نتایج غیررسمی اولین انتخابات پارلمانی عراق پس از شکست داعش/ پیشتازی فهرست نصر و سائرون

گروه جهان الف،   3970223150 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
نتایج غیررسمی اولین انتخابات پارلمانی عراق پس از شکست داعش/ پیشتازی فهرست نصر و سائرون

مردم عراق، روز شنبه در نخستین انتخابات پارلمانی پس از شکست داعش شرکت کردند. این انتخابات از ساعت ۷ صبح به وقت محلی بغداد آغاز شد و تا ساعت ۱۸ عصر ادامه یافت.

به گزارش الف، این انتخابات چهارمین انتخابات سراسری عراق پس از سرنگونی صدام حسین و اولین انتخابات پارلمانی در این کشور پس از متلاشی شدن گروه داعش به دور از هر گونه حادثه امنیتی برگزار شد. این در حالی است که داعش تهدید کرده بود مراکز رای گیری و رای‌دهندگان عراقی را هدف حملات خود قرار خواهد داد.

 کمیساریای عالی انتخابات، پس از شمارش 92 درصد آراء، نسبت مشارکت را 44.52 درصد اعلام کرد این در حالی است که در دوره انتخاباتی پیشین در سال 2014، نسبت مشارکت 60 درصد اعلام شده بود. همچنین اعلام شد که از مجموع جمعیت 37میلیونی عراق میلیون 24 نفر واجد شرایط رای دادن بودند که بیش از 10 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند.

قرار است نتایج رسمی طی 48 ساعت پس از پایان انتخابات اعلام شود.

در ساختار قدرت عراق، پست نخست‌وزیری سهمیه شیعیان در نظر گرفته شده است، رئیس مجلس از اهل سنت خواهد بود و رئیس‌جمهور تشریفاتی نیز به کردها خواهد رسید. روسای سه قوه از سوی مجلس تعیین می‌شوند.

اعلام نتایج غیررسمی

بر خلاف انتخابات قبلی، در انتخابات 2018 عراق گروه‌های مختلف شیعه و سنی و کرد انشعاب‌های متفاوت و گسترده‌ای داشتند و خط کشی‌ها بین سنی و شیعه و کرد و عرب در فهرست‌ها مانند انتخابات گذشته نبود. در هر فهرست می‌شد نامزدهایی از گروه‌های مختلف قومی و مذهبی دید.

مثلاً حزب‌ الدعوه که از سال 2006 تا امروز نخست‌وزیری را در دست دارد امسال با دو کاندیدای متفاوت در انتخابات حضور یافته است. از سویی حیدر عبادی نخست‌وزیر فعلی ائتلاف «النصر» را رهبری می‌کند و از سوی دیگر نوری‌ مالکی، نخست وزیر پیشین و معاون رئیس‌جمهور هدایت ائتلاف موسوم به دولت قانون را برعهده دارد.

مقتدی صدر، نیز با ائتلاف سائرون کمپین شدیدی را علیه فساد و دولت آغاز کرده بود. مقتدی صدر در ماه های اخیر با سفر به عربستان سعودی خبرساز شده بود.

 هادی عامری؛ رئیس سپاه بدر در صدر ائتلاف فتح‌ است. گروه‌های وابسته به حشد الشعبی و در راس آن عصائب اهل حق در این ائتلاف هستند. این ائتلاف در پی استفاده از کارت پیروزی بر داعش در میدان نبرد برای موفقیت در انتخابات بوده است.

عمار حکیم؛ رئیس حزب جریان حکمت ملی و از متحدان پیشین نوری مالکی است.

قبل از انتخابات برخی رسانه ها مدعی شده بودند که ایران تلاش داشته بین حیدرالعبادی و هادی عامری ائتلاف بوجود بیاید که این امر محقق نشده است.

به گزارش رویترز در حال حاضر فهرست النصر به ریاست حیدر العبادی در صدر قرار دارد و بعد از آن فهرست سائرون وابسته به مقتدا صدر قرار دارد. فهرست الفتح وابسته به هادی العامری در جایگاه سوم قرار دارد و لیست دولت قانون به ریاست نوری المالکی در جایگاه چهارم قرار دارد.

البته حتی اگر ائتلاف «النصر» به رهبری عبادی بیشتر کرسی‌های مجلس را کسب کند، او هنوز به مذاکره با دیگر احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی نیاز دارد. مجلس از زمان آغاز به کار 90 روز وقت دارد تا دولت جدید را معرفی کند.

این در حالی است که در هفته های اخیر و بخصوص بعد از پیروزی حزب الله در لبنان جو سنگینی علیه ایران در انتخابات عراق بوجود آمده بود. در این خصوص رسانه های خبری عربی و غیر عربی اخباری مبنی بر به اصطلاح خودشان مداخله ایران در اوضاع داخلی کشور عراق منتشر می کنند.

روزنامه امریکایی واشنگتن پست در این باره نوشته است جنگ نیابتی میان تهران و واشنگتن برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق وجود دارد.

احتمال تنش در انتخابات عراق

در حال حاضر با توجه به اختلافاتی که درباره پیروز نهایی انتخابات بوجود آمده احتمال تنش ها نیز افزایش یافته است. چنان چه ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی خواستار ابطال نتایج انتخابات پارلمانی اخیر و برگزاری انتخابات در شرایط مناسب شد. نخست وزیر اسبق عراق همچنین خواستار آن شده است که دولت فعلی به ریاست حیدرالعبادی به عنوان دولت پیشبرد امور فعالیت کند. این در حالی است که یک منبع در ائتلاف الوطنیه در گفت و گو با آناتولی از پیشتازی این ائتلاف در چهار استان سنی نشین خبر داد.

احمد اسدی، سخنگوی ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، دبیرکل سازمان بدر نیز ظهر امروز در گفت و گو با شبکه خبری المیادین ضمن تاکید بر این که اطلاعات موجود نشان می دهد که این ائتلاف در انتخابات پارلمانی عراق پیشتاز است، اعلام کرد که منتظر نتایج نهایی شمارش آرا هستند.

اسدی ضمن ابراز نگرانی نسبت به انجام تقلب در انتخابات پارلمانی عراق که روز گذشته برگزار شد، نسبت به دستکاری نتایج انتخابات نیز هشدار داد.

اختلافات شدید در منطقه کردستان عراق

بعد از برگزاری انتخابات، اوضاع در کردستان عراق متنشج گزارش شده است. در واقع پس از اعلام نتایج اولیه و غیر رسمی این انتخابات، تمامی احزاب اقلیم کردستان، از جمله احزاب اسلام گرا، جنبش تغییر، نسل نو و هم‌پیمانی برای دمکراسی و عدالت؛  اتحادیه میهنی را به تقلب در انتخابات و دست‌کاری آرا در سلیمانیه  و حلبچه، متهم کرده و بیشتر این احزاب خواهان شمارش دستی آرا شده اند.

در حالی که پیش بینی ها در اقلیم کردستان عراق حاکی از آن بود که آرای اتحادیه میهنی کردستان متاثر از فاکتورهایی همچون کارنامه ضعیف حکومتی، اختلافات داخلی و موضوعات مرتبط با رفراندوم برگزار شده سال گذشته با کاهش چشمگیری همراه شود اما این حزب در همان ساعات اولیه پس از اتمام پروسه رای‌گیری، پیروزی قطعی خود را در این دوره از انتخابات اعلام کرد. این امر واکنش‌های شدیدی را به ویژه در حوزه سلیمانیه به همراه داشته است.

بنابراین وضعیت کلی اقلیم کردستان را می‌توان اینگونه خلاصه کرد: اتحادیه میهنی کردستان به کل پروسه هیچگونه اعتراضی نداشته و در همان ساعات اولیه از طریق رسانه های وابسته به خود، پیروزی قطعی در انتخابات را اعلام کرد. حزب دموکرات کردستان عراق در اربیل و دهوک راضی است و در سلیمانیه ملاحظاتی درباره شیوه عملکرد حزب همکار و البته رقیب سنتی خود دارد. تمام جریان‌های سیاسی خارج از دایره حکومت محلی هم به اعلام نتایج اولیه انتخابات معترض هستند و با این توصیف می توان گفت که فضای سیاسی این منطقه از عراق به سوی تنش های بیشتری هم گام برمی دارد.

نحوه توزیع 329 کرسی پارلمان عراق میان 18 استان

بیش از 7 هزار نامزد انتخاباتی در 18 استان عراق برای دستیابی به 329 کرسی پارلمانی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

 طبق قانون اساسی، 25 درصد کرسی های پارلمان به زنان اختصاص داده شده است.

سهم استان بغداد، پایتخت این کشور در پارلمان بعدی 71 کرسی است که نحوه توزیع آنها به این ترتیب است:

69 کرسی مختص نمایندگان منتخب در انتخابات سراسری، یک کرسی برای مسیحیان و یک کرسی دیگر برای صابئی‌ها. 17 کرسی از این تعداد مختص زنان است.

سهم استان نینوا 34 کرسی است؛ 31 کرسی آن متعلق به نمایندگان منتخب در انتخابات سراسری است و نیز اقلیت مسیحیان، ایزیدی‌ها و شبکی‌ها هر کدام یک کرسی دارند. 8 کرسی در این استان به زنان واگذار شده است.

استان‌های دیگر به این شرح است:

بصره: 25 کرسی، سهم زنان 6 کرسی است.

ذی‌قار: 19 کرسی که از این تعداد 5 کرسی مختص زنان است.

سلیمانیه: 18 کرسی که از این تعداد 5 کرسی مختص زنان است.

بابل: 17 کرسی، که 4 تا از آنها به زنان اختصاص دارد.

الانبار: 15 کرسی که 4 تا از آنها مختص زنان است

اربیل: 15 کرسی که از این تعداد یک کرسی متعلق به مسیحیان و 4 کرسی متعلق به زنان این استان است.

دیالی: 14 کرسی، که 3 تا از آنها مختص زنان است.

نجف: 12 کرسی، که سهم زنان 3 کرسی است.

صلاح‌الدین: 12 کرسی، که سهم زنان 3 کرسی است.

القادسیه: 11 کرسی که سهم زنان 3 کرسی است.

کربلاء: 11 کرسی، که 3 کرسی مختص زنان است.

میسان: 10 کرسی، که 3 کرسی به زنان اختصاص دارد.

المثنی: 7 کرسی، که سهم زنان از این تعداد 2 کرسی است.

دهوک: 12 کرسی، که 11 کرسی از این تعداد به نمایندگان منتخب اختصاص دارد و یک کرسی مختص اقلیت مسیحیان است. سهم زنان از این تعداد کرسی‌ها 3 تا است.

 واسط: 12 کرسی دارد که 11 کرسی از آن به نمایندگان منتخب در انتخابات سراسری واگذار می‌شود و یک کرسی مختص کُردهای فیلی است. سهم زنان 3 کرسی است.

کرکوک: 13 کرسی، که 12 کرسی مختص نمایندگان منتخب و یک کرسی دیگر مختص مسیحیان است. سهم زنان استان 3 کرسی است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۳۶۵۱۲۲:۲۴:۰۱ ۱۳۹۷/۲/۲۳
حزب الفتح وابسته به حشد الشعبی ( هادی عامری ) و حزب وابسته به نوری مالکی که نزدیک ترین روابط را با ایران دارند پس از حزب مقتدا صدر قرار دارند. عبادی هم که با امریکا روابط بسیار نزدیکی دارد.
ناشناس۳۴۴۰۲۰۰۹:۲۴:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲۴
امقتدی صدر را در یابید

پربحث‌های امروز

 1. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 2. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 3. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 4. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 5. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 6. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 7. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 8. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 9. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 10. پمپئو: چین شهروندان کانادایی‌ بازداشت شده را آزاد کند

 11. آغاز فعالیت سامانه بارشی از فردا

 12. Pro HUAWEI Mate 20 گوشی که هیچ وقت خاموش نمی‌شود

 13. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 14. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 15. معاون وزیر خارجه روسیه با بشار اسد دیدار کرد

 16. آشنایی با علل و علایم بروز سکته مغزی

 17. مظلومی که داستان ندارد

 18. سیستم عامل ios به مشکل خورد

 19. آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی

 20. گلکسی اس ۱۰ اسفند ماه می‌آید

 21. فرمانده هوانیروز ارتش: به دنبال جذب دانشجوی خارجی هستیم

 22. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 23. بیدار بمان آقای فوکویاما

 24. شکاف «اصلاحات بر حاکمیت» با «اصلاحات در حاکمیت»

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 23. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های اخیر

 1. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 2. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 3. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 4. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 5. معاون وزیر خارجه روسیه با بشار اسد دیدار کرد

 6. مظلومی که داستان ندارد

 7. بیدار بمان آقای فوکویاما

 8. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 9. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 10. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 11. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 12. اسپوتنیک: عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

 13. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 14. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 15. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 16. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 17. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 18. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 19. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 2. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 3. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 4. مجلس نمایندگان آمریکا، میانمار را به "نسل کشی" علیه روهینگیا متهم کرد

 5. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 6. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 7. گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

 8. روسیه 12 بلوک نیروگاه هسته ای در هند می سازد

 9. انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

 10. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 11. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 12. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 13. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 14. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 15. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 16. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 17. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 18. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

 19. افزایش فروش نفت عربستان به چین

 20. استقبال حزب‌الله از عملیات‌های شهادت‌طلبانه در قدس و رام‌الله

 21. طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

 22. اسد: بازسازی اقتصاد سوریه 250 تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد

 23. اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را برای 6ماه دیگر تمدید کرد

 24. آمریکا دو پایگاه جدید در شمال سوریه احداث کرد

 25. تغییرات در حلقه نزدیکان به ولیعهد سعودی

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 4. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 5. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 6. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 7. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 8. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 9. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 10. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 11. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 12. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 13. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 14. سقوط یک قبیله!

 15. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 16. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 17. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 18. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 19. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 20. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 21. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 22. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 23. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 24. ظریف: برای رسیدن به منطقه ای قوی، نیازمند گفتگو هستیم

 25. الگوبرداری ماکرون از صدام

آخرین عناوین