کلینیک ایران نوین

در گفتگو با الف مطرح شد؛ جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

گروه اقتصادی الف،   3961221184 ۱۲ نظر، ۷ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

نمایندگان کارگری و کارفرمایی در جلسه کمیته دستمزد، نتوانستند برای تعیین رقم سبد معیشتی به توافق و اجماع برسند و فردا قبل از جلسه شورای عالی کار دوباره این مورد بحث می‌کنند؛ البته نماینده کارگران می‌گوید: 70 درصد این قشر حداقل حقوق را دریافت می‌کنند و باید افزایش دستمزد بر اساس سبد معیشتی باشد؛ ولی رئیس کانون عالی کارفرمایان اعتقاد دارد افزایش مزد سال 97 باید بر اساس نرخ تورم باشد.

به گزارش الف؛ به‌رسم هرساله در روزهای پایانی اسفندماه بر اساس ماده 41 قانون کار موضوع تعیین حداقل مزد سال بعد و میزان افزایش حقوق کارگران یکی از بحث‌هایی مهم است و نمایندگان کارگران و کارفرمایان به همراه دولت به‌عنوان سه ضلع شورای عالی کار برای تعیین میزان افزایش دستمزد جلسات را برگزار می‌کنند، البته جلسات امسال تحت شعاع تصمیمی که مجلس گرفته بود، قرار داشت و همچنان تعیین حداقل مزد سال آینده در ابهام قرار دارد.

حداقل دستمزد 97 در جلسه فردا نهایی می‌شود؟

بر اساس این گزارش، اعتراض اعضای کارگری و کارفرمایی شورای عالی کار نسبت به تصمیم مجلس در مورد تصویب بند «ز» تبصره ۷ لایحه بودجه 97 بود که بر اساس آن سازمان تامین اجتماعی مکلف‌ به واریز درآمدهای حوزه درمان به خزانه است که نمایندگان کارگری و کارفرمایی جلسه شورای عالی کار که در ۲۹ بهمن‌ماه تشکیل‌شده بود را به دلیل موافقت مجلس با پیشنهاد دولت ترک کردند و جلسه نیمه‌تمام ماند.

جلسه شورای عالی کار پس از حدود ۲۰ روز از برگزاری نشست نیمه‌تمام شورای عالی کار، در روز شنبه هفته جاری (19 اسفندماه) با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل این وزارتخانه تشکیل شد و بدون نتیجه پایان یافت و بررسی ابعاد تعیین مزد به جلسه روز سه‌شنبه (فردا) موکول شد. نمایندگان کارگری و کارفرمایی بر سر سهم خوراکی‌ها در سبد معیشتی کارگران و همچنین آموزش، بهداشت و درمان اختلاف‌نظر داشتند؛ البته در این جلسه هم  با توجه به اعتراض شرکای اجتماعی نسبت به تصویب بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه 97 جلسه‌ای با حضور کمیسیون‌های اجتماعی و بهداشت و درمان مجلس برگزار  شد.

با توجه به اختلاف نمایندگان کارگری و کارفرمایی مقررشده بود عصر امروز (دوشنبه) کمیته دستمزد تشکیل و درصد تاثیر سبد خوراکی‌ بر سبد معیشتی کارگران را تعیین و  عدد این سبد را نمایی کند تا در جلسه فردا شورای عالی کار  برای تعیین نهایی دستمزد 97 موردبررسی قرار گیرد.

بر سر فرمول تعیین سبد معیشتی اختلاف داشتیم

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار و نماینده کارگران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ با اعلام اینکه فردا (روز سه‌شنبه) جلسه شورای عالی کار با موضوع تعیین دستمزد سال 97 برگزار می‌شود، گفت: امروز کمیته مزد برای نهایی شدن رقم سبد معیشت تشکیل داد که متاسفانه نتوانستیم بر سر عدد نهایی به توافق برسیم و باید بعد از کار علمی و پژوهشی عدد مربوط به هزینه‌های یک زندگی استخراج  و نهایی شود که در دو سال گذشته این کار را انجام دادیم و در مورد عدد آن به اجماع رسیدیم.

وی با اعلام اینکه برای تعیین رقم سبد معیشتی یک خانوار برای تعیین دستمزد به توافق دست پیدا نکردیم؛ افزود: بر سر فرمول تعیبن آن اختلاف نظر داشتیم؛ البته در مورد  سهم خوراکی‌ها در سبد هزینه کل زندگی توافق حاصل شد ولی در بُعد خانوار (که  سال گذشته میانگین خانوار 3.5 نفر و امسال 3.3 نفر است) بود  اختلاف وجود دارد.

عضو شورای عالی کار ادامه داد: این عدد سبد معیشتی برای سال گذشته 2 میلیون و 479 هزار تومان تعیین‌شده بود و امروز برای تعیین عدد نهایی به اجماع نرسیدم و مقرر شد فردا ساعت ۱۶ بعد از ظهر قبل از جلسه شورای عالی کار در مورد تعیین رقم سبد معیشتی نشست برگزار کنیم و بعد از آن میزان افزایش مزد مورد چانه‌زنی قرار خواهد گرفت.

خدایی با اشاره به جلسات گذشته شورای عالی کار، عنوان کرد: جلسه نخست تحت تاثیری بند ذ تبصره بودجه بود و نتوانستیم به موضوع تعیین حداقل دستمزد سال آینده بپردازیم و بحث جدی در مورد مزد در جلسه فردا انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه رسیدن به عدد نهایی حداقل مزد سال 97 در جلسه فردا دور از ذهن است، گفت: جلسه فردا قابل پیش‌بینی نیست که چه اتفاقی رخ خواهد داد و امیدواریم خواسته‌های ما (کارگران) محقق شود؛ البته با توجه به تجربه سال‌های گذشته و پیش‌بینی‌ها  که از طرف مقابل داریم؛ بعید است که در جلسه فردا به توافق نهایی برسیم.

عضو شورای عالی کار در مورد اختلاف تعیین افزایش حقوق بر اساس تورم یا سبد معیشت، گفت: اصلاً نباید در مورد نرخ تورم بحث کرد و بارها این موضوع را اثبات کردیم، زیرا نرخ تورم دیگر پاسخگوی تعیین دستمزد کارگران نیست.

دیگر نمی‌توان در مورد نرخ تورم  سخن گفت/درخواست اولیه کارگران تامین کل سبد هزینه معیشت است 

خدایی تصریح کرد: ماده 41 قانون کار، نشان می‌دهد قانون‌گذار پیش‌بینی این روزها کرده بود و با توجه به خللی که بین حداقل دستمزد و هزینه‌های زندگی وجود دارد و با محاسبات به آن رسیدیم؛ دیگر نمی‌توان در مورد نرخ تورم و تاثیر آن برافزایش دستمزد سخن گفت.

به گفته وی؛ نرخ رشد تورم بر هزینه‌های زندگی تاثیر دارد؛ نه روی درآمد؛ زیرا درآمد قشر حقوق بگیرد ارتباطی با نرخ تورم ندارد؛ ولی هزینه‌های زندگی مستقیم بر روی آن تاثیر می‌گذارد. وقتی نرخ تورم 10 درصدی اعلام می‌شود؛ تاثیر آن روی هزینه 2 میلیون و 500 هزارتومانی برابر با 250 هزار تومان است در حالی برای حداقل دستمزد کارگران که نزدیک یک‌میلیون تومان حدود 100 هزار تومان می‌شود و این نشان می‌دهد 150 هزار تومان دیگر در حالت حداقل‌های زندگی باید به دستمزد افزوده شود و هدفمان جلوگیری از این افزایش و فاصله است.

خدایی با بیان اینکه مجبوریم افزایش ریالی هزینه‌های زندگی را با عنوان افزایش دستمزد محاسبه کنیم، گفت: در مورد هزینه‌های یکی زندگی با کارفرماها و دولت توافق کردیم  و بر اساس آن (معادل سبد هزینه) افزایش دستمزد رخ خواهد داد، نه نرخ تورم؛ بلکه تورم باید تابعی از سبد هزینه باشد و بعدازآن باید برنامه‌ای برای پُر کردن این خلع داشته باشیم.

عضو کارگری شورای عالی کار اضافه کرد: سال گذشته هم در آخرین جلسه شورای عالی کار توانستیم نظر موافق کارفرما و دولت را کسب کنیم و  نمی‌توانیم توجهی به نرخ تورم داشته باشیم؛ قطعاً مذاکرات امسال نیز بر پایه سبد معیشت خواهد بود.

 وی در مورد اینکه چه میزان برای افزایش دستمزد سال آینده مدنظر کارگران است؛ تاکید کرد: درخواست اولیه ما (کارگران) تامین کل سبد هزینه معیشت است و از اکنون پیش فرضی در مورد آن نداریم و باید استدلال‌های طرف مقابل را هم شنیده شود؛ اما درنهایت تلاش خود را برای کارگران خواهیم کرد.

خدایی در پایان گفت: وظیفه ما این است که بتوانیم در حدی که فضای جلسه اجازه می‌دهد حداقل دستمزد کارگران را بالا ببریم و نماینده جامعه‌ای هستیم که بیش از 70 درصد آن حداقل بگیر  هستند و این نسبت در بین کارمندان دولت و کارگران یکی نیست.

سایه اقتصاد بیمار بر سر تعیین حداقل دستمزد/ کارگاه‌ها تعطیل و بیکاری بیشتر می‌شود

محمد عطاردیان، رئیس کانون عالی کارفرمایان نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ با اشاره به اقتصاد بیمار ایران، در مورد خواسته کارگران گفت: فرض کنیم کارفرماها توافق کنند که به کارگران 3 میلیون تومان حقوق دهند؛ اما نتیجه آن افزایش بیکاری خواهد بود.

وی افزود: کارفرماها توان پرداخت حقوق  بر اساس سبد معیشت را ندارند و با اجرایی شدن آن کارگاه‌ها تعطیل خواهد شد؛ بنا بر مصلحت و وضعیت جامعه چه میزان می‌تواند مزد پرداخت کرد و این موضوع باید موردبحث قرار گیرد؛ اگر سبد معیشت حداقل 2.5 میلیون تومان است؛ آیا می‌توان این مبلغ را به‌عنوان حداقل حقوق  تعیین کرد؟

عطاردیان با تاکید بر اینکه شرایط اقتصادی خود را بر موضوع تعیین حداقل دستمزد دیکته می‌کند؛ تصریح کرد: کارفرما نمی‌تواند بر اساس سبد معیشتی حقوق پرداخت کند و اگر  انجام دهند نتیجه آن تعطیلی کارگاه‌ها خواهند شد.

کارفرماها نمی‌توانند حداقل دستمزد را پرداخت کنند

رئیس کانون عالی کارفرمایان ادامه داد: همین‌الان که حداقل دستمزد  در حدود یک‌میلیون تومان است را خیلی از کارفرماها نمی‌توانند پرداخت کنند و خیلی از کارگران هم با رقم‌هایی خیلی کمتر از حداقل دستمزد کار می‌کنند و حتی هیچ مزایایی هم ندارند.

وی با بیان اینکه باید اقتصاد بیمار  ایران را درمان کنیم؛ اظهار کرد: نباید کارگر و کارفرما را به جان هم انداخت؛ دولت باید به دنبال حل مشکل بیکاری و اشتغال و تولید باشد و برای بهبود وضعیت اقتصادی اقدام کنند.

عطاردیان با بیان اینکه افزایش حقوق کارگران باید بر اساس معیار نرخ تورم باشد؛ بیان کرد: اقتصاد کشور را باید اصلاح کرد؛ زیرا این اقتصاد ناکارآمد است؛ فقط امروز 22 میلیون نفر حاشیه‌نشین در کشور داریم و باید برای مشکل اقتصادی تصمیم عاقلانه گرفت و همه بسیج شوند تا اقتصاد ایران را راه بیندازند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ خرداد ۱۳۹۷علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران
۲۸ خرداد ۱۳۹۷ افزایش قیمت ها در بورس علامتی مثبت برای اقتصاد/ ادامه رشد بازار سرمایه در گرو ثبات سیاست گذاری ها
۲۷ خرداد ۱۳۹۷تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق
۲۷ خرداد ۱۳۹۷ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد
۲۷ خرداد ۱۳۹۷چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید
۲۶ خرداد ۱۳۹۷نرخ تشکیل سرمایه ثابت سال ۹۶ مثبت شد+جدول
۲۵ خرداد ۱۳۹۷فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند
۲۵ خرداد ۱۳۹۷وزیر اقتصاد: دغدغه‌های مردم را درک می‌کنم و نسبت به آن‌ها بی‌تفاوت نیستم
۲۴ خرداد ۱۳۹۷بازار و گرانی‌ها از مدیریت اقتصادی تا خوش بینی و بی عملی دولت
۲۴ خرداد ۱۳۹۷تدوین طرح استیضاح تیم اقتصادی دولت از سوی ۵۰ نماینده
۲۴ خرداد ۱۳۹۷چرا یکباره قیمت‌ها در بورس تهران رشد کرد؟
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کواکبیان: خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم/ شب می‌خوابیم روز می‌بینیم دلار چند هزار تومان بالا رفته است!  

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۷۳۹۷۳۲۰:۴۵:۲۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
امروز خیلی از ما کارگران ۹۰۰ تومن میگیرم اما رییس دیوان محاسبات ۴۳ میلیون میشه چند برابر من؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۲۷۳۹۸۶۲۱:۱۲:۱۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
باید حداقل حقوق، دو سوم سبد معیشت باشد یعنی یک و ششصد، ولی احتمالا همون یک سوم تصویب شود یعنی حدود یک تومان!!! ؟؟؟؟
ناشناس۲۷۴۰۱۴۲۱:۴۰:۴۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
کارفرماها دروغ میگویند که نمیتوانند حقوق ها را پرداخت کنند. بیسکویت ساقه طلایی بوده ۱۲۰۰ تومان همین چند روزه شد ۱۵۰۰. حالا این افزایش را در تیراژ تولید این محصول کنید رقم نجومی خواهد شد. مگر سهم دستمزد کارگر در قیمت تمام شده چقدر است؟ به زحمت به ۱۰ درصد میرسد. میگویید نه یک تیم بیطرف برود کارشناسی کند.
علی۲۷۴۰۴۰۲۲:۲۱:۰۴ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
فقط افزایش حداقل دستمزد مطرح نیست؛ بلکه افزایش حقوق سایر سطوح مزدی نیز بسیار مهم و اساسی میباشد؛ چراکه فریز مزدی و عقب ماندگی حقوق؛ شامل نیز بوده است،
ناشناس۲۷۴۰۴۵۲۲:۳۲:۲۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
کارفرماها وضعشون خیلی خوب فقط خونه هاشون بالای یک میلیارد اون وقت برای دادن حقوق یک میلیونی به کارگری که از ققبلش سود و پول و ثروت بدشت میارند میگن نداریم خوب اگر کارگر هم نباشه شما ها هم ثرتمن نمی شید
ناشناس۲۷۴۰۴۶۲۲:۳۲:۳۷ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
چه عجب
ناشناس۲۷۴۰۷۰۰۰:۲۶:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
در بنگاه های بزرگ تا نود درصد توان پرداخت حقوق بیشتر و کامل رو دارند و در بنگاه های کوچک صدر درصد ولی به خاطر سود و منفعت بیشتر از حقوق کارگر می زنند. مثلا در یک آهن فروشی و یا البسه فروشی که روزی چند میلیون و در ماه چند صد میلیون سود خالص دارند به کارگران و کارکنانشون حداقل حقوق رو پرداخت می کنند مثلا اگر ده نفر کارگر داره ماهی بیست میلیون حقوق پرداخت میکنه و در عوض چند صد میلیون پول پس انداز میکنه .
ناشناس۲۷۴۱۴۵۰۷:۰۹:۲۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
لطفا فکری هم به حال اساتید حق التدریس دانشگاه ها بکنید که بیچاره ها با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند تازه مالیات هم میدهند!
ناشناس۲۷۴۱۶۳۰۷:۵۲:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
یعنی یک کارگاه یا کارخانه تولیدی آنقدر صودش کم و ناچیزه که توان پرداخت کمی حقوق بیشتر به کارگر را ندارد.تازه حقوق کارگر درصدی از کل هزینه های می باشد که کارفرما هزینه میکند. با این تفاسیر در شرکت خود را ببندند بهتر است
ناشناس۲۷۴۱۶۶۰۸:۰۱:۱۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
اقتصاد بیمار ایران تنها با رفتن آقایون درست می شه.
ناشناس۲۷۴۱۷۵۰۸:۲۳:۳۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
اکثر کارفرمایان نمایندگان مجلس یا از آقازاده ها هستند اگر قدری از هزینه سفرهای خارجیشون کم کنند به کارگرها هم میرسند والا مثل همیشه مجبورندحق کارگرها رو که ندادن همونها رو هزینه درمان خودشون و خانواده هاشون کنند و...
ناشناس۲۷۴۲۲۶۰۹:۳۴:۳۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
دستمزد را که دستوری نمیشه زیاد کرد. باید اقتصاد رونق داشته باشه باید با دنیا تعامل داشت باید توریسم داشت. شما قوانین توریسم را اصلاح کنین کلی مملکت رشد میکنه.
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 3. محمد ثلاث قصاص شد

 4. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 5. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 6. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 7. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 8. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 9. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 10. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 11. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 12. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 13. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 14. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 15. لیگ ملت‌های والیبالایران از صعود به فینال بازماند/ بازی‌های تشریفاتی به میزبانی تهران!

 16. آمریکا 3 - ایران صفر؛ پیروزی میزبان برابر شاگردان کولاکوویچ

 17. حمله سگ به دختر بچه   

 18. چرا گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها در معرض خطرند؟

 19. کی‌روش: در این 36 سال تجربه کاری‌ام تاکنون با چنین بازیکنانی با این پایبندی کار نکردم/هیچ بازیکنی صاحب پیراهن تیم ملی نیست

 20. سکه از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان فراتر رفت+جدول

 21. رویترز: جنگ تجاری آمریکا و چین به نفع صادرات نفت ایران است

 22. وزارت ورزش: بیش از ۵ هزار سایت شرط بندی را به پلیس فتا معرفی کردیم

 23. تماشاگر ویژه دیدار ایران و اسپانیا کیست؟

 24. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 25. پشت‌پرده اتفاقات عجیب سازمان لیگ فوتسال چه بود؟

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 21. سیف: گران شدن سکه روانی است

 22. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 23. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 24. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 25. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

پربحث‌های اخیر

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. سکه از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان فراتر رفت+جدول

 3. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 4. ۲۳ درصد تهرانی‌ها در بافت فرسوده سکونت می کنند

 5. چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟

 6. رجا بلیت نمی فروشد

 7. نماینده ایران در اوپک: پیشنهاد عربستان را وتو می‌کنیم

 8. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 9. علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران

 10. سخنگوی دولت:افزایش حقوق، نیازمند صدورِ احکامِ جدید است

 11. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 12. افزایش قیمت ها در بورس علامتی مثبت برای اقتصاد/ ادامه رشد بازار سرمایه در گرو ثبات سیاست گذاری ها

 13. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 14. پناهی: 20 درصد اقتصاد ایران زیرزمینی است/اقتصاد زیرزمینی منجر به فرار مالیاتی می‌شود

 15. چرا می توانند فروش نفت ایران تحریم کنند؟

 16. صنعت نفت و ۶۶ گروه کالای ایرانی؛ "مشابه خارجی وارد نکنید"

 17. بازار مسکن به کجا می‎رود؟ +فیلم

 18. زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

 19. نایب رئیس اتاق اصناف ایران:مالیات‌ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدها تعداد کارگران خود کم کرده‌اند

 20. توقف ۱۵ روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه/ سود مجامع امسال تا این لحظه ۷۱۰ میلیارد تومان

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 3. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 4. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 5. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 6. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 7. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 8. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 9. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 10. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 11. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 12. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 13. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 14. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 15. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 16. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 17. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 18. کاهش صادرات نفت ایران

 19. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

 20. بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست

 21. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 22. آخرین قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 23. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران  

 24. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 25. استارت‌آپها روز به روز محبوبتر می‌شوند

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 3. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 4. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 5. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 8. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 9. سیف: گران شدن سکه روانی است

 10. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 11. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 12. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 13. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 16. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 17. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 18. خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد + مقایسه قیمت

 19. شورای رقابت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد

 20. قاضی پور: پول بنز می‎دهیم، سوار پراید می‎شویم

 21. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 22. گزارش دیده بان شفافیت و عدالت /حق با شرکت فرودگاه ها بود در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده است

 23. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 24. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 25. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

آخرین عناوین