پشت پرده استعفای عجیب سعد حریری از نخست وزیری لبنان

گروه جهان الف،   3960813278 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

سعد حریری که به تازگی از عربستان به کشورش باز گشته بود بعد از توقف کوتاهی در بیروت از روز گذشته بار دیگر به عربستان رفت و در همین کشور هم استعفایش را اعلام کرد.

پشت پرده استعفای عجیب سعد حریری از نخست وزیری لبنان

حریری در سخنانی که از روی کاغذ با استرس و دقت می‌خواند تمام دلیل این استعفا را ایران و حزب‌الله دانسته است؛ امری که فشار سعودهای برای اتخاذ این تصمیم را به خوبی نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری ها، شبکه سعودی العربیه امروز در خبری فوری از استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان خبر داد و لحظاتی بعد او در صفحه تلویزیون ظاهر شد و با ایراد اتهاماتی علیه ایران و حزب‌الله تلاش کرد دلایل استعفای خود را دخالت‌های ایران وانمود کند.

حریری در این سخنان گفت، فضا در لبنان شبیه فضای حاکم بر کشور قبل از ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان است و اینکه احساس می‌کند عده‌ای برای قتل او نقشه می‌کشند. او درباره دلیل استعفایش دخالت‌های ایران را عامل اصلی این اقدام خود اعلام کرده است. حریری مدعی شد: ایران تمایل زیادی برای نابودی جهان عرب دارد و هر جا که ایران باشد مشکلات و فتنه‌ها سر باز می‌کند.

حریری گفت: حزب‌الله به عنوان بازوی ایران نه تنها در لبنان بلکه در تمام جهان عرب فعالیت می‌کند و با زور سلاح آنچه که هست را به عنوان امر واقع بر ما تحمیل کرده است.

میشل عون، ریاست جمهوری لبنان اعلام کرد تماسی تلفنی را از سعد حریری دریافت کرده و حریری در این تماس او را در جریان استعفایش گذاشته است.

ادعای العربیه : در روزهای گذشته طرح ترورالحریری خنثی شد/ دستگاه امنیتی لبنان تکذیب کرد

شبکه سعودی العربیه عصر شنبه و ساعتی بعداز اعلام استعفای سعد الحریری در عربستان به نقل از منابعی مدعی شد که در روزهای گذشته طرح ترور نخست وزیر مستعفی لبنان خنثی شد.  العربیه به نقل از این منابع که به هویت و ملیت آنها اشاره نکرده است، افزود: اقدام برای ترور سعد الحریری در روزهای گذشته درحالی که سوار بر خودرو بود در بیروت خنثی شده است.

سازمان‌های امنیتی لبنان شایعات منتشر شده درباره ترور سعد حریری را تکذیب کردند.

توطئه عربستان و اسرائیل برای ایجاد آشوب در منطقه

استعفای حریری خارج از کشور و درحالی که در عربستان حضور دارد سوالات زیادی را درباره نقش سعودی‌ها در این استعفا ایجاد کرده است. اخیرا ثامر السبهان، وزیر سعودی در امور کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گفته بود،‌ از اینکه دولت لبنان نسبت به مشارکت حزب‌الله در جنگ علیه عربستان سکوت کرده، تعجب می‌کند.

 چندی قبل نیز آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی گفته بود که ارتش لبنان «استقلال خود را از دست داده‌است» و به «بخشی جدایی‌ناپذیر از حزب‌الله تبدیل شده‌است».

در واقع تجربه گذشته ثبات کرده در حالی که در چند دهه گذشته کشورهای عربی در مقابل رژیم صهیونیستی بارها شکست خورده اند اما حزب الله لبنان در جنگ های که با اسرائیل داشته ضربات مهلکی به ارتش آن وارد کرده است.

واکنش ایران به ادعاهای بی‌اساس نخست وزیر مستعفی لبنان

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به استعفای نخست وزیر لبنان و بیان مطالب ضد ایرانی در متن استعفانامه وی گفت: استعفای ناگهانی آقای حریری و بیان آن در کشوری دیگر نه تنها مایه تاسف و شگفتی است؛ بلکه نشان دهنده بازی ایشان در زمینی است که بدخواهان منطقه طراحی کرده و برنده این میدان نه کشورهای عربی و اسلامی بلکه رژیم صهیونیستی است که حیات خود را در تنش "در" و "میان" کشورهای مسلمان منطقه تعریف کرده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد اظهارات آقای حریری علیه نقش منطقه ای ایران افزود: تکرار اتهامات واهی و بی اساس صهیونیست ها، سعودی ها و آمریکایی ها علیه ایران‌ توسط نخست وزیر مستعفی لبنان، گواه این است که این استعفا نیز سناریوی جدیدی برای تنش آفرینی تازه در لبنان و منطقه است؛ اما بر این باوریم  مردم‌ مقاوم لبنان‌ از این مرحله نیز به راحتی عبور خواهند کرد.

اعلام استعفای الحریری از عربستان سعودی مایه شگفتی است

حسین امیرعبداللهیان، مشاور رئیس مجلس نیز گفت: استعفای حریری در چارچوب شکست داعش، شکست توطئه تجزیه و شکست توطئه های واشنگتن و تل آویو است. وی ادامه داد: دکتر  ولایتی در سفر به بیروت به حریری گفته بود که ایران خواستار استقلال و وحدت لبنان است.

امیرعبداللهیان استعفای حریری را سبب ایجاد خلاء سیاسی دانست و تاکید کرد: این استعفا به نفع رژیم صهیونیستی است. مشاور رئیس مجلس در امور بین الملل در پایان درمورد مواضع ایران تاکید کرد: ایران خواستار اتحاد لبنان و خنثی شدن توطئه های سعودی، آمریکایی و اسراییلی است.

ترامپ و بن سلمان استعفای حریری را برنامه‌ریزی کردند

حسین شیخ الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه ایران درباره استعفای سعد حریری گفت: امیدوار بودیم سعد الحریری مانند پدرش با درایت باشد. ای کاش الحریری به عزت ملت لبنان احترام می گذاشت و استعفای خود را از لبنان و نه یک کشور دیگر اعلام می کرد. شیخ الاسلام افزود: استعفای حریری با برنامه ریزی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی برای برهم زدن اوضاع لبنان و منطقه برنامه ریزی شده است.

مشاور وزیر امور خارجه افزود: استعفای الحریری ناشی از حکمت نیست؛ آمریکا و عربستان سعودی با بحران زنده اند، ثبات از طریق همکاری میان تمام طرف های لبنانی، تحقق خواهد یافت. وی افزود: استعفای الحریری نویدبخش خیر برای لبنان نیست، آمریکا، حریری را هدفی برای ایجاد دشمنی ضد محور مقاومت قرار داده است.

سعد حریری برای ایجاد بحران و بن بست سیاسی در لبنان تلاش می کند

حسن هانی زاده، کارشناس مسائل منطقه نیز گفت: استعفای ناگهانی سعد حریری از پست نخست وزیری آن هم از ریاض عربستان با استفاده از شبکه العربیه وابسته به عربستان سعودی شگفتی ناظران سیاسی و مردم لبنان را بر انگیخت.

وی افزود: این استعفا می تواند مقدمه چینی برای بحران سازی علیه حزب الله لبنان و محور مقاومت تلقی شود.

کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: با توجه به پیشروی های اخیر نیروهای مسلح و مقاومت در سوریه و آزادی منطقه استراتژیک دیرالزور، عربستان سعودی که متوجه شده بسیاری از سیاستهای این رژیم با شکست مواجه شده با پرداخت ده ها میلیارد دلار تلاش کرده حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی از سوی آمریکا معرفی کرده و عملا بحران جدیدی را در لبنان آغاز کند.

هانی زاده در پایان یادآور شد: این اقدامات و تحولات نشان می دهد که لبنان به سمت بحران جدیدی حرکت می کند که هدف آن حذف حزب الله و کاهش نقش و تاثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در منطقه است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۷۲۴۷۲۱:۳۰:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۱۳
سخنان ناتانیاهو در مورد وحدت اسرائیل و کشورهای عرب در قبال ایران را باید جدی گرفت وزارت خارجه و همه مسئولان حکومت باید برای تنش زدائی با اعراب منطقه هوشمندانه وارد مذاکره شوند همه میدانیم که در پشت این ایران هراسی هیچ واقعیتی وجود ندارد . شعار های تحریک آمیز بنفع مخالفان ایران تمام میشود .
ناشناس۱۳۷۲۵۴۲۱:۴۴:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۱۳
تحليلتون بيشتر شوخي... ايران سال هاست با حريري مخالف و از استفاش راضي هستش
ناشناس۱۳۷۳۳۲۰۰:۰۴:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۱۴
شما راست میگی
ناشناس۱۳۷۳۹۰۰۷:۱۷:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۱۴
چرا پس از ترور نگفت که دارند نقشه می کشن برای قتلش ؟
ناشناس۱۳۷۵۰۵۱۱:۰۶:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۱۴
فارغ از هر بحث جنبی دونالد ترامپ علیرغم ظاهر شوخ و شنگش تا اینجای کار نشون داده خیلی هم از دنیای سیاست پرت نیست!
ناشناس۱۳۷۵۴۴۱۱:۴۲:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۱۴
از خود فروختگی ايشون همان بس که در عربستان استعفا داد.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. غربگرایان ایرانی، همدست عبدالباقی های نابکار !

 2. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 3. ابتلای نوازد رها شده در سطل زباله به عفونت داخلی

 4. مدینه فاضله موهوم؟!

 5. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 6. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 7. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 8. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 9. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

 10. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 11. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 12. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 13. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 14. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 15. قصد ایران برای انجام اقدام تنبیهی علیه یونان

 16. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 17. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

 18. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 19. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 20. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 21. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 22. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 23. اتهامات عجیب یک وکیل

 24. چگونه تهدیدات را کاهش دهیم؟

 25. تصاویری زیبا از همایش «سلام فرمانده»

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما