• کرونای جهش‌یافته ایرانی در راه است

  دکتر مردانی: کرونای جهش‌یافته ایرانی در راه است

  اجتماعی، 

  عضو کمیته ملی مقابله با کرونا، گفت: باید منتظر جهش های گوناگون باشیم و ممکن است نوع ایرانی جهش یافته آن هم بزودی شایع شود.

 • اگر دچار علائم خفیف کرونا شدیم، چه اقداماتی انجام دهیم؟

  اگر دچار علائم خفیف کرونا شدیم، چه اقداماتی انجام دهیم؟

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: اگر دچار علائمی شبیه سرماخوردگی شدید، حتی اگر این علائم بسیار خفیف هم باشند، حتما باید اصول جدا سازی را به درستی انجام دهید و خود را قرنطینه کنید و همچنین بهتر است در مواجهه علائم خفیف استراحت کافی داشته باشید و آب، آب میوه طبیعی و مایعات فراوان استفاده کنید.

 • کرونای هندی فاجعه روی فاجعه خواهد بود

  کرونای هندی فاجعه روی فاجعه خواهد بود

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به قدرت انتقال بالای جهش هندی ویروس کرونا، گفت: توصیه اکید ما لغو کلیه پروازهای رفت و برگشت به هند است تا زمانی که اطلاعات بیشتری از این جهش به دست بیاوریم.

 • مرگ‌های رو به رشد ناشی از کرونا را شاهد هستیم

  مرگ‌های رو به رشد ناشی از کرونا را شاهد هستیم

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه تخت‌های اختصاص یافته به بیماران کرونا در بیمارستان‌ها کاملا پر است و مرگ‌های رو به رشد ناشی از این بیماری را شاهد هستیم، گفت: تا زمانی که شرایط بیماری توسط مردم جدی گرفته نشود، این اوضاع سخت ادامه خواهد داشت.

 • آیا کسانی که کرونای چینی گرفته‌اند انگلیسی هم می‌گیرند؟

  آیا کسانی که کرونای چینی گرفته‌اند انگلیسی هم می‌گیرند؟

  سلامت، 

  عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در خصوص اینکه آیا کسانی که کرونای چینی گرفته اند به کرونای انگلیسی نیز دچار می شوند یا خیر، گفت: این افراد تا حدود زیادی دچار بیماری کرونا نمی شوند چراکه آنتی بادی های محافظت کننده بر علیه کرونای چینی آنها را بر علیه کرونای انگلیسی محافظت می‌کند.

 • بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونا

  بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها مملو از بیماران کرونا

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آمار رو به رشد بیماری کرونا در کشور، گفت: درحالی که اکنون هم تخت برای بستری بیماران جدید مبتلا به کرونا به سختی پیدا می‌شود، پیش‌بینی ما افزایش بسیار بیشتر مبتلایان به بیماری است.

 • مردانی: بیمارستان‌ها از بیماران کرونا پر شده‌اند/ تعطیلی ۱۰ روزه ضروری است

  مردانی: بیمارستان‌ها از بیماران کرونا پر شده‌اند/ تعطیلی ۱۰ روزه ضروری است

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تعطیلی حداقل ۱۰ روزه برای مدیریت کرونا و عبور از وضعیت نگران کننده و وخیم کنونی ضروری است، این پیشنهاد روز گذشته(سه شنبه) به ستاد مقابله با کرونا ارسال شد و امیدواریم برای حفظ جان مردم به آن عمل شود.

 • سطوح و غذا نقشی در انتقال کرونا ندارند

  سطوح و غذا نقشی در انتقال کرونا ندارند

  سلامت، 

  عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با استناد به اعلام سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: نقش انتقال بیماری کرونا از طریق سطوح و غذا تایید نشده است.

 • کرونای ایرانی نداریم

  کرونای ایرانی نداریم

  سلامت، 

  استاد بیماری‌های عفونی با بیان اینکه جهش کروموزمی در کرونا امکان پذیر است و ایران هم از این موضوع مستثنی نیست، گفت: جهشی که منجر به یک پدیده‌ای بشود؛ مانند جهش انگلیسی، در ایران اتفاق نیافتاده و اگر اتفاق بیفتد توسط مراجع رسمی اطلاع داده می‌شود.

 • عضو کمیته علمی کرونا: سفر نوروزی ممنوع است

  عضو کمیته علمی کرونا: سفر نوروزی ممنوع است

  اجتماعی، 

  دکتر مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن ابراز نگرانی از سفرهای نوروزی، گفت: بر اساس پروتکل‌های بهداشتی که در راستای مقابله با کرونا تعیین شده، در شرایط اپیدمی بیماری رفتن به سفر غیر ضروری ممنوع است و تحت هیچ شرایطی جایز نیست.

 • روند افزایشی ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور

  روند افزایشی ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه موارد ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی رو به افزایش است، گفت: در حال حاضر بیشترین کانون درگیری به این نوع از ویروس استان خوزستان است. در صورتی که محدودیت‌های سفر به استان‌های درگیر با ویروس موتاسیون یافته انگلیسی اتفاق نیفتد قطعا مشکل به کل کشور گسترش خواهد یافت.

 • آیا می‌توان واکسن‌های کرونا را همزمان تزریق کرد؟

  آیا می‌توان واکسن‌های کرونا را همزمان تزریق کرد؟

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی کرونا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ممکن است در فاز اول از یک نوع واکسن نظیر واکسن کشته استفاده شود و در دز دوم واکسن ژنومی تزریق کرد؟، توضیح داد: معمولا چنین اقدامی توصیه نمی‌شود، اما اگر وضعیت اضطراری باشد، می‌توان این اقدام را انجام داد، ولی انجام این کار ممکن است واکنش‌های تولید آنتی‌بادی را به تأخیر بیندازد و یا تغییر دهد.

 • خطر افزایش فوتی‌های کرونا طی ۲ هفته آتی

  خطر افزایش فوتی‌های کرونا طی ۲ هفته آتی

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به افزایش مراجعه موارد سرپایی کرونا به مراکز درمانی، در عین حال شرکت در تجمعات را نوعی استقبال از خطر بیماری دانست و گفت: اگر این روند ادامه‌دار شود مطمئنا تا دو هفته آینده موارد مرگ و میر ناشی از کرونا نیز افزایش می‌یابد.

 • مرگ و میر کرونا اواسط اسفند افزایش می‌یابد

  مردانی: مرگ و میر کرونا اواسط اسفند افزایش می‌یابد

  اجتماعی، 

  عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: روند افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ دوباره در کشور افزایشی و صعودی شده و با ادامه این روند حدود چهار هفته آینده شاهد افزایش مجدد موارد مرگ و میر کرونا در کشور خواهیم بود.

 • چرا پیک چهارم کرونا خطرناک‌تر است؟

  چرا پیک چهارم کرونا خطرناک‌تر است؟

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن تشریح چرایی خطرناک تر بودن موج جدیدی از بیماری کووید-۱۹، گفت: اگر دچار پیک جدیدی در کشور شویم، امکان دارد که میزان شیوع، مبتلایان و مرگ و میر ناشی از بیماری افزایش یابد؛ چراکه ممکن است ویروس جهش یافته و مقاوم شود.

 • ادامه افزایش ابتلا به کرونا با شیب ملایم/ خطر پیک مجدد بیماری

  ادامه افزایش ابتلا به کرونا با شیب ملایم/ خطر پیک مجدد بیماری

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا از ادامه روند افزایش موارد ابتلا به کرونا با شیبی ملایم خبر داد و گفت: اگر مردم همچنان سفر رفتن و برگزاری تجمعات را ادامه داده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، حتما پیک و موج دیگری را تجربه خواهیم کرد.

 • اضافه شدن رنگ "آبی" به رنگ‌بندی‌های کرونایی

  اضافه شدن رنگ "آبی" به رنگ‌بندی‌های کرونایی

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به کاهش بار بیماری کرونا در کشور، گفت: بر این اساس وضعیت جدیدی تحت عنوان رنگ آبی یا کم خطر برای شهرها تعریف شده است که بر این اساس پس از گذر از وضعیت زرد شهرها به یکباره به رنگ سفید نمی‌رسند و به وضعیت آبی خواهند رفت که به معنای از بین رفتن ویروس در آن منطقه نیست.

 • خطر تکرار فاجعه افزایش کرونا در ایران

  خطر تکرار فاجعه افزایش کرونا در ایران

  اجتماعی، 

  عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با استناد به اظهارات سازمان جهانی بهداشت، گفت: بنابر اعلام WHO، کشورهایی که محدودیت‌ها را اعمال کرده و جدی می‌گیرند و به طور جد واکسیناسیون را آغاز کردند، تا پایان تابستان سال آینده درگیر بیماری کووید-۱۹ هستند. در کشور ما این زمان را باید تا پایان پاییز سال آینده هم متصور بود.

 • فرق مهم ویروس انگلیسی با ویروس چینی

  فرق مهم ویروس انگلیسی با ویروس چینی

  سلامت، 

  متخصص بیماری‌های عفونی و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره امکان تشخیص ویروس کرونای جهش‌یافته در ایران توضیحاتی ارائه داد.

 • واکسن‌های موجود بر کرونای انگلیسی موثر هستند؟

  واکسن‌های موجود بر کرونای انگلیسی موثر هستند؟

  سلامت، 

  دکتر مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا می‌گوید واکسن های موجود بر نوع انگلیسی کرونا موثر است.

 • تشخیص سخت‌تر کرونا انگلیسی نسبت به گونه قبلی

  تشخیص سخت‌تر کرونا انگلیسی نسبت به گونه قبلی

  سلامت، 

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن اشاره به تغییرات ویروس کرونا در جهش اخیر، گفت: علاوه بر آنکه این نوع ویروس واگیردار تر است، شناسایی آن نیز سخت‌تر صورت می‌گیرد.

 • پیش‌بینی کاهش مرگ‌های کرونا تا دی ماه

  پیش‌بینی کاهش مرگ‌های کرونا تا دی ماه

  گروه اجتماعی الف، 

  فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: می‌توانیم با اولویت‌بندی گروه‌های پرخطر را با واکسن وارداتی و سپس عموم مردم را با واکسن ایرانی در مقابل ویروس کرونا واکسینه کنیم.

 • مهار پاندمی کرونا تا یکسال آینده

  مهار پاندمی کرونا تا یکسال آینده

  گروه اجتماعی الف، 

  عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: با توجه به تولید انواع واکسن کرونا در دنیا که به تدریج تاییدیه های سازمان های معتبر را اخذ می کنند و تلاش سازمان بهداشت جهانی برای دسترسی ارزان کشورها به این واکسن، پاندمی کرونا تا یکسال آینده در دنیا مهار می شود.

 • غذاهای بیرون بر را با مایکروفر کرونازدایی کنید

  غذاهای بیرون بر را با مایکروفر کرونازدایی کنید

  گروه اجتماعی الف، 

  عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: با توجه به نحوه تهیه و فروش غذاهای بیرون بر و احتمال آلودگی ظروف بسته بندی به ویروس کرونا، باید پس از دریافت غذا، محتوای آن را درون ظرف دیگری ریخته و با ماکروفر ویروس زدایی کنیم.

 • کاهش آمار مراجعه کرونایی‌ها به مراکز درمانی

  کاهش آمار مراجعه کرونایی‌ها به مراکز درمانی

  گروه اجتماعی الف، 

  یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: آمار مراجعه کرونایی‌ها به مراکز درمانی ۴۰ درصد کاهش یافته است.

 • دکتر مردانی: با مشت و آرنج دست ندهیم

  دکتر مردانی: با مشت و آرنج دست ندهیم

  گروه سلامت الف، 

  عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه در پی شیوع کرونا برخی زدن مشت‌ها و آرنج‌ها به یکدیگر را جایگزین دست دادن کرده‌اند، گفت: این دو حرکت بسیار اشتباه است و باعث انتقال ویروس کرونا می‌شود.

 • بهبودیافتگان کرونایی دوباره مبتلا می‌شوند؟

  بهبودیافتگان کرونایی دوباره مبتلا می‌شوند؟

  گروه سلامت الف، 

  فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: معمولا در عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی این طور است که وقتی فردی یکبار مبتلا می‌شود، دیگر بیماری تکرار نخواهد شد و یک ایمنی برای فرد ایجاد می‌شود؛ البته مواردی از ابتلا مجدد به کرونا نیز گزارش شده است.

 • مهم ترین تفاوت های آنفلوآنزا و کرونا و سرماخوردگی چیست؟

  مهم ترین تفاوت های آنفلوآنزا و کرونا و سرماخوردگی چیست؟

  گروه ویدئو الف، 

  دکتر مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی از تفاوت‌ علائم بیمارهای سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا می‌گوید.

 • دکتر مردانی: آمار قربانیان کرونا واقعی نیست

  دکتر مردانی: آمار قربانیان کرونا واقعی نیست

  گروه اجتماعی الف، 

  عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا مدعی شد: درحالی آمار روزانه مرگ ناشی کرونا به ۳۳۷ مورد رسیده است که این آمار هم واقعی نیست و برای آنکه بدانیم در واقعیت چند نفر روزانه تلف می‌شوند این عدد باید ضرب در ۲.۵ شود تا عدد اصلی به دست آید.

 • تفاوت آنفلوانزا و کرونا از زبان دکتر مردانی

  تفاوت آنفلوانزا و کرونا از زبان دکتر مردانی

  دکتر مردانی عضو کمیته کشوری کرونا گفت: در حال حاضر وضعیت ۴۵ شهر کشور قرمز است و باید برای آن‌ها محدودیت‌های تردد در نظر گرفته شود.

 • وضعیت نگران‌کننده کرونا در تهران

  وضعیت نگران‌کننده کرونا در تهران

  گروه اجتماعی الف، 

  عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت بیماری کرونا در تهران را بسیار نگران کننده دانست و گفت: در هفت یا هشت ماه اخیر با این وضعیت مواجه نشده بودیم ادامه این روند می‌تواند تعداد بستری و مرگ و میرها را به طوری چشمگیر افزایش دهد.

 • به‌خاطر کادر درمان به سفر نرویم

  به‌خاطر کادر درمان به سفر نرویم

  گروه اجتماعی الف، 

  عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از مردم خواست به احترام کادر درمان به سفرهای تفریحی و غیر ضروری نروند تا موج همه‌گیری این ویروس کاهش یابد.

 • مواد غذایی منجمد کرونا را انتقال می‌دهند؟

  مواد غذایی منجمد کرونا را انتقال می‌دهند؟

  گروه سلامت الف، 

  عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:‌ مواد غذایی منجمد ویروس کرونا را به افراد انتقال نمی‌دهد و اثرپذیری ندارد.

 • دکتر مردانی: حدود ۳۰ درصد مردم کرونا گرفته‌اند/ شیوع ویروس در کشور شدت عجیبی پیدا کرده است

  دکتر مردانی: حدود ۳۰ درصد مردم کرونا گرفته‌اند/ شیوع ویروس در کشور شدت عجیبی پیدا کرده است

  گروه اجتماعی الف، 

  مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا می‌گوید: تمام شهرهای ما در وضعیت قرمز هستند و تعطیلات تاسوعا و عاشورا و افزایش سفرهای مردم، زنجیره انتقال ویروس در جامعه را تشدید کرده است. مطابق مطالعات ما نزدیک به ۲۰ تا ۳۰ درصد مردم به این ویروس مبتلا شده‌اند. 

 • دانش‌آموزان با علائم عفونت ویروسی مدرسه نروند

  عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا:دانش‌آموزان با علائم عفونت ویروسی مدرسه نروند

  گروه اجتماعی الف، 

  عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا بر رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی در مدارس تاکید کرد و گفت: وضعیت امسال با سال‌های گذشته کاملا متفاوت است و والدین به هیچ عنوان نباید دانش آموزی را که کوچکترین نشانه عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی دارند، به مدرسه بفرستند.

 • مردم کرونا را هنوز جدی نگرفته‌اند!

  مردم کرونا را هنوز جدی نگرفته‌اند!

  گروه اجتماعی الف، 

  عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برخی مردم هنوز خطر و سرعت انتقال ویروس کرونا آن را جدی نگرفته‌اند از این رو همچنان به تکرار عادت‌های گذشته خود مانند مسافرت ادامه می‌دهند.