سپینو-مگنت

نتایج غیررسمی اولین انتخابات پارلمانی عراق پس از شکست داعش/ پیشتازی فهرست نصر و سائرون

گروه جهان الف،   3970223150 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
نتایج غیررسمی اولین انتخابات پارلمانی عراق پس از شکست داعش/ پیشتازی فهرست نصر و سائرون

مردم عراق، روز شنبه در نخستین انتخابات پارلمانی پس از شکست داعش شرکت کردند. این انتخابات از ساعت ۷ صبح به وقت محلی بغداد آغاز شد و تا ساعت ۱۸ عصر ادامه یافت.

به گزارش الف، این انتخابات چهارمین انتخابات سراسری عراق پس از سرنگونی صدام حسین و اولین انتخابات پارلمانی در این کشور پس از متلاشی شدن گروه داعش به دور از هر گونه حادثه امنیتی برگزار شد. این در حالی است که داعش تهدید کرده بود مراکز رای گیری و رای‌دهندگان عراقی را هدف حملات خود قرار خواهد داد.

 کمیساریای عالی انتخابات، پس از شمارش 92 درصد آراء، نسبت مشارکت را 44.52 درصد اعلام کرد این در حالی است که در دوره انتخاباتی پیشین در سال 2014، نسبت مشارکت 60 درصد اعلام شده بود. همچنین اعلام شد که از مجموع جمعیت 37میلیونی عراق میلیون 24 نفر واجد شرایط رای دادن بودند که بیش از 10 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند.

قرار است نتایج رسمی طی 48 ساعت پس از پایان انتخابات اعلام شود.

در ساختار قدرت عراق، پست نخست‌وزیری سهمیه شیعیان در نظر گرفته شده است، رئیس مجلس از اهل سنت خواهد بود و رئیس‌جمهور تشریفاتی نیز به کردها خواهد رسید. روسای سه قوه از سوی مجلس تعیین می‌شوند.

اعلام نتایج غیررسمی

بر خلاف انتخابات قبلی، در انتخابات 2018 عراق گروه‌های مختلف شیعه و سنی و کرد انشعاب‌های متفاوت و گسترده‌ای داشتند و خط کشی‌ها بین سنی و شیعه و کرد و عرب در فهرست‌ها مانند انتخابات گذشته نبود. در هر فهرست می‌شد نامزدهایی از گروه‌های مختلف قومی و مذهبی دید.

مثلاً حزب‌ الدعوه که از سال 2006 تا امروز نخست‌وزیری را در دست دارد امسال با دو کاندیدای متفاوت در انتخابات حضور یافته است. از سویی حیدر عبادی نخست‌وزیر فعلی ائتلاف «النصر» را رهبری می‌کند و از سوی دیگر نوری‌ مالکی، نخست وزیر پیشین و معاون رئیس‌جمهور هدایت ائتلاف موسوم به دولت قانون را برعهده دارد.

مقتدی صدر، نیز با ائتلاف سائرون کمپین شدیدی را علیه فساد و دولت آغاز کرده بود. مقتدی صدر در ماه های اخیر با سفر به عربستان سعودی خبرساز شده بود.

 هادی عامری؛ رئیس سپاه بدر در صدر ائتلاف فتح‌ است. گروه‌های وابسته به حشد الشعبی و در راس آن عصائب اهل حق در این ائتلاف هستند. این ائتلاف در پی استفاده از کارت پیروزی بر داعش در میدان نبرد برای موفقیت در انتخابات بوده است.

عمار حکیم؛ رئیس حزب جریان حکمت ملی و از متحدان پیشین نوری مالکی است.

قبل از انتخابات برخی رسانه ها مدعی شده بودند که ایران تلاش داشته بین حیدرالعبادی و هادی عامری ائتلاف بوجود بیاید که این امر محقق نشده است.

به گزارش رویترز در حال حاضر فهرست النصر به ریاست حیدر العبادی در صدر قرار دارد و بعد از آن فهرست سائرون وابسته به مقتدا صدر قرار دارد. فهرست الفتح وابسته به هادی العامری در جایگاه سوم قرار دارد و لیست دولت قانون به ریاست نوری المالکی در جایگاه چهارم قرار دارد.

البته حتی اگر ائتلاف «النصر» به رهبری عبادی بیشتر کرسی‌های مجلس را کسب کند، او هنوز به مذاکره با دیگر احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی نیاز دارد. مجلس از زمان آغاز به کار 90 روز وقت دارد تا دولت جدید را معرفی کند.

این در حالی است که در هفته های اخیر و بخصوص بعد از پیروزی حزب الله در لبنان جو سنگینی علیه ایران در انتخابات عراق بوجود آمده بود. در این خصوص رسانه های خبری عربی و غیر عربی اخباری مبنی بر به اصطلاح خودشان مداخله ایران در اوضاع داخلی کشور عراق منتشر می کنند.

روزنامه امریکایی واشنگتن پست در این باره نوشته است جنگ نیابتی میان تهران و واشنگتن برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق وجود دارد.

احتمال تنش در انتخابات عراق

در حال حاضر با توجه به اختلافاتی که درباره پیروز نهایی انتخابات بوجود آمده احتمال تنش ها نیز افزایش یافته است. چنان چه ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی خواستار ابطال نتایج انتخابات پارلمانی اخیر و برگزاری انتخابات در شرایط مناسب شد. نخست وزیر اسبق عراق همچنین خواستار آن شده است که دولت فعلی به ریاست حیدرالعبادی به عنوان دولت پیشبرد امور فعالیت کند. این در حالی است که یک منبع در ائتلاف الوطنیه در گفت و گو با آناتولی از پیشتازی این ائتلاف در چهار استان سنی نشین خبر داد.

احمد اسدی، سخنگوی ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، دبیرکل سازمان بدر نیز ظهر امروز در گفت و گو با شبکه خبری المیادین ضمن تاکید بر این که اطلاعات موجود نشان می دهد که این ائتلاف در انتخابات پارلمانی عراق پیشتاز است، اعلام کرد که منتظر نتایج نهایی شمارش آرا هستند.

اسدی ضمن ابراز نگرانی نسبت به انجام تقلب در انتخابات پارلمانی عراق که روز گذشته برگزار شد، نسبت به دستکاری نتایج انتخابات نیز هشدار داد.

اختلافات شدید در منطقه کردستان عراق

بعد از برگزاری انتخابات، اوضاع در کردستان عراق متنشج گزارش شده است. در واقع پس از اعلام نتایج اولیه و غیر رسمی این انتخابات، تمامی احزاب اقلیم کردستان، از جمله احزاب اسلام گرا، جنبش تغییر، نسل نو و هم‌پیمانی برای دمکراسی و عدالت؛  اتحادیه میهنی را به تقلب در انتخابات و دست‌کاری آرا در سلیمانیه  و حلبچه، متهم کرده و بیشتر این احزاب خواهان شمارش دستی آرا شده اند.

در حالی که پیش بینی ها در اقلیم کردستان عراق حاکی از آن بود که آرای اتحادیه میهنی کردستان متاثر از فاکتورهایی همچون کارنامه ضعیف حکومتی، اختلافات داخلی و موضوعات مرتبط با رفراندوم برگزار شده سال گذشته با کاهش چشمگیری همراه شود اما این حزب در همان ساعات اولیه پس از اتمام پروسه رای‌گیری، پیروزی قطعی خود را در این دوره از انتخابات اعلام کرد. این امر واکنش‌های شدیدی را به ویژه در حوزه سلیمانیه به همراه داشته است.

بنابراین وضعیت کلی اقلیم کردستان را می‌توان اینگونه خلاصه کرد: اتحادیه میهنی کردستان به کل پروسه هیچگونه اعتراضی نداشته و در همان ساعات اولیه از طریق رسانه های وابسته به خود، پیروزی قطعی در انتخابات را اعلام کرد. حزب دموکرات کردستان عراق در اربیل و دهوک راضی است و در سلیمانیه ملاحظاتی درباره شیوه عملکرد حزب همکار و البته رقیب سنتی خود دارد. تمام جریان‌های سیاسی خارج از دایره حکومت محلی هم به اعلام نتایج اولیه انتخابات معترض هستند و با این توصیف می توان گفت که فضای سیاسی این منطقه از عراق به سوی تنش های بیشتری هم گام برمی دارد.

نحوه توزیع 329 کرسی پارلمان عراق میان 18 استان

بیش از 7 هزار نامزد انتخاباتی در 18 استان عراق برای دستیابی به 329 کرسی پارلمانی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

 طبق قانون اساسی، 25 درصد کرسی های پارلمان به زنان اختصاص داده شده است.

سهم استان بغداد، پایتخت این کشور در پارلمان بعدی 71 کرسی است که نحوه توزیع آنها به این ترتیب است:

69 کرسی مختص نمایندگان منتخب در انتخابات سراسری، یک کرسی برای مسیحیان و یک کرسی دیگر برای صابئی‌ها. 17 کرسی از این تعداد مختص زنان است.

سهم استان نینوا 34 کرسی است؛ 31 کرسی آن متعلق به نمایندگان منتخب در انتخابات سراسری است و نیز اقلیت مسیحیان، ایزیدی‌ها و شبکی‌ها هر کدام یک کرسی دارند. 8 کرسی در این استان به زنان واگذار شده است.

استان‌های دیگر به این شرح است:

بصره: 25 کرسی، سهم زنان 6 کرسی است.

ذی‌قار: 19 کرسی که از این تعداد 5 کرسی مختص زنان است.

سلیمانیه: 18 کرسی که از این تعداد 5 کرسی مختص زنان است.

بابل: 17 کرسی، که 4 تا از آنها به زنان اختصاص دارد.

الانبار: 15 کرسی که 4 تا از آنها مختص زنان است

اربیل: 15 کرسی که از این تعداد یک کرسی متعلق به مسیحیان و 4 کرسی متعلق به زنان این استان است.

دیالی: 14 کرسی، که 3 تا از آنها مختص زنان است.

نجف: 12 کرسی، که سهم زنان 3 کرسی است.

صلاح‌الدین: 12 کرسی، که سهم زنان 3 کرسی است.

القادسیه: 11 کرسی که سهم زنان 3 کرسی است.

کربلاء: 11 کرسی، که 3 کرسی مختص زنان است.

میسان: 10 کرسی، که 3 کرسی به زنان اختصاص دارد.

المثنی: 7 کرسی، که سهم زنان از این تعداد 2 کرسی است.

دهوک: 12 کرسی، که 11 کرسی از این تعداد به نمایندگان منتخب اختصاص دارد و یک کرسی مختص اقلیت مسیحیان است. سهم زنان از این تعداد کرسی‌ها 3 تا است.

 واسط: 12 کرسی دارد که 11 کرسی از آن به نمایندگان منتخب در انتخابات سراسری واگذار می‌شود و یک کرسی مختص کُردهای فیلی است. سهم زنان 3 کرسی است.

کرکوک: 13 کرسی، که 12 کرسی مختص نمایندگان منتخب و یک کرسی دیگر مختص مسیحیان است. سهم زنان استان 3 کرسی است.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۳۶۵۱۲۲:۲۴:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۳
حزب الفتح وابسته به حشد الشعبی ( هادی عامری ) و حزب وابسته به نوری مالکی که نزدیک ترین روابط را با ایران دارند پس از حزب مقتدا صدر قرار دارند. عبادی هم که با امریکا روابط بسیار نزدیکی دارد.
ناشناس۳۴۴۰۲۰۰۹:۲۴:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲۴
امقتدی صدر را در یابید
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. ابطحی: احمدی‌نژاد آسیب تاریخی به ایران زد

 2. مهرداد را یادتان هست؟ پولادی! دارد بر می‌گردد

 3. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 4. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 5. هاشمی تاکید کرد: لزوم جلوگیری از تبدیل مشکلات اجتماعی به بحران‌های امنیتی

 6. سیگنال اشتباه به بازار سکه

 7. یادداشت‌هایی که از سوختن نجات پیدا کردند!

 8. آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

 9. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 10. 10نفر از اراذل و اوباشی که برای آزادی یک شرور از زندان جشن گرفته بودند،دستگیر شدند

 11. مرگ مشکوک همسر دوم یک مرد/ او یک فرزند 50 روزه دارد/ شوهر بازداشت شد

 12. آذری جهرمی: همراهی مردم کلید پشت سر گذاشتن موانع است/ خدمت به مردم باید صادقانه باشد

 13. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 14. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 15. جوانی که دوستش را کشته بود در دادگاه اتهام را نپذیرفت/ او قبلا اعتراف کرده بود عاشق همسر دوستش بوده

 16. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 17. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 18. 10 شایعه برتر نقل و انتقالات فوتبال اروپا

 19. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 20. تصمیم ۳ خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟

 21. پمپئو: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد

 22. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 23. نمایندگان دمکرات خواستار ادای توضیحات مترجم ترامپ شدند

 24. مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

 25. راهی برای کاهش ریسک سرطان های پروستات و سینه

پربحث‌های دیروز

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 3. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 4. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 5. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 6. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 7. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 8. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 9. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 10. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 11. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 12. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 13. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 14. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 15. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. ماجرای حذف سختی کار از احکام کارگزینی فرهنگیان

 18. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 19. آیا ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه اجرایی شد؟

 20. فتاح: زکات هر منطقه در همانجا هزینه می‌شود

 21. انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی

 22. بیرانوند بالاتر از مودریچ و ام‌باپه در جام‌جهانی

 23. دادستان کل کشور: حکم بابک زنجانی اعدام است و قطعا اعدام می‌شود

 24. زندگی به سبک ۲ هزار سال پیش در کنار کارون + عکس

 25. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 13. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 14. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 15. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 19. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 24. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

 25. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

پربحث‌های اخیر

 1. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 2. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 3. تصمیم ۳ خریدار بزرگ درمورد ادامه خرید نفت از ایران چیست؟

 4. پمپئو: تحریم های کره شمالی ادامه می یابد

 5. نمایندگان دمکرات خواستار ادای توضیحات مترجم ترامپ شدند

 6. هدایت اعتراضات عراقیها از خارج/ فتنه جدیدی در راه است؟

 7. انتقاد شدید سیاستمداران آمریکا از موضع گیری ترامپ در دیدار با پوتین

 8. نطق آتشین اوباما علیه اقتدارگرایی جدید

 9. آلبرایت: ترامپ موهبتی برای پوتین است

 10. نژادپرستانه‌ترین قانون در رژیم صهیونیستی تصویب شد/ «کشور یهود» اعراب را از فلسطین اشغالی حذف می‌کند

 11. روش‌های آمریکا برای شکنجه فرزندان مهاجران؛ آزار جنسی تا آب‌های غیربهداشتی

 12. ترامپ: پوتین را مسئول دخالت در انتخابات آمریکا می‌دانم

 13. وضعیت اضطراری در ترکیه منقضی شد

 14. روسیه: حضور ایران در سوریه قانونی است/فشار روی تهران جواب نمی‌دهد

 15. احتمال کودتا علیه ترامپ / خشن ترین حملات رسانه ای و نخبگانی بعد از دیدار با پوتین

 16. ترامپ: پوتین از سخت‌گیری من بر روسیه خوشحال نیست

 17. اتحادیه‌اروپا به تل آویو هشدار داد

 18. گاف ترامپ این بار درباره دیدار با ملکه انگلیس

 19. روسیه درباره احتمال تحرکات شیمیایی در سوریه هشدار داد

 20. تحرکات در آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی

 21. آرامکو ریاض در آتش می‌سوزد

پربحث‌های دیروز

 1. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 2. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 3. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 4. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 5. ضرر 10 میلیارد دلاری اروپا از کاهش صادرت نفت ایران

 6. هند در دوراهی انتخاب نفت ارزان ایران یا حرف‌شنوی از ترامپ

 7. امارات و عربستان جایگزین ایران در بازار نفت هند می‌شوند

 8. رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا: نمی‌توانیم با سرمایه‌گذاری در ایران فعالیت جهانی خود را به خطر بیندازیم

 9. میدل ایست آی: بخواهید یا نخواهید، ایران «قوی‌ترین بازیگر» در عراق می‌ماند

 10. سفر نماینده ویژه پوتین برای مطلع‌کردن ایران از نتایج نشست «هلسینکی» به تهران

 11. ترامپ: پوتین از سخت‌گیری من بر روسیه خوشحال نیست

 12. اتحادیه‌اروپا به تل آویو هشدار داد

 13. گاف ترامپ این بار درباره دیدار با ملکه انگلیس

 14. روسیه درباره احتمال تحرکات شیمیایی در سوریه هشدار داد

 15. تحرکات در آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی

 16. آرامکو ریاض در آتش می‌سوزد

 17. ترامپ: منتقدانم به بیماری روانی دچارند

 18. درخواست سیاسی اشرف غنی از طالبان

 19. واکنش مسکو به اخراج دیپلمات‌های روسیه از یونان

 20. چین روی پسته آمریکا ۴۵ درصد تعرفه اعمال کرد

 21. برادر «علی عبدالله صالح» در شمال صنعاء ترور شد

 22. مقام فرانسوی از کارشکنی ضدبرجامی آمریکا خبر داد

 23. سفرای فرانسه، بلژیک و هلند با ظریف خداحافظی کردند

 24. گاردین: ترزا می قادر به اداره امور نیست

 25. جراحی تومور عجیب در گردن مرد هندی+تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 4. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 5. کارشناس صهیونیست: شاید ما ابرهای ایران را نابارور می‌کنیم

 6. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 7. جلوس ترامپ بر صندلی چرچیل با انتقاد روبرو شد+ عکس

 8. فلسفه جیب ‌بری ترامپ!

 9. در نجف و شهرهای عراق چه خبر است؟/ حمله به فرودگاه نجف + تصاویر

 10. هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند

 11. ولایتی: با دولت واشنگتن مذاکره نمی‌کنیم

 12. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 13. نتانیاهو: مشکل ما ایران است نه بشار اسد

 14. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 15. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 16. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 17. هند خرید نفت از آمریکا را 2 برابر کرد/کاهش 16 درصدی خرید از ایران

 18. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 19. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 20. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 21. دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

 22. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 23. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 24. پژو از ایران رفت، فروش محصولاتش در خاورمیانه ۲۶ درصد کاهش یافت

 25. رهبر کره شمالی سیب‌زمینی را به دیدار با پامپئو ترجیح داد

آخرین عناوین