• روستای پلکانی «سرآقاسید»

  روستای پلکانی «سرآقاسید»

  گروه عکس الف، 

  روستای سرآقاسید یکی از روستاهای دهستان موگویی چهارمحال و بختیاری واقع در ۴۵ کیلومتری چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ است.

 • طبیعت پاییزی ارسباران

  طبیعت پاییزی ارسباران

  گروه عکس الف، 

  ارسباران در شمال استان آذربایجان شرقی، که از شمال کوه قوشاداغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است. تمام درختان آن در فصول بهار و تابستان سرسبز و زیبا و پر از جاذبه‌های دیدنی است و در پاییز برگ‌ریز هزار رنگ، برگ‌های زرد و قرمز و قهوه‌ای، این منطقه را شبیه پادشاه فصل‌ها می‌کند. تنوع زیستی و اکولوژیکی، جنگل‌های ارسباران را به یکی از زیباترین جنگل‌های ایران و جهان بدل کرده است.

 • مجموعه تاریخی "کردشت"

  مجموعه تاریخی "کردشت"

  گروه عکس الف، 

  مجموعه تاریخی کردشت مربوط به دوران صفویه و قاجاریه در روستای تاریخی کردشت از بخش مرکزی شهرستان جلفا در آذربایجان شرقی واقع شده است که سالانه پذیرای هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی است.

 • مسجد تاریخی نو

  مسجد تاریخی نو

  گروه عکس الف، 

  مسجد تاریخی نو یکی از آثار تاریخی ارزشمند شهرضاست که تاریخ بنای آن مربوط به دوران حکمرانی سلجوقیان است و دارای جذابیت‌های معماری و بصری فراوانی از جمله شبستان وسیع و زیبا با ستون‌های سنگی، مناره بلند آجری و تنوع آجر چینی در طاق‌های ضربی شبستان است.

 • آرامگاه اویس قرنی

  آرامگاه اویس قرنی

  گروه عکس الف، 

  آرامگاه «اویس‌قرنی» در مسیر شهرستان روانسر و در فاصله ۱۹۰ کیلومتری سنندج واقع شده است. اویس را بیشتر از هر چیز به زهد و پارسایی می‌شناسند او در زمان پیامبر اکرم (ص) برای دیدار حضرت به مدینه آمد، اما موفق به دیدار او نشد. اویس با حضرت علی (ع) بیعت کرد و در جنگ صفین در رکاب آن‌حضرت به شهادت رسید. آرامگاه اویس به شکل بنا‌های دوره سلجوقی و بر ارتفاعات کوهی به نام (بیشه کوه) در محدوده روانسر قرار گرفته است.

 • چشمهٔ پلکانی باداب سورت

  چشمهٔ پلکانی باداب سورت

  گروه عکس الف، 

  باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان، در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد که در روستای ارست از بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری واقع شده است.

 • طبیعت زیبای نیشابور

  طبیعت زیبای نیشابور

  گروه عکس الف، 

  آخرین شهر مسیر جاده تهران به مشهد که از تاریخ، تمدن و طبیعت زیبایی نیز برخوردار است، شهر نیشابور بوده که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری مشهد واقع شده است. بخش اعظم این شهرستان در دشت نسبتاً وسیعی قرار گرفته که از حاصلخیزی بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به اختلاف زیاد ارتفاع بین دشت نیشابور و کوه‌های منطقه، شرایط خاص آب و هوایی در این شهر حاکم است. نیشابور خود شامل چهار بخش، هفت شهر و ۱۳ دهستان می‌باشد.

 • معبد آناهیتا در کرمانشاه

  معبد آناهیتا در کرمانشاه

  گروه عکس الف، 

  معبد آناهیتا،دومین بنای سنگی ایران است که از آثار باستانی دوران پیش از میلاد مسیح به شمار می‌آید.طبق نوشته‌های تاریخی، این معبد به عنوان آتشکده‌ای برای احترام و پاسداشت مقام الهه‌ی آب( آناهیتا) مورد استفاده قرار می‌گرفت.قدمت این بنای تاریخی عظیم به سه دوره هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان باز می‌گردد.این بنا در شهر کنگاور از توابع استان کرمانشاه قرار گرفته است.

 • خانه "زینت‌ الملوک"

  خانه "زینت‌ الملوک"

  گروه عکس الف، 
 • مسجد دیدنی حکیم

  مسجد دیدنی حکیم

  گروه عکس الف، 

  مسجد حکیم یا مسجد جورجیر از مساجد چهارایوانی مربوط به پایان دوره صفوی در منطقه قدیمی باب‌الدشت اصفهان در انتهای بازار رنگرزان جای گرفته‌است.

 • یزد شهر بادگیر‌ها

  یزد شهر بادگیر‌ها

  گروه عکس الف، 

  یزد اولین شهر خشتی جهان است. شهرستان یزد در دره‌ای وسیع و خشک و محصور بین رشته کوه‌های شیرکوه و خرانق قـرار گـرفته اسـت. طبق تحقیقاتی که شده، مشخص شده است که یزد بیشترین تعداد بادگیر‌های ایران را دارد. این شهر دارای بادگیر‌های فراوان است به طوری که در گذشته بر بالای هر خانه ای، بادگیری وجود داشت و در واقع دلیل نامگذاری یزد شهر بادگیر‌ها هم همین موضوع است.

 • کاروانسرای دِیرِ گچین

  کاروانسرای دِیرِ گچین

  گروه عکس الف، 

  کاروانسرای دِیرِ گچین، یکی از بزرگ‌ترین کاروانسرا‌های ایران، بر سر راه جاده تاریخی ری به قم در مرکز پارک ملی کویر قرار دارد.

 • دریاچه زیبای چورت

  دریاچه زیبای چورت

  گروه عکس الف، 

  دریاچه چورت یا دریاچهٔ میانشه در فاصلهٔ ۱۰ کیلومتری روستای چورت در استان مازندران ایران قرار دارد. این دریاچه، در جنگل‌های بکر و زیبای روستای چورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساری است. وسعت این دریاچه حدود ۲٫۵ هکتار و در ارتفاع ۱۰۳۴ متری از سطح دریا قرار گرفته‌است.

 • مناظری از طبیعت شهرستان «اردل و مشایخ»

  مناظری از طبیعت شهرستان «اردل و مشایخ»

  گروه عکس الف، 

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است و از آب هوای معتدل کوهستانی برخوردار است. اردل یکی از مناطق ییلاقی ایل بختیاری و سرزمین آب‌های خروشان و چشم‌اندازهای زیبای کوهستانی است. پوشش اصلی این منطقه را جنگل‌های بلوط تشکیل می‌دهد. منطقه حفاظت شده «هلن» نیز در شهرستان اردل واقع شده است. آبشار دره عشق با ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر، از معروف‌ترین آبشارهای این منطقه می‌باشد.

 • شاهکار معماری ایرانی در بادگیرهای کویر

  شاهکار معماری ایرانی در بادگیرهای کویر

  گروه عکس الف، 

  بادگیرها برج‌هایی هستند که برای تهویه و خنک سازی بر بام خانه‌ها ساخته می‌شود. در خانه‌ها هوای خنک از بادگیر، که نوع ابتدایی تهویهٔ مطبوع به‌شمار می‌رود، به اتاق‌های طبقهٔ همکف یا زیرزمین‌ها فرستاده می‌شود. بادگیر از عناصر و سمبل‌های معماری ایرانی هستند. استان یزد بیشترین تعداد بادگیر‌ را در کشور دارد.

 • تپه‌های رنگی ماهنشان

  تپه‌های رنگی ماهنشان

  گروه عکس الف، 

  یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی ایران تپه‌های آلا داغ لار یا کوه‌های رنگی می‌باشند که در مسیر زنجان به ماهنشان در استان زنجان قرار گرفته‌اند. مناظر این تپه‌ها به قدری خارق‌العاده است که ممکن است برای لحظه‌ای تصور کنید که در روی سیاره دیگری راه می روید.

 • روستای تاریخی حیله ور

  روستای تاریخی حیله ور

  گروه عکس الف، 
 • کاروانسرای سنگی محمدآباد

  کاروانسرای سنگی محمدآباد

  گروه عکس الف، 

  کاروانسرای سنگی محمدآباد یک بنای تاریخی در دوره سلجوقیان است که در نزدیکی روستای محمدآباد قم واقع شده است. در ساخت کاروانسرا از لاشه سنگ‌های کوه استفاده شده است. این کاروانسرا با مساحت ۱۲۶۱۰ متر مربع یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین بنا‌های تاریخی در مسیر جاده بزرگ خراسان بوده است. کاروانسرای سنگی محمد آباد به شکل چهار ایوانی با حصار‌های عظیم سنگی و هشت برج دیده بانی و مستحکم طراحی گردیده است.

 • حال خوب دریاچه ارومیه

  حال خوب دریاچه ارومیه

  گروه عکس الف، 

  دریاچه ارومیه خطر خشکی را از سر گذرانده و بتدریج به سمت تثبیت وضعیت موجود می‌رود. این‌ها در سایه افزایش نسبی بارندگی و بازگرداندن حقابه دومین دریاچه شور جهان می‌باشد. اکنون تراز دریاچه ارومیه به یک‌هزار و ۲۷۱ متر رسیده که با وجود کاهش چشم گیر بارندگی‌ها، نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نیافته است. حجم آب این دریاچه به بیش از پنج میلیارد و ۲۹۰ میلیون مترمکعب و وسعت آن ۳۲۴۶ کیلومترمربع اعلام شده است.

 • احیای دریاچه‌ی حوضِ سلطان

  احیای دریاچه‌ی حوضِ سلطان

  گروه عکس الف، 

  وسعت این دریاچه بسته به بارش‌های باران و ورودی آب در فصول مختلف سال متفاوت است. این روزها در پی بارش‌های مناسب فصل زمستان و همچنین فصل بهار امسال و به دنبال رهاسازی حقابه قمرود، این دریاچه که در سال‌های گذشته در مقاطعی به طور کامل خشک شده و کف نمکی آن با اشکال چند وجهی نمایان بود، مجدد احیا شد و هم اکنون پهنه این دریاچه حداکثر میزان آب را در خود جای داده است.

 • گنبد نمکی - قم

  گنبد نمکی - قم

  گروه عکس الف، 
 • بازگشت روزهای بهاری باغ ارم و نارنجستان قوام شیراز

  بازگشت روزهای بهاری باغ ارم و نارنجستان قوام شیراز

  گروه عکس الف، 

  باغ موزه نارنجستان قوام و باغ گیاه شناسی ارم شیراز از جاذبه‌های گردشگری این شهر است که همه ساله در فصل بهار میزبان گردشگران مختلف بوده و اکنون در روزهای آخر بهار بعد از بازگشایی مجدد، به آرامی میزبان گردشگران مختلف از نقاط مختلف کشور است.

 • «چشمه علی» استخر پنج ستاره جنوب تهران

  «چشمه علی» استخر پنج ستاره جنوب تهران

  گروه عکس الف، 

  با افزایش دمای هوا و فروکش کردن تب کرونا جوانان محله های جنوب تهران برای فرار از هزینه های بالای استخرهای پایتخت، به چشمه علی بعنوان استخر پنج ستاره جنوب تهران پناه بردند.

 • موزه آبگینه

  موزه آبگینه

  گروه عکس الف، 

  موزه آبگینه و سفالینه‌های ایران در تهران واقع شده که موزه تخصصی شیشه و سفال است. این ساختمان در باغی به وسعت بالغ بر ۷ هزار مترمربع قرار دارد و در دو طبقه و ۵ تالار ساخته شده است.

 • دشت لاله های واژگون سمیرم

  دشت لاله های واژگون سمیرم

  گروه عکس الف، 

  هر ساله با آمدن فصل بهار لاله های واژگون در ارتفاعات کوه چهارمور سمیرم می روید.رویش لاله های واژگون در سمیرم از ابتدای اردیبهشت آغاز می شوند.​​​​​​​شهرستان سمیرم در فاصله ۱۶۰ کیلومتری جنوب مرکز استان اصفهان واقع شده است.

 • روایت هنر ایرانی در محراب و مناره مسجد هزار ساله ساوه

  روایت هنر ایرانی در محراب و مناره مسجد هزار ساله ساوه

  گروه ویدئو الف، 

  مسجد جامع شهر ساوه با تخمین قدمت بیش از یک‌هزار سال از جمله نخستین مساجد بنا شده در ایران و مهم‌ترین اثر تاریخی این خطه است.

 • نارین قلعه شهر میبد

  نارین قلعه شهر میبد

  گروه عکس الف، 
 • یخ نوردی در آبشار یخ زده‌ی گنجنامه

  یخ نوردی در آبشار یخ زده‌ی گنجنامه

  گروه عکس الف، 

  با شروع فصل زمستان و برودت هوا، آبشار گنجنامه ی همدان که یکی از جاذبه‌های گردشگردی شهر همدان است یخ زده و بستر ورزش زیبای یخ نوردی را فراهم ساخته است./ خبرگزاری مهر

 • کاروانسرای «ده نمک» سمنان

  کاروانسرای «ده نمک» سمنان

  گروه عکس الف، 

  کاروانسرای «ده نمک» در ۲۰ کیلومتری شرق آرادان و بر سر راه قدیمی و تاریخی جاده سنگ‌فرش بنا شده است و تاریخ احداث آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. این کاروانسرا که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، دارای وسعتی در حدود چهار هزار و ۳۲۹ کیلومترمربع و دارای زیبایی‌های منحصربه‌فردی است./ خبرگزاری فارس

 • تهران پس از ده سال

  تهران پس از ده سال

  عکاس علی محبی، 

  دکتر علی محبی، محقق جوان ایرانی مقیم آمریکا،پس از سفر اخیرش به تهران نوشت: در اولین سفر من به شهر قدیمی بعد از ۱۰ سال ، تهران را از طریق لنزهای من مشاهده کنید.

 • پائیز جنگل سراوان

  پائیز جنگل سراوان

  گروه ویدئو الف، 

  جنگل سراوان از قدیمی‌ترین عرصه‌های جنگلی گیلان دارای گونه‌های متنوع گیاهی است که در سطح کشور و حتی جهان کم نظیر می‌باشد./ باشگاه خبرنگاران

 • موزه زمان

  موزه زمان

  گروه عکس الف، 

  ایرنا-تهران- «موزه زمان» یکی از زیباترین و بهترین کاخ هایی است که حدود ۱۶ سال پیش به عنوان اولین موزه ساعت ایران در خیابان زعفرانیه تهران تاسیس شد. ساختمان موزه ۷۰۰ متر زیربنا دارد و در محوطه‌ای زیبا به مساحت ۶۰۰ هزار مترمربع قرار گرفته است. قدمت این بنا بیش از ۸۰ سال بوده و در زمان قاجاریه ساخته شده است./ خبرگزاری ایرنا

 • طبیعت برفی آبشار گنجنامه همدان

  طبیعت برفی آبشار گنجنامه همدان

  گروه عکس الف، 

  آبشار گنجنامه همدان که یکی از مناطق تاریخی و تفریحی به شمار می اید، با بارش برف در شب گذشته طبیعتی برفی پیدا کرده است./ خبرگزاری تسنیم

 • باغ سنگی

  باغ سنگی

  گروه عکس الف، 

  این محوطه متعلق به درویش خان اسفندیارپور است که پس از اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۰ برای اعتراض بخاطر از دست دادن املاکش، دست از باغ داری برداشت تا اینکه همه درختان زمین باقی مانده او خشک شدند. او به همه شاخه‌های درخت‌های میوه اش سنگ آویزان کرد و از آنها چون میوه حقیقی مراقبت می‌کرد. درویش خان اسفندیارپور در سن ۸۳ سالگی در ۱۸ فروردین ۱۳۸۶ درگذشت و پیکرش در این باغ دفن شد./ خبرگزاری ایرنا

 • بندر زیبای انزلی

  بندر زیبای انزلی

  گروه عکس الف، 

  نام انزلی به پیشینه تاریخی اش در بیشتر شهرهای اروپایی شناخته شده‌است و به لحاظ وجود گمرک و ارتباط تجاری از زمان‌های دور نزد تجار ایرانی و خارجی به دروازه اروپا شهرت یافته بود و اهالی این شهر به واسطه بندری بودن، بسیار زودتر از سایر نقاط ایران با دستاوردهای غرب آشنا شدند./ خبرگزاری آنا

 • زندگی در منطقه زیبای جلفا

  زندگی در منطقه زیبای جلفا

  گروه عکس الف، 

  جلفا، منطقه ای در شمال آذربایجان شرقی است. شهرستان جلفا با وسعت ۱۶۷۰ کیلومتر مربع (۳.۷ درصد مساحت استان) در ۱۲۰ کیلومتری تبریز و به صورت نوار باریکی در مرز شمالی ایران واقع شده است. این شهرستان از سمت شمال با کشورهای جمهوری ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان، از سمت شرق با شهرستان خداآفرین، از سمت غرب با استان آذربایجان غربی و از سمت جنوب با شهرستان‌های ورزقان و مرند هم‌مرز است./ خبرگزاری مهر