• عمر مفید هر ماسک چقدر است؟

  عمر مفید هر ماسک چقدر است؟

  گروه سلامت الف، 

  مدیرعامل شرکت شهر سالم با بیان اینکه همه باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا بتوانیم بر کرونا غلبه کنیم، گفت: عمر مفید هر ماسک۲ تا ۳ ساعت است.

 • آغاز سومین آزمون کرونایی کشور از فردا/ استفاده از ماسک الزامی است

  آغاز سومین آزمون کرونایی کشور از فردا/ استفاده از ماسک الزامی است

  گروه اجتماعی الف، 

  معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ایلام، گفت: آزمون کارشناسی ارشد به ‌عنوان سومین آزمون کرونایی کشور از صبح فردا ۱۶ مرداد آغاز می‌شود و طی روزهای ۱۷ و ۱۸ مرداد ادامه خواهد داشت.

 • ماسک را زیر چانه قرار ندهید

  ماسک را زیر چانه قرار ندهید

  گروه سلامت الف، 

  عضو کمیته کشوری کرونا گفت: احتمال آلودگی بخش‌هایی از صورت مانند زیر چانه به ویروس کرونا زیاد است به همین دلیل افراد نباید ماسک خود را زیر چانه قرار دهند.

 • هنگام ورزش ماسک نزنید

  هنگام ورزش ماسک نزنید

  گروه سلامت الف، 

  فعالیت باشگاه‌های ورزشی با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا اکنون تعطیل است، اما ورزشکاران باید در فضای باز فاصله فیزیکی را تا ۲ متر رعایت کرده و هنگام فعالیت‌های ورزشی در فضای باز نباید ماسک بزنند.

 • آیا همه کودکان باید از «ماسک» استفاده کنند؟

  آیا همه کودکان باید از «ماسک» استفاده کنند؟

  گروه سلامت الف، 

  فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت:‌ کودکان بیش از سن دو سال می‌توانند از ماسک استفاده کنند اما کودکان زیر دوسال و کودکان دارای بیماری زمینه‌ای که به تنهایی قادر به برداشتن ماسک خود نیستند، نباید از ماسک استفاده کنند.

 • جریمه عدم استفاده از ماسک در کشورها چقدر است؟

  جریمه عدم استفاده از ماسک در کشورها چقدر است؟

  گروه سلامت الف، 

   این روزها که در اکثر نقاط دنیا ویروس کرونا جولان می دهد بسیاری از کشورها برای عدم استفاده از ماسک جریمه هایی در نظر گرفتند تا به این ترتیب شیوع این بیماری را کنترل کنند.

 • احتمال در نظر گرفتن جریمه نقدی برای افراد فاقد ماسک

  احتمال در نظر گرفتن جریمه نقدی برای افراد فاقد ماسک

  گروه اجتماعی الف، 

  معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان این‌‌که متولیان اتوبوسرانی نباید اجازه سوار شدن به افراد فاقد ماسک را بدهند، از احتمال جریمه کردن افرادی که پروتکل‌‌ها را رعایت نمی‌‌کنند خبر داد.

 • ماجرای کشف شربت درمان کرونا چیست؟

  ماجرای کشف شربت درمان کرونا چیست؟

  گروه اجتماعی الف، 

  شیوع ویروس کرونا و نبود دارو برای درمان این بیماری سبب استیصال مردم شده است. در این میان برخی افراد سودجو با رواج شایعاتی درباره تولید دارو برای درمان کوویدـ۱۹ از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند.

 • باید و نباید‌های استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای و طبی

  باید و نباید‌های استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای و طبی

  گروه سلامت الف، 

  استفاده از ماسک‏‌های طبی برای کادر درمان ضرورت دارد اما افراد عادی با رعایت اصول توصیه‌شده از طرف مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌توانند از ماسک‌های پارچه‌ای استفاده کنند.

 • ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع

  ماسک برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع

  گروه سلامت الف، 

  استفاده از ماسک برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا باعث اختلال در تنفس آنها می شود و بهترین راهکار برای محافظت خردسالان در برابر کرونا، نگهداری آنها در خانه است.

 • ساده‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به کرونا

  ساده‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به کرونا

  گروه اجتماعی الف، 

  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اذعان به اینکه ۵۰ درصد مردم گیلان در اماکن عمومی از ماسک استفاده می‌کنند، گفت: راحت‌ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به کرونا استفاده از ماسک در اماکن عمومی و فضاهای سربسته است.

 • خطرناک‌تر از «عزا و عروسی»

  خطرناک‌تر از «عزا و عروسی»

  گروه عکس الف، 

  در حالی طی روزهای کرونایی شاهد استفاده چشمگیر مردم از وسایل حمل و نقل عمومی هستیم که متاسفانه تعداد زیادی از آنها علی‌رغم توصیه‌های مکرر وزارت بهداشت، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

 • ورزش با ماسک در پارک‌ها

  ورزش با ماسک در پارک‌ها

  گروه عکس الف، 

  بسیاری از باشگاه های ورزشی به حالت تعطیل در آمده‌اند و پارک‌ها به مکانی برای ورزش کردن تبدیل شده‌اند و ورزشکاران حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای اعم از پیر و جوان، از این فضاها برای انجام تمرینات خود استفاده می‌کنند. در این میان با توجه به پروتکل های تعیین شده توسط وزارت بهداشت، به منظور حفظ سلامتی و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، افراد با استفاده از ماسک به انجام فعالیت‌های ورزشی خود مشغول می‌شوند./ فارس

 • آیا باید ماسک را روزانه تعویض کنیم؟

  آیا باید ماسک را روزانه تعویض کنیم؟

  گروه سلامت الف، 

  یک متخصص بیماری های عفونی، با تاکید بر لزوم تعویض روزانه ماسک های یکبار مصرف، گفت: ماسک هایی که چند بار استفاده شوند، عامل انتقال بیماری هستند.

 • مواد اولیه ماسک چگونه سر از بازار آزاد درآورد؟

  مواد اولیه ماسک چگونه سر از بازار آزاد درآورد؟

  گروه اقتصادی الف، 

  نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با بیان اینکه به نظر می رسد بخشی از مواد اولیه عرضه شده از سوی وزارت صمت از کانال‌هایی وارد بازار می شود که وزارت صمت باید بتواند، قیمت فروش در واحدهایی که به آنها مواد اولیه ارائه می‌کند را کنترل کند.

 • نظام پزشکی: محدودیت دو هفته‌ای کافی نیست

  نظام پزشکی: محدودیت دو هفته‌ای کافی نیست

  گروه اجتماعی الف، 

  معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی ضمن تاکید بر لزوم بازنگری در خدمات سرپایی سلامت در بحران کرونا، در عین حال بر ضرورت تامین اقلام حفاظتی کرونا برای کادر درمان در بیمارستانهای خصوصی نیز تاکید کرد.

 • برای زنده ماندن ماسک بزنید

  برای زنده ماندن ماسک بزنید

  گروه سلامت الف، 

  بر اساس مطالعه‌ای که دانشمندان دانشگاه آکسفورد انجام دادند، استفاده از ماسک تا درصد قابل توجهی از مرگ افراد در برابر ویروس کرونا جلوگیری می‌کند.

 • توضیح درباره آمار ابتلای ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا/ هر بیمار کووید-۱۹ چند نفر را مبتلا می‌کند؟/ افزایش آمار استفاده از ماسک

  دکتر رئیسی مطرح کرد؛توضیح درباره آمار ابتلای ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا/ هر بیمار کووید-۱۹ چند نفر را مبتلا می‌کند؟/ افزایش آمار استفاده از ماسک

  گروه اجتماعی الف، 

  معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص ارائه امار ابتلای ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا، به تشریح سیاست این وزارتخانه برای درمان این بیماری پرداخت.

 • زندگی با ماسک

  زندگی با ماسک

  گروه عکس الف، 

  تفریح و نشاط از جایگاه ویژه ای در بین خانواده های ایرانی برخوردار است. با توجه به گستردگی مجدد ویروس کرونا و ایجاد وضعیت قرمز در برخی از شهرها، خانواده ها سعی می‌کنند تفریحات خود را با رعایت بیشتر پروتکل‎های بهداشتی همچون استفاده از ماسک یا فاصله گذاری اجتماعی انجام دهند.

 • جهانپور: کرونا یک هفته روی ماسک‌ها ماندگار است

  جهانپور: کرونا یک هفته روی ماسک‌ها ماندگار است

  گروه اجتماعی الف، 

  کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت طی توئیتی نوشت: ویروس کرونا می‌تواند تا چهار روز بر روی سطوح فولادی ضدزنگ و پلاستیک بماند. این ویروس بر روی لایه بیرونی ‎ماسک صورت به مدت یک هفته باقی می‌ماند.

 • ممنوعیت استفاده از ماسک‌های فیلتردار در خوزستان

  ممنوعیت استفاده از ماسک‌های فیلتردار در خوزستان

  گروه اجتماعی الف، 

  سرپرست علوم پزشکی اهواز از ممنوعیت استفاده از ماسک‌های فیلتردار در استان خبر داد.

 • میزان انتقال کرونا در صورت استفاده از ماسک چقدر است؟

  میزان انتقال کرونا در صورت استفاده از ماسک چقدر است؟

  گروه سلامت الف، 

  دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد: یافته های علمی حاکی از اثربخش بودن پوشیدن صحیح ماسک دربرابر همه‌گیری کرونا است و پوشیدن ماسک‌های پارچه‌ای خانگی نیز در صورتی که بر اساس راهنماهای معتبر تهیه و به روش صحیح شست و شو و استفاده شود دارای اثر بخشی مطلوب است.

 • چگونه ماسک‌های استفاده شده را امحا کنیم؟

  چگونه ماسک‌های استفاده شده را امحا کنیم؟

  محمدسجاد بهرامی، گروه عکس الف، 

  با توجه شایعات اخیر در خصوص بازیافت ماسک‌های استفاده شده، بهتر است برای اطمینان کامل، از روش‌ زیر جهت امحا ماسک‌های خود استفاده کنیم.

 • مینو محرز: در اوج کرونا به سر می‌بریم/ استفاده از ماسک سوپاپ‌دار بسیار غلط است

  مینو محرز: در اوج کرونا به سر می‌بریم/ استفاده از ماسک سوپاپ‌دار بسیار غلط است

  گروه سلامت الف، 

  یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به افزایش احتمال انتقال کرونا در محیط‌های سر بسته، گفت: مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها فوق‌العاده افزایش یافته و در یک اوج به سر می‌بریم. بنابراین مردم باید بسیار رعایت کنند و در عین‌حال دولت هم باید از برگزاری تجمعات جلوگیری کند.

 • پلیس: ورود مسافران بدون ماسک به مترو ممنوع است

  پلیس: ورود مسافران بدون ماسک به مترو ممنوع است

  گروه اجتماعی الف، 

  رئیس پلیس متروی تهران از جلوگیری از ورود مسافران فاقد ماسک به مترو خبر داد.

 • کودکان هم باید ماسک بزنند

  کودکان هم باید ماسک بزنند

  گروه عکس الف، 

  ویروس کرونا بیش از ۵ ماه است که مهمان ناخوانده روزگار ما شده است. این بیماری هر روز علائمی جدید از خود نشان می‌دهد و سازمان بهداشت جهانی درباره ابتلای سخت کودکان و جوانان به این ویروس هشدار داده است. علیرغم اینکه پزشکان به دفعات تأکید می‌کنند که کودکان بالای دو سال بدون ماسک از خانه خارج نشوند اما همچنان برخی خانواده‌ها سلامت فرزندانشان را جدی نگرفته‌اند.

 • جزئیات محدودیت‌های یک هفته‌ای تهران/ مهمانی‌ها بیشترین علت ابتلاهای اخیر کرونا

  جزئیات محدودیت‌های یک هفته‌ای تهران/ مهمانی‌ها بیشترین علت ابتلاهای اخیر کرونا

  گروه اجتماعی الف، 

  معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم استفاده همگانی از ماسک جهت کنترل و پیشگیری از کووید-۱۹، گفت: اگر فرهنگ استفاده از ماسک را به صورت قوی اجرا کنیم؛ قطعا در هفته‌های آینده شاهد کاهش موارد بستری کووید-۱۹ در بیمارستان‌ها خواهیم بود.

 • جهانپور: از دستفروشان و منابع نامشخص ماسک نخرید

  جهانپور: از دستفروشان و منابع نامشخص ماسک نخرید

  گروه اجتماعی الف، 

  رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت چگونگی امحای ماسک‌های استفاده شده از سوی مردم و در سطح شهر، تاکید کرد که مردم به هیچ عنوان ماسک را از منابع نامشخص و دستفروشان خرید نکنند.

 • جلوگیری پلیس از ورود مسافران بدون ماسک به مترو

  جلوگیری پلیس از ورود مسافران بدون ماسک به مترو

  گروه اجتماعی الف، 

  رئیس پلیس متروی پایتخت از جلوگیری پلیس از ورود مسافران فاقد ماسک به مترو خبر داد.

 • ماسک پارچه‌ای خشک باعث بروز عفونت نمی‌شود

  ماسک پارچه‌ای خشک باعث بروز عفونت نمی‌شود

  گروه سلامت الف، 

  عضو کمیته کشوری کرونا درخصوص نحوه استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای در روزهای کرونایی توضیحاتی را ارائه کرد.

 • با ماسک تا چه اندازه از کرونا در امان هستید؟

  با ماسک تا چه اندازه از کرونا در امان هستید؟

  گروه سلامت الف، 

  نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، استفاده از ماسک صورت در صورتی که فاصله اجتماعی رعایت شده باشد خطر ابتلا به ویروس کرونا را تا ۹۰ درصد کاهش می‌دهد.

 • اجرای کمپین من هم ماسک می‌زنم

  اجرای کمپین من هم ماسک می‌زنم

  گروه عکس الف، 

  به دنبال افزایش شمار مبتلایان به کووید۱۹ و فوت شدگان این بیماری در استان فارس و شیراز، کمپین "من هم ماسک می‌زنم" به همت شورا و شهرداری شیراز، آغاز شد. صبح یکشنبه ۲۲ تیرماه، با هدف حساس سازی جامعه و افزایش مشارکت مردم برای همراهی در قطع زنجیره انتقال بیماری کووید۱۹، با تصویب شورا و توسط شهرداری، کمپین "من هم ماسک می‌زنم" در شیراز آغاز شد. حدود ۱۰۰ اکیپ در نقاط حساس مردم را تشوق به استفاده از ماسک می‌کنند.

 • اثر ماسک بر چهره پرستاران

  اثر ماسک بر چهره پرستاران

  گروه عکس الف، 

  استفاده متمادی از ماسک توسط پرستاران بیمارستان مرکزی گمرک شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان اثر و جای خود را بر روی صورت این مجاهدان خستگی ناپذیر سلامت مردم گذاشته است. تاکنون ۲۳ هزار نفر در جمهوری آذربایجان به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۹۲ نفر جان باخته اند.

 • حریرچی: کنکور لغو نمی‌شود/ نگران برگزاری آزمون‌های کنکور نباشید/ شرایط کرونا در پاییز و زمستان بدتر می‌شود

  حریرچی: کنکور لغو نمی‌شود/ نگران برگزاری آزمون‌های کنکور نباشید/ شرایط کرونا در پاییز و زمستان بدتر می‌شود

  گروه اجتماعی الف، 

  معاون کل وزارت بهداشت و درمان در خصوص خطرات احتمالی در امتحانات کنکور گفت: یک کنکور، کمتر از پنج مراسم عروسی چند صد نفری خطر دارد پس نگران برگزاری آزمون‌های کنکور نباشید. وقتی مراکز خرید و تفریحی بازگشایی می‌شود نباید انتظار داشته باشیم که کنکور لغو گردد. جزئیات نحوه برگزاری کنکور، درجلسه‌ای میان و وزیر بهداشت و علوم و تحقیقات تعیین خواهد شد.

 • استفاده از ماسک در مناطقی از اسپانیا اجباری شد
 • الزام نمایندگان مجلس به استفاده از ماسک

  الزام نمایندگان مجلس به استفاده از ماسک

  گروه سیاسی الف، 

  سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه از بیش از ۱۰۰ نماینده تست کرونا گرفته شده است، گفت که نمایندگان برای حضور در مجلس ملزم به استفاده از ماسک شده اند.