• پاسخ به ۳ سوال استراتژی جنگ تحمیلی در «نیمه خاموش»

  پاسخ به ۳ سوال استراتژی جنگ تحمیلی در «نیمه خاموش»

  گروه سیاسی الف، 

  مجموعه مستند «نیمه خاموش» به تهیه کنندگی سیدسلیم غفوری و نویسندگی و کارگردانی مصطفی حریری نخستین مستند سیاسی درباره جنگ است که به مناسبت هفته دفاع مقدس از شبکه مستند پخش می‌شود.

 • شکارچی ایرانی تانک‌های عراقی را بشناسید + عکس

  شکارچی ایرانی تانک‌های عراقی را بشناسید + عکس

  روزی که آمد، در میدان‌های نبرد چشم‌ها خیره شد؛ ۶ سپتامبر سال ۱۹۱۵ بود. از همان روز اول معلوم بود در ارتش‌ها ماندگار خواهد شد. تانک ها روزگاری قدرت قاهر جنگ‌ها بودند و هنوز هم جزو مهم‌ترین جنگ‌افزارهای کشورها محسوب می‌شوند.

 • آخرین گلوله شیمیایی عراق کجای ایران نشست؟

  آخرین گلوله شیمیایی عراق کجای ایران نشست؟

  گروه فرهنگی الف، 

  حمله شیمیایی عراق به روستای «شیخ عثمان» آخرین حمله به مناطق غیرنظامی و شهروندان ایران بود، اما حملات مداوم به غیرنظامیان «کرد» مظلوم عراق همچنان ادامه داشت. عراق در روز ۱۵ مرداد ۱۳۶۷ قطع‌نامه ۵۹۸ را پذیرفت.

 • پایان جنگ ایران و عراق به روایت روحانی و ظریف/ ماجرای مذاکره با صدام

  ۳۲ سال پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸؛پایان جنگ ایران و عراق به روایت روحانی و ظریف/ ماجرای مذاکره با صدام

  ۲۷ تیر ۱۳۶۶، شورای امنیت سازمان ملل قطع‌نامه ۵۹۸ را برای پایان جنگ ایران و عراق صادر کرده بود. قطع‌نامه‌ای که همان زمان مورد موافقت بغداد قرار گرفته بود؛ اما دو روز مانده به سالگرد صدور، ایران نیز آن را پذیرفت و در ۲۹ تیر ۱۳۶۷، امام خمینی(ره) پیامی منتشر و پذیرش قطع‌نامه ۵۹۸ را به نوشیدن جام زهر تشبیه کردند.

 • تصویری از هیات ایرانی مذاکره کننده درباره قطعنامه ۵۹۸
 • عملیات ایران در قلب اتمی رژیم بعثی عراق

  عملیات ایران در قلب اتمی رژیم بعثی عراق

  گروه اجتماعی الف، 

  از نظر اسرائیل، تداوم جنگ به معنای تضعیف دو دشمن خود، یعنی ایران انقلابی و عراق بعثی بود. طی این جنگ، اسرائیل با اطمینان از ناتوانی دولت‌های عرب از جمله عراق برای اقدام متقابل، به خود جرئت داد تا نیروگاه اتمی اوسیراک عراق را در سال ۱۹۸۲ بمباران و نابود کند.

 • اعضای ارکستر سمفونیک تهران در جبهه

  اعضای ارکستر سمفونیک تهران در جبهه

  گروه فرهنگی الف، 

  یک خبرنگار موسیقی با انتشار عکسی از برخی اعضای ارکستر سمفونیک تهران در مناطق عملیاتی نوشت: اینایی که تو عکس میبینید اعضای ارکستر سمفونیک تهران هستن تو خط مقدم جبهه علیه عراق