سپینو-مگنت

آیا ویروسی شدن کامپیوتر خودرو امکان‌پذیر است؟

گروه فناوری الف،   3961225157

دنیای دیجیتال در کنار فواید بی‌شمار، فرصت‌ها و تهدید‌های جدیدی به همراه دارد. آیا با پیشرفت فناوری‌های دیجیتال خودروها و استفاده‌ی گسترده از سیستم‌های رایانه‌ای، امکان هک یا نفوذ بدفزار به خودرو وجود دارد؟

در چند دهه پیش، فناوری خودران و خودروهای پرنده ایده‌ی ناب فیلم‌های علمی-تخیلی محسوب می‌شد. اما امروز این دو فناوری درحال گسترش و آزمایش‌های میدانی هستند و اصلاً بعید نیست که در طی چندسال آینده، شاهد بزرگ‌ترین پیشرفت‌ در دنیای خودرو و صنایع وابسته باشیم.

از کنترل ریموت خودرو تا لشکر زامبی خودروهای مدرن
نسخه‌ی اول تا هشتم سری فیلم‌های سینمایی سریع و خشن (Fast & Furious) روند جالب و بحث‌برانگیزی طی کرده است. اگر جزو نسل نسخه‌ی اول باشید و هنرنمایی پاول واکر، میتسوبیشی اکلیپس و تویوتا سوپرا در کنار صحنه‌های مسابقات غیر قانونی خیابانی در خاطرتان باشد، حتما پس از تماشای جدیدترین نسخه و لشکر زامبی‌های خودرویی نیویورک با لبخند و افسوس خوردن به این سری فیلم واکنش نشان دادید. یا هنگام تماشای جیمز باند و کنترل از راه دور بی‌ام‌و سری 7 وی در فیلم «فردا هرگز نمی‌میرد» (Tomorrow Never Dies)، دست‌یابی به این فناوری را غیر ممکن دانستید. اما شاید ایده‌ی اصلی نویسندگان این فیلم‌ها، چندان هم دور از ذهن نباشد. در واقع با پیشرفت فناوری‌های خودرو و تعامل بیشتر با رایانه‌های خودروهای دیگر، خطرات جدیدی به سرویس‌های دوره‌ای و تجهیزات خودرو اضافه می‌شود. بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان و اساتید دانشگاه‌های معتبر جهان، خطرات و جرائم سایبری مانند هک یا حتی ویروس در خودروهای آینده موضوع مهمی است که باید از حالا در مورد آن برنامه‌ریزی کرد.

از جن‌گیری تا هک شدن رایانه‌ی مرکزی خودرو
سال ۲۰۱۰ بود که حدود ۱۰۰ مشتری یک نمایندگی فروش خودرو در تگزاس، با مشکل مشترک و عجیب مواجه شدند. با وجود تلاش‌ فراوان، خودرو استارت نمی‌خورد و دزدگیر برخی خودروها فقط در صورت قطع کردن اتصال باتری خاموش می‌شد. دلایل مضحکی چون جن‌گیر شدن خودروها و اتفاقی بودن برای این مشکل عجیب مطرح شد؛ اما پس از تحقیقات محلی مشخص شد که منبع این مشکل یکی از کارکنان سابق آن نمایندگی خودرو و اقدام او به هک کردن سیستم رایانه‎ی خودروها بوده است. این هکر جوان که فقط ۲۰ سال سن داشت، پس از اخراج شدن از نمایندگی مذکور با اقدام به هک خودروهای به فروش گذاشته‌شده از طریق پنل مرکزی تحت وب، به دنبال انتقام‌گیری بود. این اتفاق و صحبت‌های این هکر پس از دستگیری، ابعاد جدیدی از خطرات مربوط به خودروهای عصر مدرن و سیستم‌های رایانه‌ای آن‌ها مشخص کرد که حاصل آن، تحقیقات گسترده‌ی اساتید و پژوهشگران دانشگاه‌های آمریکا همچون دانشگاه واشنگتن و کالیفرنیا در حوزه‌ی آسیب‌پذیری رایانه‌ها و خودروهای مدرن شد.

از بدافزار پی‌سی تا هک خودرو
در حقیقت نتایج این پژوهش‌ها نشان داد که امکان هک کردن سیستم رایانه‌ی خودرو و اختلال در بخش‌های مختلف کنترلی مانند سیستم ترمز، تهویه و رادیو وجود دارد. پژوهشگران دانشگاه‌های راتگرز و کارولینای جنوبی تایید کردند با سوء استفاده از امواج وایرلس که ناشی از سیستم ناظر بر فشار تایرها است، امکان بررسی و ثبت حرکات و جابه‌جایی خودرو وجود دارد. باتوجه به پژوهش‌های انجام‌شده، خودروهای مدرن در برابر ویروس‌های رایانه‌ای یا در اصل بدافزار (Malware) که بسیاری از کاربرهای رایانه با آن دست و پنجه‌نرم می‌کنند، بسیار آسیب‌پذیر هستند. هک شدن حتی بخش کوچکی از سیستم کنترلی خودرو، کابوس وحشتناکی برای راننده، دیگر خودروها و در کل حوزه‌های مرتبط با خودرو است. البته پژوهش‌گران اعلام کردند که هنوز هکرها به‌صورت جدی به هک خودروها روی نیاورده‌اند. با این‌حال فقط دانستن ممکن بودن هک خودروهای آینده، لزوم سیستم‌های محافظتی را بیشتر می‌کند.

دنیای متفاوت مکانیک‌های نسل قدیم و جدید
با هک یا آلوده شدن بخشی از سیستم رایانه‌ای خودرو، تمام بخش‌های کنترلی خودرو که به آن بخش متصل هستند تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. به‌عنوان مثال اگر بخشی از رایانه که با سیستم کنترلی قفل مرکزی یا پنجره‌ها در ارتباط است آلوده شود، باز و بسته شدن پنجره‌ها و قفل درها در اختیار هکر یا کد برنامه‌ریزی شده‌ی بدافزار قرار می‌گیرد. اگر از مکانیک‌های نسل قدیم بپرسید، همه تایید می‌کنند که تعمیر خودروهای مدرن که به سیستم‌های پیچیده‌ی برق و رایانه مجهز هستند، با دانش آن‌ها همخوانی ندارد و باید این خودروها را به گیک‌ها و عشق فناوری‌های جوان امروزی سپرد تا مکانیک‌های قدیمی که افتخارشان لباس روغنی است. بدون شک این نظر درست است و تعمیر و سرویس خودروهای مدرن در مراکزی که به تجهیزات پیشرفته مجهز هستند، انجام می‌شود.

البته نباید سیستم‌ رایانه‌ای خودروها را مشابه سیستم‌ و سخت‌افزار پی‌سی دانست. پردازندهای موجود در رایانه‌ی خودروها بسیار معماری ساده‌تری دارند و برای انجام دستورات ابتدایی برنامه‌ریزی شده‌اند. در واقع رایانه‌های جاسازی شده در خودروها، حداقل در حال حاضر، فقط بخش‌های مشخصی مانند سیستم ایربگ‌ها، کروز کنترل، ترمز ABS و صندلی‌های برقی را کنترل می‌کنند. با اینکه مواردی مانند پردازنده، حافظه یا نرم افزار تعریف مشترکی دارند؛ اما تفاوت اساسی سیستم موجود در خودروهای فعلی با سخت‌افزار پیچیده‌ی پی‌سی‌های کاربران قابل مقایسه نیست.

رایانه‌ی مرکزی خودرو؛ ساده اما آسیب‌پذیر
شاید بهتر باشد که رایانه‌ی خودرو را با سیستم تلفن‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های آن‌ها مقایسه کرد. تا به‌امروز رایانه‌های موجود در خودروها به دلیل راه‌های دسترسی کم به آن‌ها (اتصال مستقیم در تعمیرگاه)، در برابر خطرات بدافزارها یا حمله‌های نفوذی و هک مصون بودند. به دلیل لزوم اتصال مستقیم به سیستم مرکزی خودرو، نبود ابزارهای مناسب و مدل‌های فراوان خودرو در برندهای مختلف، توسعه و ساخت بدافزارهای خودرو گران و وقت‌گیر است. اما با پیشرفت فناوری‌های اتصالی خودروها مدرن و تعامل هرچه‌ بیشتر سیستم مرکزی خودرو با دیگر خودروها یا ابزارها، خطرات هک شدن یا بارگذاری بدافزار و ویروس در خودرو بیشتر شده است. به‌عنوان مثال خودرو‎‌های مدرن توانایی برقراری ارتباط و تعامل با وب‌سایت‌های پاندورا و حتی فیسبوک دارند که یک راه ارتباطی دوطرفه است و بنابراین آسیب‌پذیری بیشتر را ممکن می‌کند.

سیستم‌های اطلاعات و سرگرمی مدرن با نمایشگر بزرگ و نفوذ هکرها و بدافزارها
با پیشرفت در سیستم اطلاعات و سرگرمی، اتصال با دستگاه‌های مختلف و وجود درگاه‌های USB، راه‌های نفوذ به سیستم رایانه‌ی مرکزی خودرو بیشتر شده است. بر اساس نظر کارشناسان، مادامی که سیستم اطلاعات و سرگرمی به‌طور مستقیم به رایانه‌ی مرکزی متصل نباشد، نباید از وجود درگاه‌های ارتباطی نگران بود؛ چراکه در صورت نفوذ به این بخش، نهایت سیستم‌های مرتبط با سرگرمی‌ها صوتی و تصویری دچار اختلال می‌شود. اما به محض اینکه ارتباطی با رایانه‌ی مرکزی برقرار شود، هکر یا بدافزار دیر یا زود تاثیر مخرب خود را خواهد گذاشت. با آلوده شدن رایانه‌ی مرکزی، به دلیل ارتباط آن با بخش‌های مختلف کنترلی خودرو، تمام خودرو تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

آغاز توسعه‌ی برنامه‌های محافظت مرکزی
تصور کنید فناوری خودروهای مدرن در ایجاد ارتباط دوطرفه بین خودروها و اشتراک‌گذاری اطلاعات ترافیکی ممکن شود. با آلوده بودن یک خودرو و برقراری ارتباط با دیگر خودروها، هکرها یا بدافزارها قربانی‌های بیشتری در اختیار می‌گیرند. در واقع ایده‌ی خودروهای زامبی‌شده به واقعیت تبدیل می‌شود. پس از ابراز نگرانی پژوهش‌گران و کارشناسان، تیم‌های مهندسی شرکت‌های خودروسازی به دنبال ایجاد سیستم‌های محافظتی و جلوگیری از نفوذ هکرها و بدافزارها به رایانه‌ی مرکزی خودرو هستند.

در حال حاضر، هنوز اطلاعات دقیق و رسمی از سیستم‌های محافظتی منتشر نشده است؛ ولی هرروز به تعداد کارشناسانی که در مورد خطر هک شدن یا نفوذ بدافزارها به سیستم‌های رایانه‌ای خودروهای مدرن هشدار می‌دهند، اضافه می‌شود.

منبع:زومیت

 
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 3. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 4. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 5. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 6. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 7. روحانی: باید بکوشیم تا مردم نسبت به آینده، هیچگونه نگرانی نداشته باشند/ دولت همچنان پای وعده‌های خود ایستاده است

 8. ترامپ پاسخ تهدید روحانی را داد  

 9. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 10. نهاوندیان: اینکه دهن به دهن بدون مبنا نرخ ارز را بالا ببریم، درست نیست

 11. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 12. مهران مدیری برای ساختن فیلم وام گرفت و خانه اش را وثیقه گذاشت  

 13. آخوندی: بنگاه‌های بزرگ اروپا ریسک رویارویی با آمریکا را نمیپذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند

 14. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 15. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 16. سه راهکار دیده بان شفافیت و عدالت برای حل بحران مسکن/ اختصاص بیش از یک‌سوم درآمد خانوار برای مسکن و 31 سال انتظار برای صاحب‌خانه شدن/ افزایش چشمگیر تعداد خانه‌های خالی

 17. سکه همچنان در مسیر صعود؛ قیمت ۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان + قیمت ارز

 18. ظریف: منتظر تصمیم نظام درباره بسته پیشنهادی اروپا هستیم

 19. تیتر «وطن امروز» و «کیهان» در واکنش به صحبت‌های دیروز روحانی  

 20. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 21. ابتکار: از ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم/ سومین سفیر زن معرفی خواهد شد

 22. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 23. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 24. مدرنیته علیه مرجعیت

 25. هشدار رئیس سابق سازمان انرژی اتمی درباره احتمال بازید از مراکز نظامی

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 5. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 17. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 18. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 19. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 20. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 21. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 22. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 23. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 24. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 25. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 3. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 4. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 5. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 8. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 9. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 13. صنعت برق کشور و چند نکته

 14. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 15. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 16. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 17. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 18. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 19. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 20. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 21. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 22. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 23. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 24. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 25. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

پربحث‌های هفته

 1. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 2. طرحی که می‌تواند مقدمه "تاکسیهای هوایی ایران" باشد

 3. پنج سایت رایگان برای ارسال ای‌میل به فکس

 4. ۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی

 5. معاون وزیر ارتباطات: برای گوشی های احتکار شده زمان رجیستری تعیین می شود

 6. برگ برنده پرچمدار جدید سامسونگ

 7. ارتقا نسل جدید پد شارژر بی‌سیم

 8. تغییر نام برخی گوشی‌های سامسونگ

 9. چراغی که آنلاین بودن کاربران اینستاگرام را لو می‌دهد

 10. آیا HTC بازار گوشی‌های هوشمند را ترک می‌کند؟

 11. فرصت کوتاه تا دستیابی به بازار جهانی رایانش ابری

 12. آشنایی با کشورهای مجهز به ارتش اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی

 13. قابلیت جدید اینستاگرام؛ به استوری‌ها واکنش نشان دهید + عکس

 14. ادغام گلکسی "اس" با "نوت"

 15. فوروارد پیام در واتس‌اَپ محدود شد

 16. استفاده از شارژرهای غیراستاندارد ممنوع!

 17. از پاوربانک استفاده نکنید، وقتی...

 18. هشدار: بدافزار اندرویدی پیام شما را می‌خواند

 19. محصولات تکنولوژی آمریکایی قربانی جنگ تجاری چین و آمریکا می‌شوند

 20. چگونه مصرف اینترنت همراه گوشی را کاهش دهیم؟

 21. گوگل در اروپا ۴ میلیارد و ۳۴۰ میلیون یورو جریمه شد

 22. تاریخ عرضه گوشی Mi 8 Explorer شیائومی مشخص شد +تصویر

 23. کنترل فناوری‌ها با استفاده از ذهن سربازان آمریکایی

 24. مقاوم شدن صفحه گوشی در برابر ۱۵ بار افتادن متوالی

 25. جاسوسی هکرها از برخی گوشی‌های آیفون

آخرین عناوین