مگنت-ستاره یک مربع

برنده و بازنده مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون

گروه جهان الف،   3970323197 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
برنده و بازنده مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون روز سه شنبه در کشور سنگاپور دیداری تاریخی داشتند. دیروز ترامپ بعد از بازگشت از شرق آسیا عنوان کرد که کره شمالی دیگر بزرگ‌ترین تهدید علیه آمریکا نیست.

به گزارش الف، رئیس جمهور آمریکا در پیامی توئیتری با کنایه به باراک اوباما نوشت: قبل از ریاست جمهوری مردم فکر می‌کردند که با کره شمالی وارد جنگ خواهیم شد. رئیس جمهور اوباما گفت که کره شمالی بزرگترین و خطرناک‌ترین مشکل ماست؛ ولی دیگر نیست. امشب راحت بخواب.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در دیدار خود با امضای یک بیانیه مشترک که لحنی بسیار کلی دارد و به جزئیات نپرداخته بر خلع سلاح و تضمین های امنیتی تاکید کردند. چهار بند سند امضاشده توسط رهبران آمریکا و کره شمالی به این قرار است:

- کره شمالی و آمریکا تعهد می‌کنند که مطابق با خواسته‌های ملت‌هایشان مبنی بر صلح و رونق، روابط تازه‌ای را میان دو کشور ایجاد کنند.

- دو کشور تلاش‌هایشان را در جهت ثبات و صلح پایدار در شبه جزیره کره هماهنگ خواهند کرد.

- کره شمالی با تایید مجدد اعلامیه پان‌مون‌جُم - مورخ ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ – تعهد می‌کند که در جهت خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره اقدام نماید.

- دو کشور تعهد می‌کنند که بقایای پیکرهای سربازان آمریکایی مفقود شده طی جنگ کره را به ایالات متحده بازگردانند.

البته این اولین توافق آمریکا و کره شمالی نبوده و پیش از این در سال های 1994 و 2007 توافق هایی را امضا کرده بودند که هر دو طرف به مفاد آن پایبند نبودند و بعد از مدتی کنار گذاشته شد.

 تقریباً بندهایی که در توافق روز سه شنبه بین پیونگ یانگ و واشنگتن نهایی شد پیش از این در دو توافق قبلی نیز وجود داشت. اما این توافق همان طور که گفته شد کلی است و از آن جا که به جزئیات نپرداخته می تواند زمینه تفسیرهای متعدد را فراهم نماید. بخصوص اینکه تجربه نیز ثابت کرده رفتار هر دو طرف غیرقابل پیش بینی و ناپایدار می باشد.به همین دلیل است که با وجود این که مدتی خیلی کوتاهی از این توافق نگذشته طرفین بر مسائل و موارد مهم از دیدگاه خود تاکید دارند.

دیروز خبرگزاری کره شمالی اعلام کرد ترامپ پس از آن که وعده داد به رزمایش مشترک با کره جنوبی پایان دهد، قول برداشتن تحریم‌ها علیه کره شمالی را نیز داده است.

اما دونالد ترامپ در جریان نشست مطبوعاتی که پس از ملاقات با رهبر کره شمالی برگزار شد، در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال برداشته شدن تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ گفته بود در صورت اقدام کره‌ای‌ها به «هسته‌ای‌زدایی کامل» در شبه جزیره کره، این تحریم‌ها لغو خواهند شد. وی همچنین با تاکید بر این که مایل است که این تحریم‌ها لغو شود، در عین حال گفته بود که این امر بلافاصله اتفاق نخواهد افتاد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت: واشنگتن انتظار دارد که پیونگ یانگ طی 2 سال و نیم، گام‌هایی اساسی در مسیر خلع سلاح هسته‌ای بردارد. وزیر خارجه آمریکا گفت که اگر روند مذاکره با کره‌ای‌ها متوقف شود، آمریکا تمرین‌های نظامی در شبه‌جزیره کره را از سر خواهد گفت.

اما مسئله خلع سلاح کامل در شبه جزیره کره که در توافق 4 بندی ترامپ و اون وجود دارد فرایندی سخت و پیچیده می باشد و مشخص نیست فقط مرتبط با کره شمالی است یا خود آمریکا نیز باید به آن پایبند باشد.

بیشتر بخوانید:

پیام‌های پنهان در زبان بدن اون و ترامپ

کارشناس مسائل بین‌الملل: کره‌ شمالی از ضعف ترامپ استفاده کردند

برخی به این نکته اشاره کره اند که هدف کره شمالی از مذاکرات کاهش فشارها و ایجاد فضای تنفس برای یک مقطع زمانی می باشد تا دوباره پیگیر اهداف خود شود و پیونگ یانگ بر اساس تجربه قبلی بعید است به ماندگاری چنین توافقی امیدوار باشد. به خصوص این که تجربه ایران در دوران ترامپ را نیز پیش روی خود دارد.

این در حالی است که کیم جونگ حداقل تا کنون به جز چند اقدام نمایشی، نشانه ای مبنی بر اینکه واقعاً قصد دارد تغییر عمده ای در سیاست های خود دهد بروز نداده است. از سوی دیگر درباره دونالد ترامپ نیز می توان گفت حداقل در کوتاه مدت توانست نمایشی برگزار کند، توجهات را به خود جلب کند و مخالفان خود را وادار به عقب نشینی نماید اما اینکه در نهایت چنین دیدارهایی در نهایت به کجا خواهد انجامید در هاله ای از ابهام قرار دارد.

شاید به همین دلیل بود که خبرگزاری آسوشیتدپرس در تحلیل پیرامون دیدار روز سه شنبه نوشت: کیم جونگ اون در حالی که هیچگونه تعهد محکمی برای کنار گذاشتن تاسیسات اتمی که به سختی به دست آمده ارائه نکرد، به عنوان یک مقام برابر در کنار رهبر قدرتمندترین کشور جهان ایستاد و نشانه‌هایی دریافت کرد مبنی بر اینکه در آینده مانورهای نظامی مشترک آمریکا – کره‌ جنوبی احتمالا برگزار نمی‌شود و با ستایش‌های رئیس‌جمهوری مواجه شد که سال گذشته او را به عنوان مردک موشکی مورد تمسخر قرار داده بود.

با این تفاسیر باید گفت تا این جای کار شاید کیم جونگ اون است که توانسته به امتیازاتی ملموس و واقعی دست یابد بدون اینکه تعهد خاصی داده باشد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۶۶۲۴۰۹:۱۸:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۴
معامله آنها برد-برد بود. سریع کار را تمام کردند و 5+1 هم نداشتند. به دهها کشور و ده لابی هم باج ندادند.
ناشناس۳۸۶۶۷۹۱۰:۰۸:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۲۴
جوجه بدعهدهارابایدآخرپاییزشمرد
ناشناس۳۸۶۷۷۸۱۱:۰۷:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۲۴
الان دقیقا این عبارت کار رو تموم کردن یعنی چکار کردن؟!!! گرفتی ما رو؟!!!!
ناشناس۳۸۷۰۸۹۱۳:۳۲:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۴
یعنی توافق کردند بدون باج دادن !!!
ناشناس۳۸۶۷۸۰۱۱:۰۹:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۲۴
پس فقط وایسا و نتیجه این "معامله" رو ببین!
آریابان۳۸۷۳۳۰۱۶:۲۶:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۴
هر چند که شاید این "کیم جونگ اون است که توانسته به امتیازاتی ملموس و واقعی دست یابد بدون اینکه تعهد خاصی داده باشد" ولی بعد از همه مقایسه ها در مورد چگونگی تمرکز یا تسلط یکی از این دو نفر بر دیگری ، خود این نکته که چهره هیچ مترجمی در عکس پیاده روی مشترک دو مقام دو کشور متخاصم دیده نمیشود ، پیش از هر چیز بیانگر عدم توازن در این معادله به نفع امریکاست زیرا قطعا این یکی ، یعنی "اون" به زبان اون یکی ، یعنی ترامپ صحبت کرده ؛ بدون ذره ای تردید و با توجه به ضریب توانائی های ذهنی و تمرکزی پائین ترامپ !!!!! ، بدیهیست که وی قطعا نمیتواند زبان کره ای را آموخته باشد ؛
محمد۳۸۶۶۹۰۱۰:۱۴:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۴
آنچه مسلم است تا کره شمالی خلع صلاح کامل هسته ای نکند تحریم های امریکا باقی می ماند. احتمالا در طول عملیات خلع سلاح هسته ای مانورهای نظامی امریکا با کره جنوبی معوق می شوند. این دلیل باعث می شود کره شمالی به منظور خروج از تحریم ها سرعت خلع سلاح خود را بالا ببرد. قطع یقین بیشترین برد را مردم بیچاره کره شمالی در وهله اول می برند بعد کره جنوبی ، چین ، ژاپن و بعد جامعه جهانی که تهدید کره شمالی از بین می رود. با وجود آنکه ترامپ چهره زشتی برای اغلب ملت ها و حتی هم پیمانان امریکا به حساب می آید . امیدواریم این توافق به سرانجام برسد. هیچ کشوری از گوشه نشینی و جدال با جامعه جهانی به آسایش نرسیده است. تهدید کشورهای دیگر به انزوای کشور می انجامد. کاش مسئولین ما هم گفتگو و تعامل را سرلوحه خود قرار دهند. با همه می شود گفتگو کرد حتی با ترامپ دیوانه
ناشناس۳۸۶۷۰۲۱۰:۲۴:۰۰ ۱۳۹۷/۳/۲۴
شما بشینید داستان بنویسید و تحلیل های قمر در عقرب کنید و منتظر اروپایی ها باشید تا کاری بکنند
یک حقوقدان۳۸۶۷۱۵۱۰:۳۴:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۴
در پاسخ بدوستانی که میگویند انها ۵+۱ نداشتند و مذاکرات برد برد داشتند عرض کنم که حتی اگر امریکا تمام تحریمهای کره شمالی را بردارد، نمیتواند تحریمهای ذیل فصل هفتم شورای امنیت ملل متحد را به تنهایی لغو کند. بدون لغو تحریم های شورای امنیت عملا هیچ کشوری نمیتواند با کره شمالی روابط داشته باشد.در واقع لغو ان تحریمها باید باتفاق ارای تمام اعضای شورای امنیت یعنی تقریبا همین ۵+۱ باشد. مسخره است در کوتاه مدت فکر کنیم فرانسه و المان به لغو تحریمهای کره شمالی انهم با رییس جمهور فعلی امریکا رای مثبت بدهند. بنابراین یک نکته مغفول و یا مورد بغض واقع شده در ارتباط با برجام اتفاقا همین قطعنامه ۲۲۳۱ بوده و است که ایران را بدون هزینه نظامی از تحت این فصل خارج کرد. البته ما الان یک مشکل دیگه داریم ولی کلا با مشکل فصل هفتمی شورای امنیت متفاوت است. اگر کمی هوش سیاسی و ملی و نه جناحی دهه ۶۰ را داشته باشیم تحریمهای امریکا قابل حل است اما اگر دنبال شلوغ بازی و تهمت زنی و تفرقه باشیم قابل حل نیست.
ناشناس۳۸۶۷۳۲۱۰:۴۲:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۴
طول کشیدن مذاکرات کاملا به ضرر کره شمالی است. بنظرم تا زمانی که کره شمالی حتی یک کلاهک اتمی داشته باشد، تحریمهای آمریکا بطور ملموس برداشته نخواهد شد. برای همین به محض لغو مذاکرات از سوی ترامپ، به التماس افتادند. ضمنا پیونگ یانگ در ازای قول تلویحی ترامپ مبنی بر تعلیق رزمایش با کره جنوبی قبلا با اقداماتی هرچند نمایشی، کل آزمایشهای موشکی و هسته ای خود را تعلیق کرده، سه گروگان آمریکایی را آزاد کرده و سایت اصلی ازمایشهای اتمی اش را تعطیل کرده بود.
ناشناس۳۸۶۸۰۲۱۱:۱۷:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۴
اولین بازنده ایران بود.
پیشگو۳۸۷۸۶۵۰۸:۱۹:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۲۵
با این توافق اینده کره شمالی همانند کره جنوبی خواهد بود .
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 3. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 4. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 5. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 6. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 7. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 8. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 9. بمب ویتامین C را بشناسید

 10. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 11. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 14. جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است

 15. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 16. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 17. طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

 18. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 19. محسن هاشمی: تلاش‌ می‌کنیم افشانی در شهرداری تهران بماند

 20. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 21. وزیر علوم خبر داد: رعایت شاخص "جوان‌گرایی" در انتصاب‌ها/ مدیران دانشگاه‌ها ۸ سال جوان‌تر شدند

 22. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 23. کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس

 24. میوه‌های لاکچری به قیمت فضایی/ «جک‌فروت» کیلویی 500‌هزار تومان؛ «گارسینیا کامبوجیا» تمام شد!  

 25. سرپرست وزارت تعاون: می‌خواهیم نام کارگر ایرانی را به جهان معرفی کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 2. ادعای عجیب حمید فرخ‌نژاد در مورد ترامپ + عکس

 3. نقدی بر یادداشت: «کنکور و نقدی بر یک نقد»

 4. جنجال یک پلاکارد در تجمع طلاب قم/ انتقاد عضو مذاکره کننده تیم جلیلی از ظریف و لاریجانی/ رسیدن فساد به برخی مسئولان بالای کشور/ عارف: مثال از سروش تا گوگوش درباره اصلاحات درست است

 5. کلاه گشاد مسیح علی نژاد بر سر فالوورهاش + تصاویر

 6. حکم پرونده "ثامن‌الحجج" صادر شد

 7. پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده/ وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی اگر بیشتر نشده، کمتر هم نشده است

 8. جهانگیری: متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی رسیده

 9. طرح شفافیت آرای نمایندگان + متن طرح و اسامی امضاء کنندگان

 10. هوادار «چاقوکش» نفت مسجدسلیمان دستگیر شد +عکس و فیلم

 11. احمد توکلی به رهبر انقلاب نامه نوشت و از تدبیر ایشان برای حل مشکلات اقتصادی تشکر کرد/ آمادگی دیده‌بان شفافیت و عدالت برای همکاری با قوا

 12. حاجی‌بابايی: پس از ۱۶ ماه هنوز حقوق‌های نجومی آزاد است

 13. فرزندان «کریمی قدوسی» کجا هستند؟

 14. همتی مطرح کرد: شفاف‌سازی و مبارزه با رانت از سیاست های اصلی بانک مرکزی/ چه اقداماتی باید انجام داد

 15. احمد توکلی: اعتماد به نظام بانکی آسیب دیده است/ بازار ثانویه ارز فسادخیز است

 16. حاجی دلیگانی: بهترین نتیجه سؤال از رئیس جمهور «شفاف‌سازی» است/ وکیلی: سهم دولت روحانی در پیدایش وضع موجود کمتر از ۱۰ درصد است

 17. واکنش پناهیان به سخنان اخیر روحانی  

 18. فلاحت‌پیشه: عراق توان پرداخت غرامت جنگی به ایران را دارد

 19. موسویان : برجام ثابت کرد که سیستم حکومتی آمریکا قابل اعتماد نیست

 20. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 21. تایید ماهیگیری چینی‌‌ها در آب‌های عمیق ایران در دریای عمان

 22. کدام مسئولین به کمپین «فرزندت کجاست» پیوستند؟/ از ذوالنور تا ظریف و ربیعی

 23. وزیر بهداشت: در جاده‌ها برای جان مردم ارزش قائل نیستیم/ خداوند برای ما خودروسازان منصف متولد کند

 24. پاتک پلیس تهران به انبارهای محتکران/ کشف ۹ انبار از کالاهای اساسی احتکار شده

 25. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی: شبکه مافیایی ۳۴ هزار خودرو را ثبت سفارش کرده است

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 9. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 10. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 11. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 12. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 13. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 14. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 15. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 16. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 17. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 18. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 19. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 20. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 21. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 22. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 23. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

پربحث‌های امروز

 1. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 2. وزارت خارجه به ابهامات رژیم حقوقی خزر پاسخ داد

 3. آمریکا در حیات ۲۴۲ ساله خود ۲۲۵ سال را در جنگ سپری کرده است

 4. اردوغان: ترکیه در مقابل کودتای اقتصادی می‌ایستد

 5. اگر ایرانی بودم، هنوز از کودتای 28 مرداد خشمگین بودم

 6. اظهارات شاه بحرین بر ضد قطر جنجال به پا کرد

 7. روایتی از «ابوبکر البغدادی»؛ فراری، لاغر و بیمار

 8. پاکستان اتمی در حال دور شدن از آمریکا و نزدیکی به روسیه است

 9. هشدار آمریکا به اتباع خود درباره سفر به عراق

 10. ترامپ: خودم به مشاور حقوقی اجازه دادم با بازرس‌ویژه همکاری کند

 11. روزنامه سعودی: کودتا در ترکیه حتمی است

 12. جلیلی: نمی‌توان با اتکا به یک قدرت در برابر قدرت دیگر ایستاد

 13. تشکیل «کارگروه ویژه ایران» و امید به یک تازه وارد

 14. تقلای فرانسه برای ورود به سوریه

 15. اصلاحات جدید اقتصادی در ونزوئلا

 16. ایران و برجام؛ موضوع گفت‌وگوی مرکل و پوتین

 17. «ینی‌شفق»: ریاض از تروریسم در سوریه حمایت می‎کند

 18. دیدار ۳ ساعته مرکل و پوتین

 19. ترامپ: کمک مضحک 230 میلیون دلاری به سوریه لغو شد

 20. نوام چامسکی: رژیم اسرائیل از آپارتاید هم بدتر است/ دولت ترامپ فقط به حمله به ایران می‌اندیشد

 21. درخواست آمریکا از فیس بوک برای استفاده از اطلاعات کاربران

 22. درخواست آمریکا از فیس بوک برای استفاده از اطلاعات کاربران

 23. ترامپ در پیامی ویدئویی: دیدار با سران کشور‌های دیگر کار خوبی است، کاری بد نیست

 24. بیانیه روسیه درباره پیشبرد برجام

 25. رئیس FATF در شرق آسیا به‌دنبال اقناع کشورها برای تحریم ایران بوده است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 2. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 3. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 4. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 5. تشدید فشارهای تحریمی آمریکا و سرانجام نامعلوم بسته پیشنهادی اروپا

 6. پوتین: حفظ برجام مهم است/ مرکل: نگران برنامه موشکی ایران هستیم!

 7. «کوفی عنان» درگذشت

 8. روسیه: برای حفظ برجام عزم قاطع داریم

 9. درخواست جالب روزنامه کره‌شمالی از ترامپ

 10. راشاتودی: تشکیل "گروه اقدام ایران" جدیدترین طرح آمریکا برای سرنگونی است

 11. «گروه اقدام ایران»؛ نام تازه آمریکایی‌ها برای اهداف کهنه

 12. ترامپ، عامل نزدیکی روزافزون آلمان و روسیه

 13. ادامه حضور آمریکا در سوریه بعد از نابودی داعش

 14. اسناد «ویکی‌لیکس» در خصوص دخالت عربستان سعودی در امور داخلی کانادا

 15. تمرینات آموزشی قریب الوقوع آنکارا و آمریکا در منبج

 16. شلیک موشک بالستیک یمن به جنوب عربستان

 17. حمله با چاقو در فرانسه یک کشته بر جا گذاشت

 18. گرجستان هتک حجاب به مسافران ایرانی را رد کرد

 19. اسرائیل پیشنهادات دبیرکل سازمان ملل را نپذیرفت

 20. ترامپ: اسرار کشور را نمی‌توان به «جان برنان» سپرد

 21. شرط آلمان برای برداشتن تحریم‌های روسیه

 22. جزییات جدیدی از مخفیگاه و وضع جسمانی ابوبکر البغدادی

 23. درخواست واشنگتن از «فیس‌بوک» برای جاسوسی

 24. سنگ اندازی‌های عربستان، حجاج قطری را از حج محروم کرد

 25. آیا عربستان سناریوی قطر را در مورد کویت هم پیاده می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 4. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 5. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 6. واکنش قاسمی به شایعات درخصوص تحدید حدود دریای خزر

 7. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 8. وندی شرمن: خروج ترامپ از برجام در تاریخ آمریکا به عنوان یکی از بدترین خطاهای سیاست خارجی خواهد ماند

 9. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 10. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 11. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 12. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 13. پاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار سی‌ان‌ان: هرچه فشارها بیشتر شود، از ترامپ متنفرتر می‌شویم

 14. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 15. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 16. غیبت پنج ماهه ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/ کاهش چشمگیر کشتی‌های آمریکایی در منطقه

 17. رئیس گروه اقدام ایران: می‌خواهم گفت‌وگو با کشورها درباره ایران را به فراتر از برنامه هسته‌ای بکشانم

 18. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 19. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 20. حضور پوتین در مراسم ازدواج وزیر خارجه اتریش   

 21. آیا حزب‌الله قوی‌تر از ارتش اسرائیل است؟

 22. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 23. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 24. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 25. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

آخرین عناوین