• گشتی در تالاب چشم‌نواز حوالی تهران به بهانه روز جهانی پرندگان مهاجر

  گشتی در تالاب چشم‌نواز حوالی تهران به بهانه روز جهانی پرندگان مهاجر

  ویدئو، 

  بزرگترین کریدور (مسیر) مهاجرتی پرندگان، از ایران می‌گذرد. بیش از ۵۵۰ گونه پرنده هر سال به ایران مهاجرت می‌کنند. تالاب عشق آباد در جنوب تهران هم هرساله میزبان پرندگان مهاجر است، اگر چه این تالاب پذیرای گردشگران نیست و امکان پرنده‌نگری در آن وجود ندارد.

 • شناسایی و ثبت ٢١٠ گونه پرنده در شهر تهران

  به بهانه روز جهانی «پرندگان مهاجر» مطرح شد؛شناسایی و ثبت ٢١٠ گونه پرنده در شهر تهران

  اجتماعی، 

   مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به مطالعات انجام شده توسط پژوهشگران و پایش میدانی پرنده نگرها از شناسایی و ثبت بیش از ٢١٠ گونه پرنده در شهر تهران خبر داد.

 • مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله

  مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله

  عکس، 

  مرگ و میر تلخ پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله به دلیل آنچه که سم بوتولیسم گفته می‌شود دوباره شدت گرفته است. یک فعال محیط زیست و موسس گروه مشورتی میانکاله می‌گوید که هنوز تحقیقات و بررسی‌ها درباره علت تولید سم بوتولیسم در میانکاله ادامه دارد اما یکی از دلایل و فرضیه‌های مهم، ورود میزان قابل توجهی رسوب به تالاب پس از سیل سال گذشته و عریض و عمیق کردن رودها و نهرهای منتهی به میانکاله است.

 • پایان مهاجرت پرندگان به میانکاله

  پایان مهاجرت پرندگان به میانکاله

  عکس، 

  پایان تلخِ مهاجرت پرندگان تالاب میانکاله با دومین سال مرگ گونه های نادر در این تالاب و خلیج گرگان رقم خورده است. عکاس: سید ولی شجاعی لنگری

 • کاکائی‌های آبادان

  کاکائی‌های آبادان

  عکس، 

  هرساله در فصل زمستان، شهر آبادان میزبان کاکائی‌هایی مهاجر است که از مناطق سردسیر مهاجرت کرده اند و در مسیر سفرشان چند روزی را در جنوب ایران سپری می‌کنند.

 • آخرین جزئیات از تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله

  آخرین جزئیات از تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله

  اجتماعی، 

  مجموع تلفات پرندگان مهاجر جمع‌اوری شده در تالاب میانکاله طی ۲۴ روز گذشته، به عدد ۱۲ هزار و ۸۳۵ قطعه رسیده است.

 • ادامه تراژدی تلفات پرندگان میانکاله

  ادامه تراژدی تلفات پرندگان میانکاله

  عکس، 

  تلفات پرندگان مهاجر زمستان‌گذران در تالاب بین‌المللی میانکاله در شرق استان مازندران با رکورد شکنی در ۲ روز اخیر به مرز ۱۰ هزار بال رسیده است. عملیات پایش و جمع‌آوری لاشه پرندگان مهاجر آبزی با توجه به وقوع تلفات غیرعادی در پرندگان مهاجر در تالاب بین‌المللی میانکاله و خلیج گرگان پس از سه هفته، ادامه دارد.

 • مرگ فلامینگوهای مهاجر در میانکاله

  مرگ فلامینگوهای مهاجر در میانکاله

  عکس، 

  تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از دوهزار بال فراتر رفته و هر روز بر شمار آن افزوده می‌شود. تلفات غیرعادی پرندگان زمستان سیاه و مرگباری را در تالاب میانکاله رقم زده است و هر روز شمار مرگ‌ومیر گونه‌های مهاجر آبزی بیشتر می‌شود. با توجه به وقوع تلفات غیرعادی در پرندگان مهاجر آبزی در تالاب بین‌المللی میانکاله، عملیات جمع آوری لاشه پرندگان مهاجر با اعزام چند اکیپ از محیط‌بانان انجام می‌شود.

 • میهمانان ناخوانده زمستان شیراز

  میهمانان ناخوانده زمستان شیراز

  عکس، 

  با فرا رسیدن ماه بهمن و فصل زمستان ، شهر شیراز همانند سال های گذشته درروزهای کرونایی پیش رو میزبان میهمانان ناخوانده ی خود یا همان مرغان دریایی است که به خاطر مطبوع بودن آب و هوا شهر شیراز هر ساله به آب بند نهراعظم بلوار چمران آمده و جلوه ای تازه را به این شهر هدیه میدهند و شهروندان نیز از این منظره دیدن میکنند.

 • پرندگان تالاب «هورالعظیم»

  پرندگان تالاب «هورالعظیم»

  عکس، 

  هورالعظیم به معنای تالاب بسیار بزرگ، یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران است. تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده است. حدود یک سوم این تالاب در ایران و دوسوم آن در کشور عراق است. تالاب هورالعظیم از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر است که هر ساله در سرشماری زمستانه پرندگان، پذیرای بیشترین تعداد پرنده است.

 • پناهگاه پرندگان مهاجر

  پناهگاه پرندگان مهاجر

  ویدئو، 

  دریاچه سد کرخه به پناهگاه هزاران مسافر گریزان از سرما تبدیل شده است و بیش از ۴۰ گونه پرنده برای زمستان‌گذرانی، به این دریاچه پناه آورده‌اند.

 • خواب آشفته پرندگان مهاجر تالاب میقان

  خواب آشفته پرندگان مهاجر تالاب میقان

  ویدئو، 

  با شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مهاجر تالاب میقان خطر در کمین تالاب و در کمین مرغداری‌ها و روستاها است.

 • تنها درنای سفید سیبری در مازندان
 • میزبانی مردم اهواز از پرندگان مهاجر‎

  میزبانی مردم اهواز از پرندگان مهاجر‎

  عکس، 

  پل سفید (پل هلال) اهواز بر رودخانه کارون، که یکی از جاذبه های تاریخی این شهر بشمار می رود هر ساله میزبان پرندگان مهاجر است؛ که از اوایل پاییز تا پایان زمستان مهمان این پل و مردم اهواز هستند و نمای زیبایی به این رودخانه می بخشند. مردم اهواز در طول این مدت پذیرایشان هستند. این امر تبدیل به یک جاذبه و تفریح برای مردم محسوب می شود و در طول روز شاهد غذا دادن مردم به پرندگان هستیم.

 • دانه ریزی برای پرندگان مهاجر در تالاب هورالعظیم

  دانه ریزی برای پرندگان مهاجر در تالاب هورالعظیم

  گروه عکس الف، 

  اولین مرحله دانه ریزی برای پرندگان مهاجر در تالاب هورالعظیم در استان خوزستان انجام شد.

 • تالاب میقان مشکوک به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

  تالاب میقان مشکوک به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

  گروه عکس الف، 

  تالاب میقان اراک هر ساله شاهد حضور هزاران پرنده مهاجر است و امسال از شهریور ماه به دلیل مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور روسیه و قزاقستان پایش‌ تالاب توسط محیط زیست برای جمع آوری تلفات احتمالی و دفن آنها آغاز شده و صید ممنوع است. تعدادی پرنده در سطح تالاب بی‌جان افتاده‌ و تعدادی نیز رمقی برای حرکت ندارند و همین می‌تواند زنگ خطری برای تالاب میقان باشد.

 • پل سفید اهواز میزبان پرندگان مهاجر

  پل سفید اهواز میزبان پرندگان مهاجر

  گروه عکس الف، 

  هرساله پرندگان مهاجر در فصل سرما یکی از رودخانه ها یا آبگیرهای مناطق گرمسیر را برای گذران این فصل انتخاب می‌کنند. رودخانه کارون هم در این فصل سال میزبان انواع کاکائی، حواصیل و باکلان تا اواخر فروردین است.

 • پرندگان مهاجر

  پرندگان مهاجر

  گروه عکس الف، 

  با شروع فصل سرما پرندگان مهاجر، از سیبری، آسیای میانه، ترکیه و مناطق شمال کشور به تالاب‌های چهارمحال و بختیاری پرواز می‌کنند. هم اکنون دسته‌های کوچک از کاکائی‌ها، لک‌لک‌ها، حواصیل‌ها، اگرت‌ها و اردک‌ها در حال فرود آمدن در این تالاب‌ها هستند و از اواسط آبان‌ماه حضور پرندگان مهاجر در تالاب‌های استان به اوج خود می‌رسد و تا قبل از یخ زدگی آب تالاب‌ها در این استان حضور دارند.