ایران نیست؛ هر 12 کلاس آنجا مثل 6 کلاس اینجاست؛ خوب درس نمی‌دهند؛ پسرخاله من ایران درس خواند و خودم آنجا؛ ولی در مقابل او انگار من سواد ندارم؛ برای همین من نگرانم؛ آنجا درس خواندن اهمیت ندارد؛ وقتی جایی امنیت نداشته باشد، درس چه‌معنی دارد؟ توی مدرسه انتحاری می‌شه؛ توی پنتون کابل چند بار انتحاری شد، می‌دونی چقدر جوان هلاک شد؟ آن موقع طالبان کم بود، حالا داعش هم اضافه شده».

دستش را رو به‌سمت جمعیت افغان‌های اردوگاه بلند می‌کند و می‌گوید: می‌بینی؟ همین قدر که می‌روند آن‌ور، «دو همین قدر» می‌آیند این‌ور؛ ندیده‌اند؛ فکر می‌کنند نان بربری و سنگک را توی کشاله دیوار برایشان گذاشته‌اند؛ فقط اسم ایران را شنیده‌اند؛ نمی‌دانند اینجا چه‌خبر است؛ همه جای دنیا همین است؛ مفت مفت مگر پول می‌دهند؟ داداش و بابای انسان پول مفت به آدم نمی‌دهند، چه برسد به بقیه».

به گزارش تسنیم، این روزها گردنه تنباکویی حسابی شلوغ است؛‌ افزایش قیمت دلار و افت «ریال» در برابر ارزهای خارجی باعث شده تا خیلی از افغانستانی‌ها به صرافت ترک ایران و بازگشت به کشورشان بیفتند؛ بعضی‌هایشان آن‌قدر با اینجا خو گرفته‌اند که شاید ترک ایران برایشان سخت‌تر از روزی باشد که کشورشان را ترک کرده‌اند. به هر حال شرایط اقتصادی امروز باعث شده خوب یا بد، بخشی از نیروی کار که عمدتاً هم جزو نیروهای کار ارزان‌قیمت کشور بودند به‌یک‌باره از چرخه تولید، خدمات و صنعت خارج شوند؛ نیروی کاری که در این سال‌ها همواره سخت‌ترین و شاید طاقت‌فرساترین کارها در کشور را عهد‌ه‌دار بودند و در آینده نه‌چندان دور قطعاً غیبت آن‌ها و خالی بودن جایگاهشان به‌شدت در اقتصاد کشور احساس می‌شود، زنگ خطری که شاید لازم باشد تا جدی‌تر درباره آن اندیشید.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۰ تیر ۱۳۹۷وزیر بهداشت: شرایط کشور هر روز سخت تر می شود
۱۹ تیر ۱۳۹۷صف افغان ها برای ترک ایران  
۱۹ تیر ۱۳۹۷کرباسیان: وضعیت مردم را درک می‌کنم
۱۷ تیر ۱۳۹۷احمد توکلی در واکنش به دغدغه‌های اقتصادی یک جوان از برگزاری جلسه‌ با اقتصاددانان برای پیشنهاد راه حل به دولت برای وضعیت فعلی اقتصاد خبرداد +عکس
۱۳ تیر ۱۳۹۷حمله به حسین یکتا به جرم انعکاس دغدغه مردم در تلویزیون
۱۲ تیر ۱۳۹۷عارف: مسئولان صادقانه شرایط کشور را با مردم در میان بگذارند
۹ تیر ۱۳۹۷اخبار ترسناک اقتصادی در دوران دیرین دیرین  
۷ تیر ۱۳۹۷ابراز خرسندی نتانیاهو از بروز مشکلات اقتصادی برای مردم ایران
۶ تیر ۱۳۹۷آل‌هاشم: مردم از مشکلات اقتصادی و معیشتی گلایه دارند‌
۶ تیر ۱۳۹۷توضیح روابط عمومی مجلس در مورد تحریف سخنان لاریجانی
۵ تیر ۱۳۹۷نوبخت: دولت بودجه اضطراری تدوین کرده است/آنچه تاکنون رخ داده شیپور جنگ اقتصادی است
۴ تیر ۱۳۹۷نامه نمایندگان به لاریجانی؛ جلسات قوای سه‌گانه برای حل مشکلات مردم برگزار شود/ با لغو تعطیلات مجلس بهبود معیشت مردم را پیگیری کنیم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

آریابان۴۲۶۵۵۵۱۳:۱۷:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ترامپ که با این روان-پریشی خودش اینهمه مشکلات را به دنیا و بیش از همه به ایران تحمیل کرده و از جمله با تحریم های اقتصادی غیر عقلائی خودش و به تبع آن بدلیل گران شدن قیمت دلار خوشبختانه دست کم این یک بار این یک دستاورد مفید را (البته بطور غیرمستقیم) برای حکومت ایران بارمغان آورده که پس از سالها اقدامات تشویقی و البته بی نتیجه !!!! کمیساریای سازمان ملل و مامورین ایرانی ، در نهایت گرانی دلار باعث شده که فوج فوج از افغانیها برای خروج خود-خواسته و داوطلبانه !!!!!! از مرز های قانونی ایران تشکیل صف های طویل بدهند ؛
ناشناس۴۲۶۷۵۹۱۴:۳۹:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اروپا هم اگر می خواد از معزل مهاجرت بدون اتهام خلاص بشه باید پوند رو بالا ببره !
ناشناس۴۲۶۷۸۶۱۴:۴۷:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
نه عزیزم زهی خیال باطل همین رفتن برادران افغان موجب گرانی مضاعف قیمت خونه میشه
ناشناس۴۲۷۳۷۱۱۹:۲۰:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اتفاقا همین برادران ده نفری یه اتاق اجاره میکردن و قیمت خونه بالا میرفت
ناشناس۴۲۷۳۸۵۱۹:۲۷:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جو ندید. این همه جای دنیا مگه حتما کارگر خارجی هست که این همه رفاه دارن. برای هر چیزی میخوایم سو استفاده کنیم. ما مردم هم خداییش ماهیگیران خوبی هستیم البته اکثرا
ناشناس۴۲۶۵۷۱۱۳:۳۱:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
الهی شکر دالار گرون شد بذار برن این افغانیها جای کار برای جوونای خودمون نذاشتن
ناشناس۴۲۶۷۷۳۱۴:۴۳:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جوونای خودتون اهل کار نیستند
ناشناس۴۲۶۸۱۱۱۴:۵۸:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خدا بهمراهشون رفتن اینها باعث ایجاد فرصت شغلی برای ایرانیان و واقعی شدن دستمزد کارگران ایرانی میشه
ناشناس۴۲۷۰۶۶۱۶:۵۷:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
عزیزم افغانی ها هم کم حقوق می گرفتن هم خوب کار می کردن هم کم می خوردن اون بود وضعشون الان با اون مدل خوردن هم براشون نمی صرفه فکر می کنی برای کارگر ایرانی می صرفه که کار کنه
ناشناس۴۲۶۵۸۰۱۳:۳۶:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
مگر کارگر ایرانی چقدر برای کارهای طاقتفرسا میگیره؟ یک ملیون و دویست هزار تومان. اینا درآمدشون از کارگرهای ایرانی بهتره
ناشناس۴۲۶۵۸۴۱۳:۳۸:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
یکی از فواید افزایش قیمت ارز.
ناشناس۴۲۷۱۰۹۱۷:۱۲:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بهتره بگیم یکی از فوائد بی ارزش شدن پول ملی
پیما۴۲۷۳۷۲۱۹:۲۱:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
فواعد نیست! ایرانی ها هم اگه جایی داشتن فرار میکردن اما ما مجبوریم بمونیم! خوش به حال اونا که دارن فرار میکنن.
ناشناس۴۲۶۵۸۷۱۳:۳۹:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
می گویید افغان اما هرات مرکز فرهنگی ایران بوده است. اینها ایرانی هایی هستند که بعد از تقسیم ایران از وطن جدا شده اند. جرم و جنایت بین همه هست‌. نا امنی اخلاق هرکسی را متفاوت می کند.
ناشناس۴۲۶۵۹۴۱۳:۴۱:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
فکر کنم کم کم باید به افغانستان باید برویم برای کار وقتی افغانی شکایت از حقوق کم میکند پس ببین مردم چه میکشند از نداری
ناشناس۴۲۶۶۰۳۱۳:۴۴:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خیلی خوب کاری می کنند . برن کشورشونو بسازن. اینجا ما خودمون می سازیم
ناشناس۴۲۶۶۰۸۱۳:۴۶:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خدا پشت و پناهتان باشد برادران فارس زبان امیدوارم کشور شما صلح ارامش پیدا کند و شما هم از اوارگی در غربت ما ایرانی ها همه فارس زبانان را دوست داریم ارزوی موفقیت برای همه شما
ناشناس۴۲۶۷۶۶۱۴:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
احسنت به این فهم وشعور .
تبریزی۴۲۶۸۷۷۱۵:۲۵:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
یعنی ایرانی های غیرفارس زبان رو دوست ندارین؟ :/
ناشناس۴۲۶۶۵۵۱۳:۵۸:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خوش گلدین
ناشناس۴۲۶۶۶۷۱۴:۰۴:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خیر پیش.
ناشناس۴۲۶۶۸۹۱۴:۱۵:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بزودی ایرانی ها صف می کشند برای ورود به افغانستان !
ناشناس۴۲۷۳۶۷۱۹:۱۹:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگه کار به اونجا برسه ما نمیریم مسئولین باعث و بانی می‌فرستیم افغانستان برای خدمت رسانی
ناشناس۴۲۶۶۹۳۱۴:۱۶:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
این ایرانی که رفقا ساخته اند، چند وقت دیگر خودمان باید صف بکشیم که بریم افغانستان و پاکستان!!! و چنان خود را به کوچه علی چپ زده اند (از ریز و درشت) که انگار همه چیز به راه است و مردم به نفس!
ناشناس۴۲۶۷۰۲۱۴:۱۹:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ایرانی هست که کار کنه برن به سلامت
ناشناس۴۲۶۷۸۰۱۴:۴۴:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
انشا الله شاهد افغانستانی عاری از خشونت و کشتار باشیم امیدوارم روزی بیاید که جنگ افروزان بیگانه آنچنان شکستی بخورند که هرگز فکر برگشت به آنجا به سرشان نزند و ملت افغان از شرشان خلاص شوند وروزی بیاید که ایرانی ها وافغانی ها به راحتی به کشورهم سفر کنند.
محسن۴۲۶۸۵۰۱۵:۱۶:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگر بحران های اخیر برای ملت ایران هر سختی هم پیش آورده باشد خبر خروج افغانها بابت این بحران تمام آلام و دردهای ناشی از این بحران را به کام ملت شیرین کرد ....
ناشناس۴۲۷۰۲۲۱۶:۴۴:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اینهمه بدبختی و فلاکت وآوارگی و اینهمه زاد و ولد؟ هر کدوم حداقل 4 یا 5 بچه دارن!!!!!!!!!!!
ناشناس۴۲۷۰۵۶۱۶:۵۴:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
من خودم توی کار پیمانکاری ساختمان هستم همین الان افغانی هست سالی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان داره کار میکنه . یه سری دارن میرن ترکیه ولی درامد اینجا با این حال هنوز بهتر از اونجا ( ترکیه ) هست . ترکیه میرن فقط چوپانی و کشاورزی می کنند .
ناشناس۴۲۷۰۹۰۱۷:۰۴:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چه بهتر. برگردند به کشور خودشان. مهمان داری هم حدی دارد.
سید۴۲۷۱۵۸۱۷:۳۵:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
در آمد کارگر ساده دائمی افعانی حدودا ماهی 5 تومن هست یعنی 5 میفرسته افعانستان. اما ماهر و زبده هم دارند که خیلی از من و شما را میخرند و میفروشند. با این وصف اگر ایرانی توقع خودش را پایینتر میآورد کار به اینجاها نمیکشید
ایرانی۴۲۷۲۹۸۱۸:۴۱:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اون برادری که میگه ایرانی کار نمیکنه من مهندسم دارم برجی ۸۰۰ میگیرم بعضی روزا هم پا به پای کارگر افغانی کار میکنم کارگری که ماهانه ۱۵۰۰ میگیره انشاالله که کارگرای افغانی که برن کمبود کارگر بشه بریم کارگری تو این مملکت از درس خوندن هیچی نشدیم اگه ۱۵ هزار دلار داشتم میرفتم کانادا
ناشناس۴۲۷۳۰۲۱۸:۴۳:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
80 درصد ساخت وسازهای کشور بدست افغانی ها انجام میشد با هزینه کم و سرعت بالا حالا برعکس میشه
ناشناس۴۲۷۳۷۵۱۹:۲۲:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
دوستم آلمانه میگفت پر از افغانیه ولی نه این مدلی که ایران می‌گرفت همه تحصیل کرده ها و پولداراشونو گرفته
پیما۴۲۷۳۷۷۱۹:۲۳:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
کاش ما هم جایی برای فرار از این شرایط مسخره اقتصادی داشتیم! ببینید کار به کجا کشیده که افغانی ها دارن فرار میکنن! وای به حال بی چاره های ایران که جایی برای فرار ندارن.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. منافقین نماینده ایرانیان کانادا نیستند

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. زنــانی که با نیت خیر به زندان می افتند

 4. قتل شبانه خواهر در خانه

 5. مک کین: نشست خبری ترامپ در هلسینکی نمایشنامه غم انگیزی بود

 6. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 7. گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

 8. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 9. احساس تنهایی چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

 10. واکنش جالب مورینیو به جدایی رونالدو

 11. رایزنی‌های عراقچی در هند برای ایجاد ساختار مقابله با تحریم‌های آمریکا

 12. واکنش رئیس اطلاعات ملی آمریکا به اظهارات ترامپ

 13. مهم‌ترین دستاورد دیدار ترامپ و پوتین از نگاه وزیر خارجه فنلاند

 14. اولویت بندی ارزی باید به نفع کالای ایرانی باشد/ چگونه شرکت قطعات خودرو، لوازم خانگی وارد می‌کند؟

 15. بلایی که خرمگس‌ها سر زن جوان آوردند +تصاویر

 16. علت و زمان خلق جهنم چه بود؟

 17. پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود

 18. ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم

 19. اینفوگرافیک/ آخرین آمار ازدواج و طلاق در ایران

 20. این فضای حیرت‌آور  

 21. درخواست اسرای عراقی از ایران در زمان جنگ +سند

 22. اسیدهای چرب امگا 3 مانع پیشرفت سرطان

 23. رونالدو در کنار اسطوره‌های یوونتوس+عکس

 24. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 25. «خیانتکار و نوچه پوتین»؛ انتقادات تند از ترامپ بابت کنفرانس خبری با پوتین

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 9. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 10. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 11. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 12. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 13. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 14. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 15. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 18. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 19. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 20. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 21. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 22. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 23. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 24. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

 25. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 7. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 8. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 11. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 12. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 13. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 14. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 15. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 16. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 17. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 18. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 19. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 20. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 21. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 22. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 23. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 24. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 25. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 4. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 5. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 6. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 7. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 8. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 9. بیش‌ترین آمار فیلترینگ در کدام کشورهاست؟

 10. دانشجویان کارشناسی جدیدالورد "ارز" نمی‌گیرند/ثبت‌نام بیش از ۱۵ هزار نفر برای دریافت ارز

 11. بی‌تدبیری در بازسازی و ناامیدی از آینده در سرپل‌ذهاب

 12. کیهان: اگر کار دست فردوسی پور باشد،کشتی کچ زنان آمریکایی را هم پخش می کند

 13. لزوم پیگیری علت فروش اردوگاه باهنر به یک سوم قیمت/ آقای روحانی! دانش‌آموزان را دریابید

 14. دستگیری ۲۳۸ نفر از اراذل و اوباش پایتخت

 15. مستاجران در حال ترک تهران هستند

 16. همیشه دست یک زن در میان است

 17. زمان‌بندی قطعی برق تهران باز هم تغییر کرد+ جدول قطعی‌های امروز

 18. علت وقوع حادثه ترمینال سنندج اعلام شد

 19. پلمب یک مدرسه با رویکرد قرآنی در مشهد

 20. ثبت بیش از ۲۱ هزار پرونده تخلف ساختمانی در تهران

 21. پشت پرده میل به دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی

 22. سایه گرانی بر اجناس شهروند/ جولان برندهای خارجی در سال حمایت از کالای ایرانی+عکس

 23. کودکانی که ساعت‌ها زباله‌گردی می‌کنند/ کودکی دو انگشتش توسط موش خورده شده بود

 24. راه‌اندازی اورژانس تخصیص عضو در کشور

 25. میانگین بارش سالانه ایران کمتر از یک‌سوم میانگین جهانی‌

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 3. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 4. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 5. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 6. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 7. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 8. چند جمله حرف حساب درباره جنجال اینستاگرامی

 9. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 10. کلانتری: آب خوزستان را با اشتباه مهندسی محرز شور کردیم

 11. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 12. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 13. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی آموزش و پرورش دیده می‌شود

 14. شعرخوانی حماسی خواهر مسیح علینژاد  

 15. هدیه میلیاردی شهرداری به یک سلبریتی

 16. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 17. فرمانده ناجا: ۷۰ درصد زنان قائل به عفاف و حجاب هستند

 18. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 19. پلیس فتا: احضار و مصاحبه با مائده هژبری مربوط به ما نبود

 20. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 21. امام جمعه اصفهان: دختران باید از کلاس اول ابتدایی با چادر به مدرسه بروند

 22. واکنش آموزش‌وپرورش به اعتراضات درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

 23. واکنش افشانی به اهدای کادوی ۶ میلیاردی شهرداری به بازیگر زن

 24. سردار کمالی: تقاضای وزیر برای معافیت فوتبالیست‌ها غیرقانونی و غیرقابل اجراست

 25. درگیری بر سر آب در کازرون یک کشته برجا گذاشت/ مصدومیت ماموران

آخرین عناوین