هتل بین المللی

سه اپیزود از "ربا"یی که می‌خوریم

گروه اقتصادی الف،   3960801195 ۱۸ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
سه اپیزود از "ربا"یی که می‌خوریم

روشهای متنوع سودخواری در کارکردهای اقتصادی جامعه ما نهادینه شده است. در یادداشت پیش رو چند نمونه از این روشها مورد نقد قرار گرفته است.

گذشته از وجود ربای کلاسیک در فرایندهای بازار و مکانیزمهای تخصصی بانکی مانند «خلق پول» - که در بسیاری از موارد ربوی است - با کمی دقت می‌بینیم سهل‌انگاری در برخی از انواع معاملات، بسیاری از کارکردهای اقتصادی زندگی جاری مردم و جامعه را به ربا آلوده کرده است. ذیلاً مواردی بررسی می‌شود که مشت نمونه خروار است:

** اپیزود 1؛ گرفتن وام بانکی

جریانهای متعدد فکری در موضوع «پول و بانک» کشور فعالند، اما صاحبنظرانِ تمامی این جریانها، بدون استثنا بر این امر تأکید دارند که «وام اگر در جای خودش صرف نشود ماهیت ربوی خواهد داشت».

یکی از دوستان متدین می‌گفت اخیراً برای خرید خانه از یک بانک دولتی - که اتفاقاً ضابطه‌مندتر از سایر بانکهاست - درخواست مبلغ 10 میلیون تومان تسهیلات کمک هزینه خرید مسکن کرده‌ است؛ رئیس بانک اول می‌گفت خط اعطای تسهیلات بسته شده است، اما با یک تلفن و سفارش، کار ایشان را راه انداخت.

این دوست متدین می‌گفت در تمام مراحل طولانی و پرکار تشکیل پرونده تا اخذ وام تأکید کردم و حتی برای سرپرستی بانک درخواست نوشتم که مصوبه مذکور را برای «کمک هزینه خرید مسکن» نیاز دارم. بعد از جواب مثبت رئیس بانک و پیش از اخذ وام، این مبلغ را از کسی قرض کردم تا زمانی که وام را بگیرم و برگردانم. وام پس از پیچ و خم فراوان تصویب شد و یک کارت محتوی 10 میلیون تومان به ما تحویل دادند. ما خوشحال بودیم تا اینکه در لحظه آخر مسئول اعتبارات گفت: فقط به یک نکته توجه داشته باشید که مبلغ موجودی کارت را نمی‌توانید از دستگاه خودپرداز بگیرید؛ چون وام خرید کالاست، باید از یک سامانه فروشگاهی (pos) استفاده کنید!

به این ترتیب با توجه به اینکه پول را برای خرید کالا نمی‌خواستیم، معامله‌ای ربوی انجام شده بود؛ در مسیری افتاده بودیم که نه راه پس داشتیم و نه راه پیش.

** اپیزود 2: جریمه دیرکرد، وجه التزام یا سودهای مرکب تصاعدی

صورت درست اخذ «وجه التزام» در قراردادها به این شکل است که وجه ثابتی بصورت وثیقه بماند که اگر مشتری در پرداخت تعهداتش تأخیر داشت، طرف مقابل بتواند آن وجه التزام را تصاحب و برداشت کند؛ اما متأسفانه در اثر یک سوءفهم از موضوع - و به بهانه بدقولی طرف مقابل - در بسیاری از انواع قراردادها و معاملات اقتصادی «گرفتن دیرکرد متغیر و تابع زمان» بصورت یک عرف درآمده است. رویه جاری ضمن اینکه شرعی نیست و مورد اعتراض بسیاری از مراجع عظام تقلید قم قرار گرفته است، تنها به بانکها منحصر نشده و در تمامی بدنه اجرایی و متعاقب آن میان تمام مردم تسری یافته است.

گذشته از اینکه وجود این بیماری در نظام پولی و بانکی شهره خاص و عام است، مدیران پروژه‌ها و بنگاههای اقتصادی بخوبی مطلع‌اند که نهادهای متولی اخذ کسورات قانونی - مانند بیمه‌ها و اداره‌های امور مالیاتی - معمولاً دیرکردها و جرائم تأخیر سنگینی وضع می‌کنند. این رویه حتی در شرکتهای لیزینگ نیز بصورت کامل و با سختگیری فراوان اجرایی می‌شود.

این موضوع تا آنجا پیش رفته که اخذ جریمه دیرکرد به‌عنوان یک اهرم خوب برای کنترل بدهی در هر قراردادی منعقد شده در جامعه ما درج می‌شود. طرفه اینکه این قراردادها ساز و کار قضایی نیز دارند و در صورت عدم وصول مطالبات ربوی، بدهکار محکوم خواهد شد، فارغ از اینکه اخذ دیرکرد با این روش، کاملاً ربوی است.

در یک نمونه بدیع، کمتر از یک هفته پیش، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت مکلف شده جریمه دیرکرد مطالبات ۵۰ درصدی گندم کاران را بپردازد گفت: این حکم در برنامه ششم توسعه قرار گرفته و از سال جاری قابلیت اجرایی دارد و بعد از پرداخت اصل طلب، از طریق کمیسیون پیگیری می‌شود. (تسنیم 26 مهر 96)

به این ترتیب این ساز و کار ربوی و غیرشرعی بصورت یک امر بدیهی و پذیرفته شده، یا به عنوان حقی از حقوق مردم، در سند بالادستی برنامه ششم گنجانده شده، و اجرای آن با شدت هرچه تمامتر توسط مجلس پیگیری می‌شود.

** اپیزود 3: عادت سودخواری توسط مردم

روز گذشته کسی که پرسان‌پرسان تلفن حقیر را پیدا کرده بود تماس گرفت. مدعی بود بانک معتبری چهار ماه قبل با او قرارداد پرداخت سود 20 درصدیِ تضمین شده امضا کرده ولی بعد به دلیل قانون متأخر و دستورالعمل بانک مرکزی با نرخ 10 درصد با او محاسبه کرده است؛ او می‌گفت همه مسئولان رده‌های مختلف بانک مذکور از این شرایط ابراز شرمندگی کرده‌اند، اما می‌گویند دستمان بسته است!

یعنی توقع نداشت کمتر از آن سود ثابت به او تعلق بگیرد و معتقد بود اقدام قانونی هم فایده‌ای نخواهد داشت؛ و از رسانه‌ها استمداد می‌طلبید که شاید به «حق»‌اش برسد.

سیستم بانکی در سطح کلان مدعی است سپرده‌های مردم را به کار می‌اندازد و فعالیتهای واقعی انجام می‌دهد – صحت این ادعا البته مورد نقد کارشناسان مبرز سیستم بانکی قرار دارد - اما گذشته از این پرداخت «سود ثابت تضمین شده» از سوی نظام بانکی در کنار «اقتصاد کساد، متلاطم و غیرقابل پیش‌بینی» موجب شده مردم بیش از هر چیز مایل باشند از خدمات بانکی و بهره دریافتی از این سیستم استفاده کنند، چرا که کمتر موضوع اقتصادی را می‌توان سراغ گرفت که با فراغ بال و بدون ریسک بتوان از آن سود 20 درصد انتظار داشت.

این رفتار در مردم ما نهادینه شده است؛ مردم پیش خود حساب می‌کنند اگر این روش نادرست بود لابد توسط مراجع یا نهادهای حاکمیتی از آن جلوگیری می‌شد؛ و به این ترتیب خواسته یا ناخواسته با جامعه‌ای طرف هستیم که بجای پرداختن به تولید که مایه رشد و عزت آن جامعه است به سودخواری مشغول است؛ چفت و بستهای حقوقی و دستورالعملهای پرداخت سود نیز چنان تنظیم شده که با مبانی حقوقی و فقهی نیز بخواند!

*عبدالرضا طالقانی؛ پژوهشگر اقتصادی مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۳ اسفند ۱۳۹۶"عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟
۱۹ اسفند ۱۳۹۶اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟
۱۵ اسفند ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 16 | «الگوهای اسلامی اصلاح بانک» به درد نخورند؟
۸ اسفند ۱۳۹۶خیابان انقلابِ چهل ساله؛ حاشیه‌نویسی بر مسئله حجاب
۶ اسفند ۱۳۹۶عضو فرهنگستان علوم پزشکی: مطابق آمارهای جهانی، قوه قضائیه در دفاع از نخبگان کولاک کرده؛ متعجبم خود دستگاه قضا این موفقیت بزرگ را اعلام نمی‌کند
۲ اسفند ۱۳۹۶تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل
۲۸ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات
۲۱ بهمن ۱۳۹۶انقلاب 400 ساله؛ نگاهی آینده‌پژوهانه به انقلاب اسلامی
۱۹ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 14 | حسنی: ربا را برندارند اعتصاب غذا می‌کنم، اما بر‌می‌دارند / ارائه مدل جایگزین «بانک»
۱۸ بهمن ۱۳۹۶به احترام آزادی؛ اقدام بی‌نظیر دولت که دیده نشد
۱۶ بهمن ۱۳۹۶«دختران خیابان انقلاب»: شکست یک کمپین، شکست یک تفکر
۱۵ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 13 | سبحانی: «می‌پرسند مگر می‌شود بانک نداشت؟ بله می‌شود» + امکان پرسش و پاسخ

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۷۹۸۱۱۶:۱۷:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۱
شما گرفتار مغالطه اشتراک لفظی در مورد پول شده اید. اینکه ما این کاغذها را پول می نامیم و زمان پیامبر هم سکه هارا پول می دانستند فقط در نام و برخی کاربردها مشترک است. خدا شما را هدایت کناد
احمد۱۲۸۰۱۴۱۷:۳۷:۰۱ ۱۳۹۶/۸/۱
کارهایی که انجام میشه خیلیش ربویه. درست نوشته دوستمون
آریابان۱۲۸۸۰۵۱۸:۰۴:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۲
در تأئید این امر میشه این پرسش را پرسید . در نخستین سال هایی که صحبت از پای-گیری بانکداری اسلامی بود روند اعلام نرخ سود پس انداز بانکها باینصورت بود که یک عددی را بطور همگانی و بخشنامه ای در ابتدای سال اعلام میکردند ولی در پایان سال هم دقیقا 1 درصد به آن اضافه میکردند و آنرا بانکداری اسلامی !!!!! معرفی میکردند : - آیا فقط قصد داشتند که نام "اسلامی" را بکار بگیرند ؟!؟!؟!؟!؟!؟ - آیا پیچیدگی "اقتصاد" در دنیای امروز بحدیست که دیگه فرمول های قدیمی جواب نمیده؟!؟!؟!؟!؟ - آیا در وسط های راه مزۀ بنگاهداری بر بانکداری غلبه کرد ؟!؟!؟!؟!؟!؟ - آیا ...... ؟!؟!؟!؟!؟
ناشناس۱۲۸۰۶۱۱۹:۲۹:۴۶ ۱۳۹۶/۸/۱
کاملا درسته در اون زمان طلا و نقره در جریان بوده که ارزشش با خودش همراه بوده ولی کاغذ چیزی است که ارزش خود را از دست میدهد مثلا وقتی تورم 35 درصد و سود بانکی 20 درصد است این یعنی من سالانه 15 درصد از ارزش پولم را از دست میدهم خب این 15 درصد را چه کسی باید جبران کند؟ من 100 هزار تومن سال 58 از کسی قرض کرده ام الان بخام بهش 100 هزار تومن بدهم ایا به نظر شما معادل اون 100 هزار تومن سال 58 است؟
رضا۱۲۸۷۷۴۱۷:۰۸:۳۹ ۱۳۹۶/۸/۲
سلام اگر ساز و کاری باشه که سود رو به مقدار تورم بگیرند درسته؛ اما به این بهونه دارند باج می گیرند. این قطعاً ایراد داره.
ناشناس۱۲۸۰۶۲۱۹:۲۹:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۱
آقایان دلار را بیش از چهار برابر گران فروشی می کنند بعد از بانکها ایراد می گیرند!
رضا۱۲۹۲۷۸۱۰:۴۴:۵۴ ۱۳۹۶/۸/۳
اصل مشکل که تا راه حلی برای آن پیدا نشود، پیمودن هر راهی به سمت اقتصاد غیر ربوی قدم گذاشتن در بیراهه است،قدرت خلق اعتبار بدون پشتوانه و به‌ذات بی ارزش توسط سیستم بانکی و تزریق ناعادلانه آن به اقتصاد است که باعث ایجاد قدرت خرید ظالمانه هرچیز با ارزشی میشود که عامل اصلی تورم است.
سمانه۱۲۸۰۱۶۱۷:۳۸:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۱
اقتصاد غرب را ببینید که مبتنی بر بهره است و هیچ اشکالات ما را هم نداره. چرا تلاش می کنید بی خودی دلیل بتراشید؟
دلیری۱۲۸۰۱۷۱۷:۳۹:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۱
بانکها همه چیزشون با اما و اگر شده. ولی نمیشه بانکها رو از زندگیمون حذف کنیم که...
دادخواه۱۲۸۰۱۸۱۷:۴۰:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱
ربا جنگ با خداست
محمد۱۲۸۰۲۱۱۷:۴۷:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۱
در پاسخ سه حرف این برادر دینی باید این سه نکته را بترتیب برای هر سه حرف در نظر گرفت ۱.سهم تسهیلات برای هر بانک و برای هر سر فصل مشخص و محدود است.این محدودیت سرفصلها و منابع حکم الهی نیست و قابلیت فسخ دارد. ۲.اگر جریمه دیرکرد به اقساط تعلق نگیرد هیچ کس اقساط را سر وقت نخواهد پراخت و بانک واقعا دچار مشکل انظباط زمانی شدید خواهد شد. ۳.ما ملتی هستیم که برای تحقق اسلام خونها داده ایم.و حاکم سیاسی واقتصادی حاکم شرعی ما نیز است.اگر پرداخت سود توسط بانکها حرام شرعی است در حقیقتمقصر نظام کلان تصمیم سازی است.اگرچه اگر سودبانکی حرام است ولی تورم سیصد درصدی جنایت است. لطفا در سخن گفتن عجله نکنید.
ناشناس۱۲۸۲۱۳۰۱:۴۶:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲
بانک‌ها مگه از کجا اومدن؟ مسئولانو کی نشونده بالا ؟ خودمون تا بخوایم گناهو گردن هم بندازیم که گناه خودمونو ادامه بدیم معلومه وضع بدترم میشه گناه بانکدارا گردن خودشونه گناه ما هم گردن خودمونه ولی عمل و عکس العمل نیست لزوما
ناشناس۱۲۸۰۹۲۲۰:۱۷:۳۶ ۱۳۹۶/۸/۱
به همین حرفا گوش کردم پولم رو دادم یه نفر باهش کار کنه. خورد یه آبم رووش. بشینین سر جاتون
ناشناس۱۲۸۱۰۲۲۰:۲۳:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۱
متاسفانه یک برداشت غلطی در مورد پول هست که ناشناس ۱ اشاره کردند و اون اینه که الان دست ما هست. بانک ها معادل ارزش پول ما را سال بعد برگردونند سود پیش کش. بنده خدایی که پولش را گذاشته بانک ۲۰ درصد به خیالش سود بگیره و ۵۰ درصد تورم میخوره و پولش بی ارزشتر میشه سود کرده؟! شما تورم را صفر کنید بعد دم از حذف ربا بزنید زمان پیامبر مگر تورم داشتیم؟ زمان پیامبر ۱۰۰۰ دینار امسال با پارسال یکی بود اما الان اگر به یکی ۱۰ تومن قرض بدی سال بعد ۱۰ برگردونه ۲ تومن از پول واقعیت کم شده و قدرت خرید پارسال را نداره و بیشتر بخشش بوده تا قرض! کارشناسان فقه اسلامی لطفا جواب بدن چطور ربا را حذف کنیم. با این روشی که میگن عملی نیست و کلا خسران هست.
ناشناس۱۲۸۱۷۲۲۲:۵۴:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۱
سود بانکی ربا نیست شما پولت رو میدی بانک که بانک بره سرمایه گذاری کنه و در سود شریک هستید کجای این ربا است؟ تازه در خیلی از مواقع تورم از سود بانکی بالاتره و مردم ضرر هم میکنن ولی متوجه بی ارزش شدن اصل پول خودشون نمیشن
ناشناس۱۲۸۳۵۲۰۹:۳۹:۰۶ ۱۳۹۶/۸/۲
نکته ای که بادی توجه که نوع اقتصاد است در زمان پیمابر اسلام اقتصاد بر مبنای کشاورزی و دامپروری بوده و در این نوع اقتصاد عموما شما تورم ندارید، اما امروز اقتصاد بر اساس صنعت است و در این نوع اقتصاد شما تورم دارید پس باید سازوکاری برای حفظ ارزش پول بیاندیشید، اینکه علما بفرماید سود بانک ربا است، مشکل را حل نمی کند باید بیایند و راهکار عملی ارایه دهند که در یک اقتصاد تورمی وام دهند برای حفظ ارزش پولش چه بکند؟ اگر جریمه دیرکرد نباشد هیچ وام گیرنده ای اقساط خود را پرداخت نمی کند چون 100 هزارتومان امروز سال دیگر حداکثر 80 هزارتومان می ارزد پس بصرفه است وام را پس ندهی
ناشناس۱۲۸۳۷۰۰۹:۵۸:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲
به ربا عادت کردیم شکی نیست. ولی مواردی از چشم نویسنده و برخی عزیزان دور مانده. مثلا شما به شخصی پولی قرض بدهید برای چند روز یا ماه، ولی مدت زمان خیلی طولانی مثل سال بگذره و ارزش پول افت کنه، قرض گیرنده شرعاً ملزم به جبران و جلب رضایت هست. ولی مشخص کردن سود با روش کنونی بانکها باز محل اشکال هست. چون نه کار مشخص هست و نه قرارداد واقعی، شما برگه ا ی امضاء میکنید و بانک هرجوری خواست با پول شما بازی میکنه. ولو با ربا دادن به کسی دیگه و این وسط به شما سود ربوی میده و به کسی دیگه وام ربوی! بر اساس قرارداد هم نیست، یعنی ظاهر شرعی، ولی در اصل ربوی. خصوصاً جاهایی که با سود های آنچنانی میخوان پول جذب کنند و متاسفانه همه فریب میخوریم. اما در مورد دیرکرد، وقتی همه مراجع متفقاً میگن حرام هست، پس هست. بنده اگر موعد قسطم 10 برج باشه ولی 13 برج بدم، باید برای این 3 روز ربا زوری بدم؟! بانکها ساعتی حساب میکنند و بحث جریمه بابت یک تخلف نیست، بلکه ضریبی از میزان بدهی شما و زمان تاخیر شما هست. یعنی عین ربا! وضع جامعه این هست زیاد ناراحت نباشید، شکم حلالی نمونده که باهاش پر بشه!
صمصام۱۲۸۴۷۷۱۲:۱۷:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲
اصولا بانک ها در صورتهای مالی شان و با تصویب صاحبانشان مکلف میشوند که یک مبلغ سود به سهامدارانشان بدهند و باید بری تحقق ان مبلغ سود به هر فعالیتی متوسل شوند و یا به دولت متعهد میشوند که سپرده های دریافتی از ملت را در امور خیر و در جهت پیشرفت اقتصادی کشور به کار گیرند البته با توجه به مقصد نهایی این سپرده ها(برجها ،پاساژها ،هایپرها ،مالها و..و..و..)من متوجه تعریف جدید و بی سابقه ای از امور خیر وپیشرفت اقتصادی کشور شدم با احترام -
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 2. تلگرام ایران را تحریم کرد

 3. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 4. قتل عام خانوادگی در ۲۱۰ دقیقه

 5. بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با تیم محلات سیرالئون/ لزوم شفاف سازی فدراسیون و وزارت ورزش

 6. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 7. مظهر دانستگی‌های بی‌کرانه

 8. پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی

 9. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 10. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 11. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 12. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 13. مهماندوست:روحانی را دوست ندارم و به او رای ندادم/ عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/ علی کریمی جگر دارد

 14. یادداشت فعال ضد جنگ درباره اهمیت موضوع قدس

 15. رحمانی فضلی: جمع کنندگان کمک های مردمی زلزله کرمانشاه باید پاسخگو باشند

 16. پیشکسوت استقلال درگذشت

 17. نزاع و درگیری دو طایفه در شهر سرابله ایلام  

 18. لاریجانی قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را ابلاغ کرد

 19. مطالبه کارگران برای تعیین دستمزد/تورم مهم نیست؛سبد معیشت مبناباشد

 20. جزئیات برگزاری نشست غیرعلنی مجلس با موضوع «فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها»

 21. ترزا می: تهدید انگلیس از سوی روسیه را برنمی‌تابیم

 22. نظر چمران درباره عملکرد شهردار تهران در چند ماه اخیر

 23. حمله توپخانه ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه

 24. پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی در تهران

 25. فیس بوک دسترسی شرکتی مرتبط با ترامپ را تعلیق کرد

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 2. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 3. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 4. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 5. چمران: شهرداری در این مدت کاری انجام نداده است

 6. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 7. تظاهرات گسترده دانش‌آموزان آمریکایی در اعتراض به حملات مسلحانه  

 8. روایت پوتین از رباعیات عمر خیام

 9. یک تنه در آلمان در برابر یک جهان!

 10. علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

 11. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 12. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 13. نتانیاهو: ترامپ در ماه "مه" از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود

 14. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 15. نقوی حسینی: تحریم جدید آمریکا مقدمه خروج از برجام است/ نوزدهمین تحریم علیه ایران بعد از برجام

 16. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 17. لطفا اهداف و خباثت انگلیس را تقلیل ندهید

 18. نجفی: به عنوان خدمتگذار مردم وارد شهرداری شدم/ شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود

 19. اعتراف موبایل قاپ حرفه‌ای تهران به ۲۰۰ سرقت

 20. دیدار دوستانه ایران - سیرالئون لغو شد/ برگزار نشدن بازی ضرری حدود ۲۰۰ میلیون تومانی در دامن فدراسیون فوتبال می‌گذارد

 21. نامه فیفا؛ سیرالئون حق بازی جلوی ایران را ندارد!

 22. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 23. ظریف: ترامپ از روزی که سرکار آمده تلاش خودش را برای از بین بردن برجام انجام داده/ اگر آمریکا اشتباه خروج از برجام را مرتکب شود، حتما این اشتباه دردناکی برای آن‌ها خواهد بود

 24. ظریف: خروج آمریکا از برجام اشتباهی دردناک خواهد بود  

 25. اعلام دستمزد کارگران تا ۲۹ اسفند

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. مراسم مبتذل برج میلاد و پنج نکته اساسی

 3. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 4. اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟

 5. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 6. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 7. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 8. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 9. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 10. فرقه شیرازی از کاخ باکینگهام تا کاخ سلطنتی آل سعود+تصاویر

 11. ظریف: برای سوخت‌گیری پرواز من، به یکی، دو شرکت مراجعه شده ‌بود که اطلاعات غلطی داشتند/ اینکه تصویر من را با یک پیت نفت در دست چاپ کنند، تحقیر ظریف نیست، تحقیر مردم ایران است

 12. استیون هاوکینگ درگذشت

 13. چرا مردم ایران شاد نیستند، اما هندی های فقیر شادند

 14. اسم این موزه چی بود؟  

 15. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 16. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 17. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 18. عباس آخوندی: استیضاح من جز متشنج کردن فضا سود دیگری ندارد

 19. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 20. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 21. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 22. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 23. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 24. ماجرای تخریب منزل خانواده معلول ۳ نفره در ارومیه + واکنش شهردار

 25. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

پربحث‌های امروز

 1. لاریجانی قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را ابلاغ کرد

 2. مطالبه کارگران برای تعیین دستمزد/تورم مهم نیست؛سبد معیشت مبناباشد

 3. پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی در تهران

 4. نرخ اجاره واحد‌های نوساز در پایتخت  

 5. میزبون، سامانه اجاره ویلا، اجاره روزانه آپارتمان، خانه و سوئیت

 6. کدام خودروی بازار برای من مناسب است؟

 7. سر دلالان از صرافی‌ها شلوغ‌تر است

 8. حاشیه حضور وزیر صنعت در ایران خودرو / کتاب ایران خودرو مسئولیت اجتماعی است یا سفره شب عید مردم؟

 9. درس های ۷۰ ساله برای عدالت اقتصادی

 10. علت سرخوردن خودروها در جاده چالوس مشخص شد

 11. وزیر صنعت: تحویل قطعه غیراستاندارد در سال ۱۳۹۷ از سوی خودروسازان ممنوع است

 12. کاهش انواع نرخ ارز / دلار ۴۸۴۱ تومان شد

 13. ۲ جایزه جشنواره نیویورک به فیلم تبلیغاتی و صنعتی ایران تعلق گرفت

 14. افزایش قیمت گوشت گوسفندی/ نرخ مرغ به ۸۶۰۰ تومان رسید

 15. همراه اول تا ۵۰۰ هزار ریال عیدی می دهد

 16. یارانه نقدی امشب واریز می‌شود

 17. اولویت اصلی کشور در سال آینده چیست؟

 18. نقص سیستم هوای داخل کابین پرواز مشهد تهران

 19. کرباسیان: تعیین دستمزد کارگران باید شکاف قدرت خرید و هزینه‌ را پر کند

 20. افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

 21. قیمت خودروهای داخلی در آستانه نوروز

 22. چه خودروهای در بازار آمریکای لاتین پر فروش هستند؟

 23. نکات مهمی که باید درباره ترمز دستی بدانید

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25. دلالان بازار ارز عقب نشستند

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 2. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 3. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 4. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 5. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 6. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 7. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 8. اعلام دستمزد کارگران تا ۲۹ اسفند

 9. حباب قیمت سکه دوباره رشد کرد

 10. بازار ارز را کنترل کنیم قاچاق کالا متوقف می‌شود

 11. مصباحی‌مقدم: دولت در پایان سال گزارشی از اجرای فرامین اقتصادی رهبری ارائه کند

 12. بهای مواد غذایی بالا رفت

 13. ویزای آذربایجان را در فرودگاه بگیرید

 14. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 15. ایرانی‌ها امسال چه خودروهایی را بیشتر خریدند؟

 16. تعیین مزد ۹۷ کارگران در ایستگاه آخر/ احتمال افزایش ۱۵ تا ۱۷ درصدی دستمزد

 17. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 18. بارش‌ها فقط در ۳ استان مثبت است؛ ۲۸ استان با آمار منفی بارش+نمودار

 19. هند: کماکان از توسعه بندر چابهار حمایت می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 2. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 3. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 4. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 5. عباس آخوندی: استیضاح من جز متشنج کردن فضا سود دیگری ندارد

 6. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 7. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 8. جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

 9. قول جهانگیری برای برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

 10. سال آینده حقوق‌ها چقدر اضافه شود؟ +جدول

 11. مصوبه جدید دولت درباره واردات خودرو/ افرادی که نمی توانند خودرو وارد کنند

 12. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 13. نوبخت: اگر در دولت، کسی انقلابی نبود نمی دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید/ حقوق همه دستگاه‌ها را پرداخت کرده‌ایم

 14. نامه‌ی احمد توکلی به شورای نگهبان/ ۱۸ اشکال به تبصره ۱۹ لایحه بودجه

 15. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 16. بانک مرکزی: تنها 1.2 درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پول خود را به طور کامل دریافت نکردند

 17. توکلی: ناکارآمدی سیاستهای صندوق بین‌المللی پول آشکار شده، اما هنوز برخی مسئولان نفهمیدند/ جایگزینی کلمه اقشار آسیب پذیر به جای مستضعفین نشان از خوی اشرافی گری مسئولان است

 18. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 19. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 20. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 21. چگونه مصرف بنزین خودرو را کاهش دهیم؟

 22. فساد، کشور را زمینگیر می‌کند

 23. حراج ذخایر ارزی کشور در صف‌های طویل سفته‌بازی

 24. آیا شبکه تلویزیونی ایران کالا می‌تواند گِره کور رکود در بخش تولید داخلی را باز کند؟

 25. پور ابراهیمی: مجلس از استیضاح وزیر کار کوتاه نمی‌آید، ادامه فعالیت ربیعی به صلاح کشور نیست

آخرین عناوین