سپینو-مگنت

الف وضعیت تحقیق و تفحص های مجلس را بررسی می‌کند تحقیق و تفحص‌هایی که بی‌حاصل می‌ماند!

گزارش از: محمد صادق کلبادی،   3960913153 ۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحقیق و تفحص‌هایی که بی‌حاصل می‌ماند!

فرایند تحقیق و تفحص حجم بالایی از پرونده های وقتگیر و پر هزینه را با خود به همراه دارد، اتفاقی که در مجالس پس از انقلاب تا کنون بیش از 200 بار رخ داده اما علیرغم تلاش زیاد نمایندگان، گاه بی آنکه به نتیجه مطلوبی ختم شوند متوقف می شوند یا پس از حصول به نتیجه، به برخورد با متخلفان منجر نمی شود.

به گزارش الف، یکی از وظایف اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بحث نظارت بر اجرای قانون و رسیدگی به شکایات مردم است از سویی تحقیق و تفحص در مجلس یکی از ابزار های نظارتی مجلس به شمار می رود به سخن دیگر تحقیق و تفحص یکی از سازوکارهایی است که برای نظارت مجلس بر اجرای قوانین تعبیه شده است. بر اساس اصل 76 قانون اساسی، مجلس حق تحقیق و تفحص درتمام امورکشور را دارد.

فرایند تحقیق و تفحص حجم بالایی از پرونده های وقتگیر و پر هزینه را با خود به همراه دارد، اتفاقی که در مجالس پس از انقلاب تا کنون بیش از 200 بار رخ داده اما علیرغم تلاش زیاد نمایندگان، گاه بی آنکه به نتیجه مطلوبی ختم شوند متوقف می شوند یا پس از حصول به نتیجه، به برخورد با متخلفان منجر نمی شود و گاه به دست فراموشی سپرده می شوند. از همین رو با دو تن از نمایندگان فعلی و پیشین مجلس گفتوگویی داشتیم که در ادامه می آید.

معمولا تحقیق و تفحص ها به نتیجه نمی رسد

پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در گفتوگو با خبرنگار الف در خصوص نتیجه تحقیق و تفحص های انجام شده در مجلس گفت: معمولا تحقیق و تفحص هایی که در مجلس آغاز می شوند به نتیجه قطعی نمی رسد، مثلا تحقیق و تفحص از شهرداری تهران اصلا رای نیاورد یا بعضاً عده ای آغاز می کنند ولی نتیجه نمی گیرند یعنی حتی خودشان پیگیری نمی کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: نتایج تحقیق و تفحص ها باید از طرف قوه قضائیه پیگری و اجرا بشود اما من معتقدم در بیشتر مواقع مجلس هزینه می کند و تحقیق و تفحص هارا آغاز می کند اما اصلا به نتیجه نهایی نمی رسد، بعضی از تحقیق و تفحص های ما اصلا نتیجه مطلوبی به بار نمی آورد که بخواهد پیگیری بشود، بیشتر اینها در خود مجلس نتیجه نمی دهد بنابراین باید اول خود مجلس را پیگیری کرد که چگونه به این نتایج می رسد و بعد پیگیر قوه قضائیه شد.
 
 
سلحشوری با اشاره به برخی از تحقیق و تفحص های متوقف مانده در میانه راه گفت: در مواقعی کسانی که پیشنهاد تحقیق و تفحص را داده اند امضاهایشان را پس می گیرند که از اینگونه موارد کم هم نیست.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی معتقد است معمولا مجلس در برابر قوه قضائیه اقتدار لازم را ندارد از همین رو تحقیق و تفحص‌هایی که در مجلس به نتیجه ختم می شوند و قوه قضائیه وظیفه اجرای آن را دارد و اگر به هر دلیلی اجرایی نشوند مجلس حق پیگیری دارد ولی معمولا هرگاه مجلس به قوه قضائیه ورود کرده زیاد نتوانسته اقتدار خود را نشان بدهد، از همین رو مجلس بیشتر نظارت بر کار دولت دارد تا قوه قضائیه.

سیاسی کاری برخی نمایندگان مانع از نتیجه تحقیق و تفحص می شود

در همین خصوص داریوش قنبری نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفتگو با الف ضمن تاکید بر نقش قوه قضائیه در اجرای نتایج تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی گفت: معمولا از تحقیق و تفحص های صورت گرفته گزارشی تهیه و در صحن علنی قرائت می شوند، اگر تخلفی هم مشاهده شده باشد آن را به دستگاه قضایی ارجاع می دهند و ضمانت اجرایی آن بر عهده قوه قضائیه است تا برخورد لازم را انجام بدهد و از آنجا که مجلس شان قضایی ندارد مستقیما با تخلفات برخور نمی کند، اگر هم تخلفی صورت نگرفته باشد پس از قرائت گزارش در صحن علنی قضیه هم به اتمام می رسد ، اما بعضی وقتها تحقیق و تفحص جنبه ابزاری توسط برخی نمایندگان پیدا می کند و در این گونه موارد تحقیق وتفحص به جایی نمی رسد.

قنبری در خصوص وظیفه مجلس در مقابل اجرا نشدن نتایج تحقیق و تفحص های صورت گرفته و حق قانونی مجلس برای نظارت بر قوه قضائیه گفت: بر اساس قانون این درست است ولی مجلس شان قضایی ندارد یعنی حتی اگر تحقیق و تفحص در خصوص خود قوه قضائیه هم باشد و اگر تخلفی هم مشاهده بشود باز هم به دستگاه قضا ارجاع داده می شود و مجلس نمی تواند با تخلفات برخورد کند.

اما فارغ از اجرایی نشدن نتایج برخی تحقیق و تفحص های صورت گرفته در مجلس بعضا دیده می شود که در برخی موارد تحقیق و تفحص در میانه راه متوقف می شود که این نیز دلایل خاص خود را دارد، داریوش قنبری بر این باور است که توقف تفحص آنهم در میانه راه بستگی به موضوع مورد تحقیق دارد در برخی موارد در میانه راه مشخص می شود که مشکل خاصی وجود ندارد و خود نمایندگان در ادامه راه منصرف می شوند اما در مواقعی فشارهایی از سوی برخی وارد می شود و نمایندگان هم تسلیم آن فشار ها می شوند؛ این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی معتقد است در برخی موارد هم ممکن است ورود هیئت رئیسه مجلس موجب توقف تحقیق و تفحص می شود اما در نهایت نمی توان یک مورد خاص را برای آن بر شمرد.
 
البته طبق قانون در اینگونه موارد هم باید گزارشی تهیه شود و مشخص کنند که چه کارهایی صورت گرفته و در آن مورد خاص ابهام زدایی صورت گیرد، اما وقتی مسائلی در ارتباط با دستگاهی مطرح می شود بنابراین باید گزارش آن خوانده شود تا به حیثیت آن دستگاه صدمه ای وارد نشود.

این نماینده پیشین مجلس در انتها سیاسی کاری برخی نمایندگان را یکی دیگر از عوامل مسکوت و بی نتیجه ماندن تحقیق و تفحص های مجلس بر می شمرد و می گوید : “این همان بحث استفاده ابزاری از این کار است، وقتی نماینده بر اساس انگیزه های سیاسی به موضوعی ورود پیدا می کند از همان ابتدا با حسن نیت وارد نمی شود و در این قضیه دنبال یک امتیاز یا مسائل شخصی خود است و وقتی می‌بیند به اهداف خود نمی رسد از نیمه راه منصرف می شود.”

با این همه بنظر می رسد تحقیق و تفحص به عنوان یکی از ابزارهای اصلی نظارت در مجلس برای رسیدن به نتیجه مطلوب با چالش های بسیاری همراه است، چالش هایی که خود نمایندگان نیز در پیدایش آن بی تاثیر نیستند، از سویی باتوجه به پر هزینه و زمانبر بودن آن شاید بهتر باشد نمایندگان ملت به دنبال مکانیسم های قانونی دیگری برای اعمال نظارت و انجام وظیفه خود باشند تا علاوه بر جلوگیری از هدر رفت هزینه و زمان خانه ملت از حقوق ملت نیز صیانت شود.
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۸۲۲۵۱۳:۳۳:۲۶ ۱۳۹۶/۹/۱۳
آی گفتی!!!!
کمالی۱۵۸۳۲۳۱۵:۰۵:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۱۳
تا بحال چندین بار طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و تعدادی از بانک ها کلید خورده ولی عملیاتی نشده است جالب است بدانید تعدادی از بانک هایی که زیان سنگینی هم در صورت های مالی خود دارند و سپرده های غیر قانونی 23 درصد هم جذب کرده اند همین امسال هم همچون سال های گذشته پاداش ویژه تراز معادل چندین ماه حقوق از 2 تا 6 ماه به مدیران و پرسنل خود داده و هم چنین یک وام صوری خرید خودرو بدون اینکه خریدی در کار باشد با سود 10 درصد و 10 ساله داده اند
ناشناس۱۵۸۸۴۸۰۸:۴۹:۴۸ ۱۳۹۶/۹/۱۴
خانم سلحشوری کلی گویی نکنید شما خودتون عملکردتون رو بیان کنید ببینیم چقدر نظارت داشتی؟؟ در ضمن این تفحص ها بی حاصل تر خواهد ماند چرا که دیگر مجلس و دولت یک رنگ بنفش شده ند
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در گذشت

 2. وقتی یک امداگر زن محافظ فرمانده می‌شود +عکس

 3. جنگ اقتصادی از جنگ نظامی بهتر است

 4. تبریک نیمار به ۲ ستاره برزیلی جدید رئال

 5. ابعاد یک ماجرا بسیار افتخارآمیز

 6. عارف: اعتراضات آبی و زیست محیطی مردم شنیده شود/ با بحران آب، خاک و هوا مواجه هستیم

 7. آخرین وضعیت مصدومین آتش‌سوزی برج ۲۰ طبقه در تهران

 8. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 9. جزئیات تیراندازی در تورنتو/ ۲ کشته و ۱۳ زخمی

 10. آخوندی: بنگاه‌های بزرگ اروپا ریسک رویارویی با آمریکا را نمیپذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند

 11. ترامپ پاسخ تهدید روحانی را داد  

 12. عوامل تشدید کننده میگرن + درمان

 13. حمله خرس وحشی به یک پیرمرد

 14. علیرضا جهانبخش در پاریس + عکس

 15. انتشار یک عکس زیرخاکی از اصغر فرهادی در پشت صحنه سریال «چشم به راه»  

 16. قتل همسر به خاطر توقعات مالی

 17. مدافع استقلال: امیدوارم زندگیم یک تراژدی کامل نباشد

 18. اعدام و ۲۴ سال حبس برای متجاوز به ۱۱ پسر

 19. آخرین خبر از لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها

 20. پردرآمدترین سلبریتی‌ها در سال ٢٠١٨  

 21. اوضاع ثلاث باباجانی پس از زلزله 5.9 ریشتری  

 22. از دروغ ۸۰ میلیارد دلار تا تحریف بیانات رهبر انقلاب

 23. آپشن عجیب در قرارداد بازیکن پرسپولیس

 24. جدول برنامه قطعی برق امروز تهران اعلام شد

 25. وضعیت مردم سیرچ کرمان پس از زمین لرزه 5.8 ریشتری  

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 5. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 17. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 18. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 19. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 20. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 21. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 22. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 23. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 24. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 25. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 8. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 9. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 10. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 11. صنعت برق کشور و چند نکته

 12. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 17. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 18. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 19. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 20. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 21. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 22. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 23. انحصار، آفت بازار وکالت

 24. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 25. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 5. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 6. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 7. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 8. آغاز جلسه علنی مجلس با ۱۹۰ کرسی خالی

 9. ارتجاع و بازگشت به نقطه صفر

 10. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 11. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 12. سردار باقری: انقلاب اسلامی یک انقلاب مردم محور است/ دولت ترامپ تلاش می‌کند ارتش آمریکا را وادار به تهاجم نظامی کند

 13. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 14. درخواست علی مطهری از مجمع برای رسیدگی به وضعیت مینو خالقی

 15. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 16. اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت در مورد تصاویر منتشر شده از جلسه دیروز

 17. پاسخ روابط عمومی وزارت اطلاعات به اظهارات یک نماینده درباره مدیران دو تابعیتی

 18. «باهنر» در سمت دبیرکلی جامعه اسلامی مهندسین ابقا شد

 19. فرمانده نیروی زمینی ارتش: تنگه هرمز یا باید برای همه آزاد باشد یا برای همه ممنوع

 20. اعتراض به جهانگیری در حاشیه یک مراسم ختم

 21. دولت با تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت کرد

 22. پسران رهبر انقلاب در مراسم ترحیم پدر حقانیان +تصاویر

 23. محمد‌رضا خباز استاندار خراسان شمالی شد

 24. مخالفت نمایندگان با تشکیل وزارت آب و محیط زیست

 25. کواکبیان: تغییرات دولت نباید صرفاً محدود به تیم اقتصادی شود/ باید دستی به معاونین نیز کشید

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 5. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 6. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 7. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 8. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 9. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 10. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 11. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 12. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 13. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 14. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 15. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 16. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 17. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 18. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 19. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 20. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 21. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 22. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 23. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 24. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 25. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است؛ باید با مفسدان اقتصادی شدیدا برخورد کرد/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

آخرین عناوین