هتل بین المللی

در گفتگو با الف مطرح شد؛ جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

گروه اقتصادی الف،   3961221184 ۱۲ نظر، ۷ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

نمایندگان کارگری و کارفرمایی در جلسه کمیته دستمزد، نتوانستند برای تعیین رقم سبد معیشتی به توافق و اجماع برسند و فردا قبل از جلسه شورای عالی کار دوباره این مورد بحث می‌کنند؛ البته نماینده کارگران می‌گوید: 70 درصد این قشر حداقل حقوق را دریافت می‌کنند و باید افزایش دستمزد بر اساس سبد معیشتی باشد؛ ولی رئیس کانون عالی کارفرمایان اعتقاد دارد افزایش مزد سال 97 باید بر اساس نرخ تورم باشد.

به گزارش الف؛ به‌رسم هرساله در روزهای پایانی اسفندماه بر اساس ماده 41 قانون کار موضوع تعیین حداقل مزد سال بعد و میزان افزایش حقوق کارگران یکی از بحث‌هایی مهم است و نمایندگان کارگران و کارفرمایان به همراه دولت به‌عنوان سه ضلع شورای عالی کار برای تعیین میزان افزایش دستمزد جلسات را برگزار می‌کنند، البته جلسات امسال تحت شعاع تصمیمی که مجلس گرفته بود، قرار داشت و همچنان تعیین حداقل مزد سال آینده در ابهام قرار دارد.

حداقل دستمزد 97 در جلسه فردا نهایی می‌شود؟

بر اساس این گزارش، اعتراض اعضای کارگری و کارفرمایی شورای عالی کار نسبت به تصمیم مجلس در مورد تصویب بند «ز» تبصره ۷ لایحه بودجه 97 بود که بر اساس آن سازمان تامین اجتماعی مکلف‌ به واریز درآمدهای حوزه درمان به خزانه است که نمایندگان کارگری و کارفرمایی جلسه شورای عالی کار که در ۲۹ بهمن‌ماه تشکیل‌شده بود را به دلیل موافقت مجلس با پیشنهاد دولت ترک کردند و جلسه نیمه‌تمام ماند.

جلسه شورای عالی کار پس از حدود ۲۰ روز از برگزاری نشست نیمه‌تمام شورای عالی کار، در روز شنبه هفته جاری (19 اسفندماه) با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل این وزارتخانه تشکیل شد و بدون نتیجه پایان یافت و بررسی ابعاد تعیین مزد به جلسه روز سه‌شنبه (فردا) موکول شد. نمایندگان کارگری و کارفرمایی بر سر سهم خوراکی‌ها در سبد معیشتی کارگران و همچنین آموزش، بهداشت و درمان اختلاف‌نظر داشتند؛ البته در این جلسه هم  با توجه به اعتراض شرکای اجتماعی نسبت به تصویب بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه 97 جلسه‌ای با حضور کمیسیون‌های اجتماعی و بهداشت و درمان مجلس برگزار  شد.

با توجه به اختلاف نمایندگان کارگری و کارفرمایی مقررشده بود عصر امروز (دوشنبه) کمیته دستمزد تشکیل و درصد تاثیر سبد خوراکی‌ بر سبد معیشتی کارگران را تعیین و  عدد این سبد را نمایی کند تا در جلسه فردا شورای عالی کار  برای تعیین نهایی دستمزد 97 موردبررسی قرار گیرد.

بر سر فرمول تعیین سبد معیشتی اختلاف داشتیم

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار و نماینده کارگران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ با اعلام اینکه فردا (روز سه‌شنبه) جلسه شورای عالی کار با موضوع تعیین دستمزد سال 97 برگزار می‌شود، گفت: امروز کمیته مزد برای نهایی شدن رقم سبد معیشت تشکیل داد که متاسفانه نتوانستیم بر سر عدد نهایی به توافق برسیم و باید بعد از کار علمی و پژوهشی عدد مربوط به هزینه‌های یک زندگی استخراج  و نهایی شود که در دو سال گذشته این کار را انجام دادیم و در مورد عدد آن به اجماع رسیدیم.

وی با اعلام اینکه برای تعیین رقم سبد معیشتی یک خانوار برای تعیین دستمزد به توافق دست پیدا نکردیم؛ افزود: بر سر فرمول تعیبن آن اختلاف نظر داشتیم؛ البته در مورد  سهم خوراکی‌ها در سبد هزینه کل زندگی توافق حاصل شد ولی در بُعد خانوار (که  سال گذشته میانگین خانوار 3.5 نفر و امسال 3.3 نفر است) بود  اختلاف وجود دارد.

عضو شورای عالی کار ادامه داد: این عدد سبد معیشتی برای سال گذشته 2 میلیون و 479 هزار تومان تعیین‌شده بود و امروز برای تعیین عدد نهایی به اجماع نرسیدم و مقرر شد فردا ساعت ۱۶ بعد از ظهر قبل از جلسه شورای عالی کار در مورد تعیین رقم سبد معیشتی نشست برگزار کنیم و بعد از آن میزان افزایش مزد مورد چانه‌زنی قرار خواهد گرفت.

خدایی با اشاره به جلسات گذشته شورای عالی کار، عنوان کرد: جلسه نخست تحت تاثیری بند ذ تبصره بودجه بود و نتوانستیم به موضوع تعیین حداقل دستمزد سال آینده بپردازیم و بحث جدی در مورد مزد در جلسه فردا انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه رسیدن به عدد نهایی حداقل مزد سال 97 در جلسه فردا دور از ذهن است، گفت: جلسه فردا قابل پیش‌بینی نیست که چه اتفاقی رخ خواهد داد و امیدواریم خواسته‌های ما (کارگران) محقق شود؛ البته با توجه به تجربه سال‌های گذشته و پیش‌بینی‌ها  که از طرف مقابل داریم؛ بعید است که در جلسه فردا به توافق نهایی برسیم.

عضو شورای عالی کار در مورد اختلاف تعیین افزایش حقوق بر اساس تورم یا سبد معیشت، گفت: اصلاً نباید در مورد نرخ تورم بحث کرد و بارها این موضوع را اثبات کردیم، زیرا نرخ تورم دیگر پاسخگوی تعیین دستمزد کارگران نیست.

دیگر نمی‌توان در مورد نرخ تورم  سخن گفت/درخواست اولیه کارگران تامین کل سبد هزینه معیشت است 

خدایی تصریح کرد: ماده 41 قانون کار، نشان می‌دهد قانون‌گذار پیش‌بینی این روزها کرده بود و با توجه به خللی که بین حداقل دستمزد و هزینه‌های زندگی وجود دارد و با محاسبات به آن رسیدیم؛ دیگر نمی‌توان در مورد نرخ تورم و تاثیر آن برافزایش دستمزد سخن گفت.

به گفته وی؛ نرخ رشد تورم بر هزینه‌های زندگی تاثیر دارد؛ نه روی درآمد؛ زیرا درآمد قشر حقوق بگیرد ارتباطی با نرخ تورم ندارد؛ ولی هزینه‌های زندگی مستقیم بر روی آن تاثیر می‌گذارد. وقتی نرخ تورم 10 درصدی اعلام می‌شود؛ تاثیر آن روی هزینه 2 میلیون و 500 هزارتومانی برابر با 250 هزار تومان است در حالی برای حداقل دستمزد کارگران که نزدیک یک‌میلیون تومان حدود 100 هزار تومان می‌شود و این نشان می‌دهد 150 هزار تومان دیگر در حالت حداقل‌های زندگی باید به دستمزد افزوده شود و هدفمان جلوگیری از این افزایش و فاصله است.

خدایی با بیان اینکه مجبوریم افزایش ریالی هزینه‌های زندگی را با عنوان افزایش دستمزد محاسبه کنیم، گفت: در مورد هزینه‌های یکی زندگی با کارفرماها و دولت توافق کردیم  و بر اساس آن (معادل سبد هزینه) افزایش دستمزد رخ خواهد داد، نه نرخ تورم؛ بلکه تورم باید تابعی از سبد هزینه باشد و بعدازآن باید برنامه‌ای برای پُر کردن این خلع داشته باشیم.

عضو کارگری شورای عالی کار اضافه کرد: سال گذشته هم در آخرین جلسه شورای عالی کار توانستیم نظر موافق کارفرما و دولت را کسب کنیم و  نمی‌توانیم توجهی به نرخ تورم داشته باشیم؛ قطعاً مذاکرات امسال نیز بر پایه سبد معیشت خواهد بود.

 وی در مورد اینکه چه میزان برای افزایش دستمزد سال آینده مدنظر کارگران است؛ تاکید کرد: درخواست اولیه ما (کارگران) تامین کل سبد هزینه معیشت است و از اکنون پیش فرضی در مورد آن نداریم و باید استدلال‌های طرف مقابل را هم شنیده شود؛ اما درنهایت تلاش خود را برای کارگران خواهیم کرد.

خدایی در پایان گفت: وظیفه ما این است که بتوانیم در حدی که فضای جلسه اجازه می‌دهد حداقل دستمزد کارگران را بالا ببریم و نماینده جامعه‌ای هستیم که بیش از 70 درصد آن حداقل بگیر  هستند و این نسبت در بین کارمندان دولت و کارگران یکی نیست.

سایه اقتصاد بیمار بر سر تعیین حداقل دستمزد/ کارگاه‌ها تعطیل و بیکاری بیشتر می‌شود

محمد عطاردیان، رئیس کانون عالی کارفرمایان نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ با اشاره به اقتصاد بیمار ایران، در مورد خواسته کارگران گفت: فرض کنیم کارفرماها توافق کنند که به کارگران 3 میلیون تومان حقوق دهند؛ اما نتیجه آن افزایش بیکاری خواهد بود.

وی افزود: کارفرماها توان پرداخت حقوق  بر اساس سبد معیشت را ندارند و با اجرایی شدن آن کارگاه‌ها تعطیل خواهد شد؛ بنا بر مصلحت و وضعیت جامعه چه میزان می‌تواند مزد پرداخت کرد و این موضوع باید موردبحث قرار گیرد؛ اگر سبد معیشت حداقل 2.5 میلیون تومان است؛ آیا می‌توان این مبلغ را به‌عنوان حداقل حقوق  تعیین کرد؟

عطاردیان با تاکید بر اینکه شرایط اقتصادی خود را بر موضوع تعیین حداقل دستمزد دیکته می‌کند؛ تصریح کرد: کارفرما نمی‌تواند بر اساس سبد معیشتی حقوق پرداخت کند و اگر  انجام دهند نتیجه آن تعطیلی کارگاه‌ها خواهند شد.

کارفرماها نمی‌توانند حداقل دستمزد را پرداخت کنند

رئیس کانون عالی کارفرمایان ادامه داد: همین‌الان که حداقل دستمزد  در حدود یک‌میلیون تومان است را خیلی از کارفرماها نمی‌توانند پرداخت کنند و خیلی از کارگران هم با رقم‌هایی خیلی کمتر از حداقل دستمزد کار می‌کنند و حتی هیچ مزایایی هم ندارند.

وی با بیان اینکه باید اقتصاد بیمار  ایران را درمان کنیم؛ اظهار کرد: نباید کارگر و کارفرما را به جان هم انداخت؛ دولت باید به دنبال حل مشکل بیکاری و اشتغال و تولید باشد و برای بهبود وضعیت اقتصادی اقدام کنند.

عطاردیان با بیان اینکه افزایش حقوق کارگران باید بر اساس معیار نرخ تورم باشد؛ بیان کرد: اقتصاد کشور را باید اصلاح کرد؛ زیرا این اقتصاد ناکارآمد است؛ فقط امروز 22 میلیون نفر حاشیه‌نشین در کشور داریم و باید برای مشکل اقتصادی تصمیم عاقلانه گرفت و همه بسیج شوند تا اقتصاد ایران را راه بیندازند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۷۳۹۷۳۲۰:۴۵:۲۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
امروز خیلی از ما کارگران ۹۰۰ تومن میگیرم اما رییس دیوان محاسبات ۴۳ میلیون میشه چند برابر من؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۲۷۳۹۸۶۲۱:۱۲:۱۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
باید حداقل حقوق، دو سوم سبد معیشت باشد یعنی یک و ششصد، ولی احتمالا همون یک سوم تصویب شود یعنی حدود یک تومان!!! ؟؟؟؟
ناشناس۲۷۴۰۱۴۲۱:۴۰:۴۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
کارفرماها دروغ میگویند که نمیتوانند حقوق ها را پرداخت کنند. بیسکویت ساقه طلایی بوده ۱۲۰۰ تومان همین چند روزه شد ۱۵۰۰. حالا این افزایش را در تیراژ تولید این محصول کنید رقم نجومی خواهد شد. مگر سهم دستمزد کارگر در قیمت تمام شده چقدر است؟ به زحمت به ۱۰ درصد میرسد. میگویید نه یک تیم بیطرف برود کارشناسی کند.
علی۲۷۴۰۴۰۲۲:۲۱:۰۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
فقط افزایش حداقل دستمزد مطرح نیست؛ بلکه افزایش حقوق سایر سطوح مزدی نیز بسیار مهم و اساسی میباشد؛ چراکه فریز مزدی و عقب ماندگی حقوق؛ شامل نیز بوده است،
ناشناس۲۷۴۰۴۵۲۲:۳۲:۲۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
کارفرماها وضعشون خیلی خوب فقط خونه هاشون بالای یک میلیارد اون وقت برای دادن حقوق یک میلیونی به کارگری که از ققبلش سود و پول و ثروت بدشت میارند میگن نداریم خوب اگر کارگر هم نباشه شما ها هم ثرتمن نمی شید
ناشناس۲۷۴۰۴۶۲۲:۳۲:۳۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
چه عجب
ناشناس۲۷۴۰۷۰۰۰:۲۶:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
در بنگاه های بزرگ تا نود درصد توان پرداخت حقوق بیشتر و کامل رو دارند و در بنگاه های کوچک صدر درصد ولی به خاطر سود و منفعت بیشتر از حقوق کارگر می زنند. مثلا در یک آهن فروشی و یا البسه فروشی که روزی چند میلیون و در ماه چند صد میلیون سود خالص دارند به کارگران و کارکنانشون حداقل حقوق رو پرداخت می کنند مثلا اگر ده نفر کارگر داره ماهی بیست میلیون حقوق پرداخت میکنه و در عوض چند صد میلیون پول پس انداز میکنه .
ناشناس۲۷۴۱۴۵۰۷:۰۹:۲۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
لطفا فکری هم به حال اساتید حق التدریس دانشگاه ها بکنید که بیچاره ها با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند تازه مالیات هم میدهند!
ناشناس۲۷۴۱۶۳۰۷:۵۲:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
یعنی یک کارگاه یا کارخانه تولیدی آنقدر صودش کم و ناچیزه که توان پرداخت کمی حقوق بیشتر به کارگر را ندارد.تازه حقوق کارگر درصدی از کل هزینه های می باشد که کارفرما هزینه میکند. با این تفاسیر در شرکت خود را ببندند بهتر است
ناشناس۲۷۴۱۶۶۰۸:۰۱:۱۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
اقتصاد بیمار ایران تنها با رفتن آقایون درست می شه.
ناشناس۲۷۴۱۷۵۰۸:۲۳:۳۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
اکثر کارفرمایان نمایندگان مجلس یا از آقازاده ها هستند اگر قدری از هزینه سفرهای خارجیشون کم کنند به کارگرها هم میرسند والا مثل همیشه مجبورندحق کارگرها رو که ندادن همونها رو هزینه درمان خودشون و خانواده هاشون کنند و...
ناشناس۲۷۴۲۲۶۰۹:۳۴:۳۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
دستمزد را که دستوری نمیشه زیاد کرد. باید اقتصاد رونق داشته باشه باید با دنیا تعامل داشت باید توریسم داشت. شما قوانین توریسم را اصلاح کنین کلی مملکت رشد میکنه.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. تهدید بازیکنان سیرالئون: پول ندهید از ایران نمی‌رویم!

 2. دعای جالب قرائتی/ به امید روزی که بجای خبر تلخ، خبر خوب بشنویم  

 3. فرانسه: مدافعان خروج از برجام، طرح جایگزین ارائه کنند

 4. مهم‌ترین جمله رهبر انقلاب در سال۹۶ از نظر مردم انتخاب شد  

 5. هراز یک‌طرفه می‌شود/ افزایش 18 درصدی مسافرت‌های نوروزی در محورهای شرق تهران

 6. وزیر خزانه‌داری آمریکا با همتایانش از چند کشور درباره ایران گفت‌وگو کرد

 7. ترامپ: ایران رفتار مناسبی با دنیا ندارد/ تصمیمم درباره برجام را خواهید دید

 8. پیام رئیس جمهور به مناسبت سال نو  

 9. آیت‌الله مکارم شیرازی:تولیدکنندگان داخلی به دنبال افزایش کیفیت کالا باشند/ سال جدید «ما» را جایگزین «من» کنیم

 10. پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷  

 11. خوش و بش نوروزی جهانگیری با مسافران پروزاز تهران-کرمان  

 12. کار خیرخواهانه بشار رسن در جمع کودکان بی‌سرپرست+عکس

 13. اظهارنظر متفاوت رامبد جوان درباره مهران مدیری/ جناب‌خان در «دورهمی»

 14. لحظه تحویل سال ملی‌پوشان فوتبال ایران در تونس  

 15. مسافران مراقب نیش پشه و آب آلوده باشند

 16. احتمال رسیدن اعضای اوپک به ۱۵ عضو

 17. واکنش سیامک انصاری به شایعه دعوایش با مهران مدیری

 18. تحویل سال نو در گلزار شهدای بهشت زهرا (س)  

 19. وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

 20. تبریک ترامپ به پوتین

 21. چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

 22. توییت رییس کل بانک مرکزی درباره وضعیت نظام بانکی در سال ۹۶  

 23. عکسی که اسحاق جهانگیری از خانواده اش در سفر نوروزی منتشر کرد  

 24. توصیه‌های مسافرتی سفر به چین

 25. توئیت تبریک نوروزی جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور   

پربحث‌های دیروز

 1. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 2. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 3. بخشنامه های تزئینی و دستورات نمایشی/ مدارس تا 23 اسفند باز بودند!

 4. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 5. در تصادف پراید و هیوندا؛ هر پنج سرنشین پراید کشته شدند، سرنشینان هیوندا زخمی شدند

 6. پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

 7. تصاویری از بازگشت دو کاپیتان به تیم ملی فوتبال  

 8. آراستگی از اخلاق مومنان است  

 9. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 10. پرواز موفقیت آمیز هواپیمایی با بزرگترین موتور جت دنیا

 11. ترکیه: ماموریتمان در عفرین هنوز تمام نشده است

 12. آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

 13. دیدار پوتین و رقبا بعد از انتخابات  

 14. ترامپ: به اعدام برای فروشندگان مواد مخدر تمرکز می کنیم

 15. دزدی یا یادگاری‌هایی از هتل‌ها

 16. دی میستورا: سوریه شاهد تجزیه فاجعه بار است

 17. زمین لرزه 4.9 ریشتری کهگیلویه و بویر احمد را لرزاند

 18. تهران در آغازین روز بهار پنج درجه گرم می شود

 19. سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می شود

 20. عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

 21. آخرین وضعیت جوی کشور در ساعات آتی

 22. تحولی انقلابی در درمان ام‌اس با پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز

 23. تصویر متفاوت حمید فرخ‌نژاد روی پول هندوستان

 24. واکنش حماس به اتهامزنی محمود عباس

 25. تاکید آلمان بر ضرورت حفظ برجام و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران

پربحث‌های هفته

 1. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 2. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 3. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 4. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 5. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 6. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 7. استیون هاوکینگ درگذشت

 8. اسم این موزه چی بود؟  

 9. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 10. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 11. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 12. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 13. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 14. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 15. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 16. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 17. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 18. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 19. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 20. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 21. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 22. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 23. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 24. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 25. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

پربحث‌های امروز

 1. وزیر خزانه‌داری آمریکا با همتایانش از چند کشور درباره ایران گفت‌وگو کرد

 2. آیت‌الله مکارم شیرازی:تولیدکنندگان داخلی به دنبال افزایش کیفیت کالا باشند/ سال جدید «ما» را جایگزین «من» کنیم

 3. احتمال رسیدن اعضای اوپک به ۱۵ عضو

 4. وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

 5. چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

 6. توییت رییس کل بانک مرکزی درباره وضعیت نظام بانکی در سال ۹۶  

 7. پایان انتظار ۲۷ ساله مردم کرمانشاه

 8. قیمت طلا ۴ دلار کاهش یافت/ چهار عامل موثر در کاهش قیمت فلز زرد

 9. وزیر اقتصاد دولت نهم:هدف احمدی‌نژاد از پرداخت یارانه نقدی نمک‌گیر کردن مردم بود/ جزئیات ماجرای عزل و نصب مجدد خاوری توسط احمدی‌نژاد

 10. مصرف بنزین در کشور رکورد زد

 11. وزیر رفاه در پیام نوروزی: ۹۷؛ سال کوشش‌های بیشتر و گشودن افق‌های امیدوارانه است

 12. هشدار سازمان حمایت به تولیدکنندگان مواد شوینده:با گرانی بر خورد می‌کنیم

 13. آزادی‌خواه: موسسات مالی و اعتباری نمونه‌ای از تبدیل «چالش» به «بحران» بود

 14. برای کیفیت بنزین کشور هیچ‌کاری نمی‌توان کرد؟

 15. راه‌آهن تهران کرمانشاه افتتاح شد /بلیت‌فروشی از ۵ فروردین

 16. نفت گران شد

 17. جزئیات ممنوعیت‌ و محدودیت‌های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش ۶.۳ درصدی ترددها

 18. طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار آمریکا با طلا / ذخایر فلز زرد در روسیه به بیشترین میزان رسید

 19. کرباسیان:پرداختهای عمرانی۴۲درصد افزایش یافت/۷۰درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

 20. مسئولان گزارش عملکرد سال 96 درباره شعار سال را ارایه دهند

 21. قاضی‌پور:دولت روحانی فاتحه اقتصاد مقاومتی را خواند/ انتقاد از واردات بی‌رویه

 22. چگونه نفت در مرز ۵۰ سالگی ملی شد؟

 23. توسعه 60 طرح پتروشیمی در کشور/ اصل 44 مغفول ماند/ ظرفیت صنایع پتروشیمی به 63 میلیون تن خواهد رسید

 24. افزایش ضریب حقوق نسبت به قبل تغییر نکرده است/ پرداخت خارج از قاعده تخلف محسوب می‌شود

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می شود

 2. عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

 3. مصوبه حداقل مزد سال آینده به امضای دولت و کارفرمایان می‌رسد

 4. قطر از بزرگ‌ترین بانک امارات شکایت کرد

 5. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 6. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 7. چند درصد مخازن سدهای تهران پر است؟

 8. زمان پرداخت باقی مانده سود سهام عدالت

 9. عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

 10. ابلاغ آیین نامه اجرایی ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و کانون آن‌ها از سوی رئیس قوه قضاییه

 11. آخرین قیمت ها از بازار ارز/ دلار ۴۸۷۵ تومان/ سکه طرح جدید یک میلیون و ۶۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان

 12. واعظی: حمایت از کارگران و افزایش حقوق رویکرد دولت است

 13. دیده‌بان شفافیت و عدالت خبر داد؛ پیگیری پرونده‌های قاچاق و جلوگیری از فرار مالیاتی در نشست با رئیس گمرک

 14. با وجود دلار ۴۸۰۰ تومانی و عوارض خروج ۲۰۰ هزارتومانی، گردشگران ایرانی‌ در سفر به ترکیه رکورد شکستند

 15. مهمترین تحولات اقتصادی سال ۹۶ چه بود؟

 16. بیمه‌ نامه شخص ثالث در سال ۹۷ افزایش قیمت ندارد

 17. افت قیمت رسمی دلار / نرخ هر دلار دولتی ۳۷۶۹ تومان

 18. احیای صنعت نفت با مدیرانی واقعا نفتی

 19. زنگنه: نفت ملی یعنی تصمیم‌ گیری درباره تولید در تهران گرفته شود نه در لندن

 20. توقف نوروزی حراج سکه/ آغاز عرضه از ۱۴ فروردین

 21. قیمت خودروهای داخلی در آخرین روز سال

 22. جلسات تعیین حداقل دستمزد ۹۷ ؛ همچنان بدون نتیجه

 23. از سرگیری پرواز ATR های هواپیمایی آسمان

پربحث‌های هفته

 1. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 2. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 3. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 4. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 5. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 6. قول جهانگیری برای برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

 7. سال آینده حقوق‌ها چقدر اضافه شود؟ +جدول

 8. مصوبه جدید دولت درباره واردات خودرو/ افرادی که نمی توانند خودرو وارد کنند

 9. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 10. نوبخت: اگر در دولت، کسی انقلابی نبود نمی دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید/ حقوق همه دستگاه‌ها را پرداخت کرده‌ایم

 11. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 12. بانک مرکزی: تنها 1.2 درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پول خود را به طور کامل دریافت نکردند

 13. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 14. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 15. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 16. چگونه مصرف بنزین خودرو را کاهش دهیم؟

 17. فساد، کشور را زمینگیر می‌کند

 18. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 19. شفافیت، دلیل مخالفت با استارت‌آپ‌های بیمه‌ای

 20. برگزاری نشست تعیین دستمزد کارگران با حضور ۳ وزیر

 21. ماموریت کمیسیون عمران به 2 خلبان زبده برای بررسی علت سقوط هواپیمای A.T.R

 22. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 23. سکه طرح قدیم گران شد/ نرخ دلار به ۴۸۱۰ تومان رسید

 24. پاسخ وزارت صنعت به ادعای واردکنندگان خودرو: خودتان پرونده دارید!

 25. نرخ رشد ۹ ماهه اقتصادی با نفت ۴.۴ و بدون نفت ۴.۷ درصد

آخرین عناوین