الف بررسی کرد؛ کاهش 50درصدی ارزش ریال در یک سال/ سردر بانک مرکزی بزنید: بانک کاهش ارزش ریال/ روحانی اگر مخالف گرانی دلار هست سیف را برکنار کند

گروه اقتصادی الف،   3970119164 ۱۶ نظر، ۲۲ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
 کاهش 50درصدی ارزش ریال در یک سال/ سردر بانک مرکزی بزنید: بانک کاهش ارزش ریال/ روحانی اگر مخالف گرانی دلار هست سیف را برکنار کند

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه باید سردر بانک مرکزی بزنیم بانک کاهش ارزش ریال؛ می‌گوید: هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد نرخ دلار به 5 هزار تومان برسد پس ممکن است به 10 هزار تومان هم برسد؛ و عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: آقای روحانی، اگر مخالف گرانی دلار هستید رئیس‌کل بانک مرکزی را برکنار کنید.

به گزارش الف؛ قیمت ارز همچنان در حال افزایش است و هرروز به نرخ جدیدی دست پیدا می‌کند؛ اواسط شهریور 96 بود که نرخ ارز حرکت آرام و افزایشی خود را آغاز کرد به‌طوری‌که نرخ دلار به‌عنوان شاخص بازار ارز در روز نخست شهریورماه 96؛ 3838 تومان و در پایان این ماه به 3902 تومان رسید.

کاهش 50درصدی ارزش ریال در یک سال

بر اساس این گزارش نرخ دلار در روز 19 فرودین ماه 96؛ 3761 تومان و روز گذشته (19 فرودین 97) ۵۵۹۵ تومان بود و حتی تا 5700 تومان هم بالا رفت و این نشان می‌دهد ارزش پول ملی کشورمان در تاریخ در یک‌ساله اخیر نسبت به دلار 48.7 درصد (افزایش 1834 تومانی نرخ دلار) افت کرده است.

افزایش قیمت دلار در حالی رقم می‌خورد که بانک مرکزی پشت سر بازار حرکت می‌کند؛ درحالی‌که بارها از زبان رئیس‌جمهوری و رئیس‌کل بانک مرکزی وعده ارزانی دلار داده‌شده بود؛ که هیچ زمانی این وعده‌ها عملی نشد. (گزارش کامل الف در این مورد را اینجا بخوانید).

 بانک مرکزی به‌عنوان سکان‌دار سیاست‌های پولی وظیفه صیانت از ارزش پول ملی در جهت منافع اقتصادی کشور دارد؛ اما نرخ دلار در حالی در چند ماه گذشته افزایش‌یافته بود که جز دو مورد، شاهد اقدام خاصی برای مدیریت بازار ارز نبودیم که هر دو این موارد نیز تاثیر مقطعی داشتند.

قیمت دلار به حدود 5700 تومان رسیده است به‌نوعی رهاسازی بازار ارز است؛ البته در مقطعی دولت‌ها از آزادسازی نرخ ارز به‌واسطه عدم خروج منابع ارزی سخن گفتند؛ زمانی سیاست ثبات نرخ ارز و کنترل دستوری بازار را در دستور کار قراردادند و برخی مواقع هم آن را در راستای حمایت از تولید و معیشت جامعه با ارائه ارز یارانه‌ای به تولید و حتی واردات عملی کردند.

 آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ با اشاره به افزایش نرخ دلار به بالا 5500 تومان و نقش بانک مرکزی؛ گفت: تابلویی که باید سردر بانک مرکزی بزنیم، کاهش ارزش ریال (داخلی و خارجی) است؛ کاهش ارزش خارجی پول کشورمان و کاهاش ارزش داخلی آن نسبت به دلار به ضرر رفاه عمومی است و زیرا باعث افزایش قیمت‌ها (رشد نرخ تورم) می‌شود.

 وی با اشاره به سال حمایت و خرید کالای ایرانی افزود: با روند افزایش نرخ ارز، انتظار داریم از تولید ملی با دلار 5500 تومانی حمایت شود؛ تولیدی که مواد اولیه وابسته است و اگر هم وابسته نباشد؛ می‌گویند می‌خواهیم نرخ ارز را افزایش دهیم و این فرصت خوبی است؛ اگر این استدلال را بپذیریم؛ بانک مرکزی نمی‌تواند به این موضوع بی‌تفاوت باشد.

 استاد اقتصاد دانشگاه تهران ادامه داد: بانک مرکزی یا آگاهی دارد و یا منافع ملی و منافع دیگر حکم می‌کند، دخالتی در بازار ارز نکند؛ البته باید پاسخ داد که چرا نرخ ارز افزایش‌یافته و همچنان بالا می‌رود؛ و پاسخ آن این است که بانک مرکزی تزریق و عرضه دلار را به بازار، صرافی‌ها، ارز مسافرت و ... قطع کرده است و این بازار را آزادکرده است.

 وی با اشاره به برجام و تهدیدات ترامپ نسبت به آن و تاثیر بر بازار ارز؛ گفت: نزدیک شدن به موعد و مهلتی که رئیس‌جمهور آمریکا تعیین کرده؛ نیز باعث ایجاد نگرانی شد و از طرفی هم برای اقدام آمریکا هیچ حرکت و اقدام مثبتی ندیدیم که مثلاً این تهدیدات جدی نیست و با مذاکرات قابل مدیریت است و این موضوع نیز بر بازار ارز اثر گذاشت.

 آلبرت بغزیان در مورد اینکه عنوان می‌شود؛ افزایش نرخ دلار برای جلوگیری از خروج سرمایه است؛ بیان کرد: اینکه برخی مسوولان این موضوع را مطرح می‌کنند که می‌خواست رخ دهد؛ و با تعدیل نرخ ارز به دنبال جلوگیری از آن بودند؛ اما فردی با اختلاس، رانت و... می‌خواهد سرمایه از کشور خارج کند؛ برایش تفاوتی ندارد و با دلار 6 یا 7 هزار تومان هم این کار را انجام می‌دهد.

 وی تصریح کرد: البته خروج سرمایه قابل پایش است و این‌گونه نیست که پنهان و در بانکی نباشد؛ زمان که گفتیم باید نظام بانکی اطلاعات خود را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهد تا اطلاعات پایش شود و از طرفی می‌توان نقل‌وانتقال مشکوک را هم شناسایی کرد؛ اما الآن چوب آن را مردم می‌خورد که باید نگران تخم‌مرغ وارداتی باشند و مسلماً تخم‌مرغ داخلی به‌تبع آن‌هم گران می‌شود و حتی سبزی‌فروش هم قیمت خود را افزایش می‌دهد.

 این کارشناس اقتصادی در مورد اینکه قیمت دلار تا چه نرخی بالا خواهد رفت؛ گفت: نمی‌توان هیچ مرزی برای آن تعیین کرد؛ زمانی می‌گویم ضریب جینی بین صفر و یک است؛ اما نرخ ارز می‌تواند از 7 هزار تومان هم شروع شود؛ هیچ‌کسی فکر نمی‌کرد قیمت دلار امروز به 5 هزار تومان برسد؛ البته اکنون دلار 10 هزارتومانی هم قابل رخ دادن است.

 استاد اقتصاد دانشگاه تهران اضافه کرد: رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید مسئول تعیین نرخ ارز و سود بانکی نیست که چنین سخنانی جالب است؛ پس مقام پولی چه وظیفه‌ای دارد و باید چه اقدامی انجام دهد و چه کسی محدوده نرخ را تعیین و مدیریت می‌کند؛ اگر بازار آزاد بخواهد تعیین کند که دیگر نیازی به بانک مرکزی نداریم.

 وی تاکید کرد: همه بانک‌های مرکزی بازار ارز را مدیریت می‌کنند؛ حتی نرخ یورو در مقابل دلار را بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو تعیین و نظارت می‌کنند که در یک محدودی نوسان داشته باشد؛ در کشور ما افراد می‌گویند حقوقمان ثابت و تورم پیش‌بینی‌شده بیشتر از آن است و باید برای حفظ ارزش پول، وجوه خود به مثلاً مسکن، طلا، ارز و... تبدیل کنند که اکنون در حال انجام است.

 آلبرت بغزیان با بیان اشاره به شرایط کشور و وابستگی به ارز خارجی، گفت: نرخ دلار دائماً تحت توطئه بازار سازها، دلالان از صرافی گرفته تا مقامات پولی و بانکی قرار می‌گیرد و برخی اقدامات اشتباه مانند وضعیت را پلیسی کردند که هیچ نتیجه‌ای به ما نداد یا اینکه افزایش نرخ سود بانکی باعث شد؛ تمام بافته‌ها، تافته شد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: در کشور ما معمولاً طوری است نرخ دلار هدایت‌کننده نرخ تورم تا اینکه و یا برعکس یعنی نرخ تورم باعث هدایت و افزایش یا کاهش نرخ ارز شود. اکنون بازارهای طلا و ارز، نقدینگی زیادی را جذب کرده‌اند، ورود نقدینگی به بازارهای مختلف منجر به رشد تقاضا و افزایش قیمت می‌شود. به نظر می‌رسد بانک مرکزی یا ابزارهای لازم را برای نظارت، هدایت و کنترل نقدینگی در اختیار ندارد یا قصد استفاده از آن را ندارد.

آقای روحانی، اگر مخالف گرانی دلار هستید سیف را برکنار کنید

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس هم با بیان اینکه ظاهراً دولت به دنبال افزایش قیمت ارز است چراکه اقدامی برای مدیریت بازار انجام نمی‌دهد، گفت: دولت افزایش قیمت ارز را مدیریت می‌کند تا هفته‌ای حداقل 200 تومان به قیمت دلار و یورو افزوده شود.

 وی با اشاره به اینکه اگر رئیس‌جمهور مخالف افزایش و تلاطم بازار ارز است، مدیران ارشد بانک مرکزی را برکنار کند، گفت: صداقت رئیس‌جمهور در عمل به وعده‌های انتخاباتی برای مردم رنگ‌باخته است.

این عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه با اشاره به اظهارات روحانی و معاونانش در خصوص حفظ ثبات قیمت ارز در زمان انتخابات گفت: دوگانگی در عمل به وعده تنها محدود به قیمت ارز نیست، این پدیده دوگانگی در تورم و اشتغال نیز وجود که متاسفانه توجه مردم به این موضوع جلب نشد.

وی افزود، وقتی نرخ تورم از سوی دولت زیر 10 درصد اعلام می‌شود با واقعیت رشد قیمت‌ها تفاوت دارد، به‌عنوان‌مثال نرخ رشد قیمت‌ها در مواد خوراکی که از مهم‌ترین اجزای سبد مصرف خانوار است به‌طور متناوب با رشد شدید قیمت مواجه می‌شود و بازهم شاهد اعلام آمار تک‌نرخی در خصوص تورم هستیم.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه، متاسفانه کمیسیون اقتصادی مجلس توان مدیریت این حجم از معضلات اقتصادی که روزانه به این کمیسیون ارجاع می‌شود را ندارد، گفت: رئیس مجلس باید در این خصوص اعلام موضع کند چراکه امروز در بحرانی‌ترین شرایط اقتصادی به سر می‌بریم و در ارجاع تمام موضوعات به کمیسیون اقتصادی باید تجدیدنظر شود.

وی گفت: حدود 3 ماه است که طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را به کمیسیون اقتصادی ارائه کرده‌ام اما هیچ خبری از این طرح در دست نیست. به نظر می‌رسد کمیسیون اقتصادی مجلس ظرفیت بررسی این‌همه معضل اقتصادی کشور را ندارد. امروز این کمیسیون در یک فرد خاص خلاصه‌شده و این روند به نفع کشور نیست.

وی گفت: نمایندگان مستقل مجلس در خصوص حفظ حقوق مردم کوتاه نخواهند آمد گفت: اگر رئیس‌جمهور راضی به افزایش قیمت و تلاطم در بازار ارز هستند رسماً اعلام کنند اما اگر ایشان از وضعیت موجود رضایت ندارند باید با برکناری رئیس بانک مرکزی تکلیف خود را با مردم روشن کنند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با اشاره به وجود تعداد زیادی اقتصاددان کارکشته برای مدیریت بانک مرکزی کشور گفت: رئیس‌جمهور باید تکلیف خود را با مردم در خصوص بازار ارز روشن کند و ادامه این وضع به ضرر منافع ملی ایرانیان است.

حاجی با بیان اینکه، هنوز وضعیتی که برای موسسات مالی و اعتباری پیش آمد را فراموش نکرده‌ایم، گفت: در پی بحران موسسات مالی و اعتباری حداقل 10 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شد اما درنهایت کسی به‌عنوان مسئول این بحران به مردم معرفی نشد.

وی تاکید کرد: اگر تغییری در مدیران ایجاد نشود یعنی رئیس‌جمهور از وضع موجود رضایت دارند و این موضوع همه‌چیز را برای مردم شفاف خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳۰ فروردین ۱۳۹۷رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...
۳۰ فروردین ۱۳۹۷نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد
۳۰ فروردین ۱۳۹۷چه کسب‌وکارهایی از افزایش قیمت دلار سود بردند؟
۳۰ فروردین ۱۳۹۷دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!
۳۰ فروردین ۱۳۹۷نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»
۲۹ فروردین ۱۳۹۷پیش فروش سکه بازهم متوقف شد
۲۸ فروردین ۱۳۹۷نحوه برخورد با دارندگان بیش از ۱۰ هزار یورو
۲۷ فروردین ۱۳۹۷تذکر نمایندگان مردم به روحانی از موسسات اعتباری تا افزایش قیمت ارز/ رئیس جمهور، سیف را برکنار می‌کند؟+عکس
۲۷ فروردین ۱۳۹۷سیف: دلار ۴۲۰۰ تومانی بیش از ۵ یا ۶ درصد نوسان نمی‌کند
۲۷ فروردین ۱۳۹۷بانک مرکزی: تا اطلاع بعدی، عرضه ارز به بازار متوقف است
۲۷ فروردین ۱۳۹۷چرا صرافی‌ها نقشی در سیاست ارزی دولت ندارد؟/ معاون پژوهشکده پولی و مالی: به زودی با دلار خداحافظی خواهیم کرد/جبل‌عاملی: نمی‌توان بازار ارز را تعطیل کرد
۲۷ فروردین ۱۳۹۷نرخ سود و ارز قادر به حمایت از رشد و اشتغال نیست/پیامدهای نرخ‌گذاری غلط ارز 

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۹۶۴۱۸۱۰:۲۰:۱۷ ۱۳۹۷/۱/۲۰
تا ساعت ۳ دیروز ، اصلاح طلبان و رسانه هایشان در برابر این افتضاح ساکت بودند ، بعد ناگهان به صورت هماهنگ و خودجوش !!!( احتمالا به دستور اتاق فکر تکرار» این خط را دنبال کردند که بله ! با نزدیک شدن به موعد تصمیم ترامپ در باره برجام ،دلار افزایش یافته ، و اگر برجام نبود دلار ۱۰۰۰۰ تومن بود . پس باید امتیاز به غرب بدهیم تا برجام به هم نخورد !!! احتمالا افزایش قیمت دلار، عمدی است که بانک مرکزی اسوده و بیخیال است.
ناشناس۲۹۶۴۳۶۱۰:۳۷:۵۴ ۱۳۹۷/۱/۲۰
جوک نگو عمو علت دقیقا تحریم . نمی توانید اداره کنید بروید
ناشناس۲۹۶۵۸۷۱۱:۴۵:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۰
علت دقیقا تحریم دلار است که همان اول همه گفتند ولی تیم مذاکره ایران و شخص اقای ظریف فقط به حرف های جان کری گوش کرد و اعتماد کرد
ناشناس۲۹۶۴۷۴۱۰:۵۵:۴۵ ۱۳۹۷/۱/۲۰
عمو برجام اردیبهشت لغو میشه از خواب بیدار شو علت گرونی هم دقیقا همونه !
ناشناس۲۹۶۴۸۸۱۱:۰۲:۴۷ ۱۳۹۷/۱/۲۰
سلام / مشکل اصلی نخریدن دلار نیست..... چون فقط دلار گران نمیشود....سکه و طلا هم گران میشود... مسکن هم گران میشود... خودرو هم گران میشود... تخم مرغ هم گران میشود... آجیل هم گران میشود.... نان هم گران میشود..... کرایه خانه هم گران میشود.... همه چیز به هم وصل است.... مشکل بایستی از ریشه حل شود... مشکل مدیران نالایق و فاسد هستند که با رانت و فساد مملکت و مردم را دست آویز مطامع خود کرده اند.... 15000 هزار مدیر ارشد داریم که 40 سال است در قدرت هستند و دست از کار نمیکشند... مدیری که 500 میلیارد و 1000 میلیارد و دوهزار میلیارد ثروت آشکار دارد و دهها میلیون دلار در خارج از کشور پنهانی دارد.... مشکل مملکت ماست... دولتی که میلیاردها دلار نفت میفروشد و صدها هزار میلیارد تومان مالیات میگیرد و باز هم نمیتواند مملکت را اداره کند... مشکل مملکت ماست... مسئولی که شبانه با یک ماده و تبصره و مجوز.... میلیارد ها تومان را به نفع خود و نزدیکانش میکند.. مشکل مملکت ماست... کارمندی که برای ارباب رجوع مشکل ایجاد میکند و برای رفع همان مشکل میلیونها تومان درخواست حق حساب میکند مشکل مملکت ماست... تا این نوع مشکلات و تفکرات در مملکت ما حل نشود... مردم ما در آرامش و آسایش نخواهند بود.... مشکل از کسی نیست که نگران چندرغاز پولش که حاصل عمری زحمت هست که ارزشش از بین نرود.... والا با بریدن دست گوسفند دزد... مشکل مملکت حل نمیشود... بایستی دست دزد بیت المال را قطع کرد.
ناشناس۲۹۶۶۱۴۱۱:۵۸:۲۴ ۱۳۹۷/۱/۲۰
جالب اینجاست که ما تو برجام هستیم ما که برجام رو بهم نزدیم اگه قراره برجام از بین بره ضعف از توافقه
ناشناس۲۹۶۴۲۰۱۰:۲۲:۲۳ ۱۳۹۷/۱/۲۰
عبدی وزیباکلام و تاج زاده کلا ساکت اند.
ناشناس۲۹۶۴۲۶۱۰:۲۸:۲۵ ۱۳۹۷/۱/۲۰
آقا مملکت دو هفته تو تعطیلات نوروزی بود و مسئولان کاری به کار مردم نداشتن قیمت ها ثابت مونده بود برای همین ما توصیه میکنیم آقایون کلا برن تعطیلات و با تصمیمات عجیب و غریبشون مردم رو از اینی هم که هستند فقیرتر نکنند
ناشناس۲۹۶۴۳۴۱۰:۳۷:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۰
سانسور دیدگاه مردم و نارضایتی ورشکستگی دولت
ناشناس۲۹۶۴۳۸۱۰:۳۸:۳۷ ۱۳۹۷/۱/۲۰
حالا باید دید برجام بی اثر و هیچ یعنی چی !!! خواهید دید
ناشناس۲۹۶۶۲۳۱۲:۰۱:۵۸ ۱۳۹۷/۱/۲۰
برجام بی ارزشه چون امریکا خیلی راحت داره میگذارش کنار
ناشناس۲۹۶۴۹۹۱۱:۰۶:۱۹ ۱۳۹۷/۱/۲۰
پس مجلس چکار میکند؟ سیف باید برکنار شود اینقدر با اعصاب مردم بازی نکنید
ناشناس۲۹۶۵۰۲۱۱:۰۶:۴۶ ۱۳۹۷/۱/۲۰
یکی عامل روانی مهم برای هجوم مردم به سمت دلار این است که اعتمادشان را نسبت به رئیس بانک مرکزی و وعده های او از دست داده اند. دو سال است که مردم و کارشناسان اقتصادی درخواست برکناری سیف را دارند اما گوش روحانی بدهکار نیست. چون خرش از پل گذشته نیازی به برکناری سیف نمی بیند.
ناشناس۲۹۶۵۰۸۱۱:۱۱:۱۰ ۱۳۹۷/۱/۲۰
خدا به دادمان برسد اشکنه بدون تخم مرغ .
ناشناس۲۹۶۵۰۹۱۱:۱۱:۲۱ ۱۳۹۷/۱/۲۰
چقدر خوب و با تدبیر به مطالبات مردم که در سال گذشته مطرح شد رسیدگی کردند.
ناشناس۲۹۶۶۷۳۱۲:۲۵:۱۵ ۱۳۹۷/۱/۲۰
باور کنید رکود بهتر از تورم است. تورم یک مصیبت بزرگ است. فکری به حال نقدینگی کنید و اجازه ندهید بدون پشتوانه پول چاپ شود.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. ترافیک روان در همه جاده های کشور

 2. عراقچی: برخی تصور می کنند ایران درهرشرایطی به برجام متعهد می ماند

 3. خسارت سنگین سرما به باغ های استان تهران

 4. جهانبخش دست بردار نیست؛ بهترین بازیکن هفته سی و دوم اردیویژه

 5. نخستین مقر حکومت ساسانیان در کجا قرار داشت؟

 6. نخستین مقر حکومت ساسانیان در کجا قرار داشت؟

 7. صادقی: دبیرخانه فراکسیون امید نیازمند تحول اساسی است

 8. مسئله سعید مرتضوی در دولت مطرح نشده است

 9. زیبایی‌های گوی آبی منظومه شمسی +عکس

 10. برای خرید آپارتمان در پونک چقدر باید پرداخت کرد؟

 11. «جان بولتون» و سفیر روسیه در آمریکا دیدار کردند 

 12.  ۲.۳ میلیون نفر از جمعیت کشور جویای کار هستند

 13. حجم آب دریاچه ارومیه ۲۱۰ میلیون متر مکعب کاهش یافت

 14. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 15. عراقچی: تصور اینکه ایران در هر شرایطی به برجام متعهد خواهد ماند، اشتباه است

 16. لوازم خانگی در صدر قاچاق/برای معیشت ۷۵هزار کوله‎بر باید فکری کرد

 17. سه ویژگی امام حسین(ع) به روایت پیامبر(ص)

 18. تاثیر املاح آب در نارسایی کلیه؛ آری یا خیر؟

 19. هشدار درباره حریق جنگل‌ها با شروع فصل گرما/ ۶ ماه تا ۱۰ سال زندان برای عاملان آتش‌سوزی

 20. آمار موالید دختران تهرانی از پسران پیشی گرفت/35 سال بیشترین سن تمایل زنان تهرانی برای فرزندآوری

 21. ۵۵ روز تا جام جهانی/ وقت‌های اضافه

 22. دوشنبه درباره صلاحیت «پامپئو» برای سمت وزارت خارجه آمریکا، رای‌گیری می‌شود

 23. صادرات بدون حل شدن مشکل بانکی و زیرساخت حمل و نقل افزایش نمی‌یابد

 24. پاسخ ظریف در واکنش به خروج ترامپ از برجام: اقدام ایران و واکنش جامعه بین‌المللی برای آمریکایی‌ها بسیار ناخوشایند است/بر اساس منافع‌مان عمل می‌‌کنیم

 25. مردم فکر می‌کنند 1000 نفر در ساختمان یک پیام‌رسان ایرانی نشسته‌اند تا پیام‌هایشان را بخوانند!  

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 3. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 4. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 5. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 6. تجمع مردم در مقابل اداره ارشاد مشهد+ عکس

 7. توضیحات ناجا درباره فیلم سیلی زدن مامور پلیس به یک تبعه افغانستانی

 8. دستور وزیر در پی انتشار فیلمی از رفتار مامور گشت ارشاد

 9. ایده جدید ترامپ و جان بولتون برای منطقه؛ تشکیل ارتش عربی برای مقابله با ایران و روسیه

 10. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 11. اعتراض ابتکار به کتک زدن یک خانم توسط ماموران گشت ارشاد

 12. قطعیت حضور عارف در بین ۷ گزینه اصلی شهرداری تهران

 13. نکته‌ای درباره غیرقابل فیلتر شدن تلگرام

 14. نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»

 15. معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد بازداشت شدند

 16. شهردار تهران به هیچ وجه نباید گرایش سیاسی داشته باشد/ ضرورت پرهیز از اقدامات سیاسی

 17. ولایتی: برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد

 18. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 19. دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری منتشر شد

 20. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 21. چرا اسد صبح روز حمله آمریکا، با خیال راحت به دفتر کارش رفت؟

 22. رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...

 23. واکنش به انتشار عکس‌های خصوصی کاوه مدنی

 24. کوچ مشتریان از بازار خودرو

 25. خودروی انگلیسی در خیابان های ایران  

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه/اهدافی که در تجاوز نظامی غرب بمباران شدند/ دانفورد: موج اول حملات پایان یافت/ متیس: حملات بیشتر در دستور کار نیست+فیلم و عکس

 3. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 4. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 5. اصرار وزارتخانه ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا و موافقت جهانگیری/ بدعتی که باعث تبعیض و اعتراض کارمندان شده است

 6. آخرین اخبار از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه/ دمشق: پایگاه‌های مورد هدف از چند روز قبل تخلیه شده بودند/روسیه: فرصت صلح از بین رفت/ بیانیه ایران

 7. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 8. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 9. گاندی از تلگرام کوچ می‌کرد یا می‌ماند؟

 10. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 11. جشن جنجالی باغ قلهک

 12. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 13. مرتضوی کجاست؟/ لطفا او را گیر بیاورید

 14. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 15. دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

 16. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

 17. مرتضوی همچنان متواری است/ دادستان سابق تهران به دنبال اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری است

 18. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 19. مدیر پیام‌رسان سروش: بعد از فتوای‌ رهبری، به درخواست‌های امنیتی پاسخ ندادیم

 20. رقابت پیام‌رسان‌ها داخلی برای جذب افکار عمومی/ جایگزین تلگرام کدام اپلیکیشن‌ است؟

 21. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 22. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 23. چرا برای اصلاح کشور با مشکل مواجهیم؟

 24. ترفند جدید هیئت رئیسه مجلس و دولتی ها برای منتفی کردن سوال از رئیس جمهور/نشست غیررسمی بجای برگزاری جلسه رسمی و طرح سوالات

 25. چه کنیم تا ماشین های شخصی شهرهایمان را نبلعند!

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های دیروز

 1. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 2. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 3. نامه ۱۶۰ نماینده به «روحانی»برای عزل «سیف»

 4. ارزیابی وزیر اقتصاد درباره قیمت جهشی ارز

 5. تفاوت‌های دانش‌ آموزان دهه شصتی و هشتادی

 6. رییس کل سابق بانک مرکزی: قیمت دلار به 10 هزار تومان می‌رسید اگر ...

 7. کوچ مشتریان از بازار خودرو

 8. تغییر تاکتیک در بازار سکه

 9. خداحافظی با اسکناس آمریکایی در ایران

 10. ارزش واقعی قیمت سکه چقدر است؟

 11. شکست کامل اجرای معاینه فنی برتر/افت شدید مراجعه به مراکز معاینه فنی

 12. چه کسب‌وکارهایی از افزایش قیمت دلار سود بردند؟

 13. مشروح گزارش صندوق بین‌المللی پول از 12 شاخص‌ اقتصادی ایران در سال 2017 

 14. ماهی چینی بر سر سفره ایرانی

 15. کرباسیان: ۸۰۰ هزار شغل جدید در سال ۹۶ ایجاد شد

 16. کشف و ضبط ۲۰۰ هزار دلار از یک مسافر در فرودگاه مشهد

 17. نفت با جاه‌طلبی قیمتی سعودی‌ها و افت ذخایر آمریکا سر به فلک کشید

 18. وضعیت قیمت کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان

 19. لاریجانی: پس از برجام روابط تجاری ایران باید رشد مناسبی می‌یافت

 20. تکذیب خبر توقیف محموله لکسوس‌ها و تویوتاهای وارداتی در گمرک بوشهر/ پلیس: ترخیص قانونی بود

 21. کاهش ۱۱ هزارتومانی قیمت سکه طرح جدید

 22. برای معامله آتی سکه حداقل باید ۵ میلیون و ۴۰۰ تومان اعتبار داشت

 23. دلیل نابودی تدریجی بازار منطقه‎ای ایران

 24. اما و اگر‌های وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی

 25. ایجاد اشتغال با پرداخت وام ممکن است؟

پربحث‌های هفته

 1. اقدام عجیب سیف/ رئیس کل بانک مرکزی معاون خود را با پاداش 1 میلیارد و 200 میلیونی بازنشسته می کند و بعد از یک هفته وی را به کار بازمی گرداند!

 2. اصرار وزارتخانه ها برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق و مزایا و موافقت جهانگیری/ بدعتی که باعث تبعیض و اعتراض کارمندان شده است

 3. وزیر بهداشت: ما وزرا حقوقمان سه میلیون و حتی کمتر است/ حاضر نیستم به اسم تولید داخلی دو برابر پول به جنسی را بدهم که کیفیتش پایین‌تر است

 4. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 5. ارز برای چه مواردی فروخته می‌‌شود؟

 6. روایت نوبخت از روند انتخاب دلار 4200 تومانی/برخی در جلسه نظرشان 4600 بود/ درامد جدید به خزانه واریز می شود/ هدف از این اقدام مدیریت عرضه و تقاضای دلار بود

 7. دلار 4200 تومان، نتیجه کاهش قیمت مصنوعی و مهندسی شده از 6000 تومان نیست بلکه نتیجه افزایش قیمت هر دلار از 3600 تومان است

 8. پول ملی، قوی بهتر است یا ضعیف؟

 9. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 10. نمره 5 اقتصاددان به عملکرد سیف در بانک مرکزی/ استاد تاخیر در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی/بدون تسلط و برنامه بود/ اختیار کافی ندارد

 11. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 12. ورود ۶۴۸۱ خودرو لوکس خارجی قاچاق با سیستم بسته ثبت سفارش!/ رانت های میلیاردی که گمرک باید پاسخگو باشد

 13. اعلام نارضایتی صرافان از تصمیم بانک مرکزی

 14. اعتماد‌ عمومی در گروِ تفاهم‌ ملی

 15. بازنشستگی خودخواسته بسیاری از مدیران اجرایی در اواخرسال قبل/ضرر ۷۰۰ میلیونی بازنشستگی در سال جاری

 16. پیشنهاد افزایش ۱۹ درصدی قیمت خودرو

 17. بازار اشباع از کالاهای چینی/ رهایی از مونتاژ کاری و حرکت به سمت تکنولوژی نوین

 18. توکلی: قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی روی زمین ماند

 19. استقبال سیف از پیشنهاد برکناری اش در مجلس

 20. تذکر نمایندگان مردم به روحانی از موسسات اعتباری تا افزایش قیمت ارز/ رئیس جمهور، سیف را برکنار می‌کند؟+عکس

 21. دلار "گوسفند" را هم جذاب کرد!

 22. حقوق و مزایای کارگران به همراه معافیت مالیاتی و عیدی آخر سال/ حداقل دستمزد ماهانه یک میلیون و 111 هزار تومان+ جدول

 23. پنجمین سوال از رئیس جمهور/ سه سوال منتفی شد/ چهارمین سوال در دستور کار کمیسیون اقتصادی/ پنجمین در مرحله امضاء

 24. سیف: قصد حذف و تعطیلی صرافی ها را نداریم

 25. ایران چهارمین کشور ثروتمند جهان از نظر ذخایر سوخت فسیلی

آخرین عناوین