• بحثی داغ در زمستان سرد؛ بی‌خانمان‌ها را رها نکنید

  بحثی داغ در زمستان سرد؛ بی‌خانمان‌ها را رها نکنید

  محمد فیروزی، گروه اجتماعی الف،

  چند وقتی است موضوع اسکان افراد بی‌خانمان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است، در این میان ایده‌های مختلفی مانند اسکان در مسجد، حسینیه، ادارات و حتی دانشگاه‌ها مطرح می‌شود. صرف نظر از کاربردی بودن این ایده‌ها آنچه مهم است توجه به حل پایدار این معضل و به فراموشی نسپردن آن است.

 • تحلیلی بر پدیده «اتوبوس­ خوابی» و ریشه‌های آن

  تحلیلی بر پدیده «اتوبوس­ خوابی» و ریشه‌های آن

  گروه اجتماعی الف،

  نه معتادند و نه کارتن‌خواب و نه ....؛ «اتوبوس‌خوابها»، شهروندان آبرومندی که با انتشار تصاویرشان در فضای مجازی عده‌ای وجودشان را تکذیب و عده‌ای دیگر آنها را پدیده‌ای «عادی» توصیف کردند که در زندگی مدرن شهری و شبهای سرد زمستان به اتوبوس‌ها پناه می‌برند و شب را به صبح رسانده و با روشن شدن هوا بدنبال لقمه نانی راهی کاسبی روزانه می‌شوند.

 • صندلی اتوبوس، خانه‌ ارزان در پایتخت! / بی‌آرتی خوابی شبی ۲۵ هزار تومان

  صندلی اتوبوس، خانه‌ ارزان در پایتخت! / بی‌آرتی خوابی شبی ۲۵ هزار تومان

  گروه اجتماعی الف،

  ۱۲ هزار تا ۲۵ هزار تومان هزینه یک شب بی‌آرتی خوابی در تهران است. بسیاری به جای اجاره خانه اینجا می‌خوابند. البته بی‌آرتی خوابی چندان هم راحت نیست، حداقل تا صبح باید پنج بار اتوبوس‌ عوض کنند و چند دقیقه بین هر بار پیاده و سوار شدن سرما را تحمل کنند.

 • زندگی بی خانمان ها در خیابان های سانفرانسیسکو

  زندگی بی خانمان ها در خیابان های سانفرانسیسکو

  گروه عکس الف،

  بیکار شدن میلیون‌ها نفر از شهروندان آمریکا به دلیل رکود اقتصادی و متوقف شدن فعالیت‌های شغلی در دوران شیوع کرونا شمار افراد بی خانمان و کارتن خواب را افزایش داده و شرایط زندگی این قشر از جامعه آمریکا را بیش از پیش به چالش کشانده است.

 • روز حمایت از بی‌خانمان‌ها

  روز حمایت از بی‌خانمان‌ها

  گروه اجتماعی الف،

  یزدانی: بی‌خانمانی فقط نداشتن سقف یا به اصطلاح، «بی‌خانمانی مطلق» نیست بلکه مسکن باید حداقل استاندارد یک خانه را که از قبل آن، آسایش، امنیت، سلامت و کرامت انسان‌ها تأمین شود را داشته باشد، گفت: این در حالیست که در بهترین حالت در ایران بی‌خانمان‌ها با مقوله‌های متفاوت و گاهی نامفهوم مانند «معتاد متجاهر»، ولگرد یا متکدی بازشناسی شده‌اند، اما در واقعیت باید برای بی‌خانمانی پوشه جدیدی باز کرد.

 • نمای زشت تن فروشی، اعتیاد و افزایش بی‌خانمان‌ها در تل‌آویو

  نمای زشت تن فروشی، اعتیاد و افزایش بی‌خانمان‌ها در تل‌آویو

  گروه جهان الف،

  رسانه ها آمار تکان دهنده ای از تشدید تن‌فروشی و مصرف مواد مخدر و همچنین افزایش بی‌خانمان‌ها در سرزمین‌های اشغالی به ویژه تل‌آویو ارائه می دهند.

 • توصیف رسانه‌های آمریکایی از وضعیت بحرانی بی خانمان‌های پورتلند

  توصیف رسانه‌های آمریکایی از وضعیت بحرانی بی خانمان‌های پورتلند

  گروه ویدئو الف،

  تعدادی از رسانه‌های آمریکایی، وضعیت بحرانی بی خانمان‌های شهر پورتلند را سوژه گزارش‌های خود قرار دادند. این رسانه‌ها، برای توصیف شهر پورتلند، از کلمات ناامید کننده، زشت و نابخشودنی استفاده کردند.

 • شهرداری تهران: واکسیناسیون ۱۵۰۰ بی‌خانمان تهرانی نیازمند تصمیم وزارت بهداشت است

  شهرداری تهران: واکسیناسیون ۱۵۰۰ بی‌خانمان تهرانی نیازمند تصمیم وزارت بهداشت است

  گروه اجتماعی الف،

  مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به واکسیناسیون بیش از ۸۰۰ نیروی مستقیم و همکار با این سازمان در برابر کرونا گفت: تاکنون واکسیناسیون بیش از یکهزار و ۵۰۰ مددجو گرمخانه‌ها و سامانسراهای شهرداری انجام نشده و منوط به تصمیم وزارت بهداشت است.

 • گرمخانه خاوران

  گرمخانه خاوران

  ویدئو،

  این گرمخانه در محله رضویه منطقه ۱۵ تهران قرار گرفته و هر شب سرپناه کسانی است که جایی برای ماندن ندارند؛ بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌ها و معتادان میهمانان اصلی این گرم‌خانه‌اند. از اواسط آبان سال ۹۸ تمامی گرمخانه‌های تهران به صورت دائمی و چهار فصل فعالیت خود را ادامه دادند.

 • بیش از ۸۲ میلیون نفر در جهان بی خانمان اجباری هستند

  بیش از ۸۲ میلیون نفر در جهان بی خانمان اجباری هستند

  جهان،

  بر اساس آمار آژانس آوارگان سازمان ملل درباره بی خانمانی اجباری، تعداد افرادی که در سراسر جهان و به دلیل درگیری‌ها و پیگردها مجبور به بی‌خانمانی شده‌اند دو برابر شده و به رقم بیش از ۸۲ میلیون تن در ۲۰۲۰ رسیده است.