• حیوانات سوخته در آتش جنگل‌ها

  حیوانات سوخته در آتش جنگل‌ها

  گروه ویدئو الف، 

  آتش سوزی جنگل‌ آمازون حیات وحش را به نابودی کشانده است.

 • چهره‌های کمتر دیده ‌شده از حیوانات

  چهره‌های کمتر دیده ‌شده از حیوانات

  گروه عکس الف، 

  تصاویری جالب از مسابقه عکاسی کمدی از حیات وحش منتشر شد. زرافه‌ای که خودش را در عکس دیگری جا داده؛ گفتگوی جدی روباه و موش؛ چرت نیم‌روزی گوریل،‌ یک ماهی با دندان‌های سفید و حسادت‌برانگیزش و چند صحنه زیبا و اعجاب‌انگیز دیگر، از عکس‌های راه یافته به مرحله نهایی مسابقه عکس کمدی حیات وحش امسال است.

 • داستان زندگی تنهاترین فیل جهان

  داستان زندگی تنهاترین فیل جهان

  گروه عکس الف، 

  کاوان که تنهاترین فیل دنیا لقب گرفته است، بیش از ۳۰ سال در باغ وحش مرغزار در پاکستان زندگی کرده بود، تا چهار سال پیش که توجه کنشگران را جلب کرد و فشار برای تغییر شرایط زندگی او آغاز شد. سخنگوی کارزار رفاه حیوانات گفت که کاوان سرانجام مجوز پزشکی برای سفر را به دست آورده است و به احتمال زیاد به منطقه حفاظت شده‌ای در کامبوج منتقل خواهد شد که در کنار همنوعان خود و در شرایط بهتری خواهد بود./ فرارو

 • عکس‌های منتخب حیات‌وحش در هفته‌ای که گذشت

  عکس‌های منتخب حیات‌وحش در هفته‌ای که گذشت

  گروه عکس الف، 

  نشریه گاردین در گزارشی هفتگی تصاویر منتخبی با موضوع حیات وحش را که در نقاط مختلف جهان به ثبت رسیده‌اند، گردآوری کرده است.

 • حیات وحش از نگاه عکاسان

  حیات وحش از نگاه عکاسان

  گروه عکس الف، 

  گاهی اوقات با دیدن تصاویر برخی موجودات، نمی‌توان به چشمان خود اعتماد کرد و این پرسش پیش می‌آید که آیا آنها واقعاً در سیاره ما زندگی می‌کنند؟ به نظر می‌رسد که آنها از جهان‌های دیگر به سیاره ما آمده‌اند.

 • تصاویر منتخب هفته حیات وحش جهان

  تصاویر منتخب هفته حیات وحش جهان

  گروه ویدئو الف، 

  در این گزارش تصاویر منتخب هفته حیات وحش جهان را ببینید.

 • حیات وحش استرالیا از نگاه عکاسان

  حیات وحش استرالیا از نگاه عکاسان

  گروه عکس الف، 

  برندگان مسابقه عکاسی از حیات وحش استرالیا اعلام شدند، در این گزارش جالب ترین عکس ها از حیات وحش استرالیا را مشاهده می کنید.

 • شکار حیرت آور کبوتر توسط لاک‌پشت

  شکار حیرت آور کبوتر توسط لاک‌پشت

  گروه ویدئو الف، 

  لاک‌پشت از جانورانی است که عمر درازی دارد و می‌تواند برای مدت‌های طولانی غذا نخورد که همین قابلیت باعث طول عمر و سلامتی این خزنده می‌شود. یک لاک‌پشت گرسنه در حاشیه رودخانه‌ای توانست پس از خروج از آب، با سرعتی دیدنی یک کبوتر را که برای آب‌تنی به کنار رودخانه آمده بود را شکار کند.

 • درگیری خونین بین دو پنگوئن نر

  درگیری خونین بین دو پنگوئن نر

  گروه ویدئو الف، 
 • قدرت فوق‌العاده پلنگ در مهار و شکار تمساح

  قدرت فوق‌العاده پلنگ در مهار و شکار تمساح

  گروه ویدئو الف، 

  پلنگی در حاشیه رودخانه‌ای در کنیا پس از شکار یک تمساح و مواجهه با تلاش این خزنده برای فرار توانست با قدرتی فوق‌العاده و دیدنی این حیوان توانمند را مهار کند و راه فراری برایش باقی نگذارد. در ادامه، فیلم شکار تمساح توسط پلنگ را مشاهده می‌کنید.

 • قاچاقچی حیات وحش در فضای مجازی به دام افتاد

  قاچاقچی حیات وحش در فضای مجازی به دام افتاد

  گروه اجتماعی الف، 

  ارشد یگان حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: فردی که با استفاده از شیوه های تبلیغاتی مختلف در فضای مجازی اقدام به خرید و فروش گونه های جانوری از جمله پرندگان شکاری می کرد، در یک عملیات طراحی و از پیش تعیین شده به دام ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان تهران افتاد.

 • حیات وحش پارک پردیسان

  حیات وحش پارک پردیسان

  گروه عکس الف، 

  مرکز بازپروری حیات وحش پارک پردیسان، پذیرای حیوانات رنج دیده و گمشده ای است که به خاطر شرایط ناهموار جغرافیایی یا تجارت سیاه قاچاقچیان از محل زندگی شان دور افتاده و یا زخمی شده‌اند و پس از درمان و بر طرف شدن مشکل؛ آن‌ها را راهی خانه اول شان طبیعت می‌کند./ آنا

 • مهاجرت دسته جمعی حیوانات حیات وحش آفریقا

  مهاجرت دسته جمعی حیوانات حیات وحش آفریقا

  گروه عکس الف، 

  مهاجرت بزرگ حیات‌وحش آفریقا سفری است سالانه که بیش از ۲ میلیون از حیوانات منطقه از سرنگتی در تانزانیا به سمت ماسی‌مارا در کنیا حرکت می‌کنند و دوباره به مبدا اولیه بازمی‌گردند، این مهاجرت یک چرخه ثابت سالانه دارد. غریزه این حیوانات و بوی باران آن‌ها را به سمت زمین‌های حاصل‌خیز ماسی‌مارا می‌کشاند تا بتوانند غذا پیدا کنند./ مهر

 • بلعیدن عجیب کوسه توسط اختاپوس

  بلعیدن عجیب کوسه توسط اختاپوس

  گروه ویدئو الف، 

  یک پژوهش علمی به تازگی ثابت کرده است که اختاپوس‌ها عجیب‌تر و قدرتمند‌تر از آن هستند که تصور می‌شد. آزمایش‌های علمی که روی DNA این نرم‌تنان انجام شده است نشان می‌دهد که تبار آن‌ها با هیچ‌ یک از جانداران روی زمین شباهت ندارد.

 • شکار حرفه‌ای یک آهو توسط یوزپلنگ

  شکار حرفه‌ای یک آهو توسط یوزپلنگ

  گروه ویدئو الف، 

  یک یوزپلنگ در کنیا توانست پس از تعقیب و گریزی طولانی و دشوار یک آهو را با تبحری دیدنی شکار کند. این یوزپلنگ حین تعقیب و گریز توانست با ضربه هوشمندانه به پای آهو آن را به زمین بکوبد و شکارش کند.

 • لحظات دیدنی نجات آهو از باتلاق

  لحظات دیدنی نجات آهو از باتلاق

  گروه ویدئو الف، 

  یک مرد سیاه پوست شجاع، برای نجات آهویی وارد باتلاق شد و با تلاش فراوان توانست، پس از چند دقیقه آهو را نجات دهد.

 • نبرد مرگبار فیل با بوفالو بر سر قلمرو

  نبرد مرگبار فیل با بوفالو بر سر قلمرو

  گروه ویدئو الف، 

  فیل بزرگترین حیوان بر روی خشکی به حساب می‌آید. این حیوان عظیم الجثه بر روی قلمروی خود بسیار حساس است و اجازه ورود هیچ حیوانی به درون قلمروی خود را نمی‌دهد. یک فیل در پارک ملی سرنگتی تانزانیا پس از ورود یک بوفالو به قلمروی خود به آن حمله کرد و این حیوان را کشت.

 • واکنش حیرت آور خرگوش برای فرار از چنگال عقاب

  واکنش حیرت آور خرگوش برای فرار از چنگال عقاب

  گروه ویدئو الف، 

  ک خرگوش در آفریقای جنوبی در مواجهه با حمله یک عقاب غول پیکر، واکنشی دیدنی و حیرت آور از خود نشان داد. عقاب در مواجهه با جهش چند متری خرگوش در لحظه شکار، ناکام ماند.

 • حرکت آکروباتیک پلنگ برای شکار آهو

  حرکت آکروباتیک پلنگ برای شکار آهو

  گروه ویدئو الف، 

  یک پلنگ در کنیا با کمین هوشمندانه خود در بین علفزار و جهشی چند متری، توانست یک آهو را به طرزی دیدنی و آکروباتیک شکار کند. در ادامه، فیلم نحوه شکار شدن آهو توسط پلنگ را مشاهده می‌کنید.

 • دفاع جسورانه خرس از توله‌هایش در مقابل گرگ‌ها

  دفاع جسورانه خرس از توله‌هایش در مقابل گرگ‌ها

  گروه ویدئو الف، 

  چند گرگ گرسنه در کانادا که قصد حمله به توله‌های یک خرس را داشتند با دفاع جسورانه این حیوان برای نجات جان توله‌هایش مواجه شدند. توله‌های خرس با مقاومت مادرشان از حمله گرگ‌های گرسنه، نجات یافتند.

 • بالا رفتن خرس از درخت

  بالا رفتن خرس از درخت

  گروه عکس الف، 

  توله خرس بازیگوش برای در امان ماندن از همسانان خود از درخت بالا رفته و به آنها خیره شده این تصویر در کارولینای آمریکا ثبت شده است.

 • تصاویر منتخب حیات وحش

  تصاویر منتخب حیات وحش

  گروه عکس الف، 
 • تصاویر دیدنی از مهاجرت هزاران کل یالدار در آفریقا

  تصاویر دیدنی از مهاجرت هزاران کل یالدار در آفریقا

  گروه عکس الف، 

  مهاجرت دسته جمعی هزاران کل یالدار از حیات وحش تانزانیا به سمت حیات وحش کنیا آغاز شد. این مهاجرت یکی از بزرگ‌ترین مهاجرت‌های دنیا و شگفتی‌های حیات وحش است که طی چند روز بیش از دو میلیون حیوان شامل کل یال دار و گورخر از پارک ملی سرنگتی در تانزانیا به سمت منطقه حفاظت شده ماسای مارا در کنیا حرکت می‌کنند./ فرارو

 • حمله بی‌رحمانه سه شیر نر به یک بوفالو پس از زایمان

  حمله بی‌رحمانه سه شیر نر به یک بوفالو پس از زایمان

  گروه ویدئو الف، 

  یک بوفالو در پارک ملی سرنگتی تانزانیا پس از زایمان با حمله سه شیر نر مواجه شد. شیرها، این بوفالو و فرزند تازه متولد شده‌اش را به طور بی‌رحمانه‌ای شکار کردند.

 • حیات وحش زیبای رودخانه دانوب

  حیات وحش زیبای رودخانه دانوب

  گروه عکس الف، 

  دانوب رودخانه‌ای ۲۸۵۰ کیلومتری است در اروپای مرکزی که از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می‌گیرد و در ناحیهٔ دلتای دانوب در کشور رومانی به دریای سیاه می‌ریزد و از کشورهای رومانی؛ مجارستان؛ صربستان؛ اتریش؛ آلمان؛ بلغارستان؛ اسلواکی؛ کرواسی؛ اوکراین و مولداوی عبور می‌کند.پس از ولگا دومین رود بزرگ اروپا است. بیش از ۳۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت، زیست‌بوم بیش از ۳۰۰ نوع پرنده کمیاب، ۱۹۰۰ گونه گیاهی و ۱۳۳ نوع ماهی است.

 • عاقبت غم انگیز گوزن یالدار پس از فرار از دست کروکودیل

  عاقبت غم انگیز گوزن یالدار پس از فرار از دست کروکودیل

  گروه ویدئو الف، 

  یک گوزن یالدار در پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی پس از فرار از دست کروکودیل با دو پای شکسته، جان خود را از دست داد. لاشه این حیوان خوراک یک پلنگ شد. پلنگ‌ در مواقعی به لاشه خواری روی می‌آورد که برای مدت زیادی موفق به شکار نشده باشد و یا به دلیل بارداری، توان شکار نداشته باشد.

 • نجات نهنگ عنبر از تور ماهیگری در سواحل ایتالیا

  نجات نهنگ عنبر از تور ماهیگری در سواحل ایتالیا

  گروه ویدئو الف، 

  چهار زیست شناس در سواحل شمالی جزیره سیسیل به صورت اتفاقی یک نهنگ عنبر ۱۰ متری دیدند که در چنبره تور ماهیگیری گرفتار آمده است. آنها بلافاصله نیروهای نگهبان ساحلی را مطلع کردند تا به یاری این نهنگ بشتابند. نهنگ گرفتار بالاخره از تور رها شد و به جمع سه دوست دیگرش پیوست که منتظرش بودند.

 • کشتن ملکه کفتارها توسط سلطان جنگل

  کشتن ملکه کفتارها توسط سلطان جنگل

  گروه ویدئو الف، 

  یک شیر نر در پارک ملی سرنگتی تانزانیا به یک کفتار زخمی حمله کرد تا آن را بکشد، اما مادر این کفتار که ملکه کفتارها بود در مقابل شیر نشست تا فرزندش فرار کند. سلطان جنگل، خیلی راحت این کفتار را که رهبر گله‌اش بود، کشت. کفتار، از معدود حیوانات درنده‌ای است که رهبر گله‌اش از جنس ماده انتخاب می‌شود. در بین حیوانات درنده، شیرها و کفتارها دشمنی بسیار عمیقی با یکدیگر دارند.

 • تصاویر منتخب حیات وحش

  تصاویر منتخب حیات وحش

  گروه عکس الف، 
 • جوجه‌های منتظر

  طنز طبیعت جوجه‌های منتظر

  گروه عکس الف، 

  تصویر دیدنی از جوجه‌های منتظر والدین که لانه را به قصد تهیه غذا ترک کردند می‌بینید؛ این تصویر از باغ وحشی در تایوان ثبت و توسط گاردین منتشر شده است.

 • تصاویر منتخب حیات وحش

  تصاویر منتخب حیات وحش

  گروه عکس الف، 

  در این گزارش تصاویر منتخب حیات وحش را از سراسر دنیا مشاهده می‌کنید.

 • همزیستی عجیب بین حیوانات

  همزیستی عجیب بین حیوانات

  گروه عکس الف، 

  تحقیقات متعدد نشان داده که حیوانات گونه‌های مختلف می‌توانند با هم پیوند دوستی برقرار کنند و دوستیشان تا آخر عمر دوام بیاورد، در واقع برخی حیوانات حتی از انسان‌ها هم روابط قوی‌تری برقرار می‌کنند. در اینجا عکس‌هایی از رفاقت‌ها و دوستی‌های عجیب و غریب بین حیوانات را مشاهده می‌کنید.

 • تصاویری زیبا از حیوانات باغ وحش‌های دنیا

  تصاویری زیبا از حیوانات باغ وحش‌های دنیا

  گروه عکس الف، 

  در این گزارش تصاویری از حیوانات حاضر در باغ وحش‌های دنیا را می‌بینید.

 • فوریت‌های حیات وحش

  فوریت‌های حیات وحش

  گروه عکس الف، 

  اولین مرکز بازپروری حیات‌وحش کشور به همت گروهی از علاقمندان به سرپرستی محمدعلی یکتانیک و فرشاد اربابی ازکارشناسان محیط زیست با دریافت مجوز رسمی از سازمان محیط زیست در زمینی به وسعت سه هکتار با رعایت استانداردهای بین المللی درمنطقه کردان البرز درحال فعالیت است. عکس: محمد صادق نیک گستر/ فارس

 • تصاویر منتخب حیات وحش

  تصاویر منتخب حیات وحش

  گروه عکس الف، 
 • دیده شدن گله کل و بز وحشی و البته یک خرس در اطراف تهران!

  دیده شدن گله کل و بز وحشی و البته یک خرس در اطراف تهران!

  گروه ویدئو الف، 

  دیده شدن گله کل و بز وحشی و یک قلاده خرس مادر به همراه دو توله خرس در ارتفاعات منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی