ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

گروه اقتصادی الف،   3970322256 ۴۱ نظر، ۳ در صف انتشار و ۳۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

گرانی های سرسام آور در بازار طلا، خودرو، مسکن و کالاهای اساسی درحالی این روزها مردم را شوکه کرده است که هنوز دولت واکنشی به این وضعیت نشان نداده است.

به گزارش تسنیم، وضعیت روزهای اخیر و شاید روزهای پیش رو، به قدری نگران کننده شده است که بحث اصلی تمام مردم به همین گرانی ها و کاهش قدرت خرید ختم می شود.

در روزهای گذشته متاسفانه خبرهایی از بازارهای مختلف بیرون می آمد که حکایت از گرانی های نجومی اجناس و کالاها در بخش های مختلف اقتصاد داشت.

این روزها خبر گرانی چند ده میلیونی یک خودرو آنهم در کمتر از چند ساعت به قدری برای مردم شوکه کننده بود که نمی توان به راحتی از کنارش عبور کرد.

* گرانی های 30 میلیونی در یک روز/ شریعتمداری کجاست؟

بازار خودرو مدت هاست شاهد تنش های قیمتی است، اما در روزهایی که گذشت وضعیت در این بخش شاید به مرز هشدار و بحران برای مسئولان و مردم رسید. قیمت برخی از خودروهای معمولی در این بازار فقط در یک روز بین 20 تا 30 میلیون تومان گران شد. فعلاً قصد پرداختن به گرانی خودروهای لوکس را نداریم، که قیمت آنها هم به طور چشم گیر و غیر قابل باوری رشد داشته است، هدف در این گزارش اشاره به وضعیت خودروهای معمولی است که مردم عادی نه ثروتمندان از انها استفاده می کنند.

پژو 2008 در یک روز 25 میلیون تومان گران شد؛ مزدا3 نیز دیروز افزایش 30 میلیون تومانی قیمت را تجربه کرد و با قیمت 235میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

تعدادی از خودروهای داخلی نیز که استارت گرانی شان را خودروسازهای بزرگ زدند وارد جرگه خودروهای نجومی شده اند؛ بعنوان نمونه ساندرو استب وی که بعد از افزایش قیمت در کارخانه این روزها در بازار آزاد بالای 91 میلیون تومان قیمت گذاری می شود.

وضعیت بازار خودرو گواه آن است که اکثر خودروهای مونتاژی همچنان شاهد رشد قیمت هستند به‌نحوی که سراتو سفید دیروز با رشد 13میلیون تومانی با قیمت 150 میلیون تومان و سراتوی مشکی با قیمت 167 میلیون تومان به‌فروش رسید.

اما با وجود آشفته بازار فعلی در بخش خودرو هنوز هیچ واکنشی از سوی دولت و البته وزیر صنعت مشاهده نشده است؛ تنها  امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو وزارت صنعت در برنامه تیتر امشب گفته است در عرضه خودرو مشکلی به وجود نیامده بلکه هجوم نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش تقاضا این حاشیه افزایش قیمت ها را به وجود آورده است.

قناتی گفته این حاشیه بازار در اعیاد پیش رو برطرف خواهد شد و شرکت های خودرو سازی فروش خودرو را در برنامه دارند. برهمین اساس هم حداکثر تا یک ماه آینده شاهد ثبات در بازار خواهیم بود.

انتظار می رود وزیر محترم صنعت و معدن که مسئولیت مدیریت بازار خودرو را مستقیماً در دولت برعهده دارد حداقل واکنشی به آشفته بازار نشان داده و اقدامی در جهت بازگشت آرامش به بازار خودرو انجام دهد.

* سکه نجومی شد/ بانک مرکزی سکوت کرد

بازار سکه که جای سفته بازی های ارزی را گرفته است، یکی دیگر از بازارهای پرتنش اقتصاد ایران در هفته ها و البته روزهای اخیر است؛ سکه در کمتر از دو روز 300 هزار تومان گران شد و رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را زد.

قیمت سکه درحالی به 2 میلیون و 500 هزار تومان رسید که فعالان بازار طلا معتقدند سکه 400-500 هزار تومان حباب دارد و این قیمت ها واقعی نیست.

از دلایل اصلی گرانی سرسام آور طلا و سکه در هفته های اخیر، سیاست جدید ارزی دولت است چراکه با قاچاق اعلام شدن خرید و فروش در بازار آزاد بسیاری از سرمایه ها به سمت سکه حرکت کرد.

البته این تمام علت گرانی سکه نیست چراکه با توجه به وضعیت حاکم در بازار خودرو و مسکن، بسیاری از سرمایه های سرگردان به این بخش آمده تا در کوتاه مدت سودهای نجومی به جیب بزنند.

این اولین بار نیست که بازار سکه حبابی شده است، سال قبل و زمانی که قیمت سکه رشد چشمگیر داشت و به یک میلیون و 500 هزار تومان رسید مسئولان بانکی و بازاری‌ها از حباب 400‌ــ‌300 هزار تومانی قیمت سکه سخن می‌گفتند و بعد از آن شد که بانک مرکزی دستور آغاز حراج سکه در بانک کارگشایی را داد.

حراج سکه در بانک کارگشایی چند ماه ادامه داشت و بانک مرکزی به‌منظور مدیریت بیشتر بازار تصمیم گرفت بار دیگر طرح پیش‌فروش سکه را برای مردم اجرا کند و با این حساب پیش‌فروش نیز چند ماه اجرا شد.

ولی با وجود اینکه قیمت سکه رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را هم زد و الان در دامنه دو میلیون 400 هزار تومان درجا می زند هنوز مسئولان بانک مرکزی واکنشی به وضعیت بوجود آمده در بازار طلا نشان نداده اند.

* کسی می تواند ازدواج کند؟

گرانی های در بازار طلا و سکه منجر به افزایش چشم گیر قیمت طلای 18 عیار نیز شده است. این روزها اگر کسی قصد خرید طلا به هر دلیلی را داشته باشد به طور حتم قدرت خرید سابق را در این بخش نخواهد داشت چراکه هر گرم طلای 18 عیار همین الان بدون لحاظ اجرت ساخت، 206 هزار و 700 تومان فروخته می شود.

گوشزدی به دولت محترم که بارها اعلام کرده در راستای تسهیل ازدواج جوانان گام بر میدارد؛ اگر این روزها یک جوان بخواهد فقط حلقه ازدواج خود را تهیه کند چقدر باید پول بدهد و به ازای آن چند گرم طلا بخرد؟

بماند که طلا شاید نیاز جزئی جوانان برای ازدواج باشد؛ ولی خب در بخش مسکن آیا وضعیت برای جوانان ما مهیاست؟ آیا الان جوانان ما قدرت خرید و یا حتی رهن و اجاره مسکن را دارند؟

* سرگردانی خریداران مسکن و بی خیالی دولت

مدت هاست بازار مسکن در رکود به سر می برد اما به این رکود از چند ماه قبل گرانی های سرسام آور را هم باید اضافه کنیم، گرانی هایی که هم خریداران را شوکه کرد و هم مالکان را.

قیمت مسکن در اکثر نقاط شهر تهران در ماه های اخیر رشد چند برابری داشته است و اینبار هم مسئولان می گویند قیمت ها واقعی نیست! ولی هنوز گامی در راستای بازگشت آرامش به این بخش هم برداشته نشده است.

کسانی که این روزها دنبال خرید خانه هستند از کاهش قدرت خریدشان می گویند و تاکید دارند که هر چه تلاش می کنیم بازهم نمی توانیم ملکی را با قیمت مناسب پیدا کنیم!

یکی از همشهری ها می گوید: هر چه می دویم بازهم قیمت ها از ما جلوتر می روند و نمی توانیم به آنها برسیم! وی می گوید با هزار مکافات 240 میلیون تومان برای خرید منزل آماده کردم ولی بازهم نمی توانم و پولم کم است. (او در منطقه 15 و بین آپارتمان های 16-17 سال ساخت دنبال مسکن می گردد)

طبق گزارش رسمی بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در اردیبهشت 59.8 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 34.8 درصد افزایش نشان می دهد.

لازم به ذکر است در اردیبهشت ماه سال 1397 شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 11 و  9.6 درصد رشد نشان می دهد.

هنوز دولت واکنشی به گرانی مسکن نشان نداده است انهم درحالی که مسئولان محترم، بارها اعلام کرده اند که آرامش برقرار است!

* آقای جهانگیری، گرانی ها دغدغه جدی مردم است

گرانی روزانه کالاهای اساسی موضوع مهم دیگری است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت؛ در تمام واحدهای صنفی بهانه اصلی گرانی ها، گرانی دلار و کمبود ارز اعلام می شود.

ولی این درحالی است که معاون اول رئیس جمهور در همایش استانداران سراسر کشور در سخنانی به وضعیت قیمت کالاها در بازار اشاره کرد و گفت: « امروز برای ما قابل قبول نیست که نرخ هیچ کالایی به بهانه قیمت ارز افزایش یابد چرا که هر واردکننده ای که بخواهد کالا به کشور بیاورد می تواند با ثبت سفارش ارز به قیمت 4200 تومان دریافت کند. به طوری که دغدغه اکنون ما این است که میزان واردات در دوماهه ابتدای سال جاری کمی بیشتر از میزان واردات در سال گذشته شده است. 

معاون اول رئیس جمهور همکاری بخش خصوصی در کمک به پیشبرد سیاست های ارزی را قابل تقدیر دانست و در عین حال با بیان اینکه دولت کاملا به اوضاع بازار و میزان کالاهای ذخیره شده در انبارها آگاه است،‌ اظهار داشت: دولت قصد ندارد طوری در بازار مداخله کند که مطلوب بخش خصوصی نیست اما به مردم اطمینان می دهیم که ستاد تنظیم بازار با دقت کافی وظایف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردی وجود داشته باشد که دغدغه جدی ایجاد کند حتما تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد.»

نگارنده از همین جمله آقای جهانگیری «به مردم اطمینان می دهیم که ستاد تنظیم بازار با دقت کافی وظایف خود را انجام خواهد داد و اگر مواردی وجود داشته باشد که دغدغه جدی ایجاد کند حتما تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد.»» وام گرفته و عاجزانه از معاون اول رئیس جمهور تقاضا دارد که تصمیمات مقتضی را اتخاد کند. چراکه مدت هاست دغدغه جدی مردم تامین نیازهای اساسی شان شده است.

آقای جهانگیری، خرید کالاهای اساسی، خرید گوشت و مرغ و روغن و حتی شیر و نان دغدغه جدی مردم است؛ مردم از گرانی های روزانه اقلام این بازار به ستوه آمده اند.

آقای جهانگیری، خرید مسکن و خودرو هم دغدغه جدی مردم است؛ مردم نمی خواهند قدرت خریدشان هر روز کمتر از روز قبل شود؛ حق مردم است که خودروی با کیفیت و با قیمت واقعی و مناسب داشته باشند.

مدت هاست قیمت کالاها و خدمات به بهانه گرانی دلار افزایش افسار گسیخته ای را تجربه می کند آنهم درحالی است که قبلاً دولتمردان هشدار داده بودند نباید هیچ کالایی گران شود.

تولیدکنندگان  علت اصلی این گرانی‌ها را افزایش قیمت دلار اعلام می‌کنند. قیمت دلار بعد از تعطیلات نوروز 97 به اوج رسید و به مرز 6000 تومان هم رسید. اما سرانجام 20 فروردین با اعلام معاون اول رئیس جمهور، دولت تصمیم گرفت چاره‌ای برای بازار ارز اتخاذ و از این نابه‌سامانی‌ها جلوگیری کند.

برهمین اساس هم البته از 20 فروردین با اعلام دولت، دلار با قیمت 4200 تومان تک‌نرخی شد! در ساعات ابتدایی اعلام این سیاست، معاون اول رئیس جمهور از دوربین سیما به مردم گفت: بانک مرکزی به تمام نیازها با دلار 4200تومانی پاسخ می‌دهد.

اما از فردای اعلام دلار تک‌نرخی، بخشنامه‌های بانک مرکزی یکی پس از دیگر منتشر و مشخص شد فروش ارز 4200تومانی مختص همه نیست و محدودیت‌هایی دارد، برهمین اساس هم کالاهای اساسی که قبلاً با دلار مبادله‌ای و با قیمت 3700 تومان وارد می‌شدند با دلار 4200تومانی تامین خواهند شد البته دولت اعلام کرد که مابه‌التفاوت این ارزها با یارانه پوشش داده می‌شود.

قبل از اجرای سیاست ارز تک‌نرخی و بعد از آن، دولت اعلام کرد که تولیدکنندگان و اصناف نباید به‌بهانه گرانی دلار، قیمت کالاها و خدمات را افزایش دهند.

ولی چندی نگذشت که قیمت کالاهای اساسی از جمله، شیر، مرغ، روغن، گوشت، شکر و... با سیر صعودی در صدر جدول گرانی‌ها جای گرفتند.

مشخص نیست که وزرا و مشاوران محترم آقای رئیس جمهور گزارش وضعیت فعلی بازار و بخش های اصلی اقتصاد ایران را به اطلاع ایشان رسانده اند یا خیر!

امیدواریم اینبار پیش از انکه وضعیت بدتر شود دولت محترم به وزرا و مسئولان دستگاه های اجرایی دستور رسیدگی فوری را صادر کند تا بیش از این شاهد تنش در اقتصاد ایران نباشیم.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۸۳۶۱۸۱۵:۳۶:۵۸ ۱۳۹۷/۳/۲۲
تحریم ها بر گشته میخواد چی کار کنه ؟
ناشناس۳۸۳۹۳۳۱۷:۴۴:۲۵ ۱۳۹۷/۳/۲۲
برای کسانی که براساس حکم دادگاه ملزم به پرداخت سکه بابت مهریه هستند در یکی دو ماه قبل سکه تمام بهار 1/200/000 تومان بود و امروز به 2/480/000 تومان رسید. از رئیس دستگاه قضا درخواست می‌شود در بخشنامه‌ای جلوی اجرای احکام جلب مهریه را بگیرند. کسی که با مشقت سکه 1/200/000 میلیونی تهیه می‌کرد چگونه قادر است با قیمت بیش از دو برابری آن را پرداخت نماید؟ لطفا مانع زندانی شدن این گرفتاران شوید.
ناشناس۳۸۴۵۰۵۰۵:۲۳:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۳
کسی که پول نداشت بی خود سکه مهریه کرد، پدر مملکت را همین بی خردی ها است که در آورده حالا چه در سطح یه تازه داماد ابله باشه که مهریه های آنچنانی را متقبل میشه چه در سطح مدیریت کلان
ناشناس۳۸۳۹۸۱۱۸:۱۰:۴۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
تحریمها نرفته بود. تحریمها به برکت تدبیر و امید ، تشدید شده. بهترین راه حل ، استعفای دستجمعی دولته. البته برای نجات کامل مردم ، مجلسیها هم باید استعفا بدن تا بتونیم مجلس و دولت را از نو بسازیم. انشاءالله
طالبی۳۸۴۲۸۴۲۳:۰۵:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
این سیاسیون عزیز با چنگ و دندون چسبیدن به میز ریاست و پستی که دارن اون وقت انتظار داری اینا استعفا بدن مگه اینجا سوئیس یا هلنده؟؟ مگه داریم؟ مگه میشه؟
ناشناس۳۸۴۴۳۹۰۲:۰۴:۳۱ ۱۳۹۷/۳/۲۳
لابد دولت شما می آد همه رو حل میکنه!!!!!
ناشناس۳۸۵۰۷۲۱۲:۱۸:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۳
روحانی در مناظره انتخاباتی(( اون چنان رونق اقتصادی ایجاد بکنیم.اون چنان مردم رو از لحاظ درآمد،درآمدسرشار بتونن در اختیارشون قرار بگیره.اصلا به این 45هزارتومان خودشان نیاز نداشته باشن)). ((علی برکت الله)).
ناشناس۳۸۴۰۰۸۱۸:۲۲:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
این بویینگ و ارباس های جدید چی شد؟ میخوام رو صندلی شون... بهتر لم بدهم...
ناشناس۳۸۴۲۳۰۲۲:۰۸:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
آره روحانی گفته بود مردم حق دارند هواپیمای خوب و ایمن سوار شوند!
ناشناس۳۸۴۲۵۵۲۲:۳۱:۵۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
این دولت باید استعفا بدهد
ناشناس۳۸۵۰۴۱۱۲:۰۷:۳۵ ۱۳۹۷/۳/۲۳
اینها خودشان می دانستند این اتفاق می افتد چون برجام را کنگره نپذیرفته بود و به همین خاطر الان نه تنها نگران نیستند بلکه خوشحال هم هستند که قبمت اموالشان گرانتر شده .
اتا۳۸۳۶۱۹۱۵:۳۷:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
یکی از ارگانها که باید ورود کنه قوه قضائیه است. چرا همش دولت باید بار این رانت و فساد و ... را بر عهده بگیره
ناشناس۳۸۳۶۲۷۱۵:۳۹:۱۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
این وضعیت در زمان احمدی نژاد هم بود و چون اصولگرا بود شماها کف میزدید براش
ناشناس۳۸۴۲۴۸۲۲:۲۴:۵۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
اون موقع تحریم هسته ای بود چون هسته ای رو داشتیم وضع مالی مردم خوب بود چون رکود نبود در کنارش گرونی هم بود اما الان با وجود بتون ریزی هسته ای تحریمها هم هست رکود و بیکاری تشدید شده و در کنارش گرونی هم هست البته فقط تورم تک رقمیه
ناشناس۳۸۳۶۳۱۱۵:۴۰:۲۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
نمایندگان چرا ساکتند وقتی دارید میبینید مردم دارند عذاب میکشند سکوت شما که میتوانید برخورد کنید حقوقتان را انشاا... حرام میکند
ناشناس۳۸۴۲۱۵۲۱:۵۱:۰۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
نمایندگان فعلا مشغول سلفی گرفتن و دعوا کردن برای مسافرتهای خارجی هستن . مثل شورای شهری ها . همه شون با لیست تَکراری انتخاب شدن دیگه ، یادتون که نرفته
ناشناس۳۸۳۶۳۷۱۵:۴۲:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۲۲
دولت کلا مملکت رو رها کرده و بیشتر به دنبال پروژه های سیاسی مثل برجام و ..است..
کوروش۳۸۳۶۶۱۱۵:۴۹:۴۷ ۱۳۹۷/۳/۲۲
سلام بر دوران و روزهای احمدی نژادی
ناشناس۳۸۳۶۷۴۱۵:۵۳:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
حیف اون همه وقت که گذاشتیم حرفتتتان را در مناظره دیدیم و رای دادیم . آقای روحانی کاری کنید که آیندگان و خودتان بتوانید حداقل دفاع را از خودتان بکنید. سکوت سکوت سکوت دولت
ناشناس۳۸۳۷۰۹۱۶:۰۰:۴۶ ۱۳۹۷/۳/۲۲
دولت خودش عامل بلبشوست
ناشناس۳۸۳۷۲۱۱۶:۰۳:۵۵ ۱۳۹۷/۳/۲۲
مملکت انگار بی صاحب شده هیچکس نیست جواب بده.
ناشناس۳۸۳۷۳۸۱۶:۱۱:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
دولت بازار سیاه .......که خودش منشا درست کردن بازار سیاه برای منافع خود است حالا در این میان مردم بدبخت میشوند زیاد برایشان مهم نیست مهم بقای دولت و چاپخانه بانک مرکزی است که پول چاپ کند نقدینگی مردم را بیچاره کنه ونابودی قشر ضعیف و متوسط یکی جواب بده از الف تقاضا میشود بیشتر این مسائل توسط اقتصاد دان های بی طرف و غیر دولتی مسائل را برای مردم توضیح دهند که چه اتفاقی در حال افتادن است
ناشناس۳۸۳۷۴۷۱۶:۱۴:۳۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
دولت کلا دست از اداره کشور و مردم شسته و آنها را به حال خود رها کرده!!! دنبال حاشیه سازی برای سرپوش گذاشتن بر ناتوانی خود هستند. با این همه مشکلات مردم دم از محل برگزاری اعتراض می زنند!!!! مرده شور ببره این دولت بی عرضه و بی کفایت را
امیر حامد۳۸۳۷۹۹۱۶:۳۶:۴۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
مشکل در "پیش فرض" ماست که گمان میکنیم برخی بدنبال "حل مشکلات" هستند. اگر آن پیش فرض را وارونه کنیم، آنوقت همه چیز درست و در جای خود است.
ناشناس۳۸۳۸۴۳۱۷:۰۱:۲۰ ۱۳۹۷/۳/۲۲
کی گفته گرونی دغدغه مردمه ؟ برای مردم رفع حصر از همه چی مهمتره ، بعد هم ربنای شجریان ، بعد هم تلگرام و ملک مطیعی . زندگی مردم اونقدر عالیه که کسی دغدغه معیشت و گرونی نداره . شماها هم الکی جو ندین
ناشناس۳۸۳۸۶۳۱۷:۰۹:۵۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
ظاهرا خواب بودیم و رییسی رییس جمهور شده...هرچه می کشیم از انتخاب مردمه!
ناشناس۳۸۳۸۷۰۱۷:۱۴:۴۱ ۱۳۹۷/۳/۲۲
چرا فقط روحانی باید پاسخگو باشد؟ همه باید پاسخگو باشند.
ناشناس۳۸۴۲۹۱۲۳:۱۲:۳۸ ۱۳۹۷/۳/۲۲
بودجه و اجرا و اقتصاد دست دولته ـــ همه باید مسئول باشند در راس انها دولت و مردمی که رای دادند
ناشناس۳۸۳۹۰۵۱۷:۲۶:۴۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
نمایندگان مجلس الان دقیقا کجایید
ناشناس۳۸۴۲۲۵۲۱:۵۷:۰۴ ۱۳۹۷/۳/۲۲
بعضیاشون دارن کف مجلس سینه خیز میرن تا با اروپاییها سلفی بگیرن . بعضیاشون دارن قرعه کشی میکنن که نوبت کدومشونه برن مسافرت خارج . بعضیاشون دارن لیست سفارشی قراردادهایی رو که باید بیست دقیقه ای تصویب کنن حفظ میکنن . بعضیاشون دارن قیمت خونه و ملک و ماشین رو توی کانادا و استرالیا چک میکنن . بعضیاشون هم دیگه کم کم میخوان بلیط هواپیماشون رو اوکی کنن .
رضا۳۸۳۹۰۶۱۷:۲۶:۵۹ ۱۳۹۷/۳/۲۲
من نمیدونم آقای رییس جمهور تکدر خاطرشون درد نگرفت ؟!! یکی بمن بگه یعنی چی آخه ؟
ناشناس۳۸۴۰۰۲۱۸:۱۸:۴۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
سکه شده ۲٫۵ میلیون، دلار کلا نیست، مسکن سر به فلک کشیده، شرکتهای خودروسازی همه دارن ایرانو ترک میکنن، خودروی داخلی رو از کارخونه نمیدن بیرون که قیمتها بره بالا، میوه و خار و بار بشدت گرونه، تو مدرسه به بچه ها تجاوز میشه، آب نداریم، هوا نداریم، کار نداریم! تعریفتون از هرج و مرج چیه؟ می دونم پخش نمی کنی
ناشناس۳۸۴۲۲۷۲۲:۰۰:۲۳ ۱۳۹۷/۳/۲۲
چرا غصه میخوری ؟ مگه اون موقع که مردم میگفتن مملکت هزار تا مشکل داره شماها نمیگفتین تنها مشکلتون ربنا و دیوار وسط پیاده روهاست ؟ چی شد ؟ مگه نگفتین تا شونصد هزار و پونصد با روحانی ؟ مگه نگفتین ما که هوا نداریم بازم هواتو داریم ؟ مگه دخترای بازیگر از پشت مازراتی و پورشه توئیت نکردن این مزخرفاتو ؟ چی شد ؟
ناشناس۳۸۴۰۱۲۱۸:۲۶:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۲
ارزش این چندرغاز حقوق مردم نصف شد! چه کسی جوابگوی این خیانتهاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۳۸۴۴۹۷۰۵:۱۳:۵۷ ۱۳۹۷/۳/۲۳
از ماست که برماست...
محمدی۳۸۴۰۲۲۱۸:۳۶:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۲۲
متاسفانه دولت روحانی هیچ برنامه ای برای اداره کشور ندارد، لازم است مجلس هر چه سریعتر اقدام قانونی را برای نجات کشور انجام دهد.
علی۳۸۴۰۷۷۱۹:۲۳:۲۲ ۱۳۹۷/۳/۲۲
اصلا اول به فلسفه وجودی دولت توجه کنید ! واقعا فکر میکنید دولت دیگه وجود خارجی داره ؟ شده قانون جنگل ، قویترها دارن ضعیفهارو میبلعن ! آقای جهانگیری فقط نقش یه سخنگو داره که اینکار رو هم بغال سر کوچه هم میتونه انجام بده ! کدوم تدبیر ، کدوم امید ، کدوم دولت ! خدایا ما رو از دست مدیرهای بیسوادو بی تدبیر نجات بده !!!
ناشناس۳۸۴۱۹۰۲۱:۲۷:۰۳ ۱۳۹۷/۳/۲۲
از این که به روحانی رای دادم و تبلیغ کردم و کلا سر کار بودم در ایام انتخابات معذرت میخوام
ناشناس۳۸۴۲۶۴۲۲:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۳/۲۲
شروع این سریال هنگام کاهش سود سپردها ومتلاشی کردن موسسات مالی درسال گذشته بود.بی درایتی وبی اطلاعی رییس بانک مرکزی عامل آن شد.واقعا ضرر چند درصد سود بالای سپرده بیشتر بود یااین شرایط فعلی که همه مردم با آن درگیرندواز کنترل خارج شده است.این نقدینگی سرگردان هرروز بسمت یک بازار میرودوزندگی رابرای مردم سخت میکند.
ناشناس۳۸۴۳۸۰۰۰:۵۲:۳۶ ۱۳۹۷/۳/۲۳
با کمال تاسف شواهد و قرائن نشان میدهد که این هرج و مرج تا حدودی مدیرت شده است، هدف جبران کسری بودجه پوشش سوء مدیریت موسسات غیرمجاز و...البته این فصل مشترک دولتهای ۳۰ سال گذشته بوده.
ناشناس۳۸۵۰۶۲۱۲:۱۶:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۲۳
تنها راه آزاد کردن بازار ارزه .

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 5. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 6. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 7. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 8. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 9. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 10. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 11. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 12. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 13. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 14. محمد ثلاث قصاص شد

 15. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 16. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 17. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 18. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

 19. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 20. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 21. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 22. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

 23. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 24. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 25. خادم: مسئولان در قبال دستور رهبری سکوت کرده اند/ با سکوت، مسئولیت از گردنشان ساقط نمی‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 18. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 22. سیف: گران شدن سکه روانی است

 23. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 24. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 3. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 4. نامه سرگشاده نماینده مجلس: انبار خودروهای داخلی احتکار شده را به روی مردم بگشائید

 5. اولویت‌های جدید تامین ارز چیست؟

 6. وزیر نیرو: ۵۳۱۵ مگاوات کمبود تولید برق داریم

 7. نماینده همدان: نام 31 مفسد اقتصادی را به سران سه قوه دادم/ بی تفاوتی مسئولین به گرانی‌ها، یک خطر جدی است

 8. واکنش حمید فرخ نژاد به گرانی دلار   

 9. حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟

 10. اولین جلسه رسیدگی به پرونده ثامن الحجج برگزار شد

 11. سوال از شریعتمداری برای واردات بیش از اندازه کالاهای خارجی مشابه تولید داخل

 12. شوکه شدن بورس‌بازها از ورود پرقدرت نقدینگی تازه

 13. پروژه قطار شهری کرج به کجا رسید؟

 14. تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت

 15. بزرگراه همت تا پایان سال به کرج می‌رسد

 16. سکه از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان فراتر رفت+جدول

 17. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 18. ۲۳ درصد تهرانی‌ها در بافت فرسوده سکونت می کنند

 19. چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟

 20. رجا بلیت نمی فروشد

 21. نماینده ایران در اوپک: پیشنهاد عربستان را وتو می‌کنیم

 22. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 23. علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران

 24. سخنگوی دولت:افزایش حقوق، نیازمند صدورِ احکامِ جدید است

 25. افزایش قیمت ها در بورس علامتی مثبت برای اقتصاد/ ادامه رشد بازار سرمایه در گرو ثبات سیاست گذاری ها

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 3. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 4. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 5. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 6. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 7. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 8. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 9. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 10. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 11. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 12. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 13. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 14. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 15. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 16. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 17. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 18. کاهش صادرات نفت ایران

 19. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

 20. بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست

 21. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 22. آخرین قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 23. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران  

 24. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 25. استارت‌آپها روز به روز محبوبتر می‌شوند

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 3. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 4. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 5. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 8. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 9. سیف: گران شدن سکه روانی است

 10. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 11. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 12. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 15. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 16. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 17. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 18. خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد + مقایسه قیمت

 19. شورای رقابت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد

 20. قاضی پور: پول بنز می‎دهیم، سوار پراید می‎شویم

 21. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 22. گزارش دیده بان شفافیت و عدالت /حق با شرکت فرودگاه ها بود در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده است

 23. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 24. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 25. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

آخرین عناوین