هتل بین المللی

ابراهیم رزاقی مطرح کرد؛ دولت، خودکامانه نرخ تورم را محاسبه می‌کند/رواج مشاغل شبه‌قمارخانه‌ای در کشور

گروه اقتصادی الف،   3961208063 ۰ نظر، ۸ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
 دولت، خودکامانه نرخ تورم را محاسبه می‌کند/رواج مشاغل شبه‌قمارخانه‌ای در کشور

به گفته یک اقتصاددان؛ ما با خلاء و کمبود مدیران ساده‌زیست و جهادی روبرو هستیم. مدیرانی که احساس کنند خدمتگزار مردم هستند. مدیران کشور ما فکر می‌کنند ولی‌نعمت مردم هستند و پاسخگو نیستند. متقابلا مردم نیز احساس بی‌اعتمادی نسبت به مسئولان اجرایی و نمایندگان مجلس دارند.

در گفتگو با ایلنا، ابراهیم رزاقی (اقتصاددان) گفت: با فوت امام (ره)، مدلی از سرمایه‌داری در پیش گرفته‌ شد که متکی به سیاست‌های تعدیل ساختاری است و در آن افزون بر خصوصی‌سازی‌های گسترده، انجماد مزد نیز مدنظر قرار گرفت؛ به‌خصوص در دوران سازندگی که انجماد مزدی با جدیت پیگیری شد. حال این سیاست‌ها را بگذارید در کنار معضلات اقتصادی همچون تورم 49 درصدی سال 1374. گرچه بعدها این سیاست‌ تعدیل شد و افزایش دستمزدها در دستور کار قرار گرفت ولی هیچگاه دستمزدها در ایران افزایش واقعی را تجربه نکرده‌ است و شکاف بین دستمزد و هزینه‌های جاری زندگی در ایران برای بخش بزرگی از جامعه باقی مانده‌ است. باید درنظر داشت؛ هزینه‌های زندگی طبقات غنی جامعه با محرومان و کمتر برخورداران بسیار متفاوت است.

این کارشناس اقتصادی در توضیح فاصله ایجاد شده میان کارگران و دیگر طبقات جامعه، به ذکر مثالی پرداخت و گفت: برای مثال هزینه مواد خوراکی و تغذیه برای خانوارهای از نظر اقتصادی توانمند؛ ممکن است چیزی در حدود 5درصد از کل هزینه‌هایشان را دربرگیرد اما برای خانوارهای فقیر هزینه خوراک می‌تواند تا حتی 40درصد از کلیه هزینه‌های آنها را شامل شود. بسیار مهم است که در زمان محاسبه نرخ تورم، مشخص شود آن را می‌خواهند نسبت به کدام بخش از جامعه محاسبه کنند. تورم برای هر گروهی؛ نرخ خاص خود را دارد. به همین خاطر در کشورهای اروپایی؛ تشکل‌های کارگری چندان منسجم است که نرخ تورم مرتبط با هزینه‌های زندگی را خودشان به‌دست می‌آورند و بر‌اساس آن با دولت چانه‌زنی می‌کنند. اما در کشور ما کارگران از امتیاز داشتن چنین تشکلاتی برخوردار نیستند. دولت به آنها اجازه تشکیل نهادهای مستقل را نمی‌دهد و خودکامانه نرخ تورم را محاسبه می‌کند و در این میان؛ دولت هزینه کالاهایی را محاسبه می‌کند که بسیاری از آنها اصلا ربطی به هزینه‌های جاری کارگران ندارند و درنهایت نرخ تورم مثلا 10درصدی برای دی‌ماه اعلام می‌شود. در صورتی که با درنظر گرفتن هزینه‌های زندگی به‌صورت عینی می‌توان دریافت افزایش هزینه‌های اساسی زندگی اقشار فرودست مثل خوراک و اجاره مسکن یا قیمت حامل‌های انرژی مثل آب، برق و گاز که خود دولت آنها را تامین می‌کند یا هزینه‌های مانند کرایه رفت و آمد و ... دایم افزایش پیدا می‌کنند با این‌وجود نهاد‌های مرجعی چون بانک مرکزی نرخ تورم را به‌گونه‌ای محاسبه می‌کند که هزینه‌های واقعی زندگی جاری در ایران را پوشش نمی‌دهد؛ به‌خصوص برای طبقات کم‌درآمد.

وی اظهار داشت: اصل 43 قانون‌اساسی که بر تامین نیازهای اساسی، امکانات کار و... برای همه اقشار جامعه تاکید دارد به‌طور کامل در طول سال‌های اخیر مورد غفلت واقع شده‌ است. دولت چشمان خود را روی زندگی طبقات پایین بسته است و به سرمایه‌دارانه فکر می‌کند. هیچ‌کدام از چهار رئیس‌جمهور اخیر ایران، اصل 43 قانون اساسی را جدی نگرفتند. به‌اعتقاد من؛ خط فقر باید در حدود سه میلیون تومان تنظیم شود. اما در حال حاضر، حدود 60درصد از شاغلین کشور ما، زیر خط فقر هستند. طبقات پایین در ایران قربانی هستند. این‌ عدالت وعده داده شده نیست بلکه عدالت به سبک نظام سرمایه‌داری است.

وی تاکید کرد: البته این را هم باید مدنظر داشت که سرمایه‌داری حاکم در ایران نه سرمایه‌داری تولیدی، بلکه سرمایه‌داری مالی است. در ایران به تولید؛ بهایی داده نمی‌شود. فقط واردات هست که سودآوری بسیار بالا و خیره‌کننده دارد. در کنار آن فعالیت‌های شبه‌قمارخانه‌ای مثل خرید و فروش ارز، سکه یا مسکن هست که رواج دارند ولی ایجاد اشتغال نمی‌کنند. حتی بانک‌ها هم وارد چنین فعالیت‌هایی شده‌اند.

رزاقی گفت: در این میان آنچه جالب است تفاوت سرمایه‌داری اعمال‌شده در ایران با سرمایه‌داری در کشوری همچون ایالات‌متحده‌آمریکا هست که در آنجا منافع‌ ملی نقش تعیین‌کننده‌ای در برنامه‌ریزی‌های دولت دارد و هیچ‌گاه مورد غفلت واقع نمی‌شود. اجازه ورود بی‌رویه کالاهای وارداتی غیرآمریکایی داده نمی‌شود تا صنعت‌شان دچار ورشکستگی نشود اما در ایران هیچ اقدام موثری برای جلوگیری از واردات بی‌رویه انجام نمی‌شود. در کشورهای توسعه یافته مسئولان از تمام کسانی که فعالیت‌های غیرتولیدی با سودآوری بالا دارند، مالیات می‌گیرند. ولی در کشور ما کاملا برعکس است. ما از تولیدکنندگان مالیات می‌گیریم اما از نیروهای غیرمولد که سودهای کلان به دست می‌آورند، هیچ مالیاتی نمی‌گیریم. این نشان می‌دهد برای مسئولان ما، منافع ملی اولویت ندارد. آنها همیشه به منابع طبیعی کشور مثل نفت و گاز تکیه داشته‌اند. ما اگر این منابع را نه به‌صورت خام بلکه به شکل کالا به بازار جهانی عرضه می‌کردیم، قادر بودیم اشتغال زایی در سطح بالا انجام دهیم.

این کارشناس اقتصادی با نقدی به سیاست‌های دوران قبل گفت: از دوران ریاست‌جمهوری آقای هاشمی‌رفسنجانی به این‌سو، ما 1500 میلیارد دلار واردات کالا و خدمات داشته‌ایم. اگر این منابع و واردات به شکلی بهتر مدیریت می‌شد، ما می‌توانستیم بین 75 تا 100 میلیون شغل ایجاد کنیم اما تاکنون توانسته‌ایم تنها 11 میلیون شغل ایجاد کنیم. 66 میلیون نفر از جمعیت کشور ما هم‌اکنون در سن کار هستند، اما تنها 22 میلیون نفر شاغل هستند و 44 میلیون نفر شغل ثابت یا مشخصی ندارند.

وی در رابطه با جلسات سه‌جانبه تعیین دستمزد نیز گفت: در گفتگوهای سه‌جانبه برای تعیین دستمزد، قدرت‌ها به‌صورت برابر توزیع نشده‌ است. کارفرماهایی که از تشکیلات عریض و طویل برخوردار هستند و از طریق واسطه‌گری و واردات دارند سود سرشار کسب می‌کنند و دولتی که خودش را صاحب همه‌چیز در کشور می‌داند، قطعا قدرت بسیار بیشتری نسبت به کارگران دارند. بخش کارگری این گفتگوهای سه‌جانبه از قدرت بالایی برخوردار نیست که بتواند شرایط را به نفع خودش تغییر دهد. البته آنها به‌خوبی از این امر آگاه هستند که در صورت متشکل‌ شدن کارگران، دیگر از آن قدرت نامحدود برخوردار نیستند.

وی در ادامه، دولت را اینگونه مورد انتقاد قرار داد: دولت در ایران از همه طلبکار است و فکر می‌کند حقوق کارمندان و کارگران را دارد از جیب خودش پرداخت می‌کند. مسئولان عالی‌رتبه دولتی، خودشان را همه‌کاره می‌پندارند البته مجلس هم کنترلی بر دولت ندارد. آیا به دولتی که قانون اساسی را به‌درستی پیاده نمی‌کند، ایرادی وارد نیست؟

رزاقی با اشاره به روند تصویب بند (ز) تبصره 7 لایحه بودجه 97 در مجلس گفت: دولت اصلا چنین حقی ندارد. این منابع مالی باید به جایی برود که نمایندگان مورد اعتماد کارگران، آنها را در بسط تولید و ایجاد اشتغال به کار گیرند. این منابع جزء مالکیت خصوصی کارگران هست. اینگونه دست‌اندازی‌ها، البته فقط محدود به این مورد نیست. از صندوق‌های دیگر هم از دولت وام گرفته است اما آن وام را اکنون پس نمی‌دهد و دارد موجب ورشکستگی بسیاری از این صندوق‌ها می‌شود. روش درست استفاده از این منابع به جریان انداختن این پول‌ها در چرخه تولید هست نه آنکه دولت آنها را برای برنامه‌ها و در‌واقع بدهی‌های خود مورد استفاده قرار دهد. با این‌حال برخی مدیران فاسد دارند منابع کشور را غارت می‌کنند و از بین می‌برند.

این اقتصاددان در پایان گفت: ما اکنون با خلاء و کمبود مدیران ساده‌زیست و جهادی روبرو هستیم. مدیرانی که احساس کنند خدمتگزار مردم هستند. مدیران کشور ما از دوره‌های قبل به این‌سو فکر می‌کنند ولی‌نعمت مردم هستند و به مردم پاسخگو نیستند. متقابلا مردم نیز احساس بی‌اعتمادی نسبت به مسئولان اجرایی و نمایندگان مجلس دارند. 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. مایلی‌کهن:‌ ۸۰۰میلیون خرج کردند تا سیرالئون بیاید ایران!

 2. پزشکیان: دخترم ماهیانه ۴ میلیون حقوق دریافت می‌کند

 3. هزینه تماس و پیامک هنگام پرواز چقدر است؟

 4. ۶ درمان خانگی برای پوست‌های چرب

 5. پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

 6. تازه‌ترین وضعیت جوی در آخرین ساعات سال 96

 7. ارتش آزاد مدعی شد؛ سرنگون شدن جنگنده ارتش سوریه

 8. واکنش رضا عطاران به پوشاندن موی بازیگر زن خارجی «مصادره» در مشهد/ عکس  

 9. مشاور امور پایگاه‌های خبری معاون مطبوعاتی منصوب شد

 10. در سیستان و بلوچستان خاک می‌بارد/ آلودگی هوای زاهدان به ۲۲ برابر حد مجاز رسید

 11. قصه ادامه دار مذاکرات مزدی ۹۷

 12. پوتین در جمع هواداران خود در میدان سرخ سخنرانی می کند

 13. وزیر نفت اعلام کرد؛ تولید۵۰۰میلیون بشکه ای، عایدی سومین قراردادIPC/ ملاک رنگ چشم نیست

 14. ترافیک پرحجم در محورهای فیروزکوه و هراز

 15. پزشکیان:جلسه امروز مجلس برای فیلترینگ تلگرام نبود/فیلتر مشکلی را حل نمی‎کند

 16. گزارش مستقیم الناز شاکردوست از بازی بارسلونا در نیوکمپ  

 17. تصویری از جشن تولد بازیکن مغضوب برانکو در اردوی تیم کی‌روش  

 18. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 19. اعضای شورای عالی کار راهی وزارت کار شدند/ دستمزد کارگران در وزارت اقتصاد تعیین نشد

 20. ربایندگان سه تبعه ایرانی در ترکیه دستگیر شدند

 21. قرارداد ۱.۴۵ میلیارد دلاری امارات با توتال فرانسه

 22. بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری  

 23. چرا عربستان یکی از جنجالی‌ترین کشتی‌های جنگی آمریکا را خریداری می‌کند؟

 24. بر اساس نظرسنجی درون شعب؛ پوتین در کرملین ماند

 25. اسامی بازیکنان دوپینگی فوتبال اعلام شد

پربحث‌های دیروز

 1. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 2. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 3. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 4. چه‌کسی به دختر خیابان انقلاب «تراول ۵۰ هزارتومانی» داد؟/ بازهم پای تاجزاده در میان است؟ +عکس

 5. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 6. باید ایتالیایی زندگی کرد یا آلمانی؟

 7. مایلی‌کهن:‌ ۸۰۰میلیون خرج کردند تا سیرالئون بیاید ایران!

 8. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 9. جزئیات قتل ۲ خواهر به‌ دست برادران شکاک

 10. آزادی عامل قتل عام خانوادگی

 11. موضوع فیلترینگ تلگرام به کجا رسید؟

 12. تازه‌ترین وضعیت جوی در آخرین ساعات سال 96

 13. ارتش آزاد مدعی شد؛ سرنگون شدن جنگنده ارتش سوریه

 14. واکنش رضا عطاران به پوشاندن موی بازیگر زن خارجی «مصادره» در مشهد/ عکس  

 15. مشاور امور پایگاه‌های خبری معاون مطبوعاتی منصوب شد

 16. در سیستان و بلوچستان خاک می‌بارد/ آلودگی هوای زاهدان به ۲۲ برابر حد مجاز رسید

 17. قصه ادامه دار مذاکرات مزدی ۹۷

 18. پوتین در جمع هواداران خود در میدان سرخ سخنرانی می کند

 19. وزیر نفت اعلام کرد؛ تولید۵۰۰میلیون بشکه ای، عایدی سومین قراردادIPC/ ملاک رنگ چشم نیست

 20. ترافیک پرحجم در محورهای فیروزکوه و هراز

 21. پزشکیان:جلسه امروز مجلس برای فیلترینگ تلگرام نبود/فیلتر مشکلی را حل نمی‎کند

 22. گزارش مستقیم الناز شاکردوست از بازی بارسلونا در نیوکمپ  

 23. تصویری از جشن تولد بازیکن مغضوب برانکو در اردوی تیم کی‌روش  

 24. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 25. اعضای شورای عالی کار راهی وزارت کار شدند/ دستمزد کارگران در وزارت اقتصاد تعیین نشد

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 3. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 4. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 5. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 6. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 7. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 8. استیون هاوکینگ درگذشت

 9. اسم این موزه چی بود؟  

 10. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 11. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 12. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 13. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 14. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 15. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 16. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 17. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 18. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 19. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 20. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 21. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 22. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 23. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 24. جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

 25. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

پربحث‌های دیروز

 1. قصه ادامه دار مذاکرات مزدی ۹۷

 2. وزیر نفت اعلام کرد؛ تولید۵۰۰میلیون بشکه ای، عایدی سومین قراردادIPC/ ملاک رنگ چشم نیست

 3. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 4. اعضای شورای عالی کار راهی وزارت کار شدند/ دستمزد کارگران در وزارت اقتصاد تعیین نشد

 5. قرارداد ۱.۴۵ میلیارد دلاری امارات با توتال فرانسه

 6. توتال: به قراداد با ایران پایبندیم/ درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب‌نشینی از برجام

 7. جدیدترین پیش بینی بازار مسکن در سال ۹۷

 8. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 9. روحانی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد

 10. جدیدترین قیمت گوشت گرم در بازار

 11. زمان واریز سود «سهام عدالت» کارمندان

 12. آخرین وضعیت ذخیره آب سدهای کشور

 13. شانس جایگزینی پول‌های فعلی با ارزهای مجازی چه قدر است؟

 14. گران ترین شکلات جهان رونمایی شد  

 15. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 16. افزایش ۱۴ درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز ۹۷

 17. هشدارهای نوروزی رییس اتحادیه به خریداران خودرو

 18. سیف: تورم در سال آینده هم تک رقمی خواهد بود

 19. جهانگیری: معیشت مردم اولویت دولت در سال ۹۷ است

 20. اظهارات ربیعی درباره دستمزد ۹۷

 21. روحانی: سال ۹۶ در احداث راه‌آهن رکورد زدیم/ واردات افزایش یافت

 22. نرخ ارز بانکی ثابت ماند/ هر دلار ۳۷۶۹۱ ریال

 23. مصوبه جدید دولت برای ترخیص خودروها از گمرک

 24. محمدی به داد: خبر داد؛ تحویل گزارش معوقات بانکی به هیئت رئیسه مجلس/رشد معوقات از سال ۸۴ تاکنون

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 2. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 3. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 4. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 5. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 6. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 7. جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

 8. قول جهانگیری برای برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

 9. سال آینده حقوق‌ها چقدر اضافه شود؟ +جدول

 10. مصوبه جدید دولت درباره واردات خودرو/ افرادی که نمی توانند خودرو وارد کنند

 11. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 12. نوبخت: اگر در دولت، کسی انقلابی نبود نمی دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید/ حقوق همه دستگاه‌ها را پرداخت کرده‌ایم

 13. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 14. بانک مرکزی: تنها 1.2 درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پول خود را به طور کامل دریافت نکردند

 15. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 16. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 17. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 18. چگونه مصرف بنزین خودرو را کاهش دهیم؟

 19. فساد، کشور را زمینگیر می‌کند

 20. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 21. شفافیت، دلیل مخالفت با استارت‌آپ‌های بیمه‌ای

 22. برگزاری نشست تعیین دستمزد کارگران با حضور ۳ وزیر

 23. ماموریت کمیسیون عمران به 2 خلبان زبده برای بررسی علت سقوط هواپیمای A.T.R

 24. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 25. سکه طرح قدیم گران شد/ نرخ دلار به ۴۸۱۰ تومان رسید

آخرین عناوین